تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / مشاوره تحصیلی / وام دانشجویی وزارت بهداشت

وام دانشجویی وزارت بهداشت

شرایط دریافت وام دانشجویی وزارت بهداشت 99 - 1400
وام دانشجویی وزارت بهداشت 99 – 1400

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سالانه تسهیلاتی را با عنوان وام دانشجویی برای دانشجویانی که در حال تحصیل در یکی از رشته های گروه پزشکی و پیراپزشکی دانشگاه های علوم پزشکی و موسسات آموزش عالی می باشند، در نظر می گیرد تا به این وسیله زمینه رفع بخشی از نیازهای آن ها در دوران تحصیل را فراهم نماید. اخذ وام دانشجویی دارای شرایط و ضوابطی بوده و داوطلبان استفاده از این وام می بایست مطابق دستورالعمل ها و مقررات اعلام شده از سوی وزارت بهداشت روند دریافت آن را در پیش بگیرند. یکی از دغدغه های متقاضیان، اطلاع از زمان و نحوه اقدام برای ثبت نام وام دانشجویی می باشد که در این مطلب قصد داریم به آن بپردازیم.

ثبت درخواست وام دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور از طریق سامانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت انجام می پذیرد.

زمان ثبت نام وام دانشجویی وزارت بهداشت 99 – 1400

متقاضیان وام دانشجویی باید از شرایط اخذ این وام به طور کامل مطلع شده و با مشخص نمودن نوع وام درخواستی، نسبت به ثبت درخواست خود در زمان مقرر اقدام نمایند. این شرایط به طور دقیق در اطلاعیه های مربوط به دستورالعمل های اجرایی استفاده از تسهیلات موجود در سایت صندوف رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان شده اند. با توجه به این که در حال حاضر تاریخ مشخصی برای ثبت نام متقاضیان وام دانشجویی گروه علوم پزشکی اعلام نشده است، شما می توانید در کانال تلگرام مشاوره تحصیلی عضویت داشته باشید تا از زمان و تمامی جزئیات مربوط به آن آگاه شوید.

نحوه ثبت نام وام دانشجویی وزارت بهداشت 99 – 1400

داوطلبان استفاده از وام دانشجویی می بایست فرآیند نام نویسی خود را که به صورت اینترنتی می باشد از طریق سامانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به انجام رسانده و مراحل آن پیگیری نمایند. مراجعه به این سامانه و نام نویسی متقاضیان طبق راهنمای زیر انجام می شود.

 1. به سایت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت به نشانی srd.ir مراجعه نمایید.
 2. از سمت راست صفحه پیش رو، بر روی گزینه “میز خدمت” کلیک فرمایید.
 3. از منوی نمایان شده، گزینه “پورتال تسهیلات دانشجویی” را انتخاب کنید.
 4. با درج اطلاعات کاربری خواسته شده که شماره دانشجویی، رمز عبور (کد ملی) و نام دانشگاه مورد نظر می باشد، به صفحه ثبت نام هدایت می شوید.

انواع تسهیلات دانشجویی وزارت بهداشت 99 – 1400

دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور قبل از این که بخواهند نسبت به ثبت درخواست خود مبنی بر اخذ تسهیلات ارائه شده اقدام کنند، لازم است که از انواع این خدمات و وام ها آگاهی یافته و نسبت به نیاز و شرایط خود، اقدام به ثبت نام نمایند. در این قسمت از مقاله می خواهیم به شرح تسهیلاتی که به این دسته از دانشجویان تعلق می گیرد، بپردازیم.

وام تحصیلی و مسکن

وام مسکن: بر اساس منابع و بودجه موجود، به دانشجویان غیربومی و دانشجویانی که خوابگاه دانشجویی به آن ها تعلق نگرفته باشد، مطابق شرایط مندرج در آیین نامه و دستورالعملی که توسط صندوق ارائه می شود، برای مدت 12 ماه تحصیلی پرداخت می گردد.

وام تحصیلی: این وام از شروع سال تحصیلی حداکثر برای 10 ماه در سال و به میزان سقف اعتبارات مقرر شده توسط هیات امنا به متقاضیان واجد شرایط تعلق می گیرد.

وام ضروری

چنانچه دانشجویان در طول مدت تحصیل بر اثر رخداد برخی از حوادث متحمل آسیب و مشکل شوند، مبلغی به عنوان وام ضروری مطابق با شرایط درج شده در آیین نامه دریافت خواهند کرد.

ودیعه مسکن

این دسته از تسهیلات برای دانشجویان متاهلی که قصد تهیه مسکن دارند، در نظر گرفته می شود و میزان آن با توجه به مصوبات هیات امنا مقرر می گردد. لازم به ذکر است در صورتی که دانشجو اقدام به ترک تحصیل یا منزل اجاره ای کرده باشد، موظف است مبلغی را که دریافت نموده به طور کامل به صندوق باز پس دهد.

وام بیمه دانشجویی

تمامی دانشجویان دوره روزانه به استثنای مقاطع تخصصی و phD بنا به شرایط مندرج در آیین نامه، در محدوه قانون بیمه همگانی و مقررات تعییین شده توسط مسئولین صندوق رفاه، از 50 درصد سرانه بیمه به صورت وام برخوردار می گردند.

اعطای کمک در موارد خاص به دانشجویان

هدف از اختصاص این خدمت، کمک رسانی به دانشجویانی است که در اثر رویدادهای طبیعی اعم از سیل، زلزله و… و همچنین متقاضیانی که دارای شرایط خاص هستند، می باشد تا به این وسیله بتوانند قسمتی از هزینه های تحصیلی و زندگی خود را تامین نمایند. لازم به ذکر است که این کمک صرفا برای یک بار و بلاعوض در صورت معرفی معاونت و دستور رئیس صندوق تا سقف حداکثر میزان در نظر گرفته شده توسط هیات امنا پرداخت می شود.

وام خرید کالا

متقاضیانی که قصد خرید از فروشگاه اینترنتی صندوق رفاه داشته باشند، می توانند نسبت به اخذ این وام اقدام نمایند. میزان تعلق وام مذکور برای هریک از دانشجویان، بر اساس مصوبات هیات امنا متفاوت می باشد.

وام دانشجویان ممتاز

صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای دانشجویان ممتاز و نمونه در چهارچوب قوانین و مقررات تسهیلات ارائه شده، مبلغی وام تحت عنوان وام دانشجویان ممتاز در نظر می گیرد که برای اطلاع از شرایط اخذ آن می توانید به ادامه مطلب توجه نمایید.

وام شهریه

در راستای یک پارچه سازی اجرای قانون بودجه کل کشور در زمینه پرداخت وام شهریه برای دانشجویانی که تحت شرایط پرداخت شهریه مشغول به تحصیل می باشند، در محدوده دستورالعملی با این عنوان، امکان استفاده از این وام را خواهند داشت. نیاز به یاد آوری است که دریافت کنندگان این خدمت نمی توانند از سایر تسهیلات صندوق رفاه استفاده کنند.

ودیعه مسکن نخبگان

صندوق رفاه وزارت بهداشت اقدام به اعطای تسهیلاتی با عنوان ودیعه مسکن به صورت قرض الحسنه به نخبگان، استعداد های برتر و برندگان جوایز علمی و تحصیلی بنیاد نخبگان در جهت حمایت از آن ها می نماید.

شرایط دریافت وام دانشجویی وزارت بهداشت 99 – 1400

برای این که متقاضیان بتوانند از تسهیلات ارائه شده در صندوق رفاه دانشجویی بهره مند گردند، می بایست دارای شرایط و صلاحیت های ذکر شده در آیین نامه های نحوه دریافت بوده و از قوانین استفاده و بازپرداخت آن آشنا بوده و تمامی آگهی های مربوطه که در قسمت “دستورالعمل ها” قرار گرفته است را مطالعه نمایند. این آیین نامه ها به دو دسته شرایط عمومی وام گیرندگان و شرایط اختصاصی آن ها و سایر مقررات مربوط به اخذ وام اشاره نموده است.

شرایط عمومی وام گیرندگان

 • داشتن صلاحیت اخلاقی و پایبندی به رعایت آداب دانشجویی مطابق اعلام معاونت
 • قرار گیری در رأس لیست اولویت بندی بر اساس نیاز مالی در صورت تایید معاونت
 • ارائه تعهد محضری به همراه ضمانت توسط ضامن معتبر در زمینه بازپرداخت تسهیلات

شرایط آموزشی دریافت کنندگان وام

متقاضیان دریافت وام دانشجویی باید به میزان حداقل تعداد واحد های تعیین شده در مقررات آموزشی، واحد درسی اخذ کرده باشند. قابل توجه است که دانشجویان ترم آخر تحصیلی، در صورت اخذ نصف واحد های مورد نیاز از تسهیلات دانشجویی بهره مند خواهند شد.

شرایط دریافت وام دانشجویان ممتاز

 • سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر قبل از دریافت وام
 • اخذ حداقل تعداد واحدهای لازم مطابق با قوانین آموزشی (به عنوان دانشجوی تمام وقت)
 • دارا بودن معدل 17 در زمان ثبت درخواست وام

تبصره 1: امکان درخواست وام صرفا برای دانشجویانی که در سنوات مجاز تحصیل قرار دارند، وجود دارد.

تبصره 2: دانشجویان ممتاز در زمان درخواست وام باید سال اول تحصیلی را گذرانده باشند و تنها برای یک نوبت می توانند اقدام به دریافت تسهیلات نمایند.

همچنین دانشجویان ممتاز می بایست دارنده حداقل یکی از شرایط آموزشی زیر در سال تحصیلی 89 – 90 و بعد از آن باشند.

 • منتخبین رتبه های اول تا سوم کنکور سراسری (بر اساس معرفی سازمان سنجش آموزش کشور)
 • برگزیدگان رتبه های اول تا سوم آزمون ورودی کارشناسی ارشد یا دکتری تخصصی با تایید دبیرخانه شـورای آموزش علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی
 • دارندگان مدال طلا، نقره و برنز کشوری از المپیادهای علمی دانش آموزی (با معرفی وزارت آموزش و پرورش)
 • پذیرفته شدگان رتبه های اول تا سوم انفرادی و گروهی المپیاد علمی دانشجویان کشور با معرفی دبیرخانه المپیاد علمی وزارت
 • منتخبین رتبــه های اول تا سوم نهایی جشـنواره رازی، جشـنواره هـای خوارزمـــی و جـوان خوارزمی (در زمینه علوم پزشکی) با معرفی دبیرخانه های مربوطه
 • دارندگان ثبت اختراع در زمینه علوم پزشکی با تأیید معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بر اساس ضوابط مقرر شده

شرایط دریافت وام شهریه

 • داشتن اولویت نیاز مالی در صورت تشخیص معاونت
 • ارائه تعهد محضری با ضامن معتبر پیش از دریافت وام
 • ثبت نام و انتخاب واحد در حداقل تعداد واحدهای برنامه ریزی شده با توجه به قواعد آموزشی (به عنوان دانشجوی تمام وقت)

شرایط دریافت ودیعه مسکن نخبگان

 • دانشجویان واجد شرایط در صورت داشتن معرفی نامه رسمی از صندوق به معاونت معرفی می شوند.
 • این مبلغ تنها یک بار به متقاضیان نخبه ای که به علت تعلق نگرفتن خوابگاه به آن ها در منزل اجاره ای به سر می برند، پرداخت خواهد شد.
 • مسکن اجاره ای فرد می بایست در شهر محل تحصیل وی باشد.
 • امکان دریافت وام ودیعه مسکن و سایر تسهیلات به صورت همزمان برای داوطلبان وجود دارد.

شرایط اعطای کمک در موارد خاص به دانشجویان

صرفا دانشجویانی که در نتیجه موارد عنوان شده در ادامه مقاله، دچار حادثه و آسیب شده باشند از کمک خاص بهره مند خواهند شد.

 1. حادثه دیدگان در بلایای طبیعی از قبیل سیل، زلزله و…
 2. دانشجوی آسیب دیده در حوادث و تصادفات
 3. متقاضیان مبتلا به بیماری خاص و پر هزینه

تذکر 1: دانشجویانی که سایر شرایط مشابه را دارا می باشند، لازم است که از طرف رئیس صندوق مورد تایید و معرفی قرار بگیرند.

تذکر 2: داوطلبان واجد شرایط ذکر شده تنها مجاز به دریافت این کمک در یک نوبت می باشند.

نکاتی در خصوص دریافت تسهیلات دانشجویی

علاوه بر شرایط ذکر شده که لازم است داوطلبان قبل از دریافت وام دارا باشند، یک سری دیگر از قوانین مربوط به زمان و نحوه بازپرداخت آن تدوین شده اند که باید پس از اخذ تسهیلات رعایت شوند. تمامی این مقررات در موارد زیر خلاصه می شوند

 1. در صورتی که مشخص گردد اطلاعاتی که دانشجو در فرم های مربوط به درخواست وام ثبت نموده است، مغایر با واقعیت می باشد، فرآیند تعلق وام به وی لغو می گردد و دانشجو موظف به بازپرداخت تمامی دریافت های پیشین به طور یک جا و پیش از اتمام دوره تحصیل می شوند.
 2. دانشگاه وظیفه تشخیص اولویت و نیازهای دانشجویان به تسهیلات و کمک های بیان شده را بر عهده دارد و صندوق رفاه بر نحوه اجرای آیین نامه نظارت خواهد داشت.
 3. چنانچه نیاز باشد ضوابط اجرایی آیین نامه های دریافت وام توسط صندوق جهت اجرایی شدن به دانشگاه ها ابلاغ گردد، یک نسخه از آن ها تهیه شده و در دبیرخانه هیات امنا نگهداری خواهد شد.
 4. وام شهریه به حسابی که آموزش دانشگاه به صورت مکتوب اعلام می نماید واریز می گردد.
 5. میزان کارمزد کسر شده از سرانه وام 4 درصد تعیین شده است.
 6. وام گیرنده موظف به بازپرداخت تسهیلات مطابق زمان بندی مقرر شده می باشد.
 7. برای دانشجویان انتقالی دریافت وام شهریه در صورتی ممکن خواهد بود که کارمزد تسهیلات اعطایی را پرداخت نموده باشند.
 8. مبلغ وام پس از تکمیل فرم تقاضانامه و تایید امور آموزشی و معاونت، از طریق صندوق پرداخت می گردد.
 9. دانشگاه ها موظف به ارائه لیست اسامی دانشجویان دارنده شرایط و ارسال آن در سه نسخه هستند.

علاوه بر وامی که وزارت بهداشت برای دانشجویان گروه علوم پپزشکی و پیراپزشکی اختصاص می دهد، این دانشجویان می توانند از طریق بانک های کشور نیز برای دریافت تسهیلات و وام دانشجویی اقدام نمایند. همان طور که صندوق رفاه وزارت بهداشت برای گیرندگان این خدمات یک سری شرایط و ضوابط را طراحی نموده است، متقاضیانی که مایل اند از تسهیلات و کمک های ارائه شده در بانک ها برخوردار شوند نیز می بایست از مقررات تعیین شده آگاه بوده و نسبت به امور مربوطه از جمله بازپرداخت آن مطابق زمان بندی اعلام شده متعهد باشند.

 

سوالات متداول

1- از چه طریقی می توان نسبت به دریافت وام دانشجویی وزارت بهداشت اقدام کرد؟

جهت ثبت تقاضای درخواست این وام می بایست به سامانه صندوق رفاه وزارت بهداشت به نشانی srd.ir مراجعه نمود.

2- آیا به دانشجویانی که فارغ التحصیل شده اند نیز وام دانشجویی وزارت بهداشت تعلق می گیرد؟

خیر، صرفا دانشجویانی که در سنوات تحصیلی قرار دارند، می توانند تقاضای دریافت این وام را نمایند.

3- آیا جهت دریافت وام دانشجویی وزارت بهداشت شرط معدل وجود دارد؟

خیر، اما اگر متقاضیان بخواهند از وام ویژه دانشجویان ممتاز استفاده نمایند، می بایست دارای حداقل معدل 17 باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره