تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مدارس / ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1401 – 1402

ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1401 – 1402

نام نویسی المپیادهای علمی دانش آموزی 1401 - 1402
ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1401 – 1402

یکی از آزمون هایی که در سطح دانش آموزی (دانش آموزان دوره متوسطه دوم) برای رشته های شیمی، زیست، فیزیک، ریاضی، جغرافیا، ادبی، کامپیوتر، نجوم، علوم زمین، تفکر و کارآفرینی، اقتصاد و مدیریت، علوم و فناوری نانو و پژوهشی برگزار می شود، المپیاد علمی دانش آموزی می باشد که هدف آن ارتقای سطح علمی داوطلبان و اعزام آن ها به المپیادهای جهانی می باشد. علاقه مندان به شرکت در این رقابت می بایست پس از کسب اطلاع از ضوابط تعیین شده، در موعد مقرر ثبت نام خود را به انجام برسانند.

داوطلبان واجد شرایط مجاز به شرکت در بیش از یک آزمون المپیاد علمی دانش آموزی می باشند.

مراحل برگزاری المپیاد علمی دانش آموزی

المپیاد علمی دانش آموزی معمولا در 5 مرحله برگزار می شود که در ادامه تمام مراحل آن را ذکر خواهیم کرد.

مرحله اول: سوالات این مرحله به صورت چهار گزینه ای و پاسخ کوتاه می باشند و اسامی برگزیدگان جهت شرکت در مرحله دوم آزمون المپیادهای داشن آموزی، به صورت کتبی به اداره کل آموزش و پرورش استان و مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور، اعلام می شود.

مرحله دوم: داوطلبانی که جزو پذیرفته شدگان مرحله اول بوده اند، بدون نیاز به ثبت نام می توانند در این مرحله شرکت کنند.

سوالات مرحله دوم آزمون المپیاد دانش آموزی به صورت تستی، تشریحی و یا ترکیبی از سوالات تستی – تشریحی می باشند.

مرحله سوم (عملی): این مرحله ویژه دانش آموزانی است که در آزمون رشته های کامپیوتر و فیزیک شرکت کرده اند. آزمون عملی المپیاد کامپیوتر به مدت 2 روز و المپیاد فیزیک به مدت 1 روز بین پذیرفته شدگان دو برابر ظرفیت از مرحله دوم، اجرا می شود.

از میان شرکت کنندگان این مرحله، حداکثر 40 نفر بر اساس 25 درصد نمره آزمون عملی و 75 درصد نمره آزمون مرحله دوم انتخاب شده و به دوره آموزشی تابستان راه می یابند.

مرحله چهارم (دوره آموزشی تابستان): تمامی پذیرفته شدگان مرحله دوم و سوم، به طور معمول می توانند از دهه اول تیر ماه در این دوره حضور یابند؛ اما لازم است پیش از آن، ثبت نام خود را انجام دهند.

ثبت نام جهت شرکت در دوره آموزشی تابستان طی دو مرحله اینترنتی و حضوری انجام می شود. به این صورت که دانش آموزان در موعد مقرر ثبت نام اینترنتی خود را انجام می دهند، سپس در تاریخ تعیین شده از سوی سازمان ملی استعدادهای درخشان به ثبت نام حضوری خود می پردازند.

دانش آموزان جهت ثبت نام حضوری این مرحله لازم است مدارکی همچون اصل کارنامه های تحصیلی پایه دهم و یازدهم، کپی شناسنامه و کارت ملی، اصل گواهی اشتغال به تحصیل دارای عکس و مهر مدرسه محل تحصیل را همراه خود داشته باشند.

دوره آموزشی تابستان کمی متفاوت از سایر مراحل است و تقریبا مشابه یک اردوی علمی می باشد. به این صورت که دانش آموزان در دوره های آموزشی و آزمایشی مختلف شرکت می کنند و مورد سنجش قرار می گیرند. بسته به امتیازی که در این دوره تقریبا یک ماهه کسب کنند، رتبه بندی شده و از امتیازات و تسهیلات مربوطه بهره مند خواهند شد.

تعداد دانش آموزانی که می توانند در این مرحله به رقابت با یکدیگر بپردازند برای تمامی رشته ها حداکثر 40 نفر و برای رشته ریاضی 60 نفر در نظر گرفته شده است.

مرحله پنجم (دوره آموزشی طلای کشور): دارندگان مدال طلای کشوری از دوره آموزشی تابستان در رشته های ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر، جغرافیا، علوم زمین و نجوم و اخترفیزیک می توانند در این مرحله شرکت کننند.

هدف از برگزاری این دوره آموزشی، تشکیل یک تیم ملی از برگزیدگان المپیادهای دانش آموزی است که بتوانند در سطح جهانی به رقابت بپردازند.

مرحله ششم (دوره آمادگی تیم های ملی): دانش آموزانی که پس از دوره آموزشی طلای کشور، جزو تیم ملی المپیادی رشته های ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک، کامپیوتر، جغرافیا، علوم زمین و نجوم و اخترفیزیک کشور قرار گیرند، می بایست حدودا یک ماه پیش از اعزام به المپیادهای جهانی، در دوره های آموزشی و آزمون های تمرینی که برای آن ها در نظر گرفته می شود، شرکت کنند.

مراحل برگزاری آزمون المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو

آزمون المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو، طی 3 مرحله انجام می شود.

مرحله اول به صورت آزمون کتبی و دارای سوالات تستی برگزار می شود.

مرحله دوم به صورت آزمون کتبی و با سوالات تستی – تشریحی اجرا می گردد.

مرحله سوم به صورت یک دوره علمی، آموزشی و رقابتی برگزار خواهد شد.

زمان ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1400 – 1401

زمان ثبت نام آزمون المپیادهای دانش آموزی 1401 – 1402 همزمان با انتشار دستورالعمل اجرایی مربوط به این المپیادها توسط سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان مشخص شد. بنابر این اطلاعیه، متقاضیان واجد شرایط می بایست در آذر ماه نسبت به ثبت نام خود در مرحله اول این رقابت اقدام نمایند.

بر اساس اطلاع رسانی سازمان مذکور، بازه زمانی فوق به منظور انجام ثبت نام و پرداخت هزینه مربوط به آزمون مرحله اول المپیادهای علمی دانش آموزی در سال تحصیلی جاری، تا روز 27 آذر ماه تمدید شد. توجه داشته باشید که پس از این تاریخ به دلیل آغاز فرآیند حوزه بندی در استان ها و سایر عملیات اجرایی مربوطه، به هیچ عنوان اجازه ثبت نام جدید در سیستم نخواهید داشت.

لازم به ذکر است که زمان ثبت نام آزمون المپیاد علوم و فناوری نانو در دوره پیش رو نیز، به محض اعلام از طریق همین مطلب و همچنین کانال مذکور اطلاع رسانی می گردد.

راهنمای ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی 1400 – 1401

جهت انجام نام نویسی در آزمون المپیادهای دانش آموزی می بایست در تاریخ مقرر به سایت ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی مراجعه نموده و مراحل زیر را بپیمایید.

 • ابتدا وارد سامانه ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی سال تحصیلی به نشانی oly.medu.ir شده و کد ملی و رمز ورود همگام دانش آموز را در کادرهای مربوطه درج نمایید.

مرحله اول ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی

 • پس از انتخاب نقش خود و عنوان سازمان کلید “تایید” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی

 • پنجره ای با عنوان داشبورد اصلی گشوده می شود که لازم است بر روی آیکون “المپیاد دانش آموزی” کلیک نمایید.

مرحله سوم ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی

 • در این مرحله گزینه “ثبت نام المپیاد” را انتخاب کنید.

مرحله چهارم ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی

 • در صفحه ای مانند تصویر زیر عنوان المپیاد به همراه اطلاعات مربوط به ثبت نام آن را مشاهده می کنید. با فشردن کلید “ثبت نام نشده” می توانید به فرم تقاضانامه مربوطه دست یابید.

مرحله پنجم ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی

 

 • اکنون باید اطلاعات خواسته شده را به دقت در کادرهای مربوطه درج نموده و نهایتا بر روی گزینه “ذخیره” کلیک فرمایید.

مرحله ششم ثبت نام المپیادهای علمی دانش آموزی

راهنمای ثبت نام در آزمون المپیاد دانش آموزی علوم و فناوری نانو

دانش آموزانی که قصد ثبت نام در این آزمون را دارند، می بایست وارد سایت “باشگاه نانو” به نشانی nanoclub.ir شوند و مطابق با مراحل زیر، فرآیند ثبت نام را انجام دهند.

 • از منوی موجود در بالای صفحه، گزینه “المپیاد نانو” را انتخاب کنید.

مرحله اول ثبت نام المپیاد نانو

 • از کادر موجود در سمت راست سایت که با عنوان المپیاد دانش آموزی نانو مشخص شده است، گزینه “ثبت نام المپیاد” را انتخاب کنید و از منوی باز شده بر روی گزینه “ثبت نام” کلیک کنید.

مرحله دوم ثبت نام المپیاد نانو

 • چنان چه از قبل عضو این سایت بوده اید، در قسمت های خواسته شده ” شماره تلفن همراه” و “کلمه عبور” را وارد نمایید و دکمه ورود را بفشارید تا وارد صفحه کاربری خود شده و روند ثبت نام را طی کنید. اما اگر فاقد پروفایل کاربری در این سامانه می باشید، بر روی عبارت “قبلا عضو باشگاه نبوده ام” کلیک کنید و پس از تکمیل مراحل عضویت، فرآیند ثبت نام را انجام دهید.

مرحله سوم ثبت نام المپیاد نانو

شرایط ثبت نام در المپیاد علمی دانش آموزی 1400 – 1401

ضوابط ثبت نام در المپیاد دانش آموزی
شرایط و نکات ثبت نام در المپیاد علمی دانش آموزی
 • تمامی دانش آموزان پایه های دهم و یازدهم مجاز به شرکت در المپیادهای دانش آموزی هستند.
 • شرکت کردن دانش آموزان پایه دهم در المپیادهای ادبی و فیزیک به صورت آزمایشی می باشد و آن ها نمی توانند به دوره آموزشی تابستان راه یابند.
 • دانش آموزان پایه دهم که به موجب شرکت در آزمون المپیاد سال گذشته موفق به کسب مدال برنز در رشته کامپیوتر و یا مدال نقره و برنز سایر رشته ها در دوره آموزشی تابستان شده اند، جهت حضور در آزمون المپیادهای سال جاری موظف به ثبت نام مجدد و شرکت در تمامی مراحل هستند. بدیهی است که تنها در صورت کسب موفقیت می توانند وارد مرحله بعد شوند.
 • برگزیدگان آزمون المپیاد سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی و یا دارندگان مدال طلا، نقره و برنز سایر رشته های المپیاد سال گذشته، جهت شرکت و ثبت‌ نام المپیاد سلول‌ های بنیادی و پزشکی بازساختی  می بایست تمام مراحل را از ابتدا طی کنند و با کسب قبولی به مراحل بعدی راه یابند.
 • داوطلبانی می توانند به ثبت نام المپیاد جغرافیا  بپردازند که رشته تحصیلی آن ها ادبیات و علوم انسانی باشد.
 • دانش آموزان پایه دهم می توانند ثبت نام آزمون المپیاد شیمی را انجام داده و در مراحل اول و دوم آن شرکت کنند؛ اما تنها یک بار اجازه حضور در دوره آموزشی تابستان و مراحل پس از آن را دارند.
 • متقاضیان پایه دهم که جهت حضور در دوره آموزشی تابستان آزمون المپیاد شیمی مورد پذیرش قرار بگیرند اما به هر دلیلی از شرکت در آن انصراف دهند، باید بدانند که امتیاز آن ها برای سال بعد حفظ نخواهد شد و مجددا باید نسبت به ثبت نام و شرکت در مراحل مختلف آزمون، اقدام کنند.
 • امکان شرکت در آزمون المپیاد علوم زمین، تنها برای دانش آموزان رشته های ریاضی فیزیک، علوم تجربی و فنی و حرفه ای وجود دارد.
 • منتخبینی که دارای مدال یا دیپلمی از آزمون المپیاد تفکر و کارآفرینی هستند، می توانند مجددا در آزمون المپیاد این رشته شرکت کنند.
 • تمامی دانش آموزان پایه نهم تا دوازدهم می توانند در آزمون المپیاد علوم و فناوری نانو، شرکت نمایند.
 • دانش آموزانی که قصد شرکت در آزمون المپیاد پژوهشی را دارند، باید بدانند که هر دانش آموز تنها اجازه ارائه یک طرح پژوهشی را دارد.
 • امکا شرکت در المپیاد اقتصاد و مدیریت برای دانش آموزان رشته علوم و معارف اسلامی وجود دارد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام در المپیاد علمی دانش آموزی 1400 – 1401

یکی از مراحل ثبت نام، بارگذاری مدارک لازم می باشد. داوطلبان آزمون این المپیادها می بایست فایل اسکن شده عکس خود را که دارای ویژگی های بیان شده در زیر می باشد را بارگذاری نمایند.

 • واریز هزینه ثبت نام المپیاد های دانش آموزی و دریافت کد پیگیری مربوطه
 • بارگذاری فایل عکس با فرمت JPG، حداقل ابعاد 300×200 و حداکثر 400×300 پیکسل، دارای پس زمینه سفید، مربوط به سال جاری داوطلب، حداکثر حجم 70 کیلوبایت، حجاب کامل و واضح بودن چهره دانش آموزان دختر

یکی از اقدامات لازم در مهلتی که تا زمان برگزاری المپیادهای علمی دانش آموزی باقی مانده است، جمع آوری منابع آزمون المپیادهای علمی دانش آموزی می باشد که مطالعه منابع مذکور با استفاده از یک برنامه جامع و مناسب، مسیر موفقیت شما را در این رقابت هموار خواهد کرد. این دانش آموزان می توانند در صورت کسب مدال طلا در المپیاد بدون دادن کنکور سراسری 1402 در رشته مورد نظر به تحصیل بپردازند.

سوالات متداول

1- ثبت نام آزمون مرحله اول المپیاد علمی دانش آموزی 1400 - 1401 چه زمانی انجام می گیرد؟

فرآیند نام نویسی آزمون های این مرحله از15 لغایت 22 آذر ماه صورت می گیرد. همچنین بازه زمانی مذکور تا روز 27 آذر ماه تمدید شد.

2- جهت انجام ثبت نام المپیاد علمی دانش آموزی می بایست از چه طریقی اقدام کرد؟

برای ثبت نام در آزمون این المپیاد می بایست به سایت oly.medu.ir مراجعه نمایید.

3- نام نویسی دانش آموزانی که قصد شرکت در المپیاد نانو را دارند در کدام سایت صورت می پذیرد؟

داوطلبان جهت ثبت نام خود در این آزمون می بایست به سایت باشگاه نانو به نشانی nanoclub.ir مراجعه نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج مدارس