تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / دانشگاه آزاد / ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

مراحل و شرایط نام نویسی آزمون دانشگاه آزاد 1402
ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

همان طور که می دانید دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزش عالی معتبر و پرطرفدار کشور می باشد که آزمون ورودی آن طی چند سال اخیر با دانشگاه های سراسری ادغام شده است و متقاضیان برای نام نویسی می بایست نسبت به ثبت نام کنکور سراسری در موعد مقرر هر سال از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند.

علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد در یک آزمون شرکت می کنند اما پس از اعلام نتایج کنکور سراسری و در صورت مجاز شدن داوطلبان به انجام انتخاب رشته، مسیر انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از یکدیگر جدا می گردد. مطالعه این مقاله به داوطلبان در آشنایی با پروسه نام نویسی کنکور دانشگاه آزاد 1401 و نحوه پذیرش با آزمون این دانشگاه کمک می کند.

انتظار می رود فرآیند ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402 مطابق روند سال های گذشته، اواسط بهمن ماه آغاز شود.

زمان ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

ثبت نام در کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می پذیرد و داوطلبان می توانند در مهلت ثبت نام کنکور سراسری که پیش بینی می شود اواسط بهمن ماه آغاز شود، از طریق سامانه مذکور به تکمیل اینترنتی فرم تقاضانامه اقدام نمایند.

همچنین با توجه به اینکه هنوز زمان دقیق آغاز نام نویسی این فرآیند مشخص نشده به تبع تاریخ معینی نیز برای کسانی که نیازمند ویرایش اطلاعات خود هستند نیز، معلوم نمی باشد. اما به طور معمول امکان ویرایش اطلاعات ثبت نام کنکور سراسری در مهلت مقرر وجود خواهد داشت. همچنین در صورت مشخص شدن مهلت مجدد، جزئیات لازم از طریق کانال تلگرام کنکورایران مشاوره اطلاع رسانی می گردد.

نحوه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

همان طور که گفته شد، فرآیند ثبت نام این آزمون از طریق سامانه رسمی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت مذکور و مطابق با مراحل زیر، اقدام به نام نویسی نمایند.

 • به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری 1401
 • لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402” را انتخاب کنید. (پیشنهاد می شود که پیش از شروع روند نام نویسی، حتما دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 را دانلود و به دقت مطالعه نمایید. آگاهی از محتویات و مندرجات این دفترچه موجب تسریع در روند ثبت نام می گردد.)مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • برای شروع فرآیند، در ابتدا می بایست هزینه ثبت نام کنکور سراسری 1402 را پرداخت نمایید. به همین جهت بر روی کلید “خرید سریال ثبت نام” واقع در منو سمت راست صفحه کلیک کنید.مرحله 3 ثبت نام کنکور سراسری
 • برای ثبت نام کنکور در هر گروه آزمایشی به خصوص می بایست کارت اعتباری مربوط به آن را خریداری کرد. لذا در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام خود را مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.مرحله 4 ثبت نام کنکور سراسری
 • در مرحله بعد باید اطلاعات خواسته شده جهت خرید کارت اعتباری را در کادرهای مربوطه درج نمایید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک (اختیاری) می باشد. در نهایت نیز درگاه پرداخت موردنظر خود را انتخاب کرده و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • در صفحه بعد، اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید می بایست تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱
 • سپس اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود که شامل شماره کارت رمز دوم، CVV2 و… می باشد را درج کرده و در نهایت گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید.مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱

در صورتی که شماره سریال 12 رقمی به شما ارائه داده شود، واریز هزینه موفقیت آمیز بوده است. همچنین برای شرکت در کنکور رشته های شناور (هنر و زبان) باید کارت اعتباری جداگانه خریداری شود. پس از خرید سریال ثبت نام برای گروه های آزمایشی مختلف و نیز خرید سریال علاقه مندی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید برای تکمیل فرم اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام کنید.

 • به صفحه اول سامانه ثبت نام بازگردید و بر روی دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.مرحله 8 ثبت نام کنکور سراسری
 • نظام آموزشی خود را انتخاب و سریال ثبت نام خریداری شده را در قسمت مربوطه درج کنید و بعد از آن بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.مرحله ۹ ثبت نام کنکور سراسری

پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام، فرم انتخاب نظام تحصیلی را مشاهده خواهید کرد که باید در آن وضعیت دپیلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص فرمایید. در مرحله بعد می بایست کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی خود را وارد کنید و پس از آن نسبت به آپلود فایل عکس پرسنلی خود با مشخصات مدنظر سامانه اقدام نمایید.

پس از اسکن عکس نوبت به پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه می گردد که می توانید آن را با مشخصات شخصی و تحصیلی خود کامل کنید. با تایید نهایی داوطلب، شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام صادر می گردد که نگهداری از این دو کد تا زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ضروری است.

لازم به ذکر است که یک پیش نویس فرم تقاضانامه در دفترچه راهنمای ثبت نام آزمون سراسری به چشم می خورد که جهت آشنایی متقاضیان با پروسه ثبت نام و مشخصاتی که در حین نام نویسی به آن نیاز دارند، در این دستورالعمل گنجانده شده است. شما می توانید در صورت بروز هرگونه مشکل در انجام فرآیند ثبت نام کنکور سراسری، با کارشناسان مرکز مشاوره تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل کنید.

شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

نام نویسی و شرکت در کنکور سراسری مستلزم برخورداری از یک سری شرایط ثبت نام کنکور سراسری می باشد که کلیه داوطلبان می بایست از لحاظ دارا بودن آن مورد بررسی قرار گیرند. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می گردد که شرح آن به ترتیب زیر است.

شرایط عمومی 

 1.  معتقد بودن به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی ایران
 2. عدم سوء پیشینه اخلاقی
 3. عدم اظهار دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران
 4. برخورداری از سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی

شرایط اختصاصی

 • داشتن دیپلم نظام آموزشی جدید یا مدرک دوره پیش دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحد) اخذ شده تا تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 یا دیپلم دوره چهارساله متوسطه نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) 
 • دانشجویان در حال تحصیل دوره های روزانه مقاطع کاردانی تا دکتری نمی توانند در کنکور سراسری 1402 ثبت نام کنند، مگر این که تا اسفندماه 1401 نسبت به انصراف قطعی خود از دانشگاه محل تحصیل اقدام نمایند. این افراد در صورت عدم اعلام انصراف، صرفا می توانند در دوره های غیر روزانه دانشگاه ها مورد پذیرش قرار گیرند.
 • داوطلبانی که در کنکور سال گذشته شرکت نموده و در دوره های غیر روزانه پذیرفته شده اند، می توانند بدون انصراف از دانشگاه نسبت به نام نویسی کنکور سراسری 1402 اقدام کنند و پس از پذیرش در این آزمون اقدام به انصراف از دانشگاه قبلی خود نمایند.
 • کسانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های آموزش پزشکی به پایان رسانده اند، در صورتی مجاز به نام نویسی در آزمون سراسری هستند که مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را حداکثر تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 دریافت نمایند. بنابراین علاقه مندان باید هنگام ثبت نام، گواهی پایان دوره طرح نیروی انسانی خود را ارائه دهند.
 • داشتن گواهی نامه معافیت از خدمت به صورت دائم یا موقت برای داوطلبان آقا ضروری می باشد.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

همان طور که اشاره کردیم، روند نام نویسی کنکور از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور انجام می شود و در این میان مدارکی وجود دارد که حضور آن در حین تکمیل فرم تقاضانامه و درج اطلاعات در سامانه مذکور ضروری می باشد. بنابراین داوطلبان می بایست پیش از اقدام به ثبت نام نسبت به جمع آوری این مدارک و مشخصات اقدام نمایند که به شرح زیر می باشد.

 • کد سوابق تحصیلی
 • شناسنامه و کارت ملی
 • فایل عکس اسکن شده داوطلب (فرمت فایل باید jpg باشد و اندازه آن بیشتر از 70 کیلوبایت نباشد. حداقل سایز استاندارد برای این تصویر 200×300 پیکسل و حداکثر اندازه قابل قبول 300×400 پیکسل تعیین شده است. پس زمینه سفید، وضوح کامل، رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم، عدم وجود مهر، جای منگنه، لکه و… بر روی تصویر اسکن شده نیز از سایر ویژگی های لازم برای فایل مذکور است.)
 • کد منطقه و کد پستی محل سکونت
 • کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
 • معدل کتبی و معدل کل دیپلم
 • کد پیگیری سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • کد رهگیری داوطلبان اتباع غیر ایرانی
 • شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در حین ثبت نام

چه کد هایی برای ثبت نام کنکور سراسری 1402 نیاز است؟

هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری، وارد نمودن تعداد مشخصی کد با عناوین مختلف ضروری است که برای آشنایی و همچنین دستیابی به آن ها توضیحاتی که در ادامه خواهد آمد را حتما مطالعه نمایید.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی یکی از مهم ترین مدارکی است که باید برای نام نویسی در کنکور سراسری درج شود. این کد از طریق سایت dipcode.medu.ir قابل دریافت بوده و فقط برای افراد ذیل صادر شده است.

 • فارغ التحصیلان رشته های نظری که بعد از سال 84 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند.
 • دانش آموزان فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی که بعد از سال 91 مدرک پیش دانشگاهی خود را دریافت کردند.
 • فارغ التحصیلان و دانش آموزان رشته های نظری سال دوازدهم که به آن ها نظام جدید نیز می گویند.

کد عنوان دیپلم

به منظور ثبت نام در کنکور سراسری، متقاتضیان می بایست رشته تحصیلی دیپلم خود را در فرم مربوطه وارد نمایند. بدین منظور سازمان سنجش آموزش کشور کد های مشخصی را برای هر رشته در نظر گرفته و داوطلبان می بایست بجای نام رشته خود این کد ها را وارد نمایند.

کد دانش آموزی

دریافت کد دانش آموزی برای آن دسته از شرکت کنندگانی که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد، ضروری می باشد. همچنین این کد، معمولا در کارنامه های دریافت شده آن ها از دوره تحصیلی موجود می باشد. اما دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. البته به منظور راحتی داوطلبان، لینک دسترسی سریع برای دریافت کد مذکور را هنگام ثبت نام اینترنتی در فرم نام نویسی کنکور سراسری فراهم شده است، که پس از کلیک بر روی لینک مربوطه و درج نام استان محل آموزش خود، می توان کد مشخص شده برای ناحیه محل تحصیل فرد را به دست آورد.

دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اینترنتی sanjesh.org قرار می دهد که شامل کلیه قوانین و مقررات نام نویسی، شرایط شرکت در کنکور، فرم پیش نویس تقاضانامه، مدارک، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور دانشگاه آزاد، قوانین پیرامون سهمیه های کنکور و… است.

البته با توجه به اینکه هنوز دفترچه مذکور مربوط به سال 1402 منتشر نشده است، برای اطلاعات بیشتر لینک دانلود فایل پی دی اف آن برای سال 1401 نیز در جدول ذیل قرار دارد.

 دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

(به محض انتشار لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1401

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانشگاه آزاد هر ساله به دو صورت با کنکور و بدون کنکور اقدام به جذب دانشجو می کند. ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد همزمان با نام نویسی آزمون سراسری و معمولا در نیمه دوم بهمن ماه انجام می شود. پذیرش رشته های بدون کنکور آزاد نیز بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان و در دو نوبت تحصیلی مهر و بهمن ماه صورت می پذیرد. داوطلبانی که اقدام به ثبت نام کنکور سراسری و دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری کرده اند، می توانند در تاریخ اعلام شده نسبت به شرکت در این آزمون اقدام نمایند.

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور آزاد 1402 تا چه زمانی ادامه دارد؟

هنوز تاریخ دقیق شروع و پایان فرآیند مذکور مشخص نمی باشد. اما به محض معین شدن، جزئیات از طریق این مقاله اطلاع رسانی خواهد شد.

2- ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402 از چه طریقی انجام می گردد؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- آیا می توان با داشتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم و بدون دارا بودن گواهینامه پیش دانشگاهی در کنکور آزاد 1402 ثبت نام کرد؟

خیر، داوطلبانی که از رشته های فنی حرفه ای و کاردانش قصد شرکت در کنکور آزاد را دارند، باید مدرک دیپلم نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا یک مدرک کاردانی قابل قبول داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت مشاوره