خانه اخبار تحصیلی ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری 97

ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری 97

ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری 97
ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری 97
دستیار در واقع فردیست که دارای مدرک پزشکی عمومی می باشد و در آزمون دستیاری شرکت می نماید در صورت پذیرش آموزش های لازم، تکمیلی و عملی را جهت دریافت تخصص می آموزند در واقع نام دیگر این دوره تخصص یا رزیدنتی می باشد. همچنین آمار شرکت کنندگان آزمون دستیاری به دلیل جایگاه خوب پزشکان در جامعه و همچنین در آمد بالای پزشکان متخصص رو به افزایش است و به همین دلیل رقابت در آزمون دستیاری بسیار دشوار خواهد بود. حداقل زمانی که برای دریافت تخصص لازم می باشد 4 سال و یا بیشتر است که پزشک به فراگیری آموزش هایی در جهت گرایش تخصص خود و همچنین آموزش های بالینی می پردازد. برگزاری آزمون دستیاری پزشکی به عهده سازمان سنجش پزشکی کشور می باشد. داوطلبان این آزمون تا 6 بهمن ماه 96 اقدام به ثبت نام نموده اند همچنین این آزمون در روز 6 اردیبهشت ماه 97 به صورت هماهنگ در تمامی دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شد. تلاش ما این است در ادامه این مطلب اطلاعات دقیقی در باب ظرفیت آزمون دستیاری، رشته های جدید آزمون دستیاری، تعداد داوطلبان، تعداد سوالات آزمون  در اختیار شما قرار دهیم و همچنین برای آگاهی بیشتر می توانید با مشاوره تحصیلی تلفنی  ما در مرکز ایران مشاوره  تماس حاصل نمایید.

امسال با توجه به نیازسنجی جامعه حدود 14 رشته به دفترچه دستیاری پزشکی اضافه شده است بنابراین ظرفیت برای پذیرش داوطلبان بیشتر خواهد بود.

ظرفیت پذیرش آزمون دستیاری 97

با توجه به اینکه در دفترچه آزمون دستیاری 97 تعداد 14 رشته اضافه شده است می توان گفت که ظرفیت برای پذیرش داوطلبان نسبت به سال های گذشته افزایش چشمگیری خواهد داشت. اضافه شدن این 14 رشته جدید در دفترچه دستیاری پزشکی بر اساس نیازهای جامعه انجام شده است شایان ذکر است ظرفیت دقیق برای این آزمون به صورت دقیق مشخص نشده است همچنین ظرفیت دقیق آن بعد اعلام دانشگاه ها مشخص خواهد شد. به محض دریافت خبر از اعلام ظرفیت دانشگاه ها از طریق همین صفحه به اطلاع شما داوطلبان گرامی خواهیم رساند. رشته های جدیدی که مجوز لازم برای راه اندازی کسب نموده اند بدین شرح می باشند :

 • فوق تخصص ریه بالغین دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • فوق تخصص غدد درون ریز بزرگسالان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • رشته اطفال دانشگاه البرز
 • رادیولوژی دانشگاه ارومیه
 • طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی قم و سمنان
 • فوق تخصص جراحی عروق دانشگاه مازندران
 • طب فیزیکی و توانبخشی در دانشگاه همدان
 • ارتوپدی دانشگاه گلستان
 • جراحی کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و بابل
 • رشته های پزشکی هسته ای دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

رشته های مذکور با توجه به نیاز جامعه و بعد از بررسی و ارزشیابی مجوز پذیرش در دانشگاه ها را کسب نموده است. براین اساس در آزمون دستیاری سال جاری ۱۶۵ نفر به ظرفیت کل رشته های تخصصی کشور اضافه شده است.

تعداد سوالات و داوطلبان شرکت کننده در آزمون دستیاری 97

کل داوطلبان شرکت کنندهداوطلبان زنداوطلبان مرد
1439677036693

آزمون دستیاری پزشکی شامل 200 سوال تستی می باشد و همچنین داوطلبان با پاسخ به هر سوال درست 3 امتیاز مثبت و پاسخ سوال غلط یک امتیاز منفی دریافت خواهند کرد و سوالات پاسخ داده نشده امتیازی نخواهد داشت و داطلبان بایستی از 600 امتیاز قرار داده شده در آزمون کتبی حداقل 150 امتیاز کسب نموده باشند تا مجاز به انتخاب رشته شوند در غیر این صورت مجاز به انتخاب رشته نخواهند بود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید….

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ نظر
 1. ياسمن

  سلام
  میشه لطفا در مورد رتبه منطقه محروم یه توضیح بدین که قبولیش چجوریه

 2. مهران

  سلام
  بنده با رتبه ۱۰۰۰ چه رشته هایی را میتوانم در تهران زنجان و قزوین قبول بشوم؟
  ممنونم
  لطفا برایم ایمیل فرمایید

دریافت مشاوره