خانه کنکور کنکور سراسری تیر ماه 1402

کنکور سراسری تیر ماه 1402

زمان ثبت نام کنکور سراسری تیر
کنکور سراسری تیر ماه 1402

کنکور سراسری دی ماه 1402 در روز های پنجشنبه و جمعه مورخ 29 و 30 دی ماه برگزار شد و داوطلبان بسیاری را با خود همراه کرد اما هنوز تب کنکور 1402 فروکش نکرده است چرا که کنکور تیرماه انتظار تعداد زیادی از داوطلبان را می کشد. به رغم تغییرات کنکور 1402 ، کنکور نوبت دوم به رسم کنکورهای سال های پیشین در تیر ماه برگزار خواهد شد و پس از اعلام نتایج، سرنوشت پذیرش دانشگاه ها در سال 1402 را مشخص خواهد کرد.

مهلت ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1401 از تاریخ 15 لغایت 21 فروردین ماه سال 1402 می باشد.

تغییرات کنکور سراسری تیر ماه 1402

پیش از هر چیزی ابتدا قصد داریم کلیه تغییراتی که در آزمون سراسری سال 1402 با آن رو به رو بوده ایم را مورد بررسی قرار دهیم.

برگزاری دو کنکور درسال

بسیاری از افراد با شنیدن واژه نادرست کنکور دو مرحله ای، تصور غلطی از دو کنکور در سال داشتند که با برگزاری کنکور دی ماه تا حدودی این ابهام برطرف شد. پس از این، آزمون سراسری دوبار در سال یک بار در دی ماه و یک بار در تیر ماه برگزار خواهد شد که داوطلبان می توانند در یکی از این دو کنکور یا هر دو شرکت نمایند. در نهایت نمره ی کنکوری که بهتر است به عنوان مرجع انتخاب رشته و پذیرش در دانشگاه قرار خواهد گرفت.

تاثیر قطعی سوابق تحصیلی

پیش از این سوابق تحصیلی تنها نقش بهبود دهنده داشت و اگر سوابق تحصیلی قابل قبول نبود در کنکور لحاظ نمی شد یا به اصطلاح تاثیر مثبت داشت اما پس از این چه منفی و چه مثبت سوابق تحصیلی تاثیر خود را خواهد گذاشت.  تاثیر معدل در کنکور در سال های آینده و با فراهم شدن زیرساخت های لازم بیشتر می شود. در کنکور تیر ماه 1402 تاثیر قطعی 40 درصدی کنکور برای سوابق سال آخر داوطلبان نظام جدید و سوابق پیش دانشگاهی و دیپلم برای داوطلبان نظام قدیم خواهد بود.

حذف دروس عمومی از کنکور

حذف دروس عمومی از کنکور سال های اخیر نقش پر رنگ و تعیین کننده ای داشت در کنکور تیر ماه 1402 تقلیل اهمیت داشته و صرفا به سوابق تحصیلی انتقال پیدا کرده است. این امر سبب می شود که داوطلبان کنکوری به صورت متمرکز برای دروس اختصاصی خود وقت بیشتری بگذارند.

حذف زیرگروه ها

زیرگروه ها یکی از فاکتورهای مهم در آزمون های سابق بود و ضریب هر درس در زیر گروه خاص سبب می شد داوطلبان وقت بیشتر یا کمتری را روی یک درس خاص بگذارند اما این رویکرد در کنکور امسال وجود ندارد و همه دروس ارزشی برابر در همه رشته ها خواهند داشت.

حفظ اعتبار نتایج تا دو سال

برای بسیاری از داوطلبان در کنکورهای سال های قبل پیش آمده بود که به امید بهتر شدن رتبه کنکور در سال دوم یک سال پشت کنکور ماندند اما نتایج کنکور دوم ضعیف تر از سال قبل بود اما در ت تغییرات کنکور 1402، امکان استفاده از نتیجه کنکور سال قبل تا دو سال وجود دارد و این دغدغه داوطلبان برطرف گردیده است.

زمانبندی کنکور سراسری تیر ماه 1402

ثبت نام کنکور تیر ماه در سال های گذشته در اوایل زمستان سال قبل از کنکور انجام می شد اما از آنجایی که کنکور تیر ماه 1402 شبیه هیچ یک از کنکور های سال قبل نیست، تاریخ ثبت نام در آن کمی جابه جا شده و به فروردین 1402 انتقال پیدا کرده است.

جدول زمان بندی کنکور سراسری تیر ماه 1402
گروه آزمایشیمهلت ثبت نامتاریخ برگزاریاعلام نتایج اولیهاعلام نتایج نهایی
ریاضی و فیزیک15 تا 21 فروردین ماه 1402صبح چهارشنبه 14 تیرمرداد 1402شهریور 1402
علوم تجربیصبح پنجشنبه 15 تیر
علوم انسانیصبح چهارشنبه 14 تیر
زبان های خارجیعصر پنجشنبه 15 تیر
هنرعصر چهارشنبه 14 تیر

نکته: سازمان سنجش هر سال برای جاماندگان از ثبت نام مهلتی را به عنوان مهلت ثبت نام مجدد در نظر می گیرد که به محض اعلام در کانال تلگرام کنکور اطلاع رسانی خواهد شد.

برنامه ریزی کنکور سراسری تیر ماه 1402

کسب شناخت

اولین و مهم ترین قسمت  برنامه ریزی کنکور کسب شناخت از سبک مطالعاتی خودتان است. اگر تا کنون نسبت به این موضوع مهم اقدام نکرده اید بهتر است هرچه زودتر اهمال را کنار گذاشته و به شناخت خودتان بپردازید. به خاطر داشته باشید که بهترین برنامه ریزی ممکن زمانی که واقع بینانه و مطابق با توانمندی های شما نباشد تنها شما را فرسوده کرده و انگیزه تان را از بین می برد. برای شناخت سبک درس خواندنتان به دنبال جواب سوال های زیر در عملکرد روزانه تان باشید.

 • کدام درس برای من سخت تر یا آسان تر است؟
 • درس مورد علقه من کدام درس است؟
 • در چه ساعتی از روز راندمان مطالعه من بهتر است؟
 • در یک ماه اخیر میانگین ساعت مطالعه من چقدر بوده است؟
 • بیشترین و کمترین مطالعه را در چه روزهایی داشته ام و چرا؟
 • و…

تعیین اهداف و برنامه ریزی

بعد از این که در رابطه با سبک مطالعاتی خود برای برنامه ریزی درسی اطلاعاتی حاصل کردید اهداف خود را مشخص نمایید. این هدف می تواند آمادگی برای آزمون های آزمایشی یا جمع بندی یک درس خاص در بازه زمانی مشخص بوده باشد. حالا با توجه به شناختی که از خودتان دارید برنامه مناسب با خودتان را بچینید. برای برنامه ریزی به موارد زیر توجه کنید:

 • دروس سخت تر را برای ساعاتی که راندمان بهتری دارید قرار دهید.
 • در بین ساعت های مطالعاتی خود زمانی را برای استراحت قرار دهید.
 • برای عمل کردن به برنامه های خود پاداش در نظر بگیرید، مثلا به ازای هر دفعه که برنامه خود را با موفقیت پیش بردید خود را به نوشیدنی یا خوراکی مورد علاقه خود دعوت کنید.
 • در برنامه خود زمانی را برای تحرک در نظر بگیرید. حتی اگر امکان ورزش کردن ندارید در بین زمان بندی درس هایتان حرکات کششی ساده انجام دهید.
 • موضوعاتی که موجب حواس پرتی شما می شوند را در یک قسمت خاص یادداشت کرده و در تایم استراحت خود زمانی را به این افکار اختصاص دهید.
 • اگر سال دوازدهمی هستید سعی کنید تا جای ممکن برنامه درسی شما مطابق با دروس مدرسه باشد تا هم یادگیری بهتری داشته باشید و هم برای امتحانات نهایی بهتر آماده شوید.

بازبینی

هر چند وقت یک بار برنامه خود و میزان پایبندی تان به آن را مورد بررسی قرار دهید. ضعف ها و نقاط قوت برنامه تان را شناسایی کرده و دلایل آن را پیدا کنید و با ایجاد تغییراتی در آن راندمان خود را بالاتر ببرید. سال کنکور به علت استرس و فشرگی دروس استرس زیادی به جسم و روان شما وارد می کند. حتما برای ساعات خواب و تغذیه  دقت لازم را مبذول کنید و در برنامه خود آن را مد نظر قرار دهید تا با موفقیت در مسیر رسیدن به اهدافتان گام بردارید.

نحوه ثبت نام در کنکور سراسری تیر ماه 1402

برای قبت نام در کنکور سراسری تیر ماه لازم است به شرح زیر عمل کنید

 • وارد  سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org شده و در منوهای رنگی سمت راست مورد “سراسری” را انتخاب نمایید.
 • در گزینه های باز شده مورد “ثبت نام آزمون سراسری سال 1402” را انتخاب نمایید.
 • در قسمت منوی اصلی در سمت راست سایت قسمت “خرید سریال ثبت نام” را انتخاب نمایید.
 • از بین گزینه های باز شده گزینه ” سریال ثبت نام آزمون سراسری 1402″ را انتخاب کرده و روی قسمت “تایید و ادامه” در پایین صفحه کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و در نهایت روی “تایید و ادامه” کلیک کنید.
 • در صورت اجرای درست مرحله قبل صفحه ی زیر برای شما باز خواهد شد. ضمن بررسی اطلاعات و اطمینان از صحت آنها و یادداشت کد پیگیری، گزینه “ضمن مطالعه دقیق و آگاهی از شرایط و ضوابط شماره یگیری پرداخت را یادداشت نموده ام” را تیک زده و “ادامه روند پرداخت” را بفشارید.
 • در صفحه پرداخت باز شده اطلاعات بانکی خود ار وارد کرده و روی “پرداخت” کلیک کنید.
 • اکنون دوباره به صفحه اول بازگشته و گزینه “تایید و ادامه- گام بعدی” را انتخاب نمایید.
 • در صفحه باز شده سریال 12 رقمی ثبت نام را که پس از پرداخت هزینه ثبت نام کنکوردریافت کرده اید وارد کنید و کادر مربوط به عبارت امنیتی را پرکرده و گزینه “تایید” را بفشارید
 • صفحه ای برا شما باز می شود که در آن باید کد سوابق دیپلم و پیش دانشگاهی خود را وراد نمایید. سپس روی گزینه بررسی و مشاهده کلیک کرده و در قسمت اطلاعات فردی نشان داده شده موارد لازم را تیک بزنید. بعد از فشردن تایید و ادامه لازم است که عکس خود را بارگذاری نمایید. پس از آپلود عکس فرم ثبت نام را با دقت پر کنید و روی تایید نهایی کلیک کنید. در نهایت لازم است که از فرم خود و کد پیگیری و شماره پرونده پرینت تهیه کرده و آن را تا پایان پذیرش در کنکور کنار خود نگه دارید.

 

کنکور سراسری تیرماه
کنکور سراسری تیرماه

شرایط ثبت نام در کنکور سراسری تیر ماه 1402

هر ساله در  دفترچه ثبت نام کنکور سراسری شرایطی تحت عنوان شرایط عمومی و اختصاصی ذکر می شود که تنها داوطلبان واجد این شرایط امکان ثبت نام کنکور 1402  را دارد. این دو دسته شرایط به شرح زیر می باشند:

شرایط عمومی

برای این که بتوانید در کنکور سراسری 1402 شرکت کنید باید شرایط عمومی زیر را دارا باشید:

 • نداشتن سابقه عناد (نه اعتراض) نسبت به نظام جمهوری اسلامی
 • نداشتن اعتیاد به مواد مخدر
 • نداشتن سابقه فساد اخلاقی

نکته: داوطلبانی که شرط اول را دارا نباشند در صورت احراز تغییر عقیده می توانند در کنکور ثبت نام کنند.

شرایط اختصاصی

برای شرکت در کنکور سراسری تیر ماه 1402 داشتن شرایط اخصاصی زیر الزامی است.

 • اخذ مدرک پیش دانشگاهی و یا دیپلم تا تاریخ 31 شهریور ماه 1402 یا داشتن مدرک دیپلم جهارساله و کاردانی
 • دانشجویان محصل در دانشگاه های روزانه امکان ثبت نام را دارند به شرط اینکه پس از پذیرش در دانشگاه جدید نسبت به انصراف قطعی خود اقدام نمایند
 • فارغ التحصیلان دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در صورتی می توانند در کنکور شرکت کنند که سه شرط زیر را دارا باشند:
 1. دوره خدمت اجباری خود را گذرانده باشند.
 2. نسبت به ارگان یا سازمانی تعهد خدمت نداشته باشند
 3. ممنوعیتی از لحاظ نظام وظیفه نداشته باشند

شرایط نظام وظیفه آقایان

داوطلبان مرد کنکور سراسری 1402 لازم ست در بند 17 فرم ثبت نام اینترنتی از بین ده کد اشاره شده در جدول زیر کدی که مطابق با شرایط آنهاست انتخاب کرده و درج نمایند.

جدول کدهای نظام وظیفه آقایان جهت ثبت نام کنکور 1402
شرحکد
دارندگان کارت پایان خدمتکد1
دارندگان کارت معافیت دائمکد2
دارندگان کارت معافیت موقت بدون غیبتکد3
مشمولان محصل سال آخری که در تاریخ 31 شهریور 1402 با حداکثر 20 سال سن فارغ التحصیل می شوندکد4
دانش آموزانی که تا قبل از 18 سالگی که سن مشمولیت است بدون غیبت فارغ التحصیل شده اندکد5
سربازان در حال خدمت بدون غیبت به شرطی که در مقاطع کارشناسی و بالاتر پذیرفته شوندکد6
کارکنان وظیفه ای که دوره ضرورت آنها تا تاریخ 31 شهریور 1402 به پایان می رسدکد7
کارکنان پایور شاغل نیرو های مسلح به شرطی که گواهی نامه اشتغال به خدمت و موافقت از اداره مدیریت منابع انسانی را دارا باشندکد8
دانشجویان انصرافی که کمتر از یک سال از انصراف از دانشگاه قبلی شان گذشته باشدکد9
فارغ التحصیلان کاردانی فقط می توانند در رشته هایی در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل کنند که کارشناسی ناپیوسته ندارد.کد10

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کنکور سراسری تیر ماه 1401

برای ثبت نام در کنکور سراسری لازم است که مدارک زیر را همراه داشته باشید:

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در کنکور سراسری تیر ماه 1402
فایل اسکن شده یک قطعه عکس 3*4 یا 6*4 بدون حاشیه و دارای حداکثر حجم 70 کیلوبایت و فرمت jpg
شناسنامه و کارت ملی
شماره سریال کارت خریداری شده
کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی (دریافت از آدرس http://dipcode.medu.ir)
کد منطقه و کد پستی منزل
کد نظام وظیفه برای داوطلبان مرد
معدل کتبی دیپلم و معدل کل دیپلم
کد پیگیری مربوط به سهمیه ایثارگران
کد 13 رقمی برای داوطلبان اتباع

کدهای مورد نیاز برای ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402

بخشی از فرایند ثبت نام کنکور سراسری مربوط به وارد کردن کدهای مربوطه است. کدهایی که گاهی اوقات در پذیرش دانشگاه و رشته افراد نقش بسیار پر رنگی را ایفا می کند. برای دریافت راهنمایی اخذ هریک از کدها کافی است که روی لینک های مربوطه در جدول زیر کلیک نمایید.

کد های لازم جهت ثبت نام کنکور سراسری تیرماه 1402
راهنمای دریافت کد دانش آموزی با کد ملی

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، روی لینک فوق کلیک کنید)

راهنمای دریافت کد سوابق تحصیلی دیپلم و پیش دانشگاهی

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، روی لینک فوق کلیک کنید)

راهنمای دریافت کد منطقه برای سوابق تحصیلی کنکور سراسری

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، روی لینک فوق کلیک کنید)

راهنمای دریافت کد ایثارگری ارتش و سپاه برای ثبت نام در کنکور سراسری

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، روی لینک فوق کلیک کنید)

دریافت کد نظام وظیفه برای ثبت نام در کنکور سراسری

(جهت دسترسی به مقاله مربوطه، روی لینک فوق کلیک کنید) 

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تیرماه 1402

موارد مربوط به شرایط عمومی و اختصاصی، راهنمای ثبت نام، مدارک مورد نیاز، کدهای نظام وظیفه، شرایط پذیرش اتباع، سهمیه کنکور و… همگی جزو مواردی هستند که در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402 درج می شوند. با مطالعه این دفرچه به طور کامل می توانید میزان خطا در امور مربوط به ثبت نام کنکور خود را به حداقل برسانید.

این دفترچه همزمان با شروع فرایند ثبت نام در تاریخ 15 فروردین 1402 منتشر خواهد شد و داوطلبان ثبت نام با مراجعه به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org یا از طریق لینک زیر که به محض انتشار فعال خواهد شد نسبت به دریافت دفترچه اقدام نمایند.

دانلود دفترچه ثبت نام کنکور سراسری تیر ماه 1402 (به زودی فعال خواهد شد.)

منابع کنکور سراسری تیر ماه 1402

منابع کنکور سراسری دی ماه و تیر ماه مشابه است؛ در جدول زیر لینک معرفی بهترین مابع مطالعاتی هر رشته برای کنکور تیرماه 1402 را مشاهده می کنید.

منابع کنکور سراسری تیر ماه 1402
معرفی بهترین منابع کنکور سراسری ریاضی 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری تجربی 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری انسانی 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری زبان 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)

معرفی بهترین منابع کنکور سراسری هنر 1402

(جهت مشاهده منابع، بر روی لینک فوق کلیک نمایید)

انتخاب رشته کنکور سراسری تیر ماه 1402

بعد از  اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری 1402 و مشخص شدن رتبه و تراز دروس نوبت به انتخاب رشته خواهد رسید. انتخاب رشته کنکور یکی از مراحل بسیار مهم پذیرش دانشگاه هاست که بسیاری از داوطلبان با دست کم گرفتن این مرحله شانس پذیرش خود را در رشته های بهتر و بالاتر از دست می دهند. در انتخاب رشته کنکور 1402 برای افرادی که در دو کنکور دی ماه و تیر ماه شرکت کرده اند دو نتیجه وجود دارد که از بین این دو کنکوری که نتیجه ی بهتری داشته است مبنای انتخاب رشته قرار خواهد گرفت.

نحوه انتخاب رشته

 • ابتدا وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شده و در تیترهای رنگی سمت راست صفحه، گزینه “سراسری” را انتخاب نمایید.
 • اکنون گزینه “انتخاب رشته های تحصیلی کنکور سراسری 1402” را انتخاب کنید.
 • در این صفحه پس از مطالعه قسمت های مربوطه گزینه “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1402 را مطالعه نموده ام” را تیک زده و روی “تایید و ادامه- گام بعدی” کلیک نمایید.
 • باتوجه به صفحه باز شده یکی از روش های سه گانه گفته شده در صفحه را انتخاب نموده و اطلاعات خود را در بخش مربوطه وارد نمایید سپس روی گزینه “ورود به سیستم” کلیک کنید.
 • در صفحه باز شده اطلاعات شخصی خود را وارد کرده و گزینه “تایید و ادامه” را بفشارید.
 • در صفحه باز شده رشته های مورد نظر خود را با دقت و با توجه به اولویت ها وارد کرده و پس از تایید نهایی نسبت به دریافت رسید انتخاب رشته اقدام کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته

دفترچه انتخاب رشته هر ساله با اعلام شروع فرایند انتخاب رشته از طرف سازمان سنجش در سایت sanjesh.org منتشر می گردد. برای دانلود دفترچه یاد شده می توانید مستقیما به سایت سازمان سنجش مراجه کرده یا اینکه از طریق لینک زیر که به محض انتشار فعال می گردد اقدام کنید.

دانلود دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 (به زودی فعال میگردد.)

سوالات متداول

1- ثبت نام کنکور تیر ماه 1402 در چه تاریخی انجام می شود؟

این فرآیند در بازه زمانی 15 الی 21 فروردین 1402 انجام می شود.

2- کنکور سراسری تیر ماه 1402 در چه تاریخی برگزار می شود؟

این آزمون در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مورخ 14 و 15 تیر برگزار خواهد شد.

3- برای ثبت نام در کنکور سراسری تیر ماه 1402 باید به چه سایتی مراجعه کرد؟

فرآیند نام نویسی داوطلبان از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کنکور پیج کنکور