تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 - 1401
انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

انتخاب واحد دانشگاه آزاد، پروسه ای لازم و ضروری است که پیش از آغاز هر نیمسال تحصیلی انجام می شود. طی این فرآیند، دانشجویان کلیه مقاطع کاردانی تا دکتری در رشته های تحصیلی وزارت علوم و وزارت بهداشت بر اساس آرایش ترمی و زمان بندی اعلام شده اقدام به انتخاب واحدهای درسی ترم جاری دانشگاه آزاد می کنند. طی یک سال تحصیلی که از مهر ماه شروع می شود و تا انتهای شهریور ماه سال بعد ادامه دارد، 3 مرتبه انتخاب واحد انجام می گیرد که به ترتیب به نیمسال اول، نیمسال دوم و ترم تابستان اختصاص دارد.

انتخاب واحد دانشگاه آزاد، سه مرتبه در هر سال تحصیلی از طریق سامانه آموزشیار انجام می شود.

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

انتخاب واحد دانشگاه آزاد، سه مرتبه در سال تحصیلی و با الزام رعایت قوانین و مقررات خاص خود انجام می گیرد. روند تکمیل انتخاب واحد به صورت گروه بندی و نوبتی انجام می شود و دانشجویان موظف اند که در چارچوب تعریف شده آن به انتخاب و چینش برنامه تحصیلی ترم جدید خود بپردازند.

تقویم آموزشی منتشر شده از طریق سایت دانشگاه آزاد، مهلت انجام این فرآیند و ملزومات آن را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. افراد متقاضی تحصیل در نیمسال اول، نیمسال دوم و ترم تابستان این دانشگاه با پشت سر گذاشتن مراحلی که به آن اشاره خواهیم کرد، می توانند نسبت به تکمیل مراحل انتخاب واحد خود اقدام کنند.

زمان انتخاب واحد نیمسال اول

جزئیات دقیق مربوط به انتخاب واحد نیمسال اول سال تحصیلی 1400 – 1401 شامل زمان بندی ها، گروه بندی ها و دیگر اطلاعات مرتبط با آن از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد منتشر شده و به شرح زیر می باشد.

برنامه زمان بندی ثبت نام و انتخاب واحد ترم مهرماه 1400 – 1401
زمان/ ورودی نوبت اول (از ساعت 8 الی 14) نوبت دوم (از ساعت 15 الی 21) نوبت سوم ( از ساعت 22 الی 6 صبح روز بعد)
گروه اول:

13 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

 14 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

 

استان های آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، قزوین و مرکزی، بوشهر، همدان استان های ایلام، فارس، گیلان، یزد، کرمانشاه، سمنان و هرمزگان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه دوم:

15 شهریور 1400 ورودی های 97 و ماقبل

و

16 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

 

استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران، لرستان استان های گلستان، قم، اردبیل، البرز، آذربایجان غربی، زنجان، سیستان و بلوچستان و اصفهان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه سوم:

17 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

 18 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه اول:

20 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

21 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان های ایلام، فارس، گیلان، یزد، کرمانشاه، سمنان و هرمزگان استان های آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، قزوزین، مرکزی، بوشهر و همدان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه دوم:

22 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

23 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان های گلستان، قم، اردبیل، البرز، آذربایجان غربی، زنجان، سیستان و بلوچستان و اصفهان استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران، لرستان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه سوم:

24 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

25 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.

زمان انتخاب واحد نیمسال دوم 

همان طور که می دانید، نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه آزاد به طور معمول از بهمن ماه آغاز می شود و این فرآیند نیز مانند نیمسال اول، ساختار و اساس مخصوص به خود را دارد. البته در حال حاضر زمان بندی اخذ واحد نیمسال دوم سال تحصیلی جاری ارائه نشده است اما با توجه به این که مهلت انتخاب واحد نیمسال دوم دانشگاه آزاد سال گذشته در بازه زمانی بین 20 تا 30 بهمن ماه در نظر گرفته شده بود، احتمالا این روند برای سال جاری هم در همان محدوه زمانی انجام گیرد.

زمان انتخاب واحد ترم تابستان 

نیمسال تابستان دانشگاه آزاد، یک ترم اختیاری است که افرادی با شرایط خاص نسبت به گذراندن آن اقدام می کنند. چنین افرادی یا به دنبال جبران دروس افتاده و حذف شده خود اقدام به اخذ واحدهای درسی مربوطه در ترم تابستان می کنند و یا قصد دارند مقطع تحصیلی خود را سریع تر به پایان برسانند. جهت اطلاع از جزییات بیشتر در رابطه با زمان بندی دقیق انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه آزاد 1400 -1401 و سایر اطلاعیه هایی که توسط سامانه آموزشیار این دانشگاه منتشر می شود، می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره عضو شوید.

نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

آگاهی و اطلاع کافی از نحوه انجام انتخاب واحد دانشگاه آزاد می تواند شما را در انجام صحیح این فرآیند یاری دهد. توجه داشته باشید که جهت تکمیل مراحل انتخاب واحد ابتدا لازم است همه یا بخشی از شهریه دانشگاه آزاد مربوط به ترم جاری خود را پرداخت کنید. پس از آن با ورود به بخش انتخاب واحد دانشگاه آزاد در سامانه آموزشیار می توانید بر اساس مقررات و محدودیت های موجود، فرآیند مرتبط با گزینش و چینش دروس ترم جدید خود را تکمیل کنید.

همان طور که اشاره شد، رعایت محدودیت ها از جمله هم نیازی، پیش نیازی، سقف واحدهای انتخابی و ظرفیت های موجود، چنانچه با رویکرد انتخاب حداقل واحدهای لازم صورت پذیرد، می تواند منجر به انجام کامل و صحیح انتخاب واحد گردد. داوطلبان می بایست بر اساس تقویم زمانی و اطلاعیه های منتشر شده توسط دانشگاه آزاد به سایت edu.iau.ac.ir مراجعه کرده و بر اساس راهنمایی های زیر، انتخاب واحد خود را به انجام برسانند.

  1. ورود به سایت آموزشیار دانشگاه آزاد به آدرس edu.iau.ac.ir
  2. انتخاب گزینه “دانشجو”
  3. وارد کردن شماره دانشجویی و کد امنیتی
  4. وارد کردن نام کاربری، کلمه عبور و کد تصویر
  5. ورود به پورتال شخصی
  6. کلیک بر روی گزینه “برنامه ریزی درسی برای مشاهده دروس” و سپس فشردن کلید “انتخاب واحد”
  7. انتخاب گزینه “انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو” برای دروس عمومی
  8. انتخاب گزینه “انتخاب کلاس درس از دروس رشته” برای دروس اختصاصی
  9. بررسی، تایید و ثبت نهایی

پس از تکمیل فرآیند انتخاب واحد دانشگاه آزاد، دانشجو موظف است بر اساس برنامه درسی و زمان بندی ارائه شده، نسبت به حضور در برنامه های آموزش آنلاین و آفلاین این دانشگاه اقدام نماید. سامانه وادانا دانشگاه آزاد و سامانه دان سایت هایی هستند که جهت آموزش مجازی به دانشجویان دانشگاه آزاد، راه اندازی شده اند و دانشجویان می توانند به منظور استفاده از خدمات آموزش الکترونیک و شرکت در کلاس های درسی به آن ها مراجعه کند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 - 1401 چند مرتبه در طول سال تحصیلی جاری برگزار می گردد؟

سه مرتبه و پیش از شروع نیمسال اول، دوم و ترم تابستان برگزار می شود.

2- انتخاب واحد نیمسال اول دانشگاه آزاد 1400 - 1401 چه زمانی انجام می گیرد؟

زمان بندی انجام این فرآیند برای نیمسال اول سال جاری در جداول موجود در این مقاله ارائه شده است.

3- انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 - 1401 از چه طریقی انجام می شود؟

این فرآیند به صورت مجازی و در سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره