خانه آزمون زبان های خارجی ثبت نام آزمون YOS سال 99

ثبت نام آزمون YOS سال 99

زمان و نحوه ثبت نام آزمون YOS سال 99
ثبت نام آزمون YOS سال 99
افرادی که علاقه دارند تحصیل خود را در کشور ترکیه ادامه دهند می بایست ابتدا در آزمون ورودی دانشگاه های آن شرکت کنند. این آزمون که YOS نام دارد ابتدا به صورت سراسری تحت نظر سازمان سنجش ترکیه برگزار می شد ، اما اکنون چند سال است که هر یک از دانشگاه های ترکیه به صورت جداگانه اقدام به ثبت نام و برگزاری این آزمون می نمایند.

اگر شما نیز قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را داشته باشید حتما می بایست در این آزمون شرکت کنید و در صورت پذیرفته شدن می توانید وارد دانشگاه مورد علاقه خود شوید.

برای هر فرد متقاضی شرکت در آزمون YOS ، لازم است تا در مورد شرایط ، زمان ، نحوه ، هزینه و شرایط ثبت نام و برگزاری آزمون اطلاعاتی را کسب کند ، به همین دلیل در این مطلب قصد داریم هر آنچه را که برای شرکت در این آزمون نیاز دارید به طور کامل شرح دهیم.

برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ، از میان دانشگاه های ترکیه حداقل 17 دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت قرار دارند و افرادی که در این رشته ها از کشور ترکیه فارغ التحصیل می شوند مجوز طبابت بین المللی را کسب خواهند کرد.

زمان و نحوه ثبت نام آزمون YOS

ثبت نام آزمون YOS برای هر یک از دانشگاه های ترکیه به صورت جداگانه انجام می گیرد. بنابراین داوطلبانی که شرایط لازم برای انجام ثبت نام در این آزمون را دارا می باشند می بایست به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه نموده و سپس نسبت به نام نویسی اقدام کنند.

نام نویسی در این آزمون برای اکثر دانشگاه های ترکیه از اواخر دی ماه الی اواخر فروردین ماه انجام می شود و داوطلبان واجد شرایط می توانند در تاریخ دقیق ثبت نام که از طریق سایت هر دانشگاه قابل دریافت می باشد نسبت به نام نویسی خود اقدام نمایند. بد نیست بدانید که حدود 10 درصد از ظرفیت پذیرش سالانه هر دانشگاه ترکیه و در هر رشته از طریق آزمون YOS ، به دانشجویان خارجی تعلق می گیرد.

در این قسمت با بیان مراحل و روند ثبت نام قصد داریم شما عزیزان را با فرآیند کلی نام نویسی آزمون در دانشگاه های مختلف آشنا نماییم.

پیش ثبت نام

 • ابتدا به سایت دانشگاه مورد نظر خود مراجعه کنید.
 • پس از تکمیل فرم ثبت نام و وارد کردن اطلاعات خود ، شهر مورد نظرتان را انتخاب نمایید.
 • اسکن صفحه اول گذرنامه خود را تهیه کرده و آن را در سایت مربوطه بارگذاری نمایید.
 • در پایان ، پس از انجام مراحل بالا و تکمیل فرم مربوطه ، روی گزینه ” send “ کلیک کنید و مدارک و فرم های خود را ارسال کنید. توجه داشته باشید که پس از ارسال ، ایمیل تایید برای شما ارسال خواهد شد.
 • پس از تایید ایمیل ، حساب کاربری شما در سایت دانشگاه فعال خواهد شد.
 • پس از فعال شدن حساب کاربریتان باید نام کاربری و رمز عبور خود را جهت ورودهای بعدی به سایت ، انتخاب نمایید.
 • پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده مجددا یک ایمیل تایید برای شما ارسال می شود و بعد از دریافت آن می توانید ثبت نام خود را در آزمون YOS آغاز کنید.

ثبت نام اصلی

 • پس از تکمیل فرآیند پیش ثبت نام ، یک ایمیل حاوی مراحل ثبت نام دریافت خواهید کرد.
 • حال باید مجددا به سایت دانشگاه مورد نظر مراجعه کنید و در قسمت ” Aday Sistemi “ سایت ثبت نام کنید.
 • در این مرحله مدارک خواسته شده را بارگذاری نمایید.
 • شهری که تمایل دارید در آن امتحان بدهید را انتخاب کنید و سایر اطلاعات خواسته شده را نیز تکمیل نمایید.
 • پس از تکمیل اطلاعات و وارد کردن مشخصات نوبت به پرداخت هزینه آزمون می رسد.
 • پس از پرداخت وجه ثبت نام ، در صورت موفقیت آمیز بودن عملیات پرداخت ، یک پیام ” تاییدیه پرداخت “ دریافت خواهید کرد.

پس از پرداخت مبلغ ثبت نامی ، نام نویسی شما در آزمون YOS تکمیل خواهد شد.

نکات مهم

 • پس از تکمیل ثبت نام و تا زمان برگزاری آزمون می توانید خبرهای منتشر شده توسط دانشگاه مورد نظر خود را از طریق ایمیل دریافت کنید.
 • در صورتی که ایمیلی از دانشگاه دریافت نکردید بهتر است به سایت دانشگاه مراجعه و اخبار مربوطه را از طریق سایت رسمی دانشگاه پیگیری کنید.
 • کارت ورود به جلسه آزمون معمولا یک تا دو هفته قبل از تاریخ برگزاری آزمون ، صادر خواهد شد.
 • کارت ورود به جلسه به آدرس ایمیل شما ارسال خواهد شد.
 • در صورت عدم دریافت کارت ورود به جلسه آزمون YOS ، می بایست به سایت دانشگاه مراجعه کنید و کارت ورود به جلسه خود را از آن جا دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون YOS

در صورتی که جزو واجدین شرایط شرکت در این آزمون می باشید پیش از انجام ثبت نام می بایست مدارک مورد نیاز را آماده کنید تا در هنگام ثبت نام به مشکل بر نخورید. مدارک لازم برای ثبت نام را در زیر نام خواهیم برد.

 • عکس سه در چهار مربوط به سال جاری داوطلب
 • اسکن گذرنامه یا کارت ملی
 • اسکن مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • تکمیل فرم ثبت نام آزمون
 • واریز هزینه ثبت نام آزمون
 • برای ثبت نام در آزمون علاوه بر مدارک فوق ، به یک ایمیل معتبر نیز نیاز دارید. (بهتر است ایمیل جدیدی مخصوص ثبت نام در این آزمون ایجاد کنید.)

هزینه ثبت نام آزمون YOS

وجه پرداختی برای ثبت نام آزمون YOS
هزینه ثبت نام آزمون YOS

مسلما ثبت نام در این آزمون شامل پرداخت هزینه ای می شود که با توجه به نوع دانشگاه متفاوت خواهد بود. این هزینه برای دانشگاه های مختلف در ترکیه بین 100 تا 300 لیر متغیر می باشد و داوطلبان با مراجعه به سایت دانشگاه یا دانشگاه های مورد نظر خود می توانند از هزینه ثبت نام هر دانشگاه مطلع شوند.

نحوه پرداخت هزینه ثبت نام آزمون YOS

هزینه نام نویسی این آزمون برای هر دانشگاهی که قصد ثبت نام در آن را دارید به صورت جداگانه پرداخت می شود. واریز وجه ثبت نام آزمون های ترکیه صرفا از طریق حساب های بانکی کشور ترکیه انجام می پذیرد. بنابراین آن دسته از داوطلبانی که از این طریق قادر به پرداخت هزینه آزمون نمی باشند می توانند از طریق سایت ها و موسسات دارای مجوز نسبت به پرداخت هزینه نام نویسی آزمون اقدام نمایند.

شرایط ثبت نام آزمون YOS

داوطلبان برای نام نویسی در آزمون YOS ، مانند هر آزمون دیگری باید شرایطی را نیز دارا باشند. در واقع تنها متقاضیان واجد شرایط قادر به ثبت نام و شرکت در این آزمون برای ورود به دانشگاه های کشور ترکیه خواهند بود. در این قسمت شرایط نام نویسی آزمون YOS را بیان خواهیم کرد.

 • متقاضیان باید دانش آموز سال آخر یا فارغ التحصیل دبیرستان باشند.
 • افراد تبعه کشور ترکیه قادر به شرکت در آزمون YOS نخواهند بود و متقاضیان باید جزو اتباع خارجی باشند.
 • در صورتی که فردی در بدو تولد تبعه کشور ترکیه بوده و سپس با تایید وزارت کشور ترکیه از تابعیت این کشور خارج شود ، می بایست مدارک مربوطه را از وزارت کشور اخذ و ارائه نماید.
 • اتباع ترکیه یا اتباع ترک قبرس شمالی که دوره دبیرستان خود را کاملا در دبیرستان های خارج از این کشورها به پایان رسانده باشند ، می توانند از این قانون استفاده نمایند.
 • توجه داشته باشید که هیچ گونه شرط سنی برای افرادی که شرایط بالا را دارا می باشند وجود ندارد.

سوالات آزمون YOS

همان طور که پیش تر اشاره شده آزمون YOS تا پیش از سال 2010 به صورت سراسری برگزار می شد ، در آن زمان این آزمون شامل 80 سوال بود که شامل 45 سوال تست هوش ، 30 سوال ریاضی و 5 سوال هندسه بود. پس از آن و تا کنون ، آزمون YOS به طور جداگانه توسط هر دانشگاه برگزار می شود ، بنابراین سوالات و بودجه بندی آزمون در هر دانشگاه متفاوت با دانشگاه دیگر و با توجه به شرایط و رشته های تحصیلی هر دانشگاه قابل تغییر می باشد.

دفترچه سوالات آزمون به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می شود و داوطلبان هنگام ثبت نام باید زبانی را که می خواهند با آن به سوالات پاسخ دهند انتخاب نمایند. البته این احتمال وجود دارد که در برخی سال ها سوالات به زبان فارسی هم طرح شوند.

آزمون YOS به طور کلی از دو قسمت تشکیل شده است :

 • قسمت اول سوالات که مبنای اصلی پذیرش داوطلبان می باشد شامل سوالات هوش و استعداد تحصیلی ، ریاضی و هندسه است که به دو زبان انگلیسی و ترکی طراحی می شود. سوالات ریاضی و هندسه این آزمون در حد دوره دبیرستان می باشد.
 • قسمت دوم آزمون سنجش سطح زبان داوطلبان می باشد ، در واقع داوطلبانی که در آزمون هوش و ریاضی پذیرفته شده اند باید در این آزمون نیز شرکت کنند تا میزان توانایی و تسلط آن ها در زبان ترکی سنجیده شود. در این آزمون پاسخ های داوطلبان به صورت کیفی و با سه نمره A و B و C ارزیابی می شوند و آن دسته از داوطلبانی که موفق شوند علاوه بر موفقیت در آزمون هوش و ریاضی در این آزمون نیز نمره خوبی کسب کنند می توانند به طور مستقیم وارد دانشگاه مورد نظر خود شوند.

داوطلبانی که در آزمون زبان نمره قابل قبولی کسب نکنند می بایست پیش از ورود به دانشگاه در یک دوره 6 ماهه زبان شرکت کنند.

نحوه ارزشیابی در این آزمون به صورت تستی می باشد و سوالات دارای پاسخ های 5 گزینه ای هستند. داوطلبان می بایست فقط یک پاسخ صحیح را انتخاب نمایند و با مداد نرم مشکی خانه مربوط به پاسخ صحیح از پاسخ نامه را تکمیل کنند.

توجه داشته باشید آزمون دارای نمره منفی نیز می باشد ، پس در انتخاب پاسخ های خود بیشتر دقت کنید.

زمان ثبت نام ، برگزاری و اعلام نتایج آزمون YOS 

اکثر داوطلبانی که قصد تحصیل در دانشگاه های کشور ترکیه را دارا می باشند علاقمندند تا اطلاعاتی در مورد زمان ثبت نام و برگزاری این آزمون در هر کدام از دانشگاه ها به دست آورند. به همین دلیل در این قسمت لیستی از اسامی تعدادی از دانشگاه های ترکیه و زمان ثبت نام و برگزاری آن ها آورده ایم. معمولا آگاهی از این موضوع که آزمون در کجا برگزار می شود برای داوطلبان حائز اهمیت می باشد به همین دلیل در ستون آخر اشاره کرده ایم که آزمون YOS هر دانشگاه در ایران برگزار خواهد شد یا خیر.

به طور تقریبی می توان گفت برگزاری این آزمون از اردیبهشت ماه آغاز می شود و تا تیر ماه ادامه خواهد داشت. با توجه به این که آزمون YOS در دانشگاه های مختلف به صورت جداگانه برگزار می شود افرادی که قصد دارند در آزمون های دو یا چند دانشگاه شرکت کنند نگران نباشند زیرا زمان برگزاری آزمون توسط دانشگاه های مختلف معمولا با هم تداخل نخواهند داشت.

نتایج آزمون حدود دو هفته پس از برگزاری آن ، از طریق سایت دانشگاهی که داوطلب در آن نام نویسی کرده اعلام خواهد شد. البته این زمان ممکن است برای دانشگاه های مختلف متفاوت باشد.

نام دانشگاه زمان ثبت نام زمان برگزاری حوزه برگزاری در ایران
دانشگاه آنکارا بهمن ماه 97 الی فروردین ماه 98 22 اردیبهشت ماه 98 ندارد
دانشگاه لقمان حکیم از دی ماه یا بهمن ماه 97 الی  18 خردادماه 1 تیرماه 98 دارد
دانشگاه آک دنیز (آنتالیا) دی ماه 97 الی فروردین ماه 98 14 اردیبهشت ماه 98 ندارد
دانشگاه عدنان مندرس 12 اردیبهشت ماه الی 10 خردادماه 98 1 تیرماه 98 مشخص نیست
دانشگاه آنادولو 19 فروردین ماه الی 13 خردادماه 98 2 تیرماه 98 ندارد
دانشگاه باشکنت 12 دی ماه 97 الی 30 مردادماه 98 آخرین آزمون آن 5 شهریور 98

(به دفعات اقدام به برگزاری آزمون می کند. )

ندارد
دانشگاه دوکوز ایلول 26 فروردین الی 20 اردیبهشت 98 12 خردادماه 98 مشخص نیست
اتحاد دانشگاه های قفقاز 12 فروردین ماه الی 15 اردیبهشت ماه 98 21 اردیبهشت ماه 98 دارد
دانشگاه ارجییس 15 بهمن ماه 97 الی 13 اردیبهشت ماه 98 28 اردیبهشت ماه 98 ندارد
دانشگاه استانبول 6 آذرماه 97 الی 3 فروردین ماه 98 8 اردیبهشت ماه 98 ندارد
دانشگاه آتاتورک (ارزروم) تا 12 فروردین ماه 98 8 اردیبهشت ماه 98 دارد
دانشگاه چوکوراوا (آدانا) 25 دی ماه 97 الی 5 فروردین 98 7 اردیبهشت ماه 98 ندارد
دانشگاه اینونو 10 اسفندماه 97 الی 24 فروردین ماه 98 8 اردیبهشت ماه 98 دارد
دانشگاه کارادنیز تکنیک 12 دی ماه 97 الی 12 فروردین ماه 98 15 اردیبهشت ماه 98 دارد


سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره