دوشنبه , ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099071647 - 9099072938
خانه / دکتری / سهمیه استعداد درخشان دکتری

سهمیه استعداد درخشان دکتری

سهمیه بدون آزمون دکترا 99
سهمیه استعداد درخشان دکتری 99

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سهمیه استعداد درخشان دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری جهت تسهیل ادامه تحصیل داوطلبان و دانشجویان با استعداد و با انگیزه در مقطع دکتری آیین نامه ای را با عنوان ” آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در دوره تحصیلی دکتری “ ، صادر نموده است. طبق این آیین نامه دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان را داشته باشند ، می توانند نسبت به ثبت نام در پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها در مقطع دکتری اقدام نمایند. ممکن است این پرسش برای شما نیز پیش آمده باشد که شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در مقطع دکتری چیست و در واقع چه کسانی می توانند از این سهمیه در پذیرش بدون کنکور دکتری استفاده نمایند ؟ به همین دلیل در این مطلب به طور کامل به جزئیات استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای مقطع دکتری در دانشگاه های سراسری و آزاد می پردازیم.

افرادی که با استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان ، در مقطع دکتری پذیرفته شده اند حق تغییر رشته یا تغییر محل تحصیل خود را نخواهند داشت.

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری 99

دانشگاه هایی که مجاز به استفاده از آیین نامه پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان در مقطع دکتری می باشند ، می توانند تا 20 درصد از ظرفیت پذیرش با آزمون شیوه آموزشی – پژوهشی دوره روزانه دکتری را به صورت مازاد بر ظرفیت از میان دانش آموختگان مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنند. البته در پذیرش بدون کنکور دانشجو با استفاده از این سهمیه می بایست شرایط زیر نیز در نظر گرفته شود.

 1. داوطلب می بایست در دوره کارشناسی ، معدل کل 16 و بالاتر کسب نماید. در مقطع کارشناسی ارشد نیز میانگین کل نمرات متقاضی بدون در نظر گرفتن نمره پایان نامه باید حداقل 17 باشد.
 2. نباید بیشتر از دو سال از تاریخ فارغ التحصیلی فرد داوطلب گذشته باشد.
 3. فرد متقاضی برای استفاده از این سهمیه باید حداقل 70 امتیاز از فعالیت های آموزشی ، پژوهشی و مصاحبه کسب نماید. هم چنین کسب امتیازات زیر در ارزشیابی دکتری ضروری می باشد :
 • داوطلبان می بایست در ارزشیابی مربوطه ، حداقل 10 امتیاز از بخش امتیازات پژوهشی شامل : مقالات علمی – پژوهشی مرتبط با پایان نامه ، گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران را کسب کنند و یا در جشنواره های معتبر بین المللی (خوارزمی ، فارابی ، رازی و ابن سینا) حائز رتبه برتر شوند.
 • هم چنین به دست آوردن حداقل 4 امتیاز از قسمت مربوط به مدرک زبان در بخش امتیازات آموزشی ، الزامی می باشد. (کسب نمره 50 در آزمون MSRT یا معادل آن در سایر آزمون های زبان تا امتحان جامع)

4. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناس ارشد بدون آزمون استعدادهای درخشان ، تنها در رشته های مرتبط با رشته کارشناسی ارشد داوطلب امکان پذیر خواهد بود.

داوطلبان گرامی توجه داشته باشید که هر دانشگاه می تواند علاوه بر شرایط بالا شرایط جداگانه ای را برای پذیرش دانشجو در نظر بگیرد. به طور مثال ممکن است دانشگاهی حداکثر سن و یا شرط اتمام تحصیل در حداکثر 5 نیمسال تحصیلی و … را به شرایط بالا بیافزاید. شما عزیزان برای آگاهی از این شرایط می توانید در زمان ثبت نام پذیرش بدون کنکور دانشگاه ها ، به اطلاعیه هایی که به طور جداگانه توسط هر دانشگاه منتشر می شود مراجعه نمایید و شرایط و ضوابط را به طور کامل از اطلاعیه دانشگاه مورد نظر خود مطالعه نمایید.

نحوه پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری 99

داوطلبان برای پذیرش در مقطع دکتری دانشگاه های سراسری با استفاده از سهمیه استعداد درخشان نیازی به شرکت در آزمون سراسری (آزمون کتبی) ندارند و تنها باید در آزمون شفاهی یا همان مصاحبه شرکت کنند.

داوطلبان واجد شرایط برای ثبت نام در پذیرش بدون آزمون می بایست ابتدا از طریق سایت دانشگاه یا دانشگاه های مورد نظر خود ، نسبت به دریافت و مطالعه اطلاعیه های منتشر شده در این خصوص اقدام کنند و سپس با آماده کردن و ارسال مدارک مورد نیاز به دفتر استعدادهای درخشان دانشگاه ها و از روشی که در اطلاعیه بیان شده ، منتظر اعلام نتایج اولیه از طریق سایت دانشگاه مربوطه بمانند.

پس از بررسی مدارک داوطلبان ، نتایج و اسامی اولیه پذیرفته شدگان از طریق سایت دانشگاه ها ،  پیامک و یا تماس تلفنی به متقاضیان اطلاع رسانی خواهد شد.

داوطلبانی که اسامی آن ها در اعلام نتایج اولیه جزو پذیرفته شدگان باشد می بایست در مصاحبه دانشگاه پذیرفته شده شرکت کنند. توجه داشته باشید در پذیرش بدون آزمون دانشگاه ها ، دعوت شدن به مصاحبه و کلیه مراحل انجام مصاحبه از طریق خود دانشگاه انجام می گیرد و میزان تاثیر مرحله مصاحبه در روند کلی پذیرش دانشجو کاملا در اختیار دانشگاه ها قرار دارد.

پس از انجام و تکمیل فرآیند مصاحبه ، اسامی پذیرفته شدگان در این مرحله به سازمان سنجش ارسال می شود و پس از تایید نهایی (بررسی صلاحیت های عمومی) توسط این سازمان اعلام خواهد شد.

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در مقطع دکتری دانشگاه آزاد 99

آن دسته از داوطلبان برتر و فارغ التحصیلان ممتاز مقطع کارشناسی ارشد که در دانشگاه آزاد تحصیل کرده اند ، در صورت داشتن شرایط زیر از سهمیه استعداد درخشان برخوردار خواهند شد و می توانند بدون شرکت در آزمون در مقطع دکتری دانشگاه آزاد تحصیل نمایند.

 • داوطلبان می بایست دارای حداقل معدل 17 در رشته دام پزشکی ، حداقل معدل 18/50 در رشته های علوم انسانی و هم چنین حداقل معدل 17/50 در سایر رشته ها باشند.
 • نمره پایان نامه متقاضیان در همه رشته ها می بایست حداقل 18/50 باشد.

آن دسته از داوطلبانی که پایان نامه آن ها به صورت توصیفی ارزیابی شده ، باید موفق به کسب درجه ” عالی “ در ارزیابی پایان نامه خود شده باشند.

 • داوطلبان برای تحصیل در مقطع دکتری تنها مجاز به ثبت نام در رشته ای هستند که هم نام و متجانس با رشته فارغ التحصیلی مقطع کارشناسی ارشد آن ها باشد.
 • داوطلبان باید مقطع کارشناسی ارشد خود را حداکثر تا 6 نیمسال تحصیلی به پایان رسانده باشند.
 • دانشجویان نباید دارای دروس معادل سازی شده باشند.
 • متقاضیان در زمان ثبت نام می بایست در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده باشند.

نحوه پذیرش بدون آزمون استعداد درخشان در مقطع دکتری دانشگاه آزاد 99

تمامی داوطلبان واجد شرایط استفاده از سهمیه استعدادهای درخشان ، برای تحصیل در مقطع دکتری می بایست مراحل زیر را طی کنند :

 • داوطلبان می بایست در زمان ثبت نام بدون آزمون مقطع دکتری دانشگاه آزاد که از طریق سایت این دانشگاه اطلاع رسانی می شود ، اطلاعیه مربوط به ثبت نام را دریافت و مطالعه نمایند.
 •  پرداخت هزینه ثبت نام پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد الزامی می باشد و داوطلبان پس از پرداخت هزینه مربوطه از طریق سایت می بایست نسبت به نام نویسی اینترنتی و تکمیل فرم ثبت نام اقدام کنند.
 • داوطلبان لازم است تا نسخه ای از ریز نمرات دوره کارشناسی ارشد ، که معدل کل دوره کارشناسی ارشد و نمره پایان نامه (یا نتیجه ارزیابی توصیفی) در آن درج شده است را در قالب یک فایل با فرمت jpg ، در سایت ثبت نام بارگذاری نمایند. این ریز نمرات می بایست به تایید دانشگاه محل تحصیل نیز رسیده باشد.
 • پس از بررسی و تایید مدارک و اطلاعات آموزشی و تحصیلی دانشجو ، داوطلبان می بایست برای تایید نهایی در آزمون شفاهی یا همان مصاحبه دکتری شرکت نمایند.

افرادی که به مصاحبه دعوت شده اند توجه داشته باشند که به همراه داشتن اصل مدرک فارغ التحصیلی و کپی آن در زمان حضور در جلسه مصاحبه ضروری می باشد.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترای دانشگاه آزاد را دارید ، جهت آگاهی از شهریه دکتری دانشگاه آزاد و هم چنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام بدون آزمون دکتری دانشگاه آزاد می توانید روی لینک های مربوطه کلیک نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره سهمیه استعداد درخشان دکتری با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره