چهارشنبه , آذر ۱ ۱۳۹۶
تماس با برترین مشاوران کشور
شماره تماس از طریق تلفن ثابت -9099072938
خانه / انتخاب رشته / تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 96

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران و جانبازان در انتخاب رشته کنکور سراسری 96

اطلاع از چگونگی و نحوه اعمال سهمیه 5 درصدی ایثارگران (جانبازان و رزمندگان) زیر 25 درصد در انتخاب رشته کنکور سراسری 96 -97

تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری
تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری

 

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

معمولا در مدت زمانی که داوطلبان به انجام انتخاب رشته کنکور مشغول هستند،یکی از مهمترین سوالاتی که برایشان مطرح می شود، آگاهی از تاثیر میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد می باشد که پیش از این به طور اختصاصی در ابن خصوص توضیحاتی را ارائه داده ایم و با کلیک بر روی لینک می توانید به مطالعه آن بپردازید. اما یکی دیگر از دیگر سهمیه هایی که ذهن داوطلبان را در گیر کرده است آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور می باشد و اینکه منظور از سهمیه 5 درصد ایثارگران چیست؟ چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد ؟ و این نوع سهمیه متعلق به چه کسانی است؟ در پاسخ به این سوالات لازم است به اطلاعتان برسانیم که سهیه 5 درصدی ایثارگران به فرزندان و همسران جانبازان با جانبازی کمتر از 25 درصد و فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل 6 ماه مدت حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد.بنابراین 5 درصد از ظرفیت هر رشته محل به این داوطلبان اختصاص پیدا می کند.و در حال حاضر 30 درصد از کل ظرفیت دانشگاه ها به سهمیه ایثارگران اختصاص دارد.اما برای آگاهی از اینکه سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد، ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

پاسخ به سوالات داوطلبان در خصوص سهمیه 5 درصدی ایثارگران :

1) سهمیه 5 درصدی ایثارگران متعلق به چه کسانی است؟ سهمیه ایثارگران به جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی زیر 25 % و همچنین همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان،تعلق می گیرد و این افراد تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند.

2) سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری دارد؟در صورتی که داوطلبان سهمیه ایثارگران ( 5 درصدی و 25 درصدی ) بتوانند موفق به کسب 70 درصد نمره آخرین نفر قبولی در هر رشته محل شوند، درصورت وجود ظرفیت قبول می شوند.

3) ظرفیت پذیرش برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی چه میزان است؟ ظرفیت در نظر گرفته شده برای داوطلبان سهمیه 5 درصدی ، یک پنجم ظرفیت مربوط به سهمیه 25 درصدی است.

4) سهمیه 5 درصدی ایثارگران چه تاثیری در میزان شهریه دارد؟ برای مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران حداقل 30% تخفیف یا معافیت شهریه در دوره های شبانه دانشگاه های دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی ،دانشگاه پیام نور و دیگر دانشگاه هایی که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هستند خواهد داشت.

5) مازاد ظرفیت به چه کسانی تعلق می گیرد؟ در صورت عدم تکمیل ظرفیت 25 درصدی مربوط به همسران و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد آزادگان و شهدا، مازاد ظرفیت به همسران و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه تعلق می گیرد. با توجه به اینکه معمولا تعداد شرکت کنندگان سهمیه ایثارگران کمتر از 5 درصد کل شرکت کنندگان کنکور سراسری می باشد،بنابراین امسال ظرفیت مازادی که به داوطلبان سهمیه 25 درصدی ایثارگران اختصاص پیدا می کرد به داوطلبان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( به همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگانی که سابقه حضور در جبهه به مدت شش ماه را دارند) تعلق خواهد گرفت.

چه زمانی برای تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصدی ایثارگران باید اقدام کنیم؟

توجه داشته باشید که اعمال تاثیر سهمیه پس از بررسی و تایید از سوی ارگان ذیربط صورت خواهد گرفت.بنابراین درصورت تایید و اعمال سهمیه ، باید از درج سهمیه ایثارگران در کارت ورود به جلسه کنکور سراسری و یا در کارنامه کنکور سراسری مطمئن شوید. در غیر این صورت تاثیر سهمیه در انتخاب رشته کنکور سراسری و انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد اعمال نخواهد شد.در رابطه با زمان تکمیل فرم تقاضانامه سهمیه 5 درصدی ایثارگران هم لازم است بدانید که مشمولان سهمیه 5 درصدی ایثارگران ( همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد ، رزمندگان با حداقل 6 ماه سابقه داوطلبانه در جبهه) می بایست در نیمه دوم خرداد ماه ( از تاریخ 18 الی 21 خرداد) با مراجعه به سایت سازمان سنجش ، نسبت به ثبت درخواست خود و تکمیل فرم مربوطه اقدامات لازم را انجام دهند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

حتما ببینید

شرایط ثبت نام دانشگاه امام صادق (ع)

شرایط ثبت نام دانشگاه امام صادق

شرایط و ضوابط ثبت نام در دانشگاه امام صادق (ع)   برای اغلب دانشجویان پذیرفته شدن …

۸ نظر

  1. با تراز ۷۴۰۰ و رتبه ۷۳۰۰ زیرگروه ۱ این سهمیه میتونم پرستاری گیلان قبول شم؟

  2. من سال٩۵کنکور دادم،الان دانشگاه آزاد،پزشکى میخونم،پدرم٢۴ماه بصورت داوطلبانه جبهه بوده،باتوجه به اینکه سال٩۵این سهمیه۵درصدنبودومن ازاین سهمیه استفاده نکردم آیامیتونم ازتخفیف درشهریه دانشگاه برخوردار بشم؟

    • سلام. بیشتر دانشگاه های آزاد برای شما تخفیفی در شهریه در نظر گرفتن و شما میتونید با ارائه مدارک، پیگیر تخفیف تو شهریه تون بشید. موفق باشید.

  3. سلام.من امسال کنکوری هستم. میخواستم بدونم ایا سهمیه ۵درصدی ایثارگری برای کنکور ۹۷ اعمال میشه یا نه؟ و اینکه کد سهمیه ۵ درصدی ایثارگری چند رقمی هس؟ آیا اینکه میگن سهمیه یک رقم از رتبه کشوری کم میکنه صحیح هس یا نه؟

    • سلام. بله به احتمال زیاد برای کنکور ۹۷ هم اعمال میشه. اما قطعی بودن اعمال سهمیه ایثارگری تو زمان ثبت نام و همچنین انتخاب رشته مشخص میشه. کد سهمیه ایثارگری ۱۲ رقمیه. موفق باشید.

  4. سلام ببخشید من وخواهرم میخواییم کنکور ۹۷ بدیم باهم . آیا میشه همزمان از سهمیه ۵% پدرمان استفاده کنیم؟ یا فقط یک نفرمون

  5. سلام میخواستم بدونم این سهمیه ۵درصد برای کنکور ۹۵هم هست؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*