تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / سامانه و سایت / سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401

سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401

ورود به سایت ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401
سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401

برای دریافت آخرین اخبار در زمینه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت 1401 و سایر اطلاعیه های مربوط به آن می توانید در کانال تلگرام ایران مشاوره و یا پیج اینستاگرام ایران مشاوره عضو شوید.

مطابق با قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان، دانش آموختگان مراکز آموزش عالی رشته های پزشکی مکلف اند تا در مناطق مورد نیاز کشور و بر اساس تشخیص وزارت بهداشت، خدمت نمایند. از همین رو فارغ التحصیلان این رشته ها می بایست در اولین فرصت آمادگی خود را مبنی بر گذراندن طرح نیروی انسانی اعلام کنند. برای شرکت در این طرح باید در زمان مقرر به سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نشانی اینترنتی tarhreg.behdasht.gov.ir مراجعه نمایند و ضمن اطلاع از قوانین و مقررات مربوطه، اقدامات لازم را در راستای ثبت نام خود به انجام برسانند.

لینک مستقیم ورود به سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

مشمولین قانون طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان می توانند ثبت نام خود را به صورت اینترنتی و از طریق سامانه tarhreg.behdasht.gov.ir به انجام برسانند.

معرفی سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

پس از ورود به سامانه و پیش از آغاز ثبت نام، می بایست فایلی را که حاوی دستورالعمل های ثبت نام شامل شرایط عمومی و اختصاصی، مراحل نام نویسی و به کارگیری، مدارک مورد نیاز، مدت زمان انجام طرح و… می باشد را دریافت و به دقت مطالعه نمایید. مطالعه این دفترچه به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در ادامه مراحل و به کارگیری داوطلبان، اکیدا توصیه می گردد.

فارغ التحصیلان رشته های پزشکی، دندانپزشکی و پیراپزشکی که مشمول طرح اجباری نیروی انسانی هستند، بایستی در موعد تعیین شده آمادگی خود را مبنی بر گذراندن آن اعلام کنند. ثبت نام در طرح قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان به صورت اینترنتی و از طریق سامانه تامین و توزیع نیروی انسانی وزارت بهداشت به آدرس tarhreg.behdasht.gov.ir صورت می گیرد.

پس از ورود به سامانه و پیش از آغاز ثبت نام، می بایست فایلی را که حاوی دستورالعمل های مربوطه شامل شرایط عمومی و اختصاصی، مراحل نام نویسی و به کارگیری، مدارک مورد نیاز، مدت زمان انجام طرح و… می باشد، دریافت و به دقت مطالعه نمایید. مطالعه این دفترچه به منظور جلوگیری از بروز هر گونه مشکل در ادامه مراحل و به کارگیری داوطلبان، اکیدا توصیه می گردد. این سایت که با عنوان سامانه رشد وزارت بهداشت نیز از آن یاد می شود، با هدف ثبت نام غیرحضوری مشمولان طرح خدمت نیروی انسانی این وزارت خانه راه اندازی شده است که خدمات متنوعی در این راستا به افراد ارائه می دهد.

معرفی سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

 • شماره 1: با کلیک بر روی گزینه “نسخه جدید سامانه – سامانه طرح +” می توانید به امکانات سایت در شکل جدیدتری دسترسی یابید. یکی از ویژگی های خوب این سامانه، طراحی آن در قالب برنامه های گوشی تلفن همراه می باشد که لینک دانلود نرم افزار آن در قسمت شماره 1 تعبیه شده است.
 • شماره 2: دانش آموختگان رشته های پیراپزشکی دارای طرح، باید در قسمت “ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی” اقدامات لازم را جهت نام نویسی خود انجام دهند. همچنین برای اطلاع از شرایط، ویرایش مشخصات، پیگیری و مشاهده وضعیت نام نویسی می توانید به همین بخش مراجعه نمایید.
 • شماره 3: کلید “ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی” منحصرا جهت نام نویسی فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندان پزشکی عمومی می باشد. البته تمامی نکات پیرامون این طرح اعم از زمان بندی دوره ها، شرایط، دانشگاه های اعزام کننده، ویرایش فرم اطلاعات و پیگیری وضعیت خود نیز در قسمت شماره 3 سامانه رشد درج شده است.
 • شماره 4: دانش آموختگان مرد رشته های پزشکی و پیراپزشکی که قصد دارند دوره خدمت سربازی خود را تحت عنوان پیام آور بهداشت طی کنند، باید از طریق فشردن دکمه “ثبت نام پیام آوران بهداشت” اعلام آمادگی نمایند.
 • شماره 5: داوطلبانی که شرایط معافیت از طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت را دارند، بایستی با مراجعه به بخش “ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت” نام نویسی خود را به انجام برسانند.
 • شماره 6: در صورت داشتن هر گونه شکایت و یا نارضایتی از مراحل جذب، می توانید از طریق گزینه “پرسش و پاسخ و ثبت شکایت” موضوع مربوطه را مطرح نمایید.
 • شماره 7: در بخش “نظرسنجی خدمات سایت” از شما سوالاتی اعم از میزان سرعت و دقت عملکرد سامانه و کیفیت خدمات ارائه شده پرسیده می شود و همچنین می توانید در کادر مربوطه، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را ارسال نمایید. با شرکت در این نظرسنجی به بهبود امکانات عرضه شده کمک شایانی خواهید کرد.
 • شماره 8: با وارد کردن “کد اصالت” خود در این بخش، می توانید اصالت مدارک ثبت شده در این سامانه را رویت کنید.

نکته: دانش آموختگان رشته های دارای طرح اجباری، تنها سه ماه پس از فراغت از تحصیل خود فرصت ثبت نام دارند و در صورت عدم نام نویسی به موقع، مشمول 3 تا 6 ماه اضافه خدمت در مناطق محروم (بر اساس رای دانشگاه) خواهند شد.

ورود به بخش های مختلف سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت

در صفحه نخست سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی tarhreg.behdasht.gov.ir گزینه های مختلفی قرار دارد که باید با توجه به رشته تحصیلی خود، یکی از لینک های مربوطه را انتخاب نمایید. با کلیک بر روی هر یک از کلید های معرفی شده در بخش قبل، به صفحه نام نویسی آن ها هدایت می شوید که هر کدام خدماتی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد. در ادامه مطلب، یک نمونه از ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت که مربوط به نام نویسی مشمولان غیرپزشک و غیردندانپزشک است، توضیح داده ایم.

ثبت نام

 • در ابتدا به سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت به نشانی اینترنتی tarhreg.behdasht.gov.ir مراجعه کرده و در کادر ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی، گزینه “اطلاعات بیشتر، ثبت نام و پیگیری” را انتخاب نمایید.

مرحله اول ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

 • در این بخش کلید “ثبت نام” را بفشارید.

مرحله دوم ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

 • پس از وارد کردن اطلاعاتی اعم از دوره، کد ملی و تاریخ تولد خود بر روی عبارت “شروع ثبت نام” کلیک کنید.

مرحله سوم ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

ویرایش ثبت نام 

داوطلبانی که بنا به هر دلیلی اطلاعات خود را به اشتباه وارد کرده اند، می توانند در مرحله دوم از طریق بخش ویرایش ثبت نام نسبت به اصلاح اشکالات به وجود آمده اقدام کنند. برای انجام این امر باید کد رهگیری و کد ملی خود را در کادرهای موجود وارد نموده و سپس بر روی عبارت “ویرایش ثبت نام” کلیک نمایند.

ویرایش ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

پیگیری و مشاهده وضعیت

پس از فرا رسیدن نوبت داوطلب، محل خدمت پیش بینی شده تعیین می گردد و پیامکی جهت ثبت آن در سامانه برای وی ارسال می شود. پس از دریافت پیامک، متقاضی باید به سامانه مراجعه کرده و از قسمت “پیگیری و مشاهده وضعیت” موافقت خود را با محل به کارگیری و تعهدات مشخص شده اعلام نماید. این امکان با وارد نمودن کد رهگیری و کلیک روی عبارت “مشاهده وضعیت” مهیا می باشد.

پیگیری و مشاهده وضعیت ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

مشاهده وضعیت صف انتظار

داوطلبان از طریق این بخش و وارد نمودن اطلاعاتی نظیر دوره های فعال و رشته شغلی خود، می توانند وضعیت خود را در صف انتظار مشاهده نمایند. در صورتی که متقاضی بیش از 4 ماه (به صورت مداوم) در صف انتظار شروع طرح باشد و دانشگاه امکان به کارگیری وی را در هیچ یک از واحدهای تحت نظارت خود نداشته باشد، مازاد بر نیاز تلقی می گردد. در این بخش می توانید با فعال نمودن گزینه “صرفا مشاهده محل های دارای نیاز فوری” لیست مربوط به محل های مربوطه را مشاهده کنید.

مشاهده وضعیت صف انتظار ثبت نام طرح نیروی انسانی غیرپزشک و غیردندانپزشک وزارت بهداشت

نکته: توجه داشته باشید این مدت زمان در صورتی قابل قبول است که داوطلب بومی یکی از شهرستان های تابع دانشگاه مورد نظر باشد. پس از اتمام دوره 4 ماهه و در صورت عدم به کارگیری، متقاضی می تواند نسبت به اخذ معافیت مازاد بر نیاز اقدام نماید. مشاهده صف انتظار رسیدگی به درخواست ها به تفکیک دوره های فعال و رشته شغلی امکان پذیر می باشد.

جهت بهره مندی از امکانات فوق، به کد رهگیری صادر شده از سوی سامانه که در زمان ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت دریافت کرده اید، نیاز دارید. در صورت فراموشی این کد می توانید با استفاده از گزینه “کد رهگیری خود را فراموش کرده ام” که در بخش های “ویرایش ثبت نام” و “پیگیری و مشاهده وضعیت” تعبیه شده است، کد مذکور را مجددا دریافت کنید.

 

سوالات متداول

1- آدرس سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت چیست؟

نشانی این سامانه tarhreg.behdasht.gov.ir می باشد.

2- سامانه ثبت نام طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت دارای چه بخش های است؟

شامل بخش های ثبت نام مشمولین غیرپزشک و غیردندانپزشک عمومی، ثبت نام مشمولین پزشک و دندانپزشک عمومی، ثبت نام پیام آوران بهداشت و ثبت نام دریافت گواهی پایان خدمات یا معافیت از قانون خدمات پزشکان و پیراپزشکان می باشد.

3- آیا در سامانه مذکور امکان ویرایش اطلاعات ثبت نامی وجود دارد؟

بله، داوطلبان می توانند از طریق بخش ویرایش اطلاعات و با وارد نمودن کد رهگیری و کد ملی خود نسبت به این امر اقدام نمایند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۶۳ نظر

 1. باسلام
  شخصی با مدرک پیراپزشکی که طرح گذرونده، درصورت تحصیل تو رشته پزشکی، مجدد باید طرح بره؟

 2. سلام برای طرح پرستاری ایا امکان انتخاب شهر مورد نظر خودمون هست ؟

 3. سلام.من رشته ام مامایی هست و ۵ ماه هست که تو صفم.آیا لازم هست اقدامی انجام بدم؟

  • با سلام، با توجه به اینکه رشته شما دارای طرح اختیاری می باشد، در صورتیکه مایل به گذراندن دوره هستید، صرفا می بایست همچنان منتظر بمانید.

 4. سلام من فارغ التحصیل رشته اتاق عمل دانشگاه ازاد اصفهان هستم و سهمیه قبولیم در کنکور سراسری منطقه ۳ بوده ، مجاز به گذروندن طرح در منطقه ۱ هستم؟

 5. با سلام من چهار ماه و هشت روز ک‌در صف انتظار هستم ، هنوز باید صبر کنم یا باید اقداماتی انجام بدم؟

  • با سلام، مطابق با آئین نامه وزارت بهداشت، در صورتی که رشته تحصیلی شما جزء رشته های پیراپزشکی می باشد شما میتوانید برای معافیت از طرح خود اقدام نمائید.

 6. سلام من رشته مدیریت دولتی هستم میتونم ثبت نام کنم در وزارت بهداشت ایا؟؟لیسانس دارم فارق تحصیل شدن

  • با سلام مطابق با دفترچه ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شرایط ثبت نام در کنکور کارشناسی ارشد وزارت بهداشت مطابق با رشته ی ذکر شده وجود ندارد.

 7. با سلام
  آیا معافیت مازاد بر نیاز که ۴ ماه در صف انتظار هستند پذیرفته میشه یا این طرح لغو شده ؟

 8. سلام‌وقت بخیر.امکان ثبت نام طرح موقت پزشکی هست تا زمانی که کارهای فارغ التحصیلی دانشگاه انجام‌میشه؟و اینکه تا زمان اتمام فارغ التحصیلی امکان ثبت نام طرح پزشکی هست؟

 9. باسلام
  کارشناسی هوشبری خوندم الان ۴ ماه تو نوبت طرحم آیا میتونم درخواست معافیت از طرح بدم

  • با سلام و درود، مطابق با قوانین وزارت بهداشت، افرادی که به مدت ۴ ماه در صف انتظار به کارگیری به سر می برند و دانشگاه نیاز به کارگیری آنان را نداشته باشد، از گذراندن طرح خود معاف هستند.

 10. سلام من رشته مامایی هستم، ۱۶ ماه و ۲۴ روز طرحم رو گذروندم. و مدرک پایان طرحم رو دو سال پیش گرفتم، الان میتونم دوباره برای تمدید طرح اقدام کنم

 11. مبا سلام
  من فارغ ااتحصیل علوم آزمایشگاهی از دانشگاه های سراسری هستم؛در رشته ما انجام طرح اجباریه؛میتونم طرحم را بخرم؟

 12. با سلام
  امکان خرید طرح پرستاری وجود داره؟

 13. با سلام من پایان طرح دارم دو سال از خدکتم گذشته میتونم تمدید طرح بزنم باید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟

  • با سلام و درود، مطابق با آیین نامه طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، جهت تداوم ، حداکثر ۱۵ روز بعد از اتمام طرح می بایست اقدام نمایید.

 14. باعرض سلام.بنده لیسانس هوشبری هستم ودرسال۹۲به صورت کامل ۲۴ماه طرح لایحه نیروی انسانی روتموم کردم.آیامی توانم دوباره درخواست تمدیدطرح کنم باوجودافتادن چندسال فاصله؟

  • با عرض سلام و وقت بخیر، با توجه به قوانین تمدید طرح، افراد باید ۱۵ روز قبل از اتمام طرح یا ۲۰ روز بعد از اتمام طرح برای تمدید طرح نیروی انسانی اقدام کنند.

 15. سلام من الان چهارماهه تو نوبت طرحم ولی جذب نشدم ،قانونی هس ک پس از مدت معین ک تو نوبت باشه و جذب نشه فرد بتونه واسه پایان طرح اقدام کنه؟

  • با سلام و وقت بخیر، مطابق با آیین نامه طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، در صورتی که ۴ ماه در صف انتظار طرح رشته های اجباری به جز پزشکی و دندانپزشکی باشید، مجاز به استفاده از قانون معافیت خواهید بود.

 16. سلام
  من تقریبا ۲ ساله ک طرحم تموم شده .
  میتونم برای تمدید طرح اقدام کنم؟

  • با سلام و درود، مطابق با آیین نامه طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، جهت تمدید طرح می بایست ۱۵ روز قبل از اتمام یا یک ماه پس از آن اقدام نمایید.

 17. سلام میشه این سهمیه مناطق برای ثبت نام طرح رو واضح تر توضیح بدید ؟ ینی الان من که با سهمیه منطقه ۳ تو کنکور قبول شدم برای طرح نمیتونم بیمارستان های منطقه ۱ یا ۲ رو انتخاب کنم؟

  • با سلام و درود، در صورتی که سهمیه قبولی شما در کنکور سراسری منطقه سه بوده، صرفا مجاز به گذراندن طرح خود در منطقه سه خواهید بود.

 18. سلام
  کاردانی رشته ی بهداشت مدارس طرح دارد ؟

 19. با سلام
  رشته کارشناس بهداشت مواد غذایی طرح دارد؟

 20. باسلام
  کارشناس بهداشت مواد غذایی طرح دارد؟
  ممنون میشم کمک کنید.

 21. باسلام و عرض ادب
  رشته بهداشت مواد غذایی طرح دارن مشمول طرح میشوند ممنون میشم کمک کنید؟

 22. ی کمک کنید لطفا من طرحم تموم شده باید کجا اتمام و بزنم که مدرک مو پیگیری کنم

  • با سلام و درود، می بایست در سامانه طرح نیروی انسانی وزارت بهداشت، درخواست خود را مبنی بر پایان طرح ثبت نمایید.

 23. سلام وقت بخیر
  برای انتخاب شهر برای طرح پرستاری محدودیتی وجود داره؟ مثلا فردی که منطقه ۲ هست میشه شهرهای منطقه ۱ رو برای طرح انتخاب کنه؟

  • با سلام، در صورت قبولی در سهمیه منطقه ۱، می توانید نسبت به گذراندن طرح در مناطق ۱ و ۲ و ۳ اقدام نمایید. همچنین داوطلبان پذیرفته شده در سهمیه منطقه ۲ می توانند در مناطق ۲ و ۳ طرح خود را بگذرانند. و در آخر پذیرفته شدگان در سهمیه منطقه ۳ می توانند در مناطق ۳ مشغول به انجام طرح شوند.

 24. سلام. وقت بخیر
  من حدود یه هفته هست که مدرک موقتم به دستم رسیده. وقتی میرم توی سامانه طرح که ثبت نام کنم میگه گواهی فارغ التحصیل شما توسط دانشگاه ارسال نشده. و با دانشگاه هم تماس گرفتم گفتن ارسال کردیم. برای ثبت نام طرح عجله دارم میشه راهنماییم کنید

  • با سلام و وقت بخیر، اطلاعات فارغ التحصیلی شما، می بایست از طریق دانشگاه (بخش امور رسیدگی به طرح وزارت بهداشت) در سامانه طرح وزارت بهداشت، ثبت گردد.

 25. سلام من دوره خدمتمو گذراندم الان مخوام طرح بگیرم میگه شما قبلا معافیت از طرح گرفتین راه حلی هست که بتونم طرح بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنین

 26. سلام. بیشتر از دوسال تونوبت طرحم. قانونیه که کارشناسا بدون هماهنگی سامانه رو ویرایش کنن و منو تولیست انتظار بذارن و حذف کنن وبگن باید از اول ثبت نام کنی؟ رئیس اداره مامایی علوم پزشکی زاهدان اینکارو کرده و میگه ایراد از سامانه تامین هست و قانون تازه عوص شده. درحالیکه من طبق قانون اونزمان ثبت نام کردم که کار عملی یاد بگیرم و به خاطر قوانین طرح بچه دار هم نشدم. رشته مامایی هستم. از چه طریقی میتونم به وزارتخانه شکایت کنم؟

  • با سلام، شما می توانید از طریق قسمت ارتباط با ما در سایت نیروی انسانی_وزارت بهداشت، شکایت خود را ثبت نمایید یا با تلفن پاسخگویی طرح وزارت بهداشت تماس بگیرید.

 27. باسلام رشته لیسانس من علوم آزمایشگاهی هست و دوسال طرح رو گذروندم الان فوق لیسانس گرفتم بازم طرح میتونم برم یانه؟

 28. سلام من برای طرح بهم زنگ زدن ولی شمارم در دسترس نبوده، الان باید چیکار کنم چجور پیگیری کنم؟؟

 29. سلام اگر فقط یک ماه تا پایان فارغ التحصیلی مانده باشد و هنوز گواهی موقت فارغ التحصیلی نداشته باشد میشه تو سامانه طرح ثبت نام کرد؟

 30. سلام، رشته اتاق عمل دانشگاه ازاد هم طرح اجباری دارد؟ و میتواند در سامانه ثبت نام کند؟؟

 31. سلام
  ایا فارغ التحصلان موسسه های غیر انتفاعی و پیام نور هم میتوانند در طرح وزارت بهداشت ثبت نام نمایند؟

  • با سلام، بله محدودیتی جهت شرکت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت با مدرک موسسه های غیرانتفاعی و پیام نور وجود ندارد.

 32. سیده شیما هاشمی فشارکی

  سلام ببخشید چرا در سامانه طرح نیروی انسانی رشته ی روان شناسی اسلامی-مثبت گرا و اسم دانشگاه آزاد اسلامی ابهر حذف شده؟

  • با سلام و احترام، تاکنون اطلاعیه ای در این باره منتشر نشده است، و به احتمال زیاد مکان های مورد نظر شما، هم اکنون نیاز به جذب نیرو ندارند. پیشنهاد می شود پرسش خود را در سامانه رشد وزارت بهداشت نیز ثبت نمایید.

دریافت مشاوره