تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کارشناسی ارشد / حذف کنکور کارشناسی ارشد 1401

حذف کنکور کارشناسی ارشد 1401

حذف آزمون کارشناسی ارشد 1401
حذف کنکور کارشناسی ارشد 1401

کارشناسی ارشد یکی از دوره های تحصیلی آموزش عالی است که لازمه ورود به آن، عبور از مقطع کارشناسی می باشد. دانشگاه های سراسری و آزاد هر ساله به دو شیوه با کنکور و بدون کنکور در مقطع ارشد دانشجو می پذیرند. کارشناسی ارشد بدون کنکور تنها از طریق سهمیه استعداد درخشان امکان پذیر است و صرفا افرادی که از این سهمیه برخوردارند، می توانند بدون شرکت در آزمون به این مقطع وارد شوند. در سال های اخیر تصمیماتی در رابطه با حذف کنکور ارشد و اضافه شدن نوع دیگری از پذیرش با استفاده از سوابق تحصیلی دانشجویان گرفته شده که هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

یکی از موضوعات مطرح شده در مجلس شورای اسلامی، اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی می باشد که طرح حذف کنکور کارشناسی ارشد نیز یکی از آنهاست.

جزئیات حذف کنکور کارشناسی ارشد 1401

کنکور کارشناسی ارشد همه ساله با هدف پذیرش دانشجو در رشته های دوره تحصیلات تکمیلی برگزار می گردد. در 2 دوره گذشته به دلیل سیاست های سران اجرایی به جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، در چند نوبت شاهد تعویق کنکور ارشد بودیم و شاید همین لغوهای پی در پی بود که اندیشه حذف کلی این آزمون را به وجود آورد. به همین دلیل قانون گذاران در مجلس سعی دارند که این طرح را به صورت همیشگی به تصویب برسانند.

بر اساس ماده 4 قانون سنجش و پذیرش دانشجو، ورود دانشجویان به مقطع کارشناسی ارشد، مشروط به شرکت در آزمون متمرکز دروس تخصصی دوره کارشناسی و تاثیر معدل داوطلب در رشته های ارشد می باشد. مجلس شورای اسلامی اصلاح این ماده را در دستور کار خود قرار داده است که در نتیجه آن، گزینش داوطلبان فقط بر اساس مجموع امتیازات کسب شده در طول دوره تحصیل صورت پذیرد. در همین راستا مجلس و کمیسیون آموزش اقدام به اعلام یک طرح دو فوریتی تدوین تا سنجش و پذیرش دانشجو صرفا بر اساس سوابق تحصیلی نموده که البته مورد استقبال وزیر علوم و اعضای شورای سنجش و پذیرش نیز قرار گرفته است اما این فرآیند مقداری زمان بر خواهد بود. لازم به ذکر است که به طور قطع امکان حذف کنکور کارشناسی ارشد 1401 وجود ندارد ولی در برگزاری آن با تغییراتی مواجه خواهیم بود که در دست بررسی می باشد.

کنکور کارشناسی ارشد 1401

با توجه به این که این آزمون برای سال 1401 حذف نمی شود، لذا داوطلبانی که قصد شرکت در آن را دارند، بایستی در تاریخ مقرر ثبت نام کنکور ارشد سراسری و آزاد را به انچام برسانند که در اواخر آذر ماه این امر امکان پذیر بود. همچنین فرصت دیگری با عنوان مهلت مجدد ثبت نام کنکور ارشد برای ویرایش اطلاعات و نام نویسی جاماندگان از روز یکشنبه 3 الی چهارشنبه 6 بهمن ماه در نظر گرفته شده است. تاریخ برگزاری کنکور ارشد 1401 مطابق با اطلاعیه منتشر شده در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، در روزهای 28، 29 و 30 اردیبهشت ماه مشخص شده و متقاضیان بایستی با دریافت کارت ورود به جلسه خود از مکان و زمان دقیق مراجعه به حوزه های برگزاری آزمون مطلع شوند.

زمان بندی کنکور کارشناسی ارشد 1401
مرحله زمان
ثبت نام
  • نام نویسی: 16 لغایت 23 آذر ماه 1400
  • تمدید: تا 27 آذر ماه 1400
  • ثبت نام مجدد: 3 الی 6 بهمن ماه 1400
کارت ورد به جلسه 25 الی 27 اردیبهشت ماه 1401
برگزاری 28، 29 و 30 اردیبهشت ماه 1401
اعلام نتایج اولیه (کارنامه) اواخر خرداد ماه 1401
اعلام نتایج نهایی (انتخاب رشته) دهه اول شهریور ماه 1401

بنابر آن چه گفته شد، حذف کنکور به طور کلی یکی از اصلی ‌ترین اهدافی است که کمیسیون آموزش مجلس قانون گذاران در نظر دارد. هر چند که این موضوع هنوز در مرحله بررسی می باشد و تا زمانی که با تصویب آن موافقت نشود، سرنوشت حذف کنکور سراسری در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد همچنان مشخص نخواهد بود.

 

سوالات متداول

1- آزمون کارشناسی ارشد 1401 چه زمانی برگزار می شود؟

بنابر آخرین اطلاعیه سازمان سنجش کشور، این آزمون در روزهای 28، 29 و 30 اردیبهشت ماه سال 1401 برگزار می گردد.

2- آیا کنکور کارشناسی ارشد در سال 1401 حذف می شود؟

خیر، این طرح هنوز در دست بررسی بوده و به طور قطعی تصویب نشده است.

3- چقدر احتمال حذف کلی آزمون کارشناسی ارشد وجود دارد؟

کمیسیون آموزشی مجلس برنامه حذف کنکور ارشد را در دستور کار خود قرار داده است اما احتمال حذف آن در سال 1401 وجود ندارد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره پیج کارشناسی ارشد