تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

نحوه شرکت در انتخاب رشته آزمون سراسری 1401
راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

پس از برگزاری کنکور سراسری و اعلام نتایج کنکور، داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند‏، باید برای انجام آن اقدام کنند. اما متاسفانه هر ساله برخی از داوطلبان به دلیل عدم آگاهی از نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری و به دلیل اشتباه در انتخاب رشته، یک سال دیگر باید برای راه یابی به دانشگاه و تحصیل در رشته مورد علاقه شان تلاش کنند. 

به همین خاطر در این مقاله به طور کاملا اختصاصی به بررسی تمامی موارد مرتبط با مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1401ا پرداخته ایم تا داوطلبان با آگاهی و آمادگی کامل برای انجام انتخاب رشته کنکور سراسری سال آینده اقدام کنند.

نرم افزار انتخاب رشته کنکور 1401

تا کنون 10195945 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

داوطلبان برای انتخاب رشته کنکور مجاز به انتخاب 150 کدرشته محل برای دانشگاه های سراسری و 100 کد رشته محل برای دانشگاه آزاد می باشند.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

داوطلبانی که در بازه زمانی بین 9 الی 11 تیر ماه در کنکور سراسری شرکت می کنند، پس از دریافت کارنامه اولیه خود را در  مرداد ماه از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور دریافت نموده اند، می بایست در زمان انتخاب رشته کنکور 1401 در صورتی که واجد شرایط انجام این فرآیند بوده و در کارنامه آن ها مجاز به انتخاب رشته درج شده باشد، در بازه زمانی مشخص شده از طرف سازمان سنجش آموزش کشور، پس از اعلام نتایج کنکور 1401، نسبت به ثبت کد رشته های مورد علاقه خود در سامانه انتخاب رشته اقدام نمایند.

البته هنوز تاریخ دقیق این فرآیند برای سال جاری مشخص نشده است، اما از آن جایی که سال گذشته داوطلبان، در نیمه دوم مرداد ماه به انتخاب رشته پرداخته بودند، پیش بینی می شود، این اتفاق برای سال جاری نیز در همین تاریخ انجام شود. همچنین برای اطلاع از زمان مشخص و مهلت مجدد فرآیند مذکور پیشنهاد می شود، در کانال تلگرام انتخاب رشته عضو شوید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سامانه الکترونیکی سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد. در این قسمت برای سهولت داوطلبان در امر ثبت کد رشته محل های انتخابی، راهنمای تصویری مراجعه به سامانه انتخاب رشته را در این قسمت قرار داده ایم.

مراحل گام به گام انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 به شرح زیر می باشد. در صورت تمایل می توانید برای انجام مشاوره انتخاب رشته کنکور به صورت کاملا تخصصی با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی تلفنی ایران مشاوره تماس حاصل فرمایید.

مرحله اول راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

 

 • کلیک بر روی عبارت “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401”

مرحله دوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

 

 • ورود به صفحه جدید و انتخاب گزینه “خرید کارت” جهت پرداخت هزینه لازم

مرحله سوم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

 

 • مشخص کردن نوع کارت از طریق انتخاب “سریال علاقه مندی به گزینش رشته های پیام نور و غیر انتفاعی آزمون سراسری 1401” و سپس فشردن دکمه “تایید و ادامه”

مرحله چهارم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • وارد نمودن اطلاعات شخصی مانند نام و نام خانوادگی، شماره تلفن ثابت و همراه و پست الکترونیک و انتخاب کردن نوع درگاه پرداخت و در آخر فشردن کلید “تایید و ادامه”

مرحله پنجم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • دریافت شماره پیگیری پرداخت و یادداشت نمودن آن سپس فعال کردن تیک عبارت “ضمن مطالعه دقیق و اگاهی از شرایط و ضوابط، شماره پیگیری پرداخت را نیز یادداشت نموده ام” و کلیک کردن بر روی گزینه “ادامه روند پرداخت”

مرحله ششم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 • درج کردن اطلاعات کارت بانکی جهت تکمیل فرآیند پرداخت هزینه ثبت نام و سپس کلیک بر روی “پرداخت”

مرحله هفتم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 99

 •  بازگشت به صفحه نخست و مطالعه نکات مهم مطرح شده در صفحه و کلیک در کادر جمله “اطلاعیه های دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام” سپس انتخاب گزینه “تایید و ادامه-گام بعدی”

مرحله هشتم راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400

 

 • انتخاب یکی از سه روش موجود در سامانه (کد ملی یا شماره شناسنامه به علاوه سریال ثبت نام 12 رقمی یا شماره پرونده یا شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی) و تکمیل اطلاعات خواسته شده مانند تصویر زیر و کلیک روی عبارت “ورورد به سیستم”

 

مرحله نهم راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمده است، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندان پزشکی، دامپزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری به نشانی sanjesh.org انجام شد و دیگر ثبت این کد رشته ها در فرم انتخاب رشته سامانه سنجش پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد صورت نگرفت که در صورت ادامه این روند برای سال 1401، اطلاع رسانی خواهد شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور 1401 بهترین راه برای آگاهی از لیست کد رشته محل های کنکور سراسری، ظرفیت پذیرش رشته ها و… می باشد. شما داوطلبان می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور 1401 به صورت اینترنتی اقدام به تکمیل فرم انتخاب رشته نمایید. علاقه مندان می توانند در موعد مقرر با مراجعه به سایت sanjesh.org به فایل دستورالعمل انتخاب رشته هر یک از گروه های آزمایشی دست یابند.

همچنین به محض آن که این دفترچه از طریق سایت مذکور منتشر شود، لینک های موجود در جدول زیر برای دسترسی آسان تر متقاضیان فعال خواهد شد. در ضمن برای آگاهی بیشتر دفترچه های سال 1400 نیز در جدول زیر قرار گرفته است.

دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری
دفترچه های سال 1400 دفترچه های سال 1401
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر و زبان های خارجی 1400

(جهت دریافت فایل، بر روی لینک فوق کلیک نمایید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1401

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1401

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1401 

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته هنر و زبان های خارجی 1401

(به محض انتشار، روی لینک فوق کلیک کنید.)

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

داوطلبان در مرحله انتخاب رشته کنکور سراسری، امکان انتخاب 150 کد رشته محل را دارند. بهتر است، پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور و آگاهی از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها، ظرفیت ها کد رشته ها و… بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه، رشته های مورد علاقه خود را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت نمایید.

سپس رشته های خود را به 3 دسته انتخاب های خوش بینانه، انتخاب های معقولانه و انتخاب های بدبینانه تقسیم بندی کنید. بعد از آن، 20 درصد از کل رشته ها را در لیست انتخاب های خوش بینانه قرار دهید و 50 درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و 30 درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید. در نهایت پس از انجام انتخاب رشته، تغییرات و ویرایش انتخاب رشته کنکور خود را که مد نظر دارید، در انتخاب های خود اعمال کنید.  همچنین داوطلبان می توانند از نرم افزار تخمین رتبه ایران مشاوره در این امر کمک بگیرند.

عوامل تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

عوامل متفاوتی در روند انتخاب رشته داوطلبان موثر است که آگاهی از این موارد امکان یک انتخاب رشته صحیح و اصولی را برای افراد به ارمغان خواهد آورد که در ادامه به توضیح مهم ترین آن ها می پردازیم.

علاقه

مهم ترین فاکتور در این مرحله در نظر گرفتن علاقه به رشته های انتخابی می باشد، چراکه قرار است، این مسیر آینده شغلی فرد را تعیین کرده و یا دست کم فرد چند سال از عمر خود را به تحصیل در این راه سپری نماید. پس وجود اشتیاق برای قدم گذاشتن و ادامه آن بسیار مهم خواهد بود.

آینده شغلی

هدف خیلی از افراد از تحصیل در دانشگاه، به دست آوردن فرصت شغلی مناسب می باشد. به همین دلیل این دسته از داوطلبان می بایست پیش از اقدام برای انتخاب رشته های مورد نظر خود، از بازار کار و میانگین درآمد فارغ التحصیلان آن رشته اطلاع کافی کسب کنند.

میزان شهریه

در صورتی که قصد انتخاب دانشگاه های شهریه پرداز را دارید، لازم است حتما از هزینه ای که باید در ابتدای هر ترم بپردازید، آگاه شده و به نسبت بودجه ای که برای تحصیل خود در نظر گرفته اید، به ادامه تحصیل در این قبیل دانشگاه ها اقدام کنید.

فاصله دانشگاه تا محل سکونت

انتخاب مکان هایی که فاصله زیادی از محل سکونت داوطلب داشته باشد، می تواند تاثیرات بسیاری در روند تحصیلی متقاضی داشته باشد، چرا که دوری از خانواده، پیدا کردن محل مناسب برای گذراندن این دوره و همچنین گذراندن این دوره در محیط خوابگاهی نیازمند تحمل شرایط روحی خاصی است که افراد باید قبل از انجام انتخاب رشته در این زمینه آگاهی های لازم را کسب نمایند.

سهمیه ها

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی انتخاب رشته کنکور سراسری، سهمیه ها می باشد و در خصوص سهمیه های کنکور 1401 برای داوطلبان سوالات مختلفی مطرح می شود. لازم است بدانید که این سهمیه برای تمام داوطلبان کنکور سراسری اعمال می شود و به هر کدام از داوطلبان یکی از سهمیه های منطقه 1، 2 یا 3 یا ایثارگری تعلق می گیرد. سهمیه منطقه 1 برای مناطقی که از لحاظ رفاهی در درجه بالاتری قرار دارد درنظر گرفته شده و سهمیه مناطق 2 و 3 هم به ترتیب برای مناطق با امکانات کمتر اعمال می شود. همچنین شرایط برای سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز متفاوت می باشد.

ویدئو نکات طلایی انتخاب رشته کنکور 1401

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 چه زمانی انجام می شود؟

با اینکه هنوز زمان دقیق این فرآیند اعلام نشده است، اما مطابق با روند سال گذشته انتظار می رود، آغاز انتخاب رشته نیمه دوم مرداد ماه باشد.

2- آیا انتخاب رشته دانشگاه آزاد و سراسری 1401 به صورت همزمان انجام می شود؟

خیر، آزمون دانشگاه آزاد و سراسری به صورت یک آزمون هماهنگ برگزار می شود، اما مراحل انجام انتخاب رشته آن ها به صورت جداگانه و در سامانه های مجزا صورت می گیرد.

3- آیا زمان انتخاب رشته کنکور 1401 تمدید می شود؟

بله، معمولا این تاریخ تمدید می شود که زمان دقیق آن از طریق همین مقاله اعلام خواهد شد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۷۸ نظر

 1. سلام ایا امکان داره هم در دانشگاه های دولتی و هم ازاد و هم پیام نور انتخاب رشته کنیم یا فقط یکی رو میتونیم؟

  • با سلام و درود، بله، شماره مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های سراسری (روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، پیام نور و…) و دانشگاه های آزاد خواهید بود.

 2. سلام با عرض خسته نباشید
  میخواستم بدونم میشه هم مصاحبه فرهنگیان شرکت کرد هم مصاحبه دانشگاه شهید رجایی؟

  • با سلام و درود، بله، در صورت دعوت به مصاحبه شدن از طرف این دو دانشگاه، مجاز به شرکت در جلسه مصاحبه هر دو خواهید بود.

 3. با سلام و عرض خسته نباشید
  ضریب زمین شناسی در زیر گروه یک چنده و اینکه اگه یکنفر اصلا به دارو سازی علاقه نداشته باشه و همه ی تمرکزش روی پزشکی باشه آیا جواب دادن به زمین شناسی تاثیری در نتیجه ایجاد می کنه یا نه
  سپاس

 4. سلام با رتبه ۲۹۹۴۰و تراز ۶۸۳۳و رتبه کشوری۸۰هزار میشه هوشبری شاهرود اورد منطقه۳هستم

  • با سلام، مطابق با نمونه کارنامه های سال ۱۳۹۸، شانس قبولی شما در رشته ی هوشبری دانشگاه آزاد و سراسری ضعیف می باشد.

 5. سلام خسته نباشید من ساکن تهران هستم و سال بعد کنکور دارم و اگه منطقه سه باشم امکانش هست رشته ی هوافضا رو در دانشگاه صنعتی ارومیه بخونم یعنی از مقطع دیپلم به بعد رو اونجا بخونم و درصد مورد نیاز چقدره؟ممنون میشم جواب بدید

 6. آیا برای گزینش دانشگاه تهران نمرات آزمون نهایی سال دوازدهم چه مقدار بر قبولی از راه کنکور تاثیر گذار است؟!

  • با سلام , طبق اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور , تاثیر معدل در آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ , به صورت (۳۰ درصد ) تاثیر مثبت معدل کتبی نهایی پایه دوازدهم در نمره کل آزمون شما می باشد . هچنین جهت کسب اطلاعات تکمیلی به تاثیر معدل در کنکور مراجعه نمایید .

 7. سلام.من در آزمون سراسری ۹۸ نساجی یزد روزانه ومهندس معماری آزاد تهران غرب قبول شدم نمی‌دونم کدوم رشته بهتره برم شما میتونی منو راهنمایی کنید لطفا . مرسی

 8. سلام ایا با تراز ۶۵۰۰تجربی میشه فیزیوتراپی پردیس قبول شد

 9. سلام ببخشید در ازمون سراسری رشته های کارشناسی ناپیوسته هم هست؟؟؟ممنون میشم توضیح بدید

 10. سلام من تو انتخاب رشته به جای ردیف های ۱و۲که میخواستم دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم به اشتباه پرستاری و تکنولوژی پرتو شناسی رو انتخاب کردم.وردیف۳تا۲۰روفرهنگیان و بعدی هارو به ترتیب دانشگاه اطلاعات، ارتش و سپاه انتخاب کردم ،باتوجه اینکه برای دعوت دانشگاه های خاص اوایل شهریور زنگ میزنند ایا شانسی برای دعوت مصاحبه دانشگاه های خاص دارم؟رتبه۱۶هزار منطقه۳ازیاسوج

 11. سلام من تو انتخاب رشته به جای ردیف های ۱و۲که میخواستم دانشگاه فرهنگیان رو انتخاب کنم به اشتباه پرستاری و تکنولوژی پرتو شناسی رو انتخاب کردم.وردیف۳تا۲۰روفرهنگیان و بعدی هارو به ترتیب دانشگاه اطلاعات، ارتش و سپاه انتخاب کردم ،باتوجه اینکه برای دعوت دانشگاه های خاص اوایل شهریور زنگ میزنند ایا شانسی برای دعوت مصاحبه دانشگاه های خاص دارم؟رتبه۱۶هزار منطقه۳ازیاسوج

 12. سلام با نمره کل ۵۲۶۰ و سهمیه پنج درصد میشه دانشگاه آزاد و خودگردان به رشته بیمارستانی قبول بشم؟

 13. سلام من کنکور تجربی دادم میتونم رشته های زبان رو انتخاب کنم کنکور زبان ندادم

 14. با سلام.
  با رتبه کل ۱۶۶۰ سهمیه پنج درصد و رتبه زیر گروه دو ۱۱۸۰ سهمیه پنج درصد امیدی به دارو روزانه هست؟
  منطقه ۱ هستم با تراز ۹۳۰۰

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور