تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / کنکور / کنکور سراسری ریاضی 1402

کنکور سراسری ریاضی 1402

مشاوره آزمون سراسری ریاضی 1402
کنکور سراسری ریاضی 1402

کنکور سراسری 1402 با شرکت تعداد بسیار زیادی داوطلب از 5 گروه آزمایشی جهت تصاحب ظرفیت محدود دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور برگزار می گردد. شرکت کنندگان گروه ریاضی، بخش مهمی از این جامعه آماری بزرگ را تشکیل می دهند که آگاهی از قوانین و مقررات پروسه ثبت نام کنکور سراسری و نحوه آماده سازی و شرکت در آن می تواند برای این افراد، بسیار مهم و حیاتی باشد.

ذکر این نکته در همین ابتدای مطلب، حائز اهمیت است که روند نام نویسی و دریافت کارت ورود به جلسه کنکور سراسری 1402 برای کلیه گروه های آزمایشی به صورت مشترک و تحت نظارت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد و تفاوتی در این زمینه میان گروه های مختلف وجود نخواهد داشت. متقاضیان ورود به رشته های مهندسی دانشگاه می توانند با طراحی یک برنامه ریزی کنکور ریاضی منظم و اصولی و بهره گیری از بروزترین روش های تست زنی کنکور، خود را برای حضور پر قدرت در این ماراتن بزرگ و سرنوشت ساز آماده نمایند.

انتظار می رود نام نویسی کنکور سراسری ریاضی 1402 مطابق روند سال های گذشته اواسط بهمن ماه آغاز شود.

ثبت نام کنکور سراسری ریاضی 1402

اولین قدم برای شرکت در آزمون سراسری، تکمیل فرایند ثبت نام آن می باشد که در سال های اخیر، عموما به صورت اینترنتی و از طریق سایت ثبت نام کنکور سراسری صورت پذیرفته است. شما می توانید در صورت بروز هر گونه پرسش در زمینه کنکور سراسری ریاضی، با مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس بگیرید.

زمان ثبت نام

همان طور که اشاره نمودیم، نام نویسی گروه های آزمایشی مختلف در کنکور سراسری 1402 به صورت مشترک و همزمان انجام می گردد و این افراد می توانند در موعد از پیش تعیین شده به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه و مشخصات خود را در سامانه درج نمایند. البته به دلیل آن که هنوز مهلت ثبت نام کنکور سراسری 1402 مشخص نشده است، پیشنهاد می شود در کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره عضو شده، تا در اسرع وقت از کلیه اخبار مربوطه در این زمینه اطلاع حاصل نمایید.

همچنین سازمان سنجش، هر ساله نسبت به تمدید مهلت ثبت نام آزمون سراسری در پایان بازه زمانی ارائه شده نیز اقدام می نماید و هدف از انجام این کار، دادن فرصت مجدد به افرادی می باشد که از روند نام نویسی جا مانده اند یا نیاز به ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری دارند. لازم به ذکر است که امکان ویرایش مشخصات درج شده در سامانه، هم در مهلت قانونی ثبت نام و هم در زمان تمدید مهلت و مهلت مجدد وجود دارد. 

مراحل ثبت نام

همان طور که پیش از این اشاره کردیم، فرآیند ثبت نام کنکور ریاضی به صورت اینترنتی و غیرحضوری بوده و از طریق تکمیل فرم تقاضانامه و بارگذاری مدارک لازم در سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می گیرد. مشخصات لازم جهت پر کردن این فرم شامل اطلاعات شخصی و تحصیلی داوطلب می باشد. همچنین این افراد می بایست نسبت به بارگذاری فایل عکس پرسنلی خود بر اساس مشخصات تعیین شده توسط سامانه در حین فرایند ثبت نام نیز اقدام نمایند.

تذکر: کد سوابق تحصیلی، یکی از مشخصات لازم برای ثبت نام است و متقاضیان باید برای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی خود به سامانه جمع آوری اطلاعات و سوابق تحصیلی داوطلبان آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها به نشانی اینترنتی dipcode.medu.ir مراجعه نمایند.

 • برای انجام ثبت نام کنکور سراسری ریاضی 1402، در بازه زمانی نام نویسی، به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنید و از منو سمت راست صفحه اصلی نسبت به انتخاب گزینه “سراسری” اقدام نمایید.مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری 1401
 • پس از ورود به صفحه جدید، لینک فعال شده “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402” را انتخاب کنید.مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • اکنون می بایست کلید “خرید سریال ثبت نام” واقع در منو سمت راست صفحه را فشار دهید.مرحله 3 ثبت نام کنکور سراسری
 • در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام را با توجه به گروه آزمایشی خود مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب نمایید. همچنین اگر تمایل دارید که کد رشته های مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را در انتخاب رشته خود داشته باشید، باید برای آن ها نیز سریال علاقه مندی جداگانه خریداری کنید.
  مرحله 4 ثبت نام کنکور سراسری
 • سپس نوبت به وارد نمودن اطلاعات لازم جهت تکمیل خرید اینترنتی کارت اعتباری می رسد. این مشخصات شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک داوطلب (اختیاری) می باشد. در انتها نیز گزینه “تایید و ادامه” را انتخاب کنید.مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • سپس سامانه شما را با مشخصات درج شده در مرحله قبل مواجه می سازد که می بایست، صحت این اطلاعات را بررسی کنید و در صورت تایید، تیک عبارت پایین صفحه را فعال نمایید. در نهایت نیز با انتخاب کلید “ادامه روند پرداخت” وارد مرحله واریز وجه شوید.مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • در این مرحله، وارد درگاه پرداخت آنلاین هزینه پروسه ثبت نام کنکور سراسری می شوید و می توانید با درج اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود نسبت به واریز وجه لازم اقدام نمایید و در نهایت دکمه “پرداخت” را فشار دهید.مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • حال به صفحه اول سامانه ثبت نام زیر بازگردید و بر روی گزینه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نماییدو
  مرحله ۹ ثبت نام کنکور سراسری
 • در این مرحله می بایست سریال ثبت نام خریداری شده و شماره تلفن همراه خود را در قسمت های مربوطه درج کرده و سپس بر روی عبارت “تایید” کلیک کنید.
  مرحله ۹ ثبت نام کنکور سراسری

این فرایند با بارگذاری فایل عکس پرسنلی داوطلب و پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه به پایان می رسد. در حین تکمیل این پروسه به صحت اطلاعات وارد شده دقت کنید. لازم به ذکر است که امکان ویرایش مشخصات در مهلت قانونی ثبت نام، تمدید مهلت و مهلت مجدد وجود دارد اما هزینه پرداخت شده جهت نام نویسی به هیچ عنوان بازگردانده نخواهد شد.

دفترچه ثبت نام

برای شرکت در آزمون سراسری، باید با تمامی شرایط، ضوابط، مقررات و دستورالعمل های آن آشنا بود و بر اساس قوانین به خصوصی، اقدامات مربوط به ثبت نام و حضور در جلسه آزمون را پیگیری نمود. این شرایط در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ذکر می گردد و هر ساله با آغاز پروسه ثبت نام، توسط سایت سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

لازم به ذکر است که دفترچه راهنمای کنکور سراسری 1402 هنوز منتشر نشده است. از این رو، لینک دانلود دستورالعمل سال گذشته را در جدول زیر قرار داده ایم که می توانید با مطالعه آن به شناخت لازم جهت شرکت در آزمون دست پیدا نمایید.

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری  
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402

(لینک فوق، به محض انتشار فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1401

(جهت دریافت فایل بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

توجه داشته باشید که، پیش از اقدام برای نام نویسی، حتما از شرایط ثبت نام کنکور سراسری و  مدارک نام نویسی آزمون سراسری اطلاع حاصل نمایید.

برنامه ریزی کنکور سراسری ریاضی 1402

در برنامه ریزی و مطالعه برای کنکور ریاضی عوامل بسیار زیادی تاثیرگذار هستند ولی به طور کلی موثرترین و پربازده ترین نوع برنامه ریزی تحت تاثیر موارد زیر صورت می گیرد.

 1. نحوه برنامه ریزی کنکور ریاضی برای مطالعه دروس
 2. نحوه برنامه ریزی درسی برای کنکور ریاضی
 3. بهره گیری از بهترین منابع کنکور ریاضی، آزمون های آزمایشی، تاکید بر تست زنی و استفاده از توصیه های مشاوران متخصص

در واقع هر داوطلب باید با توجه به شرایط و امکانات خود، یک برنامه ریزی اصولی و کارآمد را طرح ریزی نماید و در آن تمامی موارد لازم را در نظر بگیرد که تعدادی از این نکات قابل توجه را برای شما عنوان کرده ایم.

 •  برنامه ریزی کنکور باید واقع بینانه و در حد توانمندی داوطلب انجام شود. اشتباهی که بسیاری از داوطلبان مرتکب می شوند، این است که از همان روز های ابتدایی ساعت مطالعه بالایی دارند و این امر پس از گذشت مدتی به خستگی منجر خواهد شد. به طوری که ممکن است شرکت کننده احساس کند تمامی انرژی خود را برای ادامه مسیر از دست داده است.
 • در انتخاب منابع کمک آموزشی بسیار دقت داشته باشید زیرا تعدد منابع، فقط ذهن شما را آشفته می کند. به جای آن می توانید یک منبع جامع و کاربردی را انتخاب نموده و آن را چندین بار به دقت مطالعه نمایید.
 • برنامه ریزی شما باید قابل ارزیابی باشد تا متوجه پیشرفت و پسرفت خود شوید. برای این منظور می توانید در آزمون های آزمایشی که توسط موسسات مختلف برگزارمی شود، شرکت کنید. مطالعه مطلب معرفی آزمون های آزمایشی کنکور سراسری می تواند بسیار موثر باشد.
 • فقط با یک برنامه ریزی پیش بروید و خود را درگیر برنامه های مختلف نکنید. چرا که این مسئله نتیجه ای به جز سردرگمی و کمبود وقت نخواهد داشت.
 • مطالعه دروسی که نقاط ضعف شما محسوب می شود را در ساعاتی از روز قرار دهید که ذهنتان بیشترین بازدهی را دارد.
 • همه ی دروس را به یک شیوه مطالعه نکنید و روش مطالعه هر یک از دروس را فراگیرید.
 • سوالات کنکور ریاضی به صورت تستی طراحی خواهد شد. به همین دلیل، لازم است تا با تست زنی فراوان و اصولی، این مهارت مهم را در خودتان تقویت نمایید. تست زنی دائمی همچنین قدرت مدیریت زمان شما را نیز به طرز قابل توجهی تقویت خواهد کرد.
 • جمع بندی و مرور، مقوله ای حیاتی و بسیار حساس در رابطه با موفقیت در کنکور سراسری می باشد. تنها زمانی می توانید اندوخته های ذهنی خود را در جلسه کنکور بر روی سوالات پیاده نمایید که در ماه های آخر منتهی به کنکور، نسبت به جمع بندی و مرور مطالب درسی اقدام نموده باشید. این مساله باعث ایجاد نظم فکری و یادآوری مطالب فراموش شده می گردد و تاثیر به سزایی در افزایش سطح آمادگی داوطلب خواهد داشت. در همین زمینه، مطالعه مطلب چگونه برای کنکور جمع بندی کنیم را به شما پیشنهاد می کنیم.
 • دانلود دفترچه سوالات و پاسخنامه کنکور سراسری ریاضی سال های گذشته، بررسی و مرور آن را به هیچ عنوان فراموش نکنید. این مساله می تواند شما را با نحوه طراحی سوالات کنکور و شیوه صحیح و اصولی پاسخگویی به آن آشنا نماید.

منابع مطالعاتی کنکور سراسری ریاضی 1402

مطالعه منابع کمک آموزشی کنکور ریاضی می تواند در کنار بررسی دقیق محتویات کتاب درسی، سودمند واقع گردد. هر داوطلب باید در قدم اول به تمام مباحث کتاب درسی تسلط کافی داشته باشد و سپس برای تمرین و مطالعه بیشتر از منابع کمک آموزشی استفاده کند. در جدول های زیر علاوه بر معرفی منابع مطالعاتی اصلی، برای هر یک از دروس چند منبع کمک آموزشی پرطرفدار نیز معرفی شده است که می توانید از آن ها استفاده نمایید. لازم به ذکر است که اگر برای هر یک از دروس، منابع کمک آموزشی خوبی تهیه کرده اید و فهم آن برایتان آسان می باشد، نیازی به استفاده از منبع جدیدی نمی باشد.

مواد دروس تخصصی کنکور سراسری ریاضی
عنوان درس عنوان کتاب و سال تحصیلی
فرهنگ و معارف اسلامی دین و زندگی 1 (دهم)

دین و زندگی 2 (یازدهم)

دین و زندگی 3 (دوازدهم)

زبان و ادبیات فارسی فارسی 1 (دهم)

فارسی 2 (یازدهم)

فارسی 3 (دوازدهم)

زبان انگلیسی انگلیسی 1 (دهم)

انگلیسی 2 (یازدهم)

انگلیسی 3 (دوازدهم)

زبان عربی عربی، زبان قرآن 1 (دهم)

عربی، زبان قرآن 2 (یازدهم)

عربی، زبان قرآن 3 (دوازدهم)

مواد دروس تخصصی کنکور سراسری ریاضی
عنوان درس  عنوان کتاب  سال چاپ
ریاضیات هندسه 1 (دهم) 95
هندسه 2 (یازدهم) 96
آمار و احتمال (یازدهم) 96
حسابان 1 (یازدهم) 96
حسابان 2 (دوازدهم) 97
هندسه 3 (دوازدهم) 97
ریاضیات گسسته (دوازدهم) 97
فیزیک فیزیک 1 (دهم) 95
فیزیک 2 (یازدهم) 96
فیزیک 3 (دوازدهم) 97
شیمی شیمی 1 (دهم) 95
شیمی 2 (یازدهم) 96
شیمی 3 (دوازدهم) 97

منابع کمک آموزشی

منابع کمک درسی جدول زیر، پیشنهاد برخی رتبه های برتر، پذیرفته شدگان موفق کنکور سراسری و مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره می باشد و نمی توان آن را به عنوان تنها منابع موجود در بازار معرفی نمود. کتاب های متعدد دیگری نیز توسط ناشران گوناگون در بازار دیده می شود که انتخاب و مطالعه آن بستگی به نظر و سلیقه داوطلبان شرکت در کنکور سراسری دارد. به علاوه این که بهره گیری از بهترین دی وی دی های کنکور نیز می تواند جهت دستیابی به بهترین رتبه قبولی کنکور، موثر واقع گردد.

نام درس نام منبع
ریاضیات
 1. کتاب ریاضی دهم سری میکروطبقه بندی انتشارات گاج
 2. کتاب جمع بندی هندسه پایه انتشارات نشر الگو
 3. کتاب حسابان جامع کامل کنکور ریاضی سری میکرو طلایی انتشارات گاج
 4. کتاب آمار و احتمال کنکور ریاضی انتشارات خیلی سبز
 5. کتاب ۸ کتاب ریاضی جامع کنکور سری میکرو طبقه بندی انتشارات گاج
فیزیک
 1. کتاب فیزیک کامل کنکور ریاضی سری میکرو طلایی انتشارات گاج
 2.  کتاب فوت و فن فیزیک جامع کنکور ریاضی سری مینی میکرو طلایی انتشارات گاج
شیمی
 1. کتاب شیمی جامع کنکور انتشارات مبتکران
 2. کتاب شیمی کامل جامع کنکور سری میکرو طبقه بندی انتشارات گاج
دین و زندگی
 1. کتاب دین و زندگی سری میکرو طبقه بندی انتشارات گاج
 2. کتاب آیات و نکات جامع کنکور سری مینی میکرو طلایی انتشارات گاج
زبان عربی
 1. کتاب تست عربی جامع انتشارات خیلی سبز
 2. کتاب نردبام عربی جامع انتشارات خیلی سبز
زبان انگلیسی
 1. کتاب جامع زبان انگلیسی کنکور انتشارات مبتکران
 2. کتاب نردبام جامع زبان انگلیسی انتشارات خیلی سبز
 3. کتاب واژگان جامع زبان انگلیسی کنکور سری tick انتشارات گاج
زبان و ادبیات فارسی
 1. کتاب فارسی جامع کنکور سری میکرو طبقه بندی انتشارات گاج
 2. مجموعه کتاب های موضوعی لقمه انتشارات مهر و ماه

ضریب دروس در کنکور سراسری ریاضی 1402

اطلاع از ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری برای کلیه داوطلبان از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این افراد می توانند با آگاهی از ضریب هر درس، برنامه مطالعاتی و میزان تمرکز خود بر روی محتویات آموزشی درس مورد نظر را به نحوی سودمند و پربازده تنظیم نمایند.

داوطلبان می بایست حتما به این نکته توجه کنند که ضرایب دروس‌ عمومی در کلیه گروه های آزمایشی ثابت است اما ضرایب دروس اختصاصی بسته به زیر گروه های مختلف، متفاوت خواهد بود.

دروس امتحانی ضرایب دروس در هر یک از زیر گروه ها
زیر گروه 1 زیر گروه 2 زیر گروه 3
ریاضی 4 4 3
فیزیک 3 3 2
شیمی 2 3 3
ادبیات فارسی 4 4 4
زبان انگلیسی 2 2 2
دین و زندگی 3 3 3
زبان عربی 2 2 2

شاید برایتان سوال ایجاد شود که اطلاع از ضریب هر یک از دروس در زیر گروه های مختلف چه تاثیری دارد؟ پاسخ این سوال را در قالب یک مثال بیان می کنیم. مثلا رشته مهندسی برق در زیر گروه 1 قرار دارد. پس درس ریاضی و فیزیک در این رشته پراهمیت تر می باشد یا رشته مهندسی شیمی در زیر گروه 2 قرار دارد بنابراین نمره کسب شده در درس شیمی کنکور، برای پذیرش در این رشته تاثیر گذار است. در جدول زیر خلاصه ای از رشته های هر یک از زیر گروه های 1، 2 و 3 را ارائه داده ایم.

زیر گروه های آزمایشی رشته هایی که دارای ضریب یکسان می باشد
زیر گروه 1 مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر، مهندسی صنایع، مهندسی هوافضا، مهندسی فناوری اطلاعات و…
زیر گروه 2  مهندسی شیمی، مهندسی پلیمر، مهندسی معدن و…
زیر گروه 3 کاردانی فتی شیمی، کاردانی فنی برق، کاردانی ایمنی صنعتی، کاردانی فنی صنایع غذایی و…

ثبت نام آزمون سراسری ریاضی همزمان با نام نویسی کنکور سایر گروه های آزمایشی مانند علوم تجربی و علوم انسانی صورت می گیرد و داوطلبان می توانند با پرداخت هزینه ثبت نام کنکور سراسری نسبت به درج اطلاعات خود در سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند. لازم به ذکر است که هر متقاضی می تواند در یک گروه آزمایشی اصلی (تجربی، ریاضی و انسانی) و یک یا دو گروه آزمایشی شناور (زبان و هنر) ثبت نام و شرکت نماید. نام نویسی در هر کدام از گروه های آزمایشی اصلی، فرعی و یا اعلام علاقمندی ورود به دانشگاه های پیام نور و غیر انتفاعی نیازمند پرداخت هزینه جداگانه و دریافت سریال ثبت نام مجزا می باشد.

مدتی پس از شرکت در کنکور سراسری نیز، نتیجه عملکرد داوطلبان در قالب اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری و سپس اعلام نتایج نهایی آزمون سراسری و انتشار کارنامه سبز به اطلاع این افراد می رسد و آن ها می بایست خود را برای انجام هر چه بهتر انتخاب رشته آزمون سراسری آماده نمایند. آشنایی با بهترین رشته های ریاضی و بازار کار بهترین رشته های ریاضی می تواند جهت ترتیب بندی اولویت ها و چینش کد رشته محل های پذیرفته شدگان موثر واقع گردد.

 

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور سراسری ریاضی 1402 چه زمانی انجام می شود؟

هنوز تاریخ دقیق این فرآیند برای سال 1402 اعلم نشده است اما به محض مشخص شدن، جزئیات آن از طریق این مقاله منتشر خواهد شد.

2- آیا می توان در حین ثبت نام کنکور سراسری ریاضی 1402، سریال علاقه مندی ورود به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را نیز خریداری نمود؟

بله، برای اعلام علاقه مندی ورود به دانشگاه های مذکور می بایست کارت اعتباری جداگانه ای خریداری نمود.

3- ضرایب دروس تخصصی کنکور سراسری ریاضی 1402 در زیر گروه های مختلف به چه ترتیب می باشد؟

جدول حاوی ضرایب دروس عمومی و تخصصی کنکور ریاضی در زیر گروه های 1، 2 و 3 را می توانید در متن مقاله مشاهده نمایید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک نظر

 1. سلام من کاردانی. حسابدارب شبانه قبول شدم دو ترم خوندم کنکور دادم روزانه قبول شدم نمره بالا۱۲طبیق واحد کردن .حالا کارشناسی شبانه قبول شدم حالا سوالم اینه میشه دوباره کنکور داد روزانه قبول بشم دیگه پول شهریه ندم

دریافت مشاوره پیج کنکور