یکشنبه , خرداد ۲۷ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / انتخاب رشته / مشاوره انتخاب رشته کنکور

مشاوره انتخاب رشته کنکور

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری و دانشگاه آزاد

مشاوره انتخاب رشته کنکور
مشاوره انتخاب رشته کنکور

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

مرحله انتخاب رشته مرحله ای است که ارزش و اهمیت آن در شرایطی حتی با کنکور برابری می کند و یا گاهی بیشتر از آن است! معمولا هرچه رتبه داوطلب ، رتبه ی بهتر و برتری باشد انتخاب رشته به همان میزان حساس و مهمتر می شود.مرحله انتخاب رشته برای داوطلبان کنکوری به دلیل سرنوشت ساز بودن آن بسیار حساس و حائز اهمیت بوده و هر ساله پس از برگزاری کنکور سراسری شاهد استرس و نگرانی داوطلبان برای قبولی در این مرحله هستیم.

به این دلیل که نحوه انتخاب داوطلبان در مرحله انتخاب رشته بر آینده و شغل آنان تاثیر مستقیم دارد ، شما داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می بایست از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته از جمله زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ، نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری، میزان تاثیر سهمیه ها (که هر سال در دفترچه قید میشود)، زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری و … مطلع باشید که با مطالعه این مقاله که توسط مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره گردآوری شده است این امر امکان پذیر خواهد بود.

زمان انتخاب رشته کنکور

یک هفته پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند می توانند اقدامات لازم را جهت انتخاب رشته کنکور سراسری انجام دهند. زمان در نظر گرفته شده برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری طبق روال هرساله از نیمه دوم مرداد ماه آغاز خواهد شد و تا اواخر مرداد ماه نیز ادامه خواهد داشت که داوطلبان مجاز به انتخاب رشته میبایست در مدت زمان معین شده اقدام به انتخاب رشته کنکور سراسری نمایند.انتخاب رشته دانشگاه آزاد هم معمولا در نیمه اول شهریور ماه انجام میشود ،در صورت تمایل می توانید جهت انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاوران مرکز ایران مشاوره مشورت نمایید.

نحوه انجام انتخاب رشته کنکور سراسری

همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری در مدت زمان تعیین شده به صورت اینترنتی اقدام به انتخاب رشته نمایند. داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری امکان انتخاب 150 کد رشته محل راخواهند داشت.ضمن اینکه به خاطر داشته باشید که پس از انجام انتخاب رشته کنکور سراسری از دریافت کد 15 رقمی که به منظور تکمیل مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد غافل نشوید.

پس از قبولی در کنکور سراسری مهمترین دغدغه داوطلبان کنکوری مجاز به انتخاب رشته قبولی در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری می باشد.اما لازم است بدانید که کسب نتیجه مطلوب در این مرحله هم با در نظر گرفتن راهکار های اصولی به راحتی امکان پذیر خواهد بود.در وهله اول از عوامل مهم در انتخاب رشته کنکور در نظر گرفتن میزان علاقه شما داوطلبان به رشته محل ها و همچنین آینده شغلی آن می باشد. بنابراین سعی کنید در مرحله انتخاب رشته تمامی موارد تاثیرگذار در انتخاب رشته را مورد بررسی قرار دهید. ضمن اینکه توجه داشته باشید که با توجه به اینکه سازمان سنجش با استانی، ناحیه ایی، قطبی و کشوری کردن تمامی رشته های تحصیلی شانس قبولی داوطلبان را به نوعی بالا برده است می توانید انتخاب ها را با توجه به موارد ذکر شده بر اساس علاقه و ترجیحات خود در اولویت قرار دهید.

عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب رشته کنکور سراسری

1- داوطلبان گرامی ابتدا باید دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را با دقت مطالعه نمایید و از شرایط انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها ، ظرفیت ها کد رشته ها و… آگاه شوید.

2- بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه ی رشته های مورد علاقه خود آنها را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

3- رشته های خود را به 3 دسته انتخاب خوشبینانه ، انتخاب منطقی و انتخاب بدبینانه تقسیم بندی کنید.بعد از انجام این کار 20 درصد از کل رشته ها ( بر حسب علاقه بیشتر) را در لیست انتخاب های خوشبینانه قرار دهید و سپس 50 درصد را در لیست انتخاب های منطقی و 30 درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید.

4- بر اساس اولویت علاقه شخصی رشته های اضافی را حذف کنید. ( دقت کنید که علاقه به برخی رشته ها فقط از روی بی اطلاعی از رشته مورد نظر است ، در مورد رشته ها به خوبی تحقیق کنید و بازار کار و شرایط آنها را بسنجید تا در آینده دچار مشکل نشوید)

5- پس از انجام انتخاب رشته ویرایش و تغییرات نهایی در انتخاب های خود را انجام دهید.

معرفی و تاثیر سهمیه ها در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور 97

سهمیه مناطق 3 گانه : سهمیه مناطق دانش آموزان با توجه به منطقه زندگی دانش آموزان در 3 سال پایان دوره دبیرستان به 3 قسمت تقسیم می شود. سهمیه منطقه 1 سهمیه منطقه 2 و سهمیه منطقه 3

سهمیه منطقه 1 به داوطلبانی تعلق می گیرد که 3 سال پایان دبیرستان را در شهر های بزرگ که به امکانات آموزشی دسترسی داشته اند.

سهمیه منطقه 2 به داوطلبانی تعلق می گیرد که از امکانات آموزشی برخوردار بوده اند اما نه به اندازه دانش آموزان منطقه 1. و سهمیه منطقه 3 به داوطلبانی تعلق می گیرد که در 3 سال پایانی دوره دبیرستان هیچ گونه دسترسی به امکانات آموزشی نداشته اند.

اگر 3 سال آخر تحصیل در مناطق مختلف باشد،سهمیه منطقه مرفه تر انتخاب خواهد شد.برای مثال اگر 2 سال تحصیل در منطقه 2 و 1 سال در منطقه 1 صورت گرفته باشد، منطقه 1 به عنوان سهمیه منطقه داوطلب انتخاب می شود.

سهمیه ایثارگران و جانبازان: 20 درصد از ظرفیت هر کدرشته محل متعلق به داوطلبانی است که مشمول سهمیه ایثارگران و جانبازان خواهد بود.

سهمیه کارمندان: در رشته های پزشکی کارکنان و کارمندان دانشگاه های علوم پزشکی مشمول 20 درصد ظرفیت دانشگاه های شبانه می شوند و در رشته های غیرپزشکی 10 درصد از ظرفیت دانشگاه های شبانه به کارمندان وزارت علوم و کارمندان دانشگاه ها تعلق می گیرد.

سهمیه آموزگاران: در کنکور انسانی 80 درصد ظرفیت رشته راهنمایی مشاوره به آموزگاران آموزش و پرورش تعلق می گیرد.

سهمیه بسیج : این سهمیه فقط در انتخاب رشته کنکور آزاد تاثیر گذار بوده و تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری ندارد همچنین میزان تاثیر آن بستگی به مدت زمان دریافت کارت بسیج فعال می باشد و متغیر است.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور

نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری در اواخر شهریور ماه بر روی سایت قرار خواهد گرفت و شما داوطلبان می توانید نتایج نهایی را مشاهده نمایید. داوطلبان در صورت قبولی در مرحله انتخاب رشته می بایست در مدت زمان تعیین شده به همراه مدارک به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه و اقدامات لازم را جهت ثبت نام حضوری انجام دهند. اما در صورتی که در مرحله انتخاب رشته موفق به قبولی نشده اید امید خود را از دست ندهید به این دلیل که در صورت پذیرفته نشدن در مرحله انتخاب رشته می توانید در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری و یا در مرحله تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد شرکت نمایید و مجددا شانس خود را جهت قبولی در رشته دلخواهتان امتحان نمایید. در صورت تمایل می توانید انجام انتخاب رشته کنکور انسانی 96 ، انتخاب رشته کنکور ریاضی 96 و انتخاب رشته کنکور تجربی ۹۶ خود را به مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره بسپارید.

تا کنون 19048 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

۱۶ نظر

 1. سلام من کنکور تجربی ۹۶ شرکت کرده بودم آیا الان میتونم در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد واسه زبان های خارجه انتخاب رشته کنم؟

 2. سلام خسته نباشید متاسفانه موفق به تماس با شما نمیشم ،نتایج اعلام شده و من مردود شدم با وحود اینکه پارسال بیست و هفت هزار بودم اما شبانه هرمزگان قبول شدم اما امسال نوزده هزار اونم منطقه سه بومی استان اولین اولویتام هم خود بندرعباس بوده رشته ریاضی نه تنها روزانه مجاز نشدم شبانه هم نشدم نمیدونم اصلا امیدی به تکمیل ظرفیت برا دانشگاه هرمزگان داشته باشم لطفا راهنماییم کنید ،چون نمیتونم باهاتون ارتباط تلفنی برقرار کنم .

 3. نظر شما در انتظار بررسی مدیر است.

  سلام ببخشید رشته ریاضی فیزیک هستم و رتبه ام در سهمیه ۵ درصدی ایثارگری ۶۱۳۹ در منطقه دو است آیا مهندسی پزشکی روزلنه یا شبانه قبول می شوم

 4. سعید ابراهیمیان

  سلام با رتبه ۲۷۰۰۰ منطقه ۳ انسانی به دانشکده های انتظامی میشه قبول شد

 5. سلام ️خسته نباشید من سهمیه ایثارگری۵درصدی دارم میخواستم بدونم با تراز دیر گروه یک ٧۴۴٠پزشکی بینولم ازاد ظرفیت مازاد قبول میشم؟

 6. سلام من دانشگاه فرهنگیان انتخاب رشته کردم میخواستم بدونم فقط بومی شهرستان خودمو بزنم یا شهر تهران هم میتونم بزنم؟؟چون بالاخره همش مال استان تهرانه و بالاش نوشته مخصوص داوطلبان بومی استان تهران

  • سلام. امسال بومی بودن از شرایط دانشگاه فرهنگیان محسوب میشه و شما فقط میتونید از استان بومی خودتون رشته های دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنید.

 7. سلام ببخشید رشته ریاضی فیزیک هستم و رتبه ام در سهمیه ۵ درصدی ایثارگری ۶۱۳۹ در منطقه دو است آیا مهندسی پزشکی روزلنه یا شبانه قبول می شوم

  • سلام ببخشید رشته ریاضی فیزیک هستم و رتبه ام در سهمیه ۵ درصدی ایثارگری ۶۱۳۹ در منطقه دو است آیا مهندسی پزشکی روزلنه یا شبانه قبول می شوم

 8. سلام خسته نباشید.ببخشید من ترازم ۷۴۰۰ وسهمیه بسیج فعال دارم.میخواستم بدونم دامپزشکی آزاد میارم.هرشهری باشه خوبه.تورو خدا جوابمو بدین.خیلی خیلی مهمه واسم.ممنون

 9. باسلام
  سرورگرامی فرزندمن درآزمون سراسری رشته هنر سال ۹۶ شرکت کرده وبارتبه ۲۵۹ قبول شده، متاسفانه الاظاهرامتحان عملی دررشته گرافیک راقبل ازاعلام نتایج کنکوراخذگردیده وفرزندم نتوانسته دراین آزمون شرکت نماید خواهشمنداست برای اینکه نتیجه زحماتش هدرنرودماراارشاد فرمایید.
  باتشکرجانباز کیوان زرگه فرزندم نیما زرگه

 10. سلام با رتبه سهمیه شانزده هزار میشه مترجمی زبان انگلیسی آزاد قبول شد؟مرسی

 11. سلام من بارتبه ۶۷هزار میتونم آزاد پرستاری بخونم؟؟

 12. سلام میخواستم بدونم مثلا کسی که ب رشته های کشاورزی و معماری به یه اندازه علاقه داره.کدومشو انتخاب کنه بهتره؟ و اینکه اگه مثلا من معماری انتخاب کنم و ببینم دوس ندارم میتونم تو دانشگاه رشتمو عوض کنم یا دوباره باید کنکور بدم؟

 13. سلام میشه لطفا کمکم کنید و جواب بدید… میخواستم بدونم از بین واحد هایی که برای دانشگاه ازاد تهران در نظر گرفته شده و به طور کلی دانشگاه های ازاد تهران کدومش از بقیه بهتره محیط دانشگاه بزرگ تر هستش و در کل خوب تره…مرسی از سایت خوبتون

  • سلام بین دانشگاه های ازاد تهران علوم تحقیقات ازبقیه شرایط نسبتا بهتری دارد و ازلحاظ علمی قوی تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نرم افزار انتخاب رشته مشکل برقراری تماس