تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

رشته‌ های نیمه متمرکز چه نوع رشته‌ هایی هستند؟
منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

حتما شما هم در دفترچه انتخاب رشته کنکور با رشته هایی با عنوان متمرکز و نیمه متمرکز آشنا شده اید. اکنون که زمان انتخاب رشته کنکور سراسری و آزاد 99 فرا رسیده است، داوطلبان بسیاری می خواهند بدانند که منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟ به همین دلیل تصمیم گرفتیم این مطلب را به این موضوع اختصاص دهیم.

در رشته های متمرکز دارای شرایط خاص، پذیرش علاقه مندان از طریق مصاحبه، معاینه، آزمون عملی و… انجام می شود.

منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

در این روش پذیرش دانشجو صرفا بر اساس نمرات کنکور سراسری، سوابق تحصیلی داوطلب و سهمیه کنکور وی می باشد اما پذیرش در برخی رشته ها تحت شرایط خاص صورت می گیرد که به آن نیمه متمرکز یا متمرکز با شرایط خاص گفته می شود. در این روش، داوطلبان پس از کسب حدنصاب علمی در آزمون کتبی، به مصاحبه دعوت می شوند و طی مراحل این مصاحبه مورد معاینه قرار می گیرند و پس از آن در صورت لزوم، در یک آزمون علمی جداگانه نیز شرکت می نمایند که جزئیات آن در دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ذکر می شود.

همچنین برای رشته هایی که دارای آزمون عملی می باشند، دعوت به مصاحبه ممکن است قبل از انجام انتخاب رشته و یا پس از آن صورت بگیرد. دانشجو پس از طی تمامی این مراحل و کسب امتیازات لازم در نهایت پذیرش خواهد شد.

انتخاب رشته های نیمه متمرکز

برای انتخاب اکثر رشته هایی که پذیرش در آن ها به روش متمرکز با شرایط خاص صورت می گیرد، می بایست همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کرد. برای انجام این فرآیند، داوطلبان باید پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور و تهیه لیستی از کد رشته های مورد نظر خود، به انتخاب رشته های نیمه متمرکز اعلام علاقه مندی نمایند که این امر بر حسب نوع دانشگاه دارای روش های متفاوتی بوده و در بازه های زمانی جداگانه ای انجام می گیرد.

به منظور اعلام علاقه مندی بعضی از رشته های نیمه متمرکز، فقط کافی است تیک علاقه مندی را، به هنگام ثبت نام کنکور سراسری فعال نمود. درحالی که برای دسته ای دیگر از رشته ها که دارای تعداد بیشتری نیز هستند، لازم است هزینه جداگانه ای را پرداخت کرد. برای واریز این وجه، یا باید از طریق سایت دانشگاه مورد نظر و یا به صورت همزمان با انتخاب رشته کنکور اقدامات لازم را به عمل آورد.

همچنین لازم است بدانید که برای انتخاب برخی از رشته های نیمه متمرکز، نیاز به اعلام علاقه مندی نبوده و صرفا ثبت کد رشته محل دلخواه در فرم انتخاب رشته کافی می باشد.

نتایج انتخاب رشته های نیمه متمرکز

با گذشت یک الی دو هفته از اتمام مهلت انتخاب رشته کنکور، نتایج اولیه رشته های نیمه متمرکز اعلام می گردد. در این مرحله، از پذیرفته شدگان به میزان چند برابر ظرفیت دانشگاه ها دعوت به مصاحبه رشته های نیمه متمرکز صورت می گیرد. چنانچه داوطلبان موفق به کسب حدنصاب لازم در مصاحبه شوند، امکان تحصیل در رشته نیمه متمرکز پذیرفته شده را خواهند داشت.

برخی از دانشگاه ها نیز اسامی پذیرفته شدگان را پس از اعلام نتایج کنکور سراسری منتشر می نمایند. در این حالت، قبولی یا عدم قبولی متقاضیان در رشته های متمرکز مشخص شده اما نتیجه قبولی در رشته های نیمه متمرکز پس از بررسی شرایط و مدارک آن ها اعلام می شود که پس از آن به مصاحبه دعوت خواهند شد. چنانچه شرکت کنندگان مرحله مصاحبه را نیز با موفقیت پشت سر بگذارند، پذیرش آن ها در رشته های متمرکز لغو می گردد.

همان طور که اشاره شد، دارا بودن دو شرط قبولی در کنکور سراسری و کسب حدنصاب امتیازات مرحله مصاحبه الزامی می باشد. برای اطلاع از زمان مصاحبه رشته های نیمه متمرکز بر روی لینک مربوطه کلیک فرمایید.

سوالات متداول

1- منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

رشته هایی که پذیرش در آن ها تحت شرایط خاصی از جمله مصاحبه، معاینه و آزمون عملی صورت می گیرد.

2- اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز در چه زمانی انجام می شود؟

با گذشت یک الی دو هفته از پس از اتمام مهلت انتخاب رشته کنکور، نتایج اولیه رشته های نیمه متمرکز مشخص می شود اما بعضی دانشگاه ها نتایج را پس از انتشار نتایج نهایی کنکور سراسری اعلام می نمایند.

3- چه زمانی می بایست به انتخاب رشته های متمرکز با شرایط خاص اقدام نمود؟

برای انتخاب رشته های نیمه متمرکز، می بایست همزمان با انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام کرد که اطلاعات تکمیلی در متن مقاله ارائه شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. سلام
  من متولد ۷۶/۴/۴هستم اگه همه شرایط رو بجز سنم داشته باشم میتونم رشته تربیت بدنی قبول شم؟
  استثنا تو سن پذیرش وجود نداره یا اگه فرزند داشته باشی تاثیر نداره؟

 2. سلام
  ببخشید ثبت نام برای رشته های نیمه متمرکز کی و چجوری هست، درسته هنگام انتخاب رشته هست .

 3. سلام من دیپلم تجربی دارم می‌خوام دانشگاه رشته تربیت بدنی بخونم دانشگاه ملی چطوری میتونم؟راهی هست به جز دادن کنکور تجربی؟

  • با سلام و وقت بخیر، رشته تربیت بدنی، جز رشته های مربوط به دانشگاه های فرهنگیان می باشد. ادامه تحصیل در این رشته تنها از طریق کنکور سراسری امکان پذیر است.

دریافت مشاوره تخمین رتبه