خانه کنکور شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 1402

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 1402

شرایط انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 1402
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 1402

یکی از سوالات متداول داوطلبان در زمان ثبت نام کنکور سراسری، امکان یا عدم امکان نام نویسی دانشجویان پذیرفته شده دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها است که شرایط این نوع ثبت نام، هر ساله توسط آیین نامه ها و اطلاعیه های منتشر شده در سایت سازمان سنجش به اطلاع عموم می رسد. نارضایتی از وضعیت فعلی مانند رشته تحصیلی، شهر و واحد دانشگاهی غیر ایده آل و موارد مشابه از جمله دلایلی می باشد که دانشجوی در حال تحصیل را مجاب به انصراف از دانشگاه و شرکت مجدد در آزمون سراسری، با وجود شروط در نظر گرفته شده می نماید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی خود باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور مقاطع مختلف 1402

شاید برای شما نیز این پرسش مطرح شود که در صورت پذیرش در دوره های روزانه و غیر روزانه مقاطع مختلف دانشگاه ها، آیا امکان انصراف از ادامه تحصیل به منظور شرکت دوباره در کنکور وجود دارد یا خیر؟ اطلاع از شرایط قانونی این مقوله و همچنین احتمال محرومیت یا عدم محرومیت از ثبت نام کنکور در صورت ترک تحصیل، تاثیر به سزایی در تصمیم گیری متقاضی جهت باقی ماندن در وضعیت فعلی یا تغییر آن با هدف دستیابی به اهداف ایده آل خود خواهد داشت. در ادامه مطلب به بیان مهم ترین نکات پیرامون این مسئله خواهیم پرداخت.

کنکور سراسری

امکان نام نویسی کنکور سراسری 1402 برای کلیه پذیرفته شدگان دوره روزانه آزمون سراسری 1401 وجود دارد و دانشجویان در حال تحصیل در دوره های روزانه و غیر روزانه کلیه مقاطع تحصیلی از کاردانی ناپیوسته تا دکترای تخصصی، می بایست جهت شرکت در کنکور 1402 مانند سایرین، فرآیند ثبت نام خود را به انجام برسانند. این افراد باید پس از تکمیل فرم شماره 2، بند 32 فرم تقاضانامه ثبت نام را نیز در زمان ثبت نام کنکور سراسری علامت بزنند. این امر بدان معناست که محرومیت های سابق برداشته شده است و افراد تنها در صورت پذیرش در آزمون جدید ملزم به اعلام انصراف خواهند بود.

توصیه می شود که برای آشنایی بیشتر با این رویه، نکات درج شده در جدول زیر را به دقت مطالعه نمایید.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری 1402

پذیرفته شدگان دوره های روزانه که قصد ترک تحصیل و شرکت مجدد در کنکور سراسری را دارند، نباید از سوی سازمان نظام وظیفه هیچ گونه منع قانونی داشته یا مشمول غیبت سربازی باشند.

 مشمولان دوره ضرورت خدمت، تنها یک مرتبه می توانند از تحصیل انصراف داده و دوباره در کنکور سراسری شرکت کنند.

داوطلبان مرد انصرافی دوره های روزانه و غیر روزانه دانشگاه ها، از لحاظ نظام وظیفه مشمول فرجه یک ساله می باشند و می بایست طی این یک سال، یا اقدامات لازم جهت اعزام به دوره ضرورت خدمت را انجام دهند یا در دانشگاه پذیرفته شوند و در صورت عدم انجام اقدام لازم و پایان این فرجه، مشمول غیبت شده و امکان ادامه تحصیل برای این افراد وجود نخواهد داشت.

متقاضی می بایست پس از وارد شدن به دانشگاه، 1 سال کامل را پشت سر بگذارد و نمرات ترم 2 نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید.

دانشجویان انصرافی دانشگاه ها، حق بازگشت به تحصیل و ادامه تحصیل در رشته پیشین خود را نخواهند داشت.

آن دسته از افراد که مشمول استفاده از سهمیه بوده اند، در صورت انصراف از تحصیل (دوره روزانه) قادر به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.

کنکور کارشناسی ارشد

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دوره های روزانه که قصد شرکت در کنکور کارشناسی ارشد را دارند، می باییست تا پایان مهلت ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد، انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده تا پذیرش آن ها در رشته محل های مختلف آزمون ارشد، مورد تایید مراجع مربوطه قرار گیرد. توجه کنید که تحویل فرم انصراف قطعی به واحد محل قبولی داوطلب الزامی خواهد بود. همچنین لازم به ذکر است که شرط انصراف قطعی تا پیش از پایان مهلت ثبت نام کنکور ارشد، برای داوطلبان دوره های غیر روزانه وجود ندارد و این افراد می توانند پس از نهایی شدن پذیرش خود نسبت به انجام این مهم اقدام نمایند.

نکته: توجه داشته باشید که امکان تغییر موارد فوق و تصویب قانون جدید وجود دارد، لذا به محض انتشار دفترچه راهنما مقاله حاضر بروزرسانی خواهد شد.

کنکور دکتری 

دانشجویان دوره های روزانه دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد. توجه داشته باشید که دانشجویان در حال تحصیل دوره های غیر روزانه، می توانند انصراف خود از واحد دانشگاهی مذکور جهت شرکت مجدد در آزمون دکتری را تا زمان پذیرش خود به تعویق بیندازند. شایان ذکر است، امکان انتشار آیین نامه جدید و تغییر قوانین فوق وجود دارد که در این صورت، اطلاعات لازم از طریق این مقاله و   کانال تلگرام دکتری ایران مشاوره در اختیار داوطلبان قرار خواهد گرفت.

مدارک لازم جهت انصراف از تحصیل

 • فرم تکمیل شده انصراف از تحصیل (با مراجعه به آموزش دانشکده محل تحصیل قابل دریافت است.)
 • اصل شناسنامه و کارت ملی دانشجو
 • کارت دانشجویی
 • مبلغ جریمه تعیین شده

نمونه فرم انصراف از تحصیل

جهت آشنایی بیشتر داوطلبان، نمونه ای از فرم مورد نظر را در ادامه قرار داده ایم. توجه داشته باشید که جهت ارائه فرم می بایست آن را از آموزش دانشکده محل تحصیل خود دریافت نموده و به تکمیل آن بپردازید.

فرم انصراف از تحصیل
نمونه فرم انصراف از تحصیل

(جهت دریافت فایل، روی لینک بالا کلیک کنید.)

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه ای تحت عنوان جریمه انصراف می باشند که این مبلغ با توجه به زمان انصراف و دلیل انصراف می تواند مقادیر متفاوتی را به خود اختصاص دهد اما در چند حالت، جریمه ای به دانشجویان تعلق نمی گیرد که در ادامه به بیان آن پرداخته ایم.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.

با این وجود در جدول زیر به بیان هزینه جریمه انصراف از دانشگاه های مختلف پرداخته ایم. ذکر این نکته حائز اهمیت است که هزینه ترک تحصیل دانشگاه های پردیس خودگردان، به خصوص در ترم های اول، رقم بالا و قابل توجهی است که به همین منظور، توصیه می شود که پیش از اقدام به انصراف، حتما این مورد را مدنظر قرار دهید و در زمان انجام انتخاب رشته کنکور، حتما به شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان توجه کنید.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاهمیزان جریمه
روزانهبسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی شهریه ثابت یک ترم + 7 واحد درسی
پردیس خودگردانشهریه ثابت تمامی ترم های باقی مانده
علمی کاربردییک شهریه ثابت
دانشگاه آزادکاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) × (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) × (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) × (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) × (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

نکات مهم در رابطه با انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور 1402

در همین خصوص لازم است که به نکات ذیل توجه نمایید.

 • در صورت پذیرش در کنکور سراسری، فرم شماره 2 از جمله مدارک لازم جهت نام نویسی حضوری در دانشگاه است.
 • چنانچه دانشجویی در سال های گذشته (98 و ماقبل آن) انصراف خود از دانشگاه را قطعی نموده و در حال حاضر تحت عنوان محصل شناخته نمی شود، جهت تکمیل فرم ثبت نام در سایت ثبت نام کنکور سراسری، می بایست صرفا بند 32 فرم مذکور را علامت بزند.
 • امکان انصراف از دانشگاه یا خرید دوره تعهد، پس از گذشت چند ترم، برای دانشجویان در حال تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت دوره روزانه وجود ندارد و این افراد می بایست تا پایان دوره مذکور در مناطق تعیین شده بمانند.
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه پذیرفته شده در کنکور سراسری 1401، در صورتی که با مانعی در روند ثبت نام خود مواجه شوند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش نسبت به برطرف نمودن آن اقدام نمایند.

همان طور که مشاهده نمودید، اکثر داوطلبانی که قصد انصراف از تحصیل در رشته دانشگاهی را دارند، ملزم به پرداخت هزینه ای به عنوان جریمه انصراف می باشند که مقدار آن برای هر مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است. بنابراین پیشنهاد می کنیم، تا جایی که می توانید، انتخاب رشته کنکور سراسری خود را با به کار گیری دقت و اهمیت بالا به انجام رسانید و پیش از هر کاری کلیه جوانب مرتبط با آینده تحصیلی و شغلی خود را مدنظر قرار دهید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که قصد انصراف از دانشگاه های روزانه و شرکت در کنکور سراسری 1402 را دارند، مجاز به انتخاب چه دوره هایی هستند؟

این دسته از داوطلبان می توانند بدون اعلام انصراف قطعی در آزمون مورد نظر شرکت کنند.

2- آیا داوطلبان مشمول خدمت می توانند نسبت به انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور اقدام کنند؟

بله، اما این افراد در صورت نداشتن غیبت، تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور مقاطع مختلف تحصیلی هستند.

3- آیا انصراف از تحصیل جریمه دارد؟

بله، افراد جهت انصراف می بایست هزینه ای پرداخت کنند که در متن مقاله در این باره توضیح داده شده است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶,۲۶۷ نظر

 1. سلام و درود، من ورودی ۹۹ دانشگاه هنر تهران هستم. میخواستم ببینم که میتونم تو کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم و بعد از اومدن کارنامه از رشته تحصیلی خودم انصراف بدم و وارد دانشگاه جدید بشم یا همچین چیزی امکان‌پذیر نیست؟

  • با سلام ، مطابق با دفترچه کنکور سراسری ۱۴۰۲ در صورت داشتن سایر شروط این امکان در حال حاضر برای شما میسر است و اگر از معافیت تحصیلی استفاده می نمایید تنها یکبار امکان انصراف از این مقطع برایتان فراهم است .

 2. سلام- من ورودی سال ۹۶ روزانه هستم در مردادماه ۱۴۰۱ انصراف دادم ( یک ماه قبل از اینکه ۵ سال تمام شود) . در کنکور ۱۴۰۲ ثبت نام کردم اما در زمان ثبت نام ، در فرم ثبت نام زمان انصراف را ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ اعلام کردند. مگر برای کنکور سال ۱۴۰۲ نباید اسفند سال قبل یعنی ۱۴۰۱.۱۲.۲۵ انصراف داد؟ چرا سازمان سنجش زمان انصراف را ۱۴۰۰.۱۲.۲۵ اعلام کرد؟ با سپاس

  • با سلام و احترام، مطابق با دفترچه ی کنکور سراسری ۱۴۰۲ مندرج در سایت سازمان سنجش، داوطلبان دانشگاه های روزانه نیز مانند دیگر دوره های آموزشگاه های عالی می توانند انصراف زودهنگام نداده و تا اعلام نتیجه ی نهایی مهر ۱۴۰۲ صبر کنند. بنابراین تاریخ ۲۵ اسفند برای کنکور امسال منتفی بوده و مشکلی برای شرکت مجدد دانشجویان روزانه ایجاد نمی کند.

 3. سلام من قصد ثبت نام در انتخاب رشته نیمسال دوم با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد رو دارم؛ اما قبلش میخوام از رشته ای که الان در حال تحصیل توش هستم انصراف بدم و در این رشته جدید قبول شم؛ سوالم اینه من اول برم دانشگاه و انصراف بدم از رشته قبلیم و ثبت نام کنم در آزمون؛ یا اینکه در آزمون با سوابق ثبت نام کنم و منتظر جواب ها باشم و بعد انصراف بدم.

  • سلام ، وقتتون بخیر. الان نیازی به انصراف نیست. اول انتخاب رشته کنید و منتظر نتیجه قبولی باشید و در صورت قبولی درخواست انصراف خود را ثبت کنید.

 4. سلام، وقت بخیر
  من یه بار از پیام نور انصراف دادم و الان هم دانشگاه سراسری هستم. متوجه شرایط خاصی شدم که اگر یه رتبه خوب (در حد زیر۳۰۰۰تجربی) بیارم میتونم همزمان با اعزام به خدمت، ایست خدمت بخورم و در رشته جدید تحصیل کنم، این حرف چقدر دقیقه؟

  • با سلام و درود، مطابق با بخش قوانین و مقررات سامانه ی نظام وظیفه، مطلبی که فرمودید، سندیت قانونی ندارد. هم زمانی تحصیلی در دوره ی کارشناسی ممنوع نیست ولی منوط به موافقت مدیر گروه رشته ی مقصد، رتبه، معدل و تعداد واحد گذرانده دارد.

 5. سلام من دانشجو رشته حقوق دانشگاه آزاد هستم و ۶ ترم و ۱۰۰ واحد پاس کردم؛ و معافیت تحصیلی من تا ۱۴۰۳ هست؛ الان تصمیم به تغییر رشته در همون دانشگاه آزاد خودم رو دارم به روانشناسی؛ و این اولین تغییر رشته من هست. میخواستم بدونم این اتفاق برای من ممکن هست؟ و معافیت تحصیلی مجدد صادر میشه؟

  • با سلام ، با توجه به قوانین نظام وظیفه شما می توانید در طول تحصیل خود تنها یک بار انصراف دهید و مجدد اقدام به ادامه تحصیل نمایید ، اگر در گذشته از این شانس خود استفاده ننموده اید می توانید در حال حاضر این کار را انجام دهید .

 6. سلام.من دو سال پیش یه ترم کاردانی روزانه خوندم و بعد انصراف از تحصیل دادم.الان میتونم مجدد همون رشته رو روزانه ادامه بدم؟

 7. سلام من سال ۹۸ کنکور دادم روزانه قبول شدم ترم دوم بخاطر بیماری کرونا دانشگاه بسته شد برگشتم و مجازی بود کلاسا من امتحانای ترم دوم رو ندادم و ترم های بعدیم سرکلاس نرفتم الان اگه انصراف بدم میتونم توی کنکور فنی و حرفه ای که تیرماه برگزار میشه شرکت کنم؟

 8. سلام وقت بخیر میشه از رشته ها کارشناسی ناپیوسته
  دانشگاه دولتی انصراف داد و رشته دیگه ای در کارشناسی ناپیوسته دانشگاه ازاد خوند و جریمه دانشگاه رو نداد؟

 9. سلام من ورودی ۱۴۰۰ هستم و دوترم از پیام نور مرخصی گرفتم اگر مهر از دانشگاه انصراف بدم معافییت تحصیلی ۱ ساله شامل حال من میشود

 10. اگه سال ۱۴۰۱ دانشگاه دولتی روزانه قبول شم باید چند ترم بخونم بعد انصراف بدم؟؟
  یا نه میتونم تا ۲۰ اسفند ۱۴۰۱ انصراف بدم و ۱۴۰۲ کنکور شرکت کنم و دوباره دانشگاه دولتی روزانه قبول شم؟؟ میگن یکسال از کنکور محروم میشی و نمیتونی سال بعدش دانشگاه دولتی روزانه بری باید ازاد بری..درسته؟؟

 11. باسلام بنده یک بار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم و واز معافیت یک ساله هم استفاده کردم اگر امثال دانشگاه ازاد ثبت نام کنم وبرای کنکور۱۴۰۲ روزانه قبول شوم. ایا می تونم برای برا دوم انصراف دهم

  • با سلام خیر بعد از انصراف دوم از دانشگاه مشمول خدمت سربازی می شوید. در صورت داشتن معافیت دائم یا کارت پایان خدمت می توانید چندین بار انصراف خود را ثبت نمایید.

 12. سلام وقت بخیر بعد از قبولی دانشگاه روزانه و نرفتن ب دانشگاه و اگر بهمن بخوام ثبت نام کنم چطوری باید انصراف بدم از طریق سنجش چون من اصلا دانشگاه نرفتم کاردانی و مدارک تحویل ندادم

  • با سلام و احترام، مطابق با آخرین دفترچه ی ثبت نام کنکور دی ماه ۱۴۰۱ عنوان محرومیت از قبولی روزانه برداشته شد. شما مانند دیگر دوره های قبولی می توانید ثبت نام کرده، در صورت قبولی نهایی از دانشگاه قبلی انصراف دهید.

 13. سلام. من ترم دو کارشناسی پیوسته روزانه میخونم. اگر بعد از اتمام ترم تا پاییز انصراف بدم، میتونم کنکور ۱۴۰۲ شرکت کنم؟ جریمه هم باید بدم؟

  • با سلام، دانشجویان دوره روزانه که قصد شرکت مجدد در کنکور را دارند، در صورتی که تا ۲۵ اسفند ماه انصراف دهند، مجاز به ثبت نام می باشند و بنابر صلاحدید دانشگاه موظف به پرداخت هزینه ی انصراف خواهند بود.

 14. سلام ببخشید من قبولی مهر ۴۰۱ روزانه بودم با سوابق تحصیلی ولی راضی نبودم از محل قبولی فقط ثبت نام الکترنیکی انجام دادم حضوری نه ایا میتونم دوباره بهمن بر اساس سوابق شرکت کنم؟نیازی ب انصراف هست چون ثبت نام حضوری ک مدارک تحویل بدم انجام ندادم

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور