تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / معرفی زیرگروه های رشته انسانی 1400

معرفی زیرگروه های رشته انسانی 1400

لیست زیرگروه های رشته انسانی 1400
معرفی زیرگروه های رشته انسانی 1400

رشته انسانی هم مانند سایرین، دارای زیرگروه هایی است که در دفترچه ثبت نام کنکور ذکر می شوند. این زیرگروه ها هرکدام شامل مجموعه ای از رشته های تحصیلی هستند که داوطلب پس از اعلام نتایج کنکور درصورت مجاز شدن می تواند به تهیه لیست انتخابی خود بپردازد. اما در کدام رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی شانس قبولی بیشتری دارد؟

رتبه ای که داوطلب در هر زیرگروه کسب می کند، در کارنامه به صورت مجزا تعیین می شود. با توجه به این که هر زیرگروه حاوی رشته های متفاوتی است بنابراین می توان گفت رتبه داوطلب در هر زیرگروه که بهتر باشد، شانس قبولی وی در مجموعه رشته های آن نیز بالاتر خواهد بود.

حال این برتری، خود به ضرایب برخی از دروس بستگی دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت. همچنین فراموش نکنید که با عضویت در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی می توانید از اخبار پیرامون کنکور سراسری 1400 در اسرع وقت باخبر شوید.

لیست رشته های دانشگاهی رشته انسانی، به 5 زیرگروه تقسیم می شوند.

ضرایب دروس در زیر گروه های مختلف گروه علوم انسانی 1400

گفتیم که کسب رتبه در یک زیرگروه به ضرایب دروس و درصد هایی که در هر درس کسب می شود بستگی دارد، به عنوان مثال اگر درسی در یک زیرگروه ضریب 1 و در دیگری ضریب 4 داشته باشد، هرچه درصد آن درس بهتر باشد شانس قبولی در رشته های زیرگروهی که دارای ضریب 4 است، بالاتر خواهد بود. جدول زیر ضرایب دروس در رشته انسانی برای زیرگروه های مختلف را نشان می دهد.

ضرایب دروس زیرگروه های رشته علوم انسانی
عناوین دروس / زیرگروه زیرگروه 1 زیرگروه 2 زیرگروه 3 زیرگروه 4 زیرگروه 5
ریاضی 2 4 4 3 3
اقتصاد 1 2 3 2 2
زبان و ادبیات فارسی 4 2 2 2 2
زبان عربی 4 1 1 1 1
تاریخ و جغرافیا 1 1 1 3 1
علوم اجتماعی 1 3 2 2 3
فلسفه و منطق 3 1 1 2 2
روان شناسی 1 2 1 3 3

رشته های گروه آزمایشی علوم انسانی 1400

هر زیرگروه، مجموعه ای از رشته ها است که داوطلب بسته به رتبه کسب شده در هر یک، می تواند معیارهای خود را در نظر گرفته و با توجه به آن ها، رشته های مورد نظر خود را اولویت بندی نماید. جدول ذیل، نشان دهنده رشته های تحصیلی گروه آزمایشی علوم انسانی بوده که از دفترچه ثبت نام آزمون سراسری استخراج شده است.

لازم به ذکر است که با استفاده از نرم افزار تخمین رتبه کنکور ایران مشاوره و با در نظر گرفتن رتبه در هر کدام از زیر گروه ها، امکان سنجیدن رتبه احتمالی برای داوطلبان فراهم می باشد. همچنین شما عزیزان در صورت داشتن هر گونه سوال در این باره می توانید از طریق مشاوره تلفنی پاسخ پرسش های خود را بیابید.

رشته های تحصیلی زیرگروه های رشته علوم انسانی
زیرگروه رشته های تحصیلی
زیرگروه 1 مقطع کارشناسی ارشد: کارشناسی ارشد پیوسته علوم قضایی، کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و ارشاد، کارشناسی ارشد پیوسته معارف اسلامی و حقوق
مقطع کارشناسی: آموزش الهیات، آموزش زبان عربی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، ادیان و مذاهب، ادیان و عرفان، ایران شناسی، تاریخ تمدن ملل اسلامی، تربیت مروج سیاسی، حقوق، زبان و ادبیات ترکی آذری، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، زبان و ادبیات کردی، شیعه شناسی، علوم قرآن و حدیث، علوم قضایی، فرهنگ و معارف اسلامی، فقه شافعی، فقه و حقوق اسلامی، فقه و حقوق امامی، فقه و حقوق حنفی، فقه و حقوق شافعی، فقه و حقوق مذاهب اسلامی، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه، فلسفه و حکمت اسلامی، فلسفه و عرفان اسلامی، فلسفه و کلام اسلامی، مترجمی زبان عربی، مربیگری عقیدتی، مطالعات امنیتی، معارف اسلامی، معارف اسلامی – تبلیغ و ارتباطات، معارف اسلامی و اخلاق، معارف اسلامی و ادیان، معارف اسلامی و تاریخ، معارف اسلامی و علوم تربیتی، معارف اسلامی و علوم قرآنی، معارف اسلامی و کلام، معارف اسلامی و مدیریت
مقطع کاردانی: کاردانی آموزش دینی و عربی، کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی، کاردانی امور تربیتی، کاردانی امور دولتی، کاردانی تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی تربیت معلم قرآن کریم، کاردانی حقوق قضایی، کاردانی خدمات اداری
زیرگروه 2 مقطع کارشناسی: آموزش علوم اجتماعی، امنیت اطلاعات، امنیت بین الملل، امنیت نرم، برنامه ریزی اجتماعی و تعاون، پژوهشگری امنیت، جامعه شناسی، حفاظت اطلاعات، روزنامه نگاری، ضد تروریسم، علوم فنی امنیت، مددکاری اجتماعی، مردم شناسی، علوم ارتباطات اجتماعی
مقطع کاردانی: کاردانی آموزش مطالعات اجتماعی
زیرگروه 3 مقطع کارشناسی: اقتصاد، امنیت اقتصادی، حسابداری، روابط عمومی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، گردشگری، مدیریت اطلاعات و ارتباطات، مدیریت امور بانکی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت بیمه اکو، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت مالی، مدیریت و بازرگانی دریایی، مطالعات ارتباطی و فناوری اطلاعات، هتلداری
مقطع کاردانی: کاردانی اشتغال، کاردانی اقتصاد کار و بهره وری، کاردانی امور بانکی، کاردانی امور فرهنگی، کاردانی امور مالی و مالیاتی، کاردانی بیمه، کاردانی گردشگری، کاردانی حسابداری، کاردانی روابط کار، کاردانی مدیریت بازرگانی، کاردانی مدیریت صنعتی، کاردانی مدیریت گمرکی، کاردانی هتلداری
زیرگروه 4 مقطع کارشناسی: آمار، آموزش تاریخ، آموزش جغرافیا، باستان شناسی، تاریخ، تاریخ اسلام، جغرافیا، زبان شناسی، علوم انتظامی، علوم سیاسی
مقطع کاردانی: کاردانی باستان شناسی، کاردانی علوم انتظامی
زیرگروه 5 مقطع کارشناسی: آموزش ابتدایی، آموزش مشاوره و راهنمایی، آموزش تربیت بدنی، آموزش کودکان استثنایی، روان شناسی، علم اطلاعات و دانش شناسی، علوم تربیتی، علوم ورزشی، مشاوره، مطالعات خانواده
مقطع کاردانی: کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی آموزش و پرورش کودکان استثنایی، کاردانی علم اطلاعات و دانش شناسی، کاردانی علوم ورزشی، کاردانی مربی کودک

اگر جزو افرادی هستید که در کنکور شرکت کرده و به دنبال رشته ای با شانس قبولی بالا می باشید، می توانید از لینک توضیحات کارنامه کنکور استفاده نموده و با توجه به رتبه های هر زیرگروه به انتخاب رشته کنکور خود بپردازید. اما اگر جزو داوطلبان سال آینده می باشید، توصیه ما به شما این است که با رشته های گروه انسانی و ضرایب مورد نیاز برای هر کدام آشنا باشید، هدف خود را تعیین کرده و جهت رسیدن به آن تلاش نمایید.

 

سوالات متداول

1- از مجموعه دروس گروه آزمایشی علوم انسانی، فلسفه و منطق دارای چه میزان اهمیتی در زیر گروه 2 رشته انسانی می باشد؟

این درس دارای ضریب 1 در زیرگروه 2 رشته انسانی است.

2- رشته علوم انسانی دارای چند زیرگروه می باشد؟

دروس این رشته در 5 زیرگروه جای گرفته اند.

3- از کجا می توان رشته های زیرگروه انسانی را مشاهده کرد؟

با مراجعه به دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵۶ نظر

 1. سلام. من میتونم با کارشناسی ارشد علوم ورزشی ، دکتری روانشناسی شرکت کنم؟؟ چون هردو تو یک زیر گروه علوم انسانی هستند. خواستم ببینم میشه؟راهکار چیه

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام دکتری سال ۱۴۰۰، با مدرک کارشناسی ارشد رشته ی ذکر شده مجاز به ثبت نام برای آزمون دکتری روان شناسی نمی باشید.

 2. با سلام
  اگر بخواهم وارد دانشگاه افسری سپاه بشوم جز کدام زیر گروه قرار میگیرم؟

  • با سلام، برای ورود به دانشگاه افسری سپاه، می بایست در آزمون داخلی شرکت کنید؛ شما می توانید با مراجعه به هسته گزینش سپاه در استان محل سکونت خود، از زمان ثبت نام آزمون و جزئیات آن مطلع شوید.

 3. سلام پس ضریب زبان انگلیسی چیشد؟؟

 4. سلام، میخواستم بدونم بعد از اینکه دیپلم انسانی گرفتم میتونم برای کنکور تجربی و زبان (هردو همزمان دریک سال، و با توجه به رشته دبیرستان) شرکت کنم؟؟ البته میخوام اگ تجربی رشته مورد علاقم قبول شدم اونو ادامه بدم و اگ نشدم حداقل بتونم زبانو ادامه بدم، و برای کنکور زبان میشه بدونم چه کتابا و درساییو باید بخونم؟ و مشکلی نداره ک دیپلمم، دیپلم انسانیه؟

 5. سلام دبیری منطق و فلسفه در زیرگروه چند قرار دارند؟

 6. سلام خسته نباشید برای رشته روانشناسی کدام زیر گروه میشود

 7. سلام من میخوام دبیر ادبیات یا عربی بشم رشتتم انسانیه زیر گروه چند میشم؟

 8. سلام میخواستم سوال کنم از طریق رشته انسانی میشه وارد دبیری ریاضی متوسطه اول یا دوم شد؟

 9. سلام وقتتون بخیر ببحشید میخواستم بدونم که برای قبولیفرهنگیان اونم تو رشته مشاوره کدوم درسا اهمیت دارن وباید حداقل چه درصدایی ازاونانها زده بشه؟

  • با سلام و درود، حداقل تراز مجاز جهت انتخاب دانشگاه فرهنگیان ۶۵۰۰ می باشد. لازم به توضیح است که جهت کست تراز بالاتر می بایست بر دروس تخصصی و عمومی تسلط کافی را داشته باشید.

 10. سلام و عرض احترام
  من رشته انسانی هستم ، برای دبیری اقتصاد ، فرهنگیان قم چه رتبه ای رو لازم دارم و چندمین زیر گروه است؟

  • با سلام و درود، رشته آموزش یا دبیری اقتصاد از رشته های مورد پذیرش کنکور سراسری گروه علوم انسانی نمی باشد. شما می توانید از طریق آزمون متمرکز دستگاه های اجرایی اقدام فرمایید.

 11. سلام ببخشید ضریب درس های رشته روانشناسی چند هستند ؟

 12. سلام ایا با دیپلم انسانی میشه در دانشگاه رشته زبان انگلیسی انتخاب کرد؟

 13. سلام دبیری فلسفه منطق زیر گروه چنده؟

 14. با سلام میخواستم بدون رشته علوم قضایی در چه زیر گروهی قرار داره.. تصکر

 15. سلام
  میشه بدون اینکه از دانشگاه فرهنگیان قبول شد از کنکور مستقیم دبیری قبول شد؟

 16. سلام ببخشید مدیریت زید گروه چنده

 17. سلام. برای رفتن به رشته ای که درآن مولانا شناسی و حافظ شناسی باشه باید رشته ی دانشگاهیمو چی انتخاب کنم؟

  • با سلام و وقت بخیر، برای ادامه تحصیل در دانشگاه، شما می توانید در رشته های زبان و ادبیات فارسی، فلسفه و ادیان عرفان شرکت نمایید.

 18. سلام ببخشید فرهنگیان در کدام زیرگروه است؟

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری رشته های مربوط به دانشگاه های فرهنگیان، زیرگروه یک: اموزش زبان عربی، اموزش زبان و ادبیات فارسی و…، زیرگروه دو: اموزش علوم اجتماعی، زیرگروه چهار: اموزش تاریخ و جغرافیا و زیرگروه پنج: اموزش ابتدایی، مشاوره و… می باشد.

 19. سلام دبیری علوم اجتماعی تو زیر گروه دو میشه یا اینکه تمام دبیری ها تو زیر گروه یک هستن ؟

 20. سلام
  رشته اموزش ابتدایی توی کدوم زیر گروه هست؟
  و اینکه ایا دینی توی کنکور نیست؟؟؟

  • با سلام، رشته آموزش ابتدایی در زیرگروه ۵ گروه علوم انسانی می باشد. لازم به ذکر است درس دین و زندگی ازز دروس عمومی شما با ضریب ۳، در کنکور سراسری، می باشد.

 21. سلام خسته نباشید، من رشتم انسانی هست ، میخواستم بدونم برای دبیری زبان میتونم از طریق کنکور انسانی اقدام کنم؟ یا باید کنکور زبان تخصصی بدم؟

  • با سلام، برای تحصیل در رشته ی دبیری زبان در دانشگاه فرهنگیان، می بایست در کنکور سراسری گروه آزمایشی زبان شرکت کنید.

 22. سلام من ب علوم سیاسی و رفتن ب دانشگاه امام صادق خیلی علاقه دارم
  میشه بگید در چ زیرگروهی قرار داره رشته مورد علاقه من
  دینی تاثیری در این رشته دارد؟

 23. سلام رشته وکلات زیر گروه چندم

 24. سلام رشته دینی تو چه زیر گروهی قرار میگیره؟ و چه ضربیی داره؟

 25. سلام من تو دورس عربی وادبیات وزبان خیلی ضیعف هستم ولی علاقه زیادی به رشته علوم سیاسی دارم لطفا کمکم کنید باسپاس

  • با سلام و درود، کسب رتبه متناسب با دانشگاه های روزانه نیازمند مطالعه دقیق و رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت است.

 26. سلام خسته نباشید. رشته اموزش ابتدایی در دانشگاه فرهنگیان زیر گروه چند حساب میشه؟؟

 27. سلام میخواستم بدونم رشته روان شناسی تو چه زیر گروهی قرار میگیره و ضریب درس ریاضی چند هست؟؟؟؟

  • با سلام و درود، در رشته انسانی، روانشناسی در زیر گروه ۵ قرار دارد و ضریب درس ریاضی در این زیر گروه ۳ می باشد.

 28. سلام برای کنکور زبان درس ها چگونه است

  • با سلام و درود، سوالات کنکور زبان از تمام مباحث دروس عمومی سه پایه دبیرستان و کتاب های زبان طراحی خواهد شد.

دریافت مشاوره تخمین رتبه