چهارشنبه , خرداد ۲ ۱۳۹۷
تماس با برترین مشاوران زبان خارجی
تماس از طریق تلفن ثابت 9099071647 - 9099072938
خانه / کنکور / میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97
میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره  میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

آگاهی از میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 یکی از مواردی است که برای تمامی داوطلبان در کنکور سراسری و آزاد از اهمیت بسیاری برخوردار است.به همین دلیل با توجه به بازه زمانی کوتاهی که تا برگزاری کنکور سراسری 97 باقی مانده است و هنوز داوطلبان در خصوص میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 اطلاعات کافی را ندارند تصمیم گرفتیم تا در این مقاله به طور اختصاصی به بررسی میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور بپردازیم تا شما داوطلبان آگاهی کامل را نسبت به میزان سهمیه ها بدست آورید.

چند نوع سهمیه کنکور داریم ؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که هر یک از داوطلبان در آزمون سراسری (بر اساس مصوبات مراجع ذیصلاح) از سهمیه مشخصی برخوردار هسـتند که این سهمیه بر اساس اطلاعاتی که داوطلبان در فرم تقاضانامه ثبت نامی تکمیل کرده اند، در کارنامـه اولیه آن ها درج خواهد شد. میزان ظرفیت اختصاص یافته به سهمیه ها بر اساس نسبت شرکت کنندگان سهمیه بندی مناطق است. این سهمیه شامل سهمیه مناطق (منطقه یک، منطقه دو و منطقه سه) سهمیه خانواده شهداء، سهمیه ایثارگران و رزمندگان است.که در جدول زیر میزان سهمیه ها رامشخص کرده ایم.

میزان تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری و آزاد 97

همانطور که می دانید در تقسیمات کشوری که توسط وزارت کشور تعیین شده است، کشور دارای استان، شهر،بخش و زیـربخش یا دهستان می باشد.اما آنچه که به عنوان سهمیه نهایی داوطلبان محسوب می شود و در قبولی آنان در انتخاب رشته کنکور سراسری 97 و آزاد تعیین کننده خواهد بود، بخش محل تحصـیل سه سال آخر متوسطه (برای داوطلبان نظام قدیم) و بخش اخذ مدرک پیش دانشگاهی و دو سال آخر متوسطه (برای داوطلبان نظـام ترمـی واحدی یا سالی – واحدی) می باشد.بنابراین آن دسته از داوطلبانی که در فرم ثبت نامی خود در آزمون سراسری،سهمیه ثبـت نامی مناطق را انتخـاب کرده اند، بر اساس سه سال آخر بخش محل تحصیل دارای سهمیه نهایی منطقه یک، دو یا سه خواهند شد.

**سایر منـاطقی کـه در جداول شماره 2 و 3 ارائه نشده اند، دارای سهمیه منطقه سه هستند**

به نکات زیر توجه فرمایید:

 • در صورتی که داوطلبی یک سال از سال های آخر تحصیل را در یکی از مناطق و دو سال دیگر را در مناطق دیگری گذرانده باشد منطقه ی مرفه تر به عنوان منطقه ی اصلی او انتخاب می شود.
 • بر اساس بخش محـل تحصـیل سال اول، دوم و سوم هنرستان، فارغ التحصیلان کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای دارای یکی از سهمیه های منطقه یک، دو یا سه خواهند بود. 
 • چنانچه داوطلبی 2 سال آخر تحصیل خود را در خارج از کشور گذرانده اند جزو منطقه 3 محسوب خواهد شد.
 • داوطلبان دارای معلولیت (نابینا، ناشنوا، نیمه بینا، نیمه شنوا و معلول جسمی حرکتی) جزو منطقه 3 محسوب می شوند.

.

میزان تاثیر سهمیه های ایثارگران ،رزمندگان و خانواده شهدا در کنکور سراسری و آزاد 97

سهمیه ایثارگران: همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آنان، جانبازان، همسر و فرزندان جانبازان با جانبازی 25 درصد به بالا، جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شوند و تـابع ضـوابط مربوط بـه سهمیه ایثارگران هستند. خانواده جانبازان زیر 25 درصد و رزمندگانی که کمتر از 6 ماه در جبهه حضور داشته اند نیز مشمول سهمیه ایثارگران می گردند. ظرفیت اختصاصی برای این دسته از داوطلبان 25 درصد از ظرفیت هر کدرشـته محـل است و حدنصاب نمره این داوطلبان 80 درصد نمره گزینش آزاد برای تمامی رشته های تحت پوشـش وزارت بهداشت (رشته هایی که در دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می شوند) و 70 درصد نمره گزینش آزاد برای سایر رشته هاست.

سهمیه رزمندگان: رزمندگان (در صورت حداقل شش ماه حضور در جبهه) جزو سهمیه رزمندگان محسوب می شوند و تابع ضوابط مربوط به سهمیه رزمندگان هستند. حدنصاب نمره برای این داوطلبان 75 درصد نمره گزینش آزاد در رشته محل مورد نظر است.

سهمیه خانواده شهدا: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید جزو سهمیه خانواده شهدا محسوب می شوند و تابع ضـوابط مربوط به سهمیه خانواده شهدا هستند.

 •  داوطلبان مشمول سهمیه رزمندگان سپاه پاسداران و وزارت جهاد کشاورزی از سـال 68 به بعد و داوطلبان مشمول سهمیه های رزمندگان و ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران از سال 76 به بعد،تنها یک مرتبه می توانند با استفاده از سهمیه مربوط در رشته های تحصیلی دوره روزانه پذیرفته شوند. این داوطلبان مجاز به استفاده مجدد از سهمیه نخواهند بود.
 • داوطلبانی که با استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران در دوره های نوبت دوم (شـبانه)، پیام نور، غیرانتفـاعی، نیمه حضوری، مجازی و پردیس های خودگردان آزمون سراسری پذیرفته شوند، در صـورت انصراف از قبولی اولیه، منحصراً یک بار دیگر مجاز به استفاده از سهمیه مذکور خواهند بود.

سهمیه گزینش آزاد: در کلیه کد رشته محل ها، انتخاب کنندگان بدون توجه به سهمیه و گزینش بـومی، صرفاً براساس نمره مرتب شده و نمره آخرین نفر پذیرفته شده هرکد رشته محل که صرفاً براساس ظرفیت آن کد رشته محل تعیین می شود، نمره گزینش آزاد نامیده می شود.

 • مثال : در صورتی که یک داوطلبی که در منطقه 3 یکی از استان ها زندگی می کند و بومی آن استان است،بخواهد رشته مهندسی برق دانشگاه های اطرف استان خود را انتخاب کند، نوع گزینش بومی این داوطلب ناحیه ای بوده و با سایر داوطلبان منطقه 3 رقابت خواهد کرد. اما اگر این داوطلب خواستار شرکت در دانشگاه های دیگر استان ها در منطقه 2 باشد ، از آنجا که بومی و ناحیه ای این استان ها نیست باید در سهمیه گزینش آزاد با سایر داوطلبان به رقابت بپردازد.
 • با تصویب قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، میزان سهمیه ایثارگران از 20 به 25 درصد افزایش پیدا می کند. همچنین حدنصاب نمره شرکت کنندگان ایثارگر در رشته های تحت پوشش وزارت بهداشت از 80 به 70 درصد نمره آزاد کاهش پیدا خواهد کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره  میزان تاثیر سهمیه ها در کنکور سراسری و آزاد 97 با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.شماره تماس از طریق تلفن های ثابت در سراسر کشور – 9099072938

سوالات خود را در بخش نظرات با ما درمیان بگذارید…

۱۵ نظر

 1. با سلام
  من دانشجوی ترم هشت مکانیک دانشگاه کردستان هستم
  و مدت یک سال هستش که تهران زندگی میکنم
  میخواستم بدونم من اگر بازم بخوام کنکور سراسری شرکت کنم میتونم از سهمیه دانشگاه دولتی استفاده کنم یا خیر؟
  و اینکه برای تعیین منطقه در کنکور محل زندگی الان من مهمه یا محل اخذ دیپلمم؟

 2. سلام من با سهمیه معلولین خودم در کنکور ۹۷ شرکت کردم میخوام بدونم به غیر از سهمیه منطقه سه ویژگی دیگه ای هم برای معلولین وحود داره ؟

  • باسلام خیر، سهمیه ی ارایه شده برای معلولین همان سهمیه منطقه ی سه است.

  • سلام و خسته نباشید
   من برا اولین بار در کنکور ارشد با اینکه نوع معلولیتم کم شنوا بود اما نوع سهمیه برام آزاد زده شده بود الان میخواستم بدونم برا من سهمیه بهزیستی اعمال میشه و تاثیری توو قبولی بنده داره!؟ پیشاپیش سپاس

   • باسلام شما میتوانید در زمان انتخاب رشته نوع سهمیه ی خود را وارد کنید تا برایتان اعمال شود و در غیر این صورت (وارد نکردن سهمیه ی خود)، برایتان اعمال نمیشود.

 3. سلام
  من با سهمیه معلولیت خودم در کنکور ۹۶شرکت کردم
  آیا میتونم تو کنکور ۹۷ هم از سهمیه ام‌استفاده کنم‌ یا نه؟

  • با سلام. بله سهمیه معلولین رو شما هرسالی که بخوای در کنکور سراسری شرکت کنی میتونی ازش استفاده کنی.موفق باشید.

 4. سلام من برادر شهید هستم در رشته تجربی کنکور ۹۷ چند درصد سهمیه دارم؟

 5. سلام.آیا برادرشهید در آزمون دکتری دانشگاه آزاد سهمیه دارد؟ باتوجه به اینکه در مقطع کارشناسی یکبار از سهمیه استفاده کرده است؟

 6. سلام من کنکور ۹۶ دانشگاه ازاد پزشکی شرکت کردم ولی مردود شدم با احتساب سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری . سال ۹۷ هم بخوام دوباره شرکت کنم میخواستم ببینم سهمیه م دوباره اعمال میشه یا نه ممنون میشم جواب بدین.

 7. سلام من سال دوم منطقه دو خوندم سال سوم و چهارم منطقه سه خوندم میخواستم ببینم برای سهمیه کدوم منطقه شامل میشه؟

 8. سلام خدمت شما.
  من میتونم از هم از سهمیه ۵درصدی ایثارگران استفاده کنم هم از سهمیه منطقه دو.به نظر شما بهتر است از کدام سهمیه خود استفاده کنم و کدام سهمیه بهترین تاثیر را در رشته و دانشگاه من خواهد داشت؟

 9. سلام ببخشید فرزندان رزمندگان با ۲سال حضور در جبهه میتوانند از سهمیه رزمندگان استفاده کنند یا فقط خود رزمندگان میتوانند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *