خانه سامانه و سایت سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی | navid.vums.ac.ir

سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی | navid.vums.ac.ir

راهنمای ورود به سامانه نوید
سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

دانشگاه علوم پزشکی مجازی به عنوان دانشگاه پیشتاز در امر آموزش، پژوهش و توسعه علم و دانش در حیطه مجازی شروع به فعالیت نمود. یکی از اقدامات مهم و قابل توجه این دانشگاه طراحی سیستم های مدیریت یادگیری است. سیستم های مدیریت یادگیری، فاکتور کلیدی و مهم برای توسعه یادگیری الکترونیکی به حساب می آیند. این سیستم ها جهت تعامل فراگیران با اساتید طراحی شده اند و امکان انجام اموری از قبیل ثبت نام، پیگیری، ارزشیابی و ارائه برنامه ها را فراهم می نمایند.

در این راستا متخصصان آموزش مجازی و فنی، طراحی و اجرای سامانه ای تحت عنوان نوید را بر عهده گرفتند. “نوید” فرم اختصار عبارت “نرم افزار ویژه یادگیری دانشگاهی” است که نسخه اول آن در مرداد ماه سال 96 به کار گرفته شد و از مهرماه 97 در اختیار تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت.

لینک مستقیم ورود به سامانه نوید دانشگاه علوم پزشکی مجازی

لینک مستقیم ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

دانشگاه­ های علوم پزشکی کشور مجازند تا کلیه برنامه ­های درسی اعم از رسمی، غیر رسمی، کارگاهی و آموزش مداوم، شامل برنامه­ های رایگان یا غیر رایگان را به صورت نامحدود در سامانه نوید به آدرس navid.vums.ac.ir ارائه کنند.

معرفی سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

سامانه نوید دارای بخش های مختلفی می باشد که برای سهولت دانشجویان در امر آموزش مجازی طراحی شده است و در این بخش قصد داریم به معرفی آن ها بپردازیم.

بخش اول

مرحله اول معرفی سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

شماره 1: از طریق نوار بالایی سایت همان طور که در عکس فوق مشاهده می نمایید، این امکان وجود دارد که زبان سایت به فارسی و یا انگلیسی تغییر نماید. همچنین برای دسترسی به سوالات متداولی که احتمالا به هنگام کار با سامانه با آن ها مواجه شوید و یا در صورت نیاز به ارتباط با پیشتیبانی نیز از این طریق می توانید اقدام نمایید. البته اخبار مربوطه و ورود به سامانه نیز از نوار بالایی سایت قابل انجام خواهد بود.

شماره 2: علاوه بر قسمت قبل، امکان ورود به سایت و یا ارتباط با پشتیبانی برای مطرح نمودن پرسش های مربوطه از این طریق امکان پذیر می باشد.

شماره 3: در این بخش نیز آمار کلی دروس ارائه شده در سامانه، اساتید و دانشجویان فعال و همچنین محتوای آموزشی موجود در سایت قابل مشاهده است.

بخش دوم

مرحله دوم معرفی سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

شماره 4: دسترسی به کلیه اطلاعیه های آموزشی اعم از تقویم زمانبندی فرآیند های دانشگاه علوم پزشکی، زمان برگزاری آزمون های مختلف و… با مراجعه به این قسمت میسر خواهد بود.

بخش سوم

مرحله سوم معرفی سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

شماره 5: در این آیکون راهنمایی مبنی بر آموزش ساختار جلساتی است که به منظور پیشبرد اهداف آموزشی دانشگاه علوم پزشکی در این سامانه طراحی شده است. یعنی اساتید و دانشجویان می توانند از طریق این بخش با قابلیت جدید سایت نوید مبنی بر فعال کردن و تعریف جلسات آشنایی یابند.

شماره 6: مراجعه کنندگان به این سایت از طریق انتخاب این گزینه می توانند با نحوه امتیاز دهی به دروس برگزار شده در سامانه آشنایی پیدا کنند.

شماره 7: همچنین چگونگی شرکت در کلاس های مجازی سامانه نوید و ویدیو کنفرانس های ارائه شده نیز به وسیله این شماره توضیح داده شده است.

شماره 8: دانشجویان و اساتید برای دسترسی به مابقی توضیحاتی که برای امکانات جدید این سامانه ذکر شده است، می توانند گزینه “مشاهده همه” را انتخاب نمایند که از دیگر قابلیت های نوین آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • قابلیت گزارش های لاگ
 • قابلیت بازی پردازی
 • سیستم خود آزمون
 • قابلیت کپی درس

دیگر امکانات سامانه نوید

در سامانه نوید اطلاعات دروس ترم جاری و ترم های پیشین در نمایه دانشجو قرار می گیرد؛ اما گفتنی است که امکانات سامانه نوید، صرفا به آموزش محدود نمی شود؛ بلکه بخش های مختلفی مربوط به برگزاری تکالیف، آزمون ها و حتی گفتگوی های گروهی در این سامانه وجود دارد.

مطالب درسی که توسط استاد مربوطه در سامانه نوید تنظیم می شوند، قابلیت برنامه ریزی زمانی دارند که شما را ملزم به مطالعه در وقت مقرر شده خواهد کرد. شما می بایست پس از مطالعه هر منبع، تیک تایید را بزنید. همچنین برای ارسال تکالیف، از جانب استاد مربوطه مهلتی برای شما تعیین می شود که در این بازه ملزم به پاسخگویی هستید. البته امکان ارسال پاسخ حتی پس از بازه مقرر از سامانه نوید وجود دارد، اما در صورت ارسال در خارج از بازه زمانی اعلام شده، پیام تاخیر برای شما نمایان خواهد شد که بازخورد آن به عهده استاد خواهد بود.

به بیانی دیگر این سامانه، یک شبیه سازی از کلاس های حضوری است و می توان از آن برای بارگذاری فایل های درسی، تعریف تمرین، برگزاری آزمون، ایجاد بحث و گفتگو بین دانشجویان و برگزاری کلاس های آنلاین استفاده کرد. همچنین سامانه نوید به گونه ای طراحی شده است که شما در هر ساعت از شبانه روز قادر به ورود و استفاده از آن می باشید.

راهنمای ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

با طراحی و اجرای سامانه نوید توسط دانشگاه علوم پزشکی مجازی، امکان تعامل دانشجویان و اساتید دانشگاه های علوم پزشکی کشور و امکان شرکت در کلاس های درسی به صورت مجازی میسر شد و با توجه به پیشرفت توسعه امور اینترنتی با استقبال زیادی مواجه گشت؛ بنابراین در مدت زمان کوتاهی در اختیار تمامی دانشگاه های علوم پزشکی کشور قرار گرفت که در ادامه مطلب زیر به آن ها پرداخته شده است. ورود به سامانه نوید با توجه به دانشگاه های مختلف، به دو صورت ممکن خواهد بود.

ورود با حساب کاربری سامانه سما

دانشجویان به واسطه دانشگاه خود دارای حساب کاربری سما می باشند که برای اولین ورود به سامانه نوید می توانند مراحل زیر را طی کنند.

 • پس از ورود یه سامانه نوید دانشگاه خود، صفحه زیر پیش روی شما باز خواهد شد که شما می بایست روی گزینه “ورود” کلیک نمایید.

مرحله ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

 • پس از ورود به سامانه، صفحه ای همانند صفحه زیر نمایان می شود؛ در صورتی که برای اولین بار قصد وارد شدن به سامانه نوید را دارید، باید وارد صفحه “سما” شوید. (در غیر این صورت تنها کافیست آدرس ایمیل و رمز عبور خود را وارد نمایید)

مرحله دوم ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

 • شما برای ورود به سامانه نوید، نیاز به داشتن یک حساب کاربری در سامانه سما خواهید داشت. بنابراین می بایست نام کاربری و کلمه عبور خود را درج نموده و کلید “ورود به سیستم” را بفشارید.

مرحله سوم ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

 • پس از ورود به سامانه سما، سیستم به صورت خودکار آدرس ایمیل معتبری از شما در خواست خواهد کرد که پس از وارد کردن ایمیل معتبر وارد صفحه خود در سامانه نوید خواهید شد.

ورود به سامانه نوید 5

لازم به ذکر است که گذراندن مراحل یاد شده، برای اولین ورود به سامانه نوید می باشند؛ پس از اولین ورود خود از طریق سامانه سما، حساب کاربری شما در سامانه نوید ثبت خواهد شد. لذا در مراجعات بعدی می توانید به طور مستقیم  با انتخاب گزینه “ورود” به حساب کاربری خود وارد شوید.

مرحله چهارم ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

ورود بدون حساب کاربری سامانه سما

در صورتی که شما دارای حساب کاربری سما نیستید، در هنگام ورود به سامانه نوید دانشگاه خود (حتی اگر برای بار اول قصد ورود دارید)، تنها یک گزینه مربوط به سامانه نوید را پیش روی خود خواهید داشت.

 • بنابراین وارد سامانه شده و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد و کلید “ورود” را انتخاب کنید. برای اولین ورود می توانید نام کاربری و رمز عبور خود را از دفتر مدیریت آموزشی دانشکده خود دریافت کنید. 

مرحله چهارم ورود به سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

بازیابی رمز عبور 

مراجعه کنندگان در صورتی که رمز عبور خود را فراموش نموده باشند، می توانند با طی نمودن مراحل ذیل، به صورت اینترنتی به بازیابی آن بپردازند.

 • پس از مراجعه به سامانه نوید و انتخاب کلید “ورود” در صفحه پیش رو، عبارت “کلمه عبور را فراموش کردم” را برگزینید.

مرحله اول بازیابی رمز عبور سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

 • سپس در این صفحه ایمیلی را که در سامانه نوید ثبت نموده اید، را درج نموده و پس از فعال نمودن تیک عبار ” من ربات نیستم” بر روی گزینه “ارسال ایمیل” کلیک نمایید. در حالت رمز شما به آدرس ایمیلی که وارد نموده اید، ارسال خواهد شد.

مرحله دوم بازیابی رمز عبور سامانه نوید دانشگاه علوم پزشکی

 • چنانچه ایمیلی ثبت شده در سامانه را نیز به خاطر ندارید، با انتخاب گزینه “موبایل” در کادر مشخص شده شماره تلفن همراه خود را وارد نموده و مجددا پس از فعال نمودن تیک عبارت ” من ربات نیستم” و فشردن کلید ” ارسال کد” رمز ورود خود را به صورت پیامک دریافت نمایید.

مرحله سوم بازیابی رمز عبور سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی

لینک مستقیم ورود به سامانه اختصاصی نوید دانشگاه های علوم پزشکی

دسترسی به سامانه نوید برای دانشجویان هر دانشگاه، از سامانه اصلی دانشگاه صورت می گیرد. به بیان دیگر، این سامانه برای هر دانشگاه به طور مستقل تعریف می شود که لینک مستقیم آن ها در جدول پیوست قرار داده شده است.

سامانه نوید دانشگاه های علوم پزشکی
نام دانشگاهآدرس سامانهنام دانشگاهآدرس سامانه
دانشگاه علوم پزشکی آبادانabadanumsnavid.vums.ac.irدانشکده علوم پزشکی ساوهsavehumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی اراکarakmunavid.vums.ac.ir دانشگاه علوم پزشکی سبزوارmedsabnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی ارتشajaumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی سمنانsemumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی اردبیلarumsnavid.vums.ac.irدانشکده علوم پزشکی سیرجانsirumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی ارومیهumsunavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی شاهدshahednavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی اسفراینesfrumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی شاهرودshmunavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی اصفهانmuinavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی شوشترshoushtarnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی البرزabzumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی شهرکردskumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی اهوازajumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتیsbmunavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی ایرانiumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی شیرازsumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهرirshumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی فساfumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی ایلامmedilamnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی قزوینqumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بابلmubabolnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی قمmuqnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بجنوردnkumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی کاشانkaumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بمmubamnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی کردستانmuknavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بقیه اللهbmsunavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی کرمانkmunavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بهبهانbehumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی کرمانشاهkumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشیuswrnavid.vums.ac.irدانشکده علوم پزشکی گراشgerumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بوشهرbpumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی گلستانgoumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی بیرجندbumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی گنابادgmunavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی تبریزtbzmednavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی گیلانgumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریهthumsnavid.vums.ac.irدانشکده علوم پزشکی لارستانlarumsnavid.vums.ac.ir
دانشکده علوم پزشکی تربت جامtrjumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی لرستانlumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی تهرانtumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی مازندرانmazumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی جیرفتjmunavid.vums.ac.irدانشکده علوم پزشکی مراغهmrgumsnavid.vums.ac.ir
دانشکده علوم پزشکی جهرمjumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی مشهدmumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی دزفولdumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی نیشابورnumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی رفسنجانrumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی هرمزگانhumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی زابلzbmunavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی همدانumshanavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی زاهدانzaumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی یاسوجyumsnavid.vums.ac.ir
دانشگاه علوم پزشکی زنجانzumsnavid.vums.ac.irدانشگاه علوم پزشکی یزدssunavid.vums.ac.ir

 

سوالات متداول

1- سامانه نوید دارای چه بخش هایی است؟

در سامانه نوید بخش های مختلفی جهت کلاس های آموزشی، انجام تکالیف، برگزاری آزمون و گفت و گوی گروهی طراحی شده است.

2- داوطلبان برای ورود به سامانه آموزش پزشکی مجازی باید از چه طریق اقدام نمایند؟

بدین منظور داوطلبان می بایست به سامانه نوید به نشانی navid.vums.ac.ir و یا آدرس سامانه نوید مربوط به دانشگاه علوم پزشکی خود که لینک مستقیم آن ها در متن مقاله موجود است، مراجعه نمایید.

3- با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه سما می شوم؛ اما قادر به ورود به سامانه نوید نمی باشم. چه می توان کرد؟

این حالت بدین معنی است که رمز عبور شما در سامانه سما منقضی شده است. شما می بایست وارد سامانه سما شده و رمز عبور خود را تغییر دهید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره