تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

زمان و مهلت انتخاب واحد و حذف و اضافه دانشگاه ازاد 1400 - 1401
انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

انتخاب واحد دانشگاه آزاد، فرآیندی لازم و ضروری برای دانشجویان این دانشگاه می باشد که پیش از آغاز هر نیمسال تحصیلی انجام می شود. طی این مرحله، دانشجویان مقاطع کاردانی، کارشناسی، ارشد و دکتری می توانند در رشته های تحصیلی وزارت علوم و وزارت بهداشت بر اساس چارت و زمان بندی اعلام شده از سوی دانشگاه آزاد، واحدهای درسی مورد نیاز خود را انتخاب می کنند.

لازم به ذکر است، در یک سال تحصیلی که از مهر ماه شروع شده و تا انتهای شهریور ماه سال بعد ادامه دارد، 3 مرتبه  فرآیند انتخاب واحد انجام می شود که به ترتیب به نیمسال اول، نیمسال دوم و ترم تابستان اختصاص دارد. شایان ذکر است که این فرآیند برای تمامی واحدهای دانشگاه آزاد به صورت اینترنتی از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد صورت می پذیرد.

مهلت انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای نیمسال دوم 1400 – 1401 از تاریخ 9 بهمن ماه سال جاری آغاز می شود.

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

انتخاب واحد دانشگاه آزاد سه مرتبه در سال تحصیلی و با الزام رعایت قوانین و مقررات خاص خود انجام می گردد. روند تکمیل این فرآیند جهت سهولت استفاده از سامانه به صورت نوبتی برای استان های مختلف انجام می گیرد و دانشجویان ورودی هر سال تحصیلی موظف اند که در موعد مقرر به چینش برنامه تحصیلی ترم جدید بپردازند. زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد در تقویم آموزشی که قبل از شروع سال تحصیلی توسط مرکز این دانشگاه منتشر می شود، به اطلاع دانشجویان می رسد که جدول زمان بندی کلی آن برای 3 ترم سال تحصیلی 1400 – 1401 در ادامه قابل مشاهده است.

زمان بندی کلی انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401
نیمسال تحصیلی زمان انتخاب واحد زمان حذف و اضافه
نیمسال اول (مهر ماه) 13 شهریور ماه 1400 لغایت 25 شهریور ماه 1400 3 مهر ماه 1400 لغایت 10 مهر ماه 1400
نیمسال دوم (بهمن ماه) 9 بهمن ماه 1400 لغایت 21 بهمن ماه 1400 30 بهمن ماه 1400 لغایت 5 اسفند ماه 1400
ترم تابستان 25 تیر ماه 1401 دوره تابستان حذف و اضافه ندارد.

زمان انتخاب واحد نیمسال اول

براساس تقویم کلی انتخاب واحد دانشگاه آزاد، این فرآیند برای تمامی ورودی ها در بازه زمانی 13 شهریور لغایت 25 شهریور ماه 1400 انجام می شود. البته زمان انجام انتخاب واحد برای هر ورودی متفاوت است و جزئیات دقیق تر آن که شامل گروه بندی های مربوط به هر استان می باشد، از طریق سامانه آموزشیار در اختیار شما قرار می گیرد.

زمان انتخاب واحد نیمسال دوم 

همان طور که می دانید، نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه آزاد به طور معمول از بهمن ماه آغاز می شود. با توجه به تقویم کلی، مهلت انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه آزاد در سال تحصیلی 1400 – 1401 برای کلیه ورودی های این دانشگاه از 9 بهمن لغایت 21 بهمن ماه 1400 می باشد که جزئیات مربوط به این فرآیند و همچنین مرحله حذف و اضافه برای استان های مختلف در ادامه مطلب ذکر شده است.

توجه نمایید که دانشجویان تمامی استان ها نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند؛ می توانند مطابق با تاریخ گروه بندی خود در نوبت سوم یعنی از ساعت 22 همان روز تا ساعت 6 صبح روز بعد نسبت به انتخاب واحد اقدام کنند.همچنین اسامی استان هایی که در داخل جدول ذیل دارای علامت * هستند، زمان بندی انتخاب واحد آن ها مطابق با جدیدترین اطلاعیه منتشر شده از سوی سایت آموزشیار مورد تمدید قرار گرفته است که جزئیات آن بعد از جدول زیر شرح داده شده است.

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد نیمسال دوم تحصیلی 1400 – 1401
تاریخ  ورودی نوبت اول

(از ساعت 8 الی 14)

نوبت دوم

(از ساعت 15 الی 21)

9 بهمن ماه 1400 ورودی های 98 و ماقبل استان خوزستان

استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کردستان

استان چهارمحال بختیاری

استان مازندران

استان لرستان

استان گلستان

استان اردبیل

استان قم

استان البرز

استان آذربایجان غربی

استان زنجان

استان سیستان و بلوچستان

استان اصفهان

10 بهمن ماه 1400 ورودی های 99 و 1400
11 بهمن ماه 1400 ورودی های 98 و ماقبل استان تهران و واحدهای بین المللی و برون مرزی*
12 بهمن ماه 1400 ورودی های 99 و 1400
13 بهمن ماه 1400 ورودی های 98 و ماقبل استان آذربایجان شرقی *

استان کرمان*

استان خراسان رضوی*

استان خراسان شمالی*

استان خراسان جنوبی*

استان قزوین*

استان مرکزی*

استان بوشهر*

استان همدان*

استان ایلام

استان فارس

استان گیلان

استان یزد

استان کرمانشاه

استان سمنان

استان هرمزگان

14 بهمن ماه 1400 ورودی های 99 و 1400
16 بهمن ماه 1400 ورودی های 98 و ماقبل استان گلستان

استان اردبیل

استان قم

استان البرز

استان آذربایجان غربی

استان زنجان

استان سیستان و بلوچستان

استان اصفهان

استان خوزستان

استان کهگیلویه و بویراحمد

استان کردستان

استان چهارمحال بختیاری

استان مازندران

استان لرستان

17 بهمن ماه 1400 ورودی های 99 و 1400
18 بهمن ماه 1400 ورودی های 98 و ماقبل استان ایلام*

استان فارس*

استان گیلان*

استان یزد*

استان کرمانشاه

استان سمنان*

استان هرمزگان*

استان آذربایجان شرقی

استان کرمان

استان خراسان رضوی

استان خراسان شمالی

استان خراسان جنوبی

استان قزوین

استان مرکزی

استان بوشهر

استان همدان

19 بهمن ماه 1400 ورودی های 99 و 1400
20 بهمن ماه 1400 ورودی های 98 و ماقبل استان تهران و واحدهای بین المللی و برون مرزی
21 بهمن ماه 1400 ورودی های 99 و 1400

همان گونه که می دانید، به دلیل کند بودن سایت آموزشیار و عدم موفقیت برخی از دانشجویان در به انجام رساندن فرآیند انتخاب واحد؛ تقویم زمان بندی جدیدی به جهت تمدید مهلت این مرحله برای برخی از استان های در اختیار محصلین قرار گرفت که در ادامه می توانید جزئیات آن را مشاهده کنید.

تمدید زمانبندی انتخاب واحد دانشگاه آزاد

 زمان انتخاب واحد ترم تابستان 

نیمسال تابستان دانشگاه آزاد، یک ترم اختیاری است که یک سری از افراد به جبران دروس عقب افتاده و حذف شده و یا به قصد اتمام سریع تر مقطع تحصیلی خود با شرایط خاص نسبت به گذراندن آن اقدام می کنند. مرکز آموزشی این دانشگاه بر اساس اطلاعیه تقویم زمان بندی انتخاب واحد ترم تابستان سال تحصیلی 1400 – 1401 تاریخ آغاز این فرآیند را 25 تیر ماه 1401 اعلام نموده است. همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره از آخرین اخبار در این زمینه مطلع شوید.

نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

جهت انجام انتخاب واحد ابتدا لازم است همه یا بخشی از شهریه دانشگاه آزاد مربوط به ترم جاری را پرداخت نمایید. پس از آن با ورود به بخش انتخاب واحد در سامانه آموزشیار بر اساس تقویم زمانی می توانید فرآیند مربوط به گزینش و چینش دروس ترم جدید خود را تکمیل کنید. همانطور که گفتیم، رعایت محدودیت ها از جمله هم نیازی، پیش نیازی، سقف واحدهای انتخابی و ظرفیت های آن ها الزامی است.

  • پس از ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir، گزینه “دانشجو” را انتخاب کنید.

مرحله اول انتخاب واحد دانشگاه آزاد

  • شماره دانشجویی و کد امنیتی را در کادرهای مشخص شده وارد نموده و بر روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

مرحله دوم انتخاب واحد دانشگاه آزاد

  • در 3 مرحله پیش رو، پس از این که تیک عبارت “موارد فوق را مطالعه کردم و پذیرفتم” را به حالت فعال در آوردید، کلید “تایید مطلب و ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله سوم انتخاب واحد دانشگاه آزاد

  • نام کاربری، کلمه عبور و کد تصویر را وارد کرده و بر روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید.
  • مرحله چهارم انتخاب واحد دانشگاه آزادرمز ورود ارسال شده به برنامه آیگپ را در کادر مربوطه درج نموده و گزینه “تایید” را انتخاب نمایید.
  • مرحله پنجم انتخاب واحد دانشگاه آزادابتدا توجه کنید که نیمسال آموزشی بر روی چه عددی انتخاب شده و آن را مطابق با ترم جاری خود تنظیم نمایید. سپس برای انتخاب واحد بایستی دو مرحله ذکر شده در ادامه متن را به انجام برسانید.
  1. پس از ورود به سیستم، ابتدا با انتخاب گزینه “درخواست / مجوز” درخواست انتخاب واحد خود را تکمیل نمایید.
  2. هنگامی که مرحله اول را انجام دادید، می توانید با فشردن دکمه “انتخاب واحد” نسبت به درج کدهای دروس مورد نظر خود اقدام کنید.

مرحله ششم انتخاب واحد دانشگاه آزاد

پس از ورود به سیستم انتخاب واحد بایستی با استفاده از گزینه های تعبیه شده در پایین صفحه دروس عمومی و اختصاصی رشته خود را انتخاب نمایید. در نهایت بعد از این که واحدهای مورد نظر خود را وارد کردید، با کلیک بر روی کلید “ثبت” عبارت “تغییرات اعمال شده ثبت شد.” را مشاهده خواهید کرد که نشان دهنده به ثبت رسیدن انتخاب واحد شماست.

  1. واحدهای عمومی: از طریق دکمه “انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو” امکان اخذ دروس عمومی وجود دارد.
  2. واحدهای اختصاصی: برای انتخاب دروس تخصصی و واحدهای مربوط به رشته خود می توانید از گزینه “انتخاب کلاس درس از دروس رشته دانشجو” کمک بگیرید.

کدهای دروس ارائه شده

برای دسترسی به لیست دروس ارائه شده و کد آن ها، باید در پورتال شخصی خود با استفاده از گزینه “برنامه ریزی آموزشی” که در منوی سمت راست سایت قرار دارد، آن ها را مشاهده نمایید.

انتخاب واحد دانشجویان جدیدالورود

دانشجویان جدیدالورود دانشگاه آزاد نیازی به انتخاب واحد ندارند، چرا که معمولا دانشگاه ها برای دانشجوهای ترم اول، 16 الی 19 واحد اخذ می کنند. اما برای ترم دوم همانند مراحلی که در بالا ذکر شد، بایستی دروس خود را انتخاب و ثبت نمایند.

خطاهای سامانه آموزشیار در زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

در زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار ممکن است با خطاهایی رو به رو شوید که بایستی آن را برطرف نموده تا بتوانید دروس خود را در سایت ثبت کنید. در ادامه مطلب، خطاهای احتمالی سامانه ذکر شده اند که برای برطرف نمودن آن ها راهکارهایی ارائه داده ایم اما در صورتی که موفق به رفع آن ها نشدید، می توانید با مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید.

غیرفعال بودن گزینه های سایت

زمانی که به سیستم وارد می شوید، در سمت راست صفحه گزینه هایی اعم از “انتخاب واحد”، “حذف و اضافه”، “درخواست مجوز” و… را مشاهده می کنید. در صورتی که تعدادی از این کلیدها غیرفعال باشند، نشان دهنده بدهکاری شماست و تا زمانی که شهریه عقب افتاده را پرداخت نکنید، فعال نخواهند شد. به طور معمول این محدودیت در بازه زمانی امتحانات برای دریافت کارت ورود به جلسه  و همچنین هنگام انتخاب واحد اعمال می شود.

جست و جوی درس

در زمان انتخاب واحد و یا حذف و اضافه دانشگاه آزاد بایستی یک سری دروس که مربوط به رشته تحصیلی شماست، در سامانه درج کنید. برای انجام این فرآیند، دکمه “انتخاب کلاس درس از دروس رشته دانشجو” که در پایین صفحه تعبیه شده، بفشارید و در قسمت جست و جو “عنوان درس” مورد نظر خود را وارد نمایید. اگر درس مورد نظر نمایش داده نشد، می توانید با ابزار تبدیل متن سامانه آموزشیار به آدرس amozeshyar.info/change کلمه مربوطه را به فرمت مورد نیاز تبدیل کرده و سپس آن را جست و جو نمایید.

نبودن درس مورد نظر در دروس رشته دانشحو

گاهی اوقات در حین جست و جوی دروس مورد نظر خود با خطای “درس مورد نظر جزء دروس رشته دانشجو نمی‌ باشد” مواجه می شوید که برای برطرف نمودن آن بایستی با آموزش دانشگاه تماس بگیرید. معمولا این مشکل، حاصل اشتباه مدیر یا کارشناس گروه است که در زمان وارد کردن دروس در سامانه، دچار خطا می شود.

پس از تکمیل انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401، دانشجو موظف است تا بر اساس برنامه درسی و زمان بندی ارائه شده، نسبت به حضور در برنامه های آموزش آنلاین و آفلاین دانشگاه اقدام نماید. سامانه وادانا دانشگاه آزاد  و سامانه دان سایت هایی هستند که جهت آموزش مجازی به دانشجویان این دانشگاه راه اندازی شده اند و دانشجو می تواند به منظور استفاده از خدمات آموزش الکترونیک و کلاس های آموزشی به آن ها مراجعه کند.

 

سوالات متداول

1- پروسه انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 - 1401 چند مرتبه در سال تحصیلی جاری برگزار می گردد؟

این فرآیند سه مرتبه در سال تحصیلی و پیش از شروع هر ترم (نیمسال اول، دوم و ترم تابستان) برگزار می شود.

2- انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه آزاد 1400 - 1401 چه زمانی انجام می شود؟

انتخاب واحد ترم دوم در بازه زمانی 9 الی 21 بهمن ماه 1400 صورت می پذیرد که این زمان برای برخی از استان ها مورد تمدید قرار گرفت.

3- فرآیند انتخاب واحد دانشگاه آزاد از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

فرآیند انتخاب واحد به صورت مجازی از طریق سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره