تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سراسر کشور - 9099071647
- 9099071647
خانه / کنکور / آیا کنکور حذف می شود!؟

آیا کنکور حذف می شود!؟

سرنوشت حذف کنکور 98
آیا کنکور حذف می شود!؟ 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آیا کنکور حذف می شود!؟ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

طی سال های گذشته حذف کنکور سراسری به یکی از بحث های داغ بین دانش آموزان تبدیل شده است. سال 1386 قانون حذف کنکور به تصویب رسید ولی تاکنون این قانون اجرایی نشده است و این آزمون همچنان پابرجا می باشد. در واقع کنکور سراسری به یک معضل در کشور تبدیل شده است و هر سال دانش آموزان پشت کنکوری با آن درگیر می باشند. تقریبا سالانه حدود 8 هزار میلیارد تومان گردش مالی کنکور سراسری از طریق کلاس های کنکور و برگزاری انواع آزمون ها و … می باشد. شاید یکی از دلایل حذف نشدن کنکور این است که هنوز جایگزین مناسبی برای گردش مالی پیدا نکرده اند. البته قرار بر این بود که در صورت حذف کنکور ، سوابق تحصیلی داوطلبان ملاک سنجش قرار گیرد ولی سازمان سنجش معتقد است سوابق تحصیلی داوطلبان از استاندارد کافی برخوردار نیست و نمی‌توان با تکیه بر آن سنجش عادلانه و مناسبی را انجام داد.

با توجه به مصوبات جدید سازمان سنجش کشور ، پذیرش 85 درصد از رشته های دانشگاه سراسری به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی انجام می پذیرد.

سرنوشت کنکور 98

از آن جا که ثبت نام کنکور سراسری 98 انجام نشده است ، اکنون سرنوشت کنکور به یکی از سوالات پر تکرار دانش آموزان از مشاروان مرکز ایران مشاوره تبدیل شده است. چون نظام آموزشی به نظام 3 – 3 – 6 تغییر یافته است بنابراین یک گام بزرگ برای حذف کنکور برداشته شده است ولی در رابطه با کنکور 98 فقط یک چیز می توان گفت و آن این است که به دلیل تغییر نظام آموزشی به 3 -3 – 6 و حذف شدن  پیش دانشگاهی ، سوال ها از مقاطع سال دهم، یازدهم و دوازدهم برای کنکور طرح می گردد و به احتمال زیاد کنکور در سال 98 نیز همچنان باقی خواهد بود اما بنا بر مصوبات جدید سازمان سنجش کشور ، پذیرش 85 درصد از رشته های دانشگاه سراسری به صورت بدون کنکور و براساس سوابق تحصیلی انجام می پذیرد. همچنین نکته قابل ملاحظه ای که وجود دارد این است که سازمان سنجش برای سال 98 دو نوع سوال برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید طراحی خواهد کرد.

ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری 98 

همانطور که پیش تر گفته شد بر اساس اطلاعیه منتشر شده از سوی سازمان سنجش ، پذیرش حداقل 85 درصد از رشته های دانشگاه سراسری به صورت بدون کنکور و بر اساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم می باشد. این بدان معنا است که داوطلبان می توانند بدون حضور در جلسه کنکور ، انتخاب رشته خود را انجام داده و بعد از اعلام نتایج در صورت پذیرش می توانند وارد دانشگاه شوند. ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری به این صورت است که داوطلبان می بایست بعد از اعلام فراخوان ، مدارک مورد نیاز خود با رعایت قوانین و مقررات مربوطه (سهمیه ، مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی) به دانشگاه و یا موسسات مورد نظر ارسال نموده و بعد از بررسی های لازم توسط شورای آموزش عالی ، نتایج آن منتشر می گردد. پذیرش بدون کنکور دانشگاه های سراسری در دو بازه زمانی انجام می گردد که می توانید برای اطلاع از هر بازه زمانی ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

 • پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی برای بهمن ماه 97: داوطلبان می توانند در صورت داشتن شرایط لازم ، جهت ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری از تاریخ 29 دی لغایت 6 بهمن ماه اقدام نمایند. لازم به ذکر است که نتایج انتخاب رشته این دسته از داوطلبان از تاریخ 6 الی 10 بهمن توسط سایت سازمان سنجش منتشر می گردد.
 • پذیرش صرفا براساس سوابق تحصیلی برای مهر ماه 98: داوطلبان می توانند در صورت داشتن شرایط لازم جهت ثبت نام و انتخاب رشته بدون کنکور دانشگاه سراسری از تاریخ 20 اسفند لغایت اوایل مرداد ماه اقدام کنند.
نکته: داوطلبانی که در پذیرش براساس سوابق تحصیلی شرکت نموده اند نیازی نیست در زمان ثبت نام کنکور سراسری ، اقدام به ثبت نام کنند مگر اینکه علاقمند به تحصیل در رشته های با کنکور دانشگاه سراسری باشند.

چرا حذف کنکور تاکنون به تعویق افتاده است؟

دلیل به تعویق افتادن حذف کنکور پیدا نکردن جایگزین مناسب به جای کنکور است ، به همین دلیل در این قسمت مشکلات پیش روی حذف کنکور و دلایل به تعویق افتادن حذف کنکور را بیان می کنیم. مثلا اگر بخواهند ملاک پذیرش را به جای آزمون از طریق سوابق تحصیلی دانش آموزان قرار دهند چون هر ساله بیش از هزار دانش آموز در دوران دبیرستان موفق به اخذ دیپلم با معدل 20 می گردند اگر تمامی این دسته از داوطلبان متقاضی رشته های پرطرفداری همچون پزشکی و مهندسی برق و … باشند ، امکان پذیرش این تعداد داوطلب وجود ندارد.

مثلا فکر کنید 600 نفر متقاضی تحصیل در رشته دندانپزشکی دانشگاه تهران باشند!!! یکی از دیگر از مشکلات پیش روی حذف کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی این است که امکان دارد معلم و یا مدیران مدارس از آن جا می دانند نمرات دانش آموزان در تعیین سرنوشت آنان موثر است در نتیجه امتحانات را آسان برگزار نمایند که در این صورت نیز اولا عدالت برقرار نخواهد شد و در ثانی تعداد داوطلبان با معدل بالا افزایش می یابد و این همان مشکلی که در ابتدای این مقاله مطرح کردیم را به وجود می آورد.

یکی دیگر از مشکلات این است که وقتی تعداد داوطلبان با معدل بالا زیاد باشد و تعداد زیادی متقاضی تحصیل در یک دانشگاه خاص باشند بنابراین دانشگاه ها جهت گزینش آن ها یک آزمون ورودی برگزار می کنند که در این صورت نیز داوطلبان به جای شرکت در یک آزمون ممکن است مجبور شوند در آزمون ورودی چند دانشگاه مختلف شرکت نمایند تا بلکه موفق به اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های مورد علاقه خود گردند.

حذف تکمیل ظرفیت از کنکور

لازم به ذکر است که یکی دیگر از تصمیمات شورای سنجش و پذیرش ، حذف مرحله ی تکمیل ظرفیت کنکور سراسری می باشد. در سال های گذشته پس از مشخص شدن نتایج نهایی کنکور دانشگاه هایی که در برخی کد رشته ها دارای ظرفیت خالی بودند اقدام به ارائه لیست رشته های دارای ظرفیت می نمودند و این فرصت را در اختیار داوطلبان قرار می دادند که مجددا شانس خود را جهت قبولی در کد رشته محل مورد علاقه خود امتحان نمایند.

با توجه به تغییر روند برگزاری کنکور و پذیرش دانشگاه ها هیچ اطلاع دقیقی از وجود تکمیل ظرفیت در دسترس نمی باشد ، در صورت انتشار اطلاعیه ای مبنی بر انجام تکمیل ظرفیت دانشگاه های سراسری از طریق همین صفحه اطلاع رسانی می گردد.

از چندین سال قبل خبری مبنی بر حذف کنکور سراسری ذهن بسیاری از داوطلبان پشت کنکور را به خود مشغول کرده است. در رابطه با کنکور سراسری باید بگویم که هنوز به صورت کامل حذف نشده ولی پذیرش اغلب رشته ها در سال 98 برای دانشگاه های سراسری (85 درصد از رشته ها) به صورت بدون کنکور خواهد بود. ثبت نام رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری برای دو نوبت بهمن 97 و مهر 98 می باشد که ثبت نام برای نوبت بهمن از تاریخ 29 دی آغاز و تا 6 بهمن ماه نیز ادامه خواهد داشت. همچنین ثبت نام نوبت مهر از 20 اسفند تا مرداد ماه انجام می شود. جهت اطلاع از ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری و لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری کلیک کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره آیا کنکور حذف می شود!؟ با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 1 بامداد از طریق تلفن های ثابت –
تماس از سراسر کشور 9099071647
تماس از استـان تهران 9092305538
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴۰ نظر

 1. Avatar

  سلام آیا پشت کنکوریا میتونن هم توی کنکور سراسری شرکت کنند و هم برای پذیرش بدون کنکور ثبت نام کنند???

  • ایران مشاوره

   باسلام
   داوطلبانی که تمایل به پذیرش در رشته های صرفاً با سوابق تحصیلی (بدون آزمون ) دارند نیازی به ثبت‌نام و شرکت در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ نخواهند داشت.

 2. Avatar

  سلام مدیر…بالاخره کنکور حذف شده یا نه؟؟؟منظورم همون ۸۵درصده…با معدل ۱۷میشع یه رشته خوب قبول شد؟؟کی کارنامه تعیین رشته ها میاد؟

 3. Avatar

  سلام . امروز ۲۵ دی هست چرا رشته های بدون کنکور در دسترس نیس؟؟؟؟؟

 4. Avatar

  واسه پزشکی معدل باید چند باشه؟؟؟؟؟؟

 5. Avatar

  سلام لطفا جواب بدید خیلی مهمه برام
  توی کنکور سال بعد (سال ۹۸) هم دانشگاه ها ۸۵% با سوابق تحصیلی پذیرش میکنن یا نه؟ اگه کنکور برگذار بشه بازم با سوابق تحصیلی میشه رفت داشگاه؟ دانشگاه فرهنگیان هم بین اون ۸۵% هست یا نه؟

 6. Avatar

  سلام مشاور عزیز با معدل ۱۸ میشه رفت فوریتهای پزشکی ینی مشکلی نداره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام
   در صورت ارائه شدن رشته فوریت های پزشکی در لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه های روزانه، شبانه و یا دانشگاه آزاد می توانید بر اساس سوابق تحصیلی و معدل کتبی دیپلم ثبت نام نمایید.

 7. Avatar

  سلام آیا تا سال ۱۴۰۱ کنکور حذف میشه یا نه ؟

 8. Avatar

  سلام من امسال نهم هستم آیا کنکور برای من برداشته میشود و اگرد برداشته میشود نمرات متوسطه ی اول هم تاثیر دارد ؟

 9. Avatar

  سلام ایا دانشگاه فرهنگیان از طریق کنکور سراسری پذیرش دارد یا از طریق سوابق تحصیلی

 10. Avatar

  توروخدا این کنکور رو امسال حذف نکنید ما رشته های انسانی امیدمون به همین کنکور هست

 11. Avatar

  سلام من یک دانش آموز کلاس دوازدهم هستم و رشته موردعلاقه ام که میخواهم در داشنگاه بخوانم پرستاریه و معدل سال اول و دومم هردو ۱۴ بوده لطفا راهنمایی کنید که چکارکنم؟؟؟ممنون

 12. Avatar

  آیا دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی یا با کنکور پذیرش خواهد کرد

 13. Avatar

  آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 14. Avatar

  آیا پذیرش دانشجو دانشگاه فرهنگیان باسوابق تحصیلی خواهد شد یا با کنکور

 15. Avatar

  سلام بنظرتون برای قبولی در یک دانشگاه سراسری خوب در رشته های زبان حداقل چه معدلی لازمه؟

 16. Avatar

  با سلام
  میخاستم بدون کنکور برای دانشگاه فرهنگیان هم حذف میشه؟

 17. Avatar

  باسلام
  میخاستم بدونم کنکور برای دلنشگاه فرهنگیان هم حذف میشود؟

 18. Avatar

  با سلام و خسته نباشی
  با توجه به خبری که در مورد ثبت نام بدون کنکور در بهمن ماه ۹۷ بیان شد
  برای ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷ هم همین خبر در جریان هست یا این خبر فقط برای دوره کارشناسی میباشد؟
  با سپاس

 19. Avatar

  سلام
  برای رشته های پزشکی و دندان که کنکور دارند معدل نهایی پایه دوازدهم فقط محسوب می شود یا کل ۳ سال؟

 20. Avatar

  میشه دربارهی کنکور توضیح دهید

 21. Avatar

  سلام.من دانشجوی ترم ۳ دانشگاه ازاد هستم.ایا من هم میتوانم برای ورودی بهمن دانشگاه سراسری اقدام کنم؟

 22. Avatar

  سلام.آیا کنکور برای رشته تجربی هم حذف میشه؟

 23. Avatar

  با سلام..با معدل ۱۷ میشه رشته روانشناسی تحصیل کرد؟

 24. Avatar

  خواهش میکنم کنکوروحذف نکنیداین دیگه چه وضعشه وسط سال اینومیگیدکه مانظام قدیمی هابرای کنکورمیخوندیم ودل خوشی مون این بودکه امسال دوباره کنکوربدیم

 25. Avatar

  آخه چراکنکوروحذف کردین همه ی امیدمونوازدست دادیم توروخداحذف نکنین…

 26. Avatar

  سلام . کنکور برای همه ی رشته ها برداشته میشه ؟؟؟؟؟ یا رشته های پزشکی و مهندسی و داروسازی کنکور دارن؟؟؟

 27. Avatar

  سلام
  ازنظرمن کنکورباید حذف شه و فقط آزمون ورودی واسه داشنگاه ها بمونه
  اگه قرار باشه کنکور مشخص کنه که قراره کجا و کدوم دانشگاه درس بخونیم پس دیگه نیازی نیست۳سال دوره ی دومو بخونیم یا اگرم بخونیم خیلی سخت نگیریم چون میدونیم ی کنکوری هست ک اگ خوب بشینی تو ی سال درس بخونی جای خوبی قبول میشی و این قضیه واسه افرادی ک سعی میکنن ۳سال دوره ی دومو درس بخونن واقعن بی انصافیع چون ب معدل توجه نمیشه….
  چند وقت بعد گفتن که دانش اموزان برحسب۳۰%ازمعدل نمرات و نتیجه ی کنکور محاسبه میشن…ولی ب نظر من اون۳سال خیلی بیشتر ارزش داره و امیدوارم انتخاب دانش اموزان۷۰%از معدل نمرات باشه….
  باتشکر…

 28. Avatar

  سلام ببخشید من دانش آموز پایه دوازدهم حسابداری هستم . برای کنکور خیلی تلاش کردم ولی با این اخبارا و مطالبی که تو سایت ها گذاشتن انگاری که قراره همه زحمتام به باد بره
  میخواستم بدونم کنکور برای سال ۹۸ اجرا میشه یا نمیشه
  اگه قراره اجرا بشه به تلاش خودم ادامه بدم اگه نه که خودمو درگیر نکنم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   طبق آخرین اخبار منتشر شده از سوی سازمان سنجش کنکور سراسری برای سال ۹۸ اجرا خواهد شد و شما میتوانید شرکت کنید.

 29. Avatar

  به نظرتون در سال ۹۹ کنکور برداشته میشود جوری که در سایت ها نوشت گفته شده حتما برداشته میشود

 30. Avatar

  سلام مشاور جون اگه کنکور برداشته بشه براسال ۹۹ معدل ۱۸ به بالا میتونن حقوق بخونن

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   کنکور در حال حاضر برقرار است. و هنوز جایگزین مناسبی برای کنکور مشخص نشده است. و اطلاعیه مشخصی در دسترس نمی باشد. اگر بنابر این باشد که با معدل پذیرش صورت بگیرید هرچه معدل بالاتر باشد شانس پذیرش بالاتر خواهد بود.

 31. Avatar

  سلام ایا معدل ۱۸برای پذیزش دانشگاه فرهنگیان مشکل دارد

 32. Avatar

  باسلام
  من دانشجو مهندسی شیمی هستم و ورودی ۹۶٫
  میخواستم بدونم اگه انصراف بدم تو کنکور ۹۸ چقدر احتمال داره سوالات برای من از نطام قدیم میاد؟

  • ایران مشاوره

   باسلام باتوجه به اینکه در سال های قبل نیز این اتفاق افتاده است و ۲سری سوال بین شرکت کنندگان توضیع شد احتمال اینکه سال۹۸ نیز این اتفاق بیفتد، وجوددارد

 33. Avatar

  سلام من دیپلم مدیریت خانواده رشته کارودانش رودارم میخواستم بدونم میشه بااین رشته تو کنکور زبان شرکت کرد؟

دریافت مشاوره