خانه آزمون استخدامی شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش 1401 – 1402

شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش 1401 – 1402

شرایط استخدام آموزش و پرورش
شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش 1401 – 1402

افراد علاقمند به آموزگاری از طریق شرکت در آزمون استخدامی  آموزش و پرورش و نیز شرکت در کنکور سراسری و ورود به دانشگاه های فرهنگیان می توانند وارد این حیطه شغلی شوند. اگرچه اعتقاد بسیاری بر این است که تجربه می تواند انسان ها را به اموزگار های بهتری تبدیل کند اما نمی توان منکر این شد که انعطاف پذیری و قدرت رو به رو شدن با چالش ها که از مهمترین نیاز های یک معلم خوب است در جوانان بیشتر به چشم میخورد و به همین دلیل در شرایط ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای سن یک آموزگار حداکثر هایی در نظر گرفته شده است.

به شرایط سنی داوطلبان متاهل به ازای هر فرزند یک سال اضافه می گردد.

شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش از طریق آزمون استخدامی 1401 – 1402

برای شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش که هرسال در زمان برگزاری آزمون دستگاه های اجرایی انجام میشود باید با توجه به مدرک حداکثر های سنی را مطابق با جدول زیر در نظر گرفت.

شرایط سنی آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1401 – 1402
مدرک تحصیلیشرایط سن
دیپلم20 الی 25 سال
فوق دیپلمحداکثر 30 سال
لیسانسحداکثر 36 سال
فوق لیسانسحداکثر 40 سال
دکتریحداکثر 45 سال

شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش از طریق کنکور سراسری 1401 – 1402

برای پذیرفته شدن از طریق کنکور سراسری جهت ثبت نام دانشگاه فرهنگیان و استخدام اموزش و پرورش نیز شرایط سنی ویژه ای وجود دارد و داوطلبان می بایست علاوه بر شرایط  شرایط ثبت نام کنکور و حداقل تراز برای قبولی در مصاحبه باید حداکثر 24 ساله باشند تا بتوانند شانسی برای پذیرش در این دانشگاه ها و استخدام رسمی به عنوان معلم از بدو ورود به دانشگاه برای خود در نظر بگیرند.

ملاحضات و سهمیه های شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش 1401 – 1402

نظام وظیفه

باتوجه به این که شرکت در خدمت سربازی برای آقایان امری اختیاری نبوده است و همه واجدان شرایط موظف به گذراندن آن هستند و در طی این دوسال عملا تحصیل و اشتغال در ارگان های دیگر برای آنها غیر ممکن می باشد برای رعایت عدالت لازم است که حدود دوسالی که در خدمت به سر برده اند به حداکثر سن لازم اضافه گردد. به همین دلیل برای آقایان دارای کارت پایان خدمت، مدت زمان خدمتشان به حداکثر شرایط سنی افزوده خواهد شد.

داوطلبان متاهل

برای حمایت از داوطلبان متاهل و نیز سیاست افزایش جمعیت که در سال های اخیر بیش از پیش احساس نیاز می شود چنین در نظر گرفته شده است که به ازای هر یک فرزند یک سال به حداکثر سن استخدام اضافه شود. یعنی اگر دوطلب متاهلی با مدرک لیسانس دارای سه فرزند باشد  حداکثر سن او برای ثبت نام در آزمون استخدامی آموزش و پرورش به 39 سال خواهد رسید.

خانواده ایثارگران

در اکثر آزمون های استخدامی که توسط ارگان های وابسته به دولت انجام می شود معمولا معافیت ها یا ملاحضاتی برای استخدام ایثارگران در نظر گرفته می شود. در  آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 نیز این شرایط صدق می کند.

 • فرزندان شهدا، جانبازان، خانواده جانبازان بالای 25 درصد و خانواده آزادگان دارای بالای یک سال اسارت ازشرایط سنی قید شده در آزمون استخدامی آموزش و پرورش معاف هستند.
 • برای پدر، مادر، خواهر و برادر شهدا به شرایط سنی استخدام 5 سال اضافه می شود.
 • رزمندگان دارای سابقه کمتر از 6 ماه حضور در جبهه به اندازه مدت زمانی که در جبهه حضور داشته اند به حداکثر سن پذیرششان اضافه خواهد شد.

کارمندان غیر رسمی در اوایل انقلاب

داوطلبانی که در تاریخ های اول انقلاب یعنی بعد از 22 بهمن 1357 به صورت غیر رسمی و تمام وقت در موسسات و نهاد ها وارگان های دولتی  مشمول مقررات عمومی دولت می شوند شاغل بوده اند و حالا متقاضی  ثبت نام آزمون استخدامی آموزش و پرورش 1402 هستند با دارا بودن حداکثر سن بعلاوه مدت زمان خدمت غیر رسمی در ارگان های یاد شده می توانند در آزمون استخدامی اموزش و پرورش شرکت نمایند.

 

سوالات متداول

1- برای استخدام در آموزش و پرورش از طریق آزمون استخدامی چه شرایط سنی وجود دارد؟

بله، بسته به نوع مدرک در محدوده 20 تا 45 سال متغیر می باشد که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

2- تاثیر نظام وظیفه در شرایط سنی استخدام آموزش و پرورش چیست؟

مدت زمان خدمت به حداکثر شرایط سنی اضافه می گردد.

3- شرایط سنی استخدام در آموزش و پرورش از طریق دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان حداکثر سن 24 سال است.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۵ نظر
 1. سلام، من ۳ روز پیش ۳۷ سالم تمام شد. لیسانس روان‌شناسی دارم، آیا شرایط سنی شرکت در آزمون را دارم؟

 2. با سلام و عرض ادب من متولد ۱۳۵۶ هستم و ارشدم زیست شناسی میکروبیولوژی و لیسانسم دبیری علوم تجربی است. در نهضت سال ۹۳ تدریس کردم ولی به اسم خودم ثبت نزدن از سال ۹۶ در غیر انتفاعی پایه چهارم تدریس کردم متاهل و دو فرزند دارم میتونم در رشته آموزگار ابتدایی شرکت کنم؟ یا باید در رشته خودم شرکت کنم و در ضمن یرای سابقه تدریس از سن کم میکنن ؟

  • با سلام و احترام، با توجه به مدرک ارشد تا ۴۰ سالگی و به ازای همسر و دو فرزند هر کدام یک سال به شرط سنی شما اضافه می شود. لازم به ذکر است آموزگار ابتدایی از رشته ی زیست و میکروبیولوژی پذیرش ندارد.

 3. باسلام بامدرک کارشناسی‌ منابع طبیعی ومحیط زیست میشه در آزمون ثبت نام کرد

  • با سلام و احترام، مطابق دفترچه های استخدامی دستگاه های اجرایی، وزارت آموزش و پرورش برای رشته ی منابع طبیعی و محیط زیست هیچ کد دبیری معرفی نکرده است.

 4. سلام من لیسانس حقوق دارم امکان شرکت در آزمون استخدامی آموزش و پرورش دارم ؟

  • با سلام و عرض ادب، طبق دفترچه های سنوات پیشین در سامانه ی سنجش، آموزش و پرورش هیچ کد دبیری از رشته ی حقوق معرفی نکرده است.

 5. سلام
  بنده لیسانس ریاضی دارم طرح معلمان و متاهل دارای یک فرزند. سال تولد۶۳ آیا می توتم شرکت کنم؟

 6. با سلام، من متولد ۱۳۷۷/۱۱/۲۰هستم آیا میتوانم از طریق کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان شوم؟

 7. سلام من لیسانس مدیریت دولتی هستم ۳۵ ساله دارای یک فرزند آیا میتونم در آزمون شرکت کنم رشته مدیریت جز رشته ها هست؟

 8. سلام من متولد بهمن ۱۳۶۴هستم متاهل هستم ولی فرزند ندارم لیسانس نرم افزار کامپیوتر دارم میتونم ازمون آموزش وپرورش شرکت کنم؟؟؟

 9. با عرض سلام
  با مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی میشه شرکت کرد

 10. سلام من لیسانس اقتصاد نظری هستم برای آموزگار ابتدایی میتونم شرکت کنم؟

  • با سلام و احترام، مطابق با آخرین اطلاعیه ها، رشته اقتصاد در حوزه رشته های مورد پذیرش برای عنوان شغلی آموزگار ابتدایی نمی باشد و شما می بایست برای عنوان شغلی دبیری اقتصاد ثبت نام نمایید.

 11. سلام من متولد ۶۸ ودارای ارشد فیزیک هستم می توانم در آزمون آموزش و پرورش شرکت کنم؟ممنون.

 12. سلام خسته نباشید میخاستم ببینم بالیسانس ادبیات میتونم برای اموزگار ابتدایی شرکت کنم یانه وتاریخ ثبت نام اموزش وپرورش کی هست

  • با سلام و عرض ادب، برابر با قوانین و مقررات استخدامی مندرج در سامانه ی سنجش، دارندگان مدرک روانشناسی، علوم تربیتی، مشاوره و حوزه ی علمیه می توانند در آموزگار ابتدایی شرکت کنند. بنابراین رشته ی ادبیات برای تصدی آموزگار ابتدایی مجاز نیست.

 13. زهره سادات مهدیون

  سلام بنده متولد ۱۳۶۳ ودو فرزند دارم می تونم در این آزمون شرکت کنم؟

  • با سلام و عرض ادب، مطابق شرایط و ضوابط استخدامی در سامانه ی سنجش، مدرک کارشناسی تا ۳۶ سال سن می تواند شرکت کند. تأهّل و دو فرزندی هم می تواند تا ۳ سال به شرط سنی شما اضافه کند.

 14. سلام من سرباز معلم هستم تیر سال دیگ تموم میشه سربازیم ایا میتونم شرکت کنم ؟

  • با سلام و غرض ادب، مطابق قوانین و مقررات استخدامی در سامانه ی سنجش، یکی از شروط اصلی ثبت نام، داشتن کارت پایان خدمت می باشد. از آن جا که به زودی احتمال شروع ثبت نام آزمون هست، احتمال شرکت شما در آزمون ضعیف می باشد ولی این مسئله قطعی نیست.

 15. فاطمه خراسانی پور

  سلام دفترچه اومده یا نه هنوز

  • با سلام و ادب، تا این لحظه هنوز دفترچه ی آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی روی سامانه ی سنجش منتشر نشده است.

 16. سلام با مدرک لیسانس مهندسی نفت میشه در آزمون آموزش و پرورش شرکت کرد؟

  • با سلام و احترام، برابر با نهمین دفترچه ی آزمون استخدامی آموزش و پرورش مندرج در سامانه ی سنجش، هیچ کد دبیری برای مهندسی نفت قید نشده است.

 17. سلام مدرک حفظ قرآن. اخذ شده از سازمان تبلیغات چقدر تاثیر در آزمون استخدامی دارد.؟
  اگر تاثیر دارد این اثر در آزمون است یا در زمان مصاحبه؟

  • با سلام و احترام، مطابق با شرایط و ضوابط استخدامی دستگاه اجرایی، در صورتی که حافظ کل قرآن هستید، مدرک شما در آزمون کتبی و مصاحبه تاثیر گذار است.

 18. سلام آیا با لیسانس حسابداری میتونم استخدام بشم

  • با سلام و ادب، مطابق آخرین دفترچه ی استخدامی آموزش و پرورش مندرج در سامانه ی سنجش شما می توانید کد رشته ی هنر آموز حسابداری را انتخاب کنید.

 19. سلام با کارشناسی عمران میشه ثبت نام کرد

 20. سلام با فوق دیپلم مدیریت خانواده میشه امتحان داد

 21. سلام وخداقوت، فرزندان ایثارگری که پدرشان ۱۲ماه داوطلبانه درجبهه های حق علیه باطل بودن سهمیه ای درنظرگرفته شود.

 22. سلام‌بافوقدیپلم‌‌رشته‌حقوق‌میشه‌آزمون‌داد

  • با سلام و احترام، مطابق با آخرین اطلاعیه ها از سوی آموزش و پرورش، رشته حقوق و گرایش های مربوط به آن در حوزه رشته های مورد پذیرش در آموزش و پرورش نمی باشد.

 23. سلام با دیپلم هم میشه ازمون داد؟

مشاوره استخدامی پیج استخدامی