تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / برنامه ریزی آزمون دکتری 1400

برنامه ریزی آزمون دکتری 1400

پیش نیازهای مهم برای برنامه ریزی آزمون دکتری 1400
برنامه ریزی آزمون دکتری 1400

با توجه به پیشرفت چشم گیر علم و دانش در سال های اخیر، تعداد داوطلبان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی هر ساله با رشد قابل توجهی رو به رو است. مقطع دکتری از جمله مقاطعی است که داوطلبان می بایست برای تحصیل در این مقطع در آزمون ورودی شرکت نمایند. پذیرش در مقطع دکتری علاوه بر کسب حدنصاب نمره در آزمون کتبی، مشروط به قبولی در مصاحبه نیز می باشد.

سازمان سنجش آموزش کشور عهده دار برگزاری آزمون دکتری برای دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، دانشگاه آزاد، دانشگاه پیام نور، مراکز آموزشی غیردولتی و غیرانتفاعی و پردیس خودگردان می باشد و داوطلبانی که آزمون ورودی را پشت سر می گذارند باید در مصاحبه ای که دانشگاه ها برگزار می کنند، شرکت نمایند.

ثبت نام دکتری 1400 از 2 آذر ماه آغاز می شود و تا 9 آذر 99 ادامه دارد. داوطلبان می بایست خود را برای حضور در رقابتی نفس گیر آماده کنند. برای این که بتوانید از پس این آزمون سخت برآیید، نیازمند یک برنامه ریزی دقیق و حساب شده می باشید و باید نکاتی را پیش از تصمیم و برنامه ریزی برای آزمون دکتری در نظر بگیرید تا از زمان خود تا شروع آزمون به نحو احسن بهره ببرید.

یک برنامه ریزی منسجم و هدفمند از مهم ترین عوامل موفقیت در آزمون دکتری می باشد.

چند سوال مهم

پیش از این که به ثبت نام آزمون دکتری سراسری و برنامه ریزی برای مطالعه این آزمون بپردازید لازم است که به چند سوال ساده پاسخ دهید.

هدف شما از تحصیل در مقطع دکتری چیست؟

پاسخ به این سوال می تواند موجب حفظ انگیزه شما برای برنامه ریزی و مطالعه باشد. این سوال یکی از پرسش هایی است که در مصاحبه آزمون دکتری توسط اساتید مصاحبه کننده مطرح می گردد و بهتر است پیش از این، یک بار آن را از خودتان بپرسید.

برای تحصیل در مقطع دکتری چه شرایطی لازم است؟ 

همان طور که قبلا هم اشاره شد، پذیرش در مقطع دکتری تنها به قبولی در آزمون کتبی ختم نمی شود بلکه باید مرحله مصاحبه را نیز پشت سر بگذارید. برای موفقیت در این فرآیند می بایست زمان کافی برای آماده کردن رزومه داشته و دارای پشتوانه علمی قابل دفاعی باشید. چنین شرایطی می تواند شانس بیشتری برای قبولی شما در مصاحبه و در قیاس با سایر داوطلبان به ارمغان آورد.

اگر به دنبال تغییر رشته در آزمون دکتری می باشید باید بدانید که شرایط برای شما کمی سخت تر از سایرین می باشد. دلیل اول این است که باید زمان بیشتری را به مطالعه اختصاص دهید چرا که قرار است به فراگیری مطالب جدیدی بپردازید که ممکن است است هیچ پیش زمینه ای از آن ها نداشته باشید، در نتیجه برنامه ریزی شما کمی فشرده تر بوده و نیازمند زمان بندی بیشتری برای مطالعه و مرور مطالب می باشد.

اما دلیل دوم آن مربوط به مرحله مصاحبه می باشد زیرا باید اساتید مصاحبه کننده را با دلایلی منطقی جهت تغییر رشته خود قانع کنید تا آن ها شما را نسبت به دیگر داوطلبانی که دارای مدرک مشابه در مقطع کارشناسی ارشد می باشند، در اولویت قرار دهند. با توجه به این که محوریت اکثر مباحث مقطع دکتری امور پژوهشی و تحقیقی می باشد، این سخت گیری نیز کاملا منطقی به نظر می آید.

پیش نیازهای برنامه ریزی برای آزمون دکتری 1400

نقش برنامه ریزی برای دستیابی به اهداف را نمی توان نادیده گرفت چرا که یک برنامه ریزی کارآمد و سنجیده می تواند کلید پیروزی برای پیشبرد اهداف و کسب نتیجه مطلوب تلقی شود. موفقیت در آزمون دکتری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و داوطلبان می بایست با توجه به شرایط، ویژگی ها و خصوصیات فردی خود به طراحی یک برنامه ریزی درست بپردازند. پیش نیازهایی که در ادامه به آن ها پرداخته ایم می توانند گام های موثری در مسیر برنامه ریزی درسی شما باشند.

تعیین هدف 

اولین و مهم ترین قدم برای یک برنامه ریزی مطلوب، تعیین هدف می باشد. پیش از هر اقدامی در مسیر برنامه ریزی آزمون دکتری از خود بپرسید که چرا قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری را دارید؟ پاسخ قانع کننده به این سوال می تواند انگیزه شما را در مسیر آمادگی برای رقابت حفظ نماید. همچنین شما می توانید رشته ها و دانشگاه های مورد نظر خود را انتخاب و پس از بررسی حدنصاب دعوت به مصاحبه آن دانشگاه ها، زمان لازم برای مطالعه هر درس را تعیین نمایید.

مشخص کردن اهداف بلند مدت و کوتاه مدت نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. یعنی مباحثی را از یک سری دروس انتخاب می کنید که باید آن را در مدت کوتاه یک هفته تا یک ماه به اتمام برسانید. در اهداف بلند مدت نیز لازم است زمان اتمام مطالعه و شروع فرآیند جمع بندی را تعیین نمایید.

شناسایی منابع آزمون دکتری

سوالات آزمون دکتری از مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی گردآوری شده اند، بنابراین شاید انتخاب یک منبع جامع و کامل در نگاه اول کمی دشوار به نظر برسد. مشورت با اساتید و داوطلبان سال های گذشته می تواند شما را در امر انتخاب منابع مناسب آزمون یاری دهد. برای موفقیت در آزمون دکتری لازم است که علاوه بر کتب و جزواتی که در دانشگاه ها توسط اساتید تدریس می شوند، منابع کمکی شامل کتاب های کمک درسی و تست زنی را نیز مورد مطالعه و تمرین قرار دهید.

کتاب های پارسه، ماهان، مدرسان شریف و… از جمله معروف ترین کتاب های آمادگی برای شرکت در آزمون دکتری می باشند که شما می توانید با در نظر گرفتن رشته خود، جامع ترین کتاب مربوطه را تهیه کنید. همچنین برای شناسایی منابع و آشنایی با منابع آزمون دکتری مرور آزمون های سال های گذشته می تواند گزینه خوبی باشد. این مسئله باعث می شود تا بدانید تمرکز اکثر سوالات بر روی کدام یک از سرفصل های امتحانی می باشد. شما کاربران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون منابع آزمون دکتری 1400، به لینک مربوطه مراجعه کنید و یا با کارشناسان مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید.

همان طور که می دانید، در جلسه آزمون به هر یک از داوطلبان دو دفترچه داده می شود که یکی از آن ها شامل سوالات اختصاصی و دیگری شامل سوالات استعداد تحصیلی و زبان انگلیسی می باشد. بخش زبان انگلیسی حاوی سوالات نسبتا راحتی است که می توان با کمی مطالعه و برنامه ریزی درست به سادگی به آن ها پاسخ داد، اما بسیاری از شرکت کنندگان نسبت به آن بی اعتنا هستند و همین امر موجب می گردد تا حل تست های این بخش در رتبه متقاضیان، بسیار موثر واقع شود.

بخش دوم این دفترچه علاوه بر استعداد تحصیلی، شامل سوالات تحلیلی، کمی و منطقی برای رشته های غیر مهندسی و تجسمی برای رشته های مهندسی می باشد. با توجه به این که ممکن است بسیاری از متقاضیان با این مباحث آشنا نباشند، حل تست های استعداد تحصیلی، مرور آزمون سال های گذشته و انتخاب بهترین منابع از میان کتاب های موجود در بازار، می توانند در کسب رتبه قبولی در آزمون کتبی بسیار تعیین کننده باشند.

بررسی و شناخت وضعیت خود

این مرحله مربوط به شناخت توانایی ها، علایق، نقاط قوت و ضعف داوطلبان می باشد. شما می توانید با توجه به منابعی که پیش تر نسبت به تهیه آن اقدام کرده اید، دریابید در کدام یک از دروس شرایط بهتری دارید و درک کدام درس ها برای شما دشوار می باشد. این مسئله باعث می گردد تا بررسی کنید به طور متوسط برای مطالعه هر منبع چقدر زمان نیاز دارید. در واقع با این روش می توان مدت زمان مطالعه هر درس را در طول روز تخمین زد.

از طرفی متقاضیان دکتری، معمولا بنا بر دلایلی هم چون اشتغال و تاهل گاها نمی توانند زمان کافی از ساعات شبانه روز را به مطالعه اختصاص دهند و همین امر می تواند شرایط را کمی پیچیده تر کند. اما بدون شک با برنامه ریزی و برآورد ساعاتی که در طول روز می توانید به امر مطالعه و تمرین بپردازید، از پس این مرحله نیز به خوبی برمی آیید.

برنامه ریزی

پس از طی تمامی مراحل فوق نوبت به زمان بندی و برنامه ریزی برای مطالعه هر یک از منابع امتحانی می رسد. حالا زمان آن فرا رسیده که کاغذ و قلم خود را بردارید و شروع به برنامه ریزی کنید. برای یک برنامه ریزی درست و اصولی می بایست چند نکته را در نظر بگیرد.

  • اگر دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد و یا فارغ التحصیل این مقطع می باشید توصیه می کنیم فرصت را از دست ندهید و از همین حالا شروع به برنامه ریزی کنید. چرا که برای قبولی در آزمون دکتری می بایست بیشترین زمان ممکن را در برنامه ریزی خود برای هر درس اختصاص دهید.
  • توصیه می کنیم دروس مربوط به زبان انگلیسی عمومی و استعداد تحصیلی آزمون دکتری را به صورت مستمر مطالعه کنید و در برنامه خود هر روز یا یک روز در میان ساعاتی را برای این دروس در نظر بگیرید.
  • در برنامه ریزی خود حتما زمانی را برای استراحت در نظر بگیرید. بدیهی است که خستگی موجب کاهش تمرکز و به دنبال آن مانع یادگیری مطالب می شود.
  • منابعی که تمرکز بیشتر سوالات (با توجه به آزمون های سال گذشته) معطوف به آن ها می باشد را در اولویت قرار دهید.
  • سعی کنید به صورت منعطف برنامه ریزی کنید؛ در دوران آمادگی برای آزمون ممکن است اتفاقاتی بیفتد که نتوانید برنامه خود را در زمان تعیین شده به انجام برسانید. در چنین شرایطی لازم است که به جبران این عقب ماندن ها بپردازید.
  • به دلیل حجم زیاد مطالب، بهتر است در ابتدا منابع جامع و مناسبی را انتخاب کنید و از تغییر آن ها در دوران مطالعه خود اجتناب کنید چرا که این تغییر جز سردرگمی شما بین منابع مختلف، نتیجه ای در بر نخواهد داشت.

نحوه صحیح مطالعه برای آزمون دکتری چیست؟

نحوه صحیح درس خواندن برای آزمون دکتری 1400 چیست؟
نحوه صحیح مطالعه برای آزمون دکتری 1400 چیست؟

شاید شما هم از اطرافیان خود کسانی را سراغ دارید که علی رغم تلاش و مطالعه زیاد نتوانسته اند نتیجه مطلوبی در آزمون کسب کنند. دلیل اصلی چنین اتفاقی می تواند عدم آگاهی داوطلبان از شیوه صحیح مطالعه باشد. در ادامه مقاله قصد داریم راهکارهایی را به شما پیشنهاد دهیم تا بتوانید از زمانی که برای مطالعه هر درس در نظر گرفته اید، بیشترین بهره را ببرید.

پیش خوانی یا مطالعه مفهومی

در آغاز مطالعه هر درس می توانید با مطالعه اجمالی و کلی سرفصل های مبحث مورد نظر، به یک دید کلی برسید و متناسب با آن برای مطالعه خود هدف تعیین کنید. در مرحله دوم باید مطالعه خود را با تمرکز و توجه به جزئیات همراه کنید و نکات مهم هر بخش را علامت گذاری کنید. این روش نقش موثری در برنامه ریزی درست و درک هر چه بهتر مطالب ایفا می کند.

خلاصه نویسی

خلاصه نویسی از جمله مهم ترین مراحل مطالعه می باشد و در مرور مطالب روشی بسیار مفید و کاربردی محسوب می شود. برای این که مطالب خوانده شده در ذهن شما باقی بمانند و فراموش نشوند لازم است که آن ها را مرور کنید. در این شرایط قطعا خواندن دوباره منابع نه تنها عاقلانه نیست بلکه وقتی هم برای این کار ندارید، بنابراین بهترین راهکار تهیه خلاصه پس از اتمام مطالعه هر مبحث می باشد. شما می توانید در حین مطالعه با استفاده از روش های زیر به نوشتن خلاصه در انتهای مطالعه خود بپردازید.

  • حاشیه نویسی
  • علامت گذاری
  • دسته بندی
  • یادداشت برداری

نکته ای که باید در نظر بگیرید آن است که خلاصه مطالب خوانده شد را به نحوی گردآوری کنید که در صورت مطالعه آن، تمامی مطالب کلی و اساسی هر درس که قبلا فراگرفته اید، برایتان یادآوری شوند.

حل نمونه سوال و تست

پس از پایان مطالعه هر مبحث و خلاصه نویسی، وقت آن است که به حل نمونه سوالات و تست بپردازید، این مرحله به شما نشان می دهد که تا چه اندازه در یادگیری مطالب موفق بوده اید. توصیه می کنیم در این مرحله به مدت زمان تست زنی خود دقت نکنید و تلاش خود را برای یافتن پاسخ صحیح به کار بگیرید.

همچنین در صورتی که پاسخ سوالی را نمی دانید سریعا به پاسخنامه مراجعه نکنید و سعی کنید که خودتان به پاسخ درست برسید. بی شک این روش در افزایش قدرت تفکر شما تاثیر گذار می باشد. لازم به یادآوری است که تست زنی موجب شناسایی نقاط ضعف و قوت شما نیز می شود و می توانید با آگاهی از دروسی که در حل سوالات آن موفق نبوده اید، به رفع نقاط ضعف خود بپردازید.

تست های مبحثی

تست های مبحثی تاثیر بسیار مثبتی در تثبیت مطالب خوانده شده در ذهن شما دارند. توصیه ما این است که پس از پایان مطالعه یک مبحث، حتما به حل تست های مربوطه بپردازید. این امر نه تنها موجب مرور مطالب می شود بلکه شما را از نکاتی که ممکن است فراموش کرده باشید، آگاه می سازد.

تست های زمان دار

یکی از مشکلات داوطلبان که موجب می شود سوالی را به اشتباه پاسخ دهند، تلاش برای افزایش سرعت تست زنی می باشد و بدیهی است که این امر موجب کاهش دقت و تمرکز آن ها می شود. البته در قدم اول می بایست تلاش کنید تا به پاسخ درست برسید و مسئله سرعت، پس از تسلط بر مطالب اهمیت دارد. اما چطور می توان در کنار دقت و تمرکز لازم، از سرعت تست زنی بالایی نیز برخوردار بود؟ در چنین شرایطی است که موضوع تست های زمان دار مطرح می گردد.

تست های زمان دار به شما کمک می کنند تا میزان صرف شده برای حل یک سوال را به زمان استاندارد نزدیک کنید. این تلاش دائمی می تواند موجب بالا رفتن سرعت شما و رسیدن به زمان دلخواه شود. از طرفی تست های زمان دار باعث می شوند که بتوانید زمان خود را در جلسه آزمون مدیریت کنید.

تست های جامع

تست های جامع شامل پرسش هایی برای جمع بندی مطالب می باشند و آخر هر هفته و یا آخر ماه می تواند بهترین زمان برای مرور مطالب (که در ادامه به آن خواهیم پرداخت) و حل تست های جامع باشد. برای این منظور معمولا شرکت در آزمون های آزمایشی و همچنین تهیه کتاب ها و بسته های مربوطه، بسیار موثر هستند.

مرور مطالب

طی هر یک از مراحل فوق برای موفقیت در آزمون دکتری، دارای جایگاه ویژه ای است اما قطعا همه آن ها نمی توانند پاسخگوی نیاز داوطلبان برای به خاطر سپردن دروس مورد مطالعه باشند. به دلیل حجم زیاد مباحث آزمون دکتری، فراموش کردن برخی از مطالب خوانده شده امری طبیعی است و برای آن که این مباحث در ذهن شما تثبیت شوند، نیاز است که آن ها را مرور کنید.

توصیه می کنیم در برنامه ریزی خود حتما زمانی را برای مرور مطالب قبلی بگنجانید. پس از پایان هر فصل می توانید با استفاده از خلاصه نویسی خود مروری بر مطالب قبلی داشته باشید. آخر هر هفته یا آخر هر ماه می تواند فرصت مناسبی برای مطالعه خلاصه نویسی ها و مرور مباحثی باشد که از قبل به خواندن آن ها پرداخته اید.

حل سوالات آزمون های سال گذشته و جمع بندی

ماه های پایانی منتهی به زمان برگزاری آزمون دکتری سراسری و آزاد، فرصت مناسبی برای جمع بندی مباحث می باشند. استفاده از خلاصه نویسی ها در کنار تست های آزمون سال های گذشته می تواند باعث کاهش استرس و آمادگی شما برای حضور در جلسه آزمون شود. این بخش که آخرین مرحله مطالعه برای آزمون دکتری محسوب می گردد، بسیار حائز اهمیت است زیرا موجب آگاهی شما از مباحثی می شود که ممکن است فراموش کرده باشید که با این جمع بندی می توانید آن ها را مجددا مرور کنید.

با توجه به این که برای پذیرش در مقطع دکتری به هر یک از شیوه های پژوهش محور یا آموزشی – پژوهشی، رزومه داوطلبان و در واقع سوابق آموزشی و پژوهشی آن ها (در مرحله مصاحبه) بسیار موثر می باشد، بهتر است در برنامه ریزی خود زمانی را به مطالعه و نوشتن مقاله اختصاص دهید.

دستیابی به هر هدفی مستلزم آن است که مطابق با یک برنامه ریزی کامل و درست گام بردارید و از زمان خود به بهترین نحو استفاده کنید. فراموش نکنید در برنامه ریزی و موفقیت در آزمون دکتری، زمان بندی و انتخاب منابع مناسب حرف اول را می زنند. شایان ذکر است داوطلبانی که شرایط لازم از سهمیه استعداد درخشان دکتری 1400 را دارا می باشند، می توانند بدون شرکت در آزمون کتبی و تنها با کسب موفقیت در مصاحبه وارد مقطع دکتری شوند. برای دسترسی به اطلاعات تکمیلی در رابطه با استعدادهای درخشان آزمون دکتری، روی لینک مربوطه کلیک کنید.

 

سوالات متداول

1- سوالات آزمون دکتری از چه مباحثی مطرح می گردند؟

در آزمون دکتری از مقاطع مباحث دوره کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی سوال طرح می گردد.

2- پیش خوانی یک مطلب قبل از اقدام به مطالعه آن به طور کامل چه تاثیری در پیش برد اهداف داوطلبان آزمون دکتری دارد؟

این موضوع کمک می کند تا شرکت کنندگان به یک دید کلی برسند و متناسب با آن برای مطالعه خود هدف تعیین کنند.

3- آیا می شود در روند مطالعه برای شرکت در آزمون دکتری صرفا به تشریحی خواندن اکتفا نمود؟

خیر؛ بخشی از زمان داوطلبان می بایست به تست زنی اختصاص یابد چرا که این امر موجب شناسایی نقاط ضعف و قوت در شما می شود و می توانید با آگاهی از دروسی که در حل سوالات آن موفق نبوده اید، به رفع نقاط ضعف خود بپردازید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره