تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / انتخاب رشته کنکور تجربی 97

انتخاب رشته کنکور تجربی 97

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 97

انتخاب رشته ی کنکور تجربی 97
انتخاب رشته ی کنکور تجربی 97

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند باید برای انجام  انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام کنند. اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه در انتخاب رشته یک سال دیگر باید برای ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند. بنابراین عدم اطلاع داوطلبان از نحوه صحیح انتخاب رشته می تواند باعث از بین رفتن تلاش یک ساله آن ها شود. به همین خاطر در این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 97، مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 97، و زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری 97 پرداخته ایم تا داوطلبان با آگاهی و آمادگی کامل برای انجام انتخاب رشته ی کنکور سراسری سال 97 اقدام کنند. برای آگاهی از موارد ذکر شده در بالا  ادامه مطلب را دنبال کنید.

زمان و نحوه برگزاری کنکور گروه تجربی 97

براساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور زمان برگزاری کنکور تجربی 97 همچون سال های گذشته در نیمه ی اول تیرماه خواهد بود. داوطلبان برای ثبت نام در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی می بایست به سایت سازمان سنجش به نشانی www.sanjesh.org مراجعه نمایند درضمن لازم است به اطلاعتان برسانیم ثبت نام فقط غیرحضوری و به صورت اینترنتی انجام می شود پس از اطلاع از زمان دقیق ثبت نام، در سایت و کانال تلگرامی ایران مشاوره به اطلاعتان خواهیم رساند. برای اطلاع دقیق از زمان توزیع  کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 97  و  شرایط شرکت در کنکور سراسری و انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و اعلام نتایج کنکور سراسری 97 روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی97

براساس گزارش سازمان سنجش آموزش کشور زمان انتخاب رشته ی گروه تجربی نیمه ی دوم مرداد ماه سال 97 خواهد بود. داوطلبان باید بعد از اعلام نتایج قطعی به انتخاب رشته در گروه خود بر اساس آن چه که در دفترچه منتشر شده از سوی سازمان سنجش است، اقدام کنند. زمان اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 97 هم چون سال های گذشته در نیمه دوم مردادماه خواهد بود و نتایج قطعی بعد از انتخاب کد رشته محل های مورد نظر در دهه ی سوم شهریور ماه خواهد بود. برای اطلاع دقیق در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری 97 ، انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد 97 ، می توانید بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید. 

مشاوره انتخاب رشته

بعد از شرکت در کنکور و اعلام نتایج، نوبت به مرحله ای می رسد که یکی از مهم ترین انتخاب های دوران زندگی هر داوطلب محسوب می شود و آن انتخاب رشته است. انتخاب رشته تحصیلی یک تصمیم بزرگ در مورد مسیری است که در آینده می خواهید آن را دنبال کنید و قرار است سالها در آن فعالیت کنید. علاقه و اشتیاق شما مهم ترین گزینه در این انتخاب بزرگ است. اگر شما به شغلی که انتخابش می کنید علاقه داشته باشید درصورت بروز هرگونه مشکل در پی حل آن بر می آیید اما اگر به شغل انتخابیتان علاقه نداشته باشید به سرعت از آن دل سرد می شوید و با کوچک ترین مشکلی در پی تعویض آن شغل خواهید بود. در زمینه ی شناسایی میزان علاقه شما به شغل های متفاوت آزمون رغبت سنجی شغلی هالند، یکی از معتبرترین و بهترین آزمون ها برای کشف و دانستن علائق و تمایلات شغلی هر فرد است. خروجی این آزمون به شما لیستی از مشاغل و رشته های تحصیلی را پیشنهاد خواهد کرد که بیشترین تناسب و نزدیکی را با علائق و تمایلات شما دارد. در ادامه ای مطلب شما را با  انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و اشتباه در انتخاب رشته و پارامترهایی مثل نوع دوره های پذیرش  آشنا خواهیم کرد.

مهم ترین مطلب در انتخاب رشته صحیح، شناخت صحیح رشته ها و انتخاب رشته های مورد علاقه می باشد. برای انتخاب رشته در هر رشته باید به موارد زیر توجه کنید:

1- آشنایی با توانایی‌های‌ لازم‌ برای ورود به هر رشته

2- آشنایی با موقعیت‌ شغلی‌ شغل مورد نظر شما در ایران

3- آشنایی با درس‌هایی که باید در هر‌ رشته‌ در طول‌ تحصیل‌ آن ها را بگذرانید.

4- گرایش های هر رشته و شرایط ادامه تحصیل در آن رشته در آینده

برای انتخاب رشته بهتر است سعی کنید با توجه به رتبه خود و آخرین رتبه های قبولی در رشته مورد نظر، عمل کنید. ابتدا رویایی ترین و بهترین انتخابهای خود را بر اساس علاقه در فرم انتخاب رشته مخصوص گروه تجربی وارد کنید. حتما می دانید که شما حق انتخاب 150 کد رشته محل را در کنکور سراسری دارید که این تعداد، هم شامل رشته های مربوط به دانشگاه آزاد و هم دانشگاه های سراسریمی شود.. سعی کنید اولین انتخاب های شما، انتخاب هایی باشد که امیدی به قبولی در آن ها ندارید که همان رشته های تاپ در دانشگاه های معتبر کشور هستند و به نظر محال می رسد ولی شما به آن ها علاقه دارید.انتخاب های میانی به ترتیب انتخاب هایی باشند که احتمال قبولی شما متوسط یا زیاد است. انتخاب های آخر مخصوص انتخابهایی است که صد در صد مطمئن هستید که در آنها قبول می شوید که می تواند شامل انتخاب رشته هایی شود که صرفا با سوابق تحصیلی نیز می توانید در آن ها پذیرفته می شوید که بیشتر شامل کد رشته های دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی و پیام نور و علمی کاربردی می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با مشاوره تحصیلی می توانید با مراجعه به لینک ایران مشاوره میتوانید با مشاوران این مجموعه در ارتباط باشید. و در خصوص مشاوره انتخاب رشته کنکور اطلاعات لازم را به دست آورید.

توجه : البته باید اطلاعاتی نیز در زمینه ی آخرین رتبه قبولی رشته های مختلف در چند سال اخیر داشته باشید به این معنی که مثلا آخرین رتبه قبولی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، پرستاری، بینایی سنجی، حسابداری، مدیریت بازرگانی، هوشبری، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی ژنتیک و زیست شناسی سلولی و مولکولی و … حتما توجه داشته باشید که باید اطلاعاتی نیز در زمینه ی آخرین رتبه قبولی نسبت به دانشگاه مورد نظر داشته باشید.

برای اطلاع از این که در هر رشته و دانشگاهی چقدر شانس و احتمال قبولی دارید می توانید از نرم افزارهایی که به این منظور طراحی شده اند استفاده کنید.

نوع دوره های مورد پذیرش:

روزانه: در این نوع پذیرش شما هیچ هزینه ای در قبال تحصیل تان به عنوان شهریه نمی پردازید و هزینه های غذا و خوابگاه به صورت  تعرفه های بسیار ارزان قیمت در نظر گرفته می شود. اعتبار این نوع مدرک بالاترین اعتبار درمیان انواع دیگر پذیرش است.

نوبت دوم یا شبانه:  در این نوع از پذیرش شما هزینه ی تحصیل ، غذا و خوابگاه به عهده ی خود دانشجو است و دولت هیچ مسئولیتی در قبال تقبل هزینه های دانشجو ندارد. اعتبار این دوره نیز دقیقا مانند دوره های روزانه بالاترین و معتبر ترین مدرک در ایران است. حسنی که دوره نسبت به دوره ی روزانه دارد این است که دانشجو هیچ تعهدی نسبت به چند سال عدم خروج از کشور ندارد.

نیمه حضوری: به عبارتی این دوره، همان شکل پیام نوری برای دانشگاههای سراسری است. شما به صورت کاملا فشرده و در روزهای خاصی به کلاس می روید. در مدرک شما عنوان نیمه حضوری قید خواهد شد. در این نوع پذیرش نیز هزینه ی شهریه و خوابگاه و غذا به عهده ی دانشجو است و دولت تعهدی در قبال هزینه های تحصیل شما ندارد. اعتبار این مدرک از دوره های روزانه و شبانه پایین تر است.

نکته ی آخر این که حتما دقت داشته باشید که انتخاب رشته ی خود را با توجه به علایق و توانایی های خود انتخاب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب رشته کنکور تجربی 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9099071647
تماس از سایر استان ها: 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۸ نظر

 1. Avatar

  سلام بارتبه ی ۱۵۰۰۰ سهمیه ی ۵ درصد امکان قبولی در رشته های پرستاری،علوم ازمایشگاهی،هوشبری،اتاق عمل یا بهداشت عمومی رو دارم ؟

  • Avatar

   سلام
   با توجه به رتبه ی شما،احتمال قبولی در رشته های پیراپزشکی نسبتا ضعیف می باشد.قبولی در یک رشته و دانشگاهی خاص علاوه بر رتبه ی شما به انتخاب رشته ی سایر داوطلبانی که رتبه ی بهتری نسبت به شما دارند و همچنین ظرفیت دانشگاه ها در رشته های انتخابی شما بستگی دارد.

 2. Avatar

  سلام رشته پزشکی زاهدان دانشگاه آزاد فقط بومی میگیره یانه؟
  آخه تا پارسال میگن فقط بومی گرفته ایا امسالم همینطوره؟؟؟
  توروخدا زودتر جواب بدید

 3. Avatar

  سلام در انتخاب رشته دانشگاه آزاد بدون کنکور اشتباه کردم ! زمان ویرایش دارد؟ اگر خیر پس باید چه کرد ؟ چون کارت اعتباری جدید هم نمیشه خرید !!! و این چه سیستمیه امسال دارن اینا

 4. Avatar

  وااااای چرا نمیشه ویرایش کرد انتخاب رشته رو؟؟؟؟؟همچین امکانی رو فکر میکنین فراهم کنن؟

  • ایران مشاوره

   با سلام . اگر منظور شما ویرایش انتخاب رشته دانشگاه ازاد با آزمون است از تاریخ ۳۱ مرداد تا ۲ مرداد امکان ویرایش وجوددارد، و یا اگر منظورتون ویرایش سوایق تحصیلی دانشگاه ازاد هستش شما میتوانید طی این هفته ویرایش خود را انجام دهید..

 5. Avatar

  سلام.در انتخاب رشته ی دانشگاه ازاد الویت بندی مهم است؟یعنی به طور مثال با قرار دادن یک رشته در الویت ۱ یا ۱۰ شانس قبولی در ان را تغیر میدهد؟

  • Avatar

   باسلام
   اولویت بندی در ثبت نام دانشگاه آزاد شانس پذیرش شما در رشته و دانشگاه موردنظر را افزایش میدهد. به طور مثال شما اگ دانشگاه بهتر ر ا در اولویت پایین قرار دهید شانس خود را برای پذیرش در آن دانشگاه از دست می دهید.

 6. Avatar

  سلام و خسته نباشید
  با رتبه ی۴۴۶۷ منطقه ۲ و نمره کل ۹۴۳۴و نمره زیرگروه یک ۹۳۹۲ شانس قبولی دندانپزشکی دانشگاه ازاد رو دارم؟پزشکی چطور؟

  • Avatar

   باسلام
   تراز قابل پذیرش در دانشگاه آزاد معمولا بالای ۱۰۰۰۰ می باشد و شانس پذیرش شما مقداری پایین می باشد اما با این حساب شما انتخاب رشته خود را براساس علاقه مندی و اولویت دانشگاه چیدمان کنید که قابل ذکر است پذیرش شما به ظرفیت دانشگاه و انتخاب رشته داوطلبان دیگر بستگی دارد.

 7. Avatar

  سلام…میخواستم بدونم من رشتم تجربیه کنکورانسانی دادم آیامیتونم رشته پرستاری دانشگاه بندرعباس بخونم؟؟؟

  • Avatar

   باسلام
   کسانی میتوانند در رشته های پیراپزشکی انتخاب رشته انجام دهند که حتما در کنکور سراسری تجربی شرکت کرده باشند

 8. Avatar

  سلام پرستاری. دانشگاه جندی شاپور.اهواز(دانشکده پرستاری بستان).محل خدمت سه برابر خدمت تحصیلی. یعنی در دانشگاه جندی شاپور اهواز ۴ سال تحصیل میکنیم وهمه درس عملی وتئوری میگذرونم یا باید درسایی عملی رو باید دربستان بگذرونم

  • ایران مشاوره

   با سلام. یعنی شما باید در محل معیین شده به مدت طول دوره تحصیل باید کار کنید، به طور مثال اگر دوره تحصیل شما ۴ ساله باشد باید ۱۲ سال خدمت کنید که طی این خدمت حقوق هم دریافت میکنید.

 9. Avatar

  سلام سهمیه ۵ درصد…رتبه در سهمیه:۲۹۰۰…تراز:۸۷۱۷…پزشکی تعهدی مازاد آزاد قبول میشم؟

 10. Avatar

  برای تربیت معلم باید چ شرایطی داشته باشیم

 11. Avatar

  سلام برای تربیت معم باید چ شرایطیداشته باشم

 12. Avatar

  سلام ببخشید برای قبولی توی تربیت معلم چه شرایطی باید داشت

 13. Avatar

  سلام با چه ترازی میشه پرستاری و مامایی قبول شد؟ تو منطقه ۳

 14. Avatar

  سلام ،با زیرگروه ۱۲۰۰ امکان قبولی در رشته های پزشکی – دندان و دارو روزانه هست؟ با تشکر از پاسخ گویی شما

 15. Avatar

  سلام با تراز ۵۹۴۶ میشه پیرا پزشکی ازاد شهرستان اورد حتی نقاط دور ؟ منطقه ۲ بومی زاهدان

  • Avatar

   با سلام دانشگاه ازاد برای رشته های پرستاری با تراز شما پذیرش نمیکند شما میتوانید شانس خود را برای سایر رشته های تجربی امتحان کنید

 16. Avatar

  با عرض سلام و وقت بخیر..
  من امسال کنکور دادم و ۳۰۰۰۰ منطقه ۱ شدم و پشت کنکوری هم بودم…
  خیلی تمایل داشتم سال دیگه هم کنکور بدم ولی متاسفانه خانواده میخوان من امسال برم دانشگاه..
  منم رتبه ی واقعیمو بهشون نگفتم و کمتر گفتم…
  میخواستم بدونم چه رشته هایی میتونم برم امسال؟ (خودم میدونم که رشته های پایین و غیرمرتبط و دانشگاه ازادو میتونم برم)
  واینکه میتونم رشته ی معماری دانشگاه ازاد بدون کنکورو برم؟ مثلا تهران مرکز

 17. Avatar

  با سلام واحترام من با رتبه ۹۶۲وتراز ۹۵۶۸سهمیه ۵ درصد تجربی تا چه حد امکان قبولی در پزشکی ودندان ودارو دارم؟ سپاس

 18. Avatar

  دوره های روزانه تعهد عدم خروج از کشور باید بدی؟

 19. Avatar

  سلام با رتبه ۴۳۲۵ زیر گروه ۱ و ۴۵۲۲ در سهمیه احتمال قبولی دندان پزشکی یا پزشکی چه آزاد چه پردیس رو دارم؟

 20. Avatar

  سلام..من باتراز۷۴۲۵وسهمیه پنج درصدی مامایی روزانه کرمان قبول میشم؟..اگه نه ازادچطور؟

 21. Avatar

  سلام
  رتبه من در زیرگروه ۱
  ۱۷۲۵
  کل منطقه ۱
  ۱۷۹۹
  تجربی هستم
  فقط پزشکی روزانه میخوام
  آیا میشه ؟

 22. Avatar

  سلام
  با ادبیات: ۵۸ / عربی:۷۲/ دینی:۷۰/ زبان: ۷۷/ زمین:۱۰ / ریاضی:۳۴/ زیست: ۶۲/ فیزیک: ۴۱/ شیمی: ۴۵

  شانس قبولی دارو دانشگاه آزاد یا پردیس رو دارم؟

 23. Avatar

  سلام
  بنابر اعلام برخی مشاوران رتبه های سهمیه در مناطق امسال با رتبه های جانبازان تجمیع شده . شواهد هم نشون میده اینبرداشت درسته . چون در کارنامه ۵درصدی هم رتبه منطقه اعلام شده و هم رتبه سهمیه . بنابراین احتمالا افراد دارای سهمیه ۵درصد پس از انتخاب رشته از سهمیه منطقه کسر می شوند. با این دیدگاه آیا امکان بهبود رتبه در هنگام انتخاب رشته هست.

 24. Avatar

  با سلام من از سهمیه فرزندگان رزمنده ها خبر نداشتم و دفترچه رو خوب مطالعه نکرده بودم..حالا که رتبه ها اومده اینو فهمیدم..وپدر این سهمیه رو داره حالا میشه این سهمیه رو اعمال کرد لطفا من رو راهنمایی کنید..

 25. Avatar

  سلام

  من با درصد های ادبیات ۴۹ عربی ۷۰ دینی ۶۵ زبان ۶۸ ریاضی ۴۱ زیست ۶۸ فیزیک ۵۱ شیمی ۵۱ در منطقه ۲ رتبه ۳۶۷۹ رو کسب کردم

  به رشته های پزشکی و دندان پزشکی علاقه مندم …….

  آیا میتونم قبول بشم ؟ توی جاهای دورافتاده ؟ یا تعهدی ؟

 26. Avatar

  سلام خسته نباشید من ی تک درس غیبت داشتم و مدرک پیش دانشگاهی ندارم هنوزم ثبت نام نکردم . بدون پیش دانشگاهی میشه رفت دانشگاه به شرط گرفتنش توی دی ماه؟ یا اینکه ثبت نام امتحان شهریور هنوز ادامه داره یا تموم شده؟

  • Avatar

   سلام معمولا شما میتوانید با مدرک دیپلم در دانشگاه ثبت نام کنید اما توصیه میشود به مدرسه یا اموزش پرورش منطقه خود مراجعه کنید تا بتوانید تا قبل از مهر ماه مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کنید

 27. Avatar

  ادبیات و عربی۶٠ دینی ۴٠ زبان ۶٠ زمین ٠ ریاضی ۵٠ زیست ۶٠ فیزیک ۵٠ شیمی ۴٠ ٣ رشته رو میارم روزانه؟ منطقه ٢ درصدامو گرد کردم

  • Avatar

   باسلام
   باتوجه به درصدهای ارایه شده، رتبه شما حدودا ۳۵۰۰ الی ۴۰۰۰ می باشد. شانس پذیرش شما در رشته اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی تهران، رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله و همینطور دانشگاه دعلوم پزشکی شیراز ، دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد و دانشگاه شیراز، علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان وجود دارد که البته پذیرش شما به رتبه قبولی شما و انتخاب رشته شما و ظرفیت پذیرش دانشگاه های موردنظر بستگی دارد. منظور شما از سه رشته دقیقا چه رشته هایی است؟

  • Avatar

   دارو پزشکی دندان شهر های کوچیک قبول میشم؟؟

  • Avatar

   با سلام شانس قبولی شما برای رشته های پزشکی در دانشگاه های پردیس خود گردان بالا میباشد .

دریافت مشاوره پیج کنکور