تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400

زمان انتخاب رشته کنکور دکتری آزاد 1400
زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400

آزمون مقطع دکتری، هر ساله داوطلبان زیادی را به چالش می کشاند و پس از زمان برگزاری آزمون دکتری با گذشت یک تا دو ماه، نتایج آن اعلام می گردد. آزمون دکتری تمام دانشگاه ها اعم از دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی، پیام نور و دانشگاه های آزاد، به صورت همزمان برگزار شده و تمامی داوطلبان جهت تحصیل در هر یک از دانشگاه های ذکرشده، در یک آزمون شرکت خواهند کرد. اما زمان انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد با هم تفاوت دارد و معمولا انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد پس از زمانی که برای سایر دانشگاه ها تعیین می شود آغاز می گردد.

انتخاب رشته آزمون دکترای دانشگاه آزاد پس از انتخاب رشته سایر دانشگاه ها و از طریق سایت سنجش، آموزش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400

نتایج آزمون دکتری، معمولا در اواخر فروردین ماه اعلام می شود و داوطلبان می توانند وضعیت مجاز یا غیر مجاز بودن خود به انتخاب رشته را مشاهده نمایند. پس از اعلام نتایج آزمون دکتری، مطابق با جدول زمان بندی آزمون که در دفترچه ثبت نام دکتری وجود دارد، انتخاب رشته دانشگاه های سراسری آغاز می گردد. زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد، هر ساله پس از اتمام انتخاب رشته سایر دانشگاه ها و در حدود یک هفته بعد از اعلام نتایج اولیه آزمون آغاز می شود. داوطلبان جهت انتخاب رشته در 31 فروردین ماه 1400 می بایست به سایت انتخاب رشته دکتری آزاد  مراجعه نموده و پس از پرداخت هزینه انتخاب رشته دکتری آزاد اقدامات لازم دیگر را انجام دهند.

نحوه انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400

همانطور که گفته شد، داوطلبان می بایست پس از اعلام نتایج آزمون دکتری دانشگاه آزاد، در بازه زمانی که توسط سازمان سنجش، آموزش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد تعیین می گردد، به انتخاب رشته آزمون دکتری آزاد 1400 بپردازند و همچنین در صورت نیاز، در تاریخ مشخص نسبت به ویرایش انتخاب رشته دکتری آزاد خود اقدام کنند. حال برای انجام مراحل انتخاب رشته آزمون دکتری آزاد نیازمند به گذراندن مراحلی به شرح زیر می باشید.

 1. ابتدا به سامانه سنجش، آموزش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد، به نشانی azmoon.iau.ac.ir مراجعه فرمایید.
 2. سپس روی لینک فعال “انتخاب رشته داوطلبان آزمون دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد اسلامی” کلیک نمایید.
 3. در صفحه باز شده، کادر اول را با “کد دسترسی 7 رقمی انتخاب رشته دانشگاه آزاد مندرج در انتهای کارنامه اولیه دکتری” و در کادر دوم را نیز با “کد ملی یا کد 13 رقمی اتباع خارجی” پر کنید و گزینه “ورود” را انتخاب نمایید.
 4. در مرحله بعد، پس از اطمینان از صحت اطلاعات وارد شده، به “پرداخت” هزینه انتخاب رشته اقدام نمایید.
 5. پس از پرداخت مبلغ درج شده در صفحه انتخاب رشته دکتری آزاد 1400، می بایست کد رشته محل های مورد نظرشان را به ترتیب اولویت وارد نمایید و همچنین می توانید با استفاده از امکانات موجود در قسمت چپ صفحه، اولویت های خود را جابه جا، حذف و یا اضافه کنید.
 6. توجه داشته باشید که در صورت تکمیل انتخاب رشته یا ویرایش دکمه “ثبت نهایی” را بفشارید.
 7. بعد از تکمیل فرم انتخاب رشته یک کد رهگیری به داوطلب اختصاص داده می شود که داوطلب موظف به حفظ و نگهداری آن تا پایان اعلام نتایج نهایی دکتری می باشد. لازم به ذکر است امکان ویرایش انتخاب ها بعد از ثبت نهایی وجود دارد.

نکات قابل توجه در انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد 1400

تمامی داوطلبانی که در آزمون دکتری شرکت نموده و مجاز به انتخاب رشته شده اند، موظف اند پیش از انجام هرگونه اقدامی جهت انتخاب رشته، دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد را به طور کامل مطالعه کرده و از تمام جزئیات آن مانند میزان تاثیر سهمیه در انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، کد محل، کد رشته یا هر مورد دیگری، به طور کامل مطلع گردند. سعی کردیم در ادامه به برخی از این نکات و جزئیات که ذکر آن ها خالی از لطف نمی باشد، بپردازیم.

 • داوطلبان جهت انتخاب رشته دانشگاه آزاد می بایست کد شناسه انتخاب رشته، که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور در کارنامه اولیه بیان می شود، استخراج کرده و متناسب با آن به انتخاب رشته در این دانشگاه ها بپردازند.
 • انتخاب رشته برای متقاضیان جهت پذیرش در دانشگاه آزاد، با پرداخت هزینه انتخاب رشته دکتری آزاد امکان پذیر است. این مبلغ در سال گذشته معادل با 61 هزار تومان بوده است که انتظار می رود در سال 1400 با افزایش مبلغ آن مواجه شویم. پرداخت آن تنها توسط درگاه اینترنتی سایت مرکز سنجش، آموزش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir صورت می گیرد.
 •  با توجه به این که هزینه پرداختی داوطلبان به منظور انتخاب رشته دانشگاه آزاد به هیچ وجه قابل استرداد نمی باشد، توصیه می گردد از تمام ضوابط انتخاب رشته، آگاهی کامل داشته و سپس در راستای آن، اقدامات لازم را انجام دهید.
 • درصورتی که داوطلب به منظور انتخاب رشته، در موعد مقرر به سامانه مربوطه مراجعه نکند، به منزله انصراف وی از دانشگاه بوده و پس از پایان یافتن مهلت انتخاب رشته، امکان انجام این فرآیند و معرفی به موسسات و دانشگاه ها جهت مصاحبه، امکان پذیر نخواهد بود.
 • تعداد انتخاب هایی که یک متقاضی جهت انتخاب رشته داشگاه های آزاد می تواند داشته باشد 80 کدرشته است.
 • لازم است بدانید که تنها، ذکر عبارت “مجاز” یا “غیرمجاز” در کارنامه دکتری، به منزله قبولی قطعی فرد در دانشگاه ها نمی باشد. داوطلبانی که در آزمون دکتری موفق به کسب حد نصاب نمره آزمون و مجاز به انتخاب رشته شده باشند، در زمان اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد آن ها، دعوت شدن و یا نشدن به مصاحبه دکتری آزاد، ذکر می شود که داوطلبان، درصورت دعوت به آن و سپری شدن موفقیت آمیز جلسه مصاحبه، می توانند در دانشگاه مورد نظر ثبت نام نمایند و به تحصیل بپردازند.
 • معرفی داوطلبان برای مصاحبه حضوری به کسب حد نصاب نمره علمی لازم از لیست انتخابی آن ها بستگی دارد.
 • در رابطه با نحوه دعوت به مصاحبه متقاضیان تحصیل در دانشگاه های آزاد، لازم است بدانید که پس از انتشار نتایج انتخاب رشته باید به سامانه azmoon.iau.ac.ir مراجعه کرده و ضمن اعلام آمادگی خود برای مصاحبه، هزینه مصاحبه دکتری آزاد را واریز نمایید. درصورتی که این اعلام آمادگی در زمان معین صورت نگیرد، به منزله انصراف خواهد بود.

با توجه به تمام آن چه گفته شد، پیشنهاد می شود از اخبار مربوط به تکمیل ظرفیت دکتری دانشگاه آزاد غافل نمانید. چرا که مجددا امکان آغاز جذب دانشجو دکتری در دانشگاه های آزاد وجود دارد زیرا عده ای از دانشجویان پذیرفته شده در آزمون، به دلایل مختلف اقدام به انجام انتخاب رشته در سایت مذکور نمی نمایند. درصورتی که در رابطه با هر یک از موارد مربوط به مقطع دکتری در دانشگاه های آزاد مانند شهریه دکتری آزاد، ویرایش انتخاب رشته دکتری آزاد  و موارد دیگر سوال و شبهه ای دارید، می توانید بر روی لینک های مرتبط کلیک کرده و به تکمیل اطلاعات خود بپردازید. همچنین شما می توانید به جهت داشتن انتخاب رشته ای مناسب و اصولی از نرم افزار انتخاب رشته دکتری استفاده نمایید.

 

سوالات متداول

1- انتخاب رشته مقطع دکتری آزاد سال 1400 در چه زمانی انجام می شود؟

این فرآیند در تاریخ 31 فروردین ماه انجام می گیرد.

2- آیا احتمال تمدید زمان انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد در سال 1400 وجود دارد؟

معمولا این زمان به منظور انجام روند تکمیل انتخاب رشته بازماندگان در نظر گرفته می شود.

3- انتخاب رشته آزمون دکتری دانشگاه آزاد از طریق چه سایتی قابل انجام می باشد؟

فرآیند مربوط به انتخاب رشته دکتری آزاد، از طریق سامانه سنجش، آموزش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد به نشانی azmoon.iau.ac.ir انجام می شود.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره تخمین رتبه