تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1400

نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1400

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی 1400
نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1400

همان طور که می دانید، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد بنابراین دانش آموزان و دانشجویان پسر باید در زمان رسیدن به سن 18 سالگی تمام، وضعیت سربازی خود را مشخص نمایند. دارندگان مدرک دیپلم و بالاتر، حداکثر تا یکسال پس از فارغ التحصیلی می توانند تاریخ اعزام به خدمت خود را به تعویق بیاندازند اما پس از یکسال یا باید برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند یا برای ادامه تحصیل اقدام نمایند. طبق قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا، آن دسته از آقایانی که قصد ادامه تحصیل در هر مقطع دانشگاهی را دارند، باید دارای مجوز ادامه تحصیل باشند و در صورت عدم دریافت معافیت تحصیلی و اقدام برای ادامه تحصیل، برای آن ها غیبت منظور خواهد شد.

مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی، حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.

قوانین مربوطه به دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان

دانشجویان دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا زمانی که تحصیلات خود را ادامه دهند از اعزام به خدمت و انجام سربازی معاف خواهند بود. دریافت برگه معافیت تحصیلی مشروط به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشد و حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی به شرح جدول زیر می باشد.

معافیت تحصیلی دانشجویان
مقطع تحصیلی  حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی 2/5 سال
کارشناسی پیوسته 5 سال
کارشناسی ناپیوسته 3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته  6 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
دکتری پزشکی پیوسته 8 سال
دکتری تخصصی ناپیوسته 6 سال
 • به تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص و در صورت ضرورت، یکسال به مدت زمان های فوق افزوده می شود.
 • دانشجویان هر یک از مقاطع فوق موظف هستند که در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فارغ التحصیلی، خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند.
 • مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع فوق حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.
 • ترخیص کارکنان وظیفه ای که در حین انجام خدمت می باشند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر بلامانع می باشد. (به جز زمان های اضطراری و جنگ)
 • سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر و همچنین نداشتن غیبت اولیه، ترخیص از خدمت برای آن ها صادر می شود و می توانند باقی خدمت خود را پس از فارغ التحصیلی سپری کنند. لازم به ذکر است که ترخیص از خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نمی باشد.
 • به همه دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که به صورت بدون آزمون یا با آزمون دانشجو جذب می کنند، معافیت تحصیلی تعلق می گیرد.
 • دانشجویانی که حتی در سنوات تحصیلی ارفاقی نیز فارغ التحصیل نشوند، در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی می توانند درخواست خود را از طریق دانشگاه و دفاتر خدمات الکترونیک نظامی (پلیس +10) به ثبت برسانند. در صورت احراز شرایط، مجوز ادامه تحصیل بدون لحاظ نمودن غیبت برای این دسته از دانشجویان فراهم خواهد شد.
 • مشمولانی که به دلایل قانونی مانند معافیت موقت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی خود را به تعویق می اندازند، چنانچه پس از پایان مدت یکسال در نظر گرفته شده برای تعویق در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع خواهد بود.
 • دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که با انصراف از تحصیل، مدرک معادل در مقطع پایین تر را دریافت نموده اند، تا پایان خدمت سربازی مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

چگونگی اقدام برای بهره مندی از سنوات ارفاقی

دانشجویانی که پس از اتمام زمان سنوات اولیه، موفق به فارغ التحصیلی نشوند موظف هستند حداکثر 3 ماه پس از اتمام زمان سنوات اولیه و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) درخواستی مبنی بر اخذ سنوات ارفاقی به ثبت برسانند. در صورتی که دانشجو در ترم اول سنوات ارفاقی، نتواند تمام دروس خود را بگذراند، با ادامه تحصیل او در ترم دوم به شرطی موافقت می شود که حداقل تعداد واحد های درسی مشخصی را در ترم اول با شرط معدل معینی سپری کرده باشد که تعداد این واحد های پاس شده در مقاطع مختلف متفاوت می باشد.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان 

قوانین دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان
قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام) در صورتی که قصد ادامه تحصیل دانشگاهی داشته باشند، باید جهت دریافت برگه معافیت تحصیلی اقدام نمایند. حداکثر زمان معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن 20 سال تمام است و فارغ التحصیلان مقطع دیپلم لازم است حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی در یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ثبت نام نمایند و تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به شرط این که دارای غیبت غیرموجه نباشند، می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار ارائه می شود.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

پذیرفته شدگان دانشگاه ها و دانش آموزان مشمول خدمت سربازی باید پس از ثبت نام حضوری در واحد دانشگاهی پذیرفته شده، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مستقر در شهرستان محل تحصیل خود مراجعه کنند تا نسبت به صدور معافیت تحصیلی آن ها اقدامات لازم انجام شود. پذیرفته شدگانی که بدون اخذ مجوز تحصیلی در دانشگاه ها ثبت نام انجام دهند، از نظر سازمان وظیفه عمومی غایب محسوب می شوند و برای ادامه تحصیل در همین مقطع یا مقاطع بعدی دچار مشکل خواهند شد.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا از راهنمایی های ببیشتری بهره مند شوید، می توانید با مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید و سوالات خود را با متخصصین این زمینه مطرح کنید.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه

 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم در صورتی مجاز به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه می باشند که قبل از سن مشمولیت، برای تحصیل در این حوزه ها اقدام کرده باشند.
 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در صورتی که غیبت نداشته باشد، می توانند برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند.
 • دانش آموختگان تمام مقاطع دانشگاهی دیپلم تا دکتری، در صورتی که مشمول انجام خدمت سربازی باشند ولی هنوز وارد غیبت نشده باشند می توانند ضمن برخورداری از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت، در حوزه های علمیه به تحصیل بپردازند. شرط سنی این قانون به شرح جدول زیر است.
معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه
مقطع تحصیلی حداکثر سن
کاردانی 22 سال تمام
کارشناسی 24 سال تمام
کارشناسی ارشد 28 سال تمام
دکتری 30 سال تمام
 • سربازان حین خدمت در صورت نداشتن غیبت اولیه و رعایت شرط سنی جدول فوق، می توانند برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند این دسته از سربازان ابتدا باید توسط وظیفه عمومی محل سکونت خود ترخیص شوند و پس از ترخیص از خدمت، مجاز به ادامه تحصیل در حوزه می باشند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده اند، در صورت نداشتن غیبت اولیه حداکثر یک سال پس از انصراف از تحصیل، مجاز هستند در حوزه های علمیه ثبت نام کنند.

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب حوزه های علمیه تشیع

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح یک

(از پایه 1 تا 6)

6 سال و حداکثر 9 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو

(از پایه 7 تا 9)

3 سال و حداکثر 6 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

سطح سه

(پایه 10 و دو سال کلاس های خارج از فقه)

حداکثر 3 سال

(معادل مدرک کارشناسی ارشد)

سطح چهار

(تحصیل در دروس خارج فقه)

حداکثر 12 سال

(معادل مدرک دکتری)

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح مقدمات حداکثر تا 20 سالگی تمام

(معادل مدرک دیپلم)

سطح یک حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

 • مشمولان مقاطع فوق دیپلم تا دکتری باید سطح یک حوزه های علمیه تشیع را در مدت 9 سال به پایان برسانند در غیر این صورت نمی توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند.
 • در صورتی که طلاب در حال تحصیل در سطح 2 و 3 در حوزه های علمیه تشیع طرح هجرت روحانیون شرکت نمایند و یا به عنوان امام جمعه و جماعت قضاوت، تدریس و تبلیغ مشمول خدمت شده اند، مدت خدمت به مدت زمان تحصیلی آن ها افزوده می شود.
 • افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و در زمان مشمولیت از مدرسه یا دانشگاه خود اخراج شده اند، تا پایان خدمت مجاز به تحصیل در حوزه های علمیه نیستند و در صورتی که ترک تحصیل یا اخراج، قبل از ورود به سن مشمولیت باشد هیچ منعی برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه نخواهند داشت.
 • دانش آموزان و دانشجویان و طلبه های علوم دینی مشمول در صورت انصراف، اخراج یا فارغ التحصیلی بایستی برای انجام خدمت سربازی اقدام کنند و مهلت معرفی، حداکثر یک سال پس از انصراف، اخراج یا فارغ التحصیلی می باشد.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

قوانین معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور
قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

آقایانی که بنا به دلایل مختلف مانند تحصیل، مسافرت و…، قصد خروج از کشور قبل از گذراندن دوره خدمت ضرورت خود را دارند می بایست دارای شرایط معینی بوده و نکات و ضرورت هایی را رعایت فرمایند.

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور

 • مشمولان باید فاقد غیبت باشند.
 • دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی آن ها مشخص باشد.
 • در سنوات اولیه تحصیلی یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
 • مشمولان برای خروج از کشور باید وثیقه مورد نیاز را ارائه دهند.

نحوه رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمولان

 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل (دانش آموزی یا دانشجویی) به همراه وثیقه مورد نیاز به سازمان وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا محل سکونت
 • صدور مجوز خروج از کشور توسط سازمان وظیفه عمومی و ارسال آن به پلیس گذرنامه ناجا
 • صدور گذرنامه یا تمدید آن توسط ناجا

نکات مهم 

 • خروج از کشور قبل از رسیدن به سن مشمولیت نیازی به اخذ معافیت تحصیلی ندارد.
 • این دسته از مشمولان حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا ترک تحصیل فرصت معرفی خود را به سازمان وظیفه عمومی خواهند داشت.
 • دانش آموزان یا دانشجویانی که از معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور استفاده می کنند، هیچ گونه محدودیتی برای سفر های متعدد به کشور نخواهند داشت و از سوی وزارت خانه مربوطه، مجوز لازم برای تردد سالانه این دسته از مشمولان صادر خواهد شد.
 • سنوات تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور همانند دانشگاه های داخل کشور می باشد.
 • دانشجویان انصرافی دانشگاه های خارج از کشور چنانچه از زمان انصراف آن ها بیش از یکسال نگذشته باشد امکان ادامه تحصیل مجدد در دانشگاه های داخل یا خارج از کشور را خواهند داشت.
 • مشمولان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و بالاتر و فارغ التحصیلان حوزه های علمیه، درصورت علاقمندی به تحصیل در خارج از کشور چنانچه از نظر قوانین و مقررات وزارت علوم و بهداشت دارای شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور باشند و کشور مورد نظر دارای رشته های مورد تائید وزارت علوم باشد، می توانند با ارائه تضمین های لازم برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع دیپلم که مشمول می باشند چنانچه حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات می باشد، قبول شوند تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است که این معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی فقط یکبار ارائه داده می شود و مشمول باید دارای غیبت غیرموجه نباشد.

وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور مشمولان

خروج از کشور مشمولان خدمت سربازی
نوع سفر وثیقه مورد نیاز
سفرهای علمی 80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
سفر جهت ادامه تحصیل 200 میلیون ریال وجه نقد
سفرهای زیارتی 30 میلیون ریال وجه نقد
سفر دوره های مشترک 150 میلیون ریال وجه نقد

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی

متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی باید هنگام مراجعه به دفاتر پلیس + 10، مدارک لازم را نیز ارائه دهند که این مدارک مورد نیاز به شرح زیر هستند.
 • یک قطعه عکس 4*3
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی از صفحات شناسنامه
 • برگه درخواست معافیت تحصیلی (دارای عکس و مورد تایید مدیریت امور آموزشی باشد)
 • برگ شماره (3) تعیین وضعیت آقایان مشمولی که دانشجو نمی باشند. (این برگ باید توسط آموزش و پرورش کشور تکمیل و تایید شود)
 • برگه انصراف (مخصوص دانشجویان انصرافی)
 • در صورت داشتن گذرنامه اصل آن به همراه کپی

لازم است بدانید در صورتی می توانید از معافیت تحصیلی استفاده نمایید که واجد شرایط و ضوابط ذکر شده در مقاله باشید و در غیر این صورت، غیبت از دوره خدمت سربازی (برای آقایان) منظور خواهد شد. توجه کنید که ممکن است برخی از شرایط به صورت دوره ای تغییر پیدا کنند پس تنها از اطلاعات بروز استفاده نمایید. همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره نظام وظیفه و کسب اطلاعات در خصوص شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- چه دسته از دانش آموزان آقا مشمول خدمت سربازی هستند؟

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام)، می توانند به خدمت سربازی بپردازند و پس از یک سال از زمان فارغ التحصیلی مشمول خدمت سربازی می شوند و اگر در حال تحصیل نباشند و نسبت به معرفی خود برای سربازی اقدام ننمایند، برای آن ها غیبت لحاظ می شود.

2- حداکثر سن مجاز برای معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه چیست؟

این محدوده سنی برای کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با یکدیگر متفاوت می باشد که در مقاله به طور دقیق مطرح شده است.

3- مشمولانی که به خروج از کشور تمایل دارند می بایست چه شرایطی را رعایت کنند؟

این شرایط بسته به نوع سفر و موقعیت فرد متفاوت می باشد که به طور کلی در مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷۴ نظر

 1. سلام.وقت بخیر
  بنده در کنکور۱۳۹۸ ارشد شرکت کردم و دانشجوی ارشد بودم و ترم۳ارشد انصراف دادم و قبل از شروع به ثبتنام کنکور انصراف رو در تاریخ(۹۹.۰۸.۲۷) ثبت کردم و در کنکور۱۴۰۰ ارشد شرکت کردم و الان باتوجه به اینکه نتایج نهائی اواخر مهرماه اعلام میشه میخواستم بدونم پایان معافیت تحصیلی بنده ۱۴۰۰.۰۸.۲۷ میشه؟؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، از زمان انصراف خود، معمولا یک سال فرصت استراحت و یا تحصیل مجدد دارید؛ برای اطمینان می توانید به پلیس +۱۰ مراجعه کرده و وضعیت خود را بررسی کنید.

 2. سلام من متولد ۲ ۵ ۸۱ هستم و ۳۱ شهریور ۹۹ فارغ تحصیل شدم ولی دانشگاه نرفتم امسال دوباره کنکور دادم ولی دانشگاه ثبت نام نکردم پارسال برج ۷ دو سال معافیت تحصیلی گرفتم میخوام بدونم‌ اگه دانشگاه نرم برای خدمت اضاف میخورم

  • با سلام، در صورتی که تا اتمام تاریخ معافیت تحصیلی خود، اقدام به ثبت نام در دانشگاه نکنید، می بایست به خدمت سربازی اعزام شوید؛ در غیر این صورت، غیبت و اضافه خدمت برای شما در نظر گرفته خواهد شد.

 3. سلام خسته نباشید من دانشجویه دانشگاه پیام نور هستم ،اگر انصراف بدم‌‌‌‌ و برایه کنکور انتخاب رشته کنم و به دانشگاه ازاد برم ، میتونم دوباره بعدن برایه رشته هایه پزشکی در طول دوره کارشناسی انتخاب رشته کنم ؟

  • با سلام و درود، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، در صورت انصراف (بار دوم) مشمول خدمت سربازی شده و معافیت تحصیلی مجدداً برای شما صادر نخواهد شد.

 4. سلام من این سال کنکور دادم وقبول نشدم این دومین بارم هست
  برای معافیت تحصیلی هم اقدام نکرده بودم متولد۸۱/۶/۲۷هستم آیا برای رفتن به دانشگاه پیام نور به مشکل میخورم؟؟

  • با سلام، شما می توانید با مراجعه به پلیس +۱۰، وضعیت خود را بررسی کرده و در صورت داشتن معافیت تحصیلی، اقدام به ثبت نام در دانشگاه پیام نور نمایید.

 5. با سلام
  من یکبار از فرصت یکساله در پیش دانشگاهی استفاده کردم و پشت کنکور موندم و رفتم دانشکاه
  الان بعد از پایان تحصیلاتم در دوره کارشناسی دوباره فرصت یکساله به من تعلق میگیره ؟؟
  فرصت یکساله یا ۶ ماهه ؟؟با اینکه من ۹ ترمه کارشناسی رو تموم کردم
  باید چند ماه قبل از فرصت مشخص شده خودم رو به نظام وظیفه معرفی کنم ؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه عمومی، پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی، دارای یک سال فرصت جهت ادامه تحصیل یا اعزام به خدمت سربازی می باشید.

 6. با سلام
  من در مقطع پیش دانشگاهی یکبار از فرصت یکساله استفاده کردم و وارد دانشگاه شدم الان بعد از پایان تحصیلاتم در مقطع کارشناسی به صورت ۹ ترمه
  دوباره میتونم از فرصت یکساله استفاده کنم ؟؟

  • با سلام، بله، در صورتی که شما در سنوات تحصیلی مجاز خود (۱۰ ترم) فارغ التحصیل شوید، معمولا یک سال فرصت استراحت دارید.

 7. سلام
  من یک بار در دانشگاه دولتی در مقطع کارشناسی قبول شدم و از معافیت تحصیلی استفاده کرده و لیسانس گرفتم. میخواستم بدونم ، اگه من الان باز در مقطع کارشناسی در دانشگاه غیر دولتی ثبت نام کنم ، می تونم معافیت تحصیلی دریافت کنم؟ یا فقط در صورت ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد میتونم معافیت بگیرم؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به تحصیل در هر مقطع می باشید و می توانید برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام به ثبت نام کنید.

 8. سلام خسته نباشید من قبل از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام فارق التحصیل شدم
  چگونه معافیت تحصیلی دریافت کنم

  • با سلام، طبق قوانین وظیفه عمومی، در صورت ادامه تحصیل و پذیرش از دانشگاه، جهت دریافت معافیت تحصیلی به دفاتر پلیس ۱۰+ مراجعه نمایید.

 9. سلام
  من یبار دانشگاه پیام نور بودم و انصراف دادم
  الان دانشگاه روزانه هستم اگ بخابم انصراف بدم و کنکور بدم مشکلی پیش نمیاد چون میگن نمیشه دوبار انصراف بدی؟

  • با سلام، مطابق با قوانین وظیفه عمومی، در صورت داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت دائم مشکلی وجود ندارد و در غیر این صورت پس از انصراف دوم مشمول سربازی می شوید و امکان ادامه تحصیل وجود ندارد.

 10. باسلام اگر در سال پنجم مقطع کارشناسی انصراف بدهیم می توانیم برای مقطع کارشناسی دوباره کنکور دهیم؟

 11. سلام.من متولد۱۳۸۰/۳/۱هستم تو دی ماه۹۹تیپلم گرفتم ومعافیت تحصیلیم تا۱۴۰۰/۳/۱که یک ماه ازتاریخ معافیتم ردشده ومیخام برم دانشگاه آیا دوباره معافیت تحصیلی میتونم بگیرم

 12. سلام.
  بنده دیپلم دارم و برای کنکور ۱۴۰۰ هم ثبت نام نکردم. برگه معافیت تحصیلی رو گرفتم و ذکر شده که بنده تا اسفند ماه معافیت دارم. آیا من میتونم که الان در یک دانشگاه ثبت نام کنم و معافیت تحصیلیم رو افزایش بدم؟

  • با سلام و درود، در صورت ادامه تحصیلات خود در دانشگاه، مجددا معافیت تحصیلی متناسب با سنوات مجاز هر مقطع، برای شما صادر می گردد.

 13. من برگه معافیت تحصیلی رو گم کردم الانم لازمش دارم باید از کجا بگیرمش

 14. سلام من امروز ۱۸ سالم تموم شد و مدرسه یه سری مدارک برای گرفتن معافیت سربازی داده…تا چند وقت بعدش فرصت دارم که ثبت نام کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، شما می توانید با مراجعه به مراکز خدمات الکترونیکی انتظامی (پلیس +۱۰) کد سخا دریافت نمایید تا از زمان معافیت تحصیلی خود مطلع شوید.

 15. سلام من دیپلم گرفتم و حدود ۱۷ روز دیگه ۲۰ سالم تمام میشه و تو هیچ دانشگاهی ثبت نام نکردم الان دارم غیبت می خورم یا وقت دارم معافیت تحصیلی بگیرم لطفا لطفا راهنمایی کنید ممنون

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین نظام وظیفه، هر آقا پس از فراغ التحصیلی از هر مقطع، دارای معافیت یک ساله برای ادامه تحصیل و یا معرفی به خدمت سربازی می باشد. لازم به ذکر است جهت اطمینان می توانید به مراکز خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس +۱۰) مراجعه نموده و کد سخا دریافت نمایید.

 16. سلام
  اگر کسی در سنوات ارفاقی انصراف دهد ( طبق قانون نمی‌تواند دوباره در مقطع جدید معافیت تحصیلی بگیرد ) . اگر دفترچه خدمت خود را مثلا در شهریور ارسال کند و مثلا تاریخ اعزام اول آبان باشد و او اول مهر در دانشگاهی دیگر ثبت نام قبول شود می‌تواند ثبت نام کند و به اصطلاح ایست خدمتی بزند ؟؟ باتوجه به اینکه هنوز اعزام نشده

  • با سلام و وقت بخیر، در صورتی که غیبت سربازی نداشته باشید، محدودیتی بابت استفاده از شرایط ایست خدمت و ادامه تحصیل نخواهید داشت.

 17. سلام وقت بخیر
  اگه یه نفر از دانشگاه انصراف بده و داخل یه دانشگاه دیگه ثبت نام کنه
  معافیت تحصیلیش همون ۵ سال هست؟
  یا اون مدتی که داخل دانشگاه قبلیش درس خونده ازش کسر میشه؟

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به قوانین نظام وظیفه، هر آقا در طول مدت تحصیل خود تنها یکبار مجاز به انصراف می باشد. لازم به ذکر است در صورت انصراف و ثبت نام در دانشگاه، معافیت تحصیلی جدید برای شما لحاظ خواهد شد.

 18. سلام
  ممنون از اطلاعاتتان
  من الان در حین خدمت سربازی هستم.
  اما میخواهم برای دانشگاه رشته ارشد دوم در ایران اقدام کنم.
  رشته ارشد دیگری را قبلا گرفته ام و الان جویای رشته دیگری در مقطع ارشد هستم.
  آیا من مشمول معافیت تحصیلی میشوم؟

 19. سلام خسته نباشید
  من متولد ۱۳۸۱ هستم و امسال معافیت تحصیلی خودم رو گرفتم اگر من امسال کنکور نتونستم دانشگاه قبول بشم باید برم سربازی یا اینکه میتونم سال بعد دوباره کنکور امتحان بدم

  • با سلام و وقت بخیر، با مراجعه به مراکز خدمات الکترونیکی (پلیس +۱۰) و دریافت کد سخا می توانید از زمان معافیت تحصیلی خود مطلع شوید.

 20. سلام من کارت پایان خدمت دارم برای دانشگاه باید معافیت تحصیلی بگیریم؟ لطفاً پاسخ دهید.

 21. با سلام من میخام واس چهارمین بار تو کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و ترم چهار دانشگاه پیام نور هستم ترم اولو انتخاب واحد کردم ولی ترم دومو فرصتش تموم شده بود میخاستم بدونم واس انصراف دادن تو شهریور ماه مشکلی پیش نمیاد برام؟ با تشکر

 22. سلام من متولد مرداد ۱۳۸۱ هستم .خرداد ۹۹ دیپلم گرفتم کنکور ۹۹ شرکت کردم موفق نشدم کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کردم معافیت تحصیلی نگرفتم میخاستم بدونم بعد از کنکور میتونم دفترچه سربازی پست کنم .پلیس +۱۰ رفتم گفت تا اخر اردیبهشت ۱۴۰۰ مهلت داری .مشاوره گفت تا شهریور ۱۴۰۰ مهلت دارید دفترچه سربازی پست کنی .الان هم واکسن زدم هم دکتر رفتم ولی دفترچه پست نکردم چکار کنم ممنونم راهنمایی کنید

 23. با سلام و عرض خسته نباشی خدمت شما، من متولد سال ۱۳۸۰ هستم دیپلمم را دیرتر از موعد در دی ماه ۹۸ گرفتم برای ترم پاییز ۹۹در یکی از دانشگاه های مجازی ثبت نام کردمدر مقطع کارشناسی پیوسته و معافیت تحصیلی گرفتم اما من الان تصمیم گرفته ام از این دانشگاه انصراف بدم و در دانشگاه ازاد ثبت نام کنم(برای ترم پاییز ۴۰۰)، سوال من اینه که اگه از دانشگاه انصراف بدم و برم در دانشگاه دیگر ثبت نام کنم ایا دوباره میتوانم معافیت تحصیلی بگیرم یا خیر.

  • با سلام و درود، تا پیش از خدمت سربازی فقط یک بار مجاز به انصراف از تحصیل خواهید بود و در صورت تکرار بلافاصله مشمول می شوید. لازم به ذکر است پس از انصراف معافیت تحصیلی جدید به شما داده می شود.

 24. سلام. من ۲۰ سال تمام هستم. هنوز دیپلم نگرفتم. اقدامی هم برای سربازی نکردم. الان داره برام اضافه میخوره؟ میتونم دیپلم بگیرم و بعدش تو دانشگاه ثبتنام کنم یا ن؟ چیکار باید بکنم؟

  • با سلام و وقت بخیرف با مراجعه به پلیس +۱۰ و دریافت کد سخا، می توانید از زمان معافیت تحصیلی خود مطلع شوید. در صورتی که وارد دوران غیبت نشده باشید، محدودیتی جهت شرکت در دانشگاه نخواهید داشت.

 25. سلام من متولد ۱۳۷۴ هستم و در مقطع پیش دانشگاهی تجربی ترک تحصل کردم و ن بدانشگاه رفتم ن خودم رو برای خدمت سربازی معرفی کردم میخواستم ببینم هیچ راهی نیست معافیت موقت بگیرم و ادامه تحصیل بدم؟!

 26. سلام..ممنون میشم اگه راهنماییم کنید…بنده فارغ التحصیل پیش دانشگاهی بعد از ۲۰ سالگی هستم …دانشگاه قبول شدم ولی به دلیل فارغ التحصیل شدن بعد از ۲۰ سالگی معافیت بم ندادن و نتونستم برم دانشگاه…غیبت نداشتم فقط تنها مشکل همین فارغ التحصیل شدن بعد از ۲۰ سالگی بود…الان ۷ماه خدمتم ..خواستم بدونم اگه امسال دانشگاه قبول شم میتونم از قانون ایست خدمت تحصیلی استفاده کنم؟؟؟با تشکر

 27. سلام
  من متولد ۱۳۸۱/۴/۲۸ و مدت معافیت تحصیلی ۱۴۰۰/۴/۲۸تمام میشود اگر کنکور ۱۴۰۰ قبول شوم اوایل مهر به دانشگاه میروم ودراین فاصله غیبت می خورم ایا درد سربرام درست نمیکنه؟دانشگاه قبول شوم مشکل ایجاد نمیشه؟

 28. باسلام برای فارغ التحصیلان پسر مقطع کارشناسی فرصتی داده میشود تا برای ارشد مطالعه کنند یا باید بلافاصله به خدمت بروند؟

  • با سلام، پس از فارغ التحصیلی معافیت تحصیلی بین شش ماه الی یک سال به داوطلبان داده می شود تا بتوانند برای مقطع بعدی اقدام نمایند.

 29. سلام وقت بخیر من امسال سال دوازدهم رشته فنی هستم میخوام سال بعد کنکور ریاضی بدم متولد ۱۲.۱۲.۸۱ هستم حالا کی باید برای معافیت تحصیلی اقدام کنم و این معافیت چند سال زمان داره ممنون

  • با سلام و وقت بخیر، پس از فارغ التحصیلی، شما به مدت یک سال دارای معافیت تحصیلی می باشید، با مراجعه به پلیس +۱۰ و دریافت کد سخا می توانید از زمان معافیت تحصیلی خود مطلع شوید.

 30. سلام وقتتون به خیر “بنده سال ۹۵ در مقطع کارشناسی وارد دانشگاه شدم و این ترم (ترم ۱۰ ) فارغ التحصیل میشم ” داخل سامانه سخا که معافیت تحصیلی ام رو چک کردم زده بود تا شهریور ۱۴۰۰ “سوالی که دارم ایا اون یک سال فراغت تحصیل جدا حساب میشه ؟چون من میخوام بدونم میتونم کنکور ارشد ۱۴۰۱ رو بدم یا خیر ؟ ممنون

 31. سلام
  بعد از رسیدن به سن ۱۸ سال تمام، در صورتی که مشغول تحصیل در مقطع دوازدهم یا پس از اتمام تحصیل(حداکثر تا یکسال پس از فارغ‌التحصیلی که معافیت تحصیلی برقرار است) باشیم، با توجه به داشتن معافیت تحصیلی امکان خروج از کشور وجود دارد؟
  تشکر

 32. سلام بنده پارسال دوازدهم بودم کنکوری ۹۹ و شهریور دیپلم گرفتم و همون موقع هم که هجده سال تمام شدم معافیت تحصیلی گرفتم و به مدرسه تحویل دادم الان نیازه که دوباره مراجعه کنم و تمدیدش کنم برای کنکور ۱۴۰۰؟ متولد فروردین ۸۱ هستم

 33. اشکان محمدپوریان

  با سلام
  بنده ورودی مهر ۹۹ هستم.بعد تغییر رشته دادم اومدم.به رشته دیگه.در رشته قبلی معافیت تحصیلی نگرفته بودم. حالا برای گرفتن معافیت تحصیلی چی کار کنم.

 34. سلام وقت بخیر من متولد ۲۶ _ ۳_ ۱۳۸۱ هستم
  طبق قانون نظام وظیفه از اولین روز از ماه تولد فرد که ۱۸ سال را تمام میکند و وارد ۱۹ سالگی میشود مشمول به حساب می آید یعنی الان بنده ۱_۳_ ۱۳۹۹ مشمول شدم
  حالا من پایان خرداد ماه امسال (۱۳۹۹) فارغ التحصیل شدم الان میخواستم بدونم چه زمانی برای معرفی مهلت دارم؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای اطلاع دقیق از زمان اتمام معافیت تحصیلی خود به پلیس +۱۰ مراجعه نموده و کد سخا دریافت نمایید.

 35. پارسا جعفری افشار

  نیاز هست معافیت تحصیلی(دانشجویی)را هر سال تمدید کنیم ؟

  • با سلام و وقت بخیر، در ابتدایی شروع تحصیل، به میزان طول سنوات هر مقطع، معافیت تحصیلی در نظر گرفته می شود و نیاز به تمدید ندارد.

 36. با سلام من متولد ۱۳۸۰/۸/۲۶ هستم و دیپلم رو در سال ۹۹ گرفتم ایا معافیت تحصیلی دارم و میتونم در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره