خانه فرهنگیان رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 1401

رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 1401

رشته های تحصیلی علوم ریاضی، تجربی و انسانی فرهنگیان تهران و شهید رجایی 1401
رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 1401

وزارت آموزش و پرورش هر ساله جهت تربیت معلمان و نیروی انسانی مورد نیاز خود، از طریق کنکور سراسری در مقطع کارشناسی پیوسته اقدام به جذب دانشجویان واجد شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان در رشته های مختلف می نماید. داوطلبان شرکت کننده در هر یک از 5 گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان های خارجی در صورتی که مجاز به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی شوند، می توانند نسبت به انتخاب رشته های مورد علاقه خود در این دانشگاه اقدام کنند. لیست رشته های دانشگاه های مذکور، در دفترچه انتخاب رشته کنکور قرار دارد که پس از  اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قابل دریافت است.

رشته های دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، مشمول قوانین رشته های دوره روزانه می باشند.

رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 1401

پذیرش دانشجو در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی از میان افرادی که مدرک دیپلم رشته های نظری (علوم انسانی، علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی)، فنی و حرفه ای و کاردانش که در نظام جدید (3.3.6) را دارند و یا دارای مدرک پیش دانشگاهی نظام قدیم هستند، صورت می گیرد. همان طور که می دانید، ثبت نام دانشگاه فرهنگیان در هر یک از کد رشته محل ها به صورت با آزمون انجام می شود و تنها کسانی حق انتخاب رشته های این دانشگاه ها را دارند که نمره کل (تراز) آن ها حداقل 6500 باشد و همچنین در کارنامه خود مجاز به انتخاب آن ها شده باشند.

به یاد داشته باشید پذیرش در این دانشگاه ها بومی پذیر می باشد؛ به این معنی که هر داوطلب بایستی با توجه به میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری کد رشته محل های دانشگاه های فرهنگیان شهر یا استان زندگی خود را انتخاب نماید. دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی هر ساله با توجه به شرایط مختلف، ظرفیت های متفاوتی در هر یک از کد رشته محل های پردیس های خود برای خانم ها و آقایان دارند که همه آن ها در زمان انتخاب رشته کنکور از طریق دفترچه مربوط به هر گروه آزمایشی در دسترس داوطلبان قرار می گیرد. البته در ادامه همین مطلب، رشته های دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی را در هر یک از گروه های آزمایشی کنکور سراسری 1401 نام برده ایم.

رشته های گروه آزمایشی ریاضی، تجربی و انسانی

افرادی که در آزمون سراسری یکی از گروه های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی شرکت کرده و علاوه بر دارا بودن شرایط لازم، مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی شده اند، می توانند با دریافت دفترچه انتخاب رشته کنکور مربوط به گروه آزمایشی خود از رشته های این دانشگاه ها اطلاع یابند.

لیست رشته های گروه آزمایشی نظری دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی 1401
گروه آزمایشیدانشگاه فرهنگیاندانشگاه شهید رجایی
علوم ریاضی و فنیآموزش ریاضی / آموزش فیزیک / آموزش ابتدایی / آموزش کودکان استثنایی / آموزش تربیت بدنیمهندسی برق / مهندسی ساخت و تولید / مهندسی عمران / مهندسی کامپیوتر / مهندسی معماری / مهندسی مکانیک / مهندسی مواد و متالورژی / آموزش ریاضی / آموزش فیزیک / آموزش ابتدایی / ریاضیات و کاربردها / فیزیک / شیمی محض
علوم تجربیآموزش زیست شناسی / آموزش شیمی / آموزش ابتدایی / آموزش کودکان استثنایی / آموزش تربیت بدنیمهندسی صنایع مبلمان
علوم انسانیآموزش تاریخ / آموزش جغرافیا / آموزش زبان و ادبیات فارسی / آموزش علوم اجتماعی / آموزش الهیات / آموزش زبان عربی / آموزش مشاوه و راهنمایی / آموزش ابتدایی / آموزش کودکان استثنایی / آموزش تربیت بدنیاین دانشگاه در رشته ی علوم انسانی پذیرش ندارد.

رشته های گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی

تمامی داوطلبان علاوه بر شرکت در آزمون گروه آزمایشی مربوط به رشته خود می توانند در کنکور سراسری هنر و زبان های حارجی نیز شرکت کنند. در صورتی که متقاضیان مجاز به انتخاب رشته در این دو گروه آزمایشی فرعی شوند و همچنین واجد شرایط تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی باشند، می توانند با توجه به دفترچه انتخاب رشته کنکور زبان های خارجی و هنر اقدام به انتخاب رشته های این دانشگاه ها نمایند.

لیست رشته های گروه آزمایشی هنر و زبان دانشگاه فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی 1401
گروه آزمایشیدانشگاه فرهنگیاندانشگاه شهید رجایی
هنرآموزش ارتباط تصویریارتباط تصویری
زبان های خارجیآموزش زبان انگلیسیآموزش زبان انگلیسی

شغل معلمی به دلیل داشتن امنیت شغلی بالا، طرفداران زیادی (به ویژه از میان خانم ها) دارد. داوطلبان واجد شرایط پس از اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری در صورتی که جزء پذیرفته شدگان چند برابر ظرفیت این دانشگاه ها باشند، می بایست در مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان شرکت نمایند.

 

سوالات متداول

1- برای دسترسی به رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 1401 از چه طریقی باید اقدام کرد؟

با مراجعه به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org و همچنین این مقاله می توانید به این رشته ها دسترسی داشته باشید.

2- کدام رشته دانشگاه فرهنگیان برای گروه آزمایشی هنر ارائه می شود؟

داوطلبان این گروه آزمایشی می توانند نسبت به تحصیل در رشته آموزش ارتباط تصویری این دانشگاه اقدام کنند.

3- با چه ترازی می توان مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی 1401 شد؟

با تراز 6500 به بالا می توانید رشته های دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی را انتخاب کنید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۷ نظر

 1. سلام فرزند فرهنگی چه تاثیری روی رتبه داره؟

  • با سلام، فرزندان کارمندان فرهنگی و رسمی آموزش و پرورش، سهمیه ای جهت اعمال روی رتبه در کنکور سراسری ندارند و معمولا از این امتیاز در مرحله مصاحبه می توانند استفاده کنند.

 2. بامدرک لیسانس مهندسی عمران میشه آزمون استخدامی اموزش پرورش بدم؟

 3. سلام من رشته اتسانی هستم و امسال کنکور دارم.اگر در کنکور زبان شرکت کنم میتونم در دانشکاه شهید رجایی تهران دبیر زبان بشم ? یا شهید رجایی زبان نمیپذیره?

 4. سلام من ۱۷سالمه و دیپلم زبان انگلیسی دارم و رشته تحصیلیم هنره و سال دیگ دیپلم هنر هم میگیرم .
  امکان داره در دانشگاه فرهنگیان قبول بشم؟

  • با سلام، شما می توانید در کنکور سراسری شرکت کرده و در صورت داشتن شرایط لازم، اقدام به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان نمایید.

 5. سلام از رشته مکانیک خودرو میشه دانشگاه فرهنگیان قبول شد؟

 6. میشه از رشته مکانیک خودرو دانشگاهدفرهنگیان قبول شد؟
  لطفا جواب بدین خیلی برام مهمه

 7. سلام خشته نباشید من رشته تربیت بدنی ام کدوم گروه میشم

 8. سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه و دیپلم ریاضی دارم می خواستم بپرسم همه رشته های موجود شهید رجایی برا رشته ریاضی، بعد از فارق التحصیل شدن دبیر خواهند شد مثلا کسی که مهندسی کامپیوتر شهید رجایی می خونه باز هم دبیر خواهد شد؟

  • با سلام، بله، افرادی که مشغول به تحصیل در رشته های مکانیک، کامپیوتر و … می شوند، در هنرستان ها تدریس می کنند.

 9. سلام.ایا اموزش مشاوره و راهنمایی با روان شناسی یکیه؟وبهترین دانشگاه برای تحصیل روان شناسی چیه؟

 10. سلام من دانش اموز رشته فنی حرفه ای الکتروتکنیک هستم امسال سال ۱۴۰۰میخوام کنکور بدم سال اخرمه میخواستم بدونم اگه تراز منم
  ۶۵۰۰بیاد میتونم در دانشگاه فرهنگیان یا شهید رجایی قبول میشم یا دانشگاه فرهنگیان از رشته فنی حرفه ای دانش جو قبول نمیکنه ممنون از شما

 11. با سلام ۲۵ سالمه و میخوام مجددا فوق لیسانس در یکس از رشته های مذکور رجایی در مقطع دبیری و ارشد قبول بشم ،چجوری میتونم وارد شم؟

 12. سلام
  رتبه من۳۳۸۹
  تراز۶۷۰۰
  رتبه کل۲۲۰۰۰
  منطقه۳
  دبیری ریاضی وفیزیک شهیدرجایی شیراز
  و
  مهندسی شهید رجایی تهران
  اولویتامه چقدرشانس قبولی دارم البته بومی زدم
  لطفااااا جواب بدید

  • با سلام، مطابق با کارنامه های سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته دبیری ریاضی و فیزیک شهید رجایی شیراز و مهندسی شهید رجایی تهران ضعیف می باشد.

 13. سلام من تو رشته انسانی با رتبه ۴۷۲۱و منطقه ۱میتونم فرهنگیان قبول بشم؟؟

  • با سلام. در صورت چیدمان اصولی و صحیح انتخاب رشته دعوت به مصاحبه خواهید شد و در صورت قبولی در مصاحبه، وارد دانشگاه فرهنگیان می شوید.

 14. با سلام و خسته نباشید . ببخشید میخواستم بدونم من رشته ی حسابدرایم حالا از کنکور حسابداری میتونم دانشگاه تربیت دبیر رجایی یا فرهنگیان وارد بشم؟؟

  • با سلام، شما برای ورود به دانشگاه فرهنگیان می بایست در کنکور سراسری شرکت کنید و تراز بالای ۶۵۰۰ کسب کنید تا مجاز به انتخاب رشته ی دانشگاه های فرهنگیان شوید.

 15. سلام آیا با رتبه ی ۲۰۰۰ منطقه ۳ سال ۹۹ میشه دبیری فیزیک رجایی قبول شد؟

  • با سلام و درود، با توجه به آخرین رتبه قبولی سال ۱۳۹۸، شما با رتبه ۲۰۰۰ شانس قبولی در دانشگاه شهید رجایی را دارید.

 16. سلام من۲۰سالمه و دیپلم وفوق دیپلم حسابداری دارم و پشت کنکور کارشناسی هستم با این شرایط میتونم وارد دانشگاه تربیت دبیر رجایی یا فرهنگیان بشم
  یا به طور کلی چه طور میتونم معلم بشم خواهشمندم راهنماییم کنید

  • با سلام،
   شما درصورت تمایل می توانید در گروه آزمایشی موردنظر در آزمون سراسری شرکت نمایید و پس از کسب رتبه و تراز لازم و قبولی در مرحله مصاحبه به تحصیل در این دانشگاه بپردازید. لازم به ذکر است می توانید درصورت داشتن شرایط و مدرک تحصیلی مورد قبول در عنوان شغلی مدنظر در آزمون استخدامی آموزش و پرورش شرکت کرده و از این طریق جذب اداره آموزش و پرورش شده و در حرفه دبیری فعالیت کنید.

 17. سلام ایا امسال دانشگاه فرهنگیان از رشته های فنی حرفه ای داوطلب میپذیرد

  • با سلام،
   درصورت تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاه فرهنگیان، می بایست در آزمون سراسری شرکت نمایید و پس از قبولی در رشته مدنظر به ادامه تحصیل بپردازید. لازم به ذکر است داوطلبان فنی و حرفه ای و یا کارودانش نظام جدید مجاز به نام نویسی در آزمون سراسری می باشند.

 18. سلام ببخشید من امسال میخواستم سراسری ثبت نام کنم تیک مخصوص دانشگاه فرهنگیان نبود آیا واقعا درسال۹۹ جذب دانشجونداره

  • با سلام ،
   مطابق با شرایط و ضوابط پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان ، در مرحله اولیه ثبت نام گزینه ای جهت اعلام علاقه مندی به دانشگاه مذکور وجود ندارد ، لذا چنانچه رتبه و تراز لازم را در آزمون سراسری کسب نمایید در مرحله انتخاب رشته می توانید کد رشته – محل های مدنظر را انتخاب کنید.

 19. ببخشید من رشته ام انسانی هست میتونم از رشته ی انسانی دبیری ریاضی فرهنگیان بخونم؟ یا برای ما انسانی ها نمیشه دبیر ریاضی شد؟

  • با سلام ، شما در صورت داشتن شرایط لازم ( شرایط سنی ، معدل و … ) اگر قصد ادامه تحصیل در رشته آموزش ریاضی در دانشگاه های فرهنگیان را دارید . می بایست در آزمون سراسری گروه علوم ریاضی ثبت نام و شرکت نمایید . همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات تکمیلی به مشاوره تحصیلی کنکور مراجعه نمایید .

 20. سلام.من امسال دیپلم رشته طراحی دوخت رو میگیرم.آیا دانشگاه فرهنگیان تهران یا شیراز رشته ی طراحی دوخت داره؟

  • با سلام .
   دانشگاه های فرهنگیان معمولا از بین کسانی دانشجو می پذیرد که در کنکور رشته های نظری ( ریاضی ، تجربی ، انسانی ) و گروه آزمایشی هنر و زبان های خارجی شرکت کرده اند.

 21. ببخشید الان که من ترم اول مکانیک خودرو دانشگاه ملی میخونم اگه استعفاء بدم یکسال محروم از کنکور میشم و بعد مشکلی نداره واسه دانشگاه شهید رجایی کنکور بدم؟
  تکلیف خدمت یا همان نظام وظیفه چی میشه ؟

  • با سلام .
   شما اگر در حال تحصیل در ترم اول دانشگاه های روزانه هستید از شرکت در دوره های روزانه سال بعد (۱۳۹۹) محروم می باشید ، همچنین در صورت ثبت انصراف اول از دانشگاه شما به مدت یک سال دارای سنوات هستید ولی برای سال (۱۴۰۰) می توانید در کنکور شرکت کرده و در صورت داشتن شرایط عمومی و اختصاصی دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی انتخاب رشته انجام دهید.

 22. سلام لطفا منو راهنمایی کنید من امسال کنکور دادم رتبه ۶۲ مکانیک خودرو الان دانشگاه ملی ترم اول درس میخونم هدفم معلمی رشته مکانیک خودرو هست واسه هنرستان
  اگه میشه لیسانس رو بگیرم ،ازمون بدم معلم بشم
  یا حتما باید واسه معلم شدن دانشگاه شهید رجایی ؟

  • با سلام.
   با توجه به هدف مشخصی که دارید باید در نظر داشته باشید در زمان فارغ التحصیلی شما آیا آزمون استخدامی آموزش و پرورش برگزار می شود یا خیر و آیا شما دارای شرایط احراز تحصیلی می باشید؟ در صورتی که شما از دانشگاه های فرهنگیان و یا دانشگاه شهید رجایی پذیرش بگیرید دارای تعهد خدمت هستید و بعد از فارغ التحصیلی می بایست در آموزش و پرورش مشغول به کار شوید.

 23. سلام ببخشید اگه دانشگاه رجایی فقط مهندسی میگیره پس چجوری تربیت دبیره؟!

 24. سلام خسته نباشید من با رتبه نه هزار زبان برای دانشگاه شهید رجایی مجاز شدم
  چجوری باید برای این دانشگاه درخواست بدم؟ شنیدم باید یه مبلغی ام پول واریز بشه چجوری پولو واریز کنم و کد انتخاب رشته دانشگاه شهید رجاییو توی انتخاب رشته ام بزنم؟ ممنونم

 25. سلام این رشته های پردیس شهید رجایی باید مثل پردیس های دیگه شهریه پرداخت کرد؟

 26. سلام
  در سایت های مختلف مطالب ضدونقیض در مورد دانشگاه شهید رجایی نوشته شده. مثلا برخی می گویند که دبیری ریاضی نداره و برعکس فرهنگیان استخدام قطعی نداره
  لطفا در این موارد(تفاوت فرهنگیان و شهید رجایی)توضیح بدید

 27. سلام من سال دیگه دیپلم رشته مکانیک خودرو میگیرم آیا از طریق رشته خودم میتونم وارد دانشگاه رجایی یا فرهنگیان بشم؟ ممنون میشم پاسخ بدید.

دریافت مشاوره