چهارشنبه , ۲۸ آذر ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97
میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 یکی از مواردی است که برای تمامی داوطلبان در کنکور سراسری و آزاد از اهمیت بسیاری برخوردار است.به همین دلیل با توجه به بازه زمانی کوتاهی که تا برگزاری کنکور سراسری 97 باقی مانده است و هنوز داوطلبان در خصوص میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 اطلاعات کافی را ندارند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور اختصاصی به بررسی میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور بپردازیم تا شما داوطلبان آگاهی کامل را نسبت به میزان سهمیه ها بدست آورید.

چند نوع سهمیه کنکور داریم ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر یک از داوطلبان در آزمون سراسری (بر اساس مصوبات مراجع ذیصلاح) از سهمیه مشخصی برخوردار هسـتند که این سهمیه بر اساس اطلاعاتی که داوطلبان در فرم تقاضانامه ثبت نامی تکمیل کرده اند، در کارنامـه اولیه آن ها درج خواهد شد. میزان ظرفیت اختصاص یافته به سهمیه ها بر اساس نسبت شرکت کنندگان سهمیه بندی مناطق است. این سهمیه شامل سهمیه مناطق (منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه) سهمیه خانواده شهداء، سهمیه ایثارگران و رزمندگان است.که در جدول زیر میزان سهمیه ها رامشخص کرده ایم.

میزان تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری و آزاد 97

همانطور که می دانید در تقسیمات کشوری که توسط وزارت کشور تعیین شده است، کشور دارای استان، شهر،بخش و زیـربخش یا دهستان می باشد.اما آنچه که به عنوان سهمیه نهایی داوطلبان محسوب می شود و در قبولی آنان در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و آزاد تعیین کننده خواهد بود، بخش محل تحصـیل سه سال آخر متوسطه (برای داوطلبان نظام قدیم) و بخش اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر متوسطه (برای داوطلبان نظـام ترمـی واحدی یا سالی – واحدی) می باشد.بنابراین آن دسته از داوطلبانی که در فرم ثبت نامی خود در آزمون سراسری،سهمیه ثبـت نامی مناطق را انتخـاب کرده اند، بر اساس سه سال آخر بخش محل تحصیل دارای سهمیه نهایی منطقه یک، دو یا سه خواهند شد.

**سایر منـاطقی کـه در جداول شماره 2 و 3 ارائه نشده اند، دارای سهمیه منطقه سه هستند**

به نکات زیر توجه فرمایید:

 • در صورتی که داوطلبی یک سال از سال های آخر تحصیل را در یکی از مناطق و دو سال دیگر را در مناطق دیگری گذرانده باشد منطقه ی مرفه تر به عنوان منطقه ی اصلی او انتخاب می شود.
 • بر اساس بخش محـل تحصـیل سال اول، دوم و سوم هنرستان، فارغ التحصیلان کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای دارای یکی از سهمیه های منطقه یک، دو یا سه خواهند بود. 
 • چنانچه داوطلبی 2 سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند جزو منطقه 3 محسوب خواهد شد.
 • داوطلبان دارای معلولیت (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلول جسمی حرکتی) جزو منطقه 3 محسوب می شوند.

.

میزان تاثیر سهمیه های ایثارگران ،رزمندگان و خانواده شهدا در کنکور سراسری و آزاد 97

سهمیه ایثارگران: همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درصد به بالا، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند. خانواده جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگانی که کمتر از 6 ماه در جبهه حضور داشته اند نیز مشمول سهمیه ایثارگران می گردند. ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان 25 درصد از ظرفیت هر کدرشـته محـل است و حدنصاب نمره این داوطلبان 80 درصد نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته های تحت پوشـش وزارت بهداشت (رشته هایی که در دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می شوند) و 70 درصد نمره گزینش آزاد برای سایر رشته هاست.

سهمیه رزمندگان: رزمندگان (در صورت حداقل شش ماه حضور در جبهه) جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند. حدنصاب نمره برای این داوطلبان 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر است.

سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می شوند و تابع ضـوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا هستند.

 •  داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 68 به بعد و داوطلبان مشمول سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 76 به بعد،تنها یک مرتبه می توانند با استفاده از سهمیه مربوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه پذیرفته شوند. این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.
 • داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های نوبت دوم (شـبانه)، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

سهمیه گزینش آزاد: در کلیه کد رشته محل ها، انتخاب کنندگان بدون توجه به سهمیه و گزینش بـومی، صرفاً براساس نمره مرتب شده و نمره آخرین نفر پذیرفته شده هرکد رشته محل که صرفاً براساس ظرفیت آن کد رشته محل تعیین می شود، نمره گزینش آزاد نامیده می شود.

 • مثال : در صورتی که یک داوطلبی که در منطقه 3 یکی از استان ها زندگی می کند و بومی آن استان است،بخواهد رشته مهندسی برق دانشگاه های اطرف استان خود را انتخاب کند، نوع گزینش بومی این داوطلب ناحیه ای بوده و با سایر داوطلبان منطقه 3 رقابت خواهد کرد. اما اگر این داوطلب خواستار شرکت در دانشگاه های دیگر استان ها در منطقه 2 باشد ، از آنجا که بومی و ناحیه ای این استان ها نیست باید در سهمیه گزینش آزاد با سایر داوطلبان به رقابت بپردازد.
 • با تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، میزان سهمیه ایثارگران از 20 به 25 درصد افزایش پیدا می کند. همچنین حدنصاب نمره شرکت کنندگان ایثارگر در رشته های تحت پوشش وزارت بهداشت از 80 به 70 درصد نمره آزاد کاهش پیدا خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استان تهران 9092305579
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۹ نظر

 1. سلام یرای گرفتن سهمیه معلولین باید به کجا مراجعه کرد و این که سهمیه افراد نیمه شنوا در کنکور چگونه محاسبه میشه. با تشکر

 2. سلام من میخام در کنکور ۹۷ شرکت کنم سهمیه منطقه ۲ دارم.
  کم شنوا هم هستم میخاستم ببینم چه نوع سهمیه ای بهم تعلق میگیره
  و آیا برای رشته هایی مثل علوم قذایی و تربیت معلم اگه از سهمیه معلولیت استفاده کنم مشکل ساز نمیشه

  • با سلام
   شما میتوانید از سهمیه ۵ درصدی معلولیت استفاده نمایید ولی به احتمال زیاد برای انجام معاینات پزشکی از شما ایراد بگیرند .

 3. سلام من نوه شهید هستم و کنکور ۹۸ ایا سهمیه ای ب من تعلق میگیرد یا ن؟؟؟

 4. سلام خسته نباشید ببخشید من امسال با سهمیه جانبازی هوشبری روزانه قبول شدم ،اما دانشگاه آزاد مردود شدم خواستم بینیم میشه سال بعد سهمیه جانبازی و واسه دانشگاه آزاد استفاده کنم؟

 5. تاثیر سهمیه ۵ درصد بیشتره یا سهمیه ی بسیج؟

 6. سلام لطفا جواب بدین
  بنده سهمیه ۵ درصدی ایثارگران دارم . برای دانشگاه ازاد امسال اعمال میشود یا فقط جانبازان ۲۵ درصد داند سهمیه رو؟ لطفا جواب بدین ممنون

 7. سلام خسته نباشید
  آیاسهمیه ی ایثارگران هم مثل سهمیه بسیج فعال در انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد برداشته شده وفقط در شهریه تخفیف داره؟خیلی ممنون میشم جواب بدید

  • با سلام . خیر سهمیه ی ایثارگران و خانواده های شهدا و جانبازان هر ساله درج شده و خواهد شد و مشکلی از این بابت وجود ندارد و در ضمن تخفیفی هم مبنی بر داشتن سهمیه ی ایثارگران وجود دارد .

 8. با سلام من در کنکور سراسری ۹۷ با سهمیه ۵٪ ایثارکران رتبه ۵۳هزار کسب کردم خودم بومی شهر زاهدان هستم اما در انتخاب رشته وقتی رشته های مناطق محروم از استان خودمان را میزنم میگوید بر اساس قانون الزام مجاز به انتخاب این کد رشته ها نیستید! میشود توضیح دهید چرا؟ ممنون

 9. سلام. بنده داوطلب کنکور ۹۸ هستم. من دو سال دهم و یازدهم را در شهرستان مرند درس خوندم و میخوام سال آخر(دوازدهم) تو شهر تهران درس بخونم.با توجه به اینکه مرند منطقه ۲ و تهران منطقه یک محاسبه میشود، اگه من دوازدهم رو در تهران بخونم، برای من چقدر در قبولی کنکور فرق میکنه؟ توی رتبه و ترازم فرق میکنه؟ اگه در استان البرز بخونم چی؟ خواهش میکنم سریعا منو راهنمایی کنید خیلی مهمه. ممنون

 10. سلام هنگام ثبت نام در کنکور با ئجود داشتن سهمیه ایثارگری آن را وارد نکرده و الآن کارنامه ی کنکورم با منطقه سی سه محاسبه شده. آ الآن و باوجود انتشار نتایج میشه از سهمیه ایثارگری استفاده کرد؟

 11. سلام درسته که امسال رتبه های سایر سهمیه ها هم در سمیه مناطق کنجانده اند ؟ممنون میشم از راهنمایی شمت

 12. با عرض سلام و وقت بخیر خدمت ایران مشاوره عزیز.برای من یه مسئله ای پیش اومده که امیدوارم شما جوابشو کامل تر از سایت های دیگه بدونید.من با تخمین رتبه و محاسبه های دقیق رتبه ام در رشته ریاضی در منطقه سه حدودا ۱۵۰۰۰ شد.خواستم ببینم اگه این سهمیه فرزند رزمنده بهش اضافه بشه حدودا رتبم چند میشه؟
  ممنون میشم اگه سریع تر جواب بدید

 13. با درود و سپاس از راهنمایی هاتون.
  من با سهمیه برادر شهید در دانشگاه قبول شدم. رشته مهندسی مکانیک. راستش خیلی دوست دارم بدونم دقیقا این سهمیه برادر شهید، چه کمکی به من کرده. هیچ جا نتونستم اطلاعات دقیقی پیدا کنم. در مورد ایثارگران و فرزندان شهدا هست. اما در مورد خانواده شهدا، هیچ عدد و رقمی پیدا نکردم. ضمنا، ایا میشه این سهمیه رو با سهمیه مثلا منطقه ۳ مقایسه کرد؟؟

  • باسلام برای سهمیه برادر شهید ظرفیت و سهمیه خاصی در نظر نگرفته شده و صرفا یک امتیاز برای شما محسوب میشود

 14. سلام امروز من به باجه رفع نقص مراجعه کردم و گفتن که سهمیه ای برای معلولین در نظر گرفته نشده میخواستم بدونم واقعا سهمیه ای وجود نداره یا شاید اشتباهی شده ؟؟

  • باسلام.شما باید تیک گزینه افراد معلول را زمان ثبت نام وارد می کردید تا سهمیه اعمال شود.اگر وارد کرده اید و باجه های رفع نقض نتوانستند مشکل را حل کنند حتما باید به سازمان سنجش نامه ارسال کنید.

 15. با سلام دختر من با سهمیه مناطق شرکت کرده در صورتی که پدرش ایثارگر است و۲۱ ماه جبهه داره حالا چکار کنیم که سهمیه لحاط شود ممنون میشم زودتر جواب بدید

 16. سلام
  منظور از ۷۰ درصد نمره آخرین فرد قبولی، همان ۷۰ درصد نمره تراز است یا ۷۰درصدنمره خام هر درس ؟

 17. با سلام
  من دانشجوی ترم هشت مکانیک دانشگاه کردستان هستم
  و مدت یک سال هستش که تهران زندگی میکنم
  میخواستم بدونم من اگر بازم بخوام کنکور سراسری شرکت کنم میتونم از سهمیه دانشگاه دولتی استفاده کنم یا خیر؟
  و اینکه برای تعیین منطقه در کنکور محل زندگی الان من مهمه یا محل اخذ دیپلمم؟

 18. سلام من با سهمیه معلولین خودم در کنکور ۹۷ شرکت کردم میخوام بدونم به غیر از سهمیه منطقه سه ویژگی دیگه ای هم برای معلولین وحود داره ؟

  • باسلام خیر، سهمیه ی ارایه شده برای معلولین همان سهمیه منطقه ی سه است.

  • سلام و خسته نباشید
   من برا اولین بار در کنکور ارشد با اینکه نوع معلولیتم کم شنوا بود اما نوع سهمیه برام آزاد زده شده بود الان میخواستم بدونم برا من سهمیه بهزیستی اعمال میشه و تاثیری توو قبولی بنده داره!؟ پیشاپیش سپاس

   • باسلام شما میتوانید در زمان انتخاب رشته نوع سهمیه ی خود را وارد کنید تا برایتان اعمال شود و در غیر این صورت (وارد نکردن سهمیه ی خود)، برایتان اعمال نمیشود.

 19. سلام
  من با سهمیه معلولیت خودم در کنکور ۹۶شرکت کردم
  آیا میتونم تو کنکور ۹۷ هم از سهمیه ام‌استفاده کنم‌ یا نه؟

  • با سلام. بله سهمیه معلولین رو شما هرسالی که بخوای در کنکور سراسری شرکت کنی میتونی ازش استفاده کنی.موفق باشید.

 20. سلام من برادر شهید هستم در رشته تجربی کنکور ۹۷ چند درصد سهمیه دارم؟

 21. سلام.آیا برادرشهید در آزمون دکتری دانشگاه آزاد سهمیه دارد؟ باتوجه به اینکه در مقطع کارشناسی یکبار از سهمیه استفاده کرده است؟

 22. سلام من کنکور ۹۶ دانشگاه ازاد پزشکی شرکت کردم ولی مردود شدم با احتساب سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری . سال ۹۷ هم بخوام دوباره شرکت کنم میخواستم ببینم سهمیه م دوباره اعمال میشه یا نه ممنون میشم جواب بدین.

 23. سلام من سال دوم منطقه دو خوندم سال سوم و چهارم منطقه سه خوندم میخواستم ببینم برای سهمیه کدوم منطقه شامل میشه؟

 24. سلام خدمت شما.
  من میتونم از هم از سهمیه ۵درصدی ایثارگران استفاده کنم هم از سهمیه منطقه دو.به نظر شما بهتر است از کدام سهمیه خود استفاده کنم و کدام سهمیه بهترین تاثیر را در رشته و دانشگاه من خواهد داشت؟

 25. سلام ببخشید فرزندان رزمندگان با ۲سال حضور در جبهه میتوانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند یا فقط خود رزمندگان میتوانند؟

اگر نمی توانید با ما تماس بگیرید کلیک کنید