خانه تحصیل در خارج شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا
شرایط تحصیلی پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا را می توان یکی از مناسب ترین مقاصد تحصیلی اروپا برای تحصیل در رشته های پزشکی به دلیل ارائه کمک هزینه های تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در زیر شاخه های پزشکی دانست که همین امر سبب جذب متقاضیان بسیاری از سراسر دنیا شده است.

این کشور علاوه بر دارا بودن دانشگاه های معتبر علمی به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، فرهنگ غنی و مکان های نمادین و تاریخی، امکان انجام کار دانشجویی همزمان با تحصیل، عدم محدودیت سنی برای تحصیل در مقاطع مختلف و امکان اخذ اقامت برای اقوام درجه یک پس از اخذ پذیرش در جذب مهاجران موثر بوده است اما اقدام برای تحصیل در ایتالیا شرایط خاص خودش را دارد. اگر قصد تحصیل پزشکی در این کشور را دارید، در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا با توجه شرایط تحصیل در خارج از کشور با روند پذیرش در این کشور آشنا شویم.

برای ادامه تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی کشور ایتالیا محدودیت سنی وجود ندارد.

فهرست محتوا

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی در ایتالیا

ایتالیا همواره از کشور های محبوب برای ادامه تحصیل در خارج از کشور بوده که سالانه طرفداران خاص خودش را جذب تحصیل در رشته های گوناگون و دانشگاه های مختلف می کند. متقاضیان تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا باید در نظر داشته باشند که این کشور نیز همانند سایر کشور ها قوانین و شرایط مخصوص به خودش را در پذیرش دانشجوهای خارجی دارد که لازم است علاقه مندان پیش از هر اقدامی از آن ها کاملا مطلع باشند.

شرایط  پذیرش

 • داوطلب باید مدرک دیپلم خود را اخذ نموده باشد (گواهی پایان 12 سال تحصیل)
 • ثبت نام آزمون آیلتس و کسب نمره مطلوب زبان انگلیسی (آیلتس 5.5 الی 6) یا حداقل مدرک B2 در زبان ایتالیایی
 • داشتن گذرنامه
 • قبولی در آزمون IMAT

در نظر داشته باشید داشتن مدرک زبان ایتالیایی الزامی نبوده و به رشته تحصیلی و دانشگاه پذیرنده بستگی دارد که می بایست مطابق با شرایط اختصاصی دانشگاه مورد نظرتان اقدام به دریافت آن نمایید.

طول دوره تحصیل پزشکی و دندان پزشکی 

یکی از سوالاتی که ممکن است برای علاقه مندان به تحصیل در این کشور پیش آید این است که تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا چه مدت به طول می انجامد و چه تفاوتی با تحصیل در ایران دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که متوسط سال های تحصیل رشته پزشکی 5 الی 6 سال یوده (2 سال پیش بالینی و در ادامه بالینی) و تحصیل در دندانپزشکی نیز 5 تا 6 سال (4 سال کارشناسی دندان پزشکی، 2 سال انترنی) به طول خواهد انجامید.

به جهت تفاوت باید به ناپویسته بودن طول تحصیل رشته دندان پزشکی نیز اشاره کنیم، زیرا همانطور که می دانید این رشته درسی در ایران به صورت دکترای پیوسته دانشجو می پذیرد.

در جدول زیر طول مدت تحصیل رشته های گروه پزشکی در ایتالیا ذکر شده است.

طول دوره تحصیل رشته های علوم پزشکی در ایتالیا
رشتهمدت دوره
پزشکی عمومی 5 الی 6 سال
دندان پزشکی5 الی 6 سال
دامپزشکی6 سال
داروسازی5 الی 6 سال
پرستاری3 الی 4 سال
فیزیوتراپی3 الی 4 سال
تخصص های پزشکی3 الی 6 سال

آزمون IMAT چیست و چه شرایطی دارد؟

متقاضیان جهت تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی در کشور ایتالیا ملزم به شرکت و کسب حد نصاب لازم در آزمون ورودی IMAT  که سالی یک مرتبه در 12 شهر گوناگون از جمله دبی برگزار می شود، می باشند. برای آشنایی بیشتر با  آزمون IMAT لازم است بدانید که این آزمون به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی در اواسط ماه سپتامبر برگزار می شود که شامل 60 سوال پنج گزینه ای بوده و دارای نمره منفی است و متقاضیان 100 دقیقه زمان پاسخگویی به سوالات را خواهند داشت.

در رابطه با ظرفیت پذیرش این رشته برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا نیز لازم است به اطلاعتان برسانیم که ظرفیت پذیرش هرسال اعلام می شود اما به طور معمول شامل ۷۰ الی۸۰ نفر در سال است.

ساختار آزمون IMAT
بخش مبحثتعداد سوال
1اطلاعات عمومی/هوش12/10
2زیست شناسی18
3شیمی12
4ریاضی و فیزیک8

کشورهای برگزار کننده

این آزمون در کشور های مختلفی برگزار می شود اما متاسفانه در ایران شاهد برگزاری آن نیستیم. از میان میزبان های این آزمون می توان به: برزیل، قبرس، آلمان، فرانسه، کانادا، چین، سوئیس، اسپانیا، یونان، لهستان، ترکیه، امارات متحده‌­ عربی، انگلستان و… اشاره کرد.

شرایط و قوانین

 1. شرط سنی به جز اتمام دوره دبیرستان وجود ندارد.
 2. باید پاسپورت داوطلب، همراه وی باشد.
 3. همانند سایر آزمون های استاندارد به همراه داشتن لاک غلط گیر، خودکار، لوازم الکترونیکی، جزوه و… اکیدا ممنوع است.
 4. داوطلب غیر اروپایی باید حتما دارای ویزای شهروندی کشور غیر اتحادیه­ اروپا باشد.
 5. مشاهده نتایج در سایت دانشگاه انتخابی یا MIUR صورت می گیرد.

انواع بورسیه تحصیلی در ایتالیا و شرایط اخذ آن ها 

کشور ایتالیا به متقاضیانی که امکان پرداخت هزینه های تحصیل را ندارند، بورسیه های مختلفی را اختصاص داده است تا کمکی به تحصیل دانشجویان خود نماید. البته الزامی است تا از سوی قوانین این کشور، تابعیت کشور های جهان سوم ثابت شده تا امکان دریافت بورسیه فراهم گردد. در ادامه به برخی از این کمک هزینه ها اشاره کرده ایم.

انواع بورسیه در کشور ایتالیا
نوع بورسمبلغمزایا
بورسیه استانی 5200 یورو در سال هزینه تحصیل، خوابگاه و مبلغی اضافه
بورسیه طلایی (دانشگاه پلی تکنیک میلان)___بخشی از هزینه تحصیل
بورسیه نقره ای (دانشگاه پلی تکنیک میلان)5000 یورو در سالکمک هزینه نقدی با توجه به شرایط دانشجو
بورسیه پلاتینیوم (دانشگاه پلی تکنیک میلان)10000یورو در سالپوشش کامل شهریه، امکان دریافت خوابگاه
دانشگاه تورین9000 یورو در سالپوشش کامل شهریه، به شرط داشتن گواهی نامه GRE

تحصیل رایگان در کشور ایتالیا

ممکن است این سوال برایتان پیش آید که با توجه به در اختیار قرار دادن بورسیه های مختلف آیا امکان دارد هزینه تحصیل در این کشور به صفر برسد؟ باید گفت متقاضیانی که موفق به کسب نمره لازم در آزمون IMAT شوند این امکان را خواهند داشت تا با دریافت کمک هزینه تحصیلی که به دانشجویان کشورهای جهان سوم ارائه می شود، هزینه شهریه و خوابگاه خود را پوشش دهند و از فرصت تحصیل پزشکی در ایتالیا به صورت تقریباً رایگان استفاده نمایند.

شرایط سنی تحصیل در رشته های پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا

از جمله نکات مثبت در میان شرایط تحصیل در ایتالیا، عدم وجود شرط سنی خاص برای ادامه در تحصیل در مقاطع مختلف است. بنابراین علاقه مندان در سنین مختلف می توانند نسبت به اخذ پذیرش در رشته مورد نظر خود اقدام کنند اما با وجود اینکه محدودیت سنی از این بابت وجود ندارد، پر واضح است که متقاضیان رشته های پزشکی و دندان پزشکی بهتر است تا قبل از 30 سالگی در آزمون IMAT شرکت کرده و مقدمات پذیرش دانشگاه را فراهم آورند.

آموزش رشته های پزشکی و دندان پزشکی در کشور ایتالیا به چه زبان هایی است؟

پیش از سال 2012 اکثر دانشگاه های کشور ایتالیا تنها به زبان ایتالیایی به تدریس مباحث رشته های خود می پرداختند اما پس از آن آموزش به زبان انگلیسی نیز به دانشگاه ها اضافه شد. به طور کلی می توان گفت دوره عمومی هر رشته معمولا به زبان انگلیسی تدریس می شود اما دوره تخصصی بیشتر مباحث خود را به زبان اصلی (ایتالیایی) ارائه می دهد. بنابراین لازم است تا از شرایط دانشگاه ها پیش از اقدام به پذیرش مطلع باشید و در نظر داشته باشید که آیا به ارائه مدرک زبان ایتالیایی نیازی هست یا خیر و سپس رزومه خود را برای گرفتن پذیرش از آن مراکز تقویت نمایید.

آموزش انگلیسی

درصورت پذیرش از دانشگاهی با تدریس به زبان انگلیسی، لازم است مدرک زبان آیلتس را با حداقل نمره 5.5 اخذ نموده باشید. بهتر است با اطلاع از شرایط آزمون آیلتس سطح آمادگی مناسبی برای شرکت در آزمون مربوطه داشته باشید تا به نمره بالایی دست یافته و شانس پذیرش خود را بالا ببرید.

آموزش ایتالیایی

در صورتی که قصد تحصیل در دانشگاه به زبان اصلی ایتالیایی را دارید، داشتن مدرک زبان ایتالیایی با سطح حداقل B1 الزامی است.

به علاوه اینکه بهتر است بدانید، در صورت اخذ اقامت و تصمیم بر زندگی در کشور ایتالیا یادگیری زبان مردم آن بسیار ضروریست چرا که طبیعتا افراد هر کشور عموما از طریق زبان رسمی آن کشور با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

مهم ترین دانشگاه های علوم پزشکی مورد تایید وزارت بهداشت در ایتالیا

از جمله ویژگی های مثبت دانشگاه های ایتالیا برخورد داری از امکانات روز دنیا و سطح آموزشی بالا متناسب با پیشرفت علم در جهان است. در جدول زیر به برخی از دانشگاه های مهم این کشور در زمینه رشته های پزشکی اشاره کرده ایم.

مهم ترین دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا
دانشگاهشهر
دانشگاه رم لا ساپینزا Sapienza University of Romeرم
دانشگاه تور ورگاتا Tor Vergata University of Romeرم
دانشگاه میلان University of Milanمیلان
دانشگاه بولونیا University of Bolognaبولونیا
دانشگاه پادووا University of Paduaپادووا
دانشگاه فدریکو ناپل  University of Napoli – Federico IIناپل
دانشگاه پاویا University of Paviaپاویا

 

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیلی رشته های پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های مختلف کشور ایتالیا ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی می توان به موارد ذکر شده در جدول زیر اشاره کرد.

مدارک لازم برای جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های ایتالیا
اصل و ترجمه مدارک شناسایی (مثل پاسپورت)
اصل و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
مدرک زبان انگلیسی معتبر با حد نصاب نمره قبولی
مدرک زبان ایتالیایی (درصورت وجود)
پرداخت مبلغ معین جهت بررسی مدارک

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای تحصیلی

 1. 2 عدد عکس مخصوص پاسپورت
 2. نامه پذیرش دانشگاه ایتالیایی
 3. کپی برابر اصل پاسپورت
 4. مدرکی مبنی بر عدم سو سابقه کیفری
 5. گواهی تمکن مالی
 6. رزومه
 7. انگیزه نامه
 8. مدرکی جهت اثبات داشتن اسکان در ایتالیا (خانه یا خوابگاه)
 9. کارت واکسن ویروس کرونا (درصورت لزوم)

انواع ویزای تحصیلی

ویزای C : این ویزا به مدت 90 روز اعتبار و چند بار حق ورود و خروج دارد.

ویزای D : مخصوص دانشجویانی است که اقامت آن ها بیش از 90 روز است.

مدارک لازم جهت اخذ پذیرش تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا
هزینه تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

هزینه زندگی و تحصیل رشته های پزشکی و دندان پزشکی کشور ایتالیا 

مراکز آموزشی در کشور ایتالیا شامل دانشگاه های دولتی، خصوصی و موسسات آموزش عالی می باشند. طبیعی است که دانشگاه های خصوصی به علت در اختیار قرار دادن  امکانات و شرایط بهتر، هزینه تحصیل بالاتری داشته باشند اما تفاوت کیفیت آموزشی آن ها با دانشگاه های دولتی آن قدر هم زیاد نیست زیرا کشور ایتالیا به خوبی دانشگاه های دولتی را تحت پوشش حمایت های خود قرار می دهد.

هزینه تحصیل

در هر صورت باید در نظر داشته باشید، برای آن که نگرانی ای از بابت تحصیل در کشور ایتالیا نداشته باشید، لازم تا پس اندازی در حدود 500 تا 4000 یورو در سال داشته باشید.

شهریه برخی از برترین دانشگاه های علوم پزشکی ایتالیا
دانشگاهشهریه
بولونیاتقریبا 3 هزار یورو در سال
میلانتقریبا 3900 یورو در سال
پادواتقریبا 2600 یورو در سال
رمتقریبا 1975 یورو در سال
موسسه آموزش عالی پاویاتقریبا 2569 یورو در سال

هزینه زندگی

هزینه زندگی در یک کشور دیگر هم عموما شامل هزینه مسکن، اقلام خوراکی و حمل و نقل است که در ادامه به میزان مبلغ مورد نیاز برای موارد مربوطه جهت زندگی در کشور ایتالیا پرداخته ایم.

مسکن

به طور کلی توصیه می شود مبلغی در حدود 250 تا 700 الی 1000 یورو را به عنوان هزینه اجاره خانه یا دریافت خوابگاه در نظر داشته باشید. البته در صورت اخذ خوابگاه هزینه مذکور کمتر خواهد بود.

اقلام خوراکی

به طور میانگین، هزینه خرید مواد غذایی از سوپر مارکت های این کشور احتمالا مبلغی در حدود 200 یورو را ماهیانه در بر بگیرد.

حمل و نقل

هزینه استفاده از وسائل نقلیه عمومی اعم از اتوبوس، تراموا و مترو برای دانشجویان در حدود 30 الی 40 یورو در ماه بوده و در صورتی که قصد رفت و آمد با قطار را داشته باشید هر سفر معادل 20 یورو خواهد بود. همچنین گزینه رفت و آمد با دوچرخه نیز در میلان وجود دارد که هر دوچرخه را با هفته ای 6 یورو اجاره می دهند.

اعتبار جهانی مدرک پزشکی و دندان پزشکی کشور ایتالیا 

دانشگاه های اروپایی به دلیل برخورداری از جدیدترین امکانات آموزشی، همواره کیفیت بالایی را در آموزش مباحث تخصصی ارائه می دهند. پس می توان اطمینان داشت مدارک اخذ شده از دانشگاه های ایتالیا از اعتبار خوبی در سطح قاره اروپا و همچنین کشور های آمریکایی برخوردار باشد. همچنین، تدریس برخی مقاطع به زبان ایتالیایی و درنهایت فارغ التحصیلی در آن رشته، گواهی است مبنی بر هوش بالای فارغ التحصیلان خارجی که از پس آموزش به زبان سخت ایتالیایی برآمده اند.

آینده کاری و در آمد پزشکان و دندان پزشکان در کشور ایتالیا

برای بررسی آینده کاری در هر کشوری می بایست شرایط آن کشور را از لحاظ نرخ تورم، مشکلات اقتصادی و اجتماعی، فرهنگ و… بررسی نمود. در کشور ایتالیا نسبت به برخی دیگر از کشور های اروپایی در مقاطعی از زمان نرخ بیکاری مقدار قابل توجهی داشته است اما با تلاش دولت این مقدار تا حد مناسبی کاهش پیدا کرد. در رابطه با وضعیت کاری پزشکان و دندان پزشکان نیز از آن جایی که وجود این دو شغل از نیاز های اساسی هر جامعه ای است، همواره شرایط کاری مناسبی نیز برای ایشان فراهم است.

درآمد پزشکان و دندان پزشکان

همانطور که می دانید درآمد متخصصین هر رشته بسته به سطح مهارت، تجربه، سابقه کاری و… متفاوت است اما به طور میانگین می توان درآمد پزشکان و دندان پزشکان ایتالیا را 4000 تا 14000 یورو در ماه تخمین زد.

ادامه تحصیل در تخصص های پزشکی و دندان پزشکی ایتالیا

برای آن دسته از افرادی که قصد ادامه تحصیل در تخصص های رشته های پزشکی و دندان پزشکی را دارند لازم است بگوییم که متقاضیان پزشکی تنها باید در آزمون تخصص شرکت نمایند که خود شامل دو بخش کارآموزی 3 ماهه ( (Stato di Esamo) و آزمون کتبی است و در آزمون کتبی برای قبولی باید مجموع 60 امتیاز (هر بخش 18 امتیاز) را کسب نمایند. آزمون تخصص پزشکی دو بار در سال برگزار می شود. متقاضیان دندان پزشکی نیز پس از اخذ مدرک کارشناسی دندان پزشکی می توانند در آزمون ورودی تخصص های این رشته شرکت نمایند.

مزایا و معایب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا

کشور ایتالیا همانند سایر کشور ها امکانات و مزایای مناسبی را در اختیار مهاجران خارجی قرار می دهد تا از تحصیل، کار و زندگی در آن لذت ببرند. البته دور از انتظار نیست که شرایط ویژه هر کشور معایب خاص خود را نیز در بر داشته باشد. در ادامه به نکات مثبت و منفی تحصیل در ایتالیا اشاره کرده ایم تا بهترین تصمیم گیری را داشته باشید.

مزایا

 • تحصیل در دانشگاه های برتر اروپایی
 • استفاده از امکانات و تکنولوژی های روز دنیا
 • هزینه کم تحصیل و زندگی در ایتالیا
 • تقویت مهارت زبان انگلیسی و یادگیری زبان ایتالیایی
 • امکان کار هزمان با تحصیل
 • امکان اقامت بعد از تحصیل 

معایب

 • زندگی در یک کشور پر رفت و آمد و نسبتا شلوغ
 • نرخ بیکاری بالاتر از سایر کشور های اروپایی
 • دوری از خانواده
 • در برخی موارد کشور های خارجی رفتار نژاد پرستانه دارند.

اقامت پس از تحصیل در ایتالیا

همانطور که اشاره کردیم کشور ایتالیا به دلیل در اختیار قرار دادن بورسیه های تحصیلی متنوع همواره متقاضیان بسیاری جهت تحصیل در دانشگاه های خود را دارد. لازم است بدانیم امکان اقامت پس از تحصیل نیز به طرق مختلف برای دانش آموختگان فراهم است که در ادامه به آن ها پرداخته ایم.

اقامت کاری

دانشجویان در صورتی که پس از فارغ التحصیلی مشغول به کار شوند و تا 12 ماه پس از اتمام درس خود، در شغل مربوطه استخدام شوند، می توانند از شرایط اقامت کاری بهره ببرند اما در غیر این صورت باید به کشور خود بازگردند. دانشجویان برای یافتن کار می توانند از سایت های کاریابی کمک بگیرند.

اقامت سرمایه گذاری

افرادی که موفق به راه اندازی بیزینس شخصی خود شوند، بر حسب نوع اشتغال می توانند ویزای راه اندازی بیزنس، ویزای فریلنسر و ویزای کارآفرینی را دریافت نمایند.

اقامت از طریق ازدواج

در صورتی که فرد با یک تبعه ایتالیایی ازدواج نماید و مدارکی دال بر ازدواج رسمی ارائه دهد، می تواند تا 2 سال در ایتالیا زندگی نموده و پس از آن درخواست ویزای شهروندی بدهد.

اقامت پناهندگی

در صورتی که فرد بتواند اثبات کند در کشور خود مورد تهدید و خطر است، می تواند درخواست پناهندگی دهد و در صورت موافقت به این نوع اقامت دست یابد. البته همانطور که می دانید، این روش در اکثر مواقع به دلیل مشکلاتی که ممکن است به همراه داشته باشد، توصیه نمی شود.

اجازه کار همزمان با تحصیل در ایتالیا

برای دانشجویان خارجی که پذیرش دانشگاه در این کشور را گرفته اند امکان کار همزمان با تحصیل فراهم است، همین موضوع به محبوبیت تحصیل در این کشور اضافه کرده است زیرا امکان درآمدزایی برای بالا بردن کیفیت زندگی دانشجویی را  برای آن ها فراهم آورده است. البته یافتن کار مناسب و از طرفی برقراری ارتباط به زبان انگلیسی یا ایتالیایی ممکن است چالش های خاص خودش را داشته باشد. از لحاظ زمانی در طول هفته، محدودیت هایی نیز برای کار کردن وجود دارد که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم.

مدت زمان مجاز کار برای مقطع لیسانس: 20 ساعت

مدت زمان مجاز کار برای مقطع فوق لیسانس: 20 ساعت

مدت زمان مجاز کار برای مقطع دکتری: 30 ساعت

قوانین وزارت بهداشت برای تحصیل در خارج از کشور

 • متقاضیانی که مدرک آنان توسط کارشناسان اداره کل دانش آموختگان تایید شده است، باید در امتحان پیش کارورزی شرکت کنند.
 • متقاضیانی که طول دوره تحصیلی علوم پایه و بالینی آن ها کمتر از 6 سال است باید دوره کارورزی را پشت سر بگذارند.
 • مدت زمان تحصیل در دکترای پزشکی عمومی 6 سال (2 سال علوم پایه و 4 سال بالینی است).
 • بر اساس تصمیم کمیسیون ارزشیابی پزشکی بخش های آموزشی، فارغ التحصیلان دکترای عمومی پزشکی در صورتی که در یکی از امتحانات ECFMG یا USMLE آمریکا و کانادا، PLAB رشته پزشکی انگلستان، کنکور انترنی فرانسه و امتحانات نهایی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت پذیرفته شوند از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف می باشند.
 • طول دوره کارورزی پزشکی عمومی 18 ماه است.

 

سوالات متداول

1- آیا تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا مشمول شرکت در آزمون تخصصی می شود؟

بله متقاضیان می بایست در آزمون ورودی IMAT شرکت نموده و حداقل نمره قبولی را کسب نمایند.

2- طول دوره تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا چقدر است؟

طول دوره تحصیل رشته پزشکی 5 الی 6 سال (2 سال پیش بالینی و سپس بالینی) و دندانپزشکی 5 تا 6 سال (4 سال کارشناسی و 2 سال انترنی) است.

3- بورسیه های ارائه شده در دانشگاه های ایتالیا چه هزینه هایی را تحت پوشش قرار می دهد؟

نوع بورسیه و مزایای مربوطه متفاوت است اما به طور کلی بخش زیادی از هزینه های دانشجو را تحت پوشش قرار می دهد که به برخی از آن ها در متن مقاله اشاره شده است.

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ نظر
 1. Massy

  سلام وقت بخیر من تو طرح پرستاری هستم جایی از پاسخ هایتان مطرح کردین ک لیسانس رشته های علوم پزشکی هم داشته باشیم میتونیم اقدام کنیم یعنی چی ؟ یعنی شرایط واسه تحصیل رایگان ممکن تره؟و اینکه من مدرک دیپلم معدلم ۱۹/۳۵و پیش دانشگاهیم معدلم ۱۸/۰۲آیا معدل بالا هم تاثیر گذاره؟و آیا مدرک آیلتس و باید قبل از شرکت در آزمون imatداشته باشیم؟و همینطور مدرک کارشناسی؟در حال حاضر هم هزینه شرکت در آزمون ۱۰۵پونده؟تغیرر نکرده؟لطفا هر شرط دیگه ای داره بهم یگید انگار بین این همه کشور ایتالیا شرایطش از همه بهتره…لطفا اگه میشه بیشتر راهنماییم کنین واقعا مصممم تو رفتن لطفا در مورد طول مدت تحصیل هم بگید و اینکه من از چه منابعی میتونم مباحث ازمون imat و یاد بگیرم ک نمره خوب بیارم ک تحصیل رایگان داشته باشم چون میخوام بدون هزینه باشه ک بتونم اقدام کنم

 2. رضا

  با سلام
  بجز آزمون IMAT برای پذیرش پزشکی آیا نیازی هست در کنکور ایران قبول شوم؟؟
  بنده دانش آموز ورودی پایه یازدهم هستم>.

 3. فاطمه

  با عرض سلام و تشکر از مشاوره عالی تان . من در حال حاضر دانشجوی پزشکی هستم و قصد دارم برای تخصص در ایتالیا ادامه تحصیل کنم.میخوام بدونم شرایط تحصیل تخصص پزشکی آیا سخت هست؟ و چه شرایطی نیاز هست. آیا آنها مدرک پزشکی عمومی ما را قبول دارد یا آزمونی مثل تطبیق مدرک پزشکی عمومی لازم هست؟ آزمون IMAT چطور؟و سوال بعدی اینه که برای بورسیه شدن آیا باید در ابتدا آزمون دستیاری داخل کشور دانشگاه تهران قبول شوم یا اینکه صرفا بر اساس رزومه پذیرش دارند؟

 4. شقايق

  برای دندانپزشکی هم ازمون لازم است؟ وسطح ازمون خیلی سخته؟

  • ایران مشاوره

   سلام. برای پذیرش در رشته پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا باید در آزمون IMAT که سالی یکبار برگزار میشه شرکت کنید.

 5. شقايق

  سلام میخواستم بدونم بعد از خواندن دندانپزشکی در ایتالیا اقامت دائم گرفتن در انجا چگونه است؟

 6. رها

  سلام میخواستم بدونم شرایط سنی هم برای شرکت در آزمون پزشکی مهم است ؟
  من ۲۶سالمه و لیسانس مهندسی دارم و مایلم در رشته پزشکی تحصیل کنم و دیگه اینکه ایا در صورت قبولی در آزمون ورودی دریافت کمک هزینه تحصیلی قطعی هست ؟

  • ایران مشاوره

   سلام. خیر شرط سنی نداره.اگر در دانشگاه روزانه پذیرفته بشین تحصیل شما رایگان است.

  • مبین

   دانشگاه روزانه؟؟؟!!!!! منظورتون چی هست

 7. محمد ساجدی

  با سلام و عرض ادب
  دیپلم فنی حرفه ای هم برای تحصیل پزشکی در ایتالیا مورد قبوله یا باید دیپلم تجربی داشته باشیم؟
  لیسانس داشته باشم میتونم بدون دیپلم نظری و پیش دانشگاهی برای پزشکی ایتالیا اقدام کنم؟
  ممنون

  • ایران مشاوره

   برای شرکت در آزمون سراسری پزشکی دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و همچنین مدرک زبان انگلیسی ( آیلتس ۵.۵ یا تافل ۸۷ ) ضروری است.بله لیسانس در رشته های پزشکی داشته باشین میتونید اقدام کنید.

 8. ناشناس

  سلام برای شرایط پذیرش در آلمان با کالج هم توضیح دهید

دریافت مشاوره پیج بورسیه تحصیلی