دوشنبه , ۱۰ آذر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / مشاوره تحصیلی / نحوه دریافت معافیت تحصیلی 99

نحوه دریافت معافیت تحصیلی 99

نحوه دریافت معافیت تحصیلی برای آقایان 99
نحوه دریافت معافیت تحصیلی 99

همان طور که می دانید، امکان تحصیل همزمان با خدمت سربازی وجود ندارد بنابراین دانش آموزان و دانشجویان پسر باید در زمان رسیدن به سن 18 سالگی تمام، وضعیت سربازی خود را مشخص نمایند. دارندگان مدرک دیپلم و بالاتر، حداکثر تا یکسال پس از فارغ التحصیلی می توانند تاریخ اعزام به خدمت خود را به تعویق بیاندازند اما پس از یکسال یا باید برای انجام خدمت سربازی اعزام شوند یا برای ادامه تحصیل اقدام نمایند. طبق قوانین و مقررات سازمان وظیفه عمومی ناجا، آن دسته از آقایانی که قصد ادامه تحصیل در هر مقطع دانشگاهی را دارند، باید دارای مجوز ادامه تحصیل باشند و در صورت عدم دریافت معافیت تحصیلی و اقدام برای ادامه تحصیل، برای آن ها غیبت منظور خواهد شد.

مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی، حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.

قوانین مربوطه به دریافت معافیت تحصیلی دانشجویان

دانشجویان دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تا زمانی که تحصیلات خود را ادامه دهند از اعزام به خدمت و انجام سربازی معاف خواهند بود. دریافت برگه معافیت تحصیلی مشروط به ارائه گواهی اشتغال به تحصیل می باشد و حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل در هر یک از مقاطع دانشگاهی به شرح جدول زیر می باشد.

معافیت تحصیلی دانشجویان
مقطع تحصیلی  حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
کاردانی 2/5 سال
کارشناسی پیوسته 5 سال
کارشناسی ناپیوسته 3 سال
کارشناسی ارشد پیوسته  6 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
دکتری پزشکی پیوسته 8 سال
دکتری تخصصی ناپیوسته 6 سال
 • به تشخیص و اعلام کمیسیون موارد خاص و در صورت ضرورت، یکسال به مدت زمان های فوق افزوده می شود.
 • دانشجویان هر یک از مقاطع فوق موظف هستند که در صورت ترک تحصیل، اخراج، انصراف یا فارغ التحصیلی، خود را برای انجام خدمت سربازی معرفی کنند.
 • مهلت معرفی برای اعزام به خدمت سربازی برای هر یک از مقاطع فوق حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا اخراج از تحصیل می باشد.
 • ترخیص کارکنان وظیفه ای که در حین انجام خدمت می باشند برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی و بالاتر بلامانع می باشد. (به جز زمان های اضطراری و جنگ)
 • سربازانی که به خدمت اشتغال دارند، در صورت قبولی در مقطع کارشناسی و بالاتر و همچنین نداشتن غیبت اولیه، ترخیص از خدمت برای آن ها صادر می شود و می توانند باقی خدمت خود را پس از فارغ التحصیلی سپری کنند. لازم به ذکر است که ترخیص از خدمت برای ادامه تحصیل در مقطع کاردانی مجاز نمی باشد.
 • به همه دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم که به صورت بدون آزمون یا با آزمون دانشجو جذب می کنند، معافیت تحصیلی تعلق می گیرد.
 • دانشجویانی که حتی در سنوات تحصیلی ارفاقی نیز فارغ التحصیل نشوند، در صورت داشتن پیشرفت تحصیلی در سنوات ارفاقی می توانند درخواست خود را از طریق دانشگاه و دفاتر خدمات الکترونیک نظامی (پلیس +10) به ثبت برسانند. در صورت احراز شرایط، مجوز ادامه تحصیل بدون لحاظ نمودن غیبت برای این دسته از دانشجویان فراهم خواهد شد.
 • مشمولانی که به دلایل قانونی مانند معافیت موقت، تاریخ اعزام به خدمت سربازی خود را به تعویق می اندازند، چنانچه پس از پایان مدت یکسال در نظر گرفته شده برای تعویق در دانشگاه پذیرفته شوند، صدور معافیت تحصیلی برای آن ها بلامانع خواهد بود.
 • دانشجویان اخراجی و دانشجویانی که با انصراف از تحصیل، مدرک معادل در مقطع پایین تر را دریافت نموده اند، تا پایان خدمت سربازی مجاز به ادامه تحصیل نخواهند بود.

چگونگی اقدام برای بهره مندی از سنوات ارفاقی

دانشجویانی که پس از اتمام زمان سنوات اولیه، موفق به فارغ التحصیلی نشوند موظف هستند حداکثر 3 ماه پس از اتمام زمان سنوات اولیه و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10) درخواستی مبنی بر اخذ سنوات ارفاقی به ثبت برسانند. در صورتی که دانشجو در ترم اول سنوات ارفاقی، نتواند تمام دروس خود را بگذراند، با ادامه تحصیل او در ترم دوم به شرطی موافقت می شود که حداقل تعداد واحد های درسی مشخصی را در ترم اول با شرط معدل معینی سپری کرده باشد که تعداد این واحد های پاس شده در مقاطع مختلف متفاوت می باشد.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان 

قوانین دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان
قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام) در صورتی که قصد ادامه تحصیل دانشگاهی داشته باشند، باید جهت دریافت برگه معافیت تحصیلی اقدام نمایند. حداکثر زمان معافیت تحصیلی برای دانش آموزان تا سن 20 سال تمام است و فارغ التحصیلان مقطع دیپلم لازم است حداکثر یکسال پس از فارغ التحصیلی در یکی از دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم ثبت نام نمایند و تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند به شرط این که دارای غیبت غیرموجه نباشند، می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است معافیت تحصیلی برای هر مقطع فقط یک بار ارائه می شود.

نحوه دریافت معافیت تحصیلی دانش آموزان

پذیرفته شدگان دانشگاه ها و دانش آموزان مشمول خدمت سربازی باید پس از ثبت نام حضوری در واحد دانشگاهی پذیرفته شده، به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) مستقر در شهرستان محل تحصیل خود مراجعه کنند تا نسبت به صدور معافیت تحصیلی آن ها اقدامات لازم انجام شود. پذیرفته شدگانی که بدون اخذ مجوز تحصیلی در دانشگاه ها ثبت نام انجام دهند، از نظر سازمان وظیفه عمومی غایب محسوب می شوند و برای ادامه تحصیل در همین مقطع یا مقاطع بعدی دچار مشکل خواهند شد.

در صورتی که تمایل داشته باشید تا از راهنمایی های ببیشتری بهره مند شوید، می توانید با مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید و سوالات خود را با متخصصین این زمینه مطرح کنید.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه

 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم در صورتی مجاز به ادامه تحصیل در حوزه های علمیه می باشند که قبل از سن مشمولیت، برای تحصیل در این حوزه ها اقدام کرده باشند.
 • دانش آموزان دارای مدرک تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی در صورتی که غیبت نداشته باشد، می توانند برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند.
 • دانش آموختگان تمام مقاطع دانشگاهی دیپلم تا دکتری، در صورتی که مشمول انجام خدمت سربازی باشند ولی هنوز وارد غیبت نشده باشند می توانند ضمن برخورداری از معافیت تحصیلی به صورت تمام وقت، در حوزه های علمیه به تحصیل بپردازند. شرط سنی این قانون به شرح جدول زیر است.
معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه
مقطع تحصیلی حداکثر سن
کاردانی 22 سال تمام
کارشناسی 24 سال تمام
کارشناسی ارشد 28 سال تمام
دکتری 30 سال تمام
 • سربازان حین خدمت در صورت نداشتن غیبت اولیه و رعایت شرط سنی جدول فوق، می توانند برای ادامه تحصیل در حوزه های علمیه اقدام کنند این دسته از سربازان ابتدا باید توسط وظیفه عمومی محل سکونت خود ترخیص شوند و پس از ترخیص از خدمت، مجاز به ادامه تحصیل در حوزه می باشند.
 • دانشجویانی که از دانشگاه محل تحصیل خود انصراف داده اند، در صورت نداشتن غیبت اولیه حداکثر یک سال پس از انصراف از تحصیل، مجاز هستند در حوزه های علمیه ثبت نام کنند.

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب حوزه های علمیه تشیع

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح یک

(از پایه 1 تا 6)

6 سال و حداکثر 9 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو

(از پایه 7 تا 9)

3 سال و حداکثر 6 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

سطح سه

(پایه 10 و دو سال کلاس های خارج از فقه)

حداکثر 3 سال

(معادل مدرک کارشناسی ارشد)

سطح چهار

(تحصیل در دروس خارج فقه)

حداکثر 12 سال

(معادل مدرک دکتری)

سنوات تحصیلی مجاز برای طلاب مدارس علوم دینی اهل سنت

سطح تحصیلی حداکثر زمان مجاز برای ادامه تحصیل
سطح مقدمات حداکثر تا 20 سالگی تمام

(معادل مدرک دیپلم)

سطح یک حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کاردانی)

سطح دو حداکثر 4 سال

(معادل مدرک کارشناسی)

 • مشمولان مقاطع فوق دیپلم تا دکتری باید سطح یک حوزه های علمیه تشیع را در مدت 9 سال به پایان برسانند در غیر این صورت نمی توانند در مقاطع تحصیلی بالاتر ادامه تحصیل دهند.
 • در صورتی که طلاب در حال تحصیل در سطح 2 و 3 در حوزه های علمیه تشیع طرح هجرت روحانیون شرکت نمایند و یا به عنوان امام جمعه و جماعت قضاوت، تدریس و تبلیغ مشمول خدمت شده اند، مدت خدمت به مدت زمان تحصیلی آن ها افزوده می شود.
 • افرادی که به سن مشمولیت رسیده اند و در زمان مشمولیت از مدرسه یا دانشگاه خود اخراج شده اند، تا پایان خدمت مجاز به تحصیل در حوزه های علمیه نیستند و در صورتی که ترک تحصیل یا اخراج، قبل از ورود به سن مشمولیت باشد هیچ منعی برای شروع تحصیل در حوزه های علمیه نخواهند داشت.
 • دانش آموزان و دانشجویان و طلبه های علوم دینی مشمول در صورت انصراف، اخراج یا فارغ التحصیلی بایستی برای انجام خدمت سربازی اقدام کنند و مهلت معرفی، حداکثر یک سال پس از انصراف، اخراج یا فارغ التحصیلی می باشد.

قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

قوانین معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور
قوانین مربوط به دریافت معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور

آقایانی که بنا به دلایل مختلف مانند تحصیل، مسافرت و…، قصد خروج از کشور قبل از گذراندن دوره خدمت ضرورت خود را دارند می بایست دارای شرایط معینی بوده و نکات و ضرورت هایی را رعایت فرمایند.

شرایط کلی مشمولان برای خروج از کشور

 • مشمولان باید فاقد غیبت باشند.
 • دارای معافیت تحصیلی بوده و وضعیت تحصیلی آن ها مشخص باشد.
 • در سنوات اولیه تحصیلی یا سنوات ارفاقی (دارای مجوز سنوات ارفاقی) باشند.
 • مشمولان برای خروج از کشور باید وثیقه مورد نیاز را ارائه دهند.

نحوه رسیدگی به درخواست خروج از کشور مشمولان

 • ارائه گواهی اشتغال به تحصیل (دانش آموزی یا دانشجویی) به همراه وثیقه مورد نیاز به سازمان وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه یا محل سکونت
 • صدور مجوز خروج از کشور توسط سازمان وظیفه عمومی و ارسال آن به پلیس گذرنامه ناجا
 • صدور گذرنامه یا تمدید آن توسط ناجا

نکات مهم 

 • خروج از کشور قبل از رسیدن به سن مشمولیت نیازی به اخذ معافیت تحصیلی ندارد.
 • این دسته از مشمولان حداکثر یک سال پس از فارغ التحصیلی، انصراف یا ترک تحصیل فرصت معرفی خود را به سازمان وظیفه عمومی خواهند داشت.
 • دانش آموزان یا دانشجویانی که از معافیت تحصیلی برای تحصیل در خارج از کشور استفاده می کنند، هیچ گونه محدودیتی برای سفر های متعدد به کشور نخواهند داشت و از سوی وزارت خانه مربوطه، مجوز لازم برای تردد سالانه این دسته از مشمولان صادر خواهد شد.
 • سنوات تحصیلی در دانشگاه های خارج از کشور همانند دانشگاه های داخل کشور می باشد.
 • دانشجویان انصرافی دانشگاه های خارج از کشور چنانچه از زمان انصراف آن ها بیش از یکسال نگذشته باشد امکان ادامه تحصیل مجدد در دانشگاه های داخل یا خارج از کشور را خواهند داشت.
 • مشمولان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی و بالاتر و فارغ التحصیلان حوزه های علمیه، درصورت علاقمندی به تحصیل در خارج از کشور چنانچه از نظر قوانین و مقررات وزارت علوم و بهداشت دارای شرایط ادامه تحصیل در خارج از کشور باشند و کشور مورد نظر دارای رشته های مورد تائید وزارت علوم باشد، می توانند با ارائه تضمین های لازم برای تحصیل در خارج از کشور اقدام نمایند.
 • فارغ التحصیلان مقطع دیپلم که مشمول می باشند چنانچه حداکثر یکسال پس از فراغت از تحصیل در یکی از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی داخل یا خارج از کشور که مورد تایید وزارت علوم تحقیقات می باشد، قبول شوند تا زمانی که مشغول به تحصیل باشند می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند. لازم به ذکر است که این معافیت تحصیلی در هر مقطع تحصیلی فقط یکبار ارائه داده می شود و مشمول باید دارای غیبت غیرموجه نباشد.

وثیقه مورد نیاز برای خروج از کشور مشمولان

خروج از کشور مشمولان خدمت سربازی
نوع سفر وثیقه مورد نیاز
سفرهای علمی 80 میلیون ریال وجه نقد یا ضمانت نامه بانکی
سفر جهت ادامه تحصیل 200 میلیون ریال وجه نقد
سفرهای زیارتی 30 میلیون ریال وجه نقد
سفر دوره های مشترک 150 میلیون ریال وجه نقد

مدارک لازم برای دریافت معافیت تحصیلی

متقاضیان دریافت معافیت تحصیلی باید هنگام مراجعه به دفاتر پلیس + 10، مدارک لازم را نیز ارائه دهند که این مدارک مورد نیاز به شرح زیر هستند.
 • یک قطعه عکس 4*3
 • اصل و کپی کارت ملی
 • اصل و کپی از صفحات شناسنامه
 • برگه درخواست معافیت تحصیلی (دارای عکس و مورد تایید مدیریت امور آموزشی باشد)
 • برگ شماره (3) تعیین وضعیت آقایان مشمولی که دانشجو نمی باشند. (این برگ باید توسط آموزش و پرورش کشور تکمیل و تایید شود)
 • برگه انصراف (مخصوص دانشجویان انصرافی)
 • در صورت داشتن گذرنامه اصل آن به همراه کپی

لازم است بدانید در صورتی می توانید از معافیت تحصیلی استفاده نمایید که واجد شرایط و ضوابط ذکر شده در مقاله باشید و در غیر این صورت، غیبت از دوره خدمت سربازی (برای آقایان) منظور خواهد شد. توجه کنید که ممکن است برخی از شرایط به صورت دوره ای تغییر پیدا کنند پس تنها از اطلاعات بروز استفاده نمایید. همچنین شما می توانید برای دریافت مشاوره نظام وظیفه و کسب اطلاعات در خصوص شرایط تحصیل همزمان با خدمت سربازی روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- چه دسته از دانش آموزان آقا مشمول خدمت سربازی هستند؟

دانش آموزان پسر پس از وارد شدن به سن 19 سالگی (18 سالگی تمام)، می توانند به خدمت سربازی بپردازند و پس از یک سال از زمان فارغ التحصیلی مشمول خدمت سربازی می شوند و اگر در حال تحصیل نباشند و نسبت به معرفی خود برای سربازی اقدام ننمایند، برای آن ها غیبت لحاظ می شود.

2- حداکثر سن مجاز برای معافیت تحصیلی طلاب حوزه های علمیه چیست؟

این محدوده سنی برای کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری با یکدیگر متفاوت می باشد که در مقاله به طور دقیق مطرح شده است.

3- مشمولانی که به خروج از کشور تمایل دارند می بایست چه شرایطی را رعایت کنند؟

این شرایط بسته به نوع سفر و موقعیت فرد متفاوت می باشد که به طور کلی در مقاله ذکر شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۲ نظر

 1. Avatar

  با سلام وخسته نباشید بنده فارغ التحصیل خرداد ۹۹ هستم وکنکور۹۹ به به کام دلم نشد آیا معافیت تحصیلی یک ساله تا خرداد ۱۴۰۰ است یا شهریور .چون شنیده ام به دلیل اینکه همه دانش اموزان خود رابه شهریور می انداخته اند دولت همه را حتی قبولی خرداد را از شهریور همان سال تا سال بعد می داند .به دلیل همه گیری کرونا ومشکلاتی نمی توانم به پلیس +۱۰مراجعه کنم لطفا پاسخ دهید.

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما از زمان فارغ التحصیلی خود، یک سال فرصت تحصیل در مقطع بعدی را دارید.

 2. Avatar

  سلام‌ من متولد ۱۲/۱/۸۱ هستم.و خرداد نود ونه دیپلم گرفتم وتو کنکور همان سال شرکت کردم وقبول نشدم و می خواهم در کنکور ۱۴۰۰شرکت کنم . معافیت تحصیلی را گرفتم ایا معافیت یک ساله تا شهریور ۱۴۰۰ یا خرداد . بسیار ممنون می شم جواب بدین

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، شما می توانید با مراجعه به پلیس +۱۰ ودریافت کد سخا از مدت معافیت تحصیلی خود مطلع شوید.

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما با مراجعه به مراکز پلیس +۱۰ و دریافت کدسخا و سپس استعلام کد سخا از سایت نظام وظیفه، قادر خواهید بود تاریخ دقیق اتمام معافیت تحصیلی خود را مشاهده نمایید.

 3. Avatar

  سلام خسته نباشید
  متولد ۱۳۷۹/۱۲/۲۹ هستم وخرداد ۹۸ دیپلم گرفتم و با سوابق تحصیلی امسال دانشگاه پیام نور تهران شرق قبول شدم وقتی برای معافیت دانشجویی اقدام کردم گفتن ک غیبت داری راهی هست ک بتونم ادامه تحصیل بدم؟

 4. Avatar

  باسلام
  من دانشجوی سال آخر کارشناسی هستم و تیر ۱۴۰۰ درسم تموم میشه و سربازی هم نرفتم
  میتونم کنکور سراسری تجربی ۱۴۰۰ بدم(یعنی بلافاصله بعداز فارغ التحصیلی؟) چون میخوام پزشکی قبول شم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، به دلیل مشکل نظام وظیفه ، فقط یک بار مجاز به تحصیل درهر مقطع می باشید.لازم به ذکر است در صورتی مشمول به خدمت نخواهید شد که در مقطع بالاتر ادامه تحصیل دهید.

 5. Avatar

  سلام.
  ببخشید من معافیت تحصیلی داشتم و رشته حسابداری مقطع کارشناسی را تموم کردم
  حالا هنوز یکسال از کارشناسی نگذشته ومعافیت دارم هنوز، آیا میتونم دوباره در یک رشته دیگر شرکت کنم وکارشناسی بگیرم، بهم معافیت تحصیلی دوباره مقطع کارشناسی رو میدن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورتی که شما از نظر نظام وظیفه مشکل داشته باشید و خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر (کارشناسی ارشد) می باشید.

 6. Avatar

  سلام. من متولد آذر ۸۰ هستم و در کنکور ۹۹ پذیرفته شدم. برای دریافت معافیت تحصیلی من باید به پلیس +۱۰ شهر خودم مراجعه کنم یا شهری که دانشگاه قبول شدم؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می توانید برای دریافت معافیت تحصیلی به هرکدام یک از دفاتر پلیس+۱۰ که مایل هستید مراجعه نمایید.

 7. Avatar

  سلام، من متولد فروردین ٨١ هستم و خرداد ٩٩ دیپلم گرفتم و در کنکور ٩٩ قبول شدم. با توجه به اینکه تا ١٨ سالگی تمام وقت دارم و الان مشمول سربازی نیستم چرا سایت دانشگاه ارور میده مدرک سربازیو بفرستین؟ من چیو باید بفرستم؟ از کجا باید بگیرم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما می بایست مدارک خود را به پلیس ۱۰+ برده و گواهی نظام وظیفه را دریافت نمایید.

 8. Avatar

  با سلام…..من فارغ التحصیل سال ۹۸ هستم…ومیخوام برای کنکور ۱۴۰۰ امتحان بدم…فقط مشکل سربازی رو پیش روم دارم..میخواستم بدونم من که الان انتخاب رشته نکردم(حتی پیام نور و پردیس و ازاد) ایا میتونم کاری کنم که دانشگاهی به من معافیت تحصیلی بده تا سربازی نرم و بتونم واسه کنکور بخونم؟؟؟اگه بله به نظرتون چه دانشگاهی و چه رشته ای مناسبه؟؟؟؟خواهشا راهنماییم کنید واقعا سردرگمم

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به این که زمان انتخاب رشته ی دانشگاه های سراسری و آزاد پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی به پایان رسیده است،شما می توانید به دانشگاه آزاد یا پیام نور مورد نظر خود به صورت حضوری مراجعه کنید و در صورت موافقت دانشگاه در رشته ی مورد نظر ثبت نام کنید تا معافیت تحصیلی برای شما صادر شود.

 9. Avatar

  سلام ببخشید من متولد ۱۳۸۰/۱۱/۲۳هستم برا معافیت تحصیلی اقدام نکردم و باتوجه به اینکه چند واحدم مونده ولی بیشتر از شش ماه از ۱۸ سالگیم گذشته الان میتونم نسبت به معافیت اقدام کنم(از طریق مدرسه ایثارگران) ودر ضمن میخوام تو کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم میتونم الان ؟ یا اضافه میخورم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. شما می بایست با مراجعه به پلیس +۱۰ از وضعیت نظام وظیفه ی خود آگاه شوید.

 10. Avatar

  سلام خسته نباشید
  من امسال فارغ التحصیل شدم و توی کنکور ۹۹ شرکت کردم
  و میخوام توی کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم
  و تا ۱۴۰۰ اول مرداد معافیت تحصیلی دارم میخواستم بدونم الان برای من مشکلی پیش میاد یا نه

  • ایران مشاوره

   با سلام. با توجه به قوانین نظام وظیفه، تا پایان تاریخ معافیت در صورتی که دانشگاه پذیرفته شده و ثبت نام نمایید می توانید معافیت تحصیلی خود را تمدیدکنید. لازم به ذکر است در صورت نپذیرفته شدن در دانشگاه و یا تاخیر نتایج آزمون،مشمول شده و اعزام می شوید و در صورت قبولی بعد از آن می توانید از قانون ایست خدمت استفاده نمایید.

 11. Avatar

  سلام خسته نباشید من ۹۹/۲/۲۰ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم الانم دارای معافیت تحصیلی یکساله هستم میخواستم بپرسم با معافیت تحصیلی میشه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام آزمون استخدامی داوطلبان می بایست یا کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم را دارا باشند.

 12. Avatar

  سلام خسته نباشید من ۹۹/۲/۲۰ در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم الانم دارای معافیت تحصیلی یکساله هستم میخواستم بپرسم با معافیت تحصیلی میشه در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کنم؟

 13. Avatar

  سلام
  من ۲۵ سالمه و خدمت نفتم میخواستم بدونم میتونم برم دانشگاه ازاد درس یخونم بهم معافیت تحصیلی میدن؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورت نداشتن غیبت نظام وظیفه می توانید در رشته های مورد نظر ثبت نام و انتخاب رشته نموده و در صورت قبولی در مقطع کارشناسی از شرایط ایست خدمت استقاده نمایید.

 14. Avatar

  سلام وقت بخیر ممنون میشم اگر به این سوال بنده جواب بدید
  من در مقطع کارشناسی ارشد در حال تحصیل هستم (فقط پایان‌نامه باقی مونده) مهلت معافیت تحصیلی بنده در پایان شهریور ۱۳۹۹ به اتمام میرسه، الان باید دقیقا چیکار کنم؟ آیا می‌تونم یکسال این معافیت رو تمدید کنم؟ یا اصلا نیازی به اقدام از طرف من نیست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، در صورت اتمام سنوات مجاز کارشناسی ارشد (۳ سال)، می توانید از سنوات ارفاقی یک الی دو ترم استفاده کنید.

 15. Avatar

  سلام بنده متولد تیر ماه سال هشتاد هستم و خرداد سال نودو هشت دیپلم گرفتم و کنکور نود هشت رو به عنوان اولین کنکورم شرکت کردم میخوام ببینم با توجه به اینکه زودتر از سن هجده سالگی فارغالتحصیل شدم آیا برای کنکور سال نودو نه مشکلی دارم یا نه. در ضمن بنده برگه معافیت تحصیلیم رو تیر سال نودو هشت از پلیس به علاوه ده دریافت کردم و به مدرسه دادم و با کد سخا هم که وارد سامانه نظام وظیفه میشم وضعیتم رو معافیت تحصیلی نوشته تا تاریخ تیرماه سال هزارو چهارصد .

  • ایران مشاوره

   با سلام، با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده و مطابق با قوانین نظام وظیفه، شما مشکلی از لحاظ ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ نخواهید داشت.

 16. Avatar

  سلام بنده در شهریور ۹۸ فارغ التحصیل شدم ودر کنکور ۹۸ هم شرکت کرده ام میخواهم بدونم که در کنکور ۹۹ مجاز به انتخاب رشته هستم یا نه با تو جه به اینکه برای دریافت معافیت تحصیلی اقدامی نکرده ام

  • ایران مشاوره

   سلام، بله با توجه به اینکه شما مدرک دیپلم خود را درسال ۱۳۹۸ اخذ کرده اید، مجاز به ثبت نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ نیز می باشید، لازم به ذکر است شما هم اکنون جهت مشخص نمودن وضعیت نظام وظیفه می بایست به مراکز پلیس+۱۰ مراجعه نمایید.

 17. Avatar

  با سلام. بنده دانشجوی مقطع کاردانی هستم. اگر قبل از دریافت مدرک کاردانی از دانشگاه انصراف دهم آیا مجددا برای دوره کارشناسی برای بنده معافیت تحصیلی صادر می شود؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه در صورتی که شما دانشجوی مقطع کاردانی باشید، و برای اولین بار در سنوات مجاز کازدانی (۲.۵ سال) از رشته و دانشگاه درحال تحصیل انصراف دهید، به مدت یکسال فرصت خواهید داشت که مشغول به تحصیل مجدد شوید و تمدید معافیت تحصیلی برای شما ممکن می باشد.

 18. Avatar

  با سلام. بنده ترم دوم مقطع کاردانی غیر روزانه هستم. اگر در کنکور امسال قبول شوم و از دانشگاه انصراف دهم برای دریافت معافیت تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته مشکلی وجود ندارد؟ واینکه چون قبلا معافیت تحصیلی صادر شده باید نسبت به لغو آن اقدام کنم یا نیازی نیست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. داوطلبانی که دارای مدرک کاردانی هستند و دارای منع نظام وظیفه می باشند، اجازه شرکت در کنکور سراسری مقطع کارشناسی پیوسته را ندارند. چنانچه شما موفق به کسب پذیرش نهایی در یک واحد دانشگاهی شوید، می بایست انصراف خود را ثبت کرده تا معافیت تحصیلی مجدد برای شما صادر شود.

 19. Avatar

  عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات. بنده سال ۹۶ دانشگاه دولتی قبول شدم و یکبار اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد، سال ۹۸ انصراف دادم تا بخونم برا کنکور، متاسفانه چون اطلاعاتم کم بود رفتم و دانشگاه آزاد ثبت نام کردم تا بشینم بخونم برا کنکور که نظام وظیفه گیر نده… یک بار هم اونجا برام معافیت تحصیلی صادر شد… هفته پیش پرسیدم گفتن اگه کنکور بدین و دانشگاه قبول هم بشین، نمیتونین ثبت نام کنین چون معافیت تحصیلی صادر نمیشه… خواستم بدونم راه حلی سراغ دارین بتونم کنکور بدم و ثبت نام کنم دانشگاه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما در صورت ثبت انصراف دوم در واحد دانشگاهی مشمول خدمت سربازی می باشید ، و می توانید در حین خدمت در آزمون سراسری شرکت کنید و درصورتی که در رشته و دانشگاه موردنظر پذیرفته شوید از ایست از خدمت استفاده کرده و به ادامه تحصیل بپردازید.

 20. Avatar

  با سلام من تیر ماه پارسال فارغ التحصیل شدم و میخوام امسال هم کنکور بدم.ینی طبق اون فرصت یه ساله مهلتم تیر ماه امسال تموم میشه.ولی من تو سامانه سخا رفتم تاریخ پایان معافیت من تا مهر ماه امساله.الان تکلیفم چیه باید دفترچه پست کنم یا میتونم وارد دانشگاه بشم بدون اینک غیلت بخورم.

  • ایران مشاوره

   با سلام. مطابق با قوانین نظام وظیفه، چنانچه در مهلت معافیت مجاز تحصیلات خود را به پایان برسانید از تاریخ فارغ التحصیلی به مدت یک سال دارای معافیت می باشید و در مهلت اعلام شده می توانید در کنکور مقطع بالاتر شرکت کرده و برای ادامه تحصیل اقدام کنید.

 21. Avatar

  سلام من متولد۱۳۸۰/۴/۲۱هستم ودرخردادماه سال۱۳۹۸ دیپلم اخذکردم میخواستم بدونم میتونم کنکور۱۴۰۰ شرکت کنم
  ممنون میشم پاسخگو باشید

  • ایران مشاوره

   با سلام ، مطابق با قوانین نظام وظیفه ، با توجه به اینکه شما مدرک دیپلم خود را در سال ۱۳۹۸ اخذ کرده اید . در صورتی که در سال ۱۳۹۹ مشغول به تحصیل در دانشگاه شوید ، مجاز به ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ می باشید ، لازم به ذکر است اگر شما دانشجوی دوره روزانه باشید ، می بایست پیش از ثبت نام در آزمون از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید.

 22. Avatar

  سلام و عرض ادب من دانشجوی روزانه مقطع کارشناسی هستم و احتمالا تیر یا مرداد ماه فارغ التحصیل می شم در صورت ثبت نام کنکور سراسری و قبولی در دکتری پیوسته دندانپزشکی اگر قبل از اعلام قبولی های ازمون سراسری دارای برگ اعزام بدون غیبت باشم آیا می توانم از ایست خدمت استفاده کنم و در دانشگاه جدید ثبت نام کنم؟در صورتی که همین اقدام رو در سال آینده یعنی مهلت یک ساله معرفی خود بعد از فراغت از تحصیل انجام دهم چطور؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین حال حاضر نظام وظیفه ، چنانچه شما دارای مدرک کارشناسی بوده و منعی از سوی نظام وظیفه داشته باشید ، امکان تحصیل در مقطع دکتری پیوسته و استفاده از شرایط ایست از خدمت را ندارید ، زیرا دکتری پیوسته مقطع بالاتر محسوب نمی شود و شما یک بار از معافیت تحصیلی مقطع کارشناسی بهره مند شده اید.

 23. Avatar

  سلام. من دانشجوی ارشد هستم و از یک سال سنوات ارفاقی بهره بردم(جمعا ۴ سال). فقط تحویل پایان نامه ام مانده. به ۱ الی ۲ ماه نیاز دارم. آیا یک نیم سال دیگر به من معافیت تحصیلی شامل می شود؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما در واحد دانشگاهی درخواست خود را مبنی بر این موضوع ثبت نمایید و دانشگاه با توجه به شرایط مذکور سوابق تحصیلی شما را جهت بررسی به سازمان وظیفه عمومی اعلام نماید ، درصورت موافقت این سازمان و احراز شرایط می توانید از معافیت تحصیلی بدون لحاظ غیبت استفاده کنید.

 24. Avatar

  سلام من خرداد ۹۸ دیپلم گرفتم و یکسال وقت داشتم که سربازی نرم و به دانشگاه برم اما به دلایلی رفتم خدمت سربازی یعنی زودتر از زمان موعود.حالا پشیمونم و میخوام درس بخونم میخواستم بدونم چطور باید ایست خدمت بزنم ؟
  بعضی جاها خوندم با مدرک دیپلم نمیشه ایست دادو اینجور حرفا درسته؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما می توانید از طریق کنکور سراسری و یا بر اساس سوابق تحصیلی در مقطع کارشناسی پیوسته پذیرش گرفته و به ارگان مربوطه درخواست ایست از خدمت ارسال کنید. لازم به ذکر است که ایست از خدمت شامل کسانی می شود که دارای غیبت اولیه نباشند و در مقطع کارشناسی و بالاتر می توانند درخواست ایست از خدمت بدهند.

 25. Avatar

  سلام دانشجوی ورودی ۹۷ پیام نور که در پایان ترم چهارم نزدیک به ۸۰ واحد پاس شده خواهد داشت اگر در کنکور ۹۹ شرکت کند و در رشته روزانه قبول شود ایا می تواند با توجه به تعداد واحد های پاس کرده مدرک معادل کاردانی نگیرد وبا انصراف از پیام نور دوباره معافیت تحصیلی ۵ ساله بگیرد بگیرد؟
  یا چون مشمول دریافت مدرک کاردانی میشود حتی اگر ان را دریافت نکند هم معافیت دوباره برایش صادر نمیشود.
  لصفا پاسخ دهید خیلی برایم مهم است.
  باتشکر از سایت خوبتان.

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما در طی سنوات مجاز تحصیلی در واحد دانشگاهی برای اولین بار انصراف دهید می توانید در رشته و دانشگاه مد نظر به تحصیل بپردازید و از معافیت تحصیلی مجدد استفاده نمایید.لازم به ذکر است درصورتی امکان تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته را دارید که مدرک مقطع کاردانی را نداشته باشید.

 26. Avatar

  سلام. ببخشید من از دانشگاه انصراف دادم و تا قبل از مهلت یکساله ام میخوام توی یک رشته جدید ثبت نام کنم میخوام بدونم وقتی مدرکم رو از دانشگاه جدیدم گرفتم بازم مهلت دارم کنکور بدم یا بعد از فارغ التحصیلی بلا فاصله باید سربازی برم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شما بعد از فارغ التحصیلی و دریافت مدرک می توانید در یک مقطع تحصیلی بالاتر ثبت نام انجام دهید و مجدد معافیت تحصیلی برای شما صادر می شود ، اما در نظر داشته باشید اگر انصراف دوم را در دانشگاه ثبت کنید بلافاصله مشمول خدمت سربازی خواهید شد.

 27. Avatar

  سلام من حدود ۵۰ واحد رشته حقوق دانشگاه دولتی پاس کردم آیا میتونم در دانشگاه آزاد تطبیق بدهم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   شرایط تطبیق واحد طبق روال اصلی از طریق کنکور می باشد اما در رشته های بدون کنکور در صورت تایید دانشگاه امکان پذیر می باشد ، نمره هر یک از دروس نباید کمتر از ۱۲ باشد. شما می توانید ریز نمرات را به دانشگاه ارائه داده در صورتی که مدارک و نمرات شما مورد تایید اعضای گروه آموزشی ذیربط قرار گرفت معادلسازی دروس انجام می شود.

 28. Avatar

  سلام یه سوالی داشتم من ترم اخر کاردانی هستم دوسال پیش یه بار سراسری قبول شدم و معافیت تحصیلی گرفتم بعد بنا به دلایلی ترم یک از اونجا انصراف دادم و علمی کاربردی ثبت نام کردم و برای بار دوم معافیت تحصیلی گرفتم حالا میخواستم برای کارشناسی ازاد ثبت نام کنم حالا میخواستم بدونم بازم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه ، چنانچه شما منعی از سوی نظام وظیفه داشته باشید درصورت ثبت انصراف دوم مشمول خدمت سربازی می باشید.لازم به ذکر است می توانید پس از به اتمام رساندن مقطع کاردانی در مقطع کارشناسی ناپیوسته به ادامه تحصیل بپردازید.

 29. Avatar

  با سلام من متولد تاریخ ۱۳۸۰/۱/۱۶ هستم و تو ۱۳۹۸/۷/۶ دیپلم گرفتم ایا میتونم تو تاریخ پایانی که دیپلم رو گرفتم تو تاریخ ۱۳۹۸/۷/۶ برم و یا بعد از اتمام ۱۸ سالگی؟

  من دانشگاه نمیرم و میخوام تو تاریخ که دیپلم گرفتم به سربازی برم ایا ممکنه لطفا راهنمایی کنید خیلی واجبه

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه ، متولدین سال ۱۳۸۰ در سال ۱۳۹۸ ، به دلیل اینکه در موعد اعزام می باشند می توانند درخواست تعجیل خدمت سربازی را ثبت نمایند.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. با توجه به شرایط نظام وظیفه عمومی، در صورت نداشتن کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت سربازی مجاز به تحصیل مجدد نمی باشید.

 30. Avatar

  سلام خسته نباشید
  بنده متولد اسفند ۷۸ هستم به دلیل مشکلات روحی و دیسک مهره هاب ۴و۵ کمر نتونستم کنکور شرکت کنم امثال مهر ماه خواستم آزاد ثبت نام کنم گفتن مشمولی
  ایا با مدارک پزشکی که دارم میتونم معافیت تحصیلی بگیرم و ورودی بهمن ماه شرکت کنم؟
  اگر میشه چه مدارکی نیاز هست ممنون میشم پاسخ بدین.

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   خیر؛ برای اخذ معافیت تحصیلی حتما می بایست در هر یک از دانشگاه هایی که مد نظر شماست پذیرش شوید.

دریافت مشاوره