خانه مشاوره تحصیلی نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1402

نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1402

راهنمای دریافت معافیت تحصیلی 1402
نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1402

همان طور که می دانید، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد. بنابراین دانش آموزان و دانشجویان پسر باید در زمان رسیدن به سن 18 سالگی تمام، وضعیت سربازی خود را مشخص نمایند. دارندگان مدرک دیپلم و بالاتر، حداکثر تا یکسال پس از فارغ التحصیلی می توانند تاریخ اعزام به خدمت خود را به تعویق بیندازند اما پس از یکسال یا باید برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند و یا برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

طبق قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا، آن دسته از آقایانی که قصد ادامه تحصیل در هر مقطع دانشگاهی را دارند، باید دارای مجوز ادامه تحصیل باشند و در صورت عدم دریافت معافیت تحصیلی و اقدام برای ادامه تحصیل، برای آن ها غیبت منظور خواهد شد.

مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی، حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی 1402

روش حضوری

در حال حاضر روش مراجعه حضوری جز در موارد خاص کاربردی ندارد اما به هر حال، افرادی که قصد مراجعه دارند، می بایست با در دست داشتن مدارکی که در ادامه ذکر می کنیم، به دفاتر پلیس + 10 محل مربوطه مراجعه نموده و اقدامات لازم در این راستا را به انجام برسانند.

روش غیرحضوری

پیش از این، متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی می بایست جهت ارائه درخواست خود به صورت حضوری به دفاتر پلیس + 10 مراجعه می کردند اما به جهت سهولت دسترسی افراد، یکپارچگی و صلاحدید مسئولین مربوطه، اخیرا امکان انجام این فرآیند از طریق مراجعه به پایگاه اینترنتی خدمات الکترونیک انتظامی نیز فراهم شده است و افراد، تنها در صورت بروز مشکلات خاص نیاز به مراجعه حضوری خواهند داشت. در ادامه راهنمای استفاده از این سامانه را ارائه داده ایم.

 • به سامانه خدمات الکترونیک انتظامی به نشانی اینترنتی epolice.ir مراجعه نموده و از میان موارد نمایش داده شده، گزینه “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” را انتخاب نمایید.

مرحله اول دریافت معافیت تحصیلی

 • پس از ورود به صفحه جدید، بر روی آیکون “وظیفه عمومی” از سمت راست صفحه کلیک کرده و از میان خدمات نمایش داده شده، گزینه “خدمات اینترنتی وظیفه عمومی” را برگزینید.

مرحله دوم دریافت معافیت تحصیلی

 • در ادامه نام کاربری (کدملی)، کلمه عبور و کد امنیتی را در کادرهای مربوطه درج و سپس بر روی گزینه “ورود” کلیک کنید.

مرحله سوم دریافت معافیت تحصیلی

 • پس از ورود به صفحه کاربری خود در این سامانه، از سمت راست صفحه گزینه “وظیفه عمومی” را انتخاب نمایید.
 • در ادامه جهت دریافت معافیت تحصیلی، بر روی گزینه “درخواست” کلیک کنید.
 • در مرحله بعد نیز عبارت “ثبت درخواست” را بفشارید.
 • در این قسمت تمامی درخواست های شما در گذشته نمایش داده می شود. جهت ثبت مورد جدید، گزینه “ثبت درخواست جدید” را انتخاب کنید.
 • نوع درخواست خود را از میان موارد پیش فرض انتخاب نموده و کادر نارنجی رنگ را بفشارید.
 • در ادامه قوانین مربوطه برای شما به نمایش در می آید، پس از مطالعه دقیق قوانین، تیک مربوط به عبارت “ضوابط و مقررات را مطالعه کردم” را فعال نموده و بر روی “تایید” کلیک کنید.
 • در صفحه جدید، اطلاعات خواسته شده را درج نموده و گزینه “ادامه” را انتخاب کنید.
 • در صورت صحیح بودن اطلاعاتی که در صفحه جدید نمایش داده می شود، گزینه “ذخیره” را بفشارید.
 • پرداخت هزینه تعیین شده را به انجام رسانیده و منتظر نتیجه درخواست خود باشید.

شایان توجه است، رمز عبور شما در این سامانه، همان کدی است که در سامانه سخا نیز از آن استفاده می کنید. (برای دریافت آن می توانید به شعب پلیس + 10 نیز مراجعه کنید.) در صورتی که پیش از این وارد سامانه نشده اید، به جای گزینه ورود، “ثبت نام” را بفشارید و فرآیند مربوطه را به انجام برسانید. توجه داشته باشید که ممکن است ارسال نتیجه درخواست شما تا 48 ساعت به طول بی انجامد.

فراموشی کلمه عبور

این سامانه امکان بازیابی رمز را برای کاربران فراهم آورده است. جهت دریافت کلمه عبور جدید به صورت غیرحضوری لازم است که مطابق با مراحل زیر عمل کنید.

 • به سامانه خدمات الکترونیک انتظامی به آدرس epolice.ir مراجعه نموده و از میان موارد نمایش داده شده، گزینه “درگاه خدمات الکترونیک انتظامی” را انتخاب کنید.
 • پس از ورود به صفحه جدید، بر روی “وظیفه عمومی” از سمت راست صفحه کلیک کرده و از میان خدمات نمایش داده شده، گزینه “خدمات اینترنتی وظیفه عمومی” را برگزینید.
 • در ادامه بر روی عبارت “فراموشی کلمه عبور” کلیک کنید.
 • کد ملی و شماره موبایل خود را (شماره مذکور می بایست به نام کاربر باشد) در کادرهای مربوطه درج و گزینه “ارسال پیامک” را انتخاب کنید تا رمز جدید برایتان فرستاده شود.

شایان ذکر است، افراد از طریق مراجعه به  سامانه سازمان نظام وظیفه نیز می توانند در خواست خود مبنی بر صدور گواهی معافیت تحصیلی را ثبت نمایند.

قوانین مربوطه به دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان 1402

دانشجویان دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا زمانی که تحصیلات خود را ادامه دهند، از اعزام به خدمت و انجام سربازی معاف خواهند بود. دریافت برگه معافیت تحصیلی مشروط به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشد و حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی به شرح جدول زیر می باشد.

معافیت تحصیلی دانشجویان
مقطع تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی2/5 سال
کارشناسی پیوسته5 سال
کارشناسی ناپیوسته3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته2.5 سال
دکتری پزشکی پیوسته8 سال
دکتری تخصصی ناپیوسته6 سال
 • به تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص و در صورت ضرورت، یکسال به مدت زمان های فوق افزوده می شود.
 • دانشجویان هر یک از مقاطع فوق موظف هستند که در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فارغ التحصیلی، خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند.
 • مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع فوق حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.
 • ترخیص کارکنان وظیفه ای که در حین انجام خدمت می باشند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر بلامانع می باشد. (به جز زمان های اضطراری و جنگ)
 • سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر و همچنین نداشتن غیبت اولیه، ترخیص از خدمت برای آن ها صادر شده و می توانند باقی خدمت خود را پس از فارغ التحصیلی سپری کنند. لازم به ذکر است که ترخیص از خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نمی باشد.
 • به همه دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که به صورت بدون آزمون یا با آزمون دانشجو جذب می کنند، معافیت تحصیلی تعلق می گیرد.
 • دانشجویانی که حتی در سنوات تحصیلی ارفاقی نیز فارغ التحصیل نشوند، در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی می توانند درخواست خود را از طریق دانشگاه و دفاتر خدمات الکترونیک نظامی (پلیس +10) به ثبت برسانند. در صورت احراز شرایط، مجوز ادامه تحصیل بدون لحاظ نمودن غیبت برای این دسته از دانشجویان فراهم خواهد شد.
 • مشمولانی که به دلایل قانونی مانند معافیت موقت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی خود را به تعویق می اندازند، چنانچه پس از پایان مدت یکسال در نظر گرفته شده برای تعویق در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع خواهد بود.
 • دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که با انصراف از تحصیل، مدرک معادل در مقطع پایین تر را دریافت نموده اند، تا پایان خدمت سربازی مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

چگونگی اقدام برای بهره مندی از سنوات ارفاقی

دانشجویانی که پس از اتمام زمان سنوات اولیه، موفق به فارغ التحصیلی نشوند موظف هستند حداکثر 3 ماه پس از اتمام زمان سنوات اولیه و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) درخواستی مبنی بر اخذ سنوات ارفاقی به ثبت برسانند. در صورتی که دانشجو در ترم اول سنوات ارفاقی، نتواند تمام دروس خود را بگذراند، با ادامه تحصیل او در ترم دوم به شرطی موافقت می شود که حداقل تعداد واحد های درسی مشخصی را در ترم اول با شرط معدل معینی سپری کرده باشد که تعداد این واحد های پاس شده در مقاطع مختلف متفاوت می باشد.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان 1402

قوانین دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان
قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام) در صورتی که قصد ادامه تحصیل دانشگاهی داشته باشند، باید جهت دریافت برگه معافیت تحصیلی اقدام نمایند. حداکثر زمان معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن 20 سال تمام است و فارغ التحصیلان مقطع دیپلم لازم است حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی در یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ثبت نام نموده و تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند، به شرط این که دارای غیبت غیرموجه نباشند، می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار ارائه می شود.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

پذیرفته شدگان دانشگاه ها و دانش آموزان مشمول خدمت سربازی باید پس از ثبت نام حضوری در واحد دانشگاهی پذیرفته شده، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مستقر در شهرستان محل تحصیل خود مراجعه می کردند تا نسبت به صدور معافیت تحصیلی آن ها اقدامات لازم انجام شود. در حال حاضر این فرآیند از طریق درگاه خدمات الکترونیک انتظامی صورت می پذیرد. پذیرفته شدگانی که بدون اخذ مجوز تحصیلی در دانشگاه ها ثبت نام انجام دهند، از نظر سازمان وظیفه عمومی غایب محسوب می شوند و برای ادامه تحصیل در همین مقطع یا مقاطع بعدی دچار مشکل خواهند شد.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا از راهنمایی های ببیشتری بهره مند شوید، می توانید با مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید و سوالات خود را با متخصصین این زمینه مطرح کنید.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه 1402

 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم در صورتی مجاز به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه می باشند که قبل از سن مشمولیت، برای تحصیل در این حوزه ها اقدام کرده باشند.
 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در صورتی که غیبت نداشته باشد، می توانند برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند.
 • دانش آموختگان تمام مقاطع دانشگاهی دیپلم تا دکتری، در صورتی که مشمول انجام خدمت سربازی باشند ولی هنوز وارد غیبت نشده باشند، می توانند ضمن برخورداری از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت، در حوزه های علمیه به تحصیل بپردازند. شرط سنی این قانون به شرح جدول زیر است.
معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه
مقطع تحصیلیحداکثر سن
کاردانی22 سال تمام
کارشناسی24 سال تمام
کارشناسی ارشد28 سال تمام
دکتری30 سال تمام
 • سربازان حین خدمت در صورت نداشتن غیبت اولیه و رعایت شرط سنی جدول فوق، می توانند برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند. این دسته از سربازان ابتدا باید توسط وظیفه عمومی محل سکونت خود ترخیص شوند و پس از ترخیص از خدمت، مجاز به ادامه تحصیل در حوزه می باشند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده اند، در صورت نداشتن غیبت اولیه حداکثر یک سال پس از انصراف از تحصیل، مجاز هستند در حوزه های علمیه ثبت نام کنند.

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب حوزه های علمیه تشیع

سطح تحصیلیحداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح یک

(از پایه 1 تا 6)

6 سال و حداکثر 9 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو

(از پایه 7 تا 9)

3 سال و حداکثر 6 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

سطح سه

(پایه 10 و دو سال کلاس های خارج از فقه)

حداکثر 3 سال

(معادل مدرک کارشناسی ارشد)

سطح چهار

(تحصیل در دروس خارج فقه)

حداکثر 12 سال

(معادل مدرک دکتری)

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت

سطح تحصیلیحداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح مقدماتحداکثر تا 20 سالگی تمام

(معادل مدرک دیپلم)

سطح یکحداکثر 4 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دوحداکثر 4 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

 • مشمولان مقاطع فوق دیپلم تا دکتری باید سطح یک حوزه های علمیه تشیع را در مدت 9 سال به پایان برسانند؛ در غیر این صورت نمی توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند.
 • در صورتی که طلاب در حال تحصیل در سطح 2 و 3 در حوزه های علمیه تشیع طرح هجرت روحانیون شرکت نمایند و یا به عنوان امام جمعه و جماعت قضاوت، تدریس و تبلیغ مشمول خدمت شده اند، مدت خدمت به مدت زمان تحصیلی آن ها افزوده می شود.
 • افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و در زمان مشمولیت از مدرسه یا دانشگاه خود اخراج شده اند، تا پایان خدمت مجاز به تحصیل در حوزه های علمیه نیستند و در صورتی که ترک تحصیل یا اخراج، قبل از ورود به سن مشمولیت باشد، هیچ منعی برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه نخواهند داشت.
 • دانش آموزان و دانشجویان و طلبه های علوم دینی مشمول در صورت انصراف، اخراج یا فارغ التحصیلی بایستی برای انجام خدمت سربازی اقدام کنند و مهلت معرفی، حداکثر یک سال پس از انصراف، اخراج یا فارغ التحصیلی آنان می باشد.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور 1402

قوانین معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور
قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

آقایانی که بنا به دلایل مختلف مانند تحصیل، مسافرت و… قصد خروج از کشور، قبل از گذراندن دوره خدمت ضرورت خود را دارند، می بایست دارای شرایط معینی بوده و نکات و ضرورت هایی را رعایت فرمایند.

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور

 • مشمولان باید فاقد غیبت باشند.
 • دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی آن ها مشخص باشد.
 • در سنوات اولیه تحصیلی یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
 • مشمولان برای خروج از کشور باید وثیقه مورد نیاز را ارائه دهند.

نحوه رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمولان

 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل (دانش آموزی یا دانشجویی) به همراه وثیقه مورد نیاز به سازمان وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا محل سکونت
 • صدور مجوز خروج از کشور توسط سازمان وظیفه عمومی و ارسال آن به پلیس گذرنامه ناجا
 • صدور گذرنامه یا تمدید آن توسط ناجا

نکات مهم 

 • خروج از کشور قبل از رسیدن به سن مشمولیت نیازی به اخذ معافیت تحصیلی ندارد.
 • این دسته از مشمولان حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا ترک تحصیل فرصت معرفی خود را به سازمان وظیفه عمومی خواهند داشت.
 • دانش آموزان یا دانشجویانی که از معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور استفاده می کنند، هیچ گونه محدودیتی برای سفر های متعدد به کشور نخواهند داشت و از سوی وزارتخانه مربوطه، مجوز لازم برای تردد سالانه این دسته از مشمولان صادر خواهد شد.
 • سنوات تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور همانند دانشگاه های داخل کشور می باشد.
 • دانشجویان انصرافی دانشگاه های خارج از کشور چنانچه از زمان انصراف آن ها بیش از یکسال نگذشته باشد امکان ادامه تحصیل مجدد در دانشگاه های داخل یا خارج از کشور را خواهند داشت.
 • مشمولان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و بالاتر و فارغ التحصیلان حوزه های علمیه، درصورت علاقمندی به تحصیل در خارج از کشور چنانچه از نظر قوانین و مقررات وزارت علوم و بهداشت دارای شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور باشند و کشور مورد نظر دارای رشته های مورد تائید وزارت علوم باشد، می توانند با ارائه تضمین های لازم برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع دیپلم که مشمول می باشند چنانچه حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات می باشد، قبول شوند، تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است که این معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی فقط یکبار ارائه داده می شود و فرد مشمول نباید دارای غیبت غیرموجه باشد.

وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور مشمولان

خروج از کشور مشمولان خدمت سربازی
نوع سفروثیقه مورد نیاز
سفرهای علمی80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
سفر جهت ادامه تحصیل200 میلیون ریال وجه نقد
سفرهای زیارتی30 میلیون ریال وجه نقد
سفر دوره های مشترک150 میلیون ریال وجه نقد

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی 1402

متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی باید هنگام اقدام جهت انجام این فرآیند، مدارک لازم را نیز ارائه دهند که مدارک مورد نیاز به شرح زیر هستند.
 • یک قطعه عکس 4*3
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی از صفحات شناسنامه
 • برگه درخواست معافیت تحصیلی (دارای عکس و مورد تایید مدیریت امور آموزشی باشد)
 • برگ شماره (3) تعیین وضعیت آقایان مشمولی که دانشجو نمی باشند. (این برگ باید توسط آموزش و پرورش کشور تکمیل و تایید شود)
 • برگه انصراف (مخصوص دانشجویان انصرافی)
 • در صورت داشتن گذرنامه اصل آن به همراه کپی

همچنین داوطلبان بدین منظور می توانند به اپلیکیشن پلیس من و یا سامانه سخا به نشانی sakha.epolice.ir نیز مراجعه نموده و تنها در صورت بروز مشکل به دفاتر پلیس + 10 مراجعه نمایند.

لازم است بدانید در صورتی می توانید از معافیت تحصیلی استفاده نمایید که واجد شرایط و ضوابط ذکر شده در مقاله باشید و در غیر این صورت، غیبت از دوره خدمت سربازی (برای آقایان) منظور خواهد شد. توجه کنید که ممکن است برخی از شرایط به صورت دوره ای تغییر پیدا کنند پس تنها از اطلاعات بروز استفاده نمایید. همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره نظام وظیفه و کسب اطلاعات در خصوص شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- چه دسته از دانش آموزان آقا مشمول خدمت سربازی هستند؟

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام)، می توانند به خدمت سربازی بپردازند و پس از یک سال از زمان فارغ التحصیلی مشمول خدمت سربازی می شوند و اگر در حال تحصیل نباشند و نسبت به معرفی خود برای سربازی اقدام ننمایند، برای آن ها غیبت لحاظ می شود.

2- نحوه دریافت معافیت تحصیلی به چه صورت است؟

برای این منظور می بایست به سایت epolice.ir مراجعه نموده و مطابق با راهنمای تصویری موجود در مقاله عمل کنید.

3- حداکثر سن مجاز برای معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه چیست؟

این محدوده سنی برای کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با یکدیگر متفاوت می باشد که در مقاله به طور دقیق مطرح شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲۵ نظر
 1. سلام خسته نباشید من خرداد ۱۴۰۱ ۱۸ ساله شدم و همون خرداد ماه فارغ التحصیل شدم میخواستم بدونم تا چه زمانی معافیت تحصیلی دارم و اگر سال اینده یعنی ۱۴۰۲ بخوام دانشگاه ثبت نام کنم مشکلی دارم یا مجاز هستم

 2. سلام یک سال پس از فارغ التحصیلی یعنی یکسال پس از صدور برگه کارشناسی ؟

  • با سلام و احترام، مهلت فراغت یکساله از تاریخ دقیق فارغ التحصیلی محاسبه می شود و صدور مدرک کارشناسی الزامی نمی باشد.

 3. سلام
  ورودی۹۴هستم و من دوترم از تظام وظیفه سنوات ارفاقی گرفتم(۱۲ترم) که در تاریخ ۱۴۰۰/۰۶/۳۱تموم میشد بعد دانشگاه فارغ التحصیلی مو زده (درسم ترم تابستان بوده معرفی به استاد ) ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ بعد من در ازمون ارشدم قبول شدم ومیخوام برم ثبت نام کنم مشکلی برای دریافت معافیت تحصیلی دارم ایا؟

 4. سلام وقت بخیر
  من سال ۹۸ در مقطع کارشناسی در دانشگاه پیام نور ثبت نام کردم و دو ترم اونجا از معافیت تحصیلی استفاده کردم.سال ۹۹ که کارشناسی دانشگاه فرهنگیان قبول شدم از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و از دانشگاه فرهنگیان معافیت تحصیلی گرفتم.اگر در کنکور اینده در رشته پزشکی پذیرفته بشم میتونم از دانشگاه فرهنگیان انصراف بدم و مجدد معافیت تحصیلی جدید بگیرم یا خیر؟
  باتشکر

  • سلام ، وقتتون بخیر. با توجه به اینکه دانشگاه فرهنگیان جزء دانشگاه های دارای تعهد می باشد ، باید اول تکلیف تعهد خود را مشخص کنید و اینکه بعد از دومین انصراف مشمول خدمت سربازی می شوید.

 5. سلام خسته نباشید
  تعداد دفعات گرفتن معافیت تحصیلی برای مسافرت خارجه در سال چند تاست؟

  • باسلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه هیچ محدودیتی بابت تعداد دفعات خروج از کشور در نظر گرفته نشده است صرفا ۴۵ روز قبل از پایان معافیت تحصیلی اجازه خروج از کشور را نخواهید داشت.

  • با سلام و احترام، مطابق با بخش قوانین و مقرّرات سامانه ی نظام وظیفه، هر بار اعطای معافیت در زمان دانشجویی معمولاً بین ۳۰ تا ۴۰ روز می باشد و تا اتمام معافیت تحصیلی به دفعات مختلف بدون محدودیت، با گذاشتن وثیقه قابل تمدید است.

 6. سلام وقت بخیر من یه ماه قبل از آزمون کنکور سنم به ۲۰ سال تمام میرسه میخواستم بدونم تا زمان اعلام نتایج و انتخاب رشته شامل معافیت میشم یا نه؟ لطفاً راهنمایی کنید
  ممنونم

  • با سلام و درود، مطابق با بخش قوانین و مقرّرات سامانه نظام وظیفه، شما تا ۲۰ سال تمام معافیت تحصیلی دارید. برای رفع این مشکل، دفترچه ی خدمت را به موقع پست کرده تا دچار غیبت نشوید. در صورت اعزام به خدمت، به محض قبولی دانشگاه می توانید از امتیاز ایست خدمت استفاده کنید.

 7. سلام و وقت بخیر. دانشجوی انصرافی که بخواهد یک دانشگاه دیگر ثبت نام کند مشمول خدمت میشود؟

  • با سلام، آقایان قبل از سربازی تنها یک بار حق انصراف دارند و میتوانند مجددا در دانشگاه دیگری ثبت نام کنند منتهی در صورتی که برای بار دوم انصراف بدهند اجازه ادامه تحصیل به آنها داده نمیشود.

 8. سلام من خرداد امسال دیپلم گرفتم و مرداد امسال هم ۱۸ ساله شدم می خوام پشت کنکور بمونم ، میگن افرادی با شرایط من ۶ ماه وقت دارن برن معافیت تحصیلی بگیرن اما مسئول پلیس + ۱۰ گفت می تونین یک سال بمونین و آخرشم معافیت نداد می خواستم بدونم که الان ۶ ماه وقت دارم یا یک سال

  • با سلام ، برای ارائه هر نوع نظری مبنی بر زمان معافیت موقت ، جنابعالی می بایست بر اساس معافیت تحصیلی ارائه شده از سوی پلیس +۱۰ سخن گفت ، لذا توصیه می شود در اولین فرصت یک رونوشت از معافیت تحصیلی خود تهیه نمایید.

 9. سلام من خرداد امسال دیپلم گرفتم و مرداد امسال هم ۱۸ ساله شدم می خوام پشت کنکور بمونم ، میگم افرادی با شرایط من ۶ ماه وقت دارن برن معافیت تحصیلی بگیرن اما مسئول پلیس + ۱۰ گفت می تونین یک سال بمونین و آخرشم معافیت نداد می خواستم بدونم که الان ۶ ماه وقت دارم یا یک سال

  • با سلام، شما تا یکسال پس از فارغ التحصیلی، فرصت ورود به دانشگاه دارید و در این حین می توانید در کنکور شرکت کنید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور