خانه سامانه و سایت سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401

سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401

ورود به سایت ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401
سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401 و سایر اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

مطابق با قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان، دانش آموختگان مراکز آموزش عالی رشته های پزشکی مکلف اند تا در مناطق مورد نیاز کشور و بر اساس تشخیص وزارت بهداشت، خدمت نمایند. از همین رو فارغ التحصیلان این رشته ها می بایست در اولین فرصت آمادگی خود را مبنی بر گذراندن طرح نیروی انسانی اعلام کنند. برای شرکت در این طرح باید در زمان مقرر به سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نشانی اینترنتی tarhplus.behdasht.gov.ir مراجعه نمایند و ضمن اطلاع از قوانین و مقررات مربوطه، اقدامات لازم را در راستای ثبت نام خود به انجام برسانند.

لینک مستقیم ورود به سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند ثبت نام خود را به صورت اینترنتی و از طریق سامانه tarhplus.behdasht.gov.ir به انجام برسانند.

معرفی سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

پس از ورود به سامانه و پیش از آغاز ثبت نام، می بایست فایلی را که حاوی دستورالعمل های ثبت نام شامل شرایط عمومی و اختصاصی، مراحل نام نویسی و به کارگیری، مدارک مورد نیاز، مدت زمان انجام طرح و… می باشد را دریافت و به دقت مطالعه نمایید. مطالعه این دفترچه به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در ادامه مراحل و به کارگیری داوطلبان، اکیدا توصیه می گردد.

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی که مشمول طرح اجباری نیروی انسانی هستند، بایستی در موعد تعیین شده آمادگی خود را مبنی بر گذراندن آن اعلام کنند. ثبت نام در طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت به آدرس tarhplus.behdasht.gov.ir صورت می گیرد.

این سایت که با عنوان سامانه رشد وزارت بهداشت نیز از آن یاد می شود، با هدف ثبت نام غیرحضوری مشمولان طرح خدمت نیروی انسانی این وزارت خانه راه اندازی شده است که خدمات متنوعی در این راستا به افراد ارائه می دهد.

معرفی سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

 • شماره 1: با کلیک بر روی گزینه “نسخه جدید سامانه – سامانه طرح +” می توانید به امکانات سایت در شکل جدیدتری دسترسی یابید. یکی از ویژگی های خوب این سامانه، طراحی آن در قالب برنامه های گوشی تلفن همراه می باشد که لینک دانلود نرم افزار آن در قسمت شماره 1 تعبیه شده است.
 • شماره 2: دانش آموختگان رشته های پیراپزشکی دارای طرح، باید در قسمت “ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی” اقدامات لازم را جهت نام نویسی خود انجام دهند. همچنین برای اطلاع از شرایط، ویرایش مشخصات، پیگیری و مشاهده وضعیت نام نویسی می توانید به همین بخش مراجعه نمایید.
 • شماره 3: کلید “ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی” منحصرا جهت نام نویسی فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندان پزشکی عمومی می باشد. البته تمامی نکات پیرامون این طرح اعم از زمان بندی دوره ها، شرایط، دانشگاه های اعزام کننده، ویرایش فرم اطلاعات و پیگیری وضعیت خود نیز در قسمت شماره 3 سامانه رشد درج شده است.
 • شماره 4: دانش آموختگان مرد رشته های پزشکی و پیراپزشکی که قصد دارند دوره خدمت سربازی خود را تحت عنوان پیام آور بهداشت طی کنند، باید از طریق فشردن دکمه “ثبت نام پیام آوران بهداشت” اعلام آمادگی نمایند.
 • شماره 5: داوطلبانی که شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت را دارند، بایستی با مراجعه به بخش “ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت” نام نویسی خود را به انجام برسانند.
 • شماره 6: در صورت داشتن هر گونه شکایت و یا نارضایتی از مراحل جذب، می توانید از طریق گزینه “پرسش و پاسخ و ثبت شکایت” موضوع مربوطه را مطرح نمایید.
 • شماره 7: در بخش “نظرسنجی خدمات سایت” از شما سوالاتی اعم از میزان سرعت و دقت عملکرد سامانه و کیفیت خدمات ارائه شده پرسیده می شود و همچنین می توانید در کادر مربوطه، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را ارسال نمایید. با شرکت در این نظرسنجی به بهبود امکانات عرضه شده کمک شایانی خواهید کرد.
 • شماره 8: با وارد کردن “کد اصالت” خود در این بخش، می توانید اصالت مدارک ثبت شده در این سامانه را رویت کنید.

نکته: دانش آموختگان رشته های دارای طرح اجباری، تنها سه ماه پس از فراغت از تحصیل خود فرصت ثبت نام دارند و در صورت عدم نام نویسی به موقع، مشمول 3 تا 6 ماه اضافه خدمت در مناطق محروم (بر اساس رای دانشگاه) خواهند شد.

ورود به بخش های مختلف سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

در صفحه نخست سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی tarhplus.behdasht.gov.ir گزینه های مختلفی قرار دارد که باید با توجه به رشته تحصیلی خود، یکی از لینک های مربوطه را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی هر یک از کلید های معرفی شده در بخش قبل، به صفحه نام نویسی آن ها هدایت می شوید که هر کدام خدماتی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در ادامه مطلب، یک نمونه از ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت که مربوط به نام نویسی مشمولان غیرپزشک و غیردندانپزشک است، توضیح داده ایم.

ثبت نام

 • در ابتدا به سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی tarhplus.behdasht.gov.ir مراجعه کرده و در کادر ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی، گزینه “اطلاعات بیشتر، ثبت نام و پیگیری” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

 • در این بخش کلید “ثبت نام” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

 • پس از وارد کردن اطلاعاتی اعم از دوره، کد ملی و تاریخ تولد خود بر روی عبارت “شروع ثبت نام” کلیک کنید.

مرحله سوم ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

ویرایش ثبت نام 

داوطلبانی که بنا به هر دلیلی اطلاعات خود را به اشتباه وارد کرده اند، می توانند در مرحله دوم از طریق بخش ویرایش ثبت نام نسبت به اصلاح اشکالات به وجود آمده اقدام کنند. برای انجام این امر باید کد رهگیری و کد ملی خود را در کادرهای موجود وارد نموده و سپس بر روی عبارت “ویرایش ثبت نام” کلیک نمایند.

ویرایش ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

پیگیری و مشاهده وضعیت

پس از فرا رسیدن نوبت داوطلب، محل خدمت پیش بینی شده تعیین می گردد و پیامکی جهت ثبت آن در سامانه برای وی ارسال می شود. پس از دریافت پیامک، متقاضی باید به سامانه مراجعه کرده و از قسمت “پیگیری و مشاهده وضعیت” موافقت خود را با محل به کارگیری و تعهدات مشخص شده اعلام نماید. این امکان با وارد نمودن کد رهگیری و کلیک روی عبارت “مشاهده وضعیت” مهیا می باشد.

پیگیری و مشاهده وضعیت ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

مشاهده وضعیت صف انتظار

داوطلبان از طریق این بخش و وارد نمودن اطلاعاتی نظیر دوره های فعال و رشته شغلی خود، می توانند وضعیت خود را در صف انتظار مشاهده نمایند. در صورتی که متقاضی بیش از 4 ماه (به صورت مداوم) در صف انتظار شروع طرح باشد و دانشگاه امکان به کارگیری وی را در هیچ یک از واحدهای تحت نظارت خود نداشته باشد، مازاد بر نیاز تلقی می گردد. در این بخش می توانید با فعال نمودن گزینه “صرفا مشاهده محل های دارای نیاز فوری” لیست مربوط به محل های مربوطه را مشاهده کنید.

مشاهده وضعیت صف انتظار ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

نکته: توجه داشته باشید این مدت زمان در صورتی قابل قبول است که داوطلب بومی یکی از شهرستان های تابع دانشگاه مورد نظر باشد. پس از اتمام دوره 4 ماهه و در صورت عدم به کارگیری، متقاضی می تواند نسبت به اخذ معافیت مازاد بر نیاز اقدام نماید. مشاهده صف انتظار رسیدگی به درخواست ها به تفکیک دوره های فعال و رشته شغلی امکان پذیر می باشد.

جهت بهره مندی از امکانات فوق، به کد رهگیری صادر شده از سوی سامانه که در زمان ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت دریافت کرده اید، نیاز دارید. در صورت فراموشی این کد می توانید با استفاده از گزینه “کد رهگیری خود را فراموش کرده ام” که در بخش های “ویرایش ثبت نام” و “پیگیری و مشاهده وضعیت” تعبیه شده است، کد مذکور را مجددا دریافت کنید.

 

سوالات متداول

1- آدرس سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت چیست؟

نشانی این سامانه tarhplus.behdasht.gov.ir می باشد.

2- سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت دارای چه بخش های است؟

شامل بخش های ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی، ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی، ثبت نام پیام آوران بهداشت و ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت از قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان می باشد.

3- آیا در سامانه مذکور امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی وجود دارد؟

بله، داوطلبان می توانند از طریق بخش ویرایش اطلاعات و با وارد نمودن کد رهگیری و کد ملی خود نسبت به این امر اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱۹ نظر

 1. سلام من فارق التحصیل کارشناسی روانشناسی هستم برای ثبت نام خطا میده.میشه طرح رو ثبت نام کنم؟اگر میشه باید چیکار کنم؟دانشگاهم پیام نور بوده

  • سلام ، وقتتون بخیر. شما ابتدا باید جهت تایید با اصل مدرک یا گواهی موقت تحصیلی خود به وزارت علوم به آدرس تهران ، خیابان انقلاب ، ضلع شرقی
   میدان فردوسی ، خیابان شهید موسوی ، سازمان امور دانشجویان مراجعه نمایید.

 2. سلام
  میخوام وارد سایت بشم ارور میده که کدملی یا رمز عبور اشتباهه
  چندبار رمزمم عوض کردم ولی بازم همین مشکل پیش میاد، چیکار باید بکنم

 3. با سلام و احترام . من دانشجو پرستاری منطقه دو و خودم در کنکور منطقه ۳ بوده ام . از کجا باید بفهمم که در چه منطقه ای میتونم طرح بگذرونم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با قوانین و مقررات سامانه ی طرح وزارت بهداشت، ملاک انتخاب، منطقه ی کنکور شماست. بر اساس سهمیه منطقه ی ۳، شما حق انتخاب منطقه ی ۳ را دارا هستید.

 4. سلام میشه لطفا یک راهنمایی در مورد گذراندن طرح در دانشکده پرستاری و مامایی تهران بکنید ممنون.

  • با سلام و احترام، به طور کل، پس از ثبت نام و انتخاب مکان طرح، پذیرش نهایی به عهده ی مسئولین سامانه طرح وزارت بهداشت می باشد. شما می توانید برای قطعی تر شدن محل انتخاب خود، به شکل حضوری و مدارک تحصیلی و هویّتی به قسمت نیروی انسانی دانشگاه علوم پزشکی مربوطه مراجعه کنید.

 5. سلام،وقت بخیر
  من کاردانی و کارشناسی علوم آزمایشگاهی دارم و ارشد ایمنولوژی،سهمیه مناطق من در دوره کاردانی و کارشناسی آزاد هست ،میخواستم ببینم برای گذراندن طرح در مناطق یک مانعی برای من وجود نداره؟دانشگاه محل تحصیل من در منطقه دو کشوری قرار داره.

 6. سلام
  بنده فارغ التحصیل ۹۰ هستم طرح ما اختیاری است و من هم تا حالا اقدام نکردم ،میتونم الان برای گذروندن طرح اقدام کنم

 7. سلام وقتتون بخیر من برای طرح ثبت نام کردم ولی رمز عبورم را فراموش کردم میشه لطفا راهنمایی کنید باید چه کار کنم ؟

  • با سلام و احترام، شما از گزینه ی فراموشی رمز استفاده کنید. شماره تلفن را وارد کرده، کد فعال سازی دریافت می کنید. در پنجره هوشمند، کد ملی و تاریخ تولد خود را بنویسید و صفحات بعدی برای شما باز می گردد.

 8. سلام وقتتون بخیر من برای طرح ثبت نام کردم ولی کد رهگیری ام را فراموش کردم میشه لطفا راهنمایی کنید باید چه کار کنم ؟

  • با سلام و درود، شما میتوانید از قسمت پشتیبانی سایت طرح پلاس برای بازیابی کد رهگیری خودتان اقدام کنید.

 9. سلام چرا نمیشع وارد سایت طرح بشم اخطار میزنه

 10. سلام، اگر اطلاعاتم در سایت طرح را ویرایش کنم،. نفرآخر میشوم؟

 11. سلام رشته من مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک هست تو قسمت صف انتخاب رشته هم گزینه مهندسی پزشکی هس هم مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک میتونم مهندسی پزشکی رو بزنم؟ چون صف انتظارش خیلی کمتره

 12. سلام وقت بخیر
  ویرایش محل ثبت نام محدودیتی داره؟یا هر چند بار که بخوام میتونم ویرایش کنم؟

  • با سلام و درود، بابت ویرایش در سامانه طرح پلاس محدودیتی وجود ندارد و شما میتوانید با وارد نمودن کد رهگیری و کد ملی خود نسبت به این امر اقدام نمایند.

 13. سلام من فارغ التحصیل رشته مهندسی بهداشت محیط هستم و طرح ثبت نام کردم حدود ۳ماه در نوبتم اما رسیدگی نشده میخواستم بدونم اگه شهر و دانشگاه انتخابی خودم رو ویرایش کنم از اول تو نوبت قرار میگیرم؟

 14. سلام خسته نباشید
  من فارغ التحصیل مهندسی پزشکی هستم،بایدقبل ثبت نام طرح به اموردانشجویان برم
  میخواستم بدونم ازطریق سایت هم میشه اونکاروانجام دادواینکه کودوم قسمت بایدبرم؟!

  • با سلام، دانشجویان فارغ التحصیل در وزارت علوم، می بایست ابتدا به امور دانشجویان مراجعه داشته و پس از ثبت اطلاعاتشان در سامانه، از طریق سامانه ی رشد وزارت بهداشت اقدام کنند.

 15. سلام میشود برای تمدید طرح پرستاری شهرغیربومی راانتخاب کرد؟ امکان پذیره یا خیر، باید قبل از ثبت نام با مراکز شهردوم هماهنگ کنیم ؟

 16. سیده شقایق موسوی نژاد

  سلام من لیسانس مهندسی پزشکی دارم میخواستم طرح ثبت نام کنم میزنه مدرک شما در بایگانی طرح ثبت نشده با اداره طرح تماس بگیرید. الان دانشگاهم ۱۱ روز درخواست داده برا من چیکارکنم؟

  • با سلام ، برای پیگیری ثبت نام طرح توصیه می شود به اداره طرح دانشگاه خود مراجعه نمایید. ویا از اداره طرح وزارت بهداشت پیگیری نمایید.

 17. باسلام
  آیا امکان تمدید طرح برای رشته های اختیاری وجود دارد؟

  • با سلام، بله، اما برای تمدید طرح رشته های دارای طرح اختیاری از طریق سایت رشد این امکان وجود ندارد شما می بایست به مرکز طرح قبلی خود مراجعه نمایید.

 18. سلام
  من متقاضی گذراندن طرح غیرمرتبط در رشته بهداشت عمومی هستم چطوری میتونم این موضوع را پیگیری کنم ؟

 19. با سلام
  من طرحم اختیاری هست و حدودا یک ماه دیگه به پایان میرسه برای تمدید طرح خواستم اقدام کنم با توجه به اینکه حتی لیست انتظار هم خالی بود دانشگاه شهرمون میگه از سمت وزارت خونه سایت طرح پلاس واسه تمدید رشته های اختیاری باز نمیشه ..میخاستم بدونم واسه همه ی شهر ها اینطوریه یا نه؟ ممنون

 20. سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم طبق قوانینی که شنیدم در هنگام گذراندن طرح نباید مشغول به ادامه تحصیل باشیم، سوالم اینه که حتی اگه دانشگاه آزاد باشیم؟؟؟ من ترم آخر ارشد هستم میتونم مرخصی بگیرم حداقل؟؟

 21. با سلام
  من عضو سامانه شدم اما رمز عبور رو فراموش کردم
  برای رمز عبور جدید،کد برام ارسال نمیشه
  مشکل از کجاس؟

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به ایجاد اختلال در روند ارسال پیامک، جهت پیگیری وضعیت خود، می توانید با اداره طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت تماس بگیرید.

 22. سلام وقتتون بخیر
  من سال ۹۷طرح ثبت نام کردم الان برای بارگذاری موارد جدید زمانی که وارد سایت طرح پلاس میشم و کد ملی و شماره تلفن وارد میکنم پیام ارور میاد که کد ملی ثبت نشده من باید چیکار کنم؟

 23. با سلام من هفت ماه طرح داروسازی رفتم حالا میخواهم بقیه ش را بخرم لطفا راهنمایی کنید

 24. سلام.من برا عضویت تو سایت هرچی شماره موبایل و کد ملی مو میزنم کد تایید برام فرستاده نمیشه مشکل از چیه

 25. سلام وخسته نباشید.
  من قبلن پیراپزشکی طرح گذراندم و اللن ۳ ماه مانده به پایان پزشکی عمومی .تا جایی ک متوجه شدم طبق قانون طرح معاف از طرح هستم.
  میتونم الان اقدام کنم برای گرفتن معافی طرح یا باید دوره پزشکی تمام شه؟

  • با سلام، با توجه به قوانین موجود در اداره ی نیروی انسانی، در صورت گذراندن ۲۴ ماه طرح کامل در مقطع قبلی، معاف بوده و پس از فارغ التحصیلی و ثبت اطلاعات در سامانه سما، می توانید نسبت به ثبت درخواست خود، در سامانه رشد اقدام نمایید.

 26. سلام.ببخشید من لیسانس مهندسی پزشکی هستم.میخوام تو طرح ثبت نام کنم ولی نمیشه،چیکار باید بکن؟

  • با سلام، با توجه به اینکه طرح رشته ی شما اختیاری می باشد، با مراجعه به بخش معاونت نبروی انسانی دانشگاه محل تحصیل، درخواست ثبت اطلاعاتتان را در سامانه سما داده و در صورت تایید، اقدام به ثبت نام نمایید.

 27. سلام و خسته نباشید من کد ملی وارد میکنم میاره کاربر یافت نشد. در حالی که ۷ ساله در حال اشتغال نیروی شرکتی هستم

  • با سلام و وقت بخیر، با توجه به تغییر سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، می بایست در ابتدا عضویت انجام دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره