تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 99
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

با شروع انتخاب رشته کنکور سوالات ذهنی داوطلبان کنکور نیز شروع می شود که یکی از آن ها به انصراف از تحصیل دانشگاهی مربوط است. این مسئله حتی می تواند سوال بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل نیز باشد. آیا پس از قبولی در دانشگاه، اجازه انصراف از ادامه تحصیل را دارم؟ شرایط انصراف چیست؟ در چه صورت اجازه انصراف نخواهم داشت و …. این موارد، سوالاتی هستند که در زمینه انصراف از تحصیل می تواند برای تمام افراد مورد پرسش قرار گیرد. بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که ذهنتان با این سوالات درگیر است، در ادامه با ما همراه باشید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

محرومیت از کنکور برای پذیرفته شدگان دوره روزانه

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه های روزانه قرار گرفته اند، به شرط انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در آزمون سراسری سال آینده شرکت کرده و رشته های دوره های غیر روزانه را انتخاب کنند.

با وجود محرومیتی که برای پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد، شرایطی مطابق زیر مطرح است که می تواند امکان انصراف از تحصیل دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور دوره روزانه را فراهم آورد.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون سراسری دوره روزانه

 • داوطلبان می بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی، حداقل تا 2 ترم به تحصیل خود ادامه دهند. چنان چه متقاضیان در ترم 1 یا 2 از دانشگاه انصراف دهند و در آزمون سراسری سال جاری شرکت کنند، حق انتخاب کد رشته های روزانه را نخواهند داشت.
 • متقاضی می بایست پس از وارد شدن به دانشگاه، 1 سال کامل را پشت سر بگذارد و نمرات ترم 2 نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید. بعد از پایان مراحل انصراف، حضور شما در آزمون سال بعد، حتی برای دانشگاه های روزانه بلامانع است.
 • مشمولین خدمت دوره ضرورت در تمام دوران تحصیلی خود تنها یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور همان مقطع را دارند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار می گیرند، تا یک سال از شرکت در آزمون ورودی این دو مقطع تحصیلی محروم می باشند.
 • داوطلبانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند، جهت شرکت در هر آزمونی باید ابتدا انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.
 • داوطلبانی که مورد پذیرش در دوره شبانه و یا یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، آزاد، پردیس خودگردان و مجازی قرار گیرند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال بعد می باشند.
 • اگر مورد پذیرش در در دانشگاه روزانه قرار بگیرید، چه ثبت نام کنید و چه نسبت به ثبت نام خود اقدامی انجام ندهید، از شرکت در آزمون دوره روزانه سال بعد محروم خواهید بود.
 • چنانچه جزء دانشجویان دوره روزانه باشید و بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرید، قبولی شما باطل خواهد شد. زیرا دانشجویان روزانه باید پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور مقاطع مختلف

داوطلبان مقاطع مختلف که قصد انصراف از رشته های دانشگاه های سراسری و شرکت مجدد در کنکور را داشته باشند می بایست به نکاتی که در بخش زیر شرح داده شده است توجه نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

همان طور که گفته شد دانشجویان دوره روزانه که به منظور شرکت در آزمون سراسری، قصد انصراف از دانشگاه را دارند باید پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام در آزمون مذکور، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند، به نحوی که مورد تایید دانشگاه نیز قرار گیرد.

اما دانشجویانی که در دوره های غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند و تمایل دارند در آزمون سراسری پیش رو شرکت کنند ، نیازی به انصراف قطعی ندارند. این دسته از داوطلبان آن گاه که به موجب ثبت نام کنکور و شرکت در آن مورد پذیرش در کد رشته محل مورد نظر قرار گیرند، می توانند ثبت نام خود را نهایی سازند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را دارند، بایستی حداکثر تا پیش از پایان مهلت ثبت نام ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل، قطعی کنند. در صورتی که داوطلب بدون انصراف از رشته و دانشگاه فعلی، در آزمون سراسری شرکت کرده و حتی مورد پذیرش نیز قرار گیرد، قبولی لغو خواهد شد.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

دانشجویان دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه ای مبنی بر جریمه انصراف می باشند اما در چند حالت به این افراد جریمه ای تعلق نمی گیرد.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.
میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاه میزان جریمه
روزانه بسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه 1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور 1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی 1/5 برابر شهریه ثابت
پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده
علمی کاربردی یک شهریه ثابت
دانشگاه آزاد کاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) * (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) * (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

همان طور که مشاهده نمودید، اکثریت داوطلبانی که بخواهد از رشته دانشگاهی خود انصراف دهند، ملزم به پرداخت هزینه ای به عنوان جریمه انصراف می باشند که مقدار آن برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت است، اما علاوه بر این که هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد و سراسری با هم متفاوت هستند، باید به این نکته توجه نمایید که شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان نیز دارای تفاوت هایی می باشد که انصراف از این دانشگاه را دشوارتر می سازد، مانند پرداخت شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده دانشجوی انصرافی. بنابراین بهتر پیشنهاد می کنیم، تا جایی که می توانید، انتخاب رشته کنکور سراسری خود را به دقت و با بررسی تمامی جوانب به انجام برسانید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که قصد انصراف از دانشگاه های روزانه و شرکت در کنکور سراسری سال بعد را دارند مجاز به انتخاب چه دوره هایی هستند؟

این دسته از داوطلبان تنها مجاز به انتخاب دوره های غیر روزانه می باشند.

2- آیا داوطلبان مشمول خدمت، می توانند نسبت به انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور اقدام نمایند؟

بله، اما در تمامی دوره های تحصیلی تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور همان مقطع هستند.

3- اگر افراد در حال تحصیل در دوره های روزانه، بدون انصراف از دانشگاه خود در کنکور پذیرفته شوند، مجاز به ثبت نام در چه دوره هایی می باشند؟

در صورتی که دانشجویان دوره روزانه بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل، در کنکور شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرند، قبولی آن ها باطل خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵,۸۹۵ نظر

 1. سلام آیا دانشجویان روزانه دولتی می‌توانند به شبانه انتقالی بدهند

  • با سلام و درود، بله، محدودیتی بابت انتقال دانشجویان دوره های روزانه به شبانه (نوبت دوم) وجود ندارد.

 2. سلام خسته نباشید
  من دانشجوی ارشد شبانه بودم تا انتهای ترم ۲ و بعد بع تازگی انصراف دادم.
  الان میتونم واسه کنکور ارشد ۱۴۰۱ ثبت نام کنم و روزانه قبول بشم ؟

 3. سلام وقت بخیر
  من سال ۱۴۰۰ دانشگاه غیر انتفاعی قبول شدم و یک ترم هم هست که شرکت کردم و میخوام ۱۴۰۱ دوباره کنکور بدم؛ باید از دانشگاه انصراف بدم؟

 4. سلام ایا همزمان با گذراندن ترم در دانشگاه ازاد می توان برای کنکور سراسری شرکت کرد و پس از اعلام نتایج کنکور در صورت قبولی در زمان انتخاب دانشگاه و رشته محل در ان زمان قبل از انتخاب نهایی از ترم جاری دانشگاه ازاد انصراف داد ؟ ممنون

 5. سلام من سال ۱۴۰۰ کنکور دادم و رشته هنر روزانه قبول شدم یک ترم هم رفتم و حالا میخوام برم تجربی و روزانه بخونم میتونم سال ۱۴۰۱ کنکور بدم و توی انتخاب رشته روزانه رو انتخاب کنم؟

  • با سلام، اگر در حال حاضر دانشجوی دوره روزانه می باشید، در صورت انصراف تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵، مجاز به شرکت در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی سال ۱۴۰۱ می باشید و محدودیتی بابت انتخاب رشته های دوره روزانه نخواهید داشت.

 6. سلام وقت شما بخیر…
  من دانشجوی ترم پنج کارسناسی دانشگاه دولتی روزانه هستم .اگر انصراف بدهم و مدرک کاردانی را دریافت کنم و مجددا در کنکور هنر شرکت کنم ایا بابت انصراف باید هزینه ای بدم یا خیر؟

  • با عرض سلام و وقت بخیر، هزینه انصراف از دانشگاه های دوره روزانه بستگی به محل تحصیل، مقطع تحصیلی و رشته شما دارد.

 7. سلام من دانشجوی تدم دو روزانه هستم
  برای ثبت نام در آزمون های افسری ارتش باید از دانشگاه انصراف دهم بعد ثبت نام کنم؟؟
  ممنون

  • با سلام، شما می توانید در صورن داشتن شرایط لازم، در آزمون دانشگاه افسری ارتش شرکت کرده و در صورت قبولی نهایی، از دانشگاه انصراف خود را قطعی نمایید.

 8. سلام من دانشجوی ترم یک دوره روزانه هستم می خواستم بدونم اگه تا ۲۵ اسفند از دانشگاه انصراف قطعی بدم مجاز به انتخاب رشته دوره روزانه در کنکور سراسری ۱۴۰۱ هستم؟

  • با سلام، بله، در صورتی که شما تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه قطعی کنید، مجاز به شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ و انتخاب رشته های دوره روزانه می باشید.

 9. سلام من سال ۹۸ دانشگاه رورانه قبول شدم ولی اصلا نرفتم و ثبت نام نکردم و برای من هیچ شماره دانشجویی ثبت نشده میخواستم بدونم این انصراف حساب میشه یا نه ممنون از راهنماییتون

 10. سلام من دانشجوی ارشد روزانه ترم یک هستم اگر انصراف بدم میتونم کنکور ۱۴۰۲رشته های پزشکی روزانه شرکت کنم؟

 11. سلام من دانشجوی ترم یک ارشد روزانه هستم میخوام انصراف بدم و کنکور کارشناسی شرکت کنم شرایط چطوری میشه

 12. با سلام
  من دانشجوی ترم ۳ مقطع کارشناسی پیوسته روزانه ورودی مهر ۹۹ هستم.
  آیا برای ثبت‌نام در کنکور سراسری ۱۴۰۱ باید از دانشگاه انصراف بدم؟

 13. با سلام و وقت بخیر
  من دانشجوی مقطع ارشد روزانه و ورودی مهر ۱۴۰۰ هستم. قصد انصراف دارم. آیا از شرکت توی کنکور ارشد سال ۱۴۰۱ و شرکت در دوره ی روزانه محروم میشم؟

 14. با سلام بنده ترم یک و ورودی ۱۴۰۰ دانشجو روزانه هستم میخواهم انصراف بدم و کنکور سال آینده شرکت کنم و اما از این میترسم که که منو بفرستن سربازی آیا بعد از انصراف قطعی مشکلی که ازین بابت پیش نمیاد

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ لازم به ذکر است با توجه به اینکه دانشجوی دوره روزانه هستید، می بایست تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه قطعی کنید تا مجاز به شرکت در کنکور سراسری شوید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه