تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 99
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

با شروع انتخاب رشته کنکور سوالات ذهنی داوطلبان کنکور نیز شروع می شود که یکی از آن ها به انصراف از تحصیل دانشگاهی مربوط است. این مسئله حتی می تواند سوال بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل نیز باشد. آیا پس از قبولی در دانشگاه، اجازه انصراف از ادامه تحصیل را دارم؟ شرایط انصراف چیست؟ در چه صورت اجازه انصراف نخواهم داشت و …. این موارد، سوالاتی هستند که در زمینه انصراف از تحصیل می تواند برای تمام افراد مورد پرسش قرار گیرد. بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که ذهنتان با این سوالات درگیر است، در ادامه با ما همراه باشید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند، بسته به نوع دانشگاه باید هزینه ای را به عنوان جریمه پرداخت نمایند.

محرومیت از کنکور برای پذیرفته شدگان دوره روزانه

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه های روزانه قرار گرفته اند، به شرط انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در آزمون سراسری سال آینده شرکت کرده و رشته های دوره های غیر روزانه را انتخاب کنند.

با وجود محرومیتی که برای پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد، شرایطی مطابق زیر مطرح است که می تواند امکان انصراف از تحصیل دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور دوره روزانه را فراهم آورد.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون سراسری دوره روزانه

 • داوطلبان می بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی، حداقل تا 2 ترم به تحصیل خود ادامه دهند. چنان چه متقاضیان در ترم 1 یا 2 از دانشگاه انصراف دهند و در آزمون سراسری سال جاری شرکت کنند، حق انتخاب کد رشته های روزانه را نخواهند داشت.
 • متقاضی می بایست پس از وارد شدن به دانشگاه، 1 سال کامل را پشت سر بگذارد و نمرات ترم 2 نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید. بعد از پایان مراحل انصراف، حضور شما در آزمون سال بعد، حتی برای دانشگاه های روزانه بلامانع است.
 • مشمولین خدمت دوره ضرورت در تمام دوران تحصیلی خود تنها یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور همان مقطع را دارند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار می گیرند، تا یک سال از شرکت در آزمون ورودی این دو مقطع تحصیلی محروم می باشند.
 • داوطلبانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند، جهت شرکت در هر آزمونی باید ابتدا انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.
 • داوطلبانی که مورد پذیرش در دوره شبانه و یا یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی، پیام نور، آزاد، پردیس خودگردان و مجازی قرار گیرند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال بعد می باشند.
 • اگر مورد پذیرش در در دانشگاه روزانه قرار بگیرید، چه ثبت نام کنید و چه نسبت به ثبت نام خود اقدامی انجام ندهید، از شرکت در آزمون دوره روزانه سال بعد محروم خواهید بود.
 • چنانچه جزء دانشجویان دوره روزانه باشید و بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرید، قبولی شما باطل خواهد شد. زیرا دانشجویان روزانه باید پیش از ثبت نام در کنکور سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور مقاطع مختلف

داوطلبان مقاطع مختلف که قصد انصراف از رشته های دانشگاه های سراسری و شرکت مجدد در کنکور را داشته باشند می بایست به نکاتی که در بخش زیر شرح داده شده است توجه نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

همان طور که گفته شد دانشجویان دوره روزانه که به منظور شرکت در آزمون سراسری، قصد انصراف از دانشگاه را دارند باید پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام در آزمون مذکور، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند، به نحوی که مورد تایید دانشگاه نیز قرار گیرد.

اما دانشجویانی که در دوره های غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند و تمایل دارند در آزمون سراسری پیش رو شرکت کنند ، نیازی به انصراف قطعی ندارند. این دسته از داوطلبان آن گاه که به موجب ثبت نام کنکور و شرکت در آن مورد پذیرش در کد رشته محل مورد نظر قرار گیرند، می توانند ثبت نام خود را نهایی سازند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را دارند، بایستی حداکثر تا پیش از پایان مهلت ثبت نام ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل، قطعی کنند. در صورتی که داوطلب بدون انصراف از رشته و دانشگاه فعلی، در آزمون سراسری شرکت کرده و حتی مورد پذیرش نیز قرار گیرد، قبولی لغو خواهد شد.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

دانشجویان دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند، باید تا قبل از به پایان رسیدن زمان ثبت نام آزمون دکتری سراسری، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه، موظف به پرداخت هزینه ای مبنی بر جریمه انصراف می باشند اما در چند حالت به این افراد جریمه ای تعلق نمی گیرد.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.
میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاه میزان جریمه
روزانه بسته به رشته، مقطع و دانشگاه، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه 1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور 1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی 1/5 برابر شهریه ثابت
پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده
علمی کاربردی یک شهریه ثابت
دانشگاه آزاد کاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) * (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) * (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

همان طور که مشاهده نمودید، اکثریت داوطلبانی که بخواهد از رشته دانشگاهی خود انصراف دهند، ملزم به پرداخت هزینه ای به عنوان جریمه انصراف می باشند که مقدار آن برای هر مقطع و دانشگاه متفاوت است، اما علاوه بر این که هزینه انصراف از تحصیل دانشگاه آزاد و سراسری با هم متفاوت هستند، باید به این نکته توجه نمایید که شرایط تحصیل در دانشگاه های پردیس خودگردان نیز دارای تفاوت هایی می باشد که انصراف از این دانشگاه را دشوارتر می سازد، مانند پرداخت شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده دانشجوی انصرافی. بنابراین بهتر پیشنهاد می کنیم، تا جایی که می توانید، انتخاب رشته کنکور سراسری خود را به دقت و با بررسی تمامی جوانب به انجام برسانید.

 

سوالات متداول

1- داوطلبانی که قصد انصراف از دانشگاه های روزانه و شرکت در کنکور سراسری سال بعد را دارند مجاز به انتخاب چه دوره هایی هستند؟

این دسته از داوطلبان تنها مجاز به انتخاب دوره های غیر روزانه می باشند.

2- آیا داوطلبان مشمول خدمت، می توانند نسبت به انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور اقدام نمایند؟

بله، اما در تمامی دوره های تحصیلی تنها یک بار مجاز به انصراف از تحصیل و شرکت در کنکور همان مقطع هستند.

3- اگر افراد در حال تحصیل در دوره های روزانه، بدون انصراف از دانشگاه خود در کنکور پذیرفته شوند، مجاز به ثبت نام در چه دوره هایی می باشند؟

در صورتی که دانشجویان دوره روزانه بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل، در کنکور شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرند، قبولی آن ها باطل خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵,۷۴۵ نظر

 1. سلام
  بنده دانشجوی مقطع کارشناسی پیوسته ازاد سال دوم هستم اگر تا کنکور ۱۴۰۱ بنده ۴ ترم بگذرانم و حداقل واحد برای گرفتن مدرک کاردانی را نیز داشته باشم در صورت قبولی در رشته دکتری پزشکی ۱۴۰۱ حق ثبت نام خواهم داشت ؟ و در صورت عدم دریافت مدرک کاردانی چطور باز میتوانم انصراف بدهم و رشته و مقطع جدید ادامه دهم ؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، آقایان در صورت داشتن منع نظام وظیفه با مدرک کاردانی مجاز به ثبت نام برای آزمون سراسری نمی باشند.

 2. سلام
  من دانشجوی ترم ۶روزانه هستم میخام امسال کنکور شرکت کنم
  اگه انصراف بدم میتونم کنکور شرکت کنم؟؟روزانه قبول شم میتونم برم؟
  یا فقط شبانه

 3. سلام
  من دانشجوی ترم ۳ دوره ی روزانه هستم میخواستم بدونم آیا امکانش هست بدون انصراف در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم و در صورت آمدن نتایج فقط دوره های غیرروزانه را انتخاب کنم؟

 4. با سلام من دانشجوی کاردانی تربیت بدنی علمی کاربری ام خواستم بدونم اگه انتخاب واحد نکنم بعد کنکور پزشکی قبول بشم برای سربازیم مشکلی پیش نمیاد؟

 5. سلام. باتوجه به اینکه جواب کنکور گفته شده هفته آخر شهریور خواهد آمد و دانشگاه پیام نور درخواست انتخاب واحد از ما داشته چه زمانی باید انصراف بدیم که مشکل سربازی هم پیش نیاد ؟

 6. سلام ببخشید من ترم ۹ پیام نورم اگر بهمن انصراف بدم برام مشکلی پیش نمیاد و میتونم کنکور شرکت کنم؟

  • با سلام، اگر شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ لازم به ذکر است در صورتی که مدرک کاردانی دریافت نکرده و در سنوات مجاز خود انصراف دهید، محدودیتی جهت شرکت مجدد در کنکور سراسری نخواهید داشت.

 7. سلام من با شروع ترم جدید ،ترم سه روزانه میشوم،اگر درخواست انصراف خودم را ثبت کنم میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و روزانه قبول شم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام سراسری سال ۱۴۰۰، در صورتی که دانشجویان روزانه تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را قطعی کنند مجاز به شرکت در آزمون سراسری هستند.

 8. سلام
  ببخشید من امسال اگر دانشگاه دولتی قبول بشم میتونم انصراف ندم و کنکور بدم و اگر دانشگاه آزاد قبول شدم برم؟
  یا حتما باید انصراف بدم و بعد کنکور شرکت کنم؟

 9. سلام. بنده داشنجوی ترم چهار کاردانی معماری روزانه هستم،ورودی نودوهشت. خواستم بپرسم الان اگر انصراف بدم میتونم کنکور هنر ۱۴۰۱ رو شرکت کنم؟ و اینکه میتونم روزانه قبول بشم یا فقط شبانه؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ همچنین مجاز به انتخاب رشته های دوره روزانه نیز می باشید.

 10. سلام و عرض ادب
  من احتمال زیاد دانشجویی روزانه ارشد ۱۴۰۰ هستم و اگر دی ماه انصراف از تحصیل بدم که کنکور ارشد ۱۴۰۱ شرکت کنم، قطعا سال ۱۴۰۱ در دانشگاه روزانه نمیتونم ثبت نام کنم ؟ هیچ راهی نیست ؟

  • با سلام، در صورتی که شما در دوره روزانه دانشگاه ها در مقطع کارشناسی ارشد برای سال ۱۴۰۰ قبولی کسب کنید، از انتخاب رشته های دوره روزانه آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ محروم می شوید؛ لازم به ذکر است شما می توانید از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، ارسال درخواست جهت لغو محرومیت انجام دهید.

 11. سلام من وردی ۹۹پیام نور هستم و امسال برا غیر انتفاعی انصراف میدم میرم غیر انتفاعی اگه سال بعد روزانه قبول بشم برا انصراف از غیر انتفاعی و تحصیل مجدد در روزانه آیا به مشکل میخورم؟

 12. سلام. من دانشجوی کارشناسی ارشد روزانه هستم. دو ترم اول رو مرخصی گرفتم. الان که ترم سوم هستم، میخوام انصراف بدم و در آزمون ارشد امسال شرکت کنم.
  دو تا سوال دارم
  یک اینکه آیا امسال در صورت شرکت در آزمون امکان ثبت نام در رشته های روزانه را دارم؟
  دوم اینکه مثلا اگر من در مهرماه امسال انصراف خودم رو قطعی کنم تا کی برای سربازی مهلت دارم؟
  ممنون

  • با سلام، در صورتی که شما قصد شرکت در آزمون ارشد سال ۱۴۰۱ را داشته باشید، می بایست تا آخرین روز ثبت نام در آزمون، انصراف خود را قطعی کنید؛ همچنین شما از زمان انصراف خود، معمولا یک سال فرصت استراحت و یا تحصیل مجدد را دارید.

 13. سلام ببخشید کسی که پیام نور ترم ۹ باشه و واحد کم پاس کرده باشه میتونه انصراف بده و معافیت یکساله بهش بدن بعد کنکور شرکت کنه؟

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین سازمان نظام وظیفه، پس از انصراف، مجاز به استفاده از مهلت یکساله و شرکت مجدد در کنکور سراسری خواهید بود.

 14. سلام.من امسال از دانشگاه پیامنور انصراف میدم و میرم پیراپزشکی (احتمالا ازاد)
  ایا میتوانم در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و اگه مثلا پزشکی قبول شدم برم پزشکی؟(در اینصورت باید از اون پیراپزشکیِ ازاد هم انصراف بدم که میشه دوتا انصراف)

 15. سلام ببخشید من امسال اگه روزانه بیارم نرم دانشگاه ازاد درس بخونم میتونم دوباره کنکورسال بعد شرکت کنم تا چه زمانی فرصت دارم از ازاد درصورت قبولی انصراف بدم ؟

 16. با سلام و احترام
  در دقترچه کنکور ۱۴۰۰ بعضی از رشته های پیام نور پذیرش با آزمون داشتن و بنده رشته روانشناسی پیام نور ( پذیرش با آزمون ) رو انتخاب کرده ام
  و امسال میخوام کنکور بدم مجدد ، حالا میتونم انصراف بذم و سال اینده دوره های روزانه رو انتخاب کنم ؟ یا باید رشته های پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی پیام نور رو انتخاب میکردم تا بتونم انصراف بدم و مجاز به انتخاب دوره های روزانه سال آینده بشم؟
  با تشکر از شما

  • با سلام، در صورتی که شما در دوره غیر روزانه قبولی نهایی کسب کنید، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۱ ندارید و مجاز به انتخاب رشته های دوره روزانه دانشگاه ها می باشید.

 17. سلام من دانشجوی ترم ۶ پیام نور هستم میخواهم انصراف بدهم و کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم قبل از اون فقط انتخاب واحد میکردم ودرسی هم پاس نکردم سوال من اینه که ایا میشود ۱۵ مهر ۱۴۰۰ انصراف داد و از فرصت انصراف یک ساله استفاده کرد هدفم فرهنگیان هست

  • با سلام، بله، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید و از زمان انصراف خود، معمولا یک سال فرصت دارید.

 18. سلام من برای کارشناسی دوره روزانه ثبت نام کردم اگه قبول بشم میتونم انصراف بدم و کنکور کاردانی سال اینده شرکت کنم؟

 19. سلام، من دانشجو فرهنگیان هستم، میخوام بعد فارغ‌التحصیل شدن دوباره همان سال ک فارغ التحصیل میشم کنکور بدم، آیا امکانش هس؟؟ شرایطش چجوریه؟ باید دوره تعهدم رو باز خرید کنم ؟؟ یا اینکه بلامانع هست؟؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، مجاز به شرکت مجدد در کنکور سراسری و تحصیل در مقطع کارشناسی نمی باشید؛ همچنین با توجه به تعهد خدمتی که دارید، محدودیت خواهید داشت.

 20. سلام وقتتون بخیر. من دانشجوی ترم ۵ مهندسی داشگاه دولتی هستم. میتونم ترم ۶ مرخصی بگیرم و در کنکور سراسری ۱۴۰۱ شرکت کنم؟ و اگر قبول بشم میتونم از دانشگاه فعلی انصراف بدم یا خیر؟

 21. با سلام من کنکور ۱۴۰۰ فرهنگیان انتخاب رشته کردم. اگر دانشگاه فرهنگیان قبول شم در عین حال میتونم برای کنکور ۱۴۰۱ رشته های دانشگاه آزاد شرکت‌ کنم؟

  • با سلام، خیر، دانشجویان دوره روزانه می بایست حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایند تا مجاز به شرکت در کنکور سراسری شوند.

 22. با سلام و عرض خسته نباشید من دانش اموز دوازدهم سال تحصیلی ۹۹_۹۸ بودم که در کنکور ۹۹ به عنوان اولین کنکور شرکت کردم و انتخاب رشته نکردم و یک سال پشت کنکور ماندم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم و در لیست انتخاب رشته فقط دانشگاه های غیر روزانه را وارد کردم میخواستم بدونم اگر در یک دانشگاه غیر روزانه ثبت نام کنم و در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنم و بعد قبولی از دانشگاه انصراف بدم مشکلی بابت نظام وظیفه برام پیش نماید (با توجه به اینکه از مهلت یکساله استفاده کردم و خدمت هم نرفتم)

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ همچنین اگر در دوره های غیر روزانه پذیرفته شوید، محدودیتی جهت شرکت در کنکور سال ۱۴۰۱ نخواهید داشت و می توانید پس از قبولی نهایی، انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایید.

 23. سلام .من اگ امسال دانشگا علمی کاربردی ثبت نام کنم .در کنارش میتونم ۱۴۰۱ کنکور بدم و روزانه قبول شم؟محدودیتی تو قبولی در دانشگاه روزانه ایجاد نمیکنه؟

 24. سلام..من ترم چهار رشته حقوق ازاد هستم..ممکنه کنکور ۱۴۰۱تجربی رو شرکت کنم بدون انصراف از دانشگاهم و اگه رشته دلخواهم در کنکور رو قبول شدم برم یا از دانشگاهی ک قبول شدم مرخصی بگیرم تا رشته حقوقم تمام شه؟

 25. با سلام
  من دانشجوی ترم ۶کارشناسی هستم وقصد شرکت در کنکور ۱۴۰۱رو دارم تا کی زمان انصراف از دانشگاه دارم ؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری ۱۴۰۰، دانشجویان دوره های روزانه می بایست در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را قطعی نمایید.

 26. سلام .
  اگه من امسال روزانه قبول شم ، امکان انصراف بعد ترم اول و شرکت در کنکور هست؟
  و میدونم که نمیشه دیگه روزانه رفت ولی پردیس هم نمیشه ؟

  • با سلام، در صورت قبولی نهایی در دوره های روزانه ،سال آینده فقط از انتخاب دوره های روزانه محروم می شوید. امکان لغو محرومیت با ثبت درخواست در سایت سازمان سجش وجود دارد.

 27. سلام من دانشجوی دانشگاه دولتی ایرانشهر(ولایت)هستم من سال قبل بر اساس سوابق در رشته روزانه مهندسی باغبانی پذیرفته شدم و هنوز از دانشگاه انصراف نداده ام،کنکور دادم و حال در رشته های روزانه و نوبت دوم مجاز شده ام،چطوری باید انتخاب رشته کنم آیا الان میتونم انصراف از رشته قبلی و انتخاب رشته جدید کنم؟

  • با سلام، با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ، دانشجویان دوره روزانه می بایست تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ انصراف خود را از از دانشگاه قطعی نمایند تا مجاز به شرکت در آزمون و انتخاب رشته باشند. شما می توانید برای بررسی وضعیت خود، از طریق سیستم پاسخگویی سازمان سنجش، ارسال درخواست انجام دهید.

 28. سلام و خسته نباشید
  من امسال در کنکور ۱۴۰۰ شرکت نمودم و میخوام دانشگاه روزانه ثبت نام کنم . آیا میشه برای کنکور ۱۴۰۱ مجددا شرکت کنم؟ و یا با مشکل سربازی مواجه نخوام شد؟
  و چه زمانی میشه از دانشگاه روزانه انصراف داد؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ لازم به ذکر است با توجه به شرایط مندرج در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری، دانشجویان دوره روزانه می بایست تا تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۲۵ انصراف خود را از دانشگاه قطعی نمایند تا مجاز به شرکت در آزمون شوند. همچنین شما از انتخاب دوره روزانه برای سال ۱۴۰۱ محروم می باشید.

 29. سلام من سال ۹۹ کنکور دادم و انتخاب رشته کردم و قبول نشدم دوباره امسال کنکور دادم حالا میتونم امسال برم دانشگاه بعد انصراف بدم دوباره کنکور ۱۴۰۱ رو بدم ؟ از نظر سربازی مشکلی نداره ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 30. سلام خسته نباشید من یک بار از دانشگاه پیام نور پارسال انصراف دادم و یک سال زمان دارم که برم سربازی یا مجدد دانشگاه آیا من میتونم مهر امسال برم پیام نور ثبت نام کنم بعد همزمان کنکور ۱۴۰۱ رو بدم و اگر قبول شدم از پیام انصراف بدم برم رشته قبولی جدید ؟ آیا مشکل خدمت بر نمیخورم ؟

 31. سلام لطفا راهنمایی کنید
  من ۹۹/۱۱/۱۱ از دانشگاه پیام نور و رشته مهندسی کامپیوتر (کارشناسی )انصراف دادم آیا میتونم برم خدمت وکنکور ۱۴۰۱ رو بدم و و اگر روزانه قبول شدم (رشته پزشکی یا پرستاری …) ایست خدمت بگیرم

  • با سلام، بله، شما می توانید در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ شرکت کرده و در صورت قبولی، از ایست خدمت سربازی استفاده کنید.

 32. سلام من دانشجوی دانشگاه آزاد هستم میخوام برای ۱۴۰۱ کنکور شرکت کنم ، سوالم اینه چه زمانی باید از دانشگاه انصراف بدم ؟ قبل از انتخاب رشته یا بعد از اومدن جواب انتخاب رشته ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 33. سلام لطفا راهنماییم کنید
  بنده دردانشگاه پیام نوردرحال تحصیل هستم،امسال(۱۴۰۰) کنکوردادم ومیخوام انتخاب رشته کنم برای دانشگاه روزانه،
  آیادانشگاه پیام نورممشکلی برای انتخاب رشتم پیش میاره؟
  آیابایدازدانشگاه پیام نورانصراف بدم؟
  واگه بایدانصراف بدم،مشکلی نداره که بعدازانتخاب رشته انصراف بدم؟

 34. سلام من در آزمون سراسری ۹۹روزانه قبول شدم ولی ثبت نام نکردم وبا درخواست لغو محرومیت من موافقت شد و مجوز شرکت در آزمون سراسری ۱۴۰۰ برایم صادر شد و در ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۰ گزینه دانشجوی انصرافی را وارد کردم و در نتیجه اولیه کنکور ۱۴۰۰ نوشته شده به علت عدم انصراف قطعی تا تاریخ ۱۳۹۹/۱۲/۲۵ ،و در صورت پذیرفته شدن در دوره روزانه قبولی شما باطل خواهد شد و فقط میتوانید رشته محل های دوره های غیر روزانه را انتخاب کنید سوال من این است آیا باید در جای انصراف دهم ویا فرمی پرکنم؟؟واگر امسال غیر روزانه قبول شوم مثل الان به مشکل می خورم؟؟

  • با سلام، مطابق با شرایط ذکر شده نباید گزینه دانشجوی انصرافی را انتخاب می کردید. برای رفع مشکل درخواست کتبی خود را از طریق سیستم پاسخگویی سایت سازمان سنجش ارسال نمایید.

 35. سلام من دانشجوی پیام نورم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کردم حالا سوالم این هست که چه موقع باید از دانشگاهم انصراف بدم, میتونم اول انتخاب رشته کنم و بعد که از قبولی مطمئن شدم از دانشگاه انصراف بدم؟

 36. سلام وقتتون بخیر ببخشید کسی که درمقطع ارشد یبار انصراف داده باشه و بعد از انصراف دوباره مقطع ارشد رو بخونه بعد از تموم شدن مقطع ارشد چطوری باید کنکور دکتری شرکت کنه چون یبار انصراف داده مهلت یکساله نداره ،ایا میتونه کنکور دکتری هم بده یا ن بعد از تموم شدن مقطع ارشد باید بره سربازی؟

  • با سلام، در صورتی که شما خدمت سربازی نرفته باشید، معمولا فقط یک بار مجاز به انصراف و تحصیل مجدد می باشید؛ همچنین اگر شما در سنوات مجاز خود فارغ التحصیل شوید، یک سال فرصت استراحت یا اقدام برای تحصیل در مقطع بعدی را دارید.

 37. با سلام من موقع ثبت نام کنکور ترم هشت روزانه هستم و تا زمان انتخاب رشته فرغ التحصیل میشم سوام اینه که میتونم بدون انصراف کنکور بدم و مهر وارد رشته ی جدید بشم؟

  • با سلام، در صورتی که شما قصد شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ را داشته باشید، اگر تا تاریخ ۱۴۰۱/۰۶/۳۱ فارغ التحصیل شوید، محدودیتی جهت شرکت در آزمون نخواهید داشت.

 38. سلام و خسته نباشید.
  من ورودی ۹۸ دانشگاه سراسری تبریز در مقطع ارشد رشته مدیریت گلخانه هستم، و ترم ۱ رو گذراندم،و از ترم دوم به علت کرونا کلاسها مجازی تشکیل شدن.
  ولی به علت وجود کلاسهای عملی و بعضی مشکلات از ترم سوم کلاسها و امتحانات رو شرکت نکردم.و هم اینکه هیچ اقدامی برای انتخاب واحد یا انصراف و … انجام ندادم.
  الان ذهنم کاملا خالیه،و هیچی نمیدونم و نمیدونم باید چیکار کنم،
  میخواستم بدونم الان باید چیکار کنم،ایا میتونم الان انصراف بدم و برای کنکور ارشد روزانه سال جاری شرکت کنم یا نه. و برای انصراف باید هزینه ای داد؟

  اگر بخواهم سال اینده کنکور بدم چطور؟ امکانش هست با چنین شرایطی؟

  • با سلام، برای شرکت در کنکور سراسری ابتدا می بایست از دانشگاه فعلی خود انصراف دهید و هزینه انصرافی تعیین شده از سمت دانشگاه را پرداخت نمایید.

 39. سلام،خسته نباشید،من اول کارشناسی پیوسته فیزیک بودم ولی به دلایلی انصراف دادم و مدرک کاردانی گرفتم،بعد همون سال کاردانی به کارشناسی حسابداری رفتم و الان این ترم کارشناسی ناپیوسته میگیرم،کنکور ارشد شرکت کردم امسال ولی به احتمال زیاد قبول نمیشم و باید صبر کنم تا سال بعد،میخواستم توی این یکسال بیکار نمونم و از اول یه رشته ای رو تو دانشگاه آزاد از اول شروع کنم و هر وقت که ارشد قبول شدم از اون رشته انصراف بدم،الان خوندم هر کسی ففط یکبار میتونه از تحصیل انصراف بده،با توجه به اینکه من دخترم و نظام وظیفه ندارم،این برای منم مشکل ابجاد میکنه؟

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه