تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / مشاوره انتخاب رشته کنکور 1400

مشاوره انتخاب رشته کنکور 1400

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1400
مشاوره انتخاب رشته کنکور 1400

متقاضیان پس از ثبت نام در کنکور سراسری و شرکت در این آزمون می توانند نتایج کنکور سراسری خود را به صورت اینترنتی مشاهده نموده و در صورت کسب رتبه قبولی کنکور نسبت به انتخاب رشته خود اقدام کنند. مرحله انتخاب رشته مرحله ای است که ارزش و اهمیت آن در شرایطی با کنکور برابری می کند و یا حتی گاهی نیز بیشتر از آن است.

هر چه رتبه داوطلب بهتر باشد، انتخاب رشته به همان میزان حساس تر و مهم تر می شود. این مرحله برای داوطلبان کنکوری به دلیل سرنوشت ساز بودن آن بسیار حائز اهمیت بوده و ضروری است که داوطلبان با یک شیوه درست و اصولی، این فرآیند بسیار مهم را در موعد مقرر آغاز نمایند. 

نحوه انتخاب رشته، در آینده شغلی داوطلبان تاثیر مستقیم دارد و متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند، می بایست از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته از جمله زمان انتخاب رشته کنکور، نحوه صحیح انتخاب رشته، میزان تاثیر سهمیه ها، میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری و… مطلع باشند تا به بهترین وجه ممکن و بدون هیچ گونه اشتباه در انتخاب رشته، روند مربوطه را به انجام برسانند.

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سامانه سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری معمولا یک هفته پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری می باشد و آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند، می توانند فرآیند انتخاب رشته خود را در بازه زمانی مشخص انجام دهند. با توجه به تاریخ ذکر شده در دفترچه ثبت نام این آزمون، فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری سال 1400، در دهه دوم مرداد ماه انجام خواهد پذیرفت. همچنین معمولا مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 برای داوطلبان بازمانده از این مرحله در نظر گرفته می شود. در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص زمان دقیق انتخاب رشته و زمان تمدید کنکور سال 1400 مشخص نشده است اما شما می توانید به جهت اطلاع از جدیدترین خبرها در کانال تلگرام انتخاب رشته مرکز ایران مشاوره عضو شوید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

به منظور تسهیل روند انتخاب رشته شما داوطلبان عزیز، فایل دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری 99 در قسمت زیر قرار داده شده و لینک دفترچه انتخاب رشته گروه های آزمایشی سال 1400 نیز به محض انتشار آن ها در جدول فوق قرار داده می شود. شما عزیزان می توانید برای دانلود فایل دفترچه روی لینک های مربوطه کلیک کنید.

دفترچه های انتخاب رشته کنکور سراسری 
دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1400

(به محض انتشار دفترچه هر یک از گروه های آزمایشی، لینک مربوطه قرار داده خواهد شد.)

لازم به ذکر است، سازمان سنجش فرصتی را در اختیار داوطلبان قرار می دهد تا در مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری، کد رشته محل های مورد نظر خود را به صورت اینترنتی ثبت نمایند و یا کسانی که قبلا کد رشته های خود را درج کرده اند، نسبت به ویرایش انتخاب رشته سراسری خود اقدامات لازم را انجام دهند.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری

همانطور که می دانید به منظور ایجاد عدالت آموزشی برای کسانی که به امکانات لازم دسترسی نداشته اند، سازمان سنجش سهمیه های کنکور از قبیل سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه جانبازی، سهمیه خانواده شهدا و… برای داوطلبان واجد شرایط در نظر می گیرد که هر کدام با توجه به میزان درصد آن ها، تغییراتی را در نتایج کنکور داوطلب ایجاد می کنند. در این بخش نیز به بررسی برخی از این سهمیه ها می پردازیم.

سهمیه مناطق

شرکت کنندگانی که متقاضی استفاده از سهمیه مناطق هستند، با توجه به ملاک های زیر جزو یکی از سهمیه های مناطق 1، 2 و 3 محسوب می شوند و این سهمیه در کارنامه نتیجه اولیه آزمون آن ها لحاظ می شود. این نکات را نیز در نظر داشته باشید که:

 • داوطلبانی که دارای مدرک دیپلم نظام قدیم هستند، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دبیرستان یا هنرستان ملاک است.
 • برای متقاضیان نظام جدید آموزش متوسطه (ترمی واحدی یا سالی واحدی)، بخش محل اخذ مدرک تحصیلی دو سال آخر دبیرستان و دوره پیش دانشگاهی مدنظر می باشد.
 • در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق، متفاوت باشد (حتی یک سال از سه سال) سهمیه داوطلب بر اساس آن منطقه ای که مرفه تر و بالاتر است، در نظر گرفته می شود.
 • داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوسطه (سال دوازدهم یا پیش دانشگاهی) خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز در کارنامه داوطلبان تغییراتی را به وجود می آورد به این صورت که 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

شرط لازم برای استفاده از سهمیه 25 و 5 درصد، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد همان رشته و برای استفاده از سهمیه رزمندگان کسب 75 درصد نمره آخرین فرد مورد پذیرش الزامی می باشد. در صورتی که ظرفیت رشته ای با داوطلبان 25 درصدی پر نشود از داوطلبان 5 درصدی برای تکمیل ظرفیت استفاده می شود.

سهمیه بهیاری

حال ممکن است بعضی از متقاضیان که به عنوان بهیار در جامعه فعالیت می کنند و قصد قبولی در رشته پرستاری را دارند، این سوال برایشان ایجاد شود که میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری به چه صورت می باشد؟ این سهمیه به این صورت است که 5 درصد از ظرفیت رشته پرستاری به داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید رشته بهیاری که دارای 3 سال سابقه کاری مرتبط در مراکز درمانی می باشند، اختصاص می یابد.

منظور از رشته های کشوری، بومی، استانی و ناحیه ای چیست؟

رشته های کشوری ، بومی ، استانی و ناحیه ای

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود را با دقت بررسی کرده باشید، متوجه خواهید شد که در مقابل هر یک از رشته ها، یکی از 4 عبارت بومی، استانی، ناحیه ای و کشوری درج شده و ممکن است برای شما این ابهام به وجود آید که منظور از گزینش بومی، استانی، ناحیه ای و کشوری چیست؟

رشته های استانی

این رشته ها به طور متوسط در همه استان های کشور ارائه می شوند و دلیل پذیرش داوطلبان به این صورت، این است که برخی از بخش های کشور از نظر کاربردی، به متخصص های بومی استان نیاز دارند مانند انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان که به صورت بومی گزینی استانی انجام می شود.

رشته های کشوری

اگر رشته مورد نظر در هیچ یک از دو قطب همجوار ارائه نشود و فقط در چند استان به صورت ناهمگون و پراکنده موجود باشد، آن رشته کشوری است. ظرفیت پذیرش این رشته ها به نسبت میان داوطلبان دارای سهمیه مناطق، رزمندگان، ایثارگران و… کل کشور تقسیم می شود، برای مثال رشته بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران با ظرفیت 100 نفر به صورت کشوری ارائه می شود، از این 100 نفر 30 درصد یعنی 30 نفر به داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران اختصاص می یابد و مابقی بین سایر داوطلبان تقسیم می شود.

رشته های بومی، قطبی، ناحیه ای

اگر رشته ای در دانشگاه یک ناحیه از دو ناحیه همجوار موجود باشد، آن رشته قطبی است ولی رشته های ناحیه ای فقط در دانشگاه یک استان از چند استان همجوار ارائه می شوند. در رشته هایی که نوع گزینش در آن ها به صورت قطبی، ناحیه ای و یا استانی می باشد، حدود 20 درصد از ظرفیت به داوطلبان آزاد و 80 درصد از ظرفیت بین داوطلبان هر یک از سهمیه های مناطق 1، 2، 3 و سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا در منطقه مربوطه (قطب، ناحیه، استان) تقسیم بندی می شود.

برای مثال رشته مهندسی صنایع با ظرفیت پذیرش 100 نفر در دانشگاه امیرکبیر به صورت قطبی ارائه می شود، در این صورت 20 درصد یعنی 20 نفر به داوطلبان آزاد (غیرقطبی) و 80 درصد نیز به داوطلبان قطبی اختصاص می باید که از این 80 درصد، 30 درصد یعنی 24 نفر ویژه داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران است.

نواحی بومی

استان های تابعه

ناحیه یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی
ناحیه دو آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل
ناحیه سه اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان، کرمان
ناحیه پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان
ناحیه شش کردستان، کرمانشاه، همدان
ناحیه هفت ایلام، خوزستان، لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی
ناحیه نه گلستان، گیلان، مازندران

 

قطب های بومی

استان های تابعه

قطب یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی، گلستان، گیلان، مازندران
قطب دو سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی
قطب سه آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان
قطب چهار اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، یزد، خوزستان، لرستان
قطب پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان

منظور از رشته های متمرکز و متمرکز دارای شرایط خاص چیست؟

داوطلبان می توانند با توجه به گروه آزمایشی خود نسبت به انتخاب رشته انسانی، انتخاب رشته تجربی، انتخاب رشته ریاضی و یا انتخاب رشته کنکور هنر و انتخاب رشته کنکور زبان انگلیسی اقدام نمایند اما ممکن است با عنوان هایی مانند “متمرکز”، “نیمه متمرکز” و… مواجه شوند. به طور کلی پذیرش در رشته های کنکور سراسری به 3 صورت متمرکز، متمرکز دارای شرایط خاص و صرفا براساس سوابق تحصیلی می باشد.

در رشته های متمرکز فقط رتبه کسب شده داوطلب ملاک قبولی در نظر گرفته می شود و در رشته های صرفا براساس سوابق تحصیلی بدون توجه به رتبه، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی معیار پذیرش است، اما رشته های متمرکز دارای شرایط خاص (نیمه متمرکز) رشته هایی هستند که داوطلب باید علاوه بر کسب رتبه مناسب، در مراحل مصاحبه رشته های نیمه متمرکز، آزمون عملی، معاینات پزشکی و… نیز نمره لازم را کسب کند.

همچنین در زمان برگزاری مصاحبه رشته های نیمه متمرکز، سوابق تحصیلی داوطلب نیز مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین پذیرش در رشته های متمرکز دارای شرایط خاص به نسبت سخت تر از سایر رشته ها می باشد.

نکات مهم

 • در زمان انتخاب رشته داوطلبان محدودیتی از نظر تعداد برای انتخاب رشته های متمرکز دارای شرایط ندارند ولی در نهایت و در صورت کسب حدنصاب نمرات، حداکثر برای مصاحبه دو رشته محل دعوت خواهند شد.
 • در صورتی که اولویت شما پذیرش در رشته های متمرکز دارای شرایط است، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا درصورتی که رتبه شما مناسب باشد، برای مصاحبه دعوت شوید. (در صورتی که از رشته های متمرکز در انتخاب های اول خود قرار دهید و نمره لازم را نیز داشته باشید، در همان رشته پذیرفته می شوید و دیگر برای مصاحبه رشته متمرکز دارای شرایط دعوت نخواهید شد.)

معرفی دوره های و آشنایی با دانشگاه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری

توضیحات بخش های مختلف کارنامه اولیه کنکور سراسری

پس از دریافت نتایج آزمون سراسری از سایت سازمان سنجش آموزش کشور، با بخش های مختلفی مثل رتبه کل در سهمیه، آخرین رتبه مجاز و… رو به رو خواهید شد اما سوال اینجاست که رتبه کشوری در کارنامه کنکور سراسری چیست؟ یا رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟ در ادامه این مقاله به طور مختص به این سوالات پاسخ خواهیم داد، همچنین برای کسب اطلاعات کامل می توانید بر روی لینک های بالا کلیک کنید.

رتبه در سهمیه در هر زیرگروه

هر یک از گروه های آزمایشی دارای چند زیر گروه می باشند که در زمان اعلام نتایج و انتشار کارنامه اولیه، برای هر یک از زیر گروه ها یک رتبه معین اعلام می شود. برای مثال رشته پزشکی در زیر گروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد و در صورتی که این رشته را انتخاب کنید رتبه در زیر گروه 1 شما معیار برای پذیرش قرار می گیرد.

رتبه کشوری در هر زیرگروه

در هر یک از زیر گروه ها یک رتبه کشوری نیز وجود دارد و این رتبه تنها برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر گذار است. برای مثال داوطلب رشته ریاضی در صورتی که رشته مهندسی برق دانشگاه آزاد را انتخاب کند، رتبه کشوری کسب شده در زیر گروه یک او مورد بررسی قرار می گیرد.

رتبه کل در سهمیه

این رتبه ماکزیمم نمره کل زیرگروه های هر داوطلب می باشد و فقط جهت اطلاع داوطلب درج گردیده است، زیرا برای انتخاب رشته فقط باید به رتبه در سهمیه و رتبه کشوری در هر یک از زیر گروه ها توجه شود.

آخرین رتبه مجاز

این بخش مربوط به رتبه آخرین فرد مجاز برای انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم می باشد و در صورتی که رتبه کل شما در سهمیه، بیشتر از رتبه آخرین فرد مجاز به انتخاب رشته باشد، نمی توانید انتخاب رشته دانشگاه روزانه و نوبت دوم را انجام دهید.

وضعیت مجاز بودن برای انتخاب رشته

 در صورتی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و… باشد، عبارت مجاز برای او در کادرهای جداگانه ای در توضیحات کارنامه کنکور درج خواهد شد، در غیر اینصورت نمی تواند رشته های این دانشگاه ها را انتخاب کند.

نحوه چیدمان کدرشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

نحوه چیدمان کدرشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای انتخاب رشته کنکور سراسری (روزانه، نوبت دوم، پیام نور، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و…) مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل می باشید. بنابراین می توان گفت تعداد انتخاب های شما زیاد است و می توانید با کمی دقت یک انتخاب رشته هوشمندانه انجام دهید که داوطلبان می توانند با استفاده از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره، از محل قبولی احتمالی خود آگاهی یابند.

همچنین متقاضیان می بایست در انتخاب رشته خود فاکتورهای مختلف نظیر علاقه، بازار کار رشته مورد نظر، امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه، خوابگاه داشتن دانشگاه، مسافت و دوری دانشگاه و… را در نظر بگیرند و پس از آن روند چینش کد رشته ها را به صورت زیر انجام دهند.

انتخاب های خوش بینانه

بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه، رشته های مورد علاقه خود را در انتخاب های خوش بینانه قرار دهید. در واقع رشته های خوش بینانه رشته های مورد علاقه شما هستند ولی با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید، احتمال قبولی کمی دارید. برای مثال با رتبه 1000 رشته ریاضی احتمال قبولی در رشته مهندسی عمران دانشگاه های روزانه تهران خیلی کم می باشد. حدود 20 الی 30 درصد فرم انتخاب رشته را به این بخش اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه

مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته، انتخاب های واقع بینانه است. این انتخاب ها کاملا منطبق بر رتبه و تراز شما می باشد و باید بیش از نیمی از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید. برای مثال داوطلبی که رتبه 4000 کنکور تجربی را کسب کرده است، برای پذیرش در رشته پرستاری دانشگاه های روزانه شهرستان، شانس متوسط و معقولی را دارد.

انتخاب های بدبینانه

انتخاب های بدبینانه در بخش آخر فرم انتخاب رشته قرار داده می شوند و شانس داوطلب برای پذیرش در انتخاب های این بخش بسیار زیاد است.

در واقع ترتیب چینش کد رشته ها در فرم انتخاب رشته براساس شانس قبولی و علاقه است و باید رشته هایی که در آن ها شانس قبولی کم دارید در انتخاب های اول و رشته های که شانس قبولی زیادی دارید، در انتخاب های پایین تر قرار دهید.

الگوهای مختلف چینش انتخاب رشته کنکور سراسری

فرآیند انتخاب رشته کنکور سراسری

در زمان اعلام نتایج کنکور سراسری، شرکت کنندگان می توانند به سایت سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کرده و کارنامه اینترنتی خود را دریافت نمایند. آن دسته از افرادی که مجاز به شرکت در این دوره هستند، می توانند در زمان مقرر و پس از مطالعه تمام جزئیات دفترچه انتخاب رشته کنکور، فرایند انتخاب رشته خود را در سایت انتخاب رشته کنکور سراسری آغاز کنند.

قابل ذکر است که پس از انجام انتخاب رشته، امکان تغییر رشته تا حدودی وجود دارد، به این صورت که داوطلبان با مشاهده کارنامه سبز کنکور خود، اطلاعاتی در رابطه با احتمال پذیرش و عدم پذیرش در سایر کد رشته های انتخابی به دست می آورند که در صورت داشتن شرایط لازم می توانند رشته آینده خود را عوض کنند.

 1. پس از مطالعه دفترچه انتخاب رشته، کد رشته های مورد علاقه خود را از داخل دفترچه انتخاب کرده و در برگه ای یادداشت نمایید.
 2. وارد سایت سنجش شوید و بر روی گزینه “انتخاب رشته کنکور سراسری” کلیک نمایید.
 3. برای دریافت فرم انتخاب رشته باید شماره پرونده، سریال ثبت نام، شماره پیگیری ثبت نام و شماره شناسنامه خود را در دسترس داشته باشید.
 4. در هنگام ثبت کد رشته ها حتما دقت نمایید که رشته و دانشگاه را درست وارد کنید تا مشکلی ایجاد نشود.
 5. پس از درج کد رشته ها یک بار دیگر آن ها را کنترل و بررسی کنید و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک کنید.
 6. در مرحله بعد، شماره پیگیری 15 رقمی به همراه کد رشته های انتخابی برای شما نمایان می شود که جهت آگاهی از وضعیت انتخاب رشته خود در مراحل بعدی، حتما از آن پرینت تهیه نمایید.

نکته: در سال های گذشته، انتخاب رشته آزاد و سراسری به صورت جداگانه و در سایت های مرتبط به خود انجام می شدند، اما طی تغییری که در سال 99 به وجود آمد، انتخاب کدرشته های مربوط به رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دام پزشکی و داروسازی در گروه آزمایشی علوم تجربی برای دانشگاه های آزاد در سایت انتخاب رشته دانشگاه های سراسری، به نشانی sanjesh.org صورت گرفت. در حال حاضر هیچ گونه اطلاعیه ای در خصوص این مورد منتشر نشده است اما پیش بینی می شود در سال 1400 نیز روند اجرا به صورت فوق انجام گیرد.

میزان شهریه دانشگاه های غیرروزانه

یکی از فاکتورهای مهمی که باید در زمان انتخاب رشته به آن توجه داشته باشید، میزان شهریه دانشگاه های مختلف است تا بر اساس توانایی مالی خود یکی از دانشگاه های شهریه پرداز را انتخاب نمایید. تحصیل در برخی از دانشگاه ها از جمله دانشگاه های آزاد، پیام نور و… ملزوم به پرداخت شهریه است و فقط تحصیل در دانشگاه های روزانه رایگان می باشد.

قابل ذکر است میزان شهریه دانشگاه آزاد، شهریه دانشگاه پیام نور، شهریه دانشگاه غیرانتفاعی، شهریه دانشگاه شبانه و میزان شهریه دانشگاه پردیس خودگردان با یکدیگر تفاوت دارد. در جدول زیر به میزان میانگین مبلغ شهریه هر یک از این دانشگاه های غیر دولتی پرداخته ایم که به محض انتشار مقدار افزایش هزینه، مقاله بروزرسانی خواهد شد.

میزان شهریه دانشگاه های غیردولتی
نام دانشگاه نوع رشته میزان شهریه برای هرترم تحصیلی (تومان)
دانشگاه آزاد پیراپزشکی 4/000/000

الی

5/500/000

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی 10/000/000

الی

12/000/000

علوم انسانی 1/400/000

الی

2/300/000

فنی مهندسی، کشاورزی، علوم پایه 1/500/000

الی

2/500/000

دانشگاه پردیس خودگردان پیراپزشکی 7/000/000

الی

8/000/000

پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی 16/000/000

الی

22/000/000

علوم انسانی 3/500/000

الی

5/000/000

فنی مهندسی، کشاورزی، علوم پایه 4/000/000

الی

6/000/000

دانشگاه شبانه (نوبت دوم) علوم انسانی 1/200/000

الی

1/700/000

فنی مهندسی، کشاورزی و علوم پایه 1/300/000

الی

2/000/00

دانشگاه پیام نور علوم انسانی 800/000

الی

1/100/000

فنی مهندسی، کشاورزی، علوم پایه 800/000

الی

1/400/000

دانشگاه غیرانتفاعی علوم انسانی 1/300/000

الی

1/700/000

فنی مهندسی، کشاورزی، علوم پایه 1/400/000

الی

2/100/000

فراموش نکنید که پس از انتخاب رشته کنکور، در صورت داشتن هر گونه نارضایتی از رشته انتخابی، کارنامه سبز کنکور خود را بسنجید و شانس قبولی خود را در سایر کد رشته های انتخابی نیز مشاهده نمایید. همچنین اگر مایل هستید که اطلاعات بیشتری در رابطه با تفاوت مدرک رشته های با کنکور و بدون کنکور دانشگاه ها کسب کنید، می توانید بر روی لینک مربوطه کلیک نمایید.

سوالات متداول

1- انتخاب رشته کنکور سراسری چگونه انجام می شود؟

این فرآیند به صورت اینترنتی، از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و طبق مراحل ذکر شده در این مقاله، انجام می شود.

2- رشته های استانی و رشته های ناحیه ای چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

رشته های استانی به طور متوسط در همه استان های کشور ارائه می شوند ولی رشته های ناحیه ای فقط در دانشگاه یک استان از چند استان همجوار ارائه می شوند.

3- در فرآیند انتخاب رشته داوطلب مجاز به انتخاب چند کد رشته محل می باشد؟

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای دانشگاه های سراسری (روزانه، نوبت دوم، پیام نور، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و...) مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل می باشید.

تا کنون 9223591 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

 

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶۶ نظر

 1. سلام من ساکن تهران هستم ایا میتوانم در دانشگاه ازاد شهر دیگر تحصیل کرد؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، بله، محدودیتی از بابت تحصیل در دانشگاه آزاد شهرهای دیگر نخواهید داشت.

 2. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم کسی که رشته ریاضی خوانده میتواند کنکور تجربی بدهد؟

 3. سلام من دوسال متوالی کنکور دادم وای در انتخاب رشته مردود شدم آیا میتوانم امسال کنکور بدم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون وجود ندارد.

 4. سلام من در ازمون سراسری انتخاب رشته کردم ایا میتونم در دانشگاه علمی کاربردی هم انتخاب رشته کنم؟ انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی کی شروع میشه و چه طور؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص زمان ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی منتشر است؛ لازم به ذکر می باشد جهت انتخاب رشته های دانشگاه علمی کاربردی محدودیتی نخواهید داشت.

 5. سلام. من امسال کنکور تجربی دادم میخواستم بپرسم که میتونم تو انتخاب رشته از رشته های ریاضی انتخاب کنم مثلا مهندسی شیمی

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، خیر، شما تنها مجاز به انتخاب رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی خواهید بود.

 6. سلام.من دانشجوی ترم ۴ شیمی کاربردی ام،و دیپلم تجربی دارم که مال سال ۹۸ هستش همون سالی که کنکور دادم برای رشته های بی کنکور پیام نور هم ثبت نام کردم و رشته روانشناسی قبول شدم اما خب رفتم شیمی،الان میخوام بدونم میتونم دوباره برای رشته های بی کنکور پیام نور ثبت نام کنم و دوباره همون روانشناسی قبول بشم؟یعنی چون یبار ۲سال پیش ثبت نام کردم امکان ثبت نام مجددش هست؟و اینکه اگ روانشناسی پیام نور بدون آزمون پذیرش شدم دروس معارفی ک تو شیمی کاربردی گذروندم تو روانشناسی هم باید بگذرونم ؟و کل هزینه ی روانشناسی پیام نور برای استان مازندران ،شهرستان بابل چقدره؟

  • ایران مشاوره

   با سلام و وقت بخیر، محدودیتی برای شرکت مجدد در دانشگاه از طریق پذیرش براساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور) برای شما وجود ندارد.

 7. سلام وقت بخیر؛
  ببخشید برای ثبت نام بدون کنکور یعنی بر حسب معدل چیکار باید بکنیم؟
  مثلا من از طریق تجربی میخوام برم دانشکده‌ی کشاورزی گرایش باغبانی توی شهر خودمون؛ امکان قبولیه من چقدر میتونه باشه؟ چون خیلی امید دارم که راحت قبول بشم
  چیکار باید کنم؟

  • با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کتبی نهایی و کل دیپلم شما، معدل سایر داوطلبین و ظرفیت های رشته ی مدنظر دخیل می باشد.

 8. سلام کسایی که یک رشته اصلی و دو رشته شناور کنکورشو شرکت میکنند برای هر کدوم جدا جدا ۱۵۰ رشته انتخابی دارن یا به صورت ترکیبی هر سه تا رشته توی یدونه ۱۵۰ تایی باید چیده شه ؟

 9. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر… من امسال سال آخر رشته انسانی هستم و کنکور دارم و به خاطر بعضی از مسائل نتونستم به رشته ای که دوست دارم برم خواستم یه سوال ازتون بپرسم که ببینم میشه امسال هم کنکور انسانی داد و هم ریاضی یا نه؟؟؟ و یک سوال دیگه که میشه از طریق رشته انسانی انتخاب رشته کرد و رفت به رشته مهندسی کامپیوتر ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید…

  • ایران مشاوره

   با سلام و درود، شما فقط مجاز به شرکت در یکی از رشته های نظری (ریاضی،تجربی و انسانی) و رشته های شناور (زبان وهنر) می باشید. لازم به ذکر است انتخاب رشته ی کامپیوتر با دیپلم انسانی امکان پذیر می باشد.

 10. سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم با رتبه ای که با سهمیه ۵درصد ایثارگران شده ۴۶۰۰ احتمال قبولی به رشته های پزشکی و دندان و دارو هست تو سال ۹۹؟دانشگاهش فرقی نداره

  • با سلام. با توجه به کارنامه های قبولی سال گذشته، حداقل تراز پذیرش در دانشگاه های آزاد و ظرفیت مازاد آزاد با سهمیه ی پنج درصد، حدود ۹۱۰۰به بالا می باشد.

 11. سلام و عرض ادب.میخواستم بدونم که با معدل نهایی ۱۷.۵۴ و معدل کل۱۹.۲۰ و بارتبه ۱۵۰۰۰ میتوان دانشگاه فرهنگیان و حسابداری علوم تحقیقات یا روزانه تهران قبول شد؟

 12. سلام من یه مشاور خوب میخوام که براساس سوابق تحصیلی و بعد از اعلام نتابج کنکور برام انتخاب رشته کنه……
  چحوری با تلفن همراه تماس بگیرم…..
  هرینش چقد میشه؟

  • با سلام، شما میتوانید از سایت ایران مشاوره بسته های تخفیفی خریداری نمایید تا مشاورین مربوطه با شما ارتباط برقرار نمایند.

 13. سلام
  من دیپلم تجربی دارم و پشت کنکوریم.
  ایا میتونم هنگام انتخاب رشته کنکور رشته ای تی رو بزنم؟نجربی این رشته رو داره؟و چند رتبه میخواد؟

 14. سلام من دانش آموز رشته انسانی هستم و معدل ترم اولم ۱۹.۷۳ شد تو آزمونای شبیه ساز کنکور هم از تیرماه شرکت کردم و ترازم بین ۶۵۰۰ تا۸۰۰۰ تغییر میکنه و آخرین ترازم ۸۰۰۰ بوده با این سوابق میتونم دانشگاه فرهنگیان یا حقوق دانشگاه مازندران قبول شم ؟
  متشکرم

  • ایران مشاوره

   با سلام ، با در نظر گرفتن ۳۰درصد تاثیر مثبت معدل در آزمون سراسری و نوع سهمیه ثبت نامی ، در صورتی که تراز کسب شده توسط شما در کنکور سراسری همانند نمره کل شما در آزمون های آزمایشی باشد. احتمال قبولی شما در رشته های مورد نظر بالاتر می رود . لازم به ذکر است پذیرش در دانشگاه فرهنگیان علاوه بر آزمون ، نیاز به گذراندن مرحله مصاحبه می باشد . شما می توانید با مراجعه به نرم افزار انتخاب رشته کنکور اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 15. سلام من دانش آموز رشته ریاضی سال دوازدهم هستم و معدلم ۱۷.۱۴میخواستم بدونم میتونم بر اساس سوابق تحصیلی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه اصفهان یا کاشان قبول شم

  • ایران مشاوره

   با سلام ، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹ ، رشته مدیریت بازرگانی در دوره های روزانه و نوبت دوم در دانشگاه های مورد نظر ارائه نشده است ، و در صورت تمایل می توانید در واحد های دانشگاه پیام نور و یا غیر انتفاعی ، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و به صورت بدون آزمون ادامه تحصیل داشته باشید .

 16. با سلام من امسال زیست گیاهی شبانه تبریز قبول شدم وثبت نام هم کردم میتونم قبل از انتخاب واحد به رشته زیست سلولی مولکولی شبانه تغییر بدم ؟؟

 17. سلام
  من علوم تغذیه شهر کوچیک و دور قبول شدم
  به نظر شما ارزش داره از تهران برم شیراز؟
  ممکنه راهنماییم کنین.مچکرم!

 18. سلام ببخشید من دارم میرم کلاس نهم ولی نمره علوم و ریاضی هشتمم رو گرفتم ۱۶ میخواستم ببینم میتونم برم تجربی یا نه

 19. باسلام
  من در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رازی بصورت روزانه قبول شدم آیا امکان تغییر رشته توی همون دانشگاه وجود داره
  ممنون

 20. میشه لطفا جواب بدین سوال منو…با رتبه ۱۶۰۰۰ کنکور منحصرا زبان مترجمی یا ادبیات دانشگاه دولتی اراک قبول میشم؟میخوام بدونم اگر قبول نمیشم رشته های بدون آزمون رو انتخاب رشته کنم خواهش میکنم جواب بدین.

 21. سلام . من ده روز پیش یه پیام دادم اما جواب ندادید. رتبه زیرگروه ۱ منطقه۲: ۱۴۸۱
  و کشوری زیرگروه۱: ۳۱۰۰
  تو انتخاب رشته به ترتیب شهرهای زیر رو زدم . به نظرتون کجا قطع میکنه ؟یعنی کدوم ممکنه قبول شم؟
  اردبیل،رشت۱،رشت۲همدان۱(نیمسال۱)،ارومیه۱،زنجان،ساری۱،کرج۱،همدان۲،ارومیه۲،ساری۲،کرج۲،اراک۱،اراک۲،سمنان۱،سمنان۲،قزوین،گرگان،بابل،کاشان،شاهرود۱،بجنورد۱،شاهرود۲،بجنورد۲

 22. سلام من با معدل کل ۱۷.۵۶ و نهایی۱۱.۸۸ امکان قبولی در دوره روزانه یا شبانه زبان روسی دانشگاه گیلان را دارم؟؟ بومی شهر رشت هستم

 23. سلام من با معدل کل ۱۷.۵۶ و نهایی۱۱.۸۸ امکان قبولی در دوره روزانه و شبانه زبان روسی دانشگاه گیلان را دارم؟؟ بومی شهر رشت هستم

 24. سلام من رتبه ی کل درمنطقه ی دو۳۳۲۳شدم ودرزیرگروه حقوق ۳۴۰۲شدم خواستم ببینم حقوق دانشگاه اراک قبول میشم؟؟؟

 25. سلام .با رتبه ی ۱۴۸۵ زیرگروه۱منطقه۲ پزشکی روزانه بهترین شهرهایی که قبول میشم کجاست(منظور به ترتیب کیفیت)؟
  پزشکی روزانه اردبیل قبول میشم؟ بومی اردبیل
  به نظرتون پزشکی تیپ۲و۳ امسال بهتره یا پشت کنکور برا تیپ ۱؟
  ممنون میشم اگه به این سه تا سوالم جواب بدید.

 26. سلام رمن برای دانشگاه بقیه الله دعوت به مصاحبه شدم ودو کد رشته از رشته های نیمه متمرکز را انتخاب کردم ولی الان نمی دانم برای کدامیک دعوت شدم از کجامی تونم متوجه بشم که چه رشته ای مد نظر بودهبا تشکر

 27. سلام ،من دعوت به مصاحبه دانشگاه شاهد شدم حالا میخواستم بدونم اگر توی مصاحبه قبول بشم دیگه احتمال قبولی توی رشته های متمرکز رو ندارم ؟باتوجه به این که شاهد توی الویت های اولم بوده

 28. سلام ،با رتبه ۲۰۰۰و تراز ۹۱۰۰سهمیه پنج درصد احتمال قبولی تو دندان،پزشکی،دارو پردیس یا ازاد هست؟همه شهر ها رو زدم

  • با سلام , آخرین تراز (نمره کل ) قبولی رشته پزشکی در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۹۱۰۰ الی ۹۳۰۰ , رشته داروسازی ۹۲۰۰ الی ۹۳۰۰ و رشته دندان پزشکی حدود ۹۶۰۰ الی ۹۷۰۰ با اعمال سهمیه پنج درصد ایثارگری می باشد . بنابراین احتمال قبولی شما برای سه رشته اصلی گروه علوم تجربی در واحد های دانشگاه آزاد و دوره های پردیس خودگردان متوسط می باشد .

 29. ببخشیدآخرین رتبهی قبولی پرستاری دانشگاه خواسگان اصقهان چقدر است ؟

 30. باسلام میشه لطفا بگید آخرین رتبه ی قبولی اتاق عمل و هوشبری دانشگاه خوراسگان اصفهان چقدر است؟

 31. سلام با رتبه در زیر گروه دو ۹۸۸ سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران میتونم داروسازی روزانه قبول شم

 32. سلام روز بخیر با رتبه ۹۸۸ زیر گروه دو سهمیه ۲۵ درصد ایا میتونم داروسازی روزانه قبول شم

 33. سلام خسته نباشید برای قبولی در رشته داروسازی باید رتبه زیرگروه ٢از رتبه منطقه کمتر باشه؟مثلا اگه زمین نزده باشی و زیرگروه٢از منطقه بیشتر باشه شانس قبولی کمتر میشه یا دانش اموزا رو برحسب منطقشون میسنجن؟با رتبه ٣۵٠٠منطفه٢و رتبه٣٢٠٠زیرگروه ١و رتبه٣٨٠٠زیرگروه دو شانس قبولی دارو بین الملل مشهد هست؟

 34. سلام
  کارشناسی ناپیوسته آموزش علوم تجربی آزاد بهتره یا کاردانی ناپیوسته تربیت معلم آموزش علوم تجربی آزاد؟

 35. سلام خسته نباشید
  واسه انتخاب رشته اگه اولویتمون شهر باشه چند درصد احتمال قبولی داریم؟
  تراز رشته انسانیم ۶۵۸۰ و تراز رشته زبانم ۶۸۴۷ شده احتمال قبولی دانشگاه فرهنگیان رو دارم ؟
  بعد اینکه واسه دانشگاه فرهنگیان مصاحبه رو اگه رد بشیم از انتخاب های بعدی محروم میشیم؟
  اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم

 36. سلام خسته نباشید
  واسه انتخاب رشته اگه اولویتمون شهر باشه چند درصد احتمال قبولی داریم؟
  بعد اینکه واسه دانشگاه فرهنگیان مصاحبه رو اگه رد بشیم از انتخاب های بعدی محروم میشیم؟
  اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم

 37. سلام با رتبه ۸۵ هزار منطقه دو«زاهدان» میشه ژنتیک دانشگاه آزاد کرمان بخونم ؟؟؟

 38. سلام
  من رتبه ۹۶۶۰ ریاضی منطقه یک را اوردم .به نظر شما تهران کدوم دانشگاه احتمال قبولی بیشتری دارم .رشته تحصیلی مهم نیست.

 39. سلام، رتبه من در زیر گروه ۱ شده ۲۹۰۰ و تراز کل م ۹۶۹۴ شده در منطقه ۲؛ و بعد از کارنامه رفتم‌برای اعمال سهمیه پنج درصدی اقدام کردم، احتمال قبولی پزشکی یا دندان آزاد رو دارم؟ پزشکی پردیس چطور؟
  اینکه میگن شهریه پردیس ثابت می مونه درسته؟

 40. سلام دانشگاه پردیس و دانشگاه ازاد هم مثل دانشگا دولتی محرومیت از کنکور داره؟ لطفا جواب بدین

 41. با سلام
  رتبه ۲۱۹ منطقه ۳ شده ام
  مهندسی کامپیوتر یا برق توی کدوم دانشگاه های تهران میارم؟

 42. سلام با تراز ۹۰۵۰ زیرگروه یک دامپزشکی علوم تحقیقات میارم؟

 43. سلام من می خواستم بدونم که اگه من در انتخاب رشته، دانشگاه شاهد را قبل از رشته هایی که شانس قبولی بیشتر دارم، بزنم ولی در مصاحبه دانشگاه شاهد پذرفته نشم آیا اولویت بعدی من که تو دفترچه انتخاب رشته قبول شدم فعال میشه یا نه؟

 44. سلام با رتبه۱۶۰۰۰ کنکور منحصرا زبان رشته مترجمی و یا ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه اراک قبول میشم؟ساکن منطقه دو اراک هستم.

 45. سلام رشته ارتباط تصویری در دفترچه انتخاب رشته هنر توی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بعد تحصیل معلم میشن لطفا اگه اطلاع دارید کامل توضیح بدید

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره تخمین رتبه