تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / انتخاب رشته کنکور تجربی

انتخاب رشته کنکور تجربی

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 99
انتخاب رشته کنکور تجربی 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

هر ساله داوطلبان پس از برگزاری کنکور سراسری منتظر اعلام نتایج هستند تا پس از مشاهده رتبه و تراز خود در زیر گروه های مختلف به سراغ حساس ترین مرحله یعنی انتخاب رشته کنکور بروند. اکثر داوطلبان کنکور به دنبال قبولی در چند رشته خاص و پر طرفدار گروه آزمایشی خود هستند ، برای مثال در رشته علوم تجربی رشته های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و پیراپزشکی جزء رشته های پر متقاضی محسوب می شوند ، ولی نکته قابل تامل اینجاست که اولا هر رشته و دانشگاهی تعداد محدودی ظرفیت دارد و از طرفی یک کشور موفق و توسعه یافته به تخصص های مختلفی نیاز دارد و مهم تر از همه اینکه تنها ” علاقه “ نباید ملاک انتخاب رشته قرار گیرد ، بلکه هر فرد بایستی علاوه بر علاقه ” استعداد “ خود را نیز ملاک انتخاب رشته و شغل آینده خود قرار دهد.

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و انتخاب رشته دانشگاه آزاد به صورت مجزا از طریق سایت رسمی این دانشگاه انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی 98

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد پس از نتایج کنکور می باشد و داوطلبان بایستی پس از دریافت کارنامه از سایت سازمان سنجش ، برای انتخاب رشته اقدام نمایند.  انتخاب رشته آزاد مجزا از سایر دانشگاه ها می باشد و متقاضیان شرکت در این دانشگاه بایستی چند روز پس از اتمام انتخاب رشته دانشگاه سراسری ، با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه آزاد انتخاب رشته خود را انجام دهند. زمان انتخاب رشته دانشگاه سراسری از 20 مردادماه می باشد.

انتخاب رشته دانشگاه سراسری کنکور تجربی

منظور از دانشگاه های سراسری عبارتند از دانشگاه های روزانه ، نوبت دوم ، غیرانتفاعی ، پیام نور و پردیس خودگردان. انتخاب رشته همه ی این دانشگاه ها به صورت همزمان و درقالب یک فرم انتخاب رشته انجام می شود و رشته هایی که در تمام واحد های دانشگاهی فوق ارائه می شود ، در دفترچه ای تحت عنوان دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی گردآوری شده است. داوطلبان می توانند پس از دانلود دفترچه ، حداکثر 150 کدرشته محل انتخاب نمایند.

 • رشته های گروه علوم پزشکی در دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی ارائه نمی شود و بیشتر رشته های این دانشگاه شامل گروه علوم پایه (زیست شناسی ، شیمی کاربردی ، شیمی محض و…) ، علوم انسانی (حسابداری ، مدیریت ، حقوق ، روانشناسی و …) و فنی مهندسی (مهندسی صنایع ، عمران و …) می باشند.
 • برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری نیازی به پرداخت هزینه در سایت سنجش نمی باشد.

انتخاب رشته دانشگاه آزاد کنکور تجربی

برخلاف ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد که به صورت همزمان انجام گرفت ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجزا از سایر واحدهای دانشگاهی می باشد و متقاضیان برای انتخاب رشته این دانشگاه باید به سایت azmoon.org مراجعه نمایند. رشته های ارائه شده در تمام واحد های دانشگاه آزاد کشور در دفترچه انتخاب رشته آزاد قرار داده شده است و هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل متناسب با گروه آزمایشی خود از داخل دفترچه است.

نکته مهم : پیش از انجام انتخاب رشته ، باید  هزینه انتخاب رشته آزاد را از طریق کارت های بانکی عضو شبکه شتاب در سایت پرداخت نمایید.

تحلیل کارنامه برای انتخاب رشته کنکور تجربی

اولین گام برای یک انتخاب رشته صحیح ، تحلیل درست کارنامه است. کارنامه کنکور به دو بخش تقسیم می شود ؛ قسمت اول متشکل از اطلاعات شخصی ( شناسنامه ای ) و تحصیلی شما و قسمت دوم متشکل از اطلاعات آزمونی شما است. در ادامه مطلب به تفسیر هر یک از عبارات درج شده بر روی کارنامه پرداخته ایم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات ، انتخاب رشته درستی داشته باشید :

ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها : منظور از این عبارت تراز و حدنصاب کسب شده شما می باشد. تراز نهایی با توجه به تعداد داوطلبان کنکور و میزان سختی یا آسانی آزمون به دست می آید و تعیین کننده شانس قبولی شما می باشد.

رتبه کل در سهمیه نهایی : مهم ترین قسمت کارنامه که با توجه به آن می توان تخمین زد که در کدام رشته ها یا دانشگاه ها پذیرفته خواهید شد ، رتبه کل در سهمیه می باشد. برای انتخاب رشته دانشگاه های سراسری هر داوطلب با داوطلبان شرکت کننده در سهمیه مربوط به خودش رقابت می کند نه با کل داوطلبان کشور.

رتبه کشوری : رتبه کشوری وضعیت شما را در بین کل داوطلبان شرکت کننده در کنکور تجربی مشخص می کند و برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، تنها ملاک پذیرش رتبه کشوری و تراز کسب شده ، می باشد.

مجاز بودن به دوره های روزانه و نوبت دوم : برای انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم همه ی شرکت کنندگان مجاز نمی باشند و فقط تعدادی از داوطلبان که حدنصاب لازم را کسب کرده باشند ، می توانند انتخاب رشته این دانشگاه را انجام دهند ، بنابراین اگر کلمه غیرمجاز در کادر مربوط به دوره های روزانه و نوبت دوم درج شده باشد ، یعنی رتبه شما برای ثبت نام در این دانشگاه ها کافی نمی باشد.

مجاز بودن به دوره های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد : دانشگاه های پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد ، شعبه های غیردولتی دانشگاه های روزانه می باشند و تحصیل در رشته های پرمتقاضی این دانشگاه ها نیز نیازمند کسب رتبه مناسبی می باشد بنابراین فقط داوطلبانی که عبارت مجاز در کادر مربوط به دانشگاه پردیش خودگردان و ظرفیت مازاد در کارنامه شان درج شده است ، می توانند انتخاب رشته این دانشگاه را انجام دهند. لازم به ذکر است که  شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان  نیازمند پرداخت شهریه می باشد.

مجاز بودن به دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی : حداقل تراز قابل قبول برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی 6500 است و داوطلبانی که پایین تر از تراز 6500 را دارند ، مجاز به انتخاب رشته این دانشگاه نمی باشند. البته علاوه بر رتبه و تراز کسب شده در آزمون ، سوابق تحصیلی داوطلب نیز برای شرکت در این دانشگاه ها اثرگذار می باشد.

مجاز بودن به دانشگاه پیام نور و غیرانتفاعی : همه ی شرکت کنندگان کنکور سراسری مجاز به انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی می باشند و هیچ محدودیتی در این خصوص وجود ندارد.

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی 98
راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 98

یک نکته مهم که همیشه به داوطلبان کنکور متذکر می شویم در رابطه با مطالعه کامل و دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری است ، بنابراین به محض انتشار ، آن را مطالعه کنید و پس از آگاهی از رشته ها و نکات مندرج در دفترچه ، برای انتخاب رشته اقدام کنید. مهم ترین قسمت انتخاب رشته ، ترتیب چینش کد رشته است که توصیه می شود فرم انتخاب رشته خود را به ترتیب زیر تکمیل نمایید:

انتخاب های خوش بینانه : قطعا همه ی شما می دانید که رشته های علوم پزشکی نیازمند رتبه های عالی می باشد و احتمال قبولی داوطلبانی با رتبه های نه چندان جالب در این رشته ها بسیار کم می باشد. با این حال توصیه می شود که 20 الی 30 درصد انتخاب های اول خود را به رشته های مورد علاقه خود که شانس قبولیتان در آن ها کم است ، اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه : انتخاب های واقع بینانه انتخاب هایی هستند که با توجه به آمار رتبه های قبولی سال های گذشته ، شانس پذیرش شما در آن رشته ها با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید ، زیاد است. حدود 50 درصد از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید تا شانس پذیرش خود را از دست ندهید.

انتخاب های بدبینانه : منظور از انتخاب های بدبینانه انتخاب هایی هستند که احتمال قبولی شما در آن رشته ها بالای 90 درصد است. بدبینانه نامیدن این انتخاب ها به این دلیل است که داوطلب تمایل کمتری دارد تا در این کد رشته محل ها پذیرفته شود. این عدم تمایل می تواند به دلایلی مانند دوری مسافت دانشگاه از محل زندگی ، شهریه پرداز بودن دانشگاه انتخابی و مواردی از قبیل باشد.

در صورتی که چیدمان رشته های خود را به ترتیب فوق قرار دهید ، به احتمال خیلی زیاد در یکی از رشته های انتخاب خود پذیرفته خواهید شد. البته توجه داشته باشید که در انتخاب رشته های دانشگاه روزانه حتما علاقه خود را مدنظر قرار دهید و از انتخاب رشته هایی که علاقه زیادی به آنها ندارید ، خودداری کنید. زیرا در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه روزانه حتی اگر انصراف دهید ، یکسال از شرکت در کنکور محروم خواهید شد. علاوه بر علاقه موارد دیگری مانند دوری مسافت دانشگاه ، شهریه دانشگاه (دانشگاه های غیرروزانه دارای شهریه می باشند) و امکانات و خوابگاه دانشگاه را نیز در نظر بگیرید. در صورت تمایل جهت مشاوره انتخاب رشته کنکور می توانید با مشاوران ما در مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

رتبه قبولی رشته های پرطرفدار کنکور تجربی

برای انتخاب رشته کنکور تجربی، آگاهی از رتبه های مورد نیاز برای پذیرش در هر رشته بسیار موثر می باشد تا داوطلب با دریافت اطلاعات کلی ، اقدام به انتخاب رشته نماید. به همین دلیل در ادامه مطلب رتبه قبولی تعدادی از رشته های پرطرفدار گروه تجربی آورده شده است و برای اطلاع از رتبه قبولی سایر رشته ها با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

ردیف نام رشته  رتبه کشوری داوطلب دانشگاه پذیرفته شده
1 پزشکی 8 دانشگاه علوم پزشکی تهران / روزانه
2 پزشکی 70 پزشکی تهران / روزانه
3 پزشکی 304 دانشگاه علوم پزشکی مشهد / روزانه
4 پزشکی 501 دانشگاه علوم پزشکی بابل / روزانه
5 پزشکی 790 دانشگاه علوم پزشکی قم / روزانه
6 پزشکی 935  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / روزانه
7 پزشکی 3970  دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / پردیس خودگردان
8 پزشکی 5995  دانشگاه علوم پزشکی ارومیه / پردیس خودگردان
9 پزشکی 5120 دانشگاه علوم پزشکی مازندران / روزانه
10 دندانپزشکی 358 دانشگاه علوم پزشکی تهران / روزانه
11 دندانپزشکی 419 دانشگاه علوم پزشکی یزد / روزانه
12 دندانپزشکی 945 دانشگاه علوم پزشکی تبریز / روزانه
13 دندانپزشکی 1355 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی / پردیس خودگردان
14 دندانپزشکی 4975 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / پردیس خودگردان
15 دندانپزشکی 8630 دانشگاه علوم پزشکی بابل / پردیس خودگردان
16 داروسازی 5080 داشگاه علوم پزشکی شیراز / روزانه
17 داروسازی 4200 دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس/ روزانه
18 داروسازی 5573 دانشگاه علوم پزشکی اصفهان / پردیس خودگردان
19 داروسازی 6860 دانشگاه علوم پزشکی کرمان / روزانه
20 داروسازی 6640 دانشگاه علوم پزشکی کرمان / روزانه

برای اطلاع از آخرین رتبه قبولی پرستاری و سایر رشته ها می توانید بر روی لینک کلیک کنید.

رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی

مجموعه رشته های زیر گروه 1 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند ، عبارتند از :

پزشکی ، دندانپزشکی ، دامپزشکی ، مامایی ، پرستاری ، اتاق عمل ، علوم تغذیه ، فیزیوتراپی ، بینایی سنجی ، شنوایی سنجی ، هوشبری ، اعضای مصنوعی ، بهداشت و بازرسی گوشت ، بهداشت مواد غذایی ، دبیری زیست شناسی ، دکترای پیوسته بیوتکنولوژی ، روانشناسی ، زیست شناسی ، زیست شناسی سلولی مولکولی ، علوم آزمایشگاهی ، علوم و صنایع غذایی ، کاردانی بهداشت حرفه ای ، کاردانی بهداشت محیط ، کاردانی ساخت پروتزهای دندانی ، کاردانی تکنولوژی ، کاردانی مامایی ، کاردانی دامپزشکی ، کاردرمانی ، کارشناسی بهداشت محیط ، کارشناسی تکنولوژی پرتودرمانی ، کارشناسی تکنولوژی پرتوشناسی ، کارشناسی ساخت پروتزهای دندانی ، گفتار درمانی ، مدیریت و کمیسر دریایی

مجموعه رشته های زیر گروه 2 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از :

داروسازی ، شیمی ، دبیری شیمی ، کاردانی بازیافت مواد زائد و جامد ، کاردانی شیمی ، کاردانی شیمی آزمایشگاهی ، کارشناسی بهداشت حرفه ای ، کارشناسی بهداشت عمومی ، کارشناسی تکنولوژی پزشکی هسته ای ، کارشناسی فناوری اطلاعات سلامت

مجموعه رشته های زیر گروه 3 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از :

زمین شناسی ، دبیری زمین شناسی ، زمین شناسی کاربردی

مجموعه رشته های زیر گروه 4 علوم تجربی که دروس امتحانی آن ها دارای ضرایب یکسانی هستند، عبارتند از :

اطلاعات نظامی ، الهیات و معارف اسلامی ، امور گمرکی ، حسابداری ، خبرنگاری ، علوم اقتصادی ، علوم انتظامی ، فقه و مبانی حقوق اسلامی ، کاردانی امور بانکی ، کاردانی امور بیمه ، کاردانی امور دولتی ، کاردانی امور مالی و مالیاتی ، کاردانی حسابداری ، کاردانی خدمات مسافرتی و جهانگردی ، کاردانی علمی کاربردی روابط کار ، کاردانی علوم پایه انتظامی ، کاردانی علوم نظامی ، کاردانی کتابداری ، کاردانی مدیریت بازرگانی ، کاردانی مدیریت جهانگردی ، کاردانی مدیریت صنعتی کاربردی ، کاردانی مدیریت گمرکی ، کاردانی مدیریت هتلداری ، کتابداری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات ، مدیریت جهانگردی ، مدیریت دولتی ، مدیریت صنعتی ، مدیریت فرهنگی هنری ، مدیریت کسب و کارهای کوچک ، مدیریت گمرکی ، مدیریت مالی ، مدیریت هتلداری ، مدیریت امور بانکی ، مدیریت بازرگانی ، مدیریت بیمه ، مدیریت بیمه اکو

 

سوالات متداول

1- فرصت انتخاب رشته کنکور تجربی چه زمانی است؟

انتخاب رشته کنکور سراسری تمام گروه های آزمایشی همزمان با هم انجام می شوند. انتخاب رشته دانشگاه آزاد نیز برای تمام گروه های آزمایشی در یک برهه زمانی است اما معمولا پس از انتخاب رشته سراسری آغاز می شود.

2- چه تعداد کد رشته می توانم در فرم انتخاب رشته خود وارد کنم؟

حداکثر 150 کد رشته برای انتخاب رشته سراسری و 100 کد رشته برای دانشگاه آزاد.

3- فرم انتخاب رشته را چگونه ثبت کنم؟

انتخاب رشته دانشگاه های سراسری باید در سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور و کد رشته های دانشگاه آزاد ، باید در سایت رسمی دانشگاه آزاد ثبت شوند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ نظر

 1. Avatar

  با سلام بنده در رشته دکتری حقوق جزا و جرم شناسی سال ۹۸ شرکت نمودم ودارای سهمیه فرزند جانباز ۲۵ درصد هستم و در مجاز به انتخاب رشته در دانشگاههای آزاد نوبت دوم و پیام نور و غیرانتفاعی و پردیس خودگردان شده ام مجموعه دروستخصصی ۱.۸۵و استعداد تحصیلی سفید و زبان ۳.۳۳اکتساب نموده ام رتبه کل ۲۱۳ رتبه در سهمیه ۴۷۳۱ آخرین رتبه مجاز سایر دوره ها ۵۲۱۷ ایثارگر ۲۵ درصد نمره کل ۲۱۳ رتبه در سهمیه ۶۷۹ آخرین رتبه مجاز سایر دوره ها ۷۹۲ بااین نتایج شانس قبولی دارم یا برای سال بعد آماده شوم با تشکر فراوان

 2. Avatar

  با چه ترازی میشه پرستاری یا مامایی قبول شد تو منطقه ۳

 3. Avatar

  سلام برای قبولی تو رشته مامایی و پرستاری حداقل تراز چقدره تو منطقه ۳

 4. Avatar

  سلام و خسته نباشید من منطقه ۲ هستم و رتبم شد ۵۱۰۰ سهمیه نهایی ب نظرتون تو انتخاب رشته چقدر بهتر میشه؟

 5. Avatar

  با سلام.من امسال هم در گروه تجربی امتحان دادم وهم زبان.اما حس میکنم اون رتبه ای که میخوام رو توی تجربی نمیارم.واز طرفی اگر نرم دانشگاه باید برم سربازی چون سال دومم بوده.میخواستم بدونم اگر دانشگاه دولتی رشته مترجمی زبان ثبت نام کنم از کنکور۹۸تجربی محروم میشم؟مثلا اگر من امسال برم رشته مترجمی زبان دولتی سال دیگه نمیتونم پزشکی دولتی برم؟باتشکر

دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99