تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

تاریخ انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 - 1401
زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

هر دانشجو پیش از شروع ترم تحصیلی می بایست نسبت به انتخاب واحدهای درسی خود در نیمسال پیش رو اقدام کند. انتخاب واحد دانشگاه آزاد به شکل اینترنتی صرفا از طریق سامانه آموزشیار  انجام می شود و افراد بایستی مطابق با تقویم زمانی منتشر شده با مراجعه به این سامانه، واحدهای درسی مورد نظر خود را برای ترم های مختلف سال تحصیلی 1400 – 1401 انتخاب کنند. انتخاب واحد دانشگاه آزاد سه بار در سال و در نیمسال های اول، دوم و ترم تابستان در روزها و ساعات مشخص شده از سوی این دانشگاه انجام می شود. برای اطلاع از زمان دقیق و همچنین نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد تا پایان مقاله همراه ما باشید.

انتخاب واحد دانشگاه آزاد در نیمسال اول تحصیلی 1400 – 1401 در بازه زمانی 13 تا 25 شهریور ماه از طریق سامانه آموزشیار انجام می پذیرد.

زمان انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

دانشگاه آزاد پیش از شروع هر یک از ترم های تحصیلی زمان مشخصی را برای انتخاب واحد دانشجویان خود اختصاص می دهد. دانشجویان این دانشگاه با توجه به رشته تحصیلی، سال ورودی، دروس پیش نیاز، سقف تعداد واحدهای انتخابی و مواردی از این قبیل می توانند از طریق سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد به نشانی edu.iau.ac.ir نسبت به  انتخاب واحد خود در نیمسال مورد نظر اقدام کنند.

برنامه زمان بندی ثبت نام و انتخاب واحد ترم مهر ماه 1400 – 1401
زمان/ ورودی نوبت اول (از ساعت 8 الی 14) نوبت دوم (از ساعت 15 الی 21) نوبت سوم ( از ساعت 22 الی 6 صبح روز بعد)
گروه اول:

13 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

 14 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

 

استان های آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، قزوین و مرکزی، بوشهر، همدان استان های ایلام، فارس، گیلان، یزد، کرمانشاه، سمنان و هرمزگان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه دوم:

15 شهریور 1400 ورودی های 97 و ماقبل

و

16 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

 

استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران، لرستان استان های گلستان، قم، اردبیل، البرز، آذربایجان غربی، زنجان، سیستان و بلوچستان و اصفهان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه سوم:

17 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

 18 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه اول:

20 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

21 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان های ایلام، فارس، گیلان، یزد، کرمانشاه، سمنان و هرمزگان استان های آذربایجان شرقی، کرمان، خراسان رضوی، شمالی، جنوبی، قزوزین، مرکزی، بوشهر و همدان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه دوم:

22 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

23 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان های گلستان، قم، اردبیل، البرز، آذربایجان غربی، زنجان، سیستان و بلوچستان و اصفهان استان های خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، چهارمحال و بختیاری و مازندران، لرستان دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.
گروه سوم:

24 شهریور 1400 / ورودی های 97 و ماقبل

و

25 شهریور 1400 / ورودی های 98 و 99

استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی استان تهران و واحدهای بین الملل و برون مرزی دانشجویان نوبت اول و دوم که موفق به انتخاب واحد نشده اند.

البته پس از اتمام این مهلت، فرآیند حذف و اضافه دانشگاه آزاد نیز فرصت مجددی جهت انتخاب واحد و یا ویرایش آن به شمار می رود. بنابراین هر یک از دانشجویان می توانند در بازه زمانی 3 لغایت 10 مهر ماه، اقدامات لازم در این خصوص را با مراجعه سامانه آموزشیار به انجام برسانند.

زمان انتخاب واحد نیمسال دوم

نیمسال دوم تحصیلی دانشگاه آزاد معمولا از بهمن ماه شروع شده و در اواخر بهار یا اوایل تابستان پایان می یابد که اصطلاحا به آن، ترم بهمن نیز گفته می شود. مطابق با تقویم آموزشی منتشر شده از سوی این دانشگاه برای نیمسال دوم سال تحصیلی جاری، انتخاب واحد دانشجویان از تاریخ 9 بهمن ماه آغاز شده و تا روز 21 بهمن ماه نیز ادامه خواهد داشت.

همچنین دانشجویان می‌توانند حذف و اضافه واحدهای خود را در بازه زمانی 30 بهمن لغایت 5 اسفند ماه به انجام برسانند. توجه داشته باشید که در صورت اعلام زمان حذف و اضافه نیمسال تحصیلی مذکور نیز اخبار آن از طریق همین مقاله در اختیار شما قرار می گیرد.

زمان انتخاب واحد ترم تابستان

معمولا دانشجویان به صورت اختیاری و برای جبران واحدهای درسی عقب افتاده یا تسریع در روند ادامه تحصیل خود نسبت به انتخاب واحد ترم تابستان اقدام می کنند. تاکنون زمان دقیقی برای انتخاب واحد و برگزاری کلاس های این ترم از سوی دانشگاه آزاد اعلام نشده است اما به محض انتشار اطلاعیه مربوطه، اخبار آن در اسرع وقت از طریق کانال تلگرام مشاوره تحصیلی ایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

نحوه انتخاب واحد دانشگاه آزاد 1400 – 1401

دانشجویان به منظور ثبت انتخاب واحد خود می بایست با توجه به برنامه زمانی اعلام شده از سوی دانشگاه آزاد با مراجعه به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir مراحل انتخاب واحد خود را مطابق با راهنمای زیر تکمیل نمایند. توجه داشته باشید که برای این امر لازم است ابتدا همه یا بخشی از شهریه دانشگاه آزاد ترم جاری خود را پرداخت کنید.

  • ورود به سامانه آموزشیار به آدرس الکترونیکی edu.iau.ac.ir و انتخاب گزینه “دانشجو”
  • وارد کردن شماره دانشجویی و کد امنیتی در کادرهای مربوطه و فشردن کلید “ورود”
  • ورود به پورتال شخصی و ثبت اطلاعاتی همچون نام کاربری، کلمه عبور و کد تصویر
  • انتخاب گزینه “برنامه ریزی درسی” برای مشاهده دروس ارائه شده و کلیک روی عبارت “انتخاب واحد”
  • کلیک روی لینک فعال “انتخاب کلاس درس از دانشکده دانشجو” برای دروس عمومی و گزینه “انتخاب کلاس درس از دروس رشته” برای دروس اختصاصی
  • بررسی عدم تداخل زمانی و همچنین رعایت مواردی از قبیل پیش نیازی و هم نیازی دروس مورد نظر
  • ثبت نهایی واحدهای انتخابی

پس از انتخاب واحد و مشخص شدن برنامه دقیق کلاسی در سامانه آموزشیار دانشگاه آزاد، دانشجویان می توانند با توجه به واحد دانشگاهی محل تحصیل خود از طریق سامانه دان دانشگاه آزاد و یا سامانه وادانا دانشگاه آزاد در کلاس های آنلاین خود شرکت کنند؛ هر چند که با تسریع روند واکسیناسیون در کشور و نام نویسی تمامی محصلین در سامانه ثبت نام واکسن دانشجویان، روند آموزش به صورت حضوری نیز پیگیری خواهد شد.

 

سوالات متداول

1- زمان انتخاب واحد ترم مهر دانشگاه آزاد 1400 - 1401 در چه تاریخی است؟

این فرآیند از تاریخ 13 شهریور ماه آغاز شد و نهایتا در روز 25 شهریور ماه به اتمام رسید.

2- آیا زمان انتخاب واحد ترم بهمن ماه دانشگاه آزاد 1400 - 1401 اعلام شده است؟

بله، دانشجویان می توانند در بازه زمانی 9 لغایت 21 بهمن ماه نسبت به انتخاب واحد خود اقدام نمایند.

3- انتخاب واحد دانشگاه آزاد از طریق کدام سایت انجام می شود؟

دانشجویان می توانند با مراجعه به سامانه آموزشیار به نشانی edu.iau.ac.ir فرآیند انتخاب واحد خود را به انجام برسانند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره