خانه کنکور تغییرات کنکور

تغییرات کنکور

آخرین تغییرات کنکور

در سال های اخیر برای تغییر شیوه پذیرش دانشجو و حذف کنکور سراسری تصمیماتی گرفته شده که تا حدودی به مرحله اجرا رسیده است. مثلا در سال 1400، 85 درصد ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه های سراسری و آزاد بر اساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور انجام شد اما کماکان برای ورود به رشته های پرطرفداری مثل رشته پزشکی بایستی علاوه بر شرکت در کنکور سراسری، رتبه قبولی آن را کسب نمایید.

 

مسئله حذف کنکور در سال 86 در مجلس مطرح شد اما بنا به گفته سازمان سنجش نمی‌ توان با تکیه بر سوابق تحصیلی داوطلبان، فرآیند سنجش و پذیرش دانشجو را رقم زد. بنابراین برای بهبود شرایط برگزاری آزمون مذکور و کاهش فشار روانی حاصل از آن، اخیرا طرح هایی را به مرحله تصویب رسانده اند که تعدادی از آن ها در کنکور سراسری 1401 موثر بود. البته یک سری از تغییرات بزرگ همچون حذف دروس عمومی از دفترچه سوالات و افزودن سهم آن به سوابق تحصیلی شرکت کنندگان، برای کنکور 1402 بود. در ادامه روند تغییرات، برخی از این تغییرات به کنکور 1403 رسید که در متن به همگی این موارد خواهیم پرداخت.

تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور سراسری 1403، به میزان 50 درصد و به صورت تاثیر قطعی اعمال می شود.

تغییرات کنکور سراسری 1402

روند تغییرات کنکور در سال های 1401 و 1402 به قدری مثبت قلمداد شد که به پای ثابت کنکور تبدیل شد. در ادامه مطلب تغییرات کنکور در طی این سال ها مفصلا توضیح داده شده است. اما آنچه در این بخش مورد بحث است و به جهت اهمیت در اولویت قرار داده شده است تغییرات کنکور در سال 1403 است. نظر به اینکه اغلب تغییرات کنکور از سال های 1401 و 1402 در کنکور سراسری اعمال شده اند و به کنکور 1403 رسبده اند از بیان مکررات می پزهیزیم و خواننده را به بخش های اختصاص داده شده به تغییرات کنکور 1401 و 1402 در ادامه مطلب ارجاع می دهیم. در این بخش صرفاً به تغییرات در نظر گرفته برای کنکور 1403 خواهیم پرداخت:

 

میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری 1403 پایه دوازدهم نظام ۳-۳-۶ در گروه‌های آزمایشی اصلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی به میزان ۵۰ درصد قطعی می باشد. میزان تاثیر نمره کل سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی – واحدی/ ترمی – واحدی در این گروه‌های آزمایشی ۳۷/۵ درصد تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی آنان ۱۲/۵ درصد تاثیر قطعی و در مجموع ۵۰ درصد تاثیر قطعی است.

 

همچنین میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام سالی واحدی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی، ۲۱ درصد با تاثیر قطعی و میزان تاثیر سوابق تحصیلی پیش‌دانشگاهی آنان ۷ درصد با تاثیر قطعی در نمره کل سوابق تحصیلی در مجموع دیپلم و پیش‌دانشگاهی ۲۸ درصد است. میزان تاثیر سوابق تحصیلی دیپلم نظام ۳-۳-۶ در این گروه‌های آزمایشی، به میزان ۲۸ درصد با تاثیر قطعی است که تنها شامل دروس عمومی می باشد.

تغییرات کنکور سراسری 1401

همان طور که گفته شد، تصمیماتی در رابطه با تغییر در نحوه برگزاری و سنجش دانشجویان گرفته شده که دال بر عدم حذف کنکور 1401 است. چرا که برای تغییر بزرگی مثل حذف این آزمون بایستی برنامه ریزی ها و سازماندهی های دقیقی انجام شود تا پذیرش افراد بر اساس سوابق تحصیلی و یا شیوه های این چنینی به صورت عادلانه باشد.

 

بنابراین کنکور حذف نخواهد شد اما تغییراتی در روند برگزاری آن در نظر گرفته شده است که تعدادی از آن ها شامل کنکور سراسری 1401 نیز می شود. طبق مصوبات اخیر، تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی و افزایش تعداد دفترچه سوالات گروه های آزمایشی از جمله اقداماتی است که در سطح سازمان سنجش برای این آزمون اجرا خواهد شد.

تکلیف دروس عمومی چه می شود؟

دروس عمومی شامل زبان و ادبیات فارسی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبان انگلیسی و عربی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است که برای تمامی گروه های آزمایشی کنکور یکسان می باشد. دفترچه سوالات این دروس که با عنوان آزمون عمومی یا دفترچه شماره یک از آن یاد می شود، برای کنکور سراسری 1401 حذف نشده و همانند گذشته دارای 100 سوال 4 گزینه ای (هر درس 25 سوال) با مدت زمان 75 دقیقه است.

تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی

سوابق تحصیلی برای کنکور 1401 به میزان 40 درصد و به صورت تاثیر مثبت در نمره کل نهایی اعمال خواهد شد. تاثیر مثبت به معنی این است که اگر سوابق تحصیلی افراد باعث بالا بردن نمره کل نهایی آزمون در هر زیرگروه شود، تاثیر آن لحاظ می گردد. داوطلبانی که یکی از شرایط ذکر شده در ادامه مطلب را دارند، مشمول اعمال سوابق تحصیلی هستند.

 1. افرادی که یکی از دیپلم های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی را از سال 98 به بعد در نظام آموزشی جدید کسب کرده اند، از اعمال 40 درصد سوابق تحصیلی مثبت بهره مند می شوند.
 2. آن دسته از متقاضیانی که یکی از دیپلم های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی را از سال 84 به بعد در نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی اخد نموده اند، تاثیر سوابق تحصیلی آن ها 30 درصد به صورت مثبت است.
 3. داوطلبانی که مدرک پیش دانشگاهی یکی از رشته های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر را در سال 90 – 91 به بعد دریافت کرده اند، حداکثر 10 درصد تاثیر مثبت بر روی نمره کل آن ها اعمال می شود.
 4. کسانی که جزو موارد 1 تا 3 نیستند، سوابق تحصیلی برای آن ها لحاظ نخواهد شد.
 5. دیپلمه های فنی و کاردانش نظام آموزشی 6 – 3 – 3 بدون محدودیت نوع دیپلم می توانند در هر یک از گروه های آزمایشی ثبت نام کنکور سراسری خود را انجام دهند. در صورتی که تمایل به اعمال سوابق تحصیلی در نمره کل آزمون خود دارند، بایستی در امتحانات نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوطه شرکت کرده و نمره قبولی آن را کسب نمایند.

لغو قبولی با درج معدل اشتباه!

همان طور که گفته شد، تاثیر سوابق تحصیلی و تاثیر معدل در کنکور از 30 درصد به 40 درصد افزایش یافته که بخشی از آن بر اساس نمرات ارسالی آموزش و پرورش است و بخش دیگر نیز طبق خوداظهاری متقاضیان در هنگام ثبت معدل در سایت سازمان سنجش آموزش کشور می باشد. از زمان ثبت نام کنکور تا هنگام انتخاب رشته، حدودا 5 نوبت به افراد فرصت ویرایش معدل داده می شود تا در صورت اشتباه آن را تصحیح کنند.

 

توصیه می کنیم که معدل خود را دقیق و بدون هیچ گونه اغماضی وارد نمایید، چرا که اگر حتی یک صدم یا یک دهم آن را بالاتر درج کنید، قبولی شما لغو می شود. همچنین در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 اگر داوطلب یک بار دیگر صحت معدل خود را تایید نکند، اجازه انتخاب رشته نخواهد داشت؛ چون هنگام نام نویسی در دانشگاه محل پذیرش، مدارک خوداظهاری افراد کنترل شده و در صورت مغایرت، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

دفترچه سوالات و پاسخنامه های متفاوت!

با توجه به برگزاری کنکور در سال های اخیر، بسیار مشاهده شده که داوطلب یک گزینه را به اشتباه در پاسخنامه وارد نموده و تا انتها این خطا تکرار شده است. بنابراین سازمان سنجش با تغییر در شکل پاسخنامه ها و تعداد آن ها درصدد برطرف کردن این مشکل برآمده است. به این صورت که تعداد پاسخنامه ها را از 5 تا به 13 تا افزایش یافته و همچنین برای هر درسی که پاسخ های متفاوتی دارد، یک ستون مربوط به آن طراحی شده است. همچنین بین گزینه های هر دو سوال فاصله ای مناسب ایجاد شده است تا افراد در زمان پاسخگویی دچار مشکل نشوند.

 

سازمان سنجش برای حفظ آرامش و امنیت بیشتر، تعداد دفترچه سوالات گروه های آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی را نیز افزایش داده به طوری که برای دروس تخصصی دو نوع دفترچه سوال ارائه می گردد. توجه داشته باشید که هر دفترچه سوال دارای یک پاسخنامه جدا در پاکتی مجزا بوده و برای هر کدام نیز یک زمان مشخصی در نظر گرفته اند. دفترچه شماره یک برای هر 5 گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی، زبان و هنر همان دفترچه دروس عمومی با 100 سوال و مدت زمان 75 دقیقه می باشد.

دفترچه سوالات کنکور سراسری 1401
گروه آزمایشیعنوان دفترچهمحتوای دفترچهسوالزمان پاسخگویی
علوم ریاضی و فنیدفترچه اختصاصی – شماره 2ریاضیات50 سوال80 دقیقه
دفترچه اختصاصی – شماره 3فیزیک40 سوال50 دقیقه
شیمی30 سوال30 دقیقه
علوم تجربیدفترچه اختصاصی – شماره 2ریاضی30 سوال50 دقیقه
زیست شناسی50 سوال40 دقیقه
دفترچه اختصاصی – شماره 3فیزیک30 سوال37 دقیقه
شیمی35 سوال37 دقیقه
زمین شناسی20 سوال17 دقیقه
دفترچه اختصاصی – شماره 4دفترچه ویژه بهیاران35 سوال20 دقیقه
علوم انسانیدفترچه اختصاصی – شماره 2ریاضی20 سوال25 دقیقه
اقتصاد15 سوال10 دقیقه
زبان و ادبیات فارسی30 سوال30 دقیقه
علوم اجتماعی20 سوال15 دقیقه
دفترچه اختصاصی – شماره 3زبان عربی20 سوال20 دقیقه
تاریخ15 سوالمجموعه 25 دقیقه
جغرافیا15 سوال
فلسفه و منطق20 سوال20 دقیقه
روانشناسی20 سوال15 دقیقه
هنردفترچه اختصاصی – شماره 2دروس اختصاصی هنر165 سوال160 دقیقه
زبان های خارجیدفترچه اختصاصی – شماره 2دروس اختصاصی زبان70 سوال150 دقیقه

خداحافظی با کنکور نظام قدیم!

مطابق با مصوبات شواری سنجش و پذیرش دانشجو، محتوای سوالات کنکور سراسری 1401 و آزمون های بعد از آن نیز فقط بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید (3.3.6) می باشد. همچنین ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری نیز بر همین اساس اعلام شده است. بنابراین به تمامی گروه های آزمایشی این آزمون اعم از نظام سالی واحدی و ترمی واحدی، نظام قدیم و یا نظام جدید 6-3-3 تنها یک نوع دفترچه سوال اختصاص می یابد و آزمونی یا دفترچه سوالی تحت عنوان کنکور نظام قدیم از سال 1401 به بعد نخواهیم داشت.

تغییرات سهمیه ها

سهمیه های موثر در کنکور سراسری 1401 سهمیه بهیاران، سهمیه مناطق، سهمیه رزمندگان، سهمیه ایثارگران و سهمیه خانواده شهدا می باشد. افرادی که از سهمیه های مذکور برخوردارند، باید در زمان ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری بند مربوطه را در فرم نام نویسی علامت زده و کد آن را درج نمایند. تغییر در اعمال سهمیه ها در دستور کار شواری عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است اما این تغییرات برای کنکور سراسری 1401 نیست.

سوالات محتوایی

در کنکور سراسری 1401 قرار است که سوالات به صورت محتوایی و در چارچوب کتب درسی طرح شوند. با اجرای این طرح، سوالات از حالت کلیشه ای خارج خواهند شد و این امر موجب تغییر در نوع قبولی ها از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک شده و همچنین رتبه بندی استان ها را نیز دستخوش تغییر خواهد کرد.

استفاده از امکانات غیراستاندارد = تقلب

برای امنیت آزمون سراسری، تدابیری اندیشیده شده که کار را برای متقلبین سخت خواهد کرد. توجه داشته باشید که به همراه داشتن هر گونه وسیله شبهه دار تقلب محسوب می شود و با این افراد به شدت برخورد خواهد شد. توصیه سازمان سنجش این است که داوطلبان فریب تبلیغات شبکه های مجازی را نخورند زیرا دستگاه های حفاظتی و امنیتی، فضای مجازی را تحت کنترل دارند و داوطلبی که تقلب کند، به راحتی شناسایی می شود.

تغییرات کنکور سراسری 1402

آخرین تغییرات کنکور سراسری
[xyz-ihs snippet="check-icon"]
طبق آخرین تصمیماتی که برای بهبود شرایط سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها گرفته شده است، 5 طرح به مرحله تصویب رسیده که برای کنکور سراسری لازم الاجراست. با اعمال این تغییرات عملا پاسخ سوال آیا کنکور 1402 حذف می شود؟ منفی می باشد؛ لذا داوطلبان برای راه یابی به رشته های برتر دانشگاه های سطح یک کشور باید منابع کنکور را به خوبی مطالعه کرده و تمام تلاش خود را جهت موفقیت در این آزمون به کار گیرند.

دروس عمومی در دست انقراض!

سوالات کنکور تا به امسال در دو دفترچه عمومی و اختصاصی در اختیار شرکت کنندگان قرار می گرفت که هر کدام دارای زمان مشخصی نیز بودند. اما از سال 1402 به بعد دفترچه سوالات دروس عمومی از کنکور حذف شده و تنها یک دسته سوال از دروس تخصصی هر رشته خواهیم داشت. شایان ذکر است که سهم دروس عمومی به سوابق تحصیلی افراد اضافه می شود و همچنین برگزاری امتحانات آموزش و پرورش نیز با استاندار بهتری پیش خواهد رفت. با این عمل، سوالات دروس تخصصی به شکل عمیق طرح شده و زمان پاسخگویی به آن ها نیز افزایش می یابد.

البته با توجه به میزان تاثیر این درس ها در نتایج نهایی بر مبنای سوابق تحصیلی آن ها، لازم است دانش آموزان برای کسب رتبه و نتایج بهتر در کنکور، از تلاش برای امتحانات نهایی این دروس غافل نشوند.

افزایش 40 درصدی سوابق تحصیلی

از آن جایی که دروس عمومی کنکور سراسری از سال 1402 به بعد حذف می شوند، سهم آن ها به سوابق تحصیلی افراد افزوده خواهد شد. لازم به ذکر است که سوابق تحصیلی به میزان 40 درصد قطعی و به صورت مثبت و یا منفی لحاظ می شود و 60 درصد باقی مانده نیز به نمره آزمون کتبی اختصاص دارد در این صورت است که تراز کنکور اهمیت خود را نشان خواهد داد.

دو مرحله ای شدن کنکور

آزمون سراسری از سال 1402 دو بار در سال برگزار می شود و این یعنی داوطلبانی که موفق به کسب رتبه قبولی کنکور 1402 نشده اند، می توانند در دومین آزمون همان سال شرکت کنند. این امر باعث کاهش فشار روانی متقاضیان می شود، چرا که دیگر نگران از دست رفتن فرصت یکساله خود نیستند.

اعتبار دوساله نتایج

در راستای ساماندهی آزمون سراسری، مصوبه ای تحت عنوان اعتبار دو ساله نتایج کنکور نیز برای سال 1402 به مرحله اجرا خواهد رسید. طبق این مصوبه، افراد می توانند به مدت 2 سال پیاپی از نتیجه آزمون خود استفاده کرده و از امتیازات آن برخوردار شوند.

تعیین شرایط از طرف دانشگاه ها

با وجود این بند در مصوبات اخیر، دست دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو باز است؛ یعنی دانشگاه ها می توانند علاوه بر نمره و رتبه حدنصاب داوطلب، شرایطی مثل شرط معدل را برای پذیرش دانشجویان مشخص نمایند.

حذف زیر گروه ها

بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، زیر گروه های همه گروه های آزمایشی برای کنکور 1402 حذف شده اند. به این ترتیب تمام ضرایب برای دروس مختلف در کنکور سراسری آینده برای تمامی رشته های یک گروه آزمایشی یکسان بوده و البته برای دروس مختلف مطابق گذشته بنابر اهمیت درس، ضریب متفاوتی در نظر گرفته شده است. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغییرات ضرایب کنکور 1402، می توانید روی لینک ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری کلیک نمایید.

 

توجه داشته باشید که تغییر یا حذف سهمیه های کنکور سراسری در دستور کار شورای انقلاب فرهنگی قرار گرفته و ممکن است برای آزمون 1402 به بعد تعدادی از آن ها حذف شده و یا شرایط جدیدی برای آن ها در نظر گرفته شود. لازم به یادآوری است که تغییرات مذکور شامل حال کنکور سراسری نمی گردد.

 

مهم: علاوه بر تغییرات ذکر شده، تصمیماتی در خصوص ایجاد تحول در برگزاری این آزمون اتخاذ شده است که آن کنکور الکترونیکی می باشد. طی این فرایند قرار است کنکور از سال 1403 به صورت الکترونیکی صورت گیرد.

تغییرات کنکور در سال های آینده

با توجه به آخرین اخبار منتشر شده، قرار است طی سال 1404 تاثیر سوابق تحصیلی بر نتیجه کنکور تا 60 درصد افزایش یابد و تاثیر کنکور به 40 درصد کاهش خواهد یافت. علاوه بر این شنیده ها حاکی از آن است که برگزاری کنکور به صورت الکترونیکی و بدون کاغذ است. باید دید با مخالفت های مجلس مبنی بر عدم تاثیر 50 درصد و بیشتر سوابق تحصیلی در کنکور و نیز جایگزینی تاثیر قطعی با تاثیر مثبت سوابق تحصیلی روند تغییرات به کجا خواهد رسید.

سوالات متداول

1- چه تغییراتی برای کنکور سراسری 1403 در نظر گرفته شده است؟

تغییرات اساسی این آزمون شامل تاثیر 50درصدی سوابق تحصیلی به صورت قطعی می باشد.

2- تغییرات کنکور سراسری ۱۴۰۲ شامل چه مواردی می شود؟

برای کنکور سراسری ۱۴۰۲، 5 طرح به مرحله تصویب رسیده که شامل حذف دروس عمومی، تاثیر 40 درصدی سوابق تحصیلی، اعتبار دو ساله نتایج، برگزاری دو آزمون در یک سال و و دادن اختیار به دانشگاه ها برای پذیرش دانشجو است.

3- آیا زیر گروه ها از کنکور ۱۴۰۲ حذف شده اند؟

بله، بنابرآخرین اخبار منتشر شده، زیر گروه های تمامی گروه های آزمایشی از کنکور سراسری ۱۴۰۲ حذف خواهند شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر
 1. Zahra

  کاش باز هم تمدید میکردن دفترچه کنکور سراسری رو یه کاری کنید تمدید کنید دوباره

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با اطلاعیه ی سایت سازمان سنجش، زمان نام نویسی کنکور سراسری سال ۱۴۰۱، تمدید نخواهد شد اما شما میتوانید درخواست خود را از طریق بخش سیستم پاسخگویی ثبت نمایید.

مشاوره کنکور پیج کنکور