تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1400
انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

هر ساله داوطلبان پس از ثبت نام کنکور سراسری و شرکت در جلسه آزمون منتظر اعلام نتایج هستند تا پس از مشاهده رتبه و تراز خود در زیر گروه های مختلف به سراغ حساس ترین مرحله یعنی انتخاب رشته کنکور بروند. اکثر داوطلبان کنکور به دنبال قبولی در چند رشته خاص و پر طرفدار گروه آزمایشی خود هستند. برای مثال در رشته علوم تجربی رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و پیراپزشکی جزء رشته های پر متقاضی محسوب می شوند. ولی نکته قابل تامل اینجاست که اولا هر رشته و دانشگاهی تعداد محدودی ظرفیت دارد و از طرفی یک کشور موفق و توسعه یافته به تخصص های مختلفی نیاز دارد. مهم تر از همه اینکه، تنها علاقه نباید ملاک انتخاب رشته قرار گیرد، بلکه هر فرد بایستی به جز در نظر گرفتن بعد علاقه، استعداد خود را نیز ملاک انتخاب رشته و شغل آینده خود قرار دهد.

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت مجزا از طریق سایت رسمی این دانشگاه انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد پس از اعلام نتایج کنکور می باشد و داوطلبان می بایست، پس از دریافت کارنامه از سایت سازمان سنجش آموزش کشور، برای انتخاب رشته اقدام نمایند. انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا از سایر دانشگاه ها می باشد و متقاضیان پذیرش در این دانشگاه باید چند روز پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه سراسری، با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه آزاد انتخاب رشته خود را انجام دهند. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری در سال گذشته از 2 تا 5 مهر ماه 99 تعیین شده بود که این زمان تا روز 7 مهر ماه 1400 تمدید شد. همچنین مهلت انتخاب رشته داوطلبان دانشگاه های آزاد از روز 4 لغایت 11 مهر ماه در نظر گرفته شده بود که این بازه نیز تا تاریخ 16 مهر ماه، مورد تمدید واقع شد. توجه کنید که در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص زمان دقیق انتخاب رشته کنکور سال 1400 مشخص نشده است اما شما می توانید به جهت اطلاع از جدیدترین خبرها در کانال تلگرام انتخاب رشته مرکز ایران مشاوره عضو شوید.

انتخاب رشته دانشگاه سراسری کنکور تجربی

دانشگاه های سراسری عبارتند از دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، غیرانتفاعی، پیام نور و پردیس خودگردان که انتخاب رشته همه این دانشگاه ها به صورت همزمان و از طریق ثبت کد رشته محل های مورد نظر در یک فرم انتخاب رشته، از طریق سامانه sanjesh.org انجام می شود. رشته هایی که در تمام واحد های دانشگاهی فوق ارائه می گردد، در دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی گردآوری شده است که داوطلبان می توانند پس از دانلود دفترچه، حداکثر 150 کدرشته محل انتخاب نمایند.

نکته 1: رشته های گروه علوم پزشکی در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی ارائه نمی شوند و بیشتر رشته های این دانشگاه شامل گروه علوم پایه (زیست شناسی، شیمی کاربردی، شیمی محض و…)، علوم انسانی (حسابداری، مدیریت، حقوق، روانشناسی و…) و فنی مهندسی (مهندسی صنایع، عمران و …) می باشند.

نکته 2: انتخاب رشته دانشگاه های سراسری هزینه ای برای داوطلبان ندارد و بنابراین نیازی به پرداخت هزینه در سایت سنجش نمی باشد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی

برخلاف ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد که به صورت همزمان انجام می گیرد، انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا از سایر واحدهای دانشگاهی می باشد و متقاضیان برای انتخاب رشته این دانشگاه باید به سایت azmoon.iau.ac.ir مراجعه نمایند. رشته های ارائه شده در تمام واحدهای این دانشگاه در دفترچه انتخاب رشته دانشگاه آزاد قرار داده شده است و هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل متناسب با گروه آزمایشی خود از داخل دفترچه می باشد.

نکته مهم: پیش از انجام انتخاب رشته، می بایست هزینه انتخاب رشته آزاد را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب در سایت پرداخت نمایید.

برای تسهیل فرآیند انتخاب رشته شما عزیزان، لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سال گذشته در جدول زیر قرار داده شده است و به محض انتشار دفترچه انتخاب رشته تجربی 1400، لینک مربوطه فعال خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی 99

(جهت دریافت دفترچه، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال می گردد.)

تحلیل کارنامه برای انتخاب رشته کنکور تجربی

اولین گام برای یک انتخاب رشته صحیح، تحلیل درست کارنامه است. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود؛ قسمت اول متشکل از اطلاعات شخصی (شناسنامه ای) و تحصیلی شما و قسمت دوم متشکل از اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه مطلب به تفسیر هر یک از عبارات درج شده بر روی کارنامه پرداخته ایم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات، یک انتخاب رشته اصولی داشته باشید.

ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها: منظور از این عبارت، تراز و حدنصاب کسب شده شما می باشد. تراز نهایی با توجه به تعداد داوطلبان کنکور و میزان سختی یا آسانی آزمون به دست آمده و تعیین کننده شانس قبولی شما می باشد.

رتبه کل در سهمیه نهایی: مهم ترین قسمت کارنامه که با توجه به آن می توان تخمین زد که در کدام رشته ها یا دانشگاه ها پذیرفته خواهید شد، رتبه کل در سهمیه می باشد. برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری هر داوطلب با داوطلبان شرکت کننده در سهمیه مربوط به خودش رقابت می کند نه با کل داوطلبان کشور.

رتبه کشوری: رتبه کشوری وضعیت شما را در بین کل داوطلبان شرکت کننده در کنکور سراسری تجربی مشخص می کند و برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد، تنها ملاک پذیرش رتبه کشوری و تراز کسب شده، می باشد.

مجاز بودن به دوره های روزانه و نوبت دوم: برای انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم همه شرکت کنندگان مجاز نمی باشند و فقط تعدادی از داوطلبان که حدنصاب لازم را کسب کرده باشند، می توانند انتخاب رشته این دوره ها را انجام دهند، بنابراین اگر کلمه غیرمجاز در کادر مربوط به دوره های روزانه و نوبت دوم درج شده باشد، یعنی رتبه شما برای ثبت نام در این دانشگاه ها کافی نمی باشد.

مجاز بودن به دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد: دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد، دوره های غیردولتی دانشگاه های روزانه می باشند و تحصیل در رشته های پرمتقاضی این دانشگاه ها نیز نیازمند کسب رتبه مناسبی می باشد بنابراین فقط داوطلبانی که عبارت مجاز در کادر مربوط به دانشگاه پردیش خودگردان و ظرفیت مازاد در کارنامه شان درج شده است، می توانند انتخاب رشته این دانشگاه را انجام دهند. لازم به ذکر است که از جمله شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان دارا بون شهریه می باشد.

مجاز بودن به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی: حداقل تراز قابل قبول برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی 6500 است و داوطلبانی که تراز پایین تر از 6500 دارند، مجاز به انتخاب رشته این دانشگاه نمی باشند. البته علاوه بر رتبه و تراز کسب شده در آزمون، سوابق تحصیلی داوطلب نیز برای شرکت در این دانشگاه ها اثرگذار می باشد.

مجاز بودن به دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی: همه شرکت کنندگان کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی می باشند و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی 1400
راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

یک نکته مهم که همیشه به داوطلبان کنکور متذکر می شویم در رابطه با مطالعه کامل و دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری است، بنابراین به محض انتشار، آن را مطالعه کنید و پس از آگاهی از رشته ها و نکات مندرج در دفترچه، برای انتخاب رشته اقدام کنید. مهم ترین قسمت انتخاب رشته، ترتیب چینش کد رشته است که توصیه می شود فرم انتخاب رشته خود را به ترتیب زیر تکمیل نمایید.

انتخاب های خوش بینانه: قطعا همه شما می دانید که رشته های علوم پزشکی نیازمند رتبه های عالی می باشد و احتمال قبولی داوطلبانی با رتبه های نه چندان جالب در این رشته ها بسیار کم می باشد. با این حال توصیه می شود که 20 الی 30 درصد انتخاب های اول خود را به رشته های مورد علاقه خود که شانس قبولیتان در آن ها کم است، اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه: انتخاب های واقع بینانه انتخاب هایی هستند که با توجه به آمار رتبه های قبولی سال های گذشته، شانس پذیرش شما در آن رشته ها با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید، زیاد است. حدود 50 درصد از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

انتخاب های بدبینانه: منظور از انتخاب های بدبینانه انتخاب هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن رشته ها بالای 90 درصد است. بدبینانه نامیدن این انتخاب ها به این دلیل است که داوطلب تمایل کمتری دارد تا در این کد رشته محل ها پذیرفته شود. این عدم تمایل می تواند به دلایلی مانند دوری مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه پرداز بودن دانشگاه انتخابی و مواردی از قبیل باشد.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمد، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org صورت گرفت. در حال حاضر هیچ گونه اطلاعیه ای در خصوص این مورد منتشر نشده است اما پیش بینی می شود در سال 1400 نیز روند اجرا به صورت فوق انجام گیرد.

در صورتی که چیدمان رشته های خود را به ترتیب فوق قرار دهید، احتمال پذیرش شما در یکی از رشته های انتخابی بالا خواهد بود. البته توجه داشته باشید که در انتخاب رشته های دانشگاه روزانه حتما علاقه خود را مدنظر قرار دهید و از انتخاب رشته هایی که علاقه زیادی به آنها ندارید، خودداری کنید. زیرا در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه حتی اگر انصراف دهید، یکسال از شرکت در کنکور محروم خواهید شد. علاوه بر علاقه، موارد دیگری مانند دوری مسافت دانشگاه، شهریه دانشگاه (دانشگاه های غیرروزانه دارای شهریه می باشند) و امکانات و خوابگاه دانشگاه را نیز در نظر بگیرید. همچنین در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

رتبه قبولی رشته های پرطرفدار کنکور تجربی

برای انتخاب رشته کنکور تجربی، آگاهی از رتبه های مورد نیاز برای پذیرش در هر رشته بسیار موثر می باشد تا داوطلب با دریافت اطلاعات کلی، اقدام به انتخاب رشته نماید. به همین دلیل در ادامه مطلب رتبه قبولی تعدادی از رشته های پرطرفدار گروه تجربی آورده شده است.

ردیف

نام رشته 

رتبه کشوری داوطلب

دانشگاه پذیرفته شده

1 پزشکی 20 دانشگاه علوم پزشکی تهران / روزانه
2 پزشکی 43 پزشکی تهران / روزانه
3 پزشکی 49 دانشگاه علوم پزشکی زابل / روزانه
4 پزشکی 235 دانشگاه علوم پزشکی مشهد / روزانه
5 پزشکی 289 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / روزانه
6 پزشکی 971  دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه/ روزانه
7 پزشکی 1442 دانشگاه علوم پزشکی مازندران / روزانه
8 پزشکی 2552  دانشگاه علوم پزشکی یزد / روزانه
9 پزشکی 5636 دانشگاه علوم پزشکی / ارومیه
10 دندانپزشکی 385 دانشگاه علوم پزشکی تهران / روزانه
11 دندانپزشکی 1310 دانشگاه علوم پزشکی یاسوج / روزانه
12 دندانپزشکی 1815 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / روزانه
13 دندانپزشکی 2273 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / پردیس خودگردان
14 دندانپزشکی 6483 دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه / روانه
16 داروسازی 1373 داشگاه علوم پزشکی مشهد / روزانه
17 داروسازی 1551 دانشگاه علوم پزشکی تهران/ روزانه
18 داروسازی 3020 دانشگاه علوم پزشکی تبریز / روزانه
19 داروسازی 4173 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / روزانه

برای اطلاع از آخرین رتبه قبولی پرستاری و سایر رشته ها می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی

مجموعه رشته های زیر گروه 1 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، مامایی، پرستاری، اتاق عمل، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، بینایی سنجی، شنوایی سنجی، هوشبری، اعضای مصنوعی، بهداشت و بازرسی گوشت، بهداشت مواد غذایی، دبیری زیست شناسی، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی، روانشناسی، زیست شناسی، زیست شناسی سلولی مولکولی، علوم آزمایشگاهی، علوم و صنایع غذایی، کاردانی بهداشت حرفه ای، کاردانی بهداشت محیط، کاردانی ساخت پروتزهای دندانی، کاردانی تکنولوژی، کاردانی مامایی، کاردانی دامپزشکی، کاردرمانی، کارشناسی بهداشت محیط، کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی، کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی، کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی، گفتار درمانی، مدیریت و کمیسر دریایی

مجموعه رشته های زیر گروه 2 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

داروسازی، شیمی، دبیری شیمی، کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد، کاردانی شیمی، کاردانی شیمی آزمایشگاهی، کارشناسی بهداشت حرفه ای، کارشناسی بهداشت عمومی، کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای، کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

مجموعه رشته های زیر گروه 3 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

زمین شناسی، دبیری زمین شناسی، زمین شناسی کاربردی

مجموعه رشته های زیر گروه 4 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از:

اطلاعات نظامی، الهیات و معارف اسلامی، امور گمرکی، حسابداری، خبرنگاری، علوم اقتصادی، علوم انتظامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور بیمه، کاردانی امور دولتی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی حسابداری، کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی، کاردانی علمی کاربردی روابط کار، کاردانی علوم پایه انتظامی، کاردانی علوم نظامی، کاردانی کتابداری، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت جهانگردی، کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی مدیریت هتلداری، کتابداری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت جهانگردی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت گمرکی، مدیریت مالی، مدیریت هتلداری، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو

اگرچه بسیاری از داوطلبان گروه علوم تجربی، طرفدار رشته های تاپ این گروه یعنی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی می باشند اما توجه به این نکته ضروری است که علاوه بر علاقه، دارا بودن توانمندی برای تحصیل و اشتغال در این رشته ها بسیار مهم بوده و غیرقابل انکار است.

شما می توانید برای آگاهی از رتبه های قبولی افراد در سال گذشته از جمله آخرین رتبه قبولی پزشکی دانشگاه سراسری و یا آخرین رتبه قبولی دندانپزشکی دانشگاه سراسری، بر روی لینک های مربوطه کلیک نمایید. توجه نمایید که بهتر است در هنگام انتخاب رشته کنکور، از افراد متخصص و توانمند در این زمینه یاری بخواهید یا از مقاله مشاوره تحصیلی انتخاب رشته استفاده کنید چراکه این مرحله می تواند سرنوشت تحصیلی و شغلی هر داوطلب را با تغییرات بزرگی مواجه کند.

 

سوالات متداول

1- فرصت انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی 1400 چه زمانی است؟

معمولا زمان اجرای این فرآیند برای تمام گروه های آزمایشی چند روز پس از اعلام نتایج اولیه آزمون سراسری می باشد که در حال حاضر اطلاعیه دقیقی در این خصوص منتشر نشده است.

2- هر داوطلب مجاز به وارد کردن چه تعداد کد رشته در فرم انتخاب رشته خود می باشد؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد تعیین شده است.

3- انتخاب رشته دانسگاه های سراسری و آزاد از طریق چه سایتی انجام می شود؟

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و دانشگاه های آزاد در سامانه این دانشگاه به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام می گیرد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ نظر

  1. حداکثر رتبه ای که میتونم برم دانشگاه آزاد پرستاری چنده

    • با سلام، پذیرش دانشگاه آزاد براساس نمره کل می باشد، با کسب نمره کل ( ۷۰۰۰ به بالا) شانس قبولی در رشته ی پرستاری دانشگاه آزاد بالا می باشد.

  2. با سلام بنده در رشته دکتری حقوق جزا و جرم شناسی سال ۹۸ شرکت نمودم ودارای سهمیه فرزند جانباز ۲۵ درصد هستم و در مجاز به انتخاب رشته در دانشگاههای آزاد نوبت دوم و پیام نور و غیرانتفاعی و پردیس خودگردان شده ام مجموعه دروستخصصی ۱.۸۵و استعداد تحصیلی سفید و زبان ۳.۳۳اکتساب نموده ام رتبه کل ۲۱۳ رتبه در سهمیه ۴۷۳۱ آخرین رتبه مجاز سایر دوره ها ۵۲۱۷ ایثارگر ۲۵ درصد نمره کل ۲۱۳ رتبه در سهمیه ۶۷۹ آخرین رتبه مجاز سایر دوره ها ۷۹۲ بااین نتایج شانس قبولی دارم یا برای سال بعد آماده شوم با تشکر فراوان

  3. با چه ترازی میشه پرستاری یا مامایی قبول شد تو منطقه ۳

  4. سلام برای قبولی تو رشته مامایی و پرستاری حداقل تراز چقدره تو منطقه ۳

  5. سلام و خسته نباشید من منطقه ۲ هستم و رتبم شد ۵۱۰۰ سهمیه نهایی ب نظرتون تو انتخاب رشته چقدر بهتر میشه؟

  6. با سلام.من امسال هم در گروه تجربی امتحان دادم وهم زبان.اما حس میکنم اون رتبه ای که میخوام رو توی تجربی نمیارم.واز طرفی اگر نرم دانشگاه باید برم سربازی چون سال دومم بوده.میخواستم بدونم اگر دانشگاه دولتی رشته مترجمی زبان ثبت نام کنم از کنکور۹۸تجربی محروم میشم؟مثلا اگر من امسال برم رشته مترجمی زبان دولتی سال دیگه نمیتونم پزشکی دولتی برم؟باتشکر

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
دریافت مشاوره تخمین رتبه