چهارشنبه , ۲۵ تیر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / کنکور سراسری هنر

کنکور سراسری هنر

آزمون سراسری رشته هنر 99
کنکور سراسری هنر 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنکور سراسری هنر با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

کنکور سراسری هنر علاوه بر این که از علاقمندان خاص خود برخوردار است ، در بین داوطلبان سایر گروه های آزمایشی نیز جایگاه ویژه ای دارد ، زیرا رشته های دو گروه آزمایشی هنر و زبان به صورت شناور ارائه می شوند و همه داوطلبان گروه های آزمایشی تجربی ، ریاضی و انسانی می توانند در کنار رشته اصلی خود ، در این دو آزمون نیز شرکت نمایند. برنامه ریزی برای علاقه مندان به شرکت در کنکور سراسری هنر از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا این دسته از داوطلبان قصد دارند در یک رشته خاص قبول شوند و با توجه به قرار گرفتن این رشته ها در چند زیر گروه و تفاوت ضرایب درس های مربوطه در هر یک از آن ها ، شناخت کامل از کلیه جزئیات کنکور و مشورت با یک مشاور خبره ، می تواند در کسب نتیجه مطلوب موثر واقع شده و داوطلبان را در راستای یک برنامه ریزی صحیح و اصولی یاری نماید.

85 درصد از ظرفیت رشته های کل دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کشور به صورت بدون کنکور ارائه می شوند و ممکن است در برخی از رشته های گروه آزمایشی هنر نیز پذیرش دانشجویان به صورت بدون کنکور انجام شود.

ثبت نام کنکور سراسری هنر 99

زمان ثبت نام 

ثبت نام کنکور سراسری همه ی گروه های آزمایشی از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و داوطلبان می بایست در موعد مقرر به سایت مذکور مراجعه کرده و فرآیند نام نویسی خود را پیگیری نمایند. ثبت نام کنکور سراسری از روز چهارشنبه مورخ 16 بهمن ماه آغاز شده و تا روز پنج شنبه مورخ 24 بهمن ماه ادامه دارد.

دفترچه ثبت نام

پیش از اقدام به ثبت نام در کنکور سراسری لازم است داوطلبان دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را به صورت کامل مطالعه کرده و از جزئیات برگزاری آزمون و شرایط و ضوابط نام نویسی مطلع شوند. این دفترچه همزمان با آغاز ثبت نام ، از طریق سایت سازمان سنجش در اختیار متقاضیان قرار گرفته است. جهت دسترسی آسان شما داوطلبان گرامی ، در جدول زیر لینک دانلود دفترچه مذکور را قرار داده ایم که می توانید بر روی آن کلیک کنید.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال 99

(جهت دریافت فایل ، روی لینک کلیک کنید.)

هزینه ثبت نام 

اولین گام برای ثبت نام کنکور هنر پرداخت هزینه آن و دریافت کارت اعتباری می باشد. هزینه نام نویسی کنکور سراسری در سال 99 برابر است با 37 هزار تومان به علاوه 600 تومان اطلاع رسانی پیامکی که نسبت به سال گذشته با کمی افزایش قیمت همراه می باشد. توجه کنید که پرداخت وجه مورد نظر تنها از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب امکان پذیر است و داوطلبانی که قصد شرکت در سایر گروه های آزمایشی را دارند ، باید کارت اعتباری دیگری به صورت جداگانه خریداری نمایند.

مراحل ثبت نام

ثبت نام کنکور سراسری صرفا به صورت اینترنتی و تنها از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود. داوطلبان هر یک از گروه های آزمایشی از جمله هنر ، می توانند مطابق با راهنمای زیر ، در موعد مقرر به سایت ثبت نام کنکور سراسری مراجعه کرده و فرآیند ثبت نام خود را آغاز نمایند.

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید و از منوی سمت راست ، گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.
 • در صفحه پیش رو ، روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 99” کلیک نمایید.
 • در این مرحله لازم است تا هزینه نام نویسی را پرداخت کرده و شماره سریال کارت اعتباری دریافت کنید. بدین منظور ، از منوی اصلی موجود در سمت راست صفحه ، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را انتخاب کنید.
 • در این بخش می بایست نوع سریال ثبت نام را با توجه به گروه آزمایشی خود مشخص نمایید. شایان ذکر است در صورت تمایل به انتخاب رشته های مربوط به دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی هنگام انتخاب رشته ، باید برای آن ها نیز سریال علاقه مندی جداگانه خریداری نمایید.
 • پس از انتخاب نوع سریال ثبت نام به صفحه ای هدایت می شوید که لازم است اطلاعات خواسته شده را در بخش های مربوطه وارد کنید.
 • در این مرحله باید هزینه نام نویسی را از طریق درگاه پرداخت اینترنتی و با استفاده از کارت های بانکی عضو شبکه شتاب که دارای رمز دوم می باشند ، پرداخت نمایید. پس از واریز وجه ، سامانه یک شماره پیگیری پرداخت در اختیار شما قرار می دهد که لازم است آن را یادداشت کرده و نزد خود نگه دارید.
 • مجددا به صفحه اول سامانه بازگشته و روی لینک “ثبت نام کنکور سراسری 99” کلیک کنید.
 • شماره سریال ثبت نام و کد امنیتی موجود در صفحه را در کادرهای مربوطه وارد نمایید.
 • در این قسمت بایستی نوع مدرک دیپلم و نوع مدرک پیش دانشگاهی خود را انتخاب کنید.
 • در این مرحله لازم است اطلاعات مربوط به سوابق تحصیلی خود شامل کد سوابق دیپلم و کد دانش آموزی دیپلم را وارد نمایید.
 • عکس پرسنلی خود را مطابق با مشخصات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام ، در قسمت تعیین شده بارگذاری کنید.

پس از انجام کلیه مراحل فوق ، می بایست فرم ثبت نام اینترنتی را دریافت کرده و اطلاعات خود را با دقت وارد نمایید. فراموش نکنید پس از تکمیل فرم ، روی گزینه “تایید نهایی” کلیک کنید تا اطلاعات شما ذخیره شود. در صورتی که کلیه مراحل با موفقیت انجام شوند ، سامانه یک شماره پرونده و کد پیگیری صادر می کند که لازم است از آن ها به همراه فرم ثبت نام خود پرینت تهیه کرده و تا پایان مراحل آزمون نزد خود نگه دارید.

مواد عمومی و اختصاصی کنکور سراسری هنر 99

دروس عمومی کنکور سراسری همه گروه های آزمایشی مشترک بوده و تفاوت آن ها در دروس اختصاصی می باشد. ضریب هر یک از دروس کنکور هنر ، در جداول زیر ارائه شده اند.

دروس عمومی
نام درس ضریب در همه زیرگروه ها
زبان و ادبیات فارسی 4
زبان انگلیسی 2
زبان عربی 2
فرهنگ و معارف اسلامی 3
دروس اختصاصی
نام درس ضریب زیرگروه 1 ضریب زیرگروه 2 ضریب زیرگروه 3 ضریب زیرگروه 4 ضریب زیرگروه 5
درک عمومی ریاضی – فیزیک 1 3 1 1 1
درک عمومی هنر 4 3 3 3 3
خلاقیت نمایشی 1 1 1 4 1
خلاقیت موسیقی 1 1 1 1 4
ترسیم فنی 1 2 2 1 2
خلاقیت تصویری و تجسمی 4 4 2 2 1
خواص مواد 1 1 1 1 1

رشته های کنکور سراسری هنر 

ممکن است برای داوطلبان این سوال ایجاد شود که اطلاع از رشته های زیرگروه ها ، چه تاثیری در پذیرش دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که داوطلب باید متناسب با ضرایب دروس زیرگروه انتخابی خود مطالعه نماید. برای مثال اگر داوطلبی قصد ادامه تحصیل در رشته ارتباط تصویری دارد ، این رشته در زیرگروه یک قرار داشته و دروس درک عمومی هنر ، خواص مواد و خلاقیت تصویری دارای بیشترین ضریب در این زیرگروه می باشند و باید بیش از دروس دیگر مطالعه شوند. هم چنین اگر داوطلبی قصد ادامه تحصیل در رشته های نمایش و سینما را دارد ، این رشته ها در زیر گروه چهار قرار دارند و درس خلاقیت نمایشی در این زیرگروه ، بالاترین ضریب را دارد و می بایست بیش از دروس دیگر مورد توجه قرار بگیرند.

لیست رشته های کنکور سراسری هنر
زیرگروه رشته ها
زیرگروه یک آموزش ارتباط تصویری ، ارتباط تصویری ، تلویزیون و هنرهای دیجیتالی ، چاپ ، صنایع دستی ، طراحی پارچه ، طراحی صحنه ، طراحی لباس ، عکاسی ، فرش ، کتابت و نگارگری ، مجسمه سازی ، نقاشی ، نقاشی ایرانی ، هنرهای صناعی ، کاردانی گرافیک ، کاردانی هنر سفالگری
زیرگروه دو طراحی صنعتی ، مرمت بناهای تاریخی ، کاردانی باستان شناسی ، هنرهای اسلامی
زیرگروه سه مرمت آثار تاریخی ، موزه ، کاردانی حفاظت و مرمت آثار تاریخی
زیرگروه چهار ادبیات نمایشی ، بازیگری ، سینما ، کارگردانی تلویزیون ، نمایش عروسکی ، کاردانی انیمیشن
زیرگروه پنج آهنگسازی ، موسیقی نظامی ، نوازندگی موسیقی ایرانی ، نوازندگی موسیقی جهانی

برنامه ریزی کنکور سراسری هنر 99

بهترین رنامه ریزی کنکور هنر 99
برنامه ریزی کنکور سراسری هنر 99

اولین اصل برای برنامه ریزی کنکور هنر ، مشخص کردن هدف می باشد چرا که با تعیین هدف ، داوطلب انگیزه و تلاش بیشتری برای مطالعه دروس خواهد داشت. برنامه ریزی هر داوطلب باید مختص خود او طراحی شود زیرا نقاط ضعف و قوت هر متقاضی با متقاضی دیگر متفاوت می باشد ، پس نمی توان یک برنامه ریزی ثابت را به همه داوطلبان توصیه کرد. برنامه ریزی سبب می شود کلیه فعالیت های درسی و غیر درسی داوطلب نظم پیدا کرده و از سردرگمی و بلاتکلیفی وی جلوگیری می کند.

در مسیر مطالعه برای کنکور ، رعایت چند نکته می تواند نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد. برای مثال استفاده از منابع کمک آموزشی که داوطلبان در سال های گذشته از مطالعه آن ها نتیجه گرفتند و یا شرکت در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزار می شوند ، می توانند در آمادگی داوطلبان نقش موثری را ایفا کنند. هم چنین کمک گرفتن از مشاوران مجرب و متخصص بسیار موثر است زیرا یک مشاور خوب می تواند مسیر مطالعاتی داوطلب را مشخص نماید و متناسب با توانایی وی ، برنامه مناسبی را برای مطالعه و تست زنی ارائه کند. تعداد سوالات کنکور هنر به تفکیک دروس در جدول زیر ارائه شده اند و داوطلبان می توانند با در نظر گرفتن تعداد سوالات و ضرایب هر یک از دروس ، برنامه ریزی منسجم و هدفمندی را انجام دهند.

نام درس تعداد سوالات زمان پاسخگویی
زبان و ادبیات فارسی 25 18
فرهنگ و معارف اسلامی 25 17
زبان عربی 25 20
زبان انگلیسی 25 20
درک عمومی ریاضی – فیزیک 30 40
درک عمومی هنر 30 25
خلاقیت تصویری و تجسمی 20 24
ترسیم فنی 20 26
خلاقیت موسیقی 20 20
خلاقیت نمایشی 20 13
خواص مواد 20 17

بهترین منابع کنکور سراسری هنر 

به دلیل آن که منابع کمک آموزشی موجود در بازار بسیار زیاد است ، ممکن است داوطلب برای تهیه بهترین منابع کنکور هنر دچار تردید شود. البته لازم است این نکته را به اطلاعتان برسانیم که محتوای منابع کمک آموزشی موجود در بازار یکسان بوده و همه مباحث کتب درسی را به خوبی پوشش می دهند و تنها تفاوت آن ها ، در شیوه ارائه و توضیح مباحث می باشد. ممکن است هر یک از داوطلبان فقط شیوه آموزش یکی از کتاب ها را متوجه شوند و در این صورت نیازی به تهیه منابع کمک آموزشی دیگر نمی باشد ، زیرا استفاده از کتاب های متعدد فقط ذهن داوطلب را سردرگم می کند. بنابراین توصیه می کنیم حتی الامکان برای هر یک از دروس فقط یک کتاب کمک آموزشی تهیه کنید و تسلط کامل بر روی آن داشته باشید. در جداول زیر لیستی از کتاب های پرطرفداری که متقاضیان در سال های گذشته با مطالعه آن ها به نتیجه مطلوب خود رسیده اند ، معرفی شده اند.

منابع دروس عمومی
نام درس منابع مطالعاتی
زبان و ادبیات فارسی ادبیات موضوعی گاج

نشر الگو

زبان عربی میکروطبقه بندی گاج

نشر الگو گاج نقره ای

فوت و فن خیلی سبز

مبتکران

فرهنگ و معارف اسلامی میکروطبقه بندی گاج

نشر الگو

زبان انگلیسی مبتکران

سیر تا پیاز

 

منابع دروس اختصاصی
نام درس منابع مطالعاتی
درک عمومی ریاضی – فیزیک  منابع مشترک با گروه آزمایشی ریاضی و تجربی (در مباحث مشترک)
درک عمومی هنر تاریخ هنر (گامبریج)

هنر در گذر زمان ( هلن گاردنر)

تاریخ هنر (پرویز مرزبان)

خلاقیت نمایشی  تاریخ سینما (مسعود مهرابی)
خلاقیت تصویری و تجسمی مبانی هنرهای تجسمی (غلامحسین نامی)

مبانی طراحی گرافیک (آرمین هوفمان)

ترسیم فنی منشور دانش (سعید درویش)

رسم فنی عمومی (احمد متقی پور)

خواص مواد  انتشارات آیندگان
خلاقیت موسیقی تئوری موسیقی (مصطفی کمال پور تراب)

سازشناسی (پرویز منصوری)

آزمون عملی کنکور هنر

پذیرش در برخی از رشته های هنری که در جدول زیر ذکر شده اند ، نیازمند گذراندن موفقیت آمیز آزمون عملی می باشد. در واقع علاوه بر رتبه کسب شده در کنکور سراسری ، نمره به دست آمده در آزمون عملی نیز برای پذیرش داوطلبان در این رشته تاثیرگذار خواهد بود.

لیست رشته های دارای آزمون عملی
ارتباط تصویری طراحی پارچه طراحی صحنه طراحی لباس
عکاسی کاردانی هنرهای تجسمی کتابت و نگارگری مجسمه سازی و نقاشی
طراحی صنعتی و ادبیات نمایشی ادبیات نمایشی بازیگری و نمایش عروسکی آهنگسازی
نوازندگی موسیقی ایرانی نوازندگی موسیقی جهانی

داوطلبانی که تمایل به ادامه تحصیل در رشته های فوق دارند ، باید در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری هنر ، این رشته ها را در فرم انتخاب رشته خود قرار دهند و پس از آن با واریز هزینه از طریق سایت سازمان سنجش ، در آزمون عملی رشته مورد نظر ثبت نام کنند. پس از ثبت نام آزمون عملی کنکور هنر و حضور در محل برگزاری آزمون ، صلاحیت های عمومی و مهارت های عملی داوطلبان مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که نمره لازم در هر دو آزمون سراسری و عملی را کسب کرده باشند ، پذیرش نهایی آن ها انجام می پذیرد. لازم به ذکر است هر داوطلب می تواند حداکثر 150 کد رشته را از دفترچه انتخاب رشته کنکور هنر انتخاب کرده و در فرم انتخاب رشته خود وارد نماید. توجه داشته باشید در صورت عدم حضور به موقع برای شرکت در آزمون عملی ، شانس پذیرش در رشته های دارای آزمون عملی را از دست خواهید داد.

 

سوالات متداول

1- من دانش آموز رشته علوم تجربی هستم. آیا می توانم در کنکور هنر شرکت کنم؟

بله ، دانش آموزان کلیه رشته های ریاضی ، علوم تجربی و علوم انسانی می توانند در کنکور سراسری هنر ثبت نام نمایند.

2- رشته های متمرکز با شرایط خاص چه فرقی با دیگر رشته های کنکور هنر دارند؟

رشته های متمرکز با شرایط خاص ، علاوه بر آزمون کتبی دارای آزمون عملی نیز می باشند.

3- دفترچه سوالات کنکور هنر دارای چند سوال می باشد؟

دفترچه عمومی کنکور هنر دارای 100 سوال و دفترچه اختصاصی آن شامل 160 سوال می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کنکور سراسری هنر با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ نظر

 1. Avatar

  سلام بنده رشته ریاضی شرکت کردم در کنکور ۹۹ بعد زمان تغییر رشته هم تمام شده میخواستم ببینم میتونم کنکور هنر هم بدم آبا این امکان هست؟

  • ایران مشاوره

   سلام، با توجه به اینکه زمان ثبت نام در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ به اتمام رسیده است. شما برای ثبت نام در کنکور سراسری سال جاری، می توانید به سازمان سنجش آموزش کشور درخواست ارسال نموده و در صورت موافقت نسبت به ثبت نام اقدام نمایید. پیشنهاد می شود جهت کسب اطلاعات تکمیلی نحوه ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش را مطالعه نمایید.

 2. Avatar

  سلام من دانشجو روزانه ورودی ۹۸ هستم می‌خوام انصراف بدم و بعد کنکور زبان و هنر شرکت کنم میتونم هردو رو همزمان ثبت نام کنم؟ یعنی هم کنکور زبان بدم و هم کنکور هنر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین وزارت علوم، شما منعی از جهت نام نویسی همزمان در آزمون سراسری در دو گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی نخواهید داشت.

 3. Avatar

  سلام خواستم بدونم که آیا برای آزمون عملی هنر بعضی رشته ها باید به تهران برویم با این شرایط کرونا ک الان برقراره و در چه تاریخی برگزار میشه ؟

 4. Avatar

  سلام.من لیسانس it دارم میتونم برای فوق کنکور هنر بدم .چ سرفصلهایی رو باید بخونم .زمانش کی هست؟

 5. Avatar

  با سلام من میخوام کنکور کارشناسی رشته بازیگری بزنم ولی نامی از رشته بازیگری نزده چه رشته ای انتخاب کنم که بازیگری باشه؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام. شما برای ورود به رشته بازیگری از طریق کنکور گروه آزمایشی هنر می بایست وارد شوید و رشته بازیگری در زیر گروه ۴ هنر قرار دارد.

 6. Avatar

  سلام،میخواستم بدونم میشه کنکور تحربی داد و در انتخاب رشته تاتر و موسیقی هم زد یا حتما حتما باید کنکور هنر رو بدیم؟لطفا سریع جواب بدین ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام. شما می بایست از طریق کنکور سراسری گروه آزمایشی هنر رشته های تئاتر و یا موسیقی را انتخاب کنید ، رشته های ذکر شده از طریق کنکور تجربی ارائه نمی شوند.

 7. Avatar

  سلام
  از تاریخ ثبت نام کنکور گذشته آیا الان هم امکانش هست ثبت نام کنیم یا راه های دیگه ای برای شرکت در کنکوروجود داره لطفا راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام. با توجه به اطلاعیه سازمان سنجش که در تاریخ ۱۳۹۹/۱/۲۵ منتشر شد مهلت ثبت نام و ویرایش اطلاعات تمدید خواهد شد که زمان دقیق و نحوه انجام آن در هفته آخر اردیبهشت ماه اطلاع رسانی می شود.

 8. Avatar

  سلام من سال دهم تجربی هستم میخوام وقت کنکور کنکور هنر بدم.امکان پذیر هست که دیپلم تجربی بگیرم هنر امتحان بدم تابستونا رو هنر کار کنم.ریسکش بالا نیست؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ، شما با دارا بودن مدرک دیپلم علوم تجربی مشکلی ازلحاظ ثبت نام و شرکت در کنکور هنر نخواهید داشت ، و در صورتی که با برنامه ریزی صحیح و تهیه منابع مناسب ، مطالعه و تلاش مستمر داشته باشید ، می توانید رتبه لازم برای ادامه تحصیل در رشته و دانشگاه مورد علاقه خود را به دست آورید . پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات تکمیلی به برنامه ریزی کنکور هنر مراجعه نمایید .

 9. Avatar

  با سلام . فرید ماهیجانی هستم از سنندج . علاقه ی بسیاری به موسیقی دارم. الان پایه دهم رشته ی کامپیوتر هستم.آیا میتوانم در کنکور هنر شرکت کنم؟.

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   بر اساس شرایط حال حاضر شما با دیپلم نظام جدید مجاز به شرکت در یکی از آزمون های هنر و زبان انگلیسی ( به عنوان رشته شناور ) هستید، و مانعی بابت شرکت در آزمون وجود ندارد.

 10. Avatar

  سلام خستە نباشید، ببخشید برای منی کە دیپلمم رو با نظام قدیم گرفتم آزمون کنکور نظام قدیم انجام میشە یا جدید؟

 11. Avatar

  با سلام . میخواستم ببینم من که ازمون کنکور ۹۷ رو خوب ندادم باید هنوز که مشخص نشده هیچی ۶۰ تومن پول بریزم واسه ازمون عملیش ؟؟ شاید اصلا من مجاز به انتخاب رشته هم نشدم اونوقت چی

 12. Avatar

  سلام وقت بخیر.زمان ثبت نام کنکور هنر۹۷چه زمانی هست ممنون میشم جواب بدید

  • Avatar

   با سلام. کنکور هنر هم در کنار کنکور های آزمایشی دیگه ثبت نام و برگزار میشه.یک دوره ثبت نام کنکور ۹۷ از ۱ الی ۱۱ بهمن انجام شد اما مجددا امکان ثبت نام وجود داره و میتونید از ۱۳ الی ۱۶ اسفند ثبت نامتون رو انجام بدید.موفق باشید.

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99