تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / کنکور سراسری 1401

کنکور سراسری 1401

کنکور 1401
کنکور سراسری 1401

هر ساله در کشور ما، داوطلبانی که قصد دارند تحصیلات خود را در مقاطع دانشگاهی ادامه دهند، با شرکت در آزمون جامعی تحت عنوان کنکور، با یکدیگر به رقابت می پردازند. این آزمون مانند مسابقه دو ماراتن می ماند و شرکت کنندگان در آن بایستی به طور پیوسته و با برنامه ریزی درسی مناسب، این مسیر را طی نمایند تا بتوانند با کسب رتبه قبولی کنکور، به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر خود دست پیدا کنند.

با این که در چند سال گذشته، رشته های مختلف و متنوعی تحت عنوان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای داوطلبان واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری ارائه شده است اما همچنان بسیاری از متقاضیان جهت ورود به دانشگاه ها، شرکت در کنکور را انتخاب نموده و بدین ترتیب، شانس خود را برای تحصیل در دانشگاه های برتر امتحان می کنند. به همین جهت، تصمیم داریم در این مطلب به توضیح جزئیاتی در زمینه کنکور سراسری سال 1401 بپردازیم.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، بودجه بندی نظام قدیم از سیستم آموزشی حذف شده و سوالات کنکور سراسری 1401، صرفا بر اساس منابع درسی نظام جدید طراحی خواهند شد.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1401

علاقه مندان به شرکت در کنکور سراسری سال 1401 می بایست در بازه زمانی اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، مطابق با ظرفیت پذیرش کنکور سراسری 1401، نسبت به تکمیل فرم ثبت نام خود اقدام نموده و خود را برای شرکت در این رقابت نفس گیر آماده سازند. مطابق با اطلاعیه صادره در زمینه زمان ثبت نام کنکور 1401، فرآیند نام نویسی و ویرایش ثبت نام کنکور متقاضیان از روز یکشنبه 12 بهمن ماه لغایت شنبه 18 بهمن 99، قابل انجام بود و داوطلبان می توانستند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، فرآیند نام نویسی خود را برای شرکت در کنکور سراسری 1401، به انجام برسانند.

لازم به ذکر است این سازمان، به منظور تعیین فرصتی برای بازماندگان از نام نویسی، یک بازه زمانی تحت عنوان تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری تعیین می نماید. به همین منظور زمان نام نویسی و ویرایش اطلاعات ثبت نامی کنکور 1401 تا روز دوشنبه 20 بهمن ماه 99 تمدید شد. همچنین مهلت مجددی به منظور ثبت نام کنکور در بازه زمانی یکشنبه 10 تا چهارشنبه 13 اسفند ماه 99 در نظر گرفته شد که این زمان نیز برای بار سوم تا تاریخ 16 اسفند ماه 99 تمدید گشت تا علاقه مندان بتوانند فرآیند نام نویسی خود به انجام برسانند. شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره، از آخرین اخبار مربوط به این آزمون در اسرع وقت مطلع گردید.

برنامه ریزی کنکور سراسری 1401

موفقیت در آزمون سراسری، یک تلاش و پشکار همه جانبه را می طلبد اما راز موفقیت آن، داشتن یک برنامه ریزی کنکور متناسب با تمام شرایط و توانایی های داوطلب می باشد. متقاضیان می توانند با مراجعه به یک فرد متخصص، از مشاوره تحصیلی کنکور بهره مند شده و با طراحی برنامه مطالعاتی از بودجه بندی کنکور، تمام تمرکز خود را بر روی مطالعه درست و اصولی دروس خود بگذارند.

برای مفید و مثمر ثمر بودن مطالعه داوطلبان، این امر بسیار ضرروی است که ابتدا بر کتاب های درسی خود تسلط کامل پیدا نمایید و پس از آن، برای فهم بهتر و جامع تر مطالب، به سراغ بهترین منابع کنکور بروید. نیازی نیست که برای کسب رتبه برتر در کنکور، تعداد زیادی کتاب و جزوه را مورد مطالعه قرار دهید بلکه تنها کافی است یک الی دو کتاب آموزشی که فهم آن برای شما راحت تر است را برای درس های خود تهیه نمایید. 

شما می توانید برای بهبود در تکنیک ها و روش تست زنی و همچنین مدیریت زمان خود، در یکی از آزمون های آزمایشی کنکور سراسری شرکت نمایید. لازم است بدانید یکی از دروسی که مطالعه آن ممکن است برای بسیاری از داوطلبان دشوار باشد درس ریاضی است اما پاسخگویی به سوالات مربوط به این درس به دلیل ضریب بالای آن در کنکور، بسیار مهم و سونوشت ساز می باشد. به همین منظور، شما می توانید با آگاهی از بهترین روش مطالعه ریاضی برای کنکور، خود را برای دستیابی به هدف و رشته تحصیلی مورد نظر نزدیک تر کنید.

سرنوشت داوطلبان کنکور نظام قدیم در سال 1401 چه خواهد شد؟

احتمالا این سوال برای بسیاری از شما پیش آمده است که آیا کنکور حذف می شود؟ در پاسخ به این سوال نمی توان جواب قطعی ارائه نمود چرا که این مسئله همچنان در دست بررسی می باشد و تا کنون نیز هیچ گونه تصمیم قطعی درمورد آن گرفته نشده است. همان طور که می دانید، چند سالی است که نظام آموزشی، از نظام قدیم (ترمی-واحدی) به نظام جدید (3-3-6) تغییر پیدا کرده است و بسیاری بر این باور بودند که با اجرای این طرح، حذف کنکور قطعی خواهد بود اما در دو سال گذشته شاهد برگزاری کنکور و طراحی سوال برای هر دو نظام قدیم و جدید بوده ایم. 

بنا بر اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور از سال 1401، سوالات مجزایی برای داوطلبان نظام قدیم طرح نخواهد شد و تنها یک دسته سوال تحت عنوان سوالات کنکور نظام جدید 1401، برای تمامی شرکت کنندگان تدوین می گردد. بنابراین متقاضیانی که دوره آموزشی نظام قدیم را گذرانده اند، تنها می توانند با مطالعه بودجه بندی درسی نظام جدید، در کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1401

همان طور که گفته شد، داوطلبان برای انجام فرآیند ثبت نام در کنکور سراسری بایستی با در دست داشتن مدارک ثبت نام کنکور سراسری، به سایت ثبت نام کنکور سراسری مراجعه نمایند. بنابراین برای انجام امور مربوطه به نام نویسی، نیاز به مراجعه حضوری نیست. مراحل ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری به شرح زیر می باشد.

 • ابتدا به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org وارد شوید و روی گزینه “سراسری” موجود در سمت راست سایت کلیک کنید.مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری
 • سپس بر روی لینک فعال “ثبت نام کنکور سراسری 1401” کلیک نمایید.مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری
 • قبل از این که بخواهید فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانید، ابتدا بایستی هزینه ثبت نام کنکور سراسری را بپردازید. به این منظور، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را از منوی موجود در سمت راست صفحه پیش رو انتخاب نمایید.مرحله سوم ثبت نام کنکور سراسری
 • در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام را با توجه به گروه آزمایشی خود مشخص نمایید. همچنین اگر تمایل دارید که کد رشته های مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را در انتخاب رشته خود داشته باشید، باید برای آن ها نیز سریال علاقه مندی جداگانه خریداری کنید و سپس کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.مرحله چهارم ثبت نام کنکور سراسری
 • در صفحه جدیدی که نشان داده می شود، اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و سپس روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری
 • در این مرحله، اطلاعاتی که در سامانه وارد نموده اید به شما نمایش داده می شود. در صورت صحیح بودن این اطلاعات، عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” را تیک بزنید و بعد از آن، گزینه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب کنید.مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری

 

 • اکنون شما وارد درگاه پرداخت اینترنتی شده اید و لازم است با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتابی که رمز پویای آن فعال است، هزینه لازم را پرداخت نمایید. در صورتی که پرداخت این هزینه با موفقیت انجام شود، یک شماره پیگیری پرداخت از سوی سامانه ارائه می شود که باید آن را حفظ و در صورت نیاز پرینت کنید.مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری
 • اکنون می بایست با مراجعه به صفحه اول سامانه، عبارت “تایید و ادامه – گام بعدی” را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، کادرهای مربوط به “سریال ثبت نام (12 رقمی)” که بعد از پرداخت هزینه ثبت نام، دریافت نموده اید و “کد امنیتی” را تکمیل نمایید.مرحله هشتم ثبت نام کنکور سراسری
 • در این قسمت باید نوع مدرک دیپلم و نوع مدرک پیش دانشگاهی خود را انتخاب کنید و با وارد نمودن عبارت امنیتی و سریال ثبت نام 12 رقمی که در مراحل قبل دریافت نموده اید روی عبارت “تایید” کلیک نمایید.مرحله نهم ثبت نام کنکور سراسری
 • کادرهای مربوط به “کد سوابق دیپلم” و “کد دانش آموزی دیپلم” را تکمیل کنید و پس از آن، گزینه “بررسی و مشاهده” را انتخاب نمایید. سپس اطلاعات فردی شما نشان داده می شود که می بایست عبارت های نشان داده شده در تصویر زیر را تیک بزنید و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید. در نهایت لازم است که عکس خود را مطابق با نکات ذکر شده در سامانه بارگذاری نمایید و سپس گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.

پس از آپلود عکس در سامانه بایستی فرم ثبت نام را دریافت نموده و آن را به دقت تکمیل نمایید. در نهایت پس از کلیک بر روی گزینه “تایید نهایی”، از فرم ثبت نام خود به همراه شماره پرونده و کدپیگیری پرینت تهیه نمایید و تا پایان مراحل پذیرش در کنکور سراسری نزد خود حفظ کنید.

دریافت دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

بسیاری از داوطلبان، در زمان انجام فرآیند ثبت نام خود، بدون مطالعه دفترچه ثبت نامی کنکور سراسری، نسبت به نام نویسی در آزمون اقدام می نمایند و در بسیاری از موارد، با مشکلاتی به جهت کمبود اطلاعات مواجه می شوند. توصیه می شود علاقه مندان به شرکت در این آزمون، قبل از این که بخواهند اقدامات مربوط به ثبت نام و تکمیل فرم آن در سامانه را انجام دهند، ابتدا دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را به دقت مطالعه نمایند تا از شرایط، نحوه، مدارک، هزینه و… ثبت نام آزمون سراسری، اطلاعات کافی را پیدا نمایند. دسترسی به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، معمولا قبل از آغاز زمان ثبت نام آزمون و در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، امکان پذیر می باشد. به منظور راحتی فرآیند دریافت دفترچه ثبت نام کنکور 1401، بعد از انتشار آن، لینک دانلود در جدول زیر قرار خواهد گرفت. 

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1401

شرایط ثبت نام کنکور سراسری به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شود که تنها داوطلبان واجد این شرایط مجاز به ثبت نام کنکور سراسری می باشند. شرایط مذکور که از طریق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، به شرح زیر می باشد.

شرایط عمومی

 • ایمان به دین اسلام و یا یکی از دین های مورد تایید قانون جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد داشتن و هم سو بودن با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به احکام دینی
 • عدم سوء سابقه و همکاری با حذب های سیاسی و ضد نظام
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • رعایت شئونات اسلامی و عدم سوء پیشینه اخلاقی
 • برخورداری از سلامت جسمانی مرتبط با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید و یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401، و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوقدیپلم) الزامی است.
 • متقاضیانی که در دانشگاه های روزانه 98 و قبل از آن که مشغول به تحصیل می باشند، می بایست تا قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 99 از دانشگاه خود انصراف دهند.
 • داوطلبانی که در کنکور سراسری 99 شرکت نموده اند و در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرفته شده باشند، در آزمون سال 1401 مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه نمی باشند و تنها می توانند در دوره های غیر روزانه کنکور 1401 شرکت کنند که منظور انجام این فرآیند می بایست تا قبل از 25 اسفند 99 انصراف قطعی خود را از دانشگاه محل تحصیل اعلام کنند.
 • داوطلبانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 و یا 31 بهمن ماه 99 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

علاقه مندانی که در زمان ثبت نام کنکور نسبت به تکمیل فرم نام نویسی خود در سایت ثبت نام کنکور سراسری اقدام نموده اند، می بایست در زمان مقرر که معمولا چند روز قبل از زمان برگزاری کنکور سراسری می باشد، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و از کارت ورود به جلسه کنکور خود پرینت تهیه نمایند.

 

تا کنون 8622142 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور سراسری 1400، از چه تاریخی امکان پذیر می باشد؟

زمان ثبت نام در کنکور سراسری 1400، ابتدا از تاریخ 12 الی 18 بهمن و دومین بار تا 20 بهمن ماه و سپس از 10 تا 16 اسفند ماه 99 تمدید شد.

2- ثبت نام کنکور سراسری به چه صورت و به چه طریقی می باشد؟

شما می توانید با مراجعه به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انجام مراحل ذکر شده در مقاله، نام نویسی خود را انجام دهید.

3- داوطلبانی که تمایل دارند تا در کنکور سراسری 1400 شرکت نمایند، باید دارای چه شرایطی باشند؟

دارا بودن شروط عمومی و تخصصی ذکر شده در مقاله فوق، برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون ضروری می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ نظر

 1. سلام
  با دیپلم سال ۸۳ کدام نظام آموزشی برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ میشوم؟
  خواهش میکنم جواب بدین که اگه اشتباه انتخاب کردم توی مهلت ویرایش تغییر بدم

 2. سلام من دانشجو ترم یک شبانه بر اساس سوابق تحصیلی بودم دیروز درخواست انصراف رو برای دانشگاه فرستادم ولی هنوز تائید نکردن الان برای ثبتنام کنکور باید بنویسم دانشجو انصرافی بودم یا در حال تحصیل ؟و مشکلی برای ثبتنامم پیش نمیاد ؟

 3. سلام وقت بخیر
  ببخشید میشه در نورد رفع محرومیت از کنکور ۱۴۰۰ توضیحی بدین ایا باید فرمی پر بشه ؟؟؟؟

  • با سلام، شما می بایست از طریق سیستم پاسخگویی سنجش، ارسال درخواستی مبنی بر لغو محرومیت از دوره روزانه کنکور سراسری۱۴۰۰، ارسال نمایید تا در صورت موافقت بتوانید در دوره های روزانه نیز شرکت نمایید.

دریافت مشاوره تخمین رتبه