خانه سامانه و سایت سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

مطابق با قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان، دانش آموختگان مراکز آموزش عالی رشته های پزشکی و پیراپزشکی مکلف اند تا در مناطق مورد نیاز کشور و بر اساس تشخیص وزارت بهداشت، خدمت کنند. از همین رو فارغ التحصیلان این رشته ها می بایست در اولین فرصت آمادگی خود را مبنی بر گذراندن طرح نیروی انسانی اعلام کنند. برای شرکت در این طرح باید در زمان مقرر به سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نشانی اینترنتی tarhplus.behdasht.gov.ir مراجعه کنند و ضمن اطلاع از قوانین و مقررات مربوطه، اقدامات لازم را در راستای ثبت نام خود به انجام برسانند.

 

لینک مستقیم ورود به سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

 

لینک های میانبر دسترسی به بخش های مختلف سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت
ورود یا عضویت در سامانه
بررسی اصالت مدرک
ثبت نام مشمولین غیر پزشک و غیر دندانپزشک عمومی
ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی
ثبت نام پیام آوران بهداشت
ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمت یا معافیت
پرسش و پاسخ و ثبت شکایات

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند ثبت نام خود را به صورت اینترنتی و از طریق سامانه tarhplus.behdasht.gov.ir به انجام برسانند.

معرفی سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

پس از ورود به سامانه رشد وزارت بهداشت و پیش از آغاز ثبت نام، می بایست فایلی را که حاوی دستورالعمل های ثبت نام شامل شرایط عمومی و اختصاصی، مراحل نام نویسی و به کارگیری، مدارک مورد نیاز، مدت زمان انجام طرح و… می باشد را دریافت و به دقت مطالعه کنید. مطالعه این دفترچه به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در ادامه مراحل و به کارگیری داوطلبان، اکیدا توصیه می شود.

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی که مشمول طرح اجباری نیروی انسانی هستند، بایستی در موعد تعیین شده آمادگی خود را مبنی بر گذراندن آن اعلام کنند. ثبت نام در طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت به آدرس tarhplus.behdasht.gov.ir صورت می گیرد.

این سایت که با عنوان سامانه رشد وزارت بهداشت نیز از آن یاد می شود، با هدف ثبت نام غیرحضوری مشمولان طرح خدمت نیروی انسانی این وزارت خانه راه اندازی شده است که خدمات متنوعی در این راستا به افراد ارائه می دهد.

معرفی سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

 • شماره 1: با کلیک بر روی گزینه “نسخه جدید سامانه – سامانه طرح +” می توانید به امکانات سایت در شکل جدیدتری دسترسی یابید. یکی از ویژگی های خوب این سامانه، طراحی آن در قالب برنامه های گوشی تلفن همراه است که لینک دانلود نرم افزار آن در قسمت شماره 1 تعبیه شده است.
 • شماره 2: دانش آموختگان رشته های پیراپزشکی دارای طرح، باید در قسمت “ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی” اقدامات لازم را جهت نام نویسی خود انجام دهند. همچنین برای اطلاع از شرایط، ویرایش مشخصات، پیگیری و مشاهده وضعیت نام نویسی می توانید به همین بخش مراجعه کنید.
 • شماره 3: کلید “ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی” منحصرا جهت نام نویسی فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندان پزشکی عمومی می باشد. البته تمامی نکات پیرامون این طرح اعم از زمان بندی دوره ها، شرایط، دانشگاه های اعزام کننده، ویرایش فرم اطلاعات و پیگیری وضعیت خود نیز در قسمت شماره 3 سامانه رشد درج شده است.
 • شماره 4: دانش آموختگان مرد رشته های پزشکی و پیراپزشکی که قصد دارند دوره خدمت سربازی خود را تحت عنوان پیام آور بهداشت طی کنند، باید از طریق فشردن دکمه “ثبت نام پیام آوران بهداشت” اعلام آمادگی کنند.
 • شماره 5: داوطلبانی که شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت را دارند، بایستی با مراجعه به بخش “ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت” نام نویسی خود را به انجام برسانند.
 • شماره 6: در صورت داشتن هر گونه شکایت و یا نارضایتی از مراحل جذب، می توانید از طریق گزینه “پرسش و پاسخ و ثبت شکایت” موضوع مربوطه را مطرح کنید.
 • شماره 7: در بخش “نظرسنجی خدمات سایت” از شما سوالاتی اعم از میزان سرعت و دقت عملکرد سامانه و کیفیت خدمات ارائه شده پرسیده می شود و همچنین می توانید در کادر مربوطه، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را ارسال کنید. با شرکت در این نظرسنجی به بهبود امکانات عرضه شده کمک شایانی خواهید کرد.
 • شماره 8: با وارد کردن “کد اصالت” خود در این بخش، می توانید اصالت مدارک ثبت شده در این سامانه را رویت کنید.

نکته: دانش آموختگان رشته های دارای طرح اجباری، تنها سه ماه پس از فراغت از تحصیل خود فرصت ثبت نام دارند و در صورت عدم نام نویسی به موقع، مشمول 3 تا 6 ماه اضافه خدمت در مناطق محروم (بر اساس رای دانشگاه) خواهند شد.

نحوه ثبت نام طرح وزارت بهداشت در سامانه رشد

در صفحه نخست سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی tarhplus.behdasht.gov.ir گزینه های مختلفی قرار دارد که باید با توجه به رشته تحصیلی خود، یکی از لینک های مربوطه را انتخاب کنید. با کلیک بر روی هر یک از کلید های معرفی شده در بخش قبل، به صفحه نام نویسی آن ها هدایت می شوید که هر کدام خدماتی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در ادامه مطلب، یک نمونه از ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت که مربوط به نام نویسی مشمولان غیرپزشک و غیردندانپزشک است، توضیح داده ایم.

 • پس از ورود به سایت tarhplus.behdasht.gov.ir، بر روی گزینه “ثبت نام مشمولین غیرپزشک و دندانپزشک عمومی” کلیک کنید.

مرحله اول ثبت نام در سامانه طرح وزارت بهداشت

 • سپس گزینه “ثبت نام” را انتخاب کنید.

مرحله دوم ثبت نام در سامانه طرح وزارت بهداشت

 

 • در قدم بعدی جهت ثبت نام در سامانه، گزینه “عضو شوید” را بفشارید.

 • در قدم بعدی کد ملی و شماره همراه خود را وارد نموده و بر روی “ادامه” کلیک کنید. سپس کد ارسال شده به تلفن همراه خود را در فیلد نمایان شده وارد نمایید تا ثبت نام شما در سامانه رشد تکمیل شود.

مرحله چهارم ثبت نام در سامانه طرح وزارت بهداشت

نحوه ویرایش اطلاعات ثبت نامی در سامانه رشد وزارت بهداشت

داوطلبانی که بنا به هر دلیلی اطلاعات خود را به اشتباه وارد کرده اند، می توانند در مرحله دوم از طریق بخش ویرایش ثبت نام نسبت به اصلاح اشکالات به وجود آمده اقدام کنند. برای انجام این امر باید بر روی عبارت “ویرایش ثبت نام” کلیک کنید و سپس با وارد نمودن کد ملی و رمز عبور وارد سامانه شوید و اقدام به اصلاح اطلاعات کنید.

نحوه پیگیری و مشاهده وضعیت طرح وزارت بهداشت

پس از فرا رسیدن نوبت داوطلب، محل خدمت پیش بینی شده تعیین می شود و پیامکی جهت ثبت آن در سامانه برای وی ارسال می شود. پس از دریافت پیامک، متقاضی باید به سامانه مراجعه کرده و از قسمت “پیگیری و مشاهده وضعیت” موافقت خود را با محل به کارگیری و تعهدات مشخص شده اعلام کند. این امکان با وارد کردن کد رهگیری و کلیک روی عبارت “مشاهده وضعیت” مهیا است.

مشاهده وضعیت صف انتظار

داوطلبان از طریق این بخش و وارد کردن اطلاعاتی نظیر دوره های فعال و رشته شغلی خود، می توانند وضعیت خود را در صف انتظار مشاهده کنند. در صورتی که متقاضی بیش از 4 ماه (به صورت مداوم) در صف انتظار شروع طرح باشد و دانشگاه امکان به کارگیری وی را در هیچ یک از واحدهای تحت نظارت خود نداشته باشد، مازاد بر نیاز تلقی می شود. در این بخش می توانید با فعال کردن گزینه “صرفا مشاهده محل های دارای نیاز فوری” لیست مربوط به محل های مربوطه را مشاهده کنید.

مشاهده وضعیت صف انتظار ثبت نام در سامانه طرح وزارت بهداشت

اقدامات لازم پس از مشاهده وضعیت

داوطلب باید یک هفته پس از اعلام نتایج،  از معرفی نامه صادر شده از دانشگاه محل خدمت  که در قسمت “پیگیری وضعیت” در سامانه بارگذاری می شود، پرینت گرفته و به دانشگاه محل خدمت جهت شروع کار مراجعه کند. پس از پایان مدت طرح نیز داوطلب باید به همین سامانه مراجعه کرده و گواهی پایان خدمت خود را دریافت کند. همچنین لازم به ذکر است که اگر داوطلبی قصد ادامه طرح خود را داشته باشد، باید دوباره در سامانه ثبت نام نماید.

نکته: توجه داشته باشید این مدت زمان در صورتی قابل قبول است که داوطلب بومی یکی از شهرستان های تابع دانشگاه مورد نظر باشد. پس از اتمام دوره 4 ماهه و در صورت عدم به کارگیری، متقاضی می تواند نسبت به اخذ معافیت مازاد بر نیاز اقدام کند. مشاهده صف انتظار رسیدگی به درخواست ها به تفکیک دوره های فعال و رشته شغلی امکان پذیر است.

جهت بهره مندی از امکانات فوق در سامانه رشد، به کد رهگیری صادر شده از سوی سامانه که در زمان ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت دریافت کرده اید، نیاز دارید. در صورت فراموشی این کد می توانید با استفاده از گزینه “کد رهگیری خود را فراموش کرده ام” که در بخش های “ویرایش ثبت نام” و “پیگیری و مشاهده وضعیت” تعبیه شده است، کد مذکور را مجددا دریافت کنید.

چند نکته در مورد اعلام نتایج

 • اگر داوطلبی از محل پذیرش خود راضی نباشد و اعلام موافقت نکند، نوبت خود را از دست داده و به انتهای صف منتقل می شوند. همچنین از امتیازاتی که داشتند به مدت یک ماه محروم می شوند.
 • در صورتی که بعد از اعلام نتایج در هیچ دانشگاهی پذیرفته نشدید باید دوباره برای ثبت نام اقدام کنید.
 • اگر از ثبت نام منصرف شوید به مدت یک ماه از ثبت نام مجدد محروم خواهید شد و باید برای ثبت نام مجدد، یک ماه صبر کنید.

 

سوالات متداول

1- آدرس سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت چیست؟

نشانی این سامانه tarhplus.behdasht.gov.ir می باشد.

2- سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت دارای چه بخش های است؟

شامل بخش های ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی، ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی، ثبت نام پیام آوران بهداشت و ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت از قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان می باشد.

3- آیا در سامانه مذکور امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی وجود دارد؟

بله، داوطلبان می توانند از طریق بخش ویرایش اطلاعات و با وارد نمودن کد رهگیری و کد ملی خود نسبت به این امر اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴۴ نظر
 1. Homeyla

  سلام وقت بخیر.
  من قبلا لیسانس بهداشت خوندم و طرح رو هم گذروندم،ولی دوباره کنکور شرکت کردم و پرستاری قبول شدم،الان فارغ التحصیل شدم،میخوام بپرسم که آیا دوباره باید طرح رو بگذرونم یا نه؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود
   چنانچه شخص در دوره قبلی طرح اججباری را گذرانده باشد مطابق قوانین فعلی نیاز به گذراندن مجدد طرح نخواهد داشت.

 2. فردین

  سلام وقت بخیر
  من ارشد مهندسی پزشکی دارم میخوام طرح ثبت نام کنم
  سوال من اینه اگه با پذیرش من موافقت بشه و مشغول گذراندن طرح باشم ، همزمان با طرح میتونم در مقطه دکتری ادامه تحصیل بدم؟
  ممنونم از پاسخگوییتون

 3. پریسا

  سلام وقت بخیر اگه از ثبت نام طرح تو سایت انصراف بدیم بعد مجددا امکان ثبت نام هست؟؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، بله این امکان وجود دارد اما نوبت شما یک ماه به تاخیر می افتد و در انتهای صف قرار می گیرید.

 4. پریسا حسن زاده

  سلام وقت بخیر
  شماره تماس خود وزارت بهداشت چنده ک بتونیم قبل دادن مدارکمون باهاشون تماس بگیریم

 5. ناشناس

  سلام وقت بخیر، من کارشناسی وزارت علوم رشته مهندسی هستم که شامل طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت هست آیا حقوقم از یک وزارت بهداشتی کمتره؟

  • ایران مشاوره

   باسلام ، تفاوت دریافتی وحقوق به دلیل فارغ التحصیلی در وزارت خانه های متفاوت وجود ندارد.

 6. سهیل

  سلام وقت بخیر
  ببخشید من یکساله پرستاریمو تموم کردم ولی طرح نرفتم و ساکن اصفهانم، میخواستم بدونم میتونم طرحمو شهرای دیگه بگذرونم،

  • ایران مشاوره

   با سلام و احترام، مطابق با قوانین و مقررات ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت انتخاب منطقه طرح بر اساس سهمیه ی منطقه ی کنکور شما تعیین می شود. داوطلب منطقه ی ۱ می تواند در منطقه ی ۱ و ۲ و ۳ انتخاب داشته باشد.

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره