پنج شنبه , ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / کنکور / کنکور سراسری هنر

کنکور سراسری هنر

آزمون سراسری رشته هنر 99
کنکور سراسری هنر 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنکور سراسری هنر با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران 9092305538
تماس از سایر استان ها 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کنکور سراسری هنر علاوه بر اینکه از علاقمندان خاص خود برخوردار است ، در بین داوطلبان سایر گروه های آزمایشی نیز جایگاه ویژه ای دارد زیرا دو گروه آزمایشی هنر و زبان تنها رشته هایی هستند که همه ی داوطلبان گروه های آزمایشی تجربی ، ریاضی و انسانی نیز می توانند در کنار رشته اصلی خود ، به عنوان رشته شناور در کنکور سراسری هنر نیز شرکت کنند. برنامه ریزی برای داوطلبانی که علاقمند به شرکت در کنکور سراسری هنر هستند بسیار مهم است زیرا این دسته از داوطلبان قصد دارند در یک رشته خاص قبول شوند و با توجه به اینکه رشته ها در زیرگروه های مختلف قرار دارد و در نتیجه ضرایب درس ها در زیر گروه ها بسیار متفاوت است ، بنابراین می بایست در ابتدا شناخت کاملی نسبت به کلیه جزئیات کنکور هنر پیدا کنند و سپس با کمک یک مشاور ، برنامه ریزی صحیحی برای قبولی در رشته مدنظرشان انجام دهند.

85 درصد از ظرفیت رشته های کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به صورت بدون کنکور برگزار می شود و ممکن است برخی از رشته های گروه آزمایشی هنر نیز به صورت بدون کنکور باشد.

ثبت نام کنکور سراسری هنر 99

ثبت نام کنکور سراسری همه ی گروه های آزمایشی توسط سازمان سنجش آموزش کشور و از تاریخ 24 بهمن الی 2 اسفند ماه 97 انجام می شود و داوطلبان در این تاریخ یک هفته ای فرصت دارند با مراجعه به سایت sanjesh.org و ارائه مدارک مورد نیاز ، ثبت نام خود را انجام دهند. البته لازم به ذکر است که بنابر اطلاعیه سازمان سنجش ، ثبت نام در 85 درصد از کد رشته محل ها در سال 98 ، به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی داوطلب صورت می پذیرد.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری هنر

دو الی سه روز قبل از شروع ثبت نام کنکور هنر ، دفترچه ثبت نام کنکور سراسری در سایت سنجش قرار داده می شود و داوطلبان می توانند با دریافت و مطالعه آن ، از نحوه ثبت نام کنکور اطلاع یابند.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری هنر 98

هزینه ثبت نام کنکور سراسری هنر 

قبل از اقدام به ثبت نام کنکور هنر بایستی با واریز هزینه به سایت سنجش ، کارت اعتباری ثبت نام را خریداری نمایید. هزینه خرید کارت اعتباری ثبت نام کنکور در سال 97 ، 22 هزار تومان بوده است که در سال آینده مقداری بر این مبلغ افزوده می شود. داوطلبانی که علاوه بر گروه آزمایشی هنر ، قصد ثبت نام در سایر گرو های آزمایشی دارند بایستی کارت اعتباری جداگانه خریداری نمایند.

دروس عمومی و اختصاصی کنکور سراسری هنر 99

دروس عمومی کنکور سراسری همه ی گروه های آزمایشی مشترک می باشد و تفاوت آن ها در دروس اختصاصی می باشد.  ضریب هر یک از دروس در کنکور هنر ، به شرح جداول زیر می باشد:

دروس عمومی
نام درس ضریب در همه زیر گروه ها
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان انگلیسی 2
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3

 

دروس اختصاصی
نام درس ضریب زیر گروه 1 ضریب زیر گروه 2 ضریب زیر گروه 3 ضریب زیر گروه 4 ضریب زیر گروه 5
درک عمومی ریاضی – فیزیک 1 3 1 1 1
درک عمومی هنر 4 3 3 3 3
خلاقیت نمایشی 1 1 1 4 1
ترسیم فنی 1 1 1 1 4
خلاقیت تصویری و تجسمی 4 4 2 2 1
خواص مواد 4 4 2 2 1

رشته های کنکور سراسری هنر 

ممکن است برای داوطلبان این سوال ایجاد شود که اطلاع از رشته های زیر گروه ها ، چه تاثیر برای پذیرش دارد ؟ در پاسخ باید بگوییم که داوطلب باید متناسب با ضرایب دروس زیرگروه انتخابی خود مطالعه نماید. برای مثال اگر داوطلبی قصد ادامه تحصیل در رشته ارتباط تصویری دارد ، این رشته در زیرگروه یک قرار دارد و دروس درک عمومی هنری ، خواص مواد و خلاقیت تصویری دارای بیشترین ضریب در این زیرگروه می باشند و باید بیش از دروس دیگر مطالعه شوند یا اگر داوطلبی قصد ادامه تحصیل در رشته های نمایش و سینما را دارد ، این رشته ها در زیر گروه 4 قرار دارد و درس خلاقیت نمایشی در زیرگروه 4 ، بزرگترین ضریب را دارد و بیش از دروس دیگر باید به آن توجه شود.

زیرگروه 1 چاپ – ارتباط تصویری – طراحی لباس – هنرهای تجسمی – طراحی پارچه – مجسمه‌سازی – صنایع دستی – عکاسی – کارشناسی فرش – کتابت و نگارگری – کاردانی آموزش‌ هنرهای تجسمی – کاردانی علمی‌کاربردی فرش دستباف – کاردانی علمی‌‌کاربردی عکاسی خبری – کاردانی علمی‌کاربردی گرافیک – کاردانی هنرهای تجسمی – کاردانی هنرهای سنتی – نقاشی – هنرهای صناعی
زیرگروه 2 باستان‌شناسی – علوم اجتماعی (گرایش امنیت ملی) – مرمت و احیای بناهای تاریخی – علوم سیاسی (گرایش‌های امنیت ملی و مطالعات امنیتی) – کاردانی صنایع دستی – کاردانی علمی‌کاربردی طراحی صنعتی – مدیریت فرهنگی‌ هنری – طراحی صنعتی – هنر اسلامی
زیرگروه 3  کاردانی موزه‌داری – کاردانی باستان‌شناسی – کاردانی حفاظت و مرمت بناهای تاریخی – کاردانی راهنمای موز‌ه‌ها و بناهای تاریخی – مردم‌شناسی – مرمت آثار تاریخی – موزه‌داری – کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی
زیرگروه 4 تولید سینما – سینما – تلویزیون و هنرهای دیجیتالی کارگردانی تلویزیون – کاردانی هنرهای نمایشی – نمایش
زیرگروه 5 نوازندگی موسیقی جهانی – نوازندگی موسیقی ایران – موسیقی نظامی

برنامه ریزی کنکور سراسری هنر 99

بهترین رنامه ریزی کنکور هنر 99
برنامه ریزی کنکور سراسری هنر 99

اولین اصل برای برنامه ریزی کنکور هنر ، مشخص کردن هدف می باشد. با تعیین هدف داوطلب انگیزه و تلاش بیشتری برای مطالعه دروس خواهد داشت. برنامه ریزی هر داوطلب باید منحصر به خود او باشد زیرا نقاط ضعف و قوت هر داوطلب با داوطلب دیگر متفاوت می باشد ، پس نمی توان یک برنامه ریزی ثابت را به همه ی داوطلبان توصیه کرد. برنامه ریزی سبب می شود که همه ی فعالیت های درسی و غیر درسی داوطلب نظم پیدا کند و از سردرگمی بلاتکلیفی او جلوگیری می کند. در مسیر مطالعه برای کنکور ، رعایت برخی از موارد باعث می شود که نتیجه بهتری در کنکور سراسری کسب نمود. برای مثال استفاده از منابع کمک آموزشی که داوطلبان در سال های گذشته از مطالعه آن ها نتیجه گرفتند یا شرکت کردن در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزار می شود و با شرکت در این آزمون ها ، داوطلب می تواند متوجه پیشرفت یا پسرفت درسی خود شود. همچنین کمک گرفتن از مشاوران مجرب و متخصص بسیار موثر است زیرا یک مشاور خوب می تواند مسیر مطالعاتی داوطلب را مشخص نماید. تعداد سوالات کنکور هنر به شرح جدول زیر می باشد و داوطلب می تواند با در نظر گرفتن تعداد سوالات و ضریب هر درس ، برنامه ریزی متناسب با آن انجام دهد.

نام درس تعداد سوالات زمان پاسخگویی
زبان و ادبیات فارسی 25 18
فرهنگ و معارف اسلامی 25 17
زبان عربی 25 20
زبان انگلیسی 25 20
درک عمومی ریاضی – فیزیک 30 40
درک عمومی هنر 30 25
خلاقیت تصویری و تجسمی 20 24
ترسیم فنی 20 26
خلاقیت موسیقی 20 20
خلاقیت نمایشی 20 13
خواص مواد 20 17

بهترین منابع کنکور سراسری هنر 

به دلیل آنکه منابع کمک آموزشی موجود در بازار بسیار زیاد است ممکن است داوطلب برای تهیه بهترین منابع کنکور هنر دچار سردرگمی شود . البته لازم است این نکته را به اطلاعتان برسانیم که محتوای منابع کمک آموزشی موجود در بازار یکسان می باشد و همه ی مباحث کتب درسی را به خوبی پوشش می دهند و تنها تفاوت آن ها ، در شیوه توضیح مباحث می باشد. ممکن است هر یک از داوطلبان فقط شیوه آموزش یکی از کتاب ها را متوجه شوند و در این صورت نیازی به تهیه منابع کمک آموزشی دیگر نمی باشد. زیرا استفاده از کتاب های متعدد فقط ذهن داوطلب را سردرگم می کند. بنابراین توصیه می شود حتی الامکان برای هر یک از دروس فقط یک کتاب کمک آموزشی تهیه کنید و تسلط کامل بر روی آن داشته باشید. در جداول زیر لیستی از کتاب های پرطرفداری که داوطلبان در سال های گذشته با مطالعه آن نتیجه گرفته اند ، معرفی شده است و در صورتی که هنوز هیچ کتابی تهیه نکرده اید ، می توانید یکی از آن ها را خریداری کنید.

منابع دروس عمومی
نام درس منابع مطالعاتی
زبان و ادبیات فارسی ادبیات موضوعی گاج

نشر الگو

زبان عربی میکروطبقه بندی گاج

نشر الگو گاج نقره ای

فوت و فن خیلی سبز

مبتکران

فرهنگ و معارف اسلامی میکروطبقه بندی گاج

نشر الگو

زبان انگلیسی مبتکران

سیر تا پیاز

 

منابع دروس اختصاصی
نام درس منابع مطالعاتی
درک عمومی ریاضی – فیزیک   منابع مشترک با گروه آزمایشی ریاضی و تجربی (در مباحث مشترک)
درک عمومی هنر تاریخ هنر (گامبریج)

هنر در گذر زمان ( هلن گاردنر)

تاریخ هنر (پرویز مرزبان)

خلاقیت نمایشی    تاریخ سینما (مسعود مهرابی)
خلاقیت تصویری و تجسمی مبانی هنرهای تجسمی (غلامحسین نامی)

مبانی طراحی گرافیک (آرمین هوفمان)

ترسیم فنی منشور دانش (سعید درویش)

رسم فنی عمومی (احمد متقی پور)

خواص مواد   انتشارات آیندگان
خلاقیت موسیقی تئوری موسیقی (مصطفی کمال پور تراب)

سازشناسی (پرویز منصوری)

آزمون عملی کنکور هنر

پذیرش در برخی از رشته های هنری (در جدول زیر ذکر شده است) ، نیازمند گذراندن موفقیت آمیز آزمون عملی می باشد. در واقع علاوه بر رتبه کسب شده در کنکور سراسری ، نمره به دست آمده در آزمون عملی نیز برای پذیرش در آن رشته تاثیرگذار خواهد بود.

لیست رشته های دارای آزمون عملی

 • نقاشی / گرافیک / طراحی پارچه / طراحی لباس / طراحی صنعتی / کتابت و نگارگری
 • موسیقی ایرانی / موسیقی جهانی / موسیقی نظامی / آهنگسازی / طراحی صحنه
 • مجسمه سازی / عکاسی / نمایش عروسکی / ادبیات نمایشی / بازیگری و کارگردانی / تلویزیون و هنرهای دیجیتال

داوطلبانی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته های فوق دارند ، باید در زمان انتحاب رشته کنکور سراسریانتخاب رشته کنکور سراسری هنر این رشته ها را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند و پس از آن از طریق واریز هزینه به سایت سنجش ، در آزمون عملی رشته مورد نظر ثبت نام کنند. پس از ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر و حضور در محل برگزاری آزمون ، صلاحیت های عمومی داوطلب بررسی می شود و در صورتی که نمره لازم در هر دو آزمون سراسری و عملی را کسب کرده باشند ، پذیرش نهایی از آن ها انجام می پذیرد. لازم به ذکر است که هر داوطلب می تواند برای ثبت نام آزمون عملی حداکثر دو رشته اقدام کند و در صورتی که در محل برگزاری آزمون حضور نیابد ، شانس پذیرش در رشته های دارای آزمون عملی را از دست خواهد داد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنکور سراسری هنر با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 2 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران 9092305538
تماس از سایر استان ها 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ نظر

 1. Avatar

  با سلام . میخواستم ببینم من که ازمون کنکور ۹۷ رو خوب ندادم باید هنوز که مشخص نشده هیچی ۶۰ تومن پول بریزم واسه ازمون عملیش ؟؟ شاید اصلا من مجاز به انتخاب رشته هم نشدم اونوقت چی

 2. Avatar

  سلام وقت بخیر.زمان ثبت نام کنکور هنر۹۷چه زمانی هست ممنون میشم جواب بدید

  • Avatar

   با سلام. کنکور هنر هم در کنار کنکور های آزمایشی دیگه ثبت نام و برگزار میشه.یک دوره ثبت نام کنکور ۹۷ از ۱ الی ۱۱ بهمن انجام شد اما مجددا امکان ثبت نام وجود داره و میتونید از ۱۳ الی ۱۶ اسفند ثبت نامتون رو انجام بدید.موفق باشید.

بسته انتخاب رشته دریافت مشاوره