تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / سامانه و سایت / ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت | parvaneh.behdasht.gov.ir

ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت | parvaneh.behdasht.gov.ir

لینک مستقیم ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت
ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

اگر فارغ التحصیل یا دانشجوی رشته های پزشکی و پیراپزشکی هستید و در صورت برخورداری از شرایط لازم، قصد آغاز فعالیت و تاسیس موسسات مرتبط با رشته خود را دارید، می بایست ابتدا پروانه فعالیت خود را از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور دریافت نمایید. در سال های گذشته این فرآیند به روش حضوری انجام می پذیرفت اما در راستای ارائه هرچه بهتر خدمات غیر حضوری برای اعطای مجوز به متقاضیان، سامانه ای تحت عنوان سایت صدور پروانه های وزارت بهداشت راه اندازی شده است.

داوطلبان راه اندازی موسسات پزشکی و پیراپزشکی می توانند درخواست فعالیت خود را در این سامانه ثبت نموده و منتظر دریافت پاسخ تقاضای خود باشند. همچنین امکان تمدید و یا ویرایش اطلاعات پروانه برای افرادی که پیش تر مجوز فعالیت خود را دریافت نموده اند نیز وجود دارد.

لینک مستقیم ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت 

ثبت درخواست دریافت مجوز تاسیس مراکز پزشکی و درمانی از طریق سامانه صدور مجوز پروانه های وزارت بهداشت به نشانی parvaneh.behdasht.gov.ir انجام می پذیرد.

امکانات سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

از اواسط سال 96 با راه اندازی سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت، تمامی امور مرتبط با دریافت، تمدید زمان یا ویرایش اطلاعات درج شده در پروانه فعالیت واجدین شرایط کسب آن، به صورت اینترنتی و غیر حضوری قابل انجام است. این سامانه که برای تسهیل و تسریع ارائه خدمات به افراد توسط وزارت بهداشت طراحی و راه اندازی شده است، امکان صدور انواع پروانه های مورد تایید وزارت بهداشت را برای کاربران خود فراهم می نماید. متقاضیان می بایست درخواست های مرتبط خود را پس از نام نویسی در سایت به ثبت رسانده و منتظر دریافت نتیجه باشند. در ادامه به معرفی تمامی امکانات این سامانه می پردازیم.

امکانات سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

1) ارسال درخواست یا ورود به سامانه

با کلیک بر روی عبارت “ورود به سامانه” می توانید از امکانات به امکانات این سامانه دسترسی پیدا کنید اما در صورتی که برای بار اول می خواهید از خدمات آن استفاده می نمایید، لازم است ابتدا نسبت به ثبت نام خود اقدام کنید. درج کد ملی، شماره تماس و ایمیل معتبر برای نام نویسی الزامی خواهد بود، چرا که مکاتبات بعدی سامانه با شما از طریق نشانی پست الکترونیک ثبت شده انجام می پذیرد. لازم به ذکر است با یک بار ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در این سامانه می توانید از تمامی امکانات سامانه بهره مند شوید. همچنین در صورتی که رمز عبور خود را فراموش کرده باشید، نگران نباشید چرا که در همین قسمت امکان بازیابی کلمه عبور برای شما وجود دارد.

2) آیین نامه ها و منابع

در این قسمت از سامانه می توانید آیین نامه های مرتبط با تاسیس تمامی مراکز درمانی یا دفاتر کاری که درخواست دریافت پروانه آن ها از طریق این سامانه به ثبت می رسند، دریافت و مطالعه نمایید تا از جزئیات دقیق آخرین اصلاحات و قوانین حاکم بر فرآیند تاسیس مرکز مورد نظر مطلع شوید. به علاوه امکان دریافت دستورالعمل های مرتبط با جزئیات فعالیت مراکز و همچنین مراحل اجرای انواع درخواست ها به صورت فایل pdf وجود دارد. در جدول زیر تمامی مراکزی که پروانه فعالیت وزارت بهداشت آن ها از طریق این سامانه قابل دریافت است، ذکر شده اند.

اسامی موسسات واجد شرایط اخذ مجوز از سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت 
عنوان موسسه زیرشاخه ها و حوزه های فعالیت
بیمارستان ها و مراکز جراحی بیمارستان دندانپزشکی، مرکز جراحی محدود و سرپایی، بیمارستان محلی، مرکز درمان ناباروری
دفاتر کار شنوایی سنجی، مشاوره تغذیه، بینایی سنجی، گفتار درمانی، کایروپرکتیک، روانشناسی بالینی، کاردرمانی
مراکز پیش گیری و غربالگری آموزش بهداشت و ارتقا سلامت، پیشگیری و تشخیص زود هنگام بیماری های غیر واگیر و سرطان، تخصصی طب کار، مشاوره و ارائه خدمات مامایی
مراکز و موسسات توانبخشی بخش بازتوانی قلبی و عروق، لابراتوار پروتزهای دندانی، مرکز جامع توانبخشی، مرکز تحت حاد توانبخشی، موسسه ساخت و فروش عینک طبی، مرکز ارتوپدی فنی، موسسه فیزیوتراپی
گردشگری و سلامت شرکت های تسهیل گر خدمات تشخیصی و درمانی به گردشگران سلامت، خدمات گردشگری سلامت، واحد بیماران بین الملل در موسسات پزشکی
مراکز مراقبتی ارائه خدمات مراقبتی درمانی طولانی مدت، سرپایی مراقبت های حمایتی و تسکینی سرطان، ارائه خدمات و مراقبت های بالینی در منزل، مشاوره و ارائه مراقبت های پرستاری در منزل، خدمات آمبولانس خصوصی
موسسات و مراکز پرتو پزشکی مرکز سرپایی شیمی درمانی، مراکز تصویربرداری و رادیولوژی پزشکی، موسسه پزشکی هسته ای
آزمایشگاه ها  تشخیص طبی، پزشکی، تشخیص طبی ژنتیک
مراکز و درمانگاه های عمومی و تخصصی
مرکز تخصصی رشد و تکامل کودکان، درمانگاه تخصصی پزشکی ورزشی، درمانگاه تخصصی ایمونولوژی و آلرژی، سلامتکده طب سنتی ایرانی، مرکز تخصصی اختلالات خواب، کلینیک ویژه مستقل، مرکز جامع دیالیز، درمانگاه چند تخصصی ژنتیک، درمانگاه دندانپزشکی، درمانگاه عمومی، مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت، درمانگاه تخصصی چشم، مرکز درمان سوء مصرف مواد، درمانگاه تخصصی بیماری های پوست و مو، درمانگاه چند تخصصی مغز و اعصاب و روان، درمانگاه تخصصی غیرتهاجمی قلب و عروق، درمانگاه تخصصی دیابت، درمانگاه تخصصی داخلی، درمانگاه تخصصی ایمونولوژی و آلرژی

3) دانلودهای ضروری

برای استفاده بهتر و عدم مواجه شدن با مشکلی در هنگام ورود به سامانه توصیه می شود جهت انجام امور مرتبط از دو مرورگر firefox و chrome استفاده نمایید که لینک دانلود آن در سایت صدور پروانه وزارت بهداشت وجود دارد. اپلیکیشن موبایلی درمانیاب نیز یکی از نرم افزارهایی است که نزدیک ترین مراکز درمانی به محل زندگی را به شما نشان می دهد.

4) سرویس ها و خدمات

امکان ارائه خدمات دیگری نیز از طریق سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت نیز وجود دارد که این خدمات عبارت اند از:

 • امکان دریافت و یا تمدید مدت زمان پروانه های بهره برداری و مسئول فنی
 • تغییر و ویرایش اطلاعات پروانه مانند نام موسس، تغییر مسئول فنی، افزایش بخش یا دریافت تجهیزات
 • دریافت موافقت اصولی جهت ارتقای تجهیزات سرمایه ای و بالابردن تعداد بخش ها
 • صدور مجوز و موافقت اصولی جهت راه اندازی موسسات پزشکی

5) اطلاعات و مدارک راهنما

ثبت درخواست اینترنتی صدور پروانه تاسیس هر یک از مراکز پزشکی و پیراپزشکی در این سامانه احتیاج به در دسترس داشتن مدارک معینی دارد که بهترین راه برای اطلاع دقیق از این مدارک جهت آماده سازی پیش از شروع فرآیند ارسال درخواست، بررسی این بخش از سامانه است. شما می توانید با کلیک بر روی لینک “مدارک مورد نیاز بهره برداری موسسات” فایل قرار داده شده را دریافت نموده و پس از آگاهی دقیق از مدارک مورد نیاز، فرآیند خود را آغاز نمایید. به علاوه صدور پروانه منوط به پرداخت هزینه بر اساس نوع پروانه درخواستی و محل مورد نظر جهت راه اندازی موسسه می باشد که جزئیات آن در یک فایل جمع آوری شده و جهت دانلود در همین بخش از سامانه قرار گرفته است.

نحوه استفاده از سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

در صورتی که واجد شرایط تاسیس یک مرکز درمانی باشید، می بایست برای دریافت پروانه فعالیت خود و یا انجام اصلاحات در آن از طریق ثبت نام و یا ورود به سامانه یاد شده اقدام نمایید. در صورتی که اولین بار است از این سامانه استفاده می کنید، ابتدا باید در سامانه ثبت نام نمایید. همچنین امکان بازیابی رمز عبور در صورت فراموشی آن و یا ویرایش اطلاعات نام نویسی نیز در این قسمت وجود دارد.

نحوه ثبت نام در سامانه

 • به سامانه صدور پروانه وزارت بهداشت به نشانی parvaneh.behdasht.gov.ir مراجعه نموده و عبارت “جهت عضویت کلیک فرمایید” را برگزینید.

مرحله اول از نحوه ثبت نام در سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

 • نوع درخواست خود را مشخص کرده و پس از درج کد ملی و سال تولد خود به همراه کد امنیتی در کادرهای مربوطه، دکمه “جستجو” را بفشارید.

مرحله دوم از نحوه ثبت نام در سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

 • شماره تلفن همراه خود را در بخش مورد نظر ثبت نموده و روی عبارت “دریافت کد فعالسازی” کلیک کنید.

مرحله سوم از نحوه ثبت نام در سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

 • بعد از درح کد ارسال شده در کادر معین، دکمه “تایید” را بفشارید.

مرحله چهارم از نحوه ثبت نام در سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

 • در صفحه مرتبط با ایجاد حساب کاربری با درج مشخصات خواسته شده مانند پست الکترونیک و اطلاعات هویتی لینک “تایید و ادامه ثبت نام” را برگزینید تا مراحل ثبت نام شما به پایان برسد.

مرحله پنجم از نحوه ثبت نام در سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

نحوه ورود به سامانه

 • وارد سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت به آدرس parvaneh.behdasht.gov.ir شوید و عبارت “جهت ورود بر روی این لینک کلیک فرمایید” را برگزینید.

مرحله اول از نحوه ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

 • نام کاربری (کد ملی) و کلمه عبور معین شده در زمان ثبت نام را به همراه عبارت امنیتی در کادر مرتبط درج نموده، سپس دکمه “ورود به سامانه” را بفشارید تا پنل کاربری شما به نمایش در آید و از طریق آن به ثبت درخواست و یا ویرایش اطلاعات خود بپردازید.

مرحله دوم از نحوه ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

نحوه بازیابی رمز عبور در سامانه

 • در صفحه اصلی سامانه صدور پروانه وزارت بهداشت با نشانی اینترنتی parvaneh.behdasht.gov.ir، لینک “بازیابی رمز عبور” را انتخاب نمایید.

مرحله اول از نحوه بازیابی کلمه عبور ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

 • پست الکترونیک و کد ملی خود را درج نموده و سپس دکمه “ارسال رمز عبور” را بفشارید. پس از چند دقیقه به نشانی الکترونیکی شما، ایمیلی ارسال خواهد شد که حاوی رمز عبور جدید می باشد.

مرحله دوم از نحوه بازیابی کلمه عبور ورود به سامانه صدور پروانه های وزارت بهداشت

چند نکته مهم

 • رمز عبور ارسال شده عددی 6 رقمی است.
 • بهتر است با اولین ورود به سامانه رمز عبور خود را تغییر دهید.
 • 2 ماه قبل از به پایان رسیدن اعتبار پروانه، نسبت به ارسال درخواست تمدید موافقت اصولی و یا ثبت درخواست تمدید پروانه بهره برداری و مسئول فنی خود اقدام کنید.
 • در صورت فراموشی رمز عبور و همچنین ایمیل ثبت شده در سامانه، به دانشگاه مراجعه نموده و از رییس اداره بخواهید که ایمیل شما را در سایت تغییر دهد.

 

سوالات متداول

1- سامانه صدور پروانه وزارت بهداشت چه امکاناتی دارد؟

ثبت درخواست دریافت یا تمدید پروانه تاسیس مراکز پزشکی و موافقت اصولی جهت ارتقای تجهیزات سرمایه ای از جمله خدمات این سامانه است.

2- برای ورود به سامانه صدور پروانه وزارت بهداشت چه اطلاعاتی لازم است؟

درج کد ملی و رمز عبور مشخص شده در زمان ثبت نام برای ورود به این سامانه الزامی است.

3- آیا در صورت فراموشی رمز عبور سامانه صدور پروانه وزارت بهداشت، امکان بازیابی آن وجود دارد؟

بله، بازیابی رمز عبور مطابق با روند ذکر شده در این مقاله و با استقاده از کد ملی و پست الکترونیکی متقاضی، امکان پذیر است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره