تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون دوره روزانه 99
شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

با شروع انتخاب رشته کنکور سوالات ذهنی داوطلبان کنکور نیز شروع می شود که یکی از آن ها به انصراف از تحصیل دانشگاهی مربوط است. این مسئله حتی می تواند سوال بسیاری از دانشجویان در حال تحصیل نیز باشد. آیا پس از قبولی در دانشگاه ، اجازه انصراف از ادامه تحصیل را دارم؟ شرایط انصراف چیست؟ در چه صورت اجازه انصراف نخواهم داشت و … . این موارد ، سوالاتی هستند که در زمینه انصراف از تحصیل می تواند برای تمام افراد مورد پرسش قرار گیرند. بنابراین اگر شما هم جزو افرادی هستید که ذهنتان با این سوالات درگیر است ، در ادامه با ما همراه باشید.

دانشجویانی که قصد انصراف از تحصیل را دارند ، بسته به نوع دانشگاه باید هزینه ای را به عنوان جریمه ، پرداخت نمایند.

محرومیت از کنکور برای پذیرفته شدگان دوره روزانه

داوطلبانی که مورد پذیرش در دانشگاه های روزانه قرار گرفته اند ، به شرط انصراف از دانشگاه محل تحصیل می توانند در آزمون سراسری سال آینده شرکت کرده و رشته های دوره های غیر روزانه را انتخاب کنند.

با وجود محرومیتی که برای پذیرفته شدگان دوره روزانه وجود دارد شرایطی مطابق زیر مطرح است که می تواند امکان انصراف از تحصیل دانشگاه و شرکت مجدد در کنکور دوره روزانه را فراهم آورد.

شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در آزمون سراسری دوره روزانه

 •  داوطلبان می بایست پس از شرکت در کنکور سراسری و قبولی ، حداقل تا 2 ترم به تحصیل خود ادامه دهند. چنان چه متقاضیان در ترم 1 یا 2 از دانشگاه انصراف دهند و در آزمون سراسری سال جاری شرکت کنند ، حق انتخاب کد رشته های روزانه را نخواهند داشت.
 • پس از وارد شدن به دانشگاه ، باید 1 سال کامل را پشت سر بگذارید و نمرات ترم 2 شما نیز ثبت شود. سپس با شروع ترم 3 می توانید هماهنگی های لازم را با دانشگاه محل تحصیل انجام داده و مراحل انصراف را طی کنید. بعد از پایان مراحل انصراف ، حضور شما در آزمون سال بعد ، حتی برای دانشگاه های روزانه بلامانع است.
 • مشمولین خدمت دوره ضرورت در تمام دوران تحصیلی خود تنها یک مرتبه امکان انصراف از تحصیل و شرکت مجدد در کنکور همان مقطع را دارند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری که مورد پذیرش در دوره روزانه قرار می گیرند ، تا یک سال از شرکت در آزمون ورودی این دو مقطع تحصیلی محروم می باشند.
 • داوطلبانی که مشغول به تحصیل در دوره روزانه مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری هستند ، جهت شرکت در هر آزمونی باید ابتدا انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.
 • داوطلبانی که مورد پذیرش در دوره شبانه و یا یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی ، پیام نور ، آزاد ، پردیس خودگردان و مجازی قرار گیرند مجاز به شرکت در آزمون سراسری سال بعد می باشند.
 • اگر مورد پذیرش در در دانشگاه روزانه قرار گیرید ، چه ثبت نام کنید و چه نسبت به ثبت نام خود اقدامی انجام ندهید ، از شرکت در آزمون دوره روزانه سال بعد محروم خواهید بود.
 • چنان چه جزو دانشجویان دوره روزانه باشید و بدون انصراف از دانشگاه محل تحصیل در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش قرار گیرید ، قبولی شما باطل خواهد شد. زیرا دانشجویان روزانه باید پیش از ثبت نام در کنکور سراسری ، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند.

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور مقاطع مختلف

شرایط انصراف از دانشگاه برای شرکت مجدد در کنکور سراسری

دانشجویان دوره روزانه که به منظور شرکت در آزمون سراسری ، قصد انصراف از دانشگاه را دارند باید پیش از هرگونه اقدام برای ثبت نام در آزمون مذکور ، انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. به نحوی که مورد تایید دانشگاه نیز قرار گیرد.

اما دانشجویانی که در دوره های غیر روزانه مشغول به تحصیل هستند و تمایل دارند در آزمون سراسری پیش رو شرکت کنند ، نیازی به انصراف قطعی ندارند. این دسته از داوطلبان آن گاه که به موجب ثبت نام کنکور و شرکت در آن مورد پذیرش در کد رشته محل مورد نظر قرار گیرند ، می توانند ثبت نام خود را نهایی سازند.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور کارشناسی ارشد سراسری

دانشجویان مقطع دکتری و یا کارشناسی ارشد ناپیوسته که مشغول به تحصیل هستند و قصد شرکت در آزمون سراسری کارشناسی ارشد را دارند ، باید حداکثر تا پیش از پایان مهلت ثبت نام ارشد انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل ، قطعی کنند. در صورتی که بدون انصراف از رشته و دانشگاه فعلی در آزمون سراسری شرکت کرده و مورد پذیرش نیز قرار گیرند ، قبولی آن ها لغو خواهد شد.

شرایط انصراف از تحصیل برای شرکت مجدد در کنکور دکتری سراسری

دانشجویان دکتری جهت شرکت مجدد در آزمون سال جاری ، در صورتی که واجد شرایط ثبت نام آزمون دکتری باشند ، باید تا قبل از به پایان رسیدن مهلت ثبت نام دکتری انصراف خود را از دانشگاه محل تحصیل قطعی نمایند. در غیر این صورت اگر در کد رشته محل مورد نظر پذیرفته شوند قبولی آن ها لغو خواهد شد.

میزان جریمه انصراف از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان انصرافی از دانشگاه ، موظف به پرداخت هزینه ای مبنی بر جریمه انصراف می باشند. اما در چند حالت به این افراد جریمه ای تعلق نمی گیرد.

 1. انصراف از تحصیل در دانشگاه روزانه: دانشجویان دانشگاه دولتی که بلافاصله پس از انصراف ، قصد ادامه تحصیل در دوره روزانه را دارند ، مشمول پرداخت جریمه انصراف نمی شوند.
 2. انصراف از تحصیل در دانشگاه آزاد: دانشجویان دانشگاه آزاد که بلافاصله پس از انصراف نیز ، قصد ادامه تحصیل در دانشگاه آزاد را دارند از پرداخت جریمه انصراف معاف هستند.
 3. انصراف از تحصیل در دانشگاه علمی کاربردی: دانشجویان این دانشگاه ها که شهریه ترم های گذشته را تسویه کرده اند ، پیش از شروع ترم جدید باید درخواست انصراف خود را اعلام کنند تا از پرداخت جریمه انصراف معاف شوند.
میزان جریمه انصراف از دانشگاه ها
نوع دانشگاه میزان جریمه
روزانه بسته به رشته ، مقطع و دانشگاه ، برآورد هزینه ای انجام شده و به عنوان مبلغ جریمه به دانشجو اعلام می گردد.
شبانه 1/5 برابر شهریه ثابت
پیام نور 1/5 برابر شهریه ثابت
غیرانتفاعی 1/5 برابر شهریه ثابت
پردیس خودگردان شهریه ثابت تمام ترم های باقی مانده
علمی کاربردی یک شهریه ثابت
دانشگاه آزاد کاردانی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی ارشد ناپیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 4) * (نصف شهریه پایه)
کارشناسی پیوسته: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 8) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (دامپزشکی): (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 12) * (نصف شهریه پایه)
دکتری حرفه ای (گروه پزشکی): کل شهریه پایه ترم های باقی مانده
دکتری تخصصی: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 7) * (نصف شهریه پایه)
دکتری تخصصی ورودی های 94 به بعد: (تعداد نیمسال های ثبت نام شده – 6) * (نصف شهریه پایه)
دستیاری تخصصی: کل شهریه تحصیلی ترم های باقی مانده

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط انصراف از تحصیل و شرکت مجدد دانشگاه روزانه با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳,۶۹۹ نظر

 1. Avatar

  سلام
  من تو رشته ی میکروبیولوزی دانشگاه آزاد قبول شدم و ترم اول انصراف دادم و می خوام کنکور هنر شرکت کنم
  شرایطش چجوری و سربازیم چی میشه

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   درصورتی که برای اولین بار درخواست انصراف از تحصیل داده باشید ، مطابق با قوانین نظام وظیفه ، ۶ الی ۱۲ ماه معافیت تحصیلی جهت اخذ پذیرش در واحد دانشگاهی مدنظر را دارا می باشید.لازم به ذکر است چنانچه برای بار دوم در طی مقاطع تحصیلی انصراف دهید مشمول خدمت سربازی خواهید بود.

 2. Avatar

  سلام اگه کسی روزانه قبول شه و نره محرومیت یک ساله داره یا کسانی هم که پیام نور یا آزاد قبول شن و واس ثبت نام نرن هم محدودیت داره؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما در آزمون سراسری در دوره های روزانه پذیرفته شوید ، در آزمون سال بعد از آن منحصرا مجاز به انتخاب دوره های غیر روزانه می باشید.لازم به ذکر است درصورت قبولی در دوره های غیر روزانه منعی جهت شرکت در آزمون بعدی نخواهید داشت.

 3. Avatar

  سلام من با معدل کتبی ۱۳/۵و معدل کل۱۷/۵ بر اساس سوابق پیام نور ثبت نام کنم واس ورودی مهر پذیرشم میکنن؟ ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام ، در صورتی که شما قصد ادامه تحصیل در واحد های دانشگاه پیام نور به صورت بدون آزمون ( صرفا بر اساس سوابق تحصیلی ) را دارا باشید ، با در نظر گرفتن ظرفیت پذیرش ، به هر میزان که میانگین نمرات دروس بهتر باشد ، احتمال قبولی شما در رشته مورد نظر بالاتر می رود . پیشنهاد می شود جهت دریافت اطلاعات مربوطه به دفترچه ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه پیام نور مراجعه نمایید .

 4. Avatar

  سلام. دانشجوی ارشد روزانه هستم که به دلیل عدم تکمیل و دفاع پایان نامه و اتمام سنوات مجبور به درخواست انصراف شدم و میخوام دوباره کنکور ارشد شرکت کنم. مراحل انصراف و تصفیه حساب از دانشگاه کامل نشده ولی درخواست انصراف ثبت شده و ادامه روند انصراف منوط به تصفیه حساب است. آیا برای ثبت نام کنکور ارشد کافیه یا باید کامل با دانشگاه تصفیه حساب شده باشه؟
  با تشکر

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام کارشناسی ارشد ۱۳۹۹ ، شما می بایست انصراف قطعی خود را تا پیش از زمان نام نویسی آزمون در واحد دانشگاهی ثبت کنید ، به عبارتی دیگر تمامی مراحل انصراف را انجام داده باشید.

 5. Avatar

  سلام بادیپلم تجربی نظام قدیم میتوان کنکورانسانی نظام جدید شرکت نمود؟تاثیر معدل کتبی در این شرایط چگونه است ایا معدل تجربی برای کنکور انسانی تاثیر گذار است؟

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   چنانچه شما تمایل به نام نویسی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ را داشته باشید ، می توانید نظام آموزشی امتحانی خود را انتخاب نمایید ؛ لذا امکان نام نویسی در نظام جدید را دارا می باشید.لازم به ذکر است که تاثیر معدل نیز در شرایط ذکر شده وجود دارد.

 6. Avatar

  سلام. بنده سال ۹۷ ارشد روزانه دانشگاه تهران قبول شدم. ثبت نامم رو تکمیل نکردم. امکان بازگشت به تحصیل برای من وجود داره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در صورتی که در تاریخ مقرر از طرف دانشگاه ، برای ثبت نام اقدام نکرده باشید به منزله انصراف شما از آن دانشگاه خواهد بود و شما نمی توانید از رتبه کسب شده در سال های گذشته برای ورود به دانشگاه در سال جاری اقدام کنید.

 7. Avatar

  سلام . دانشجوی حقوق روزانه هستم که ۱۱ ترمه شده . معافیت کفالت دارم . دی ماه ۹۸ امتحانات پایان ترم ۹ رو تموم کردم . قبلا ترم ۶ انصراف قطعی از تحصیل داده بودم ولی دوباره به تحصیل برگشتم . از اون جایی ک اصلا از رشتم خوشم نمیاد و از ترم بعد واحدا پولی هست . اگ انتخاب واحد ترم بعد ترم ۱۰ (بهمن ماه) رو انجام ندم انصرافی محسوب میشم ؟ یعنی می تونم کنکور شرکت کنم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   انصراف قطعی شما در صورتی ثبت می شود که درخواست خود را به دانشگاه اعلام کنید ، برای شرکت مجدد در کنکور سراسری دانشجویان دوره های روزانه می بایست تا قبل از فرآیند ثبت نام انصراف خود را در دانشگاه ثبت کنند در غیر اینصورت جزو متخلفین شناخته شده و نمی توانند در واحد دانشگاهی پذیرفته شده ثبت نام کنند.

 8. Avatar

  سلام اگه یه رشته بدون آزمون و یه رشته با آزمون پیام نور قبول شیم باید برای یکیش ثبت نام کنیم ؟ یعنی اختیاریه هر کدوم بریم و مشکلی نداره؟ خیلی ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام ،
   شما درصورت تمایل می توانید هر کدام از رشته هایی را که در اولویتتان باشد انتخاب نموده و در همان رشته و واحد دانشگاهی به ادامه تحصیل بپردازید.

 9. Avatar

  سلام اگه یه رشته بدون آزمون و یه رشته با آزمون پیام نور قبول شیم باید برای یکیش ثبت نام کنیم ؟ یعنی اختیاریه هر کدوم بریم و مشکلی نداره؟ خیلی ممنون

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   در صورتی که انتخاب رشته شما از طریق کنکور سراسری و یا بر اساس سوابق تحصیلی باشد و در هر دو انتخاب رشته پذیرفته شوید می توانید بر اساس علاقه در رشته و دانشگاه مورد نظر ادامه تحصیل دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پشتیبانی کنکور 99