سه شنبه , ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کارشناسی ارشد / حذف کنکور کارشناسی ارشد

حذف کنکور کارشناسی ارشد

حذف آزمون کارشناسی ارشد 99
حذف کنکور کارشناسی ارشد 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حذف کنکور کارشناسی ارشد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

دوره کارشناسی ارشد، دوره‌ای از آموزش عالی است که عبور از دوره کارشناسی و اخذ مدرک این مقطع لازمه ورود به آن می باشد. بر این اساس، پس از این که داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کردند، در صورت قبولی، قادر به انتخاب رشته خواهند بود. اما یک راه برای پذیرش در کارشناسی ارشد بدون کنکور، قبولی بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان استعداد درخشان می باشد. در چنین حالتی، در صورتی که دانشگاه مورد نظر صلاحیت دانشجو را تایید نماید، ورود وی به این مقطع، بدون نیاز به شرکت در آزمون امکان پذیر خواهد بود. اما اخیرا تصمیماتی در راستای حذف کنکو کارشناسی ارشد مطرح گردیده است که در صورت تصویب، اجرا خواهد شد. در این مقاله قصد داریم این مبحث را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از موضوعات نشست های اخیر مجلس شورای اسلامی، اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشد که طرح حذف کنکور کارشناسی ارشد نیز در راس آن قرار گرفته است.

جزئیات حذف کنکور کارشناسی ارشد 99

آزمون کارشناسی ارشد، همه ساله با هدف پذیرش دانشجو در رشته های دوره تحصیلات تکمیلی برگزار می گردد. این آزمون در سال 99 به دلیل سیاست های سران اجرایی به جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، در چند نوبت به تعویق افتاد و شاید همین لغوهای پی در پی بود که اندیشه حذف کلی کنکور ارشد را به وجود آورد. در حال حاضر تصمیم بر این است که پیشنهاد حذف آزمون ارشد در ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز مطرح شود تا این آزمون حداقل در سال 99 حذف شود. علاوه بر لغو کنکور کارشناسی ارشد در سال جاری، قانون گذاران در مجلس سعی دارند که این قانون را به صورت همیشگی به تصویب برسانند.

بر اساس ماده 4 قانون سنجش و پذیرش دانشجو، ورود دانشجویان به مقطع کارشناسی ارشد، مشروط به شرکت در آزمون متمرکز دروس تخصصی دوره کارشناسی و تاثیر معدل داوطلب در رشته های مرتبط می باشد. مجلس شورای اسلامی اصلاح این ماده را در دستور کار خود قرار داده است که در نتیجه آن، گزینش داوطلبان فقط بر اساس مجموع امتیازات کسب کرده در طول دوره تحصیل صورت پذیرد. در راستای اصلاح ماده مذکور، مجلس و کمیسیون آموزش اقدام به اعلام یک طرح دو فوریتی تدوین تا سنجش و پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نموده که البته مورد استقبال وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش نیز قرار گرفته است.

بنا بر آن چه گفته شد، حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی‌ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس قانون گذاران در نظر دارد. هر چند که این موضوع هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و تا زمانی که با تصویب آن موافقت نشود، سرنوشت برگزاری کنکور مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همچنان مشخص نخواهد بود. چنانچه مایل اید در این زمینه اخبار کامل تری دریافت نمایید، می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در تماس باشید تا اطلاعات تکمیلی در اختیارتان قرار بگیرد.

 

سوالات متداول

1- آخرین تاریخ اعلام شده برای برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 99 چه زمانی است؟

بنا بر آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، این آزمون در روزهای 16، 17 و 18 مرداد ماه سال جاری برگزار خواهد شد.

2- آیا حذف کنکور ارشد در سال 99 تایید شده است؟

خیر، این مسئله هنوز در دست بررسی بوده و به طور قطعی تایید نشده است.

3- چقدر احتمال حذف کلی آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد؟

کمیسیون آموزشی مجلس در تلاش برای تصویب این طرح می باشد و برنامه آن را در دستور کار خود قرار داده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره حذف کنکور کارشناسی ارشد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره