سه شنبه , ۱۷ تیر ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 99
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با شروع انتخاب رشته کنکور سوالات ذهنی داوطلبان کنکور نیز شروع می شود که یکی از آن ها به انصراف از تحصیل دانشگاهی مربوط است. این مسئله حتی می تواند سوال بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل نیز باشد. آیا پس از قبولی در دانشگاه ، اجازه انصراف از ادامه تحصیل را دارم؟ شرایط انصراف چیست؟ در چه صورت اجازه انصراف نخواهم داشت و … . این موارد ، سوالاتی هستند که در زمینه انصراف از تحصیل می تواند برای تمام افراد مورد پرسش قرار گیرند. بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که ذهنتان با این سوالات درگیر است ، در ادامه با ما همراه باشید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند ، بسته به نوع دانشگاه باید هزینه ای را به عنوان جریمه ، پرداخت نمایند.

محرومیت از کنکور برای پذیرفته شدگان دوره روزانه

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه های روزانه قرار گرفته اند ، به شرط انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در آزمون سراسری سال آینده شرکت کرده و رشته های دوره های غیر روزانه را انتخاب کنند.

با وجود محرومیتی که برای پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد شرایطی مطابق زیر مطرح است که می تواند امکان انصراف از تحصیل دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور دوره روزانه را فراهم آورد.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون سراسری دوره روزانه

 •  داوطلبان می بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی ، حداقل تا 2 ترم به تحصیل خود ادامه دهند. چنان چه متقاضیان در ترم 1 یا 2 از دانشگاه انصراف دهند و در آزمون سراسری سال جاری شرکت کنند ، حق انتخاب کد رشته های روزانه را نخواهند داشت.
 • پس از وارد شدن به دانشگاه ، باید 1 سال کامل را پشت سر بگذارید و نمرات ترم 2 شما نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید. بعد از پایان مراحل انصراف ، حضور شما در آزمون سال بعد ، حتی برای دانشگاه های روزانه بلامانع است.
 • مشمولین خدمت دوره ضرورت در تمام دوران تحصیلی خود تنها یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور همان مقطع را دارند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار می گیرند ، تا یک سال از شرکت در آزمون ورودی این دو مقطع تحصیلی محروم می باشند.
 • داوطلبانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند ، جهت شرکت در هر آزمونی باید ابتدا انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.
 • داوطلبانی که مورد پذیرش در دوره شبانه و یا یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی ، پیام نور ، آزاد ، پردیس خودگردان و مجازی قرار گیرند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال بعد می باشند.
 • اگر مورد پذیرش در در دانشگاه روزانه قرار گیرید ، چه ثبت نام کنید و چه نسبت به ثبت نام خود اقدامی انجام ندهید ، از شرکت در آزمون دوره روزانه سال بعد محروم خواهید بود.
 • چنان چه جزو دانشجویان دوره روزانه باشید و بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرید ، قبولی شما باطل خواهد شد. زیرا دانشجویان روزانه باید پیش از ثبت نام در کنکور سراسری ، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور مقاطع مختلف

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

دانشجویان دوره روزانه که به منظور شرکت در آزمون سراسری ، قصد انصراف از دانشگاه را دارند باید پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام در آزمون مذکور ، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. به نحوی که مورد تایید دانشگاه نیز قرار گیرد.

اما دانشجویانی که در دوره های غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند و تمایل دارند در آزمون سراسری پیش رو شرکت کنند ، نیازی به انصراف قطعی ندارند. این دسته از داوطلبان آن گاه که به موجب ثبت نام کنکور و شرکت در آن مورد پذیرش در کد رشته محل مورد نظر قرار گیرند ، می توانند ثبت نام خود را نهایی سازند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد ناپیوسته که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را دارند ، باید حداکثر تا پیش از پایان مهلت ثبت نام ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل ، قطعی کنند. در صورتی که بدون انصراف از رشته و دانشگاه فعلی در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش نیز قرار گیرند ، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

دانشجویان دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری ، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند ، باید تا قبل از به پایان رسیدن مهلت ثبت نام دکتری انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو خواهد شد.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه ، موظف به پرداخت هزینه ای مبنی بر جریمه انصراف می باشند. اما در چند حالت به این افراد جریمه ای تعلق نمی گیرد.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف ، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند ، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف نیز ، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند ، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.
میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاه میزان جریمه
روزانه بسته به رشته ، مقطع و دانشگاه ، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه 1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور 1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی 1/5 برابر شهریه ثابت
پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده
علمی کاربردی یک شهریه ثابت
دانشگاه آزاد کاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) * (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) * (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴,۱۴۶ نظر

 1. Avatar

  سلام؛ ورودی ۹۸ کارشناسی ارشدروزانه هستم،در حال حاضر ترم دو را میگذرانم؛ در صورت انصراف در ترم دو، امکان تحصیل مجدد ارشد به طور روزانه در سال های بعد می باشد؟ تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورت انصراف از دانشگاه (فقط یرای بار اول)، به مدت ۶ الی ۱۲ماه برای شما معافیت تحصیلی منظور می گردد. لازم به ذکر است با توجه به شرایط تحصیلی شما، می توانید در آزمون کارشناسی ارشد سال۱۴۰۰ شرکت نمایید.

 2. Avatar

  سلام من الان ترم دو روزانه ام، انصراف بدم ،میتونم برم رشته های بدون کنکور دانشگاه آزاد ؟
  و اینکه اگه انصراف بدم کنکور ۱۴۰۰ رو میتونم شرکت کنم ؟ کد رشته های روزانه رو بزنم قبول میکنن ازم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، با توجه به اینکه شما در سال ۱۳۹۸ در دوره روزانه پذیرفته نهایی شده اید، و صرفا به مدت یکسال از انتخاب رشته دوره روزانه محروم می باشید، بنابراین در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه نیز می باشید، همچنین با انصراف از رشته و دانشگاه در حال تحصیل می توانید در دوره های پذیرش دانشجو به صورت بدون آزمون (صرفا بر اساس سوابق تحصیلی) ثبت نام انجام دهید.

 3. Avatar

  سلام من سال ۹۶ روزانه سراسری قبول شدم ولی اصلا مراجعه نکردم میتونم تو دوره روزانه تحصیل کنم

  • ایران مشاوره

   سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، عدم مراجعه حضوری شما جهت ثبت نام نهایی به منزله انصراف از تحصیل می باشد، و شما در صورت داشتن شرایط می توانید به صورت با آزمون و یا بدون آزمون ( پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ) در دوره های روزانه مشغول به تحصیل شوید.

 4. Avatar

  سلام..من دانشجوی کارشناسی، روزانه و ترم ۲، ورودی ۹۸ هستم.
  برای سال ۱۴۰۰ میخواستم مجدد کنکور بدم و هدفم روزانه هست..امتحانات ترم ۲ رو نمیخوام شرکت کنم، اگر نمره ای واسم ثبت نشه توی انصرافم مشکلی پیش میاد؟ و این درسته که میگن باید دو ترم خونده باشین و نمرتون ثبت شده باشه تا بتونید انصراف بدین؟ و اگر حذف ترم کنم و ترم ۲ رو حذف کنم مشکلی واسم پیش نمیاد واسه انصراف؟ و اگر تا اخره امسال من انصرافم رو قطعی کنم میتونم ۱۴۰۰ رشته روزانه انتخاب کنم؟ یعنی محرومیتی ندارم؟
  ممنون میشم اگر جواب بدین واقعا واسم مهمه

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، با توجه به اینکه شما دانشجوی دوره روزانه ورودی سال ۱۳۹۸ می باشید، صرفا به مدت یک سال از انتخاب رشته در دوره روزانه محروم می باشید، و می بایست پیش از ثبت نام در آزمون، و یا نهایتا در مهلت مشخص شده از سازمان سنجش آموزش کشور انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایید. لازم به ذکر است عدم شرکت در امتحانات پایان ترم، و یا حذف ترم مشکلی جهت ثبت انصراف شما نخواهد داشت.

 5. Avatar

  سلام. من دانشجو ترم دوم دانشگاه روزانه هستم و می خوام انصراف بدم. و سال بعدی در دانشگاه آذاد تحصیل کنم. میشه بوید وضعیت معافیت تحصیلی ام چگونه میشود؟ و اینکه بهم مهلت میدن که در دانشگاه سال بعد شرکت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، افرادی که دارای معافیت تحصیلی باشند، و برای اولین بار، در سنوات مجاز کارشناسی (پنج سال) از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهند، به مدت ۶ الی ۱۲ ماه فرصت خواهند داشت مشغول به تحصیل شوند، و معافیت تحصیلی مجدد برای آن ها در نظر گرفته خواهد شد.

 6. Avatar

  سلام من تو دانشگاه پیام نور مشغول به تحصیلم الان ترم دوم هستم آیا میشه تو تابستون ۹۹ انصراف بدم وبعدا واسه کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کنم چون میخوام اول تکلیف انصرافم رو هر چه زودتر قطعی کنم بعد کنکور ثبت نام کنم در ضمن تا حالا انصراف ندادم

  • ایران مشاوره

   با سلام، با توجه به اینکه شما دارای معافیت تحصیلی می باشید، می توانید در سنوات مجاز کارشناسی (پنج سال) و برای اولین بار، پیش از ثبت نام در کنکور سراسری و یا پس از شرکت در آزمون و پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه موردنظر، انصراف خود را در واحد در حال تحصیل ثبت نمایید.

 7. Avatar

  با سلام من سال ۹۶ دانشگاه روزانه دولتی قبول شدم سال ۹۹ انصراف دادم و دانشگاه پیامنور ثبت نام کردم ولی میخوام از پیامنور هم انصراف بدم و برای کنکور ۱۴۰۰ ثبت نام کنم مشکلی که نداره ؟؟در ضمن از خدمت سربازی در سال ۹۷ معاف شدم و کارت معافیت از خدمت سربازی دارم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. در صورت داشتن کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت، شما محدودیتی برای شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، و تحصیل در دوره های روزانه ندارید.

 8. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید من دانشجوی پیام نور هستم و الان برای کنکور ۹۹ ثبت نام کردم اگر روزانه قبول بشم میتونم دو رشته رو همزمان ادامه بدم؟و اینکه محدودیتی برای انتخاب رشته دانشگاه جدید ندارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. تحصیل همزمان در مقطع کارشناسی تنها با هماهنگی آموزش دانشگاه ها امکان پذیر است، لازم به ذکر است که محدودیتی برای انتخاب رشته تحصیلی وجود ندارد.

 9. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم دو فیزیک دانشگاه دولتی ام اگه انصراف بدم برم پیام نور جریمه باید بدم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. پرداخت هزینه انصراف (پرداخت و یا عدم پرداخت) در دانشگاه روزانه، طبق آیین نامه داخلی دانشگاه می باشد.

 10. Avatar

  سلام من میخواستم برای کنکور روزانه ۱۴۰۰ دوباره شرکت کنم و الان دانشجوی روزانه ترم ۲ هستم ایا میتونم در شروع ترم مهر انصراف بدم ، مشکلی بوجود میاد . سربازی مشکلی ایجاد میشه و باید برم سربازی ؟ متولد ۷۹ هستم

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. شما می بایست جهت شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰، تا تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ انصراف خود را در دانشگاه، قطعی نمایید. لازم به ذکر است از لحاظ نظام وظیفه، هم فقط یکبار حق انصراف از دانشگاه را دارید.

 11. Avatar

  سلام وقت بخییر و خسته نباشید ,یک سوالی داشتم از شما من امسال قراره که کنکور کارشناسی معماری شرکت کنم و علاقه دارم به رشته ی معماری داخلی که متوجه شدم این رشته با سوابق تحصیلی ثبت نام میکنه در مقطع کاردانی .یک سوالی برام ایجاد شد من اگر به طور مثال هردوی این رشته هارو شرکت کنم و باتوجه به اینکه این دو رشته در مقاطع مختلف است اگر هردوشان را در نوبت روزانه قبول بشم و بخوام یکی رو به دلخواه بخونم چون نمیشه که هردو رو به صورت همزمان خوند دو سال محروم نمیشم از تحصیل ؟ به دلیل اینکه هردو رو روزانه قبول شدم و مجبور به انتخاب یکی شدم و همچنین در مقاطع متفاوت هست این دو رشته یکی در کاردانی و یکی در کارشناسی امکان محروم شدن دارم ؟ خیلی لطف میکنید اگر که راهنماییم کنید . باتشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام، با در نظر گرفتن شرایط ذکر شده، در صورتی که شما در سال ۱۳۹۹، در یک و یا دو واحد دانشگاهی، به صورت با آزمون و یا بدون آزمون (پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی) در دوره روزانه پذیرفته نهایی شوید، صرفا به مدت یک سال از انتخاب رشته در دوره روزانه محروم می باشید.

 12. Avatar

  سلام من در دانشگاه پیام نور میخونم دو ترم مرخصی گرفتم و الان ترم دوم هستم میخواستم بدونم میتونم شهریور ۹۹ انصراف بدم تا در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم و آیا اگر در کنکور ۱۴۰۰ قبول بشم از نظر ثبت نام مشکلی داره یا نه در ضمن من تا حالا انصراف ندادم

  • ایران مشاوره

   با سلام، طبق دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، با توجه به اینکه شما دانشجوی دوره غیر روزانه می باشید، می توانید پس از ثبت نام و شرکت در کنکور سراسری، و پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر، برای اولین بار و در سنوات مجاز تحصیلی کارشناسی (پنج سال) انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نموده، و مشغول به تحصیل مجدد شوید.

 13. Avatar

  سلام و خسته نباشید.
  دانشجوی روزانه مقطع ارشد ورودی ۹۷ هستم . الان در ترم ۴ (یعنی ترم اخر) هستم و قصد انصراف دارم. در صورت انصراف آیا میتونم در کنکور ارشد روزانه سال بعد شرکت کنم؟ و اینکه ایا از تاریخی که انصراف دادم یک سال معافیت تحصیلی برام صادر میشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدین خیلی درگیرشم.

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود. چنانچه تا به حال در هیچ یک از مقاطع تحصیلی انصراف نداده اید، می توانید تا تاریخ مندرج در دفترچه راهنمای ثبت نام همان سال، انصراف خود را قطعی نمایید و پس از انصراف، معافیت تحصیلی برای شما منظور می گردد.

 14. Avatar

  سلام.دانشجوی ترم ۸ دانشگاه پیامنور هستم. ایا میتوانم انصراف بدم و در کنکور۹۹ شرکت کنم؟ تا حالا انصراف از تحصیل ندادم. خداخیرتون بده. خیلی گیجم.

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور سراسری سال ۱۳۹۹، با توجه به اینکه شما دانشجوی دوره غیر روزانه می باشید، می توانید در سنوات مجاز کارشناسی (پنج سال)، در آزمون سراسری شرکت کرده و در صورت پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر، انصراف خود را در واحد در حال تحصیل ثبت نمایید.

 15. Avatar

  سلام و عرض خسته نباشید .دانشجوی ترم ۵ پیام نور اگر در کنکور سراسری شرکت کند و برای دوره روزانه مجاز شود می تواند در دانشگاه روزانه پذیرش شود ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله افرادی که دارای معافیت تحصیلی می باشند، در صورتی که پس از شرکت در کنکور سراسری و پذیرش نهایی در رشته و دانشگاه مورد نظر، برای اولین بار و در سنوات مجاز تحصیلی قصد انصراف از رشته و دانشگاه در حال تحصیل را داشته باشند، مشکلی از لحاظ ثبت نام و تحصیل مجدد در واحد پذیرفته شده نخواهند داشت.

 16. Avatar

  سلام من محصل دانشگاه فردوسی هستم و الان ترم دو رو گذروندم ایا میشود که من انصراف ندهم و در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم اما به جای روزانه برم دانشگاه آزادو رشته ی مورد علاقه ام را آنجا بخونم بعد که مطمعن شدم قبول شدم انصراف بدم از روزانه

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین وزارت علوم، دانشجویان دوره های روزانه جهت شرکت در آزمون سراسری می بایست در بازه زمانی مقرر (پیش از آزمون)، انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایند، در غیر اینصورت متخلف محسوب خواهند شد.

 17. Avatar

  سلام، من ۲۷ بهمن ۹۸ از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم، با توجه به اینکه برای کنکور ارشد ۹۹ ثبت نام کردم و آمادگی لازم رو ندارم و تا ۲۷ بهمن ماه امسال معافیت تحصیلی دارم آیا در صورت پذیرش در دوره های غیر روزانه امکان انصراف و شرکت در آزمون ارشد سال ۱۴۰۰ برای من وجود داره؟

  • ایران مشاوره

   سلام، طبق دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد سراسری سال ۱۳۹۹، با توجه به اینکه شما دارای معافیت تحصیلی می باشید، در صورتی که برای اولین بار قصد انصراف از رشته و دانشگاه مورد نظر را داشته باشید، می بایست پیش از ثبت نام در آزمون و در مهلت مشخص شده توسط سازمان سنجش آموزش کشور انصراف خود را در واحد مربوطه ثبت نمایید.

 18. Avatar

  سلام. من تو مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته مهندسی نرم افزار انصراف دادم و از قوانین انصراف به خوبی اطلاع نداشتم فکر کردم میتونم برگردم و دوباره از اول رشته قبلی مو ادامه بدم… میخواستم ببینم حالا که مهلت دو ماهه پس گرفتن انصرافم گذشته…میتونم درخواست بدم دوباره به رشته قبلیم برگردم؟… من به رشته ام خیلی علاقه دارم

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   با توجه به شرایط فوق الذکر، در حال حاضر صرفا درصورتی که واحد دانشگاهی با درخواست شما موافقت نماید می توانید درخواست بازگشت به تحصیل خود را در واحد آموزشی ثبت نمایید.

 19. Avatar

  با سلام و خسته نباشید ،من یه بار از دانشگا دولتی انصراف دادم و در دانشگاه آزاد بدون کنکور ثبت نام کردم آیا میتونم دوباره انصراف بدم و در دانشگاه دیگری ثبت نام کنم یا خیر؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، خیر متاسفانه مطابق با قوانین نظام وظیفه، افرادی که دارای معافیت تحصیلی باشند، می توانند صرفا یک بار در سنوات مجاز تحصیلی از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف داده و مجدد مشغول به تحصیل شوند.

 20. Avatar

  با سلام من ورودی بهمن ۹۸ دانشگاه دولتیم. الان که ترم یک هستم قصد انصراف از دانشگاه رو دارم. خواستم ببینم در صورت انصراف از دانشگاه واسه کنکور ۱۴۰۰ مشکلی پیش میاد یا نه؟ لطفا کامل راهنمایی کنین

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین نظام وظیفه، داوطلبان آقا درصورتی که منعی از سوی نظام وظیفه داشته باشند، پس از ثبت اولین درخواست انصراف در سنوات مجاز تحصیلی در واحد دانشگاهی ۶ الی ۱۲ ماه مهلت دارند تا در رشته و دانشگاه مدنظر پذیرفته شوند. لازم به ذکر است در طی تمامی مقاطع تحصیلی چنانچه دومین درخواست انصراف خود را در واحد آموزشی ثبت نمایند مشمول خدمت سربازی خواهند شد.

 21. Avatar

  سلام و عرض ادب من در کنکور شال ۹۸ شرکت کردم و بعد معافیت تحصیلی گرفتم ک در کنکور ۹۹ شرکت کنم و ب نظر خودم اونچیزی. که خودم میخام تو رشته تجربی نیست میخام برم دانشگاه ازاد و بخونم واس کنکور ۱۴۰۰ واسه رشته ریاضی به نظرتون امکانش هست یا باید برم سربازی ؟؟ینی چون معافیت تحصیلی گرفتم باید برم سربازی؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   چنانچه تا پیش از پایان یافتن معافیت تحصیلی خود در رشته و واحد دانشگاهی (دانشگاه آزاد) موردنظر پذیرفته شوید، می توانید از معافیت تحصیلی مقطعی که پذیرفته شده اید استفاده کرده و در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ شرکت نمایید، و پس از قبولی در رشته دلخواه از واحد آموزشی که در حال تحصیل در آن هستید انصراف دهید و در رشته قبولی به ادامه تحصیل بپردازید. لازم به ذکر است داوطلبان آقا که دارای منعی از سوی نظام وظیفه می باشند در طی تمامی مقاطع تحصیلی تنها درصورتی که برای اولین بار در سنوات مجاز تحصیلی انصراف دهند می توانند مجدد در دانشگاه نام نویسی نمایند، لذا درصورت ثبت دومین انصراف مشمول خدمت سربازی خواهند بود.

 22. Avatar

  من ترم ۲ ارشد روزانه ام اگه بخوام انصراف بدم و قصد تحصیل مجدد در دانشگاه دولتی نداشته باشم چقدر باید جریمه بدم؟ ایا راهی هس که جریمه ندم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین وزارت علوم، چنانچه تمایل به ثبت درخواست انصراف خود در واحد دانشگاهی داشته باشید، می بایست هزینه آن را پرداخت نمایید. لازم به ذکر است میزان جریمه مطابق با آیین نامه داخلی واحد آموزشی تعیین خواهد شد.

 23. Avatar

  با سلام من دانشجوی روزانه ورودی سال ۹۸ هستم امسال که ترم دو تموم کنم (توی این دوترم فقط ۹ واحد پاس کردم )میتونم بعدش انصراف بدم و سال بعد (۱۴۰۰) کنکور بدم و روزانه برم ؟جریمه میشم ؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین وزارت علوم، چنانچه در زمان موردنظر انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایید، جهت شرکت در آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ منعی برای شما وجود نخواهد داشت. لازم به ذکر است برای ثبت درخواست انصراف در واحد آموزشی می بایست هزینه آن را پرداخت کنید.

 24. Avatar

  سلام من ورودی ۹۶ کارشناسی پیام نور ام دو ترم اول را مرخصی گرفتم تا الانم انتخاب واحد هارو کردم ولی حاضر نبودم توی دانشگاه…برای کنکور ۹۹ اگه کارشناسی قبول بشم مشکلی دارم؟؟؟ تا الانم انصراف ام رو ندادم خواهشا بگید چیکار کنم تکلیفم چیه؟؟مشکلی توی کارم هست چون نمیخوام فعلا برم سربازی؟؟ و اینکه انصرافم رو باید به چه شکل و کِی از پیام نور انجام بدم؟؟خواهشا جواب بدید ممنونم

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین سازمان وظیفه عمومی، داوطلبان آقا که دارای منعی از سوی نظام وظیفه باشند، می توانند در طی سنوات مجاز تحصیلی برای اولین بار انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایند و پس از ثبت درخواست ۶ الی ۱۲ ماه مهلت دارند تا در رشته و دانشگاه موردنظر پذیرفته شوند و بتوانند مجددا از معافیت تحصیلی این مقطع استفاده کنند. لازم به ذکر است در طول تمامی مقاطع تحصیلی چنانچه برای دومین بار انصراف دهید مشمول خدمت سربازی خواهید شد، درضمن جهت پیگیری و ثبت درخواست خود می بایست به واحد آموزش دانشگاه مراجعه فرمایید.

 25. Avatar

  سلام
  من سال ۹۵ دانشگاه پیامنور بودم ۹۶ از دانشگاه انصراف دادم ۹۷ کنکور دادم رفتم دانشگاه روزانه الان ترم ۲ هستم اگه الان دوباره انصراف بدم باید برم خدمت یا میتونم کنکور بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین حال حاضر نظام وظیفه، داوطلبان آقا در صورتی که منعی از سوی نظام وظیفه داشته باشند، در طی تمامی مقاطع تحصیلی درصورت ثبت دومین درخواست خود در واحد دانشگاهی مشمول خدمت سربازی می شوند.

 26. Avatar

  سلام خسته نباشید
  ببخشید یک سوال داشتم میتونید منو راهنمایی کنید؟؟
  من ترم شش رشته مهندسی در دانشگاه روزانه هستم اما اصلا به رشتم هیچ علاقه ای ندارم
  سوال من اینه که من میتونم دوباره کنکور شرکت کنم؟؟و اگر قبول شدم از دانشگاه فعلی انصراف بدم؟؟
  یا حتما اول باید انصراف بدم بعد در کنکور شرکت کنم؟؟
  اخه میترسم نتونم دوباره قبول بشم از طرفی این دانشگاه رو هم از دست بدم

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین وزارت علوم، دانشجویان دوره روزانه جهت شرکت در آزمون سراسری می بایست در بازه زمانی مقرر (پیش از آزمون)، انصراف قطعی خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایند.

 27. Avatar

  سلام، روزتون بخیر
  اگه دانشجوی کارشناسی روزانه باشیم و بخوایم مدرک معادل کاردانی بگیریم و انصراف بدیم، میتونیم بعدش توی کنکور کاردانی به کارشناسی سراسری شرکت کنیم، یا دیگه نمیتونیم بعدش دانشگاه سراسری بریم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی سال جاری، داوطلبان دارای مدرک معادل می توانند در رشته های بدون آزمون دانشگاه ها و مؤسسات و مراکز آموزش عالی و پردیس ها ثبت نام نمایند.

 28. Avatar

  سلاموچن بارمیشود ازدانشگاه دولتی و پیام نور و ازاد انصراف داد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   مطابق با قوانین وزارت علوم، داوطلبان خانم محدودیتی بابت تعداد دفعات انصراف در واحد دانشگاهی ندارند، ولیکن ممکن است برای پذیرش مجدد در رشته و واحد دانشگاهی قبل شامل محدودیت از سوی واحد دانشگاهی شوید.

 29. Avatar

  سلام
  من دانشجو تهران مرکز هستم میخوام انصراف بدم و برم پیام نور
  امکانش هست و اینکه باید چکار کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله در صورتی که شما برای اولین بار و در سنوات مجاز تحصیلی قصد انصراف از رشته و دانشگاه در حال تحصیل را داشته باشید، مجاز به تحصیل مجدد در همان مقطع و در واحدهای دانشگاه پیام نور می باشید.

 30. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم هشت پیام نورم وفقط سی واحد گذروندم میخوام کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم وترم نه انصراف بدم میخواستم بدونم سنوات مجاز انصراف شامل ترن نه میشه یعنی مشکلی ندارم از نظر نظام وظیفه؟

  • ایران مشاوره

   سلام، مطابق با قوانین نظام وظیفه، با توجه به اینکه شما در حال تحصیل در مقطع کارشناسی پیوسته می باشید، سنوات مجاز تحصیلی برای شما ۱۰ ترم (پنج سال) در نظر گرفته می شود. بنابراین در صورتی که برای اولین بار در ترم نهم، از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف دهید، مشکلی برای تحصیل مجدد در مقطع کارشناسی پیوسته از نطر نظام وظیفه نخواهید داشت.

 31. Avatar

  سلام
  من دانشجوی ترم دوم دانشگاه فنی و حرفه ای هستم، می خواستم بدونم ایا میشه قبل از شروع امتحانات ترم انصراف بدم و مجدد کنکور بدم.با تشکر.

  • ایران مشاوره

   با سلام، بله در صورتی که شما مشکلی از لحاظ نظام وظیفه نداشته باشید، می توانید از رشته و دانشگاه در حال تحصیل انصراف داده و مجدد در آزمون ثبت نام نمایید. لازم به ذکر است درصورتی که شما دانشجوی دوره روزانه باشید، می بایست پیش از ثبت نام در آزمون و مهلت مشخص شده انصراف خود را ثبت نمایید.

 32. Avatar

  سلام من دانشجوی ترم دو عمران سراسری تبریزم…میخوام دوباره تو کنکور انسانی۱۴۰۰شرکت کنم …ایا برای مجازشدن برای دادن کنکور۱۴۰۰باید ترم ۲روهم بخونم وبعد انصراف بدم؟..یانیازی نیست؟

  • ایران مشاوره

   با سلام،
   شما درصورت تمایل در نیمسال اول نیز می توانید انصراف خود را در واحد دانشگاهی ثبت نمایید، لذا الزامی به ثبت درخواست انصراف در پایان نیمسال دوم نمی باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99