تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402

حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402

حذف آزمون کارشناسی ارشد 1402
حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402

دانشگاه های سراسری و آزاد هر ساله به دو شیوه با کنکور و بدون کنکور در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می پذیرند. تا کنون ثبت نام کارشناسی ارشد بدون کنکور 1402 تنها از طریق سهمیه استعداد درخشان امکان پذیر بوده و صرفا افرادی که نفرات برتر در دوره کارشناسی خود بوده اند، می توانند در صورت داشتن شرایط کارشناسی ارشد بدون کنکور 1402 برای ورود به مقطع فوق لیسانس بدون هیچگونه آزمونی اقدام نمایند. در سال های اخیر تصمیماتی در رابطه با حذف کنکور ارشد و در نتیجه پذیرش با استفاده از سوابق تحصیلی دانشجویان گرفته شده که هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

طرح حذف کنکور کارشناسی ارشد هنوز اجرایی نشده و در صورت حذف آن، پذیرش دانشجویان بر اساس امتیازات کسب شده در طول تحصیل خواهد بود.

جزئیات حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402

کنکور کارشناسی ارشد همه ساله با هدف پذیرش دانشجو در رشته های دوره تحصیلات تکمیلی برگزار می گردد. در سال های اخیر به دلیل سیاست های سران اجرایی با هدف جلوگیری از شیوع بیماری کرونا در چند نوبت شاهد تعویق کنکور ارشد بودیم و شاید همین لغوهای پی در پی بود که اندیشه حذف کلی این آزمون را به وجود آورد. به همین دلیل قانون گذاران در مجلس سعی دارند که این طرح را به صورت همیشگی به تصویب برسانند.

بر اساس ماده 4 قانون سنجش و پذیرش دانشجو، ورود داوطلبان به مقطع کارشناسی ارشد بر اساس “سابقه تحصیلی” یا “سابقه تحصیلی و آزمون” صورت می پذیرد که آزمون مذکور نیز می تواند “عمومی” و یا “عمومی – اختصاصی” باشد. مجلس شورای اسلامی اصلاح این ماده را در دستور کار خود قرار داده که در صورت اجرایی شدن آن، گرینش داوطلبان بر اساس امتیازات کسب شده (صرفا بر اساس معدل یا ترکیب معدل و آزمون) در طول دوره تحصیل صورت پذیرد. در همین راستا مجلس و کمیسیون آموزش اقدام به اعلام یک طرح دو فوریتی تدوین تا سنجش و پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نموده که البته مورد استقبال وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش نیز قرار گرفته اما این فرآیند مقداری زمان بر خواهد بود. لازم به ذکر است که به طور قطع امکان حذف کنکور کارشناسی ارشد وجود ندارد ولی برگزاری و نحوه سنجش داوطلبان با تغییرات و اصلاحاتی به همراه خواهد بود.

بنابر آن چه گفته شد، حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی ‌ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس قانون گذاران در نظر دارد. هر چند که این موضوع هنوز در مرحله بررسی می باشد و تا زمانی که با تصویب آن موافقت نشود، سرنوشت حذف حذف کنکور کارشناسی ارشد همچنان مشخص نخواهد بود.

کنکور کارشناسی ارشد 1402

با توجه به این که هنوز اخباری مبنی بر حذف کنکور کارشناسی ارشد 1402 اعلام نشده است، علاقمندان بایستی در آزمون کنکور ارشد شرکت نمایند. زمان برگزاری کنکور ارشد 1402 هنوز اعلام نشده اما طبق روال سال های گذشته می توان انتظار داشت که ثبت نام کنکور ارشد سراسری و آزاد در اواخر آذر ماه و از طریق سایت سازمان سنجش انجام گیرد. همچنین مطابق ادوار گدشته پیش بینی می شود که  تاریخ برگزاری کنکور ارشد 1402  نیز در اواخر اردیبهشت 1403 باشد.

 

سوالات متداول

1- آیا کنکور کارشناسی ارشد در سال 1402 حذف می شود؟

خیر، تا کنون اخباری مبنی بر حذف کنکور کارشناسی ارشد در سال 1402 منتشر نشده است.

2- در صورت حذف کنکور کارشناسی ارشد نحوه پذیرش به چه صورت خواهد بود؟

در صورت حذف کنکور کارشناسی ارشد پذیرش دانشجویان یا صرفا بر اساس معدل یا ترکیبی از معدل و آزمون خواهد بود.

3- آزمون کارشناسی ارشد 1402 چه زمانی برگزار می شود؟

تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 1402 هنوز اعلام نشده اما طبق سال های گذشته انتظار می رود که این آزمون در اواخر اردیبهشت 1403 برگزار گردد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد