یکشنبه , ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد
میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

یکی از دغدغه های اصلی دانش آموزان و داوطلبان ورود به دانشگاه ها در زمان انتخاب رشته این موضوع است که در کدام یک از دانشگاه ها درس بخوانند ، یا به بیان بهتر کدام دانشگاه ها در داخل و خارج از کشور اعتبار بیشتری دارند؟ اگر این سوال را از هرکسی بپرسید بی شک به شما پاسخ خواهد داد که مدارک دانشگاه های دولتی معتبر ترین مدارک دانشگاهی هستند. اما آیا به راستی چنین است؟ در ادامه مطلب به بررسی میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقایسه با سایر مدارک دانشگاهی می پردازیم.

دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات ، در سال 2018 با 26 پله صعود در جمع برترین دانشگاه های جهان قرار گرفت.

میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد

این که مدرک تحصیلی شما از کدام دانشگاه می باشد و به چه میزان معتبر است ، در بازار کار و برای برخی از صاحبان مشاغل دارای اهمیت است. علاوه بر این ، در صورتی که قصد ادامه ی تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید میزان اعتبار مدرک دانشگاهی نقش زیادی در پذیرش شما ایفا می کند. دانشگاه های ایران را می توان به دو دسته ی سراسری (شامل : دانشگاه های روزانه ، شبانه ، غیر انتفاعی ، پیام نور و پردیس بین الملل) و آزاد تقسیم بندی کرد. مدرک همه ی این دانشگاه ها معتبر است اما میزان اعتبار آن ها نسبت به هم متفاوت است.

از میان مواردی که در رتبه بندی مدارک دانشگاه ها در داخل کشور اهمیت دارد و ممکن است مدرک دانشگاهی را معتبر تر از مدارک سایر دانشگاه ها کند ، می توان به 2 مورد اصلی اشاره کرد :

  • تجهیزات و امکانات دانشگاهی
  • اعضای هیئت علمی و مرتبه ی آن ها

دانشگاه های سراسری به دلیل حضور اساتید علمی و تجربی برتر و داشتن محیط علمی پویا ، دارای فضای رقابتی برای دانشجویان هستند و شاید همین موضوع ، این تصور را به وجود آورده که مدرک دانشگاه های دولتی نسبت به مدارک سایر دانشگاه ها دارای اعتبار بیشتری است. امروزه بیان قاطعانه این حرف کاملا اشتباه است و آن چه که به یک مدرک دانشگاهی اعتبار می بخشد تنها نام دانشگاه نیست بلکه میزان اعتبار مدرک یک دانشگاه می تواند باتوجه به شهر و مقطع تحصیلی قابل تغییر باشد.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی

در مقطع کارشناسی پس از دانشگاه های روزانه (نوبت اول) و شبانه (نوبت دوم) ، مدرک دانشگاه آزاد از نظر میزان اعتبار در رتبه ی سوم قرار دارد (مدارک دانشگاه های غیرانتفاعی و پردیس خودگردان نیز هم تراز با دانشگاه آزاد در رده ی سوم جای دارند.) و پس از آن ها دانشگاه های پیام نور و علمی کاربردی در رده ی آخر قرار می گیرند.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقطع کارشناسی ارشد

در مقطع کارشناسی ارشد نیز مدارک دانشگاه های روزانه و شبانه به ترتیب در رتبه ی اول و دوم قرار دارند. با توجه به این که در دوره های تحصیلات تکمیلی ، اساتید دانشگاه ها نقش پر رنگ تری در روند تحصیل دانشجویان ایفا می کنند ، می توان گفت که دانشگاه های پردیس خودگردان به دلیل داشتن اساتیدی از دانشگاه های مطرح کشور ، رتبه ی بالاتری نسبت به دانشگاه آزاد را در مقطع کارشناسی ارشد کسب کرده اند. بنابراین مدرک دانشگاه آزاد از نظر معتبر بودن جایگاه چهارم را (پس از دانشگاه های پردیس خودگردان) در مقطع کارشناسی ارشد داراست. پس از دانشگاه آزاد به ترتیب دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور در جایگاه های پنجم و ششم قرار می گیرند.

اعتبار مدرک دانشگاه آزاد در مقطع دکتری

در بین دانشگاه هایی که در این مقطع تحصیلی دانشجو می پذیرند می توان گفت که همچنان دانشگاه های سراسری پیشتاز هستند و دانشگاه آزاد در مرتبه بعدی قرار دارد. البته با توجه به هدف دانشجو از اخذ مدرک دکتری این رتبه بندی می تواند تغییر می کند. داوطلبانی که قصد دارند پس از فارغ التحصیلی به عضویت هیئت علمی دانشگاه آزاد دربیایند بهتر است مدرک دکتری خود را از دانشگاه آزاد دریافت کنند و داوطلبانی که علاقه دارند شانس خود را برای عضویت در هیئت علمی دانشگاه های سراسری بیازمایند بهتر است مقطع دکتری را در این دانشگاه ها سپری کنند. مدارک دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی نیز از نظر اعتبار بین مدارک مقطع تحصیلی دکتری در رتبه آخر قرار می گیرند.

میزان اعتبار یک دانشگاه در سطح جهانی به عوامل مختلفی بستگی دارد و در ارزیابی عملکرد پژوهشی یک دانشگاه نسبت به دیگر دانشگاه ها نکات زیر دارای اهمیت بسیاری هستند:

  • تعداد پروانه های ثبت اختراع
  • تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه
  • تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی
  • تعداد تولیدات علمی که توسط اساتید عضو هیئت علمی یا دانشجویان هر دانشگاه تولید می شود.
  • مقالات پر استناد ، به این معنی که مقالات از زمان انتشارشان ، تاثیر زیادی روی آثار علمی و پژوهشی داشته و استناد زیادی را دریافت کنند.
  • جوایز علمی که به عنوان ملاک مهمی در رتبه بندی و ارزیابی عملکرد دانشگاه ها و افراد در نظر گرفته می شوند.
  • و …

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان اعتبار مدرک دانشگاه آزاد با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره