تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / حذف کنکور کارشناسی ارشد 1400

حذف کنکور کارشناسی ارشد 1400

حذف آزمون کارشناسی ارشد 1400
حذف کنکور کارشناسی ارشد 1400

دوره کارشناسی ارشد، دوره‌ای از آموزش عالی است که عبور از دوره کارشناسی و اخذ مدرک این مقطع لازمه ورود به آن می باشد. بر این اساس پس از این که داوطلبان در کنکور کارشناسی ارشد شرکت کردند، در صورت قبولی قادر به انتخاب رشته کارشناسی ارشد خواهند بود. اما یک راه برای پذیرش در کارشناسی ارشد بدون کنکور، قبولی بر اساس سوابق تحصیلی دانشجویان استعداد درخشان می باشد. در چنین حالتی، در صورتی که دانشگاه مورد نظر صلاحیت دانشجو را تایید نماید ورود وی به این مقطع بدون نیاز به شرکت در آزمون امکان پذیر خواهد بود. اما اخیرا تصمیماتی در راستای حذف کنکو کارشناسی ارشد مطرح گردیده است که در صورت تصویب، اجرا خواهد شد. در این مقاله قصد داریم این مبحث را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار دهیم.

یکی از موضوعات مطرح شده در مجلس شورای اسلامی، اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشد که طرح حذف کنکور کارشناسی ارشد نیز در راس آن قرار گرفته است.

جزئیات حذف کنکور کارشناسی ارشد 1400

آزمون کارشناسی ارشد، همه ساله با هدف پذیرش دانشجو در رشته های دوره تحصیلات تکمیلی برگزار می گردد. این آزمون در سال 99 به دلیل سیاست های سران اجرایی به جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، در چند نوبت به تعویق افتاد و شاید همین لغوهای پی در پی بود که اندیشه حذف کلی کنکور ارشد را به وجود آورد و قانون گذاران در مجلس سعی دارند که این قانون را به صورت همیشگی به تصویب برسانند.

بر اساس ماده 4 قانون سنجش و پذیرش دانشجو، ورود دانشجویان به مقطع کارشناسی ارشد، مشروط به شرکت در آزمون متمرکز دروس تخصصی دوره کارشناسی و تاثیر معدل داوطلب در رشته های مرتبط می باشد. مجلس شورای اسلامی اصلاح این ماده را در دستور کار خود قرار داده است که در نتیجه آن، گزینش داوطلبان فقط بر اساس مجموع امتیازات کسب کرده در طول دوره تحصیل صورت پذیرد. در راستای اصلاح ماده مذکور، مجلس و کمیسیون آموزش اقدام به اعلام یک طرح دو فوریتی تدوین تا سنجش و پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نموده که البته مورد استقبال وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش نیز قرار گرفته است. با توجه به صحبت های دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست حذف کنکور کارشناسی ارشد مورد استقبال و در دستور کار نقشه جامع علمی کشور قرار گرفته است اما این فرآیند مقداری زمان بر خواهد بود.

به طور قطع کنکور کارشناسی ارشد 1400 حذف نخواهد شد اما در برگزاری آن با تغییراتی مواجه خواهیم بود که در دست بررسی می باشد.

بنابر آن چه گفته شد، حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی ‌ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس قانون گذاران در نظر دارد. هر چند که این موضوع هنوز در مرحله بررسی قرار دارد و تا زمانی که با تصویب آن موافقت نشود، سرنوشت حذف کنکور مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همچنان مشخص نخواهد بود. چنانچه مایل اید در این زمینه اخبار کامل تری دریافت نمایید، می توانید با مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره در تماس باشید تا اطلاعات تکمیلی در اختیارتان قرار بگیرد.

 

سوالات متداول

1- تاریخ اعلام شده برای برگزاری آزمون کارشناسی ارشد 1400 چه زمانی است؟

بنابر آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، این آزمون در روزهای پنجشنبه 6 و جمعه 7 خرداد ماه 1400 برگزار خواهد شد.

2- آیا حذف کنکور ارشد در سال 1400 تایید شده است؟

خیر، این مسئله هنوز در دست بررسی بوده و به طور قطعی تایید نشده است.

3- چقدر احتمال حذف کلی آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد؟

کمیسیون آموزشی مجلس برنامه حذف کنکور ارشد را در دستور کار خود قرار داده است اما احتمال حذف آن در سال 1400 بسیار اندک می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد