خانه دانشگاه آزاد ثبت نام کنکور تیر ماه دانشگاه آزاد 1402

ثبت نام کنکور تیر ماه دانشگاه آزاد 1402

مراحل و شرایط نام نویسی آزمون دانشگاه آزاد 1402
ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

دانشگاه آزاد یکی از مراکز آموزش عالی معتبر و پرطرفدار کشور می باشد که آزمون ورودی آن طی چند سال اخیر با دانشگاه های سراسری ادغام شده است و متقاضیان برای نام نویسی می بایست نسبت به ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، در موعد مقرر از طریق سایت سازمان سنجش اقدام نمایند.

علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های سراسری و آزاد در یک آزمون شرکت می کنند اما پس از اعلام نتایج کنکور سراسری 1402 و در صورت مجاز شدن داوطلبان به انجام انتخاب رشته، مسیر انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته دانشگاه آزاد، از یکدیگر جدا می گردد. مطالعه این مقاله به داوطلبان در آشنایی با پروسه نام نویسی کنکور دانشگاه آزاد 1402 و نحوه پذیرش با آزمون این دانشگاه کمک می کند.

لینک مستقیم ثبت نام نوبت اول کنکور دانشگاه آزاد 1402 (دی ماه 1401)

داوطلبان جهت ثبت نام نوبت اول کنکور دانشگاه آزاد 1402 می بایست از تاریخ 8 الی 14 آبان ماه 1401 به سایت سازمان سنجش مراجعه کنند.

تغییرات کنکور دانشگاه آزاد 1402

قبل از آن که بخواهید به فکر ثبت نام در کنکور دانشگاه آزاد باشید، خوب است بدانید طبق آخرین اخبار منتشر شده در سایت سازمان سنجش، تغییرات کنکور 1402، شامل موارد زیر می باشد:

 1. تاثیر قطعی سوابق تحصیلی
 2. شرط معدل (تاثیر معدل در کنکور) جهت ورود به هر دانشگاه
 3.  حذف دروس عمومی از کنکور
 4. برگزاری دو کنکور در سال ( کنکور سراسری دی ماه 1401 و تیر ماه 1402)
 5. افزایش اعتبار نتایج تا دوسال
 6. حذف زیرگروه ها و اهمیت تراز کنکور 

زمان ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

ثبت نام در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سایت سازمان سنجش انجام می پذیرد و داوطلبان می توانند در مهلت ثبت نام کنکور سراسری از طریق سامانه مذکور، فرم تقاضانامه مربوطه را به صورت اینترنتی تکمیل نمایند.

 تغییرات کنکور 1402 منجر به این شده است که کنکور سراسری و دانشگاه آزاد دو بار در سال برگزار شود از این رو، افرادی که واجد شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد می باشند، به منظور نام نویسی در کنکور دانشگاه آزاد می بایست در تاریخ هایی که در جدول زیر به آن اشاره شده است (در دو نوبت دل خواه)، به سایت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد مراجعه نمایند.

زمانبندی ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402
زمان ثبت نام نوبت اولزمان ثبت نام نوبت دوم
8 تا 14 آبان ماه 140115 تا 21 فروردین ماه 1402

نکته: با مشخص شدن تمدید مهلت ثبت نام کنکور سراسری برای آن دسته از کسانی که از مرحله ثبت نام جا مانده اند، امکان انجام فرآیند نام نویسی برای داوطلبان کنکور سراسری و دانشگاه آزاد وجود خواهد داشت.

نحوه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

فرآیند ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد از طریق سامانه رسمی سازمان سنجش آموزش کشور صورت می پذیرد و متقاضیان می توانند در مهلت اعلام شده با مراجعه به سایت مذکور و مطابق با مراحل زیر، اقدام به نام نویسی نمایند.

نکته شماره 1: داوطلبان برای ثبت نام در کنکور سراسری دی ماه 1401 می بایست مطابق راهنمای ذیل عمل نموده و بفرض آن که این مراحل برای دوره بعدی آن یعنی کنکور سراسری 1402 که در تیر ماه برگزار می شود، دچار تغییراتی شود، این نوشته بروز رسانی خواهد شد.

نکته شماره 2: قبل از اقدام به ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد، دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید زیرا پس از پرداخت وجه جهت خرید سریال ثبت نام، هزینه به هیچ عنوان عودت نخواهد شد.

 • در ابتدا به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نمایید و گزینه “سراسری” را انتخاب کنید.

مرحله اول ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • بر روی لینک فعال “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402 (نوبت اول دی ماه 1402)” ضربه بزنید.

مرحله دوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

مرحله سوم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • برای ثبت نام کنکور در هر گروه آزمایشی به خصوص، می بایست کارت اعتباری مربوط به آن را خریداری کرد. لذا در این مرحله باید نوع سریال ثبت نام خود را مشخص نموده و سپس گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.

 • در مرحله بعد باید اطلاعات خواسته شده جهت خرید کارت اعتباری را در کادرهای مربوطه درج نمایید. این اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک (اختیاری) می باشد. در نهایت نیز درگاه پرداخت موردنظر خود را انتخاب کرده و دکمه “تایید و ادامه” را بفشارید.

مرحله پنجم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • در صفحه بعد، اطلاعات ثبت شده نمایان می شود که در صورت تایید می بایست تیک عبارت پایین جدول را علامت بزنید تا دکمه “ادامه روند پرداخت” برای شما فعال گردد.

مرحله ششم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • سپس اطلاعات کارت بانکی عضو شبکه شتاب خود که شامل شماره کارت رمز دوم، CVV2 و… می باشد را درج کرده و در نهایت گزینه “پرداخت” را انتخاب نمایید. (در صورتی که شماره سریال 12 رقمی به شما ارائه داده شود، واریز هزینه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد موفقیت آمیز بوده است.)

مرحله هفتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

نکته بسیار مهم: برای شرکت در کنکور رشته های شناور (هنر و زبان) باید کارت اعتباری جداگانه خریداری شود. پس از خرید سریال ثبت نام برای گروه های آزمایشی مختلف و نیز خرید سریال علاقه مندی دانشگاه غیرانتفاعی و پیام نور، می توانید برای تکمیل فرم اینترنتی تقاضانامه ثبت نام اقدام کنید.

 • به صفحه اول سامانه ثبت نام بازگردید و بر روی دکمه “تایید و ادامه – گام بعدی” کلیک نمایید.

مرحله هشتم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

 • نظام آموزشی خود را انتخاب و سریال ثبت نام خریداری شده را در قسمت مربوطه درج کنید و بعد از آن بر روی گزینه “تایید” کلیک نمایید.

مرحله نهم ثبت نام کنکور سراسری نوبت دی ماه

پس از وارد کردن شماره سریال ثبت نام، فرم انتخاب نظام تحصیلی را مشاهده خواهید کرد که باید در آن وضعیت دپیلم و پیش دانشگاهی خود را مشخص فرمایید. در مرحله بعد می بایست کد سوابق تحصیلی و کد دانش آموزی خود را وارد کنید و پس از آن نسبت به آپلود فایل عکس پرسنلی خود با مشخصات مدنظر سامانه اقدام نمایید. پس از اسکن عکس نوبت به پر کردن اینترنتی فرم تقاضانامه می گردد که می توانید آن را با مشخصات شخصی و تحصیلی خود کامل کنید. با تایید نهایی داوطلب، شماره پرونده و کد پیگیری ثبت نام صادر می گردد که نگهداری از این دو کد تا زمان اعلام نتایج کنکور سراسری ضروری است.

نکته: الزامی بودن کد سوابق پیش دانشگاهی برای دارندگان مدرک پیش دانشگاهی.

لازم به ذکر است که یک پیش نویس فرم تقاضانامه در دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402 به چشم می خورد که جهت آشنایی متقاضیان با پروسه ثبت نام و مشخصاتی که در حین نام نویسی به آن نیاز دارند، در این دستورالعمل گنجانده شده است.

شرایط ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

نام نویسی و شرکت در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد مستلزم برخورداری از یک سری شرایط ثبت نام دانشگاه آزاد می باشد که کلیه داوطلبان می بایست از لحاظ دارا بودن آن مورد بررسی قرار گیرند. این شرایط به دو دسته عمومی و اختصاصی تقسیم بندی می گردد که شرح آن به ترتیب زیر است.

شرایط عمومی 

یکی از شرایطی که برای تمامی متقاضیان ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد یک سان است “شرایط عمومی” می باشد که به آن اشاره نموده ایم.

شرایط عمومی ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402
 معتقد بودن به دین اسلام و یا یکی از ادیان مورد تایید نظام جمهوری اسلامی ایران
عدم سوء پیشینه اخلاقی
برخورداری از سلامت جسمی و روانی متناسب با رشته تحصیلی
عدم اظهار دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران

شرایط اختصاصی

علاوه بر داشتن شرایط عمومی، مواردی که در ادامه به آن اشاره شده است جز شرایط اختصصی می باشد.

 • الزامی بودن ارائه دیپلم نظام آموزشی جدید 3-3-6 (در شاخه های نظری، فنی و حرفه ای و کاردانش) تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا ارائه دیپلم 4 ساله نظام قدیم آموزش متوسطه یا مدرک کاردانی
 • کسانی که فارغ التحصیل مقطع کاردانی رشته های آموزش غیرپزشکی می باشند، چنانچه مدرک مربوط به خدمات قانونی خود را تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن 1402 دریافت نمایند، می توانند در کنکور سراسری ثبت نام نمایند زیراکه ایشان ملزم به ارائه گواهی پایان دوره طرح نیرو انسانی خود در زمان ثبت نام دانشگاه ها می باشند.
 • دانشجویان دوره نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیردولتی – غیرانتفاعی و… می توانند بدون انصراف از دانشگاه، در کنکور سراسری 1402 شرکت نمایند. توجه نمایید که این دسته از داوطلبان چنانچه در کنکور موفق شده باشند می بایست قبل از ثبت نام در رشته محل جدید از دانشگاه قبلی خود انصراف قطعی داده و گواهی مربوط به آن را به موسسه پذیرنده تحویل دهند.
 • فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی مورد نیاز وزارت بهداشت (مشمولین خدمات اجباری قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان در مقطع کارشناسی که باید حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1402 و یا 30 بهمن ماه 1402 خدمات خود را به پایان رسانده باشند، و در صورت قبولی در دوره دکتری عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، اجباری به گذراندن دوره طرح مجدد نخواهند داشت.
 • عدم ممنوعیت از تحصیل برای متقاضیان (آقا) از نظر سازمان نظام وظیفه
 • دریافت گواهی پایان خدمت سربازی و یا معافیت از آن (دائم و یا موقت) توسط 

شرایط پیرامون مقررات وظیفه عمومی

این قسمت تنها مختص به داوطلبان آقا می باشد که در صورت لزوم می توانید بر روی لینک مشاوره نظام وظیفه کلیک کرده و اطلاعات مفیدی را در این زمینه کسب نمایید.

شرایط مربوط به وظیفه عمومی جهت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402
دارا بودن کارت پایان خدمت سربازی و یا کارت معافیت سربازی دائم
داشتن برگ معافیت موقت هولوگرام دار بدون غیبت (پزشکی، کفالت) در مدت اعتبار آن
مشمولانی که در سال آخر دوره متوسطه 1400 – 1401 در حال تحصیل بوده و در همین سال حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1401 معافیت تحصیلی اخذ کنند، در سنوات مجاز فارغ التحصیل می شوند.
دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت دیپلم نظام آموزشی جدید خود را دریافت نمایند.
سربازان در حال خدمتی که دارای مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم نظام آموزشی جدید (3 – 3 – 6) بوده و پذیرفته شده دوره کارشناسی و بالاتر باشند.

مدارک لازم جهت ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

همان طور که اشاره کردیم، روند ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و سراسری از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود و در این میان مدارکی وجود دارد که حضور آن در حین تکمیل فرم تقاضانامه و درج اطلاعات در سامانه مذکور ضروری می باشد. بنابراین داوطلبان می بایست پیش از اقدام به ثبت نام نسبت به جمع آوری مدارک ثبت نام کنکور 1402 اقدام نمایند که به شرح زیر می باشد.

 • کد سوابق تحصیلی
 • شناسنامه و کارت ملی
 • فایل عکس اسکن شده داوطلب (فرمت فایل باید jpg باشد و اندازه آن بیشتر از 70 کیلوبایت نباشد. حداقل سایز استاندارد برای این تصویر 300×200 پیکسل و حداکثر اندازه قابل قبول 400×300 پیکسل تعیین شده است. پس زمینه سفید، وضوح کامل، رعایت حجاب کامل برای داوطلبان خانم، عدم وجود مهر، جای منگنه، لکه و… بر روی تصویر اسکن شده نیز از سایر ویژگی های لازم برای فایل مذکور است.)
 • کد منطقه و کد پستی محل سکونت
 • کد وضعیت نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
 • معدل کتبی و معدل کل دیپلم
 • کد پیگیری سهمیه رزمندگان و ایثارگران
 • کد رهگیری داوطلبان اتباع غیر ایرانی
 • شماره سریال کارت اعتباری خریداری شده در حین ثبت نام

کد های مورد نیاز ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

کسانی که خواهان ثبت نام در کنکور دانشگاه آزاد هستند می بایست هنگام هنگام تکمیل فرم ثبت نام کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، یک سری کد با عناوین مختلف را در آن وارد نموده و آگاهی از آنان جز ضروریات نام نویسی می باشد.

کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

کد سوابق تحصیلی یکی از مدارک ثبت نام کنکور 1402 بوده که از طریق سایت dipcode.medu.ir قابل دریافت می باشد و تنها برای افراد ذیل صادر خواهد شد.

 • فارغ التحصیلان رشته های نظری که بعد از سال 84 مدرک دیپلم خود را دریافت کرده اند.
 • دانش آموختگان و دانش آموزان رشته های نظری سال دوازدهم که به آن ها نظام جدید نیز می گویند.
 • دانش آموزان فارغ التحصیل مقطع پیش دانشگاهی که مدرک پیش دانشگاهی خویش را بعد از سال 91 اخذ نموده اند.

کد بخش محل تولد

در خصوص نحوه تکمیل تقاضانامه اینترنتی در ردیف شماره 9، داوطلب باید کد بخش محل تولد خود را در این محل درج نماید. این کد از طریق مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد و مشاهده جدول شماره 7 صورت می پذیرد.

کد عنوان دیپلم

جهت ثبت نام در کنکور سراسری و دانشگاه آزاد، داوطلبان می بایست کد رشته دیپلم خود را در فرم ثبت نام کنکور وارد نمایند. بنابراین سازمان سنجش کد های مشخصی را برای هر رشته در نظر گرفته است که متقاضیان به جای نام رشته خود، به درج این کد ها در قسمت مربوطه می پردازند.

کد دانش آموزی مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی

اطلاع از نحوه دریافت کد دانش آموزی با کد ملی برای آن دسته از شرکت کنندگانی ضروری می باشد که سوابق تحصیلی آن ها در نتیجه کنکور تاثیرگذار است، یعنی فارغ التحصیلان سال 84 به بعد. دانش آموزان برای دریافت آن می توانند با مراجعه به سایت sanjesh.org و انتخاب گزینه سراسری و پس از آن انتخاب عبارت سوابق تحصیلی، کد مذکور را به دست آورند.

کد استان و بخش محل اقامت

داوطلب می بایست کد استان و کد بخش محل اقامت خود را برای تعیین حوزه امتحانی استخراج و از چپ به راست در محل مربوطه درج نماید. متقاضیان برای دست یابی به این کد به جدول شماره 7 دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد مراجعه کنند.

کد 12 رقمی ایثارگران

مراجعه حضوری به یکی از ارگان های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی، ستاد کل نیروهای مسلح، ارتش، سپاه پاسداران، وزارت دفاع، ناجا، نیروی مقاومت بسیج و تکمیل فرم استفاده از سهمیه ایثارگران جهت دریافت کد 12 رقمی ایثارگران بوده و تایید درخواست متقاضی از طرف سازمان مربوطه به منظور صدور کد رهگیری 12 رقمی الزامی است. همچنین افراد می توانند به صورت اینترنتی به سایت r.aja.www مراجعه نموده و اطلاعات مربوط به این فرایند را کسب کنند.

کد نظام وظیفه

کلیه داوطلبان مرد برای تکمیل فرآیند نام نویسی خود باید وضعیت نظام وظیفه خود را با استفاده از کدهای موجود در دفترچه ثبت نام مشخص نموده و از این طریق به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند. از این رو راهنمای دریافت کد نظام وظیفه کنکور سراسری می تواند به آنان در این مسیر کمک نماید.

کد منطقه محل اخذ مدرک دیپلم

این شماره بر اساس محل دریافت مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم مشخص می شود و در بالای کارنامه داوطلبان نظام قدیم درج شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید بر روی لینک نحوه دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری کلیک نمایید.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402

سازمان سنجش آموزش کشور هر ساله با آغاز فرآیند ثبت نام کنکور، دستورالعملی را تحت عنوان دفترچه ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد بر روی پایگاه اینترنتی sanjesh.org قرار می دهد که شامل کلیه قوانین و مقررات نام نویسی، شرایط شرکت در کنکور، فرم پیش نویس تقاضانامه، مدارک، نحوه دریافت کارت ورود به جلسه کنکور دانشگاه آزاد، قوانین پیرامون سهمیه های کنکور و… است.

 دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد 1402
دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت دی ماه

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری 1402 – نوبت تیر ماه

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور آزاد 1402 تا چه زمانی ادامه دارد؟

زمان ثبت نام نوبت اول کنکور دانشگاه آزاد 1402 از تاریخ 8 تا 14 آبان ماه 1401 می باشد.

2- ثبت نام کنکور دانشگاه آزاد از چه طریقی انجام می گردد؟

نام نویسی این آزمون به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

3- آیا می توان با داشتن مدرک دیپلم فنی و حرفه ای نظام قدیم و بدون دارا بودن گواهینامه پیش دانشگاهی در کنکور آزاد ثبت نام کرد؟

خیر، داوطلبانی که از رشته های فنی حرفه ای و کاردانش قصد شرکت در کنکور آزاد را دارند، باید مدرک دیپلم نظام جدید، مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم و یا یک مدرک کاردانی قابل قبول داشته باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره پیج کنکور