تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

راهنمای ثبت نام لیسانس به پزشکی 1400
ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

تعداد کثیری از فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی علاقه مند به تغییر رشته و ادامه تحصیل در رشته پزشکی می باشند. این دسته از داوطلبان می توانند در آزمونی که توسط معاونت آموزشی دانشگاه تهران تحت عنوان آزمون لیسانس به پزشکی برگزار می شود، شرکت نمایند.

تنها داوطلبان واجد شرایط سنی و تحصیلی لازم، می توانند در این آزمون شرکت کنند اما بیشتر افراد از زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400، شرایط، نحوه نام نویسی آن، مدارک و منابع آزمون بی اطلاع هستند که تمامی این موارد در ادامه این مقاله به طور کامل ذکر شده است.

متقاضیان شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی می بایست حتما از مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شده باشند.

زمان ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

ممکن است شما نیز جزو آن دسته از افرادی باشید که با وجود کسب مدرک فارغ التحصیلی کارشناسی در رشته ای دیگر، هنوز علاقمند به تحصیل در رشته پرچالش پزشکی هستید اما از طرفی نمی خواهید برای بار دیگر نسبت به ثبت نام کنکور سراسری اقدام نمایید.

در این خصوص شما می توانید در صورت واجد شرایط بودن، در زمان مشخص و مطابق با راهنمای ثبت نامی که در ادامه این مقاله گفته شده، به سایت دانشگاه تهران مراجعه کنید و با ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی، شانس خود را جهت قبولی در رشته پزشکی بسنجید. 

با توجه به آخرین اطلاعیه معاونت آموزشی دانشگاه تهران، ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی سال تحصیلی 1400 – 1401،  از روز 6 دی ماه 99 شروع شده و تا 6 بهمن ماه 99 ادامه دارد که این تاریخ مجددا تا روز 20 بهمن ماه تمدید شد. بنابراین داوطلبان واجد شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400 می توانند با مراجعه به سایت رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران فرآیند نام نویسی یا ویرایش اطلاعات ثبت نامی خود را به انجام برسانند.

نحوه ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

متقاضیان می توانند در مدت زمان مشخص و پس از اسکن مدارک مورد نیاز، با مراجعه به سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران، فرم ثبت نام خود را به صورت اینترنتی مطابق با مراحل بیان شده در ادامه، دریافت و تکمیل کنند. لازم به ذکر است که بعد از تکمیل نمودن فرم، داوطلبان بایستی از آن یک نسخه اسکن شده تهیه نمایند و مجددا در سایت دانشگاه تهران بارگذاری کنند.

 • جهت ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی، ابتدا به سایت رسمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به نشانی education.tums.ac.ir مراجعه نمایید و در قسمت چپ سایت، بر روی “آرشیو” کلیک کنید.مرحله اول ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

 

 

 • در مرحله بعد صفحه اطلاعیه ها نمایان می شود که با انتخاب اطلاعیه مربوط به پذیرش دانشجو از مقطع کارشناسی، به صفحه قوانین و موارد لازم در خصوص ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی منتقل می شوید که لازم است جهت آغاز مراحل نام نویسی، در انتهای صفحه بر روی “لینک ثبت نام” مطابق با تصویر ذیل کلیک نمایید.

مرحله دوم ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

 

 • عبارت “شروع ثبت نام جدید برای آزمون کارشناسی به پزشکی” را انتخاب نموده تا فرآیند نام نویسی شما آغاز شود.

مرحله سوم ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

 

 • در این مرحله یک فرم ثبت نام متشکل از 4 بخش مشاهده می نمایید که قسمت اول و دوم این فرم مربوط به اطلاعات شخصی و هویتی و همچنین سوابق تحصیلی داوطلب می باشد.

مرحله چهارم ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

 

 • بعد از تکمیل موارد فوق، حال می بایست اطلاعات محل سکونت و تصویر مدارک مورد نظر خواسته شده را در کادر های مربوط به قسمت سوم و چهارم درج و یا بارگزاری کنید و در آخر عبارت “تایید و ورود به سامانه پرداخت” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی

بعد از وارد شدن به سامانه پرداخت الکترونیکی، با پرداخت هزینه و طی کردن مراحل لازم می توانید ثبت نام خود را تکمیل نمایید.

شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

در صورتی که داوطلبی تمامی شرایط مورد نیاز برای شرکت در آزمون را نداشته باشد، هزینه پرداخت شده بابت ثبت نام قابل برگشت نخواهد بود. شرایط شرکت در این آزمون به شرح زیر می باشد.

 • داوطلب می بایست دارای شرایط عمومی تحصیل رایگان در کشور باشد.
 • در زمان ثبت نام آزمون، حداکثر سن داوطلب باید 25 سال تمام باشد. به عبارتی متولدین اول دی ماه 74 به بعد، مجاز به ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی هستند. (طول دوران سربازی و هم چنین طرح نیروی انسانی به این شرط سنی افزوده می شود)
 • متقاضی باید فارغ التحصیل مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در یکی از رشته های علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی باشد.
 • فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد و دکترای عمومی و تخصصی دانشگاه های سراسری و آزاد، اجازه ثبت نام در این آزمون را ندارند.
 • متقاضیان آقا باید دارای کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم باشند.
 • معدل کل دیپلم متقاضی باید 18 و بالاتر باشد. (در رابطه با نمرات الفبایی، نمره الف قابل قبول است)
 • حداقل معدل مقطع کارشناسی داوطلب بایستی 16 باشد.
 • داوطلبانی که دارای مدال طلای المپیادهای دانش آموزی هستند، از شرکت در مرحله کتبی این آزمون معاف بوده و با حضور در مرحله مصاحبه و ارزیابی فراشناختی، مورد سنجش قرار می گیرند. اما داوطلبانی که دارای مدال نقره یا برنز المپیادهای دانش آموزی باشند، باید در آزمون کتبی شرکت کرده و حدنصاب نمره لازم (حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در آزمون کتبی) را کسب کنند.
 • هر یک از داوطلبان لازم است دارای مدرک زبان انگلیسی مطابق با آن چه در جدول زیر ارائه شده است، باشند.

مدارک مورد تایید جهت شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی

عنوان مدرک

نمره

MHLE

50

MCHE

50

MSRT

50

( TOEFL ( PBT

480

( TOEFL ( IBT

60

IELTS

5

TOLIMO

480

MELAB

70

نکته: دانشجویانی که جزو یکی از گروه های زیر باشند و از سوی سازمان های مربوطه معرفی و تایید شوند، از شرط معدل مقطع کارشناسی و دیپلم معاف هستند.

 • پذیرفته شدگان کنکور تجربی تا رتبه 500 کشوری
 • دارندگان مدال های طلا، نقره و برنز از المپیادهای دانش آموزی
 • برگزیدگان رتبه اول تا سوم نهایی جشنواره های رازی و خوارزمی (در زمینه علوم پزشکی)
 • داوطلبان دارای ابداع یا اختراع ثبت شده
 • دانشجویان نمونه کشوری گروه پزشکی و غیر پزشکی
 • دانشجویان پژوهشگر برجسته
 • برگزیدگان المپیادهای علمی دانشجویی

مدارک مورد نیاز ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400

متقاضیانی که با مطالعه منابع آزمون لیسانس به پزشکی، خود را برای شرکت در این آزمون آماده کرده اند، باید دارای مدارک لازم برای ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی 1400 – 1401 باشند و در صورت وجود هر گونه نقصی در مدارک، مجاز به نام نویسی نخواهند بود. مدارک مورد نیاز برای ثبت نام عبارت اند از:

 • فرم ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی 1400 تکمیل شده به همراه یک قطعه عکس 4*3 که بر روی آن الصاق شده باشد.
 • مدرک زبان (ثبت نام از داوطلبانی که تا زمان ثبت نام موفق به اخذ مدرک نگردیده اند، به صورت مشروط انجام می گیرد)
 • مدرک معتبری که معدل کل دیپلم داوطلب در آن درج شده باشد.
 • مدرکی که نشان دهنده گذراندن طرح نیروی انسانی برای داوطلبان مشمول گذراندن طرح نیروی انسانی باشد.
 • کپی کارت ملی و تمام صفحات شناسنامه
 • مدرک معتبری که معدل مدرک کارشناسی داوطلب در آن درج شده باشد.
 • کارت پایان خدمت و یا معافیت دائم برای داوطلبان مرد
 • عکس 4 * 3

قبولی نهایی داوطلبان پس از موفقیت در آزمون چند مرحله ای پذیرش دانشجوی پزشکی از مقطع کارشناسی که در زمان برگزاری آزمون لیسانس به پزشکی توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران اجرا می گردد، انجام می شود. پس از اعلام نتایج آزمون لیسانس به پزشکی 1400، از داوطلبانی که موفق به کسب حدنصاب نمره شده باشند، برای حضور در مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی 1400 دعوت به عمل می آید. برای آگاهی از زمان مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی 1400 و همچنین کسب اطلاعات بیشتر درمورد هر کدام از موضوعات فوق، می توانید روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

 

سوالات متداول

1- 3 ماه از پایان سن 25 سالگی ام گذشته است. آیا اجازه ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی را دارم؟

خیر ، امکان ثبت نام برای داوطلبان متولد اولین روز دی ماه سال 74 به بعد وجود دارد.

2- هیچ از یک مدارک زبان مورد نیاز را ندارم. بدون داشتن مدرک زبان معتبر، نمی توان در این آزمون شرکت کرد؟

امکان ثبت نام و شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی به صورت مشروط فراهم می باشد اما در صورت قبولی و به هنگام مصاحبه حضوری ارائه آن لازم است.

3- فارغ التحصیل از دانشگاه آزاد می باشم. آیا می توانم در این آزمون ثبت نام کنم؟

بله، برای فارغ التحصیلان دانشگاه های مختلف محدودیتی وجود ندارد اما باید شرط معدل لازم را دارا باشید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۵ نظر

 1. سلام، وقتتون بخیر.
  من دانشجو ارشد هستم، ایا می توانم در ازمون لیسانس به پزشکی شرکت کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با قوانین و شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی، حین دانشجو بودن در مقطع کارشناسی ارشد نیز، مجاز به ثبت نام خواهید بود.

 2. سلام وقت بخیر
  میخواستم بپرسم امکانش هست من با حفظ یکساله قران مدرک لیسانس قران و حدیث بکیرم و در ازمون لیسانس به پزشکی شرکت کنم؟

  • با سلام، شرایط ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی شامل: داشتن دیپلم علوم تجربی یا ریاضی فیزیک، فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پیوسته گروه علوم پایه و فنی مهندسی مجاز به ثبت نام می باشند.

 3. با سلام
  هیچ راهی برای دور زدن شرایط سنی ( غیر از طح و سربازی ) وجود نداره؟

 4. سلام وقت بخیر
  این آزمون فقط برای دانشگاه تهران برگزار میشه و برای دانشگاهای دیگه ورودی نداره ؟
  و اینکه اگر سن پایین تر از ۲۵ باشه اشکالی نداره ؟

  • با سلام، در حال حاضر پذیرش در آزمون لیسانس به پزشکی مختص به دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد و شرایط سنی حداقل ۲۵ سال تمام می باشد.

 5. سلام کسی که دیپلم تجربی داره با معدل ۱۸ و (فقط نهایی حسابه؟) رشته شناوری مثل مدیریت یا حسابداری خونده باشه میتونه در این آزمون شرکت کنه؟؟

  • با سلام، مطابق با شرایط ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی، فارغ التحصیلان رشته های علوم پایه و فنی مهندسی مجاز به ثبت نام می باشند.

 6. با سلام ، من متولد مهر سال هفتاد و پنج هستم ، و تا تابستان ۱۴۰۰فارغ التحصیل نمیشم ، میخواستم ببینم آیا امکان ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی سال ۱۴۰۱ برام وجود داره؟؟یا شرط سنی رو از دست میدم ؟؟؟؟

  • با سلام و وقت بخیر، طبق اطلاعیه پذیرش ۱۴۰۰، شرایط سنی ۲۵ سال تمام می باشد (متولدین ۱۳۷۴/۱۰/۰۱ به بعد). در رابطه با شرایط پذیرش ۱۴۰۱، در حال حاضر اطلاعیه ای منتشر نشده است.

 7. سلام من دانش آموز کنکوری هستم معدل کل دیپلمم ۱۸/۴۴ هست خواستم بدونم اگر من در هر یک از رشته های پیراپزشکی شرکت کنم بعد از دریافت لیسانسم تا قبل از ۲۵ سالگی میتونم در آزمون شرکت کنم!؟
  چون من فکر کردم فقط باید رشته علوم آزمایشگاهی باشه
  اگر لیسانس پیراپزشکی ام را از دانشگاه آزاد بگیرم با معدل بالای ۱۶ میتونم در این آزمون شرکت کنم؟!

 8. سلام و عرض ادب .من در حال حاضر دانشجوی سال دوم دانشگاه فرهنگیان هستم .الان میتونم در آزمون شرکت کنم یا باید بعد از اینکه لیسانس گرفتم در آزمون شرکت کنم ؟

  • با سلام، شرایط ثبت نام در آزمون لیسانس به پزشکی، داشتن دیپلم تجربی یا ریاضی فیزیک، فارغ التحصیل مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در رشته های علوم پایه و فنی مهندسی، شرایط سنی ۲۵ سال تمام می باشد.

 9. سلام من دانشجوی ارشد پرستاری هستم هنوز فارغ التحصیل نشدم. آیا میتونم در این آزمون شرکت کنم؟

  • با سلام، مطابق با اطلاعیه ی ثبت نام آزمون لیسانس به پزشکی، فارغ التحصیلان مقطع ارشد و دکتری مجاز به ثبت نام نمی باشند و شما می بایست انصراف خود را قطعی نمایید.

 10. سلام.این آزمون برای دندان پزشکی برگزار نمیشه؟فقط برای رشته پزشکیه؟

 11. با سلام دارندگان کارشناسی بهداشت عمومی میتواند در لیسانس پزشکی شرکت کند؟

  • با سلام و درود، در صورت فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی، مجاز به شرکت در این آزمون خواهید بود.

 12. سلام،بنده ترم ۲رشته حقوق بادیپلم تجربی هستم،اگه ازدانشگاه انصراف بدم میتونم شزکت کنم،،۲۰سالمه

  • با سلام ،
   فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی پیوسته یا ناپیوسته در یکی از رشته های علوم تجربی و علوم ریاضی و فنی می توانند در آزمون شرکت کنند ، لذا درصورتی که دارای شرایط و ضوابط پذیرش آزمون لیسانس به پزشکی باشید می توانید در آزمون شرکت نمایید.

 13. سلام، بنده رشته مامایی خوندم ، منتها سال ۶۷ ، الان نمیتونم شرکت کنم تو رشته های پزشکی ؟

  • با سلام.
   برای شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی شرط سنی وجود دارد و افراد دارای حداکثر ۲۵ سال سن می توانند در این آزمون شرکت کنند البته برای آقایان در صورتی که خدمت سربازی را گذرانده باشند ۲ سال به حداکثر سن اضافه می شود.

 14. سلام ، از رشته مدیریت میتوان کدام رشته پزشکی را انتخاب کرد?

  • با سلام ،
   مطابق با شرایط و ضوابط شرکت در آزمون لیسانس به پزشکی ، شما می بایست فارغ التحصیل مقطع کارشناسی(پیوسته و یا ناپیوسته) یکی از رشته های علوم تجربی و یا علوم ریاضی و فنی باشید ، لذا متاسفانه با مدرک کارشناسی مدیریت امکان ثبت نام در آزمون مذکور را دارا نمی باشید.

 15. سلام ..اگه فارغ تحصیل دی ماه باشیم .و مدرک کارشناسیمونو اسفند بدن …باز میشه ثبت نام کرد ؟البته من نمیخوام واسه امسال ثبت نام کنم کلن گفتم ..ممنون میشم جواب بدین چون واسم خیلی مهمه ..

  • با سلام ،
   شما در زمان نام نویسی آزمون می بایست اسکن مدرک تحصیلی خود را در سامانه بارگذاری نمایید.لازم به ذکر است مطابق با اطلاعیه معاونت آموزشی اسکن موارد دیگر از جمله ریزنمرات و … پذیرفته نیست.

 16. سلام آیا از دانشگاه آزاد میشه شرکت کرد؟

  • با سلام ، بله اگر شما فارغ التحصیل مقطع کارشناسی در یکی از رشته های علوم تجربی و یا علوم ریاضی و فنی باشید ، در صورت داشتن سایر شرایط ثبت نام می توانید در آزمون ثبت نام و شرکت نمایید . همچنین می توانید با مراچعه به مصاحبه آزمون لیسانس به پزشکی اطلاعات تکمیلی در رابطه با آزمون را به دست آورید .

 17. سلام وقتتون بخیر
  زمان ازمون کتبی لیسانی به پزشکی امسال که نوشتید ۹اسفند ۹۸
  برگزار خواهد شد ،دانشگاه تهران اعلام کرده است؟ یا اینکه با توجه
  به ازمون پارسال نوشته اید؟

 18. ایلتس باید اکادمیک باشه یا جنرال ؟

 19. سلام،شرط معدل لیسانس با توجه به ضریب هر دانشگاه هست یا اینکه ضریب دانشگاه در نظر نمیگیرن؟

دریافت مشاوره