تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / کنکور / شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 99
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با شروع انتخاب رشته کنکور سوالات ذهنی داوطلبان کنکور نیز شروع می شود که یکی از آن ها به انصراف از تحصیل دانشگاهی مربوط است. این مسئله حتی می تواند سوال بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل نیز باشد. آیا پس از قبولی در دانشگاه ، اجازه انصراف از ادامه تحصیل را دارم؟ شرایط انصراف چیست؟ در چه صورت اجازه انصراف نخواهم داشت و … . این موارد ، سوالاتی هستند که در زمینه انصراف از تحصیل می تواند برای تمام افراد مورد پرسش قرار گیرند. بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که ذهنتان با این سوالات درگیر است ، در ادامه با ما همراه باشید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند ، بسته به نوع دانشگاه باید هزینه ای را به عنوان جریمه ، پرداخت نمایند.

محرومیت از کنکور برای پذیرفته شدگان دوره روزانه

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه های روزانه قرار گرفته اند ، به شرط انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در آزمون سراسری سال آینده شرکت کرده و رشته های دوره های غیر روزانه را انتخاب کنند.

با وجود محرومیتی که برای پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد شرایطی مطابق زیر مطرح است که می تواند امکان انصراف از تحصیل دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور دوره روزانه را فراهم آورد.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون سراسری دوره روزانه

 •  داوطلبان می بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی ، حداقل تا 2 ترم به تحصیل خود ادامه دهند. چنان چه متقاضیان در ترم 1 یا 2 از دانشگاه انصراف دهند و در آزمون سراسری سال جاری شرکت کنند ، حق انتخاب کد رشته های روزانه را نخواهند داشت.
 • پس از وارد شدن به دانشگاه ، باید 1 سال کامل را پشت سر بگذارید و نمرات ترم 2 شما نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید. بعد از پایان مراحل انصراف ، حضور شما در آزمون سال بعد ، حتی برای دانشگاه های روزانه بلامانع است.
 • مشمولین خدمت دوره ضرورت در تمام دوران تحصیلی خود تنها یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور همان مقطع را دارند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار می گیرند ، تا یک سال از شرکت در آزمون ورودی این دو مقطع تحصیلی محروم می باشند.
 • داوطلبانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند ، جهت شرکت در هر آزمونی باید ابتدا انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.
 • داوطلبانی که مورد پذیرش در دوره شبانه و یا یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی ، پیام نور ، آزاد ، پردیس خودگردان و مجازی قرار گیرند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال بعد می باشند.
 • اگر مورد پذیرش در در دانشگاه روزانه قرار گیرید ، چه ثبت نام کنید و چه نسبت به ثبت نام خود اقدامی انجام ندهید ، از شرکت در آزمون دوره روزانه سال بعد محروم خواهید بود.
 • چنان چه جزو دانشجویان دوره روزانه باشید و بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرید ، قبولی شما باطل خواهد شد. زیرا دانشجویان روزانه باید پیش از ثبت نام در کنکور سراسری ، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور مقاطع مختلف

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

دانشجویان دوره روزانه که به منظور شرکت در آزمون سراسری ، قصد انصراف از دانشگاه را دارند باید پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام در آزمون مذکور ، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. به نحوی که مورد تایید دانشگاه نیز قرار گیرد.

اما دانشجویانی که در دوره های غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند و تمایل دارند در آزمون سراسری پیش رو شرکت کنند ، نیازی به انصراف قطعی ندارند. این دسته از داوطلبان آن گاه که به موجب ثبت نام کنکور و شرکت در آن مورد پذیرش در کد رشته محل مورد نظر قرار گیرند ، می توانند ثبت نام خود را نهایی سازند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد ناپیوسته که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را دارند ، باید حداکثر تا پیش از پایان مهلت ثبت نام ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل ، قطعی کنند. در صورتی که بدون انصراف از رشته و دانشگاه فعلی در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش نیز قرار گیرند ، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

دانشجویان دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری ، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند ، باید تا قبل از به پایان رسیدن مهلت ثبت نام دکتری انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو خواهد شد.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه ، موظف به پرداخت هزینه ای مبنی بر جریمه انصراف می باشند. اما در چند حالت به این افراد جریمه ای تعلق نمی گیرد.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف ، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند ، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف نیز ، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند ، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.
میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاه میزان جریمه
روزانه بسته به رشته ، مقطع و دانشگاه ، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه 1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور 1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی 1/5 برابر شهریه ثابت
پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده
علمی کاربردی یک شهریه ثابت
دانشگاه آزاد کاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) * (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) * (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳,۳۰۰ نظر

 1. Avatar

  سلام .
  من دانشجوی شبانه کارشناسی ارشد هستم.
  الان میخوام برای تکمیل ظرفیت اقدام کنم ،در صورت قبول نشدن در تکمیل ظرفیت ثبت نام شبانه ام حذف میشود ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام .
   در صورتی که شما در مرحله تکمیل ظرفیت مقطع کارشناسی ارشد پذیرفته نشوید برای ثبت نام اولیه شما در دوره شبانه ی در حال تحصیل مشکلی به وجود نمی آید.

 2. Avatar

  باسلام
  من سال‌ ۹۸ یکبار از دانشگاه پیام نور انصراف دادم.
  و در رشته پرستاری دانشگاه آزاد مقطع کارشناسی پذیرفته شدم.
  میخواهم برای کنکور۹۹ثبت نام کنم،اگر در رشته مورد علاقه ام در کنکور ۹۹ دانشگاه روزانه پذیرفته شدم،آیا میتوانم از دانشگاه آزاد انصراف دهم و در دانشگاه دولتی ثبت نام کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام .
   آقایان در صورت ثبت انصراف دوم از دانشگاه مشمول خدمت سربازی هستند و باید به مراکز پلیس +۱۰ یا سازمان نظام وظیفه اعلام آمادگی کنند اما در نظر داشته باشید در صورتی که شما غیبت سربازی نداشته باشید و اگر در کنکور شرکت کرده و در دانشگاهی پذیرش بگیرید میتوانید ایست از خدمت دریافت کرده و ادامه تحصیل بدهید.

 3. Avatar

  با سلام من دانشجوی ترم دوم شبانه دانشگاه سمنان هستم
  امسال میخوام توی کنکور ٩٩ شرکت کنم و در رشته ی خودم یا رشته ی دیگه ی مهندسی کهدروس مشترک زیادی داره ادامه تحصیل در دوره روزانه بدم
  با این شرایط درس هایی که توی دانشگاه سمنان گذروندم تکلیفشون چی میشه؟ باید دوباره از اول شروع کنم یا دروسی که گذروندم مورد قبول هست و ادامه ی واحد هارو توی دانشگاه جدید میگذرونم؟
  ممنون میشم کامل راهنماییم کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   تطبیق و یا عدم تطبیق واحد های گذرانده شده بستگی به نظر واحد آموزشی دانشگاهی که در آن پذیرش می شوید دارد .

 4. Avatar

  سلام
  من دانشجوی شبانه ی ترم دوم دانشگاه سمنان ام
  امسال میخوام کنکور. بدم و رشته ی خودم رو توی دانشگاه جدیدی به صورت روزانه ادامه بدم
  با این شرایط در صورت قبولی در دانشگاه دیگه درس هایی که توی دانشگاه سمنان گذروندم رو باید در دانشگاه جدید از اول شروع کنم یا میتونم ادامه ی ترم ٣ رو برم؟
  ممنون میشم در این موضوع راهنمایی کنید

  • ایران مشاوره

   با سلام .
   شما در صورت قبولی در کنکور سراسری و پذیرش در دانشگاه ها معمولا میتوانید تعدادی از دروس خود در دانشگاه جدید تطبیق دهید اما به طور کلی بستگی به نظر دانشگاه پذیرفته شده دارد که نمرات شما مورد قبول باشد تا تطبیق واحد برای شما انجام شود.

 5. Avatar

  سلام خسته نباشید..من سال ۹۸ ارشد شبانه پذیرفته شدم واسه اینکه سال ۹۹ روزانه بخونم باید کی انصراف بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   شما در صورت تمایل به شرکت مجدد در آزمون سراسری می بایست تا پیش از شروع فرایند ثبت نام آزمون سراسری انصراف خود را قطعی نمایید، لازم به ذکر است که داوطلبین آقا در طول تحصیل از مقطع کاردانی تا دکتری تنها یک بار میتوانند انصراف خود را ثبت نمایند، در صورت ثبت انصراف دوم مشمول خدمت سربازی خواهند شد.

 6. Avatar

  سلام من ترم یک کتابداری پزشکی ام (روزانه) میخواستم ببینم چطور میتونم دوباره کنکور بدم و روزانه قبول بشم.سهمیه ایثارگری داشتم اگر کنکور بدم دیگ سهمیه ام رو ندارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام .
   شما در سال ۱۳۹۸ از دانشگاه های روزانه پذیرش گرفته اید از شرکت در دوره های روزانه سال ۱۳۹۹ محروم هستید ، ولی در صورت انصراف از دانشگاه می توانید در کنکور سراسری شرکت کرده و در دوره هایی به جز دوره روزانه انتخاب رشته کنید و می توانید از سهمیه ایثارگری خود برای دوره هایی دیگر استفاده کنید.

 7. Avatar

  سلام و خدا قوت
  بنده خانم هستم و در دانشگاه علامه طباطبائی رشته مدیریت و برنامه ریزی اجتماعی در ترم ۵ مشغول تحصیل هستم.
  میخواهم در آزمون سراسری ۹۹ شرکت کرده و در دانشگاه فرهنگیان تربیت معلم ثبت نام بکنم البته با کمک خداوند و درس خواندن بسیار

  سوال بنده از شما این است که آیا می توانم از دانشگاه علامه طباطبائی انصراف دهم و در این آزمون شرکت کنم و رشته تربیت معلم را انتخاب کنم یا خیر

  آیا جریمه باید دهم به دانشگاه علامه ؟

  ممنون میشم پاسخ بدین

  • ایران مشاوره

   باسلام،
   پذیرش در دانشگاه فرهنگیان دارای شرایط سنی می باشد؛ با توجه به دفترچه انتخاب رشته آزمون سراسری شما می بایست در بدو ورود دارای حداکثر ۲۲ سال تمام باشید. لازم به ذکر است چنانچه شما در دوره روزانه این دانشگاه پذیرش شده اید می بایست تا قبل از فرایند ثبت نام آزمون سراسری انصراف خود را ثبت نمایید، همچنین میزان جریمه انصراف از دانشگاه های سراسری به نظر دانشگاه مربوطه بستگی ذارد.

 8. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ببخشید
  دانشجوی آقاارشدپیام نورمیتونه انصراف بده وکنکورکارشناسی (مقطع پایین تر)شرکت کنه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   داوطلبین آقا در صورتی که دارای کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت دائم باشند میتوانند به تحصیل مجدد در مقطع پایین تر اقدام نمایند.

 9. Avatar

  با سلام من در حال حاضر دانشجوی ارشد روزانه ورودی ۹۷ هستم. آیا می تونم انصراف بدم و در کنکور ۹۹ همین رشته رو شرکت کنم چون میخوام یه دانشگاه بهتر قبول بشم. در صورت انصراف باید جریمه پرداخت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ,
   بله شما می بایست پیش از زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۳۹۹ ، انصراف خود را در رشته و دانشگاه در حال تحصیل ثبت نمایید . و هزینه انصراف خود را مطابق با قوانین دانشگاه پرداخت کنید . همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی به دفترچه انتخاب رشته کنکور کارشناسی ارشد مراجعه نمایید .

 10. Avatar

  سلام ببخشین من ترم ۱ ارشد اسیب شناسی دوره روزانه هستم من قبل تموم شدن ترم ۱ انصراف بدم میتونم سال ۱۴۰۰ کنکور ارشد بدم و روزانه قبول بشم میتونم برم؟چون شنیدم میگن باید ترم ۱ تموم شه بعد انصراف بدین وگرنه دیگخ نمیتونین تو دانشگاه دولتی روزانه بخونین ممنون

  • ایران مشاوره

   سلام
   با در نظر گرفتن اینکه شما در دوره روزانه پذیرفته شده اید , درصورت ثبت نام و ادامه تحصیل در دانشگاه و یا انصراف از واحد مربوطه , می بایست پیش از زمان ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید و مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه نیز خواهید بود . شما جهت اطلاع در این باره می توانید به شرایط ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد مراجعه نمایید .

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره