تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / نمونه دولتی / برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی 1400 – 1401

برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی 1400 – 1401

نحوه برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی 1400 - 1401
برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی 1400 – 1401

برخی دانش آموزان به علت مزایای تحصیل در مدارس نمونه دولتی‌ از جمله برنامه ریزی های دقیق درسی،‌ برگزاری کلاس های کنکور از همان ابتدای ورود، برگزاری آزمون های دوره ای و … تصمیم به ادامه تحصیل در این مدارس گرفته و نسبت به ثبت نام خود اقدام می نمایند. توجه داشته باشید که صرفا دانش آموزان پایه نهم به دهم مجاز به ثبت نام در آزمون نمونه دولتی می باشند و داوطلبان پایه های ششم به هفتم می توانند فقط بر اساس سوابق تحصیلی نسبت به پذیرش خود در این مدارس اقدام کنند.

ورود و تحصیل در مدارس نمونه دولتی با ایجاد یک فضای رقابتی و در عین حال دوستانه بین دانش آموزان، بستر مناسبی را برای پیشرفت آن ها فراهم می آورد. علاقه مندان جهت قبولی در آزمون ورودی مدارس مذکور نیاز به تمرین و یادگیری همراه با برنامه ریزی دقیق و هوشمندانه دارند، بنابراین یک برنامه ریزی منسجم درسی می تواند موفقیت محصلان را در این آزمون به همراه داشته باشد.

برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی با ایجاد زمان های مطالعاتی منظم و مناسب با هر یک از دانش آموزان می تواند درصد موفقیت آن ها را در این آزمون افزایش می دهد.

تکنیک های برنامه ریزی و موفقیت در آزمون نمونه دولتی 1400 – 1401

داوطلبان قبل از ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی نهم به دهم 1400 – 1401 می بایست از تمام تکنیک های برنامه ریزی مطلع شده و بر اساس آن، شروع به نگارش یک برنامه منسجم نمایند. در واقع برنامه ریزی درسی به معنای استفاده از روش های نوین و مناسبی است که موجب می گردد دانش آموز به هدف خود نزدیک تر شود. در واقع یک برنامه ریزی اصولی می تواند در افزایش انگیزه و مطالعه صحیح نقش مهمی را ایفا کند. در ادامه مقاله گام به گام اصول طراحی یک برنامه ریزی دقیق و هدفمند را شرح خواهیم داد.

هدف گذاری کوتاه و بلند مدت 

داشتن هدف مشخص برای رسیدن به یک برنامه ریزی اصولی و موثر جهت مطالعه، بسیار حائز اهمیت است. در واقع، ابتدا باید اهداف خود را به صورت کوتاه مدت و بلند مدت تعیین کرده و به شکلی برنامه ریزی نمایید که اهداف کوتاه مدت، موجب دستیابی به اهداف بلند مدت شوند. برای مثال به جای مطالعه کل کتاب درس فارسی در یک روز می توانید با خواندن مفید و کامل فقط یک درس در روز به نقطه هدف مطالعاتی خود، در این درس دست پیدا کنید.

هماهنگی فهرست موضوعات و زمان

ایجاد یک برنامه ریزی درسی خوب، نیازمند چگونگی گذراندن زمان‌ های حال و گذشته شما است.‌ به عبارت دیگر، ارزیابی برنامه‌ ریزی فعلی کمک می‌کند که نگاه دقیق تری به استفاده از زمان و فرصت های مطالعاتی خود داشته باشید. هر فرد با دانستن این که در چه زمان‌ هایی کیفیت مطالعاتی او بیشتر است؟ کدام روش‌ ها برای رسیدن به اهداف مطالعاتی وی، مناسب‌ تر هستند؟ کدام فعالیت ‌ها می بایست متوقف شوند؟ می تواند یک برنامه ریزی بسیار دقیق همراه با رعایت جزئیات خاص خود را طراحی کند.

اولویت بندی لیست درسی 

ابتدا لیستی از تمام دروسی که نیاز به مطالعه آن ها دارید را تهیه کنید و سپس فهرست و موضوعات مورد نظر را به ترتیب بنویسید. این روش باعث می شود خلاقیت و ایده های شخصی شما جهت مطالعه دقیق تر، افزایش پیدا کند. نوشتن فهرست دروس و تعیین زمان لازم برای خواندن هر یک از آن ها می تواند شما را در این راه یاری نماید.

اکنون ممکن است این سوال مطرح شود که چگونه می توان لیست مطالب را بر اساس اولویت و اهمیتی که دارند،‌ رتبه بندی کرد؟ برای همه‌ موضوعات و امتحانات یک شماره در نظر بگیرید، به طور مثال: اگر به زمان بیشتری برای درس ریاضی نیاز دارید، عدد ۱را برای آن قرار دهید و اگر کمترین زمانی‌ که احتیاج دارید مربوط به درس عربی است با فرض این که ۵ موضوع برای مطالعه در نظر گرفته‌اید، شماره ۵ را به عربی اختصاص دهید.

رسم جدول 

یک جدول با ستون‌ ها و خانه‌ های مشخص برای تقسیم ‌بندی زمان‌ های مطالعه خود طراحی کرده و سپس ساعت و درس مورد نظر خود را در جدول وارد نمایید. در نظر داشته باشید که زمان مطالعه برای هر درس را بین 30 الی 45 دقیقه انتخاب کنید و بعد از اتمام آن، بین 10 تا 15 دقیقه استراحت داشته باشید.

تفریح مناسب و کافی

زمان‌هایی را برای فعالیت‌ های غیر درسی ‌در نظر بگیرید و از زمان های اوقات فراغت مانند شرکت در جشن و مهمانی های خانوادگی، فعالیت در زمینه های ورزشی و تفریحی و… به هیچ عنوان غافل نشوید.

سبک یادگیری و مطالعه

روش یادگیری و درک مفاهیم در فردی نسبت به فرد دیگر کاملا متفاوت و مختص به او می باشد. بنابرین لازم است سبک مطالعه و یادگیری خود را پیدا کنید. اگر یادگیری به روش روش شنوایی برای شما مناسب است از وویس های آموزشی استفاده کنید یا اگر تماشای فیلم های آموزشی و درسی تاثیر گذارند، آن را در برنامه خود بگنجانید.

زمان های جبرانی 

یکی از اصول مهم در برنامه‌ریزی، در نظر گرفتن زمانی برای جبران است. به این معنا که ممکن است به علت یک پیشامد نتوانید برنامه روزانه خود را به طور کامل اجرا کنید. در نتیجه با در نظر گرفتن زمان هایی به صورت سه روز یک بار و یا انتخاب آخرین روز در هفته می توانید این نواقص احتمالی را نیز رفع نموده و نگرانی از این بابت نداشته باشید.

اهمیت نکته برداری و خلاصه نویسی

امر خلاصه نویسى و نکته بردارى روشى است که مسیر برنامه ریزی و مرور را آسان تر مى کند. بنابراین پیشنهاد می شود در زمان مطالعه هر درس و بعد از اتمام یادگیری، موضوع خوانده شده را با درکی که از مطلب داشته اید، در حاشیه کتاب یا در کاغذی جداگانه یادداشت نمایید. این شیوه در تثبیت مفاهیم و مباحث درسی در ذهن شما بسیار کمک خواهد کرد.

چگونگی اجرای برنامه ریزی برای آزمون نمونه دولتی 1400 – 1401

داشتن هدف مشخص و انگیزه برای رسیدن به آن، از جمله عوامل مهمی است که می تواند منجر به اجرای برنامه ریزی درسی شود. بنابراین هرچه اهدافمان پررنگ تر باشند، شوق ما برای رسیدن به آن ها نیز بیشتر می شود. رعایت موارد زیر می تواند به دانش آموز جهت اجرایی کردن برنامه ریزی خود، کمک شایانی کند:

  • انتخاب یک فضای مطالعاتی ثابت و به دور از استرس
  • وجود نور کافی جهت مطالعه
  • داشتن خواب کافی و تغذیه مناسب
  • آماده کردن برنامه روزانه از شب قبل
  • در نظر گرفتن یک هدیه انگیزشی بعد از اتمام برنامه درسی به صورت روزانه یا هفتگی
  • دور بودن از فضای مجازی در زمان های مطالعاتی و داشتن تمرکز کافی
  • گنجاندن زمانی جهت ورزش به صورت روزانه
  • در نظر داشتن زمانی هایی جهت فراغت و گذراندن اوقاتی با دوستان

دواطلبان می توانند جهت افزایش شانس قبولی خود در آزمون نمونه دولتی، پس از ثبت نام آزمون مدارس نمونه دولتی با مطالعه دقیق مطالب ذکر شده  در متن این مقاله، علاوه بر یک برنامه ریزی اصولی و منسجم از منابع آزمون نمونه دولتی نهم نیز استفاده نمایند. لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر و تهیه منابع مناسب این آزمون می توانید روی لینک مربوط به آن کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- برای برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی 1400 - 1401 چه نکاتی باید رعایت شود؟

لازمه انجام یک برنامه ریزی مناسب، آشنایی با اصول و تکنیک های مختص این امر است که جزئیات آن در متن این مقاله ارائه شده است.

2- منظور از سبک مطالعاتی در برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی چیست؟

یعنی هر دانش آموز بر اساس توانمندی و نوع یادگیری خود اقدام به استفاده از ابزارهای آموزشی مثل فیلم های آموزشی و ... نماید.

3- چگونه می توانیم در اجرای برنامه ریزی آزمون نمونه دولتی موفق باشیم؟

ایجاد یک فضای مطالعاتی ثابت همراه با نور کافی و بدون استرس، داشتن خواب کافی و تغذیه مناسب و همچنین دور بودن از فضای مجازی از جمله عوامل موثر به شمار می روند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دریافت مشاوره