خانه دکتری مشاوره انتخاب رشته دکتری 1401

مشاوره انتخاب رشته دکتری 1401

زمان و نکات مهم انتخاب رشته مقطع دکتری 1401
مشاوره انتخاب رشته دکتری 1401

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه انتخاب رشته دکتری 1401 و اطلاعیه های سازمان سنجش در این خصوص می توانید در کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام دکتری ایران مشاوره عضو شوید.

تمامی شرکت کنندگان آزمون دکتری تخصصی پس از دریافت کارنامه اولیه خود، اگر در دانشگاه های آزاد و سراسری که شامل دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی و پردیس خودگردان می شود، مجاز به انتخاب رشته شوند، می توانند چند روز پس از دریافت نتایج و با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به ثبت کد رشته محل های مورد علاقه خود بپردازند.

داوطلبانی که در مرحله انتخاب رشته دکتری قرار دارند، بارها این فضا را در دوره کارشناسی و ارشد خود درک کرده و متوجه اهمیت فراوان آن در فرآیند پذیرش دانشجو شده اند. لذا می دانند که انجام یک انتخاب رشته درست، مستلزم آگاهی از تمام شرایط و ضوابط آن، نحوه چینش کدرشته ها، ظرفیت دانشگاه های پذیرنده، روند مصاحبه در دانشگاه مورد نظر و… می باشد که در این مقاله سعی شده است به تمامی این نکات پرداخته شود.

لینک مستقیم انتخاب رشته دکتری 1401

لینک مستقیم انتخاب رشته دکتری 1401

پذیرفته شدگان نهایی سال گذشته، در صورتی که تا پایان مهلت ثبت نام آزمون دکتری 1401 انصراف قطعی از رشته و دانشگاه قبولی خود را ثبت کرده اند، مجاز به انتخاب رشته می باشند.

روند انتخاب رشته دکتری 1401

پس از اعلام نتایج آزمون دکتری در صورتی که مجاز به انتخاب رشته شده اید، بایستی در زمان مقرر دفترچه راهنمای آن را از سایت سازمان سنجش دریافت کرده و آن را به خوبی مطالعه نمایید، چرا که در این دفترچه زمان، نحوه و تمامی شرایط و نکات مهم پیرامون این فرآیند درج شده که باید از آن ها آگاهی یابید.

زمان انتخاب رشته

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری از طریق اطلاعیه های صادر شده از سوی سایت سازمان سنجش و یا در دفترچه راهنمای آن به اطلاع داوطلبان می رسد. مطابق با دفترچه ثبت نام آزمون دکتری سراسری تاریخ انتخاب رشته در بازه زمانی 25 فروردین ماه لغایت 28 فروردین ماه 1401 انجام می شد، که این فرآیند تا 30 فروردین ماه نیز برای جا ماندگان و یا افرادی که نیاز به ویرایش موارد انتخابی خود دارند، تمدید شده است.

نحوه انتخاب رشته

افرادی که مجاز به انتخاب رشته دکتری دانشگاه های سراسری شده اند، بایستی در زمان مقرر به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و کد رشته محل های مورد نظر خود را به ثبت برسانند.

 • مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و انتخاب گزینه “دکترای تخصصی”

مرحله اول انتخاب رشته دکتری

 • کلیک بر روی “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون ورودی دکترای تخصصی (نیمه متمرکز) Ph.D سال 1401”

مرحله دوم انتخاب رشته دکتری

 • فشردن گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله سوم انتخاب رشته دکتری

 • ورود به سامانه انتخاب رشته و انتخاب کلید “ورود به سیستم” با یکی از دو روش زیر:
 1. شماره پرونده+ شماره پیگیری ثبت نام + عبارت امنیتی
 2. شماره پرونده + شماره داوطلبی + کد ملی + عبارت امنیتی

مرحله چهارم انتخاب رشته دکتری

توجه: داوطلبانی که قصد  انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد را دارند، باید به سایت مرکز سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی این دانشگاه به نشانی azmoon.org مراجعه نمایند.

دفترچه انتخاب رشته

اطلاعات مورد نیاز برای انجام این فرآیند در دفترچه انتخاب رشته دکتری قرار دارد که برای دریافت آن می توانید از طریق سایت سازمان سنجش و یا لینک موجود در جدول زیر اقدام نمایید که البته به محض انتشار فعال می شود.

دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401
دانلود دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود اصلاحیه دفترچه انتخاب رشته آزمون دکتری 1401

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

 قبل از انتخاب رشته به این نکته توجه نمایید

داوطلبان مجاز به انتخاب رشته، در هنگام ورود به سایت انتخاب رشته آزمون دکتری اطلاعاتی که در زمان ثبت نام خود در سیستم وارد کرده اند، مشاهده می کنند. این مشخصات شامل معدل و نام موسسه فارغ التحصیلی در دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین اطلاعات مربوط به میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری سراسری است که باید صحیح باشند. اگر این اطلاعات مورد تایید داوطلبان واقع شود، می توانند نسبت به انجام انتخاب رشته اقدام نمایند. در غیر این صورت باید ابتدا به ویرایش اطلاعات ثبت نام آزمون دکتری پرداخته و سپس به سامانه انتخاب رشته مراجعه کنند.

مشاوره انتخاب رشته دکتری 1401

در کارنامه دکتری وضعیت مجاز و یا غیرمجاز بودن در هر یک از دانشگاه های سراسری، آزاد و بورس خارج از کشور مشخص شده است. متقاضیانی که کلمه “می باشید” را در هر یک از دوره های تحصیلی مشاهده می کنند، یعنی مجازند تا در آن دوره به انتخاب رشته بپردازند. هر داوطلب مجاز به انتخاب حداکثر 50 کدرشته محل می باشد و به دلیل محدودیت در انتخاب ها و همچنین ظرفیت کم دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در پذیرش دانشجوی دکتری، افراد باید نهایت دقت را در بررسی رشته های ارائه شده به کار گیرند، سپس با یک چیدمان عالی آن ها در سامانه مربوطه ثبت نمایند.

از این که انتخاب رشته برای داوطلبان مقطع دکتری فرآیند جدیدی نیست، شکی وجود ندارد اما پر واضح است که دریافت و مطالعه دقیق دفترچه آن، راهنمای خوبی برای آن ها خواهد بود. دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد و سراسری به شما کمک می کند تا با تمامی شرایط و ضوابط و همچنین ظرفیت پذیرش و دانشگاه های پذیرنده آشنا شده و انتخاب رشته خود را آگاهانه تر انجام دهید. داوطلبان می توانند با توجه به رشته ای که در آزمون دکتری آن شرکت نموده اند، 50 کد رشته محل را در یک فرم پیش نویس که نمونه آن در انتهای دفترچه قرار داده شده، بنویسند.

لازم به ذکر است که تهیه فرم پیش نویس از انتخاب های خود، احتمال بروز خطا را در هنگام ثبت آن ها در سامانه انتخاب رشته به حداقل می رساند. هرچند سیستم انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور تا حدودی به صورت هوشمند طراحی شده تا خطاهای احتمالی متقاضیان را در زمان انتخاب رشته متذکر شود. به طور مثال اگر داوطلب کد رشته محلی که در آزمون آن شرکت نکرده را درج کند، سیستم اعلام خطا کرده و در صورتی که خطاهای اعلام شده را رفع نکند، انتخاب رشته ثبت نشده و کد پیگیری نیز به داوطلب تعلق نخواهد گرفت.

نحوه چینش کد رشته محل ها

داوطلبان موظفند کد رشته محل های استخراج شده از دفترچه راهنما را بر اساس علاقه و فاکتورهای مد نظر خود مرتب کنند. نحوه چینش انتخاب ها باید به گونه ای باشد که احتمال دعوت به مصاحبه داوطلب را در کد رشته های انتخابی افزایش دهد. متقاضیان می توانند با مشاهده کارنامه های پذیرفته شدگان سال های گذشته و نرم افزار انتخاب رشته دکتری در چینش و الویت بندی انتخاب های خود با دقت بیشتری عمل کنند. در ادامه متن، توصیه هایی در مورد مرتب کردن فرم انتخاب رشته شرح داده ایم.

 • توصیه می شود که 10 کد رشته محل اولیه خود را به صورت خوش بینانه انتخاب کنید. انتخاب های خوش بینانه انتخاب هایی هستند که احتمال پذیرفته شدن در آن ها با توجه به رتبه قبولی دکتری و نمره کل کسب شده شما، بسیار کم می باشد اما با این حال نباید از ثبت آن ها غافل شد.
 • 30 انتخاب بعدی را به انتخاب های واقع بینانه اختصاص دهید. با توجه به توضیحات کارنامه دکتری و ظرفیت دانشگاه ها، احتمال قبولی داوطلبان در این کد رشته محل ها به نسبت 10 کد رشته پیشین، بیشتر است و امکان دارد که متقاضی از میان همین رشته ها برای مرحله مصاحبه و بررسی سوابق علمی و پژوهشی دعوت شود.
 • 10 انتخاب آخر را انتخاب های بدبینانه در برمی گیرند؛ دلیل این که به آن ها عنوان بدبینانه را اختصاص می دهیم، این است که داوطلبان به دلایل مختلفی مانند مسافت دانشگاه از محل زندگی، شهریه پرداز بودن دانشگاه، نداشتن امکانات خوابگاهی و… کمترین تمایل را دارند تا در این کد رشته محل ها پذیرفته شوند. در بدبینانه ترین حالت ممکن اگر در انتخاب های پیشین خود قبول نشوند، حداقل در یکی از این انتخاب ها به مصاحبه دکتری دعوت خواهند شد.

شایان ذکر است که پس از انجام انتخاب رشته در بازه زمانی مقرر، طبق روال هر ساله فرصت جدیدی از سوی سازمان سنجش آموزش کشور جهت اصلاح و ویرایش انتخاب رشته دکتری سراسری تعیین می شود که به متقاضیان امکان تجدید نظر در کد رشته محل های انتخابی را می دهد.

نکات مهم انتخاب رشته دکتری 1401

بعد از پایان مهلت انتخاب رشته، سازمان سنجش با بررسی نمره و تراز داوطلب و رشته های انتخابی وی، نتایج انتخاب رشته دکتری را بر اساس ظرفیت دانشگاه ها در سایت خود منتشر می کند. داوطلبانی که به مصاحبه دعوت شده اند، باید متناسب با زمان بندی دانشگاه پذیرنده در جلسه آن حضور داشته باشند. دقت کنید که شرکت در این مرحله مستلزم پرداخت هزینه مصاحبه دکتری می باشد.

 • گاهی دانشجویان به جهت توفیق کسب رتبه تک رقمی، حساب ویژه ای روی رتبه آزمون کتبی باز می کنند؛ اما از این نکته نباید غافل شوید که صرفا کسب رتبه عالی و تک رقمی ضمانتی برای پذیرفته شدن در دانشگاه های برتری مثل دانشگاه صنعتی شریف و یا دانشگاه تهران نیست. به همین دلیل توصیه می شود که تنها به رتبه آزمون اکتفا نکرده و بدون در نظر گرفتن این مورد اقدام به انتخاب رشته نکنید.
 • یکی از مهم ترین موارد در روند پذیرش دانشجوی دکتری، انجام مصاحبه می باشد که شما باید از همین ابتدا آمادگی لازم را برای حضور در جلسه آن بدست آورید. پس بایستی هدف خود را از انتخاب رشته و گرایش مورد نظر مشخص کرده و در صورت تغییر گرایش همدلایل منطقی و قانع کننده ای داشته باشید، در غیر این صورت در مصاحبه شانس کمتری جهت موفقیت دارید.
 • آن دسته از دانشجویانی که اقدام به تغییر رشته و یا گرایش می کنند، توجه داشته باشند که اساتید هنگام مصاحبه دلیل این تغییر را جویا می شوند؛ بنابراین حتما گرایش مرتبط با دوره های قبلی خود را ابتدا در اولویت قرار دهید و اگر تصمیم به تغییر آن دارید، با دلایل منطقی و معقول و همچنین پشتوانه علمی اقدامات لازم را به انجام برسانید؛ در غیر این صورت مصاحبه کنندگان برداشت خوبی نسبت به این قضیه نخواهند داشت.

لازم به ذکر است، داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند، بایستی با مطالعه دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود از طریق سایت رسمی این دانشگاه به آدرس azmoon.org اقدامات لازم را به انجام برسانند و در صورت قبولی برای مصاحبه آن آماده شوند.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 در چه بازه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند که در تاریخ 25 لغایت 28 فروردین ماه 1401 انجام می شد، تا تاریخ 30 فروردین ماه نیز تمدید شد.

2- انتخاب رشته آزمون دکتری سراسری و آزاد 1401 از طریق چه سایتی امکان پذیر است؟

انتخاب رشته دکتری سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و برای دانشگاه آزاد از طریق سامانه azmoon.org صورت می گیرد.

3- در فرآیند انتخاب رشته آزمون دکتری 1401 داوطلبان چند کد رشته محل می توانند انتخاب کنند؟

داوطلبان می توانند نسبت به ثبت حداکثر 50 رشته اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶۵ نظر

 1. سلام برای دانشگاه آزاد چه مدرکی ارائه بدم امتیاز دارد ممنون میشم پاسخ بدید

 2. سلام من رشته کارشناسی ارشدم شیمی آلی هستش آیا می توانم دکتری رشته زیست شناسی سلولی مولکولی شرکت کنم؟
  ممنون

 3. سلام .من امسال کنکوردکتری شرکت کردم باگرایش روانشناسی .تراز من ۳۶۵۰ شده و فکر نمی کنم بتونم با این تراز دانشگاه روزانه دعوت به مصاحبه بشم ولی برای گرایش روانشناسی تربیتی ترازم خوبه.با توجه به اینکه منابع آزمون روانشناسی ( عمومی،سلامت،بالینی) با روانشناسی تربیتی متفاوت است،آیا میتونم تربیتی رو انتخاب کنم؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج دکتری