چهارشنبه , تیر ۲۷ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت چیست

شرایط رشته های دارای تعهد خدمت
شرایط رشته های دارای تعهد خدمت

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

رشته های دارای تعهد خدمت؛ بدون شک وقتی این جمله را می شنوید و همانطور که از نامش مشخص است متوجه این موضوع می شوید که باید در قبال تحصیل در رشته هایی که تحت عنوان تعهد خدمت ارائه می شوند،متعهد شوید. اما یعنی چه ؟ می دانید که تحصیل در رشته های پزشکی در میان دیگر رشته ها طرفداران بسیاری دارد و هر ساله شاهد رقابت شدید داوطلبان تجربی برای کسب رتبه قبولی در کنکور تجربی و تحصیل در رشته های پزشکی هستیم اما متاسفانه برخی از داوطلبان نتیجه مطلوب را کسب نمی کنند و طبیعی است که وقتی شرایطی به وجود می آید که بتوانند در رشته های  پزشکی و پیراپزشکی  تحصیل کنند، تعهد خدمت آن را هم می پذیرند هر چند دشوار باشد.

تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت

شاید قبل از هر چیز این سوال برایتان بوجود بیاید که فلسفه ای ایجاد رشته های تعهد خدمت چیست؟ در واقع هدف از ایجاد رشته های دارای تعهد خدمت، آماده کردن نیرو انسانی برای مردم همان منطقه و استان محروم می باشد بنابراین داوطلبان در همان استان محل تحصیل خودشان مشغول به خدمت خواهند شد.اما تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت چه شرایطی دارد؟ از شرایط تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت این است که فارغ التحصیلان باید حداکثر 3 برابر مدت تحصیل خود به استان محرومشان خدمت کنند که البته مرکزی که فارغ التحصیلان باید در آن خدمت کنند توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد.ضمن اینکه فارغ التحصیلان در طول  مدت خدمت خود به هیچ وجه حق داشتن شغل در مراکز دیگر را ندارند.

شرایط تعهد خدمت در رشته های پزشکی

اگر تحصیل در رشته های پزشکی برایتان به دغدغه ی بزرگی تبدیل شده است و می خواهید هر طور شده پزشک شوید توجه داشته باشید که باید شرایط  آن را هم به طور کامل بپذیرید که البته شرایط  آسانی هم نخواهد بود.این به این معنا نیست که از تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت منصرف شوید، خیر! اما توصیه می کنیم که به شرایط تحصیل در رشته پزشکی دارای تعهد خدمت با دقت توجه کنید.اگر فرض کنیم که میزان تعهد خدمت یک دانشگاه حداکثر (3 برابر مدت تحصیل) باشد که اکثر اوقات هم همینطور است،پس باید بیش از 20 سال خدمت کنید چون پزشک شدن حدودا 8 سال طول می کشد.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که شما فقط پس از فارغ التحصیل شدن ، اجازه دارید دوران خدمت خود را شروع کنید چون امکان تحصیل همزمان با خدمت وجود ندارد.بنابراین بعد از این که فارغ التحصیل شوید باید بیشتر از 20 سال در جایی که توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد خدمت کنید. همچنین شما باید نصف خدمت خود را انجام دهید تا بتوانید به ادامه تحصیل بپردازید .یعنی اگر تحصیل در رشته پزشکی را انتخاب کردید باید ابتدا 8 سال درس بخوانید و فارغ التحصیل شوید، سپس برای گرفتن تخصص 12 سال خدمت کنید.

شرایط تعهد خدمت در رشته های غیر پزشکی

تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت در رشته های غیرپزشکی از جمله پیراپزشکی، مامایی، فیزیوتراپی، پرستاری نسبت به رشته های پزشکی شرایط آسان تری دارد.به این دلیل که طول دوره تحصیل در اینگونه رشته ها کمتر است بنابراین در دانشگاه تعهد خدمت کمتری هم دارند.داوطلبان عزیز توجه داشته باشید که سپردن تعهد محضری به دانشگاه قبولی از شرایط دیگر رشته های تعهد خدمت است بنابراین باید متعهد شوید که خدمت خود را تمام و کمال انجام می دهید.دانشگاه های ارائه دهنده رشته های تعهد خدمت معمولا در نقاط محروم کشور قرار دارند و نحوه پذیرش در این رشته ها به این صورت است که داوطلبان بومی آن منطقه و استان در اولویت قرار دارند. البته جای نا امیدی نخواهد بود و درصد بالایی از پذیرش هم برای افراد غیر بومی است و پذیرش داوطلبان بومی نسبت به داوطلبان غیر بومی 30 به 70 است.برای اطلاع از شرایط تحصیل مجدد رشته پزشکی و پرستاری بدون کنکور کلیک نمایید.

شرایط تحصیل و پذیرش در رشته های تعهد خدمت :

 • دارا بودن مدرک دیپلم سه ساله نظام جدید و مدرک پیش دانشگاهی.(در برخی از شرایط محدوده ی سنی بین 18 تا 24 سال منظور می شود).
 •  بومی بودن داوطلبان. در استان هایی که پذیرش دانشجو به این صورت ممکن است، دانشجویان پذیرفته شده باید ساکن آن استان باشند و در غیر این صورت امکان ثبت نام برای دانشجویان غیر بومی وجود نخواهد داشت.
 • رشته های دارای تعهد خدمت  فقط در برخی از استان های محروم ارائه می شود.در واقع چون این تعهد برای خدمت و تکمیل کادر وزارت بهداشت صورت می گیرد، بنابراین در مناطق محروم ارائه می شود و مدت زمان تعهد هم در مناطق محروم خواهد بود.
 • تحصیل در رشته های دارای تعهد خدمت برای دانشجویان هزینه ای ندارد ولی کسانی که یک مرتبه در دوره های روزانه قبول شده اند، فقط با پرداخت شهریه می توانند در این دوره ها تحصیل کنند.
 • مدت زمان تعهد خدمت برای دانشجویان این دوره ها در دانشگاه های مختلف متفاوت است ولی عموما تعهد بیش از 6 سال است و در برخی اوقات فارغ التحصیلان باید سه برابر مدت تحصیل در مناطق محروم خدمت نمایند.
 •  رشته های دوره تعهد خدمت عموما شامل رشته ی مامایی (برای خانم ها)، و رشته های علوم آزمایشگاهی، بهداشت حرفه ای ، بهداشت خانواده، اتاق عمل و هوشبری (برای خانم ها و آقایان ) می باشد.
 •  فارغ التحصیلان این دوره ها می توانند فقط در بیمارستان ها و مراکزی که از طریق وزارت بهداشت تعیین می شود، فعالیت کنند و خدمت در سایر مراکز و بیمارستان ها برای فارغ التحصیلان این دوره ها ممنوع می باشد.
 • دانشگاه هیچگونه تعهدی در برابر کارگیری فارغ التحصیلان این دوره ها ندارند و فارغ التحصیلان در صورت وجود ظرفیت پذیرش و استخدام خواهند شد.
 • شرکت و قبولی در مصاحبه حضوری و دارا بودن سلامت کامل جسمانی و روانی .

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره شرایط رشته های دارای تعهد خدمت با مشاوران مرکز ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

۲۱ نظر

 1. سلام ببخشید لطفا جواب بدیدمثلا من که شیراز هستم میتونم دندانپزشکی تعدیو بوشهر بخونم ولی خدمتم رو استان خودم بگذرونم؟

  • با سلام. تعهد در محل تحصیل شما و مناطق محروم و هر جا که وزارت بهداشت تعیین کند میتوانید دوره تعهد خودرا بگذرونید.

 2. باسلام،ممنونم از مطالب خوبتون.ببخشید چگونه یک دانشجو دارای تعهد خدمت در دندانپزشکی می‌شود؟

  • با سلام . شما در رشته دندان پزشکی بمدت ۷ سال تحصیل میکنید . وبرای اینکه مدرک شما در اختیار شما قرار گیرد و همچنین شرایط برای کارکردن به صورت ازاد در رشته خود فراهم گردد حتما باید این دوره تعهد به خدمت که ۳ برابرطول دوره تحصیل هست ،باید. گذرانده شود. و جایی که دانشگاه معیین میکند کار کنید

 3. سلام، من یک مورد رو متوجه نمیشم
  این که می گویید دانشگاه تعدی برای به کار گیری دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی ندارد یعنی چی؟ چون مدرکی به ماها نمیدن زیرا که باید تعدهدمون رو بگذرونیم و دوم اینکه اگه ما رو به کار نگیرن چه جوری باید تعهدمون رو بگذرونیم؟ و خب بدون مدرک هم جایی نمیتونیم استخدام بشیم؟ آیا اگه به کار نگیرن ما رو یعنی به صورت منطقی باید عدم نیاز برای ما بزنن و مدرکمونو آزاد کنن؟

 4. سلام میخواستم بدونم ایا موقع انتخاب رشته فقط باید کد رشته های استان خودمونو بزنیم؟

  • باسلام. داوطلبان رشته های تعهد خدمت در همان استان محل تحصیل خود مشغول به خدمت می شوند یعنی شرط بومی بودن در استان محل سکونت یکی از مهم ترین شرایط رشته های تعهد خدمت است.البته مرکز یا بیمارستانی که فارغ التحصیلان باید در آن فعالیت کنند توسط وزارت بهداشت تعیین خواهد شد و دانشگاه های ارائه دهنده رشته های تعهد خدمت معمولا در نقاط محروم کشور قرار دارند و شکل پذیرش در این رشته ها به این صورت است که داوطلبان بومی آن منطقه و استان در اولویت می باشند.

 5. سلام . من ۲۸ سالمه . میتونم تعهد ۳ برابر خدمت در داروسازی استان خودم شرکت کنم . آیا میشه ؟
  شرایطش چطوریه ؟ درصد دروسم باید چطوری باشه ؟ جوابمو سریع بدین ممنونم

 6. با سلام
  آیا رشته ” تعهد خدمت داروسازی ” شرایط سنی دارد؟
  سن ۲۷ و فارغ التحصیل دوره کارشناسی روزانه
  خواهشاً جواب بدید

 7. با سلام خدمت شما.اخرین رتبه برای قبولی در پزشکی تعهد تبریز برای پسرها در سال ۹۶ چند بوده؟ و اینکه برای پذیرش مصاحبه دارن؟

 8. سلام. اینکه نوشته شده در صورتی که بومی نباشید نمیتوانیددر دانشگاه ثبت نام کنید یعنی اگر در یک رشته تعهدی که نوشته شده مخصوص بومیان شرکت کرده وقبول شده ولی بومی نباشی در دانشگاه امکان ثبت نام نداری؟
  یعنی اگر از طرف سازمان سنجش قبول شوش دانشگاه مربوطه میتواند به دلیل غیربومی بودن ثبت نام نکند؟ لطفا و لطفا پاسخ بدین.

 9. سلام، من پرستار تعهدی قبول شدم. آیا امکان ادامه تحصیل در خارج از کشور دارم یا باید اول تعهد خدمتم را انجام بدم؟؟

 10. سلام میخواستم بدونم پرستاری تعهدی در طول تحصیل حقوق هم دارن یا نه؟

  • سلام. کسانی که در رشته های بدون کنکور پیراپزشکی تحصیل میکنند بعد از دو سال کاردانی به مدت ۶ سال تعهد خدمت دارند اما در این مدت حقوق و مزایا نیز دارند فقط حق ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی را ندارند. موفق باشید.

 11. سلام آیا دامپزشکی کاردانی امکان تعهد کار هست؟!

  • سلام. در صورتیکه توی دفترچه انتخاب رشته، برای شهری جلوی این رشته شرط تعهد خدمت ذکر بشه امکان تعهد کار هست. اما این موضوع توی دفترچه مشخص میشه. برای هر رشته ای اگر شهری نیاز به کارشناس تو اون رشته داشته باشه، احتمال تعهد خدمتی بودنشم هست. موفق باشید.

 12. سلام ببخشید اینکه نوشتید دانشگاه تعهدی نداره برای پذیرش یعنی منی که پرستاری تعهد قبول شدم بعد از لیسانس استخدام نمیشم؟؟؟؟؟؟؟؟؟اولویت پذیرش با بچه های تعهدیه یا عادی

  • سلام. احتمال استخدامتون بالاست اما اینطور نیست که بخوان تضمین صد در صدی بدن. در حالت کلی بازار کار رشته پرستاری در حال حاضر تو ایران خیلی خوبه. موفق باشید.

 13. سلام ببخشیدبا۳۸۰۰۰منطقه۲امکان داره پرستاری جندی شاپورتعهدخدمت قبول شد؟؟

 14. سلام میخواستم بدونم که زمان اعلام نتایج رشته های دارای تعهد کی هست؟برای پزشکی و دندانپزشکی وداروسازی آیا با اعلام نتایج کنکور سراسری هست یا فرق میکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار انتخاب رشته مشکل برقراری تماس