خانه کنکور کنکور سراسری 1401

کنکور سراسری 1401

کنکور 1401
کنکور سراسری 1401

هر ساله در کشور ما، داوطلبانی که قصد دارند تحصیلات خود را در مقاطع دانشگاهی ادامه دهند، با شرکت در آزمون جامعی تحت عنوان کنکور، با یکدیگر به رقابت می پردازند. این آزمون مانند مسابقه دوی ماراتن می ماند و شرکت کنندگان در آن بایستی به طور پیوسته و با برنامه ریزی درسی مناسب، این مسیر را طی نمایند تا بتوانند با کسب رتبه قبولی کنکور، به دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر خود دست پیدا کنند.

با این که در چند سال گذشته، رشته های مختلف و متنوعی تحت عنوان ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری برای داوطلبان واجد شرایط ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری ارائه شده است اما همچنان بسیاری از متقاضیان جهت ورود به دانشگاه ها، شرکت در کنکور را انتخاب نموده و بدین ترتیب، شانس خود را جهت تحصیل در دانشگاه های برتر امتحان می کنند. به همین جهت، تصمیم داریم در این مطلب به توضیح جزئیاتی در زمینه کنکور سراسری سال 1401 بپردازیم.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، بودجه بندی نظام قدیم از سیستم آموزشی حذف شده و سوالات کنکور سراسری 1401، صرفا بر اساس منابع درسی نظام جدید طراحی خواهند شد.

زمان ثبت نام کنکور سراسری 1401

مطابق با آخرین اطلاعیه منتشر شده از سوی سایت سازمان سنجش، فرآیند ثبت نام کنکور سراسری که قرار بود در بازه زمانی 10 الی 17 بهمن ماه به صورت اینترنتی صورت پذیرد تا تاریخ 20 بهمن ماه 1400 تمدید شد. همچنین مهلت مجددی جهت نام نویسی شرکت کنندگان از تاریخ 1 الی 4 اسفند ماه 1400 نیز در نظر گرفته شده است.

لازم است بدانید این باره زمانی تا روز جمعه 6 اسفند ماه 1400 تمدید گشت تا داوطلبان واجد شرایط شرکت در کنکور سراسری بتوانند در مهلت اعلام شده نسبت به بارگذاری مدارک و درج اطلاعات نام نویسی خود در سایت sanjesh.org اقدام کنند. لازم به ذکر است در زمان اولیه، تمدید و مهلت مجدد ثبت نام این آزمون، امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری وجود دارد.

برنامه ریزی کنکور سراسری 1401

موفقیت در آزمون سراسری، یک تلاش و پشکار همه جانبه را می طلبد اما راز موفقیت آن، داشتن یک برنامه ریزی کنکور متناسب با تمام شرایط و توانایی های متقاضی می باشد. متقاضیان می توانند با مراجعه به یک فرد متخصص، از مشاوره تحصیلی کنکور بهره مند شده و با طراحی برنامه مطالعاتی از بودجه بندی کنکور، تمام تمرکز خود را بر روی مطالعه درست و اصولی دروس خود بگذارند.

برای مفید و مثمر ثمر بودن مطالعه داوطلبان، این امر بسیار ضرروی است که ابتدا بر کتاب های درسی خود تسلط کامل پیدا نمایید و پس از آن، برای فهم بهتر و جامع تر مطالب، به سراغ بهترین منابع کنکور بروید. نیازی نیست که برای کسب رتبه برتر در کنکور، تعداد زیادی کتاب و جزوه را مورد مطالعه قرار دهید بلکه تنها کافی است یک الی دو کتاب آموزشی که فهم آن برای شما راحت تر است را برای درس های خود تهیه نمایید. 

شما می توانید برای بهبود در تکنیک ها و روش تست زنی و همچنین مدیریت زمان خود، در یکی از آزمون های آزمایشی کنکور سراسری شرکت نمایید. لازم است بدانید یکی از دروسی که مطالعه آن ممکن است برای بسیاری از داوطلبان دشوار باشد درس ریاضی است اما پاسخگویی به سوالات مربوط به این درس به دلیل ضریب بالای آن در کنکور، بسیار مهم و سونوشت ساز می باشد. به همین منظور، شما می توانید با آگاهی از بهترین روش مطالعه ریاضی برای کنکور، خود را برای دستیابی به هدف و رشته تحصیلی مورد نظر نزدیک تر کنید.

سرنوشت داوطلبان کنکور نظام قدیم در سال 1401 چه خواهد شد؟

احتمالا این سوال برای بسیاری از شما پیش آمده است که آیا کنکور حذف می شود؟ در پاسخ به این سوال نمی توان جواب قطعی ارائه نمود چرا که این مسئله همچنان در دست بررسی می باشد و تا کنون نیز هیچ گونه تصمیم قطعی درمورد آن گرفته نشده است. همان طور که می دانید، چند سالی است که نظام آموزشی، از نظام قدیم (ترمی-واحدی) به نظام جدید (3-3-6) تغییر پیدا کرده است و بسیاری بر این باور بودند که با اجرای این طرح، حذف کنکور قطعی خواهد بود اما در دو سال گذشته شاهد برگزاری کنکور و طراحی سوال برای هر دو نظام قدیم و جدید بوده ایم. 

بنا بر اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور از سال 1401، سوالات مجزایی برای داوطلبان نظام قدیم طرح نخواهد شد و تنها یک دسته سوال تحت عنوان سوالات کنکور نظام جدید 1401، برای تمامی شرکت کنندگان تدوین می گردد. بنابراین متقاضیانی که دوره آموزشی نظام قدیم را گذرانده اند، تنها می توانند با مطالعه بودجه بندی درسی نظام جدید، در کنکور سراسری 1401 شرکت نمایند.

نحوه ثبت نام کنکور سراسری 1401

همان طور که گفته شد، داوطلبان برای انجام فرآیند ثبت نام در کنکور سراسری بایستی با در دست داشتن مدارک ثبت نام کنکور سراسری، به سایت ثبت نام کنکور سراسری مراجعه نمایند. بنابراین برای انجام امور مربوطه به نام نویسی، نیاز به مراجعه حضوری نیست. مراحل ثبت نام اینترنتی کنکور سراسری به شرح زیر می باشد.

 • ابتدا به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org وارد شوید و روی گزینه “سراسری” موجود در سمت راست سایت کلیک کنید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله اول 1400

 • سپس بر روی لینک فعال “ثبت نام کنکور سراسری 1401” کلیک نمایید.

ثبت نام کنکور سراسری مرحله دوم 1401

 • قبل از این که بخواهید فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانید، ابتدا بایستی هزینه ثبت نام کنکور سراسری را بپردازید. به این منظور، گزینه “خرید سریال ثبت نام” را از منوی موجود در سمت راست صفحه پیش رو انتخاب نمایید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله سوم 1400
 • در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام را با توجه به گروه آزمایشی خود مشخص نمایید. همچنین اگر تمایل دارید که کد رشته های مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را در انتخاب رشته خود داشته باشید، باید برای آن ها نیز سریال علاقه مندی جداگانه خریداری کنید و سپس کلید “تایید و ادامه” را بفشارید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله چهارم 1400
 • در صفحه جدیدی که نشان داده می شود، اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و سپس روی عبارت “تایید و ادامه” کلیک کنید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله پنجم 1400
 • در این مرحله، اطلاعاتی که در سامانه وارد نموده اید به شما نمایش داده می شود. در صورت صحیح بودن این اطلاعات، عبارت “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” را تیک بزنید و بعد از آن، گزینه “ادامه روند پرداخت” را انتخاب کنید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله ششم 1400
 • اکنون شما وارد درگاه پرداخت اینترنتی شده اید و لازم است با وارد کردن اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتابی که رمز پویای آن فعال است، هزینه لازم را پرداخت نمایید. در صورتی که پرداخت این هزینه با موفقیت انجام شود، یک شماره پیگیری پرداخت از سوی سامانه ارائه می شود که باید آن را حفظ و در صورت نیاز پرینت کنید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله هفتم 1400
 • اکنون می بایست با مراجعه به صفحه اول سامانه، عبارت “تایید و ادامه – گام بعدی” را انتخاب نمایید. در مرحله بعد، کادرهای مربوط به “سریال ثبت نام (12 رقمی)” که بعد از پرداخت هزینه ثبت نام، دریافت نموده اید و “کد امنیتی” را تکمیل نمایید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله هشتم 1400
 • در این قسمت باید نوع مدرک دیپلم و نوع مدرک پیش دانشگاهی خود را انتخاب کنید و با وارد نمودن عبارت امنیتی و سریال ثبت نام 12 رقمی که در مراحل قبل دریافت نموده اید روی عبارت “تایید” کلیک نمایید.ثبت نام کنکور سراسری مرحله نهم 1400

کادرهای مربوط به “کد سوابق دیپلم” و “کد دانش آموزی دیپلم” را تکمیل کنید و پس از آن، گزینه “بررسی و مشاهده” را انتخاب نمایید. سپس اطلاعات فردی شما نشان داده می شود که می بایست عبارت های نشان داده شده در تصویر زیر را تیک بزنید و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید. در نهایت لازم است که عکس خود را مطابق با نکات ذکر شده در سامانه بارگذاری نمایید و سپس گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.

پس از آپلود عکس در سامانه بایستی فرم ثبت نام را دریافت نموده و آن را به دقت تکمیل نمایید. در نهایت پس از کلیک بر روی گزینه “تایید نهایی”، از فرم ثبت نام خود به همراه شماره پرونده و کدپیگیری پرینت تهیه نمایید و تا پایان مراحل پذیرش در کنکور سراسری نزد خود حفظ کنید.

دریافت دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

دریافت دفترچه نام نوبسی کنکور
دریافت دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

بسیاری از داوطلبان، در زمان انجام فرآیند ثبت نام خود، بدون مطالعه دفترچه ثبت نامی کنکور سراسری، نسبت به نام نویسی در آزمون اقدام می نمایند و در بسیاری از موارد، با مشکلاتی به جهت کمبود اطلاعات مواجه می شوند. توصیه می شود علاقه مندان به شرکت در این آزمون، قبل از این که بخواهند اقدامات مربوط به ثبت نام و تکمیل فرم آن در سامانه را انجام دهند، ابتدا دفترچه ثبت نام کنکور سراسری را به دقت مطالعه نمایند تا از شرایط، نحوه، مدارک، هزینه و… ثبت نام آزمون سراسری، اطلاعات کافی را پیدا نمایند. دسترسی به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، در تاریخ 10 بهمن ماه سال جاری امکان پذیر می باشد که لینک دانلود آن در جدول ذیل برای شما قرار داده شده است.

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1401

شرایط ثبت نام کنکور سراسری به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می شود که تنها داوطلبان واجد این شرایط مجاز به ثبت نام کنکور سراسری می باشند. شرایط مذکور که از طریق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد، به شرح زیر می باشد.

شرایط عمومی

 • ایمان به دین اسلام و یا یکی از دین های مورد تایید قانون جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد داشتن و هم سو بودن با نظام جمهوری اسلامی ایران
 • پایبند بودن به احکام دینی
 • عدم سوء سابقه و همکاری با حذب های سیاسی و ضد نظام
 • نداشتن فساد اخلاقی
 • رعایت شئونات اسلامی و عدم سوء پیشینه اخلاقی
 • برخورداری از سلامت جسمانی مرتبط با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید و یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401، و یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه و یا داشتن مدرک کاردانی (فوقدیپلم) الزامی است.
 • متقاضیانی که در دانشگاه های روزانه 99 و قبل از آن که مشغول به تحصیل می باشند، می بایست تا قبل از تاریخ 25 اسفند ماه 1400 از دانشگاه خود انصراف دهند.
 • داوطلبانی که در کنکور سراسری 1400 شرکت نموده اند و در یکی از رشته های دانشگاه روزانه پذیرفته شده باشند، در آزمون سال 1401 مجاز به انتخاب رشته در دوره های روزانه می باشند.
 • داوطلبانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1401 و یا 31 بهمن ماه 1400 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

علاقه مندانی که در زمان ثبت نام کنکور نسبت به تکمیل فرم نام نویسی خود در سایت ثبت نام کنکور سراسری اقدام نموده اند، می بایست در زمان مقرر که معمولا چند روز قبل از زمان برگزاری کنکور سراسری می باشد، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و از کارت ورود به جلسه کنکور خود پرینت تهیه نمایند.

منابع کنکور سراسری 1401

داوطلبانی که به تحصیل در رشته و دانشگاه های سراسری با آزمون تمایل دارند می بایست پس از انجام روند نام نویسی خود در زمان ثبت نام کنکور برای شرکت در آزمون کتبی پیش رو آمادگی لازم را کسب نمایند. اما سوالی که در این مورد مطرح می گرد این است که مواد و سوالات کنکور سراسری به چه صورت می باشد. لازم است بدانید که بودجه بندی کنکور 1401 که توسط طراحان سوال مورد استفاده قرار می گیرد، تنها کتاب های درسی برای هر رشته است. اما بسیاری از داوطلبان نیاز دارند تا با بهره مندی از درسنامه ای جامع و مثال های متنوع، دروس خود را مورد مطالعه قرار دهند و حتی با تمرین و تست زنی فضای آزمون سراسری را شبیه سازی کرده تا آمادگی بیشتری برای حضور در این آزمون داشته باشند. بنابراین کتاب های کمک آموزشی متنوعی به منظور ارائه این خدمات برای داوطلبان کنکور سراسری مهیا گشته است و از بین آن ها برخی از این منابع آموزشی که از نظر دیگر شرکت کنندگان مفید واقع شده را در جدول زیرگرد آوری نموده ایم.

منابع کنکور سراسری 1401
مشاهده منابع کنکور سراسری تجربی 1401

(جهت ورود به مقاله، روی لینک فوق کلیک کنید.)

مشاهده منابع کنکور سراسری ریاضی 1401

(جهت ورود به مقاله، روی لینک فوق کلیک کنید.)

مشاهده منابع کنکور سراسری انسانی 1401

(جهت ورود به مقاله، روی لینک فوق کلیک کنید.)

مشاهده منابع کنکور سراسری هنر 1401

(جهت ورود به مقاله، روی لینک فوق کلیک کنید.)

مشاهده منابع کنکور سراسری منحصرا زبان 1401

(جهت ورود به مقاله، روی لینک فوق کلیک کنید.)

 

تا کنون 15492590 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ در چه بازه زمانی امکان پذیر می باشد؟

نام نویسی در این آزمون در زمان اولیه، تمدید و مهلت مجدد در نظر گرفته شده توسط سازمان سنجش امکان پذیر خواهد بود که در مطلب فوق بیان شده است.

2- ثبت نام کنکور سراسری به چه صورت و به چه طریقی می باشد؟

شما می توانید با مراجعه به سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org و انجام مراحل ذکر شده در مقاله، نام نویسی خود را انجام دهید.

3- داوطلبانی که تمایل دارند تا در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت نمایند، باید دارای چه شرایطی باشند؟

دارا بودن شروط عمومی و تخصصی ذکر شده در مقاله فوق، برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون ضروری می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ نظر
 1. Farahnaz

  سلام وقت بخیر
  وقتی کنکور سراسری ثبت نام کردم برای دی ماه ۱۴۰۱ بعد از اعلام نتایج میشه فرهنگیان رفت؟ یا فرهنگیان تاریخ ثبت نام داره جدا؟ اگه داره چه زمانیه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، همه ساله پس از اعلام نتیجه ی اولیه کنکور سراسری تیرماه، بر اساس رشته ی آزمونی، رتبه، تراز و معدل خود می توانید از کد رشته های فرهنگیان انتخاب رشته کنید.

 2. بهناز

  سلام
  با دیپلم سال ۸۳ کدام نظام آموزشی برای ثبت نام کنکور ۱۴۰۰ میشوم؟
  خواهش میکنم جواب بدین که اگه اشتباه انتخاب کردم توی مهلت ویرایش تغییر بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، فارغ التحصیلان سال ۱۳۸۴ به قبل، جز نظام آموزشی قدیم محسوب می شوند.

 3. كيميا

  سلام من دانشجو ترم یک شبانه بر اساس سوابق تحصیلی بودم دیروز درخواست انصراف رو برای دانشگاه فرستادم ولی هنوز تائید نکردن الان برای ثبتنام کنکور باید بنویسم دانشجو انصرافی بودم یا در حال تحصیل ؟و مشکلی برای ثبتنامم پیش نمیاد ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، صرفاً دانشجویان دوره های روزانه می بایست انصراف خود را در دانشگاه قطعی نمایند.

 4. محبی

  سلام وقت بخیر
  ببخشید میشه در نورد رفع محرومیت از کنکور ۱۴۰۰ توضیحی بدین ایا باید فرمی پر بشه ؟؟؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، شما می بایست از طریق سیستم پاسخگویی سنجش، ارسال درخواستی مبنی بر لغو محرومیت از دوره روزانه کنکور سراسری۱۴۰۰، ارسال نمایید تا در صورت موافقت بتوانید در دوره های روزانه نیز شرکت نمایید.

مشاوره کنکور پیج کنکور