تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

نحوه شرکت در انتخاب رشته آزمون سراسری 1400
راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند‏، باید برای انجام آن اقدام کنند. اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه در انتخاب رشته، یک سال دیگر باید برای راه یابی به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند. بنابراین بی اطلاعی داوطلبان از نحوه صحیح انتخاب رشته می تواند باعث از بین رفتن تلاش یک ساله آن ها شود.

به همین خاطر در این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته کنکور سراسری از جمله زمان انتخاب رشته، تاریخ انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور، مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1400، تاثیر سهمیه ها در این فرآیند و زمان اعلام نتایج نهایی پرداخته ایم تا داوطلبان با آگاهی و آمادگی کامل برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری سال آینده اقدام کنند.

نرم افزار انتخاب رشته کنکور 99

تا کنون 7311573 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل برای دانشگاه های سراسری و 100 کد رشته محل برای دانشگاه آزاد می باشند.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

طبق روال هرساله پس از اعلام نتایج کنکور سراسری سایت سازمان سنجش آموزش کشور، اقدام به انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور 1400 می نماید. در واقع عمدتا دفترچه مذکور تقریبا یک ماه پس از برگزاری کنکور سراسری از طریق سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می شود.

لازم به ذکر است که در حال حاضر تاریخ انتشار این دفترچه برای سال 1400 در دسترس نیست اما معمولا اواخر شهریور ماه در دسترس متقاضیان قرار می گیرد. دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری سال 99 نیز که در تاریخ 31 شهریور ماه 99 بر روی سامانه سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org قرار گرفت، در جدول ذیل جهت آشنایی با شرایط و ضوابط فرآیند انتخاب رشته قرار داده شده است. همچنین توجه نمایید که داوطلبان می بایست برای تمامی گروه های آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان به صورت جداگانه دفترچه تهیه نمایید.

دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر و زبان های خارجی 99

(جهت دریافت فایل، روی لینک فوق کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر و زبان های خارجی 1400

(به محض انتشار، لینک فوق فعال خواهد شد.)

مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری بهترین راه برای آگاهی از لیست کد رشته محل های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته ها و… می باشد. شما داوطلبان می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1400 به صورت اینترنتی اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید.

شایان ذکر است که هر داوطلب حق انتخاب 150 کد رشته محل را وجود دارد که پیشنهاد می کنیم انتخاب های خود را طبق رتبه، علاقه و همچنین با درنظر گرفتن آینده شغلی اولویت بندی کنید و پس از اتمام این مرحله از دریافت شناسه 15 رقمی انتخاب رشته خود غافل نشوید.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

در خصوص زمان انتخاب رشته کنکور 1400 باید توجه داشته باشید که تقریبا چند روز پس از زمان اعلام نتایج کنکور 1400 می توانید نسبت به ثبت انتخاب رشته خود از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایید. زمان انتخاب رشته کنکور سراسری برای سال 99، در روزهای 2 تا 5 مهر ماه 99 تعیین شد که گفتنی است این زمان تا 7 مهر ماه 99 نیز تمدید گشت.

در حال حاضر اطلاعیه ای از زمان شروع فرآیند انتخاب رشته آزمون سراسری مقطع کارشناسی برای سال 1400 از سوی سازمان سنجش اعلام نشده است اما در صورت انتشار، این مقاله بروزرسانی خواهد شد. همچنین شما می توانید با پیوستن به کانال تلگرام کنکور ایران مشاوره از موارد مربوطه در اسرع وقت باخبر شوید.

البته فراموش نکنید که به دلیل اهمیت امر انتخاب رشته و این که ممکن است برخی از داوطلبان نتوانسته باشند در فرصت اولیه انتخاب رشته خود را ثبت نمایند، سازمان سنجش مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری برای داوطلبان در نظر خواهد گرفت.

داوطلبان می توانند با استفاده از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در زمان تعیین شده به صورت اینترنتی نسبت به ثبت کد رشته محل های مورد نظر خود اقدام نمایند. در صورت تمایل می توانید برای انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور به صورت کاملا تخصصی با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سامانه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. در این قسمت برای سهولت داوطلبان در امر ثبت کد رشته محل های انتخابی، راهنمای تصویری مراجعه به سامانه انتخاب رشته را در این قسمت قرار داده ایم. مراحل گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 به شرح زیر می باشد:

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • کلیک بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1400”

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • ورود به صفحه جدید و انتخاب گزینه “خرید کارت” جهت پرداخت هزینه لازم

مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • مشخص کردن نوع کارت از طریق انتخاب “سریال علاقه مندی به گزینش رشته های پیام نور و غیر انتفاعی آزمون سراسری 1400” و سپس فشردن دکمه “تایید و ادامه”

مرحله چهارم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • وارد نمودن اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک و انتخاب کردن نوع درگاه پرداخت و در آخر فشردن کلید “تایید و ادامه”

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • دریافت شماره پیگیری پرداخت و یادداشت نمودن آن سپس فعال کردن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و اگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و کلیک کردن بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • درج کردن اطلاعات کارت بانکی جهت تکمیل فرآیند پرداخت هزینه ثبت نام و سپس کلیک بر روی “پرداخت”

مرحله هفتم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 •  بازگشت به صفحه نخست و مطالعه نکات مهم مطرح شده در صفحه و کلیک در کادر جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1400 را مطالعه نموده ام” سپس انتخاب گزینه “تایید و ادامه-گام بعدی”

مرحله هشتم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • انتخاب یکی از سه روش موجود در سامانه (کد ملی یا شماره شناسنامه به علاوه سریال ثبت نام 12 رقمی یا شماره پرونده یا شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی) و تکمیل اطلاعات خواسته شده مانند تصویر زیر و کلیک روی عبارت “ورورد به سیستم”

مرحله نهم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام شد و دیگر ثبت این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد صورت نگرفت که در صورت ادامه این روند برای سال 1400، اطلاع رسانی خواهد شد.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور سراسری

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 امکان انتخاب 150 کد رشته محل را دارند. در وهله اول، لازم است از عوامل مهم و اثر گذار در انتخاب رشته کنکور مانند در نظر گرفتن میزان علاقه به رشته محل ها و همچنین آینده شغلی آن غافل نشوید (سعی کنید در مرحله انتخاب رشته تمامی موارد تاثیرگذار در انتخاب رشته را مورد بررسی قرار دهید).

پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور 1400 و آگاهی از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها، ظرفیت ها کد رشته ها و… بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه، رشته های مورد علاقه خود را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

رشته های خود را به 3 دسته انتخاب های خوش بینانه، انتخاب های معقولانه و انتخاب های بدبینانه تقسیم بندی کنید. پس از تقسیم بندی، 20 درصد از کل رشته ها را در لیست انتخاب های خوش بینانه قرار دهید و سپس 50 درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و 30 درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید.

در مورد رشته ها به خوبی تحقیق کنید و بازار کار و شرایط آن ها را بسنجید تا در آینده دچار مشکل نشوید و در نهایت پس از انجام انتخاب رشته، تغییرات و ویرایش انتخاب رشته کنکور خود را که مد نظر دارید، در انتخاب های خود اعمال کنید.

همان طور که می دانید سازمان سنجش، هر ساله برای پذیرش داوطلبان در دانشگاه ها اقدام به برگزاری کنکور می کند که داوطلبان واجد شرایط می توانند برای قبولی در هریک از رشته های مورد علاقه خود، اقدام به ثبت نام کنکور سراسری نمایند. پس از اعلام نتایج کنکور سراسری، داوطلبان می بایست با در نظر داشتن تراز و رتبه خود در بازه زمانی مشخص شده توسط سازمان سنجش نسبت به ثبت کد رشته های مورد نظر خود اقدام کنند، همچنین داوطلبان می توانند از نرم افزار تخمین رتبه ایران مشاوره در این امر کمک بگیرند.

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی انتخاب رشته کنکور سراسری، سهمیه ها می باشد و در خصوص سهمیه های کنکور 1400 برای داوطلبان سوالات مختلفی مطرح می شود. لازم است بدانید که این سهمیه برای تمام داوطلبان کنکور سراسری اعمال می شود و به هر کدام از داوطلبان یکی از سهمیه های منطقه 1، 2 یا 3 یا ایثارگری تعلق می گیرد. سهمیه منطقه 1 برای مناطقی که از لحاظ رفاهی در درجه بالاتری قرار دارد درنظر گرفته شده و سهمیه مناطق 2 و 3 هم به ترتیب برای مناطق با امکانات کمتر اعمال می شود. همچنین برای آگاهی از سهمیه 5 درصد ایثارگران می توانید بر روی لینک مورد نظر کلیک کنید.

ویدئو نکات طلایی انتخاب رشته کنکور 1400

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 چه زمانی آغاز می شود؟

مهلت انتخاب رشته کنکور سراسری برای سال 1400 تا کنون مشخص نشده است.

2- انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری به صورت همزمان انجام می شود؟

خیر، آزمون دانشگاه آزاد و سراسری به صورت یک آزمون هماهنگ برگزار می شود، اما مراحل انجام انتخاب رشته آن ها به صورت جداگانه و در سامانه های مجزا

3- برای تخمین شانس قبولی ام در کنکور سراسری و یک انتخاب رشته معقولانه، از چه روش هایی می توانم کمک بگیرم؟

شما می توانید در زمینه انتخاب رشته و تخمین شانس قوبلی رشته مورد نظر خود از مقاله فوق و نرم افزار انتخاب رشته مرکز ایران مشاوره کمک بگیرید.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷۶ نظر

 1. سلام با عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه هم مصاحبه فرهنگیان شرکت کرد هم مصاحبه دانشگاه شهید رجایی؟

  • با سلام و درود، بله، در صورت دعوت به مصاحبه شدن از طرف این دو دانشگاه، مجاز به شرکت در جلسه مصاحبه هر دو خواهید بود.

 2. با سلام و عرض خسته نباشید
  ضریب زمین شناسی در زیر گروه یک چنده و اینکه اگه یکنفر اصلا به دارو سازی علاقه نداشته باشه و همه ی تمرکزش روی پزشکی باشه آیا جواب دادن به زمین شناسی تاثیری در نتیجه ایجاد می کنه یا نه
  سپاس

 3. سلام با رتبه ۲۹۹۴۰و تراز ۶۸۳۳و رتبه کشوری۸۰هزار میشه هوشبری شاهرود اورد منطقه۳هستم

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد و سراسری ضعیف می باشد.

 4. سلام خسته نباشید من ساکن تهران هستم و سال بعد کنکور دارم و اگه منطقه سه باشم امکانش هست رشته ی هوافضا رو در دانشگاه صنعتی ارومیه بخونم یعنی از مقطع دیپلم به بعد رو اونجا بخونم و درصد مورد نیاز چقدره؟ممنون میشم جواب بدید

 5. آیا برای گزینش دانشگاه تهران نمرات آزمون نهایی سال دوازدهم چه مقدار بر قبولی از راه کنکور تاثیر گذار است؟!

  • با سلام , طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور , تاثیر معدل در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ , به صورت (۳۰ درصد ) تاثیر مثبت معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم در نمره کل آزمون شما می باشد . هچنین جهت کسب اطلاعات تکمیلی به تاثیر معدل در کنکور مراجعه نمایید .

 6. سلام.من در آزمون سراسری ۹۸ نساجی یزد روزانه ومهندس معماری آزاد تهران غرب قبول شدم نمی‌دونم کدوم رشته بهتره برم شما میتونی منو راهنمایی کنید لطفا . مرسی

 7. سلام ایا با تراز ۶۵۰۰تجربی میشه فیزیوتراپی پردیس قبول شد

 8. سلام ببخشید در ازمون سراسری رشته های کارشناسی ناپیوسته هم هست؟؟؟ممنون میشم توضیح بدید

 9. سلام من تو انتخاب رشته به جای ردیف های ۱و۲که میخواستم دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم به اشتباه پرستاری و تکنولوژی پرتو شناسی رو انتخاب کردم.وردیف۳تا۲۰روفرهنگیان و بعدی هارو به ترتیب دانشگاه اطلاعات، ارتش و سپاه انتخاب کردم ،باتوجه اینکه برای دعوت دانشگاه های خاص اوایل شهریور زنگ میزنند ایا شانسی برای دعوت مصاحبه دانشگاه های خاص دارم؟رتبه۱۶هزار منطقه۳ازیاسوج

 10. سلام من تو انتخاب رشته به جای ردیف های ۱و۲که میخواستم دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم به اشتباه پرستاری و تکنولوژی پرتو شناسی رو انتخاب کردم.وردیف۳تا۲۰روفرهنگیان و بعدی هارو به ترتیب دانشگاه اطلاعات، ارتش و سپاه انتخاب کردم ،باتوجه اینکه برای دعوت دانشگاه های خاص اوایل شهریور زنگ میزنند ایا شانسی برای دعوت مصاحبه دانشگاه های خاص دارم؟رتبه۱۶هزار منطقه۳ازیاسوج

 11. سلام با نمره کل ۵۲۶۰ و سهمیه پنج درصد میشه دانشگاه آزاد و خودگردان به رشته بیمارستانی قبول بشم؟

 12. سلام من کنکور تجربی دادم میتونم رشته های زبان رو انتخاب کنم کنکور زبان ندادم

 13. با سلام.
  با رتبه کل ۱۶۶۰ سهمیه پنج درصد و رتبه زیر گروه دو ۱۱۸۰ سهمیه پنج درصد امیدی به دارو روزانه هست؟
  منطقه ۱ هستم با تراز ۹۳۰۰

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه