تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت استان تهران - 9092305538
سایر استان ها
9099071647 - 9099072938

9099072938 - 9099071647
خانه / انتخاب رشته / مشاوره انتخاب رشته کنکور

مشاوره انتخاب رشته کنکور

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 98
مشاوره انتخاب رشته کنکور 98

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

مرحله انتخاب رشته مرحله ای است که ارزش و اهمیت آن در شرایطی حتی با کنکور برابری می کند و یا گاهی بیشتر از آن است و هرچه رتبه داوطلب ، رتبه ی بهتر و برتری باشد انتخاب رشته به همان میزان حساس تر و مهم تر می شود. مرحله انتخاب رشته برای داوطلبان کنکوری به دلیل سرنوشت ساز بودن آن بسیار حائز اهمیت بوده و هر ساله پس از برگزاری کنکور سراسری شاهد استرس و نگرانی داوطلبان برای قبولی در این مرحله هستیم.

به این دلیل که نحوه انتخاب رشته داوطلبان بر آینده و شغل آنان تاثیر مستقیم دارد ، شما داوطلبان مجاز به انتخاب رشته ، می بایست از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته از جمله زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور سراسری ، نحوه صحیح انتخاب رشته کنکور سراسری ، میزان تاثیر سهمیه ها و … مطلع باشید که با مطالعه این مقاله که توسط مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره گردآوری شده است ، این امر امکان پذیر خواهد بود.

انتخاب رشته کنکور سراسری از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور و انتخاب رشته دانشگاه آزاد از طریق سایت رسمی آن انجام می گیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 98

یک هفته پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری آن دسته از داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته شده اند می توانند اقدامات لازم را جهت انتخاب رشته کنکور سراسری انجام دهند. انتخاب رشته کنکور سراسری از 20 دوم مرداد ماه آغاز خواهد شد و تا 24 مرداد ماه نیز ادامه خواهد داشت که داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می بایست در مدت زمان معین شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور اقدامات لازم را انجام دهند. انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد هم معمولا پس از اتمام زمان انتخاب رشته سراسری و در نیمه اول شهریور ماه آغاز می شود.

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری

سهمیه مناطق

هر یک از داوطلبان براساس سه سال آخر دوره دبیرستان خود در یکی از مناطق 1 ، 2 و 3 دسته بندی می شوند و در کارنامه اولیه همه ی داوطلبان بخشی با عنوان رتبه در سهمیه وجود دارد که این رتبه از نظر سازمان سنجش تعیین کننده وضعیت قبولی داوطلب در دانشگاه های سراسری می باشد.

سهمیه رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا

25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا ، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها ، جانبازان 25 درصد و بالاتر ، همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. همچنین 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد. شرط لازم برای استفاده از سهمیه فوق ، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد همان رشته می باشد و در صورتی که ظرفیت رشته ای با داوطلبان 25 درصدی پر نشود  از داوطلبان 5 درصدی برای تکمیل ظرفیت استفاده می شود.

سهمیه بهیاری

5 درصد از ظرفیت رشته پرستاری به داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید رشته بهیاری که دارای 3 سال سابقه کاری مرتبط در مراکز درمانی می باشند ،  اختصاص می یابد.

سهمیه کارمندان

در رشته های پزشکی کارکنان و کارمندان دانشگاه های علوم پزشکی ، مشمول 20 درصد ظرفیت دانشگاه های شبانه می شوند و در رشته های غیرپزشکی 10 درصد از ظرفیت دانشگاه های شبانه به کارمندان وزارت علوم و کارمندان دانشگاه ها تعلق می گیرد.

سهمیه بسیج

این سهمیه فقط در انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد تاثیر گذار بوده و تاثیری در انتخاب رشته کنکور سراسری ندارد. همچنین میزان تاثیر آن بستگی به مدت زمان دریافت کارت بسیج فعال می باشد و متغیر است.

برای دریافت اطلاعات جامع تر بر روی لینک سهمیه های کنکور کلیک نمایید.

منظور از رشته های کشوری ، بومی ، استانی و ناحیه ای چیست ؟

رشته های کشوری ، بومی ، استانی و ناحیه ای
منظور از رشته های کشوری ، بومی ، استانی و ناحیه ای چیست ؟

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود را با دقت بررسی کرده باشید ، متوجه خواهید شد که در مقابل هر یک از رشته ها یکی از 4 عبارت بومی ، استانی ، ناحیه ای و کشوری درج شده است و ممکن است برای شما این ابهام به وجود آید که منظور از گزینش بومی ، استانی ، ناحیه ای و کشوری چیست ؟

رشته های استانی به طور متوسط در همه ی استان های کشور ارائه می شوند ولی رشته های ناحیه ای فقط در دانشگاه یک استان از چند استان همجوار ارائه می شوند و اگر رشته ای در دانشگاه یک ناحیه از دو ناحیه همجوار موجود باشد ، آن رشته قطبی است. همچنین اگر رشته در هیچ یک از دو قطب همجوار ارائه نشود و فقط در چند استان به صورت ناهمگون و پراکنده موجود باشد ، آن رشته کشوری است.

رشته های کشوری : ظرفیت پذیرش این رشته ها به نسبت میان داوطلبان دارای سهمیه مناطق ، رزمندگان ، ایثارگران و … کل کشور تقسیم می شود ، برای مثال رشته بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران با ظرفیت 100 نفر به صورت کشوری ارائه می شود ، از این 100 نفر 30 درصد یعنی 30 نفر به داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران اختصاص می یابد و مابقی بین سایر داوطلبان تقسیم می شود.

رشته های بومی ، قطبی ، ناحیه ای : در رشته هایی که نوع گزینش در آن ها به صورت قطبی ، ناحیه ای و یا استانی می باشد ، حدود 20 درصد از ظرفیت به داوطلبان آزاد و 80 درصد از ظرفیت بین داوطلبان هر یک از سهمیه های مناطق 1 ، 2 ، 3 و سهمیه رزمندگان ، ایثارگران و خانواده شهدا در منطقه مربوطه (قطب ، ناحیه ، استان) تقسیم بندی می شود. برای مثال رشته مهندسی صنایع با ظرفیت پذیرش 100 نفر در دانشگاه امیرکبیر به صورت قطبی ارائه می شود ، در این صورت 20 درصد یعنی 20 نفر به داوطلبان آزاد (غیرقطبی) و 80 درصد نیز به داوطلبان قطبی اختصاص می باید که از این 80 درصد ، 30 درصد یعنی 24 نفر ویژه داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران است.

نواحی بومی

استان های تابعه

ناحیه یک البرز ، تهران ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم ، مرکزی
ناحیه دو آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل
ناحیه سه اصفهان ، چهارمحال و بختیاری ، یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان ، کرمان
ناحیه پنج بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویراحمد ، هرمزگان
ناحیه شش کردستان ، کرمانشاه ، همدان
ناحیه هفت ایلام ، خوزستان ، لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی ، خراسان شمالی ، خراسان جنوبی
ناحیه نه گلستان ، گیلان ، مازندران

قطب های بومی

استان های تابعه

قطب یک البرز ، تهران ، زنجان ، سمنان ، قزوین ، قم ، مرکزی ، گلستان ، گیلان ، مازندران
قطب دو سیستان و بلوچستان ، کرمان ، خراسان رضوی ، خراسان شمالی ، خراسان جنوبی
قطب سه آذربایجان شرقی ، آذربایجان غربی ، اردبیل ، کردستان ، کرمانشاه ، همدان
قطب چهار اصفهان ، ایلام ، چهارمحال و بختیاری ، یزد ، خوزستان ، لرستان
قطب پنج بوشهر ، فارس ، کهگیلویه و بویراحمد ، هرمزگان

منظور از رشته های نیمه متمرکز چیست؟

به طور کلی پذیرش در رشته های کنکور سراسری به 3 صورت متمرکز ، نیمه متمرکز و صرفا براساس سوابق تحصیلی می باشد. در رشته های متمرکز فقط رتبه کسب شده داوطلب ملاک قبولی در نظر گرفته می شود و در رشته های صرفا براساس سوابق تحصیلی بدون توجه به رتبه ، معدل دیپلم و پیش دانشگاهی معیار پذیرش است. اما رشته های نیمه متمرکز رشته هایی هستند که داوطلب باید علاوه بر کسب رتبه مناسب ، در مراحل مصاحبه ، آزمون عملی ، معاینات پزشکی و … نیز نمره لازم را کسب کند همچنین در زمان برگزاری مصاحبه ، سوابق تحصیلی داوطلب نیز مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین پذیرش در رشته های نیمه متمرکز به نسبت سخت تر از سایر رشته ها می باشد.

نکات مهم

 • در زمان انتخاب رشته داوطلبان محدودیتی از نظر تعداد برای انتخاب رشته های نیمه متمرکز ندارند ولی درنهایت برای مصاحبه دو رشته محل دعوت خواهند شد.
 • در صورتی که اولویت شما پذیرش در رشته های نیمه متمرکز است ، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا درصورتی که رتبه شما مناسب باشد ، برای مصاحبه دعوت شوید. (در صورتی که از رشته های متمرکز در انتخاب های اول خود قرار دهید و نمره لازم را نیز داشته باشید در همان رشته پذیرفته می شوید و دیگر برای مصاحبه رشته نیمه متمرکز دعوت نخواهید شد)

برای اطلاع از لیست رشته های نیمه متمرکز بر روی لینک کلیک نمایید.

توضیحات بخش های مختلف کارنامه اولیه کنکور سراسری

رتبه در سهمیه در هر زیر گروه : هر یک از گروه های آزمایشی دارای چند زیر گروه می باشند که در زمان اعلام نتایج و انتشار کارنامه اولیه ، برای هر یک از زیر گروه ها یک رتبه معین اعلام می شود. برای مثال رشته پزشکی در زیر گروه یک گروه آزمایشی علوم تجربی قرار دارد و در صورتی که این رشته را انتخاب کنید رتبه در زیر گروه 1 شما معیار برای پذیرش قرار می گیرد.

رتبه کشوری در هر زیر گروه : در هر یک از زیر گروه ها یک رتبه کشوری نیز وجود دارد و این رتبه تنها برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد تاثیر گذار است. برای مثال داوطلب رشته ریاضی در صورتی که رشته ی مهندسی برق دانشگاه آزاد را انتخاب کند ، رتبه کشوری کسب شده در زیر گروه یک او مورد بررسی قرار می گیرد.

رتبه کل در سهمیه : این رتبه ماکزیمم نمره کل زیرگروه های هر داوطلب می باشد و فقط جهت اطلاع داوطلب درج گردیده است ، زیرا برای انتخاب رشته فقط باید به رتبه در سهمیه و رتبه کشوری در هر یک از زیر گروه ها توجه شود.

آخرین رتبه مجاز :  این رتبه ، رتبه آخرین فرد مجاز برای انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم می باشد و در صورتی که رتبه کل شما در سهمیه ، بیشتر از رتبه آخرین فرد مجاز به انتخاب رشته باشد ، نمی توانید انتخاب رشته دانشگاه روزانه و نوبت دوم را انجام دهید.

وضعیت مجاز بودن برای انتخاب رشته : در صورتی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه ، نوبت دوم ، پردیس خودگردان ، پیام نور ، غیرانتفاعی و  … باشد ، عبارت مجاز برای او در کادر های جداگانه ای در توضیحات کارنامه کنکور درج خواهد شد در غیر اینصورت نمی تواند رشته های این دانشگاه ها را انتخاب کند.

نحوه چیدمان کدرشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

شیوه چیدمان کدرشته ها در انتخاب رشته کنکور
نحوه چیدمان کدرشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای دانشگاه های سراسری (روزانه ، نوبت دوم ، پیام نور ، پردیس خودگردان ، غیرانتفاعی و..) مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل می باشید. بنابراین می توان گفت تعداد انتخاب های شما زیاد است و می توانید با کمی دقت یک انتخاب رشته هوشمندانه انجام دهید. در انتخاب رشته باید فاکتورهای مختلف نظیر علاقه ، بازار کار رشته مورد نظر ، امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه ، خوابگاه داشتن دانشگاه ، مسافت و دوری دانشگاه و … را در نظر بگیرید و پس از آن می توانید چینش کد رشته ها را به صورت زیر انجام دهید:

انتخاب های خوش بینانه : بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه ، رشته های مورد علاقه خود را در انتخاب های خوش بینانه قرار دهید. در واقع رشته های خوش بینانه رشته های مورد علاقه شما هستند ولی با توجه به رتبه ای که کسب کرده اید ، احتمال قبولی کمی دارید.برای مثال با رتبه 1000 رشته ریاضی احتمال قبولی در رشته مهندسی عمران دانشگاه های روزانه تهران خیلی کم می باشد. حدود 20 الی 30 درصد فرم انتخاب رشته را به این بخش اختصاص دهید.

انتخاب های واقع بینانه : مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته ، انتخاب های واقع بینانه است. این انتخاب ها کاملا منطبق بر رتبه و تراز شما می باشد و باید بیش از نیمی از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید. برای مثال داوطلبی که رتبه 4000 کنکور تجربی را کسب کرده است ، برای پذیرش در رشته پرستاری دانشگاه های روزانه شهرستان ، شانش متوسط و معقولی را دارد.

انتخاب های بدبینانه : انتخاب های بدبینانه در بخش آخر فرم انتخاب رشته قرار داده می شوند و شانس داوطلب برای پذیرش در انتخاب های این بخش بسیار زیاد است.

در واقع ترتیب چینش کد رشته ها در فرم انتخاب رشته براساس شانس قبولی و علاقه است و باید رشته هایی که در آن ها شانس قبولی کم دارید در انتخاب های اول و رشته های که شانس قبولی زیادی دارید ، در انتخاب های پایین تر قرار دهید.

فرایند انتخاب رشته کنکور سراسری

 1. کارنامه خود را از سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی sanjesh.org دریافت نمایید و تمام مندرجات آن را به دقت بررسی کنید.
 2.  دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود را از سایت مذکور دانلود کرده و تمام جزئیات آن را مطالعه نمایید.
 3. کد رشته های مورد علاقه خود را از داخل دفترچه انتخاب و در برگه ای یادداشت نمایید.
 4. وارد سایت سنجش شوید و بر روی گزینه “انتخاب رشته کنکور سراسری” کلیک نمایید. برای دریافت فرم انتخاب رشته باید شماره پرونده ، سریال ثبت نام ، شماره پیگیری ثبت نام و شماره شناسنامه خود را در دسترس داشته باشید.
 5. در هنگام ثبت کد رشته ها حتما دقت نمایید که رشته و دانشگاه را درست وارد نمایید تا مشکلی ایجاد شود.
 6. پس از درج کد رشته ها یکبار دیگر آن ها را کنترل و بررسی کنید و سپس بر روی گزینه ثبت کلیک کنید.
 7. در مرحله بعد شماره پیگیری 15 رقمی به همراه کد رشته های انتخابی برای شما نمایان می شود که حتما از آن پرینت تهیه نمایید.

میزان شهریه دانشگاه های غیرروزانه

همانطور که می دانید تحصیل در دانشگاه های آزاد ، پیام نور ، غیر انتفاعی ، پردیس خودگردان و نوبت دوم ملزوم به پرداخت شهریه است و فقط تحصیل در دانشگاه های روزانه رایگان می باشد. یکی از فاکتور های مهمی که باید در زمان انتخاب رشته به آن توجه داشته باشید ، میزان شهریه دانشگاه های مختلف است تا بر اساس توانایی مالی خود یکی از دانشگاه های شهریه پرداز را انتخاب نمایید.

میزان شهریه دانشگاه های غیر دولتی

نام دانشگاه نوع رشته میزان شهریه برای هرترم تحصیلی (تومان)
دانشگاه آزاد پیراپزشکی 3/500/000

الی

4/800/000

پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی 7/000/000

الی

8/000/000

علوم انسانی 1/300/000

الی

1/800/000

فنی مهندسی ، کشاورزی ، علوم پایه 1/600/000

الی

2/000/000

دانشگاه پردیس خودگردان پیراپزشکی 6/000/000

الی

7/500/000

پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی 14/000/000

الی

18/000/000

علوم انسانی 3/700/000

الی

4/800/000

فنی مهندسی ، کشاورزی ، علوم پایه 4/500/000

الی

6/000/000

دانشگاه شبانه (نوبت دوم) علوم انسانی 1/100/000

الی

1/500/00

فنی مهندسی ، کشاورزی و علوم پایه 1/400/000

الی

1/700/00

دانشگاه پیام نور علوم انسانی 700/000

الی

950/000

فنی مهندسی ، کشاورزی ، علوم پایه 850/000

الی

1/100/000

دانشگاه غیرانتفاعی علوم انسانی 900/000

الی

1/300/000

فنی مهندسی ، کشاورزی ، علوم پایه 1/200/000

الی

1/700/000

در صورتی که پس از مطالعه مطلب فوق هنوز هم دارای ابهاماتی می باشید ، با مشاوران مرکز مشاوره تحصیلی ایران مشاوره تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

تا کنون 2832555 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره انتخاب رشته کنکور با مشاوران ایران مشاوره تماس حاصل نمایید.ساعت تماس از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل و از طریق تلفن های ثابت –
تماس از استان تـهران: 9092305538
تماس از سایر استان ها: 9099072938 - 9099071647
در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت و یا دریافت بسته تخفیف مشاوره کلیک کنید

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴۵ نظر

 1. Avatar

  سلام ،با رتبه ۲۰۰۰و تراز ۹۱۰۰سهمیه پنج درصد احتمال قبولی تو دندان،پزشکی،دارو پردیس یا ازاد هست؟همه شهر ها رو زدم

  • ایران مشاوره

   با سلام , آخرین تراز (نمره کل ) قبولی رشته پزشکی در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۹۱۰۰ الی ۹۳۰۰ , رشته داروسازی ۹۲۰۰ الی ۹۳۰۰ و رشته دندان پزشکی حدود ۹۶۰۰ الی ۹۷۰۰ با اعمال سهمیه پنج درصد ایثارگری می باشد . بنابراین احتمال قبولی شما برای سه رشته اصلی گروه علوم تجربی در واحد های دانشگاه آزاد و دوره های پردیس خودگردان متوسط می باشد .

 2. Avatar

  سلام‌. با رتبه ۳۴۸۶ سهمیه ۵درصدی کنکور نظام قدیم ریاضی و تراز ۶۴۵۰ رشته علوم ورزشی دانشگاه تهران،بهشتی یا خوارزمی میارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , با در نظر گرفتن رتبه و تراز (نمره کل ) ذکر شده و با اعمال سهمیه پنج درصد ایثارگری احتمال قبولی شما برای رشته علوم ورزشی در دوره های روزانه دانشگاه های برتز تهران متوسط می باشد .

 3. Avatar

  سلام.
  من توی رشته زبان و ریاضی شرکت کردم و هر دو هم مجاز هستم می خواستم ببینم امکانش هست که توی هر دو رشته انتخاب رشته کنم؟

 4. Avatar

  با سلام. با معدل ۱۶ و ۴۰ صدم. چقدر شانس دارم برای قبولی در رشته زبان انگلیسی سوابق تحصیلی در دانشگاه ازاد تهران؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , با توجه به این نکته که ملاک پذیرش رشته های صرفا بر اساس سوابق تحصیلی معدل کتبی دیپلم می باشد . شانس شما برای پذیرش در رشته زبان و ادبیات انگلیسی در واحد های دانشگاه آزاد استان تهران بالا است .

 5. Avatar

  سلام برای انتخاب رشته دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور موقع ثبت نام کنکور بند مربوط به اونارو علامت نزدم امکانش هست موقع انتخاب رشته دانشگاه غیر انتفاعی و پیام نور ثبت نام کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام , شما همزمان با انتخاب رشته دانشگاه های سراسری امکان اعلام علاقه مندی به انتخاب رشته دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را دارا می باشید .

 6. Avatar

  با سلام
  ببخشید جایی دیدم که دانشگاه پردیس و بین الملل بدون کنکور رشته های پیراپزشکی ثبت نام میکنن درست؟
  اگه اینطور شرایطش و بگید لطفا چطور میتونم اطلاعات بیشتر بدست بیارم؟

  • ایران مشاوره

   با سلام , مطابق با دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری تجربی سال ۱۳۹۷ , هیچ یک از رشته های پیراپزشکی در دوره های پردیس خودگردان بدون آزمون پذیرش نداشته اند . و شما جهت دریافت اطلاعات بیش تر می توانید پیراپزشکی بدون کنکور را مطالعه نمایید .

 7. Avatar

  سلام خسته نباشید ببخشید من کاردانی رشته تجهیزات کنترلعفونت بیمارستان خوندم درعلمی کاربردی و خرداد۹۸ فارغ تحصیل میشم ایا میتونم در کنکو ر کارشناسی مامایی شرکت کنم

  • ایران مشاوره

   با سلام
   خیر داوطلبان شرکت در کنکور کاردانی به کارشناسی رشته مامایی حتما می بایست مدرک کاردانی آنها نیز مامایی باشد.

  • Avatar

   ببخشید ایا میتونم الان برای کاردانی مامایی کنکور بدم رشته اصلیم کامپیوتر بوده ولی پیش دانشگاهیو پاس کردم

 8. Avatar

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید یه سوال داشتم راجع به ثبت نام کنکور اگه امکان داره کمکم کنید

  من سال ۹۸ قراره سومین بار کنکور بدم واسه اینکه به سربازی اعزام نشم رفتم پیام نور ثبت نام کردم و معافیت گرفتم.تو قسمت وضعیت نظام وظیفه در ثبت نام کنکور باید کد چند رو بزنم؟معافیت تحصیلی دانشگاه دارم و دو ترم مرخصی گرفتم

 9. Avatar

  سلام خسته نباشید من دانشجوی رشته نقشه برداری دانشگاه سید جمال هستم سه ترم درس خوندم یک سال هم پشت کنکور بودم الان میتونم از اونجا انصراف بدم و بیام دانشگاه ازاد برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی مهر۹۸ ثبت نام کنم؟مشکلی از نظر سربازی پیش نمیاد؟

  • ایران مشاوره

   باسلام
   داوطلبان آقا در طول تحصیلات خود یک بار حق انصراف از دانشگاه را دارند. شما می توانید از دانشگاه فعلی انصراف داده و در دانشگاه و رشته مورد نظر ثبت نام کنید.

 10. Avatar

  با سلام
  مستند قانونی یا بخش نامه وزارتی در مورد اینکه دانشجوی دوره کارشناسی می تواند دو رشته هم زمان (مثلا پیام نور و یک رشته دیگر در یک دانشگاه غیرانتفاعی) – غیر روزانه – به طور هم زمان تحصیل کند، چیست؟
  باتشکر

  • ایران مشاوره

   باسلام
   براساس دفترچه منتشر شده یکی از شرایط و ضوابط کلی تحصیل در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی؛هیچ دانشجویی مجاز نیست که همزمان در دو رشته و یا دو محل (اعم از مؤسسات دولتی و غیردولتی) تحصیل نماید، در صورت تخلف طبـق آئین نامه انضـباطی دانشجویان با وی رفتار خواهد شد.

 11. Avatar

  سلام.وقتتون به خیر
  من امسال توی کنکور شرکت کردم و رتبه ام ۱۳۸۰ رزمندگان شد…بااین رتبه سال ۹۶ داروسازی رشت قبول شده بودند اما من داروسازی رو نزدم…الان هم به شدت پشیمونم هیچ راهی وجودنداره که بتونم برای ترم بهمن برم دانشگاه؟؟ حالا یا رشته ی دارو یا هررشته ی دیگه ای که میتونستم بااین رتبه قبول شم؟
  خواهش میکنم یه راهی پیش پام بگذارید

 12. Avatar

  سلام خاستم بپرسم من دیپلم فنی حرفه ای دارم در رشته الکترونیک و فوق دیپلم الکترونیک دارم… خیلی دلم میخاد رشته ادبیات زبان انگلیسی بخونم باید چکار کنم ؟ آموزشگاه آزاد هم کلاس زبان رفتم ولی میگن باید از کاردانی بخونم چون دروس آموزشگاه کامل نیستن

 13. Avatar

  سلام ببخشیدشهریه اتاق عمل خودگردان ترمی چقدرمیباشدوآیا این هزینه ثابت میباشد برای هرترم

  • ایران مشاوره

   با سلام.
   میزان شهریه ثابت و متغییر رشته هر ترم رشته اتاق عمل در دانشگاه ظرفیت خودگردان برای مقطع کارشناسی بین ۵٫۵۰۰٫۰۰۰ الی ۶٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان می باشد. البته شهریه ها هر ساله ۱۰ الی ۱۵ درصد افزایش می بابد.

 14. Avatar

  با سلام خسته نباشید من امسال کنکور دادم باسهمیه ایثارگر۲۵ظرفیت و ترازم در زیر گره یک۵۰۹۷بود ماکزیمم تراز کلم۵۳۶۷بود آیا پرستاری آزاد شانس قبولی داشته ام برای تکمیل ظرفیت چی شانس قبولی دارم

 15. Avatar

  سلام
  من امسال کنکور دادم و در سهمیه ایثار گر۲۵ظرفیت تراز زیر گروه یکم۵۰۹۷هستش وماکزیمم ترازکل ۵۳۶۷هستس میخواستم ببینم برا تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد قبول میشم

 16. Avatar

  سلام خسته نباشید . من امسال داروی مشهد روزانه قبول شدم میخواستم بپرسم من میتونم به پزشکی مشهد تغییر رشته بدم با وجود سهمیه.در انتخاب رشته پزشکی مشهد رو قبول نشدم

  • Avatar

   با سلام امکان تغییر رشته در رشته های زیر نظر وزارت بهداشت در دانشگاه وجود ندارد .

 17. Avatar

  با سلام وعرض خسته نباشید خدمت شما سوالی داشتم خدمتتان می خواستم بدونم در حال حاظر کدام یک از گرایش های رشته مهندسی فناوری اطلاعات بازار کاری بهتری نسب به سایر گرایش های آن دارد و ارزش وقت و هزینه را دارد خواهش می کنم جواب سوالم را بدهید ممنونم.

 18. Avatar

  سلام وقت بخیر. خسته نباشید.
  برای قبولی در رشته روان شناسی روزانه دانشگاه شهید چمران اهواز چه رتبه و درصد هایی رو باید داشت؟
  من دانش اموز رشته تجربی هستم ساکن استان خوزستان و جز سهمیه مناطق که درمورد من منطقه ۳ می شه سهمیه ای ندارم.
  ممنون می شم اگه جواب بدید. آخه هر کجا که سرچ می کنم همه درصدای رشته انسانی رو می دن.

 19. Avatar

  سلام با تراز ۷۶۵۹ سهمیه ایثارگر و رتبه در سهمیه ۸۱۹۶ و رتبه کشوری ۵۷ هزار احتمال پیرا پزشکی آزاد تبریز مخصوصا مامایی چقدره؟ ممنون میشم اگه جواب بدین.

 20. Avatar

  باسلام،میخواستم بدونم حسابداری جزو علوم اقتصادی حساب میشه یا مهندسی ریاضی؟

 21. Avatar

  سلام عزیزم با رتبه ۸۰۰۰۰منطقه و ۱۸۰۰۰۰ کشوری. منطقه دو بدون سهمیه احتمال قبولی در رشته های پیرا پزشکی خودگردان آزاد هست ؟

 22. Avatar

  سلام با تراز ۶۶۷۰ منطقه دو و رتبه زیر گروه یک ۴۸هزار و کشوری ۱۰۹ هزار احتمال آوردن پرستاری آزاد یا پردیس خودگردان آزاد چقدره آیا امیدی هست؟

  • ایران مشاوره

   سلام احتمال قبولی شما تا حدودی پایین میباشد و در استان های جنوبی کشور شانس بیشتری برای پذیرش دارید.

 23. Avatar

  سلام با تراز ۴۷۲۱ میشود رشته کاردانی بهداشت مبارزه با بیماری دانشگاه آزاد واحد (تهران،فیروزآباد،شهرکرد،سبزوار)قبول شد با سهمیه ۵درصدی

 24. Avatar

  سلام
  من با رتبه ۲۷ رشته کارگردانی مجاز شدم و بعد از کنکور عملی تو نتایج نهایی مردود شدم
  من میتوتم تکمیل ظرفیت شرکت کنم؟

  • Avatar

   با سلام . با توجه به رتبه ی شما و البته مردود بودن شما در نتایج نهایی باز هم شما در صورت وجود تکمیل ظرفیت شانس پذیرش را در این رشته دارید .

 25. Avatar

  سلام روز بخیر.من یه کمک میخاستم ازتون. من میبینم اکثر بچه ها تو سایتا نوشتن که دانشگاه ازاد کیش امسال(٩٧) داروسازی میگیره! پس چرا من توی دفترچه هیچی نمیبینم!!!!؟؟؟؟؟ میشه کمکم کنید لطفا
  بعد یکسری رشته ها که ستاره دار هستند انتخاب نمیشن چرا؟؟؟
  ممنون میشم

 26. Avatar

  با سلام با رتبه زیرگروه۱ منطقه ۲ ۲۹۷۱ و کشوری ۶۰۲۷ چقدر بره پردیس پزشکی زنجان شانس دارم؟تراز ۹۷۱۷

  • Avatar

   باسلام
   باتوجه به تراز مذکور شانس پذیرش شما در رشته پزشکی در واحدهای ظرفیت خودگردان نسبتا خوب می باشد که البته پذیرش نهایی شما به ظرفیت دانشگاه بستگی دارد.

 27. Avatar

  سلام با رتبه ۳۱۰۰سهمیه ۵درصدی می شود داروسازی تعهدی قبول شد

  • Avatar

   باسلام
   باتوجه به رتبه شما شانس پذیرش در رشته داروسازی در مناطق محروم نسبتا خوب می باشد اما ظرفیت دانشگاه در پذیرش شما تاثیر دارد.

 28. Avatar

  سلام . ببخشید یسوال داشتم . مگ ملاک پذیرش رشته های صرفا سوابق تحصیلی فقط معدل کتبی دیپلم نیست ؟ پس چرا موقع ثبت نام هم معدل سال سوم و هم معدل پیش دانشگاهی رو میخواستن ؟ ینی ملاک پذیرش این دوتا معدلم هست ):

  • Avatar

   با سلام گزینش بر اساس معدل کتبی دیپلم انجام میشود . معدل کل دیپلم به خاطر اطلاعات و تاییدیه از شما دریافت میشود .

 29. Avatar

  سلام خسته نباشید ، تورو بخدا جواب بدین من با تراز ۷۰۷۰ومعدل۱۸/۲۰کنکور تجربی منطقه سه با سهمیه ۵درصدی و انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان چرا دعوت به مصاحبه نشدم

  • ایران مشاوره

   سلام احتمالا شما اولویت های ماقبل انتخاب فرهنگیان پذیرش شده اید و اگر دانشگاه فرهنگیان جز انتخاب های اولیه ی شما بوده است احتمالا امتیازات لازم برای دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان را نداشته اید.

 30. Avatar

  با عرض سلام و خسته نباشید من با رتبه ۱۲۷۰۸ سهمیه ۵ درصدی و ماکزیمم نمره ۷۰۴۸ در کدام رشته های پیراپزشکی دانشگاه های آزاد آذربایجان شرقی شانس قبولی دارم؟؟

  • ایران مشاوره

   سلام با این رتبه احتمال قبولی در رشته های پیراپزشکی در دانشگاه های آزاد برای شما وجود دارد و البته پذیرش شما بستگی به انتخاب رشته ی شما و بقیه ی داوطلبین دارد.

 31. Avatar

  سلام میخواستم ببینم با معدل کتبی دیپلم ۱۲ میشه کارشناسی حسابداری دانشگاه ازاد تهران قبول شد

  • Avatar

   باسلام
   در پذیرش دانشگاه آزاد علاوه بر معدل ظرفیت دانشگاه نیز بررسی میشود. شانس پذیرش شما در دانشگاه های اسلامشهر، یادگار امام، پرند، رباط کریم، پردیس خوب می باشد. اما بهتر است اولیت های بالاتر را دانشگاه های بهتر قرار دهید تا شانس پذیرش خود را افزایش دهید.

 32. Avatar

  سلام،ببخشید من با تراز ۶٩٢۵ منطقه یک شانس قبولی(اتاق عمل،پرستاری،هوشبری و یا مامایی) در تهران ، کرج ، ورامین و یا قزوین رو دارم ؟؟؟
  من تهران هستم میخواستم بدونم بعد از تهران ترتیب این شهرها رو چطوری بزنم ؟ کرج ، ورامین و قزوین ( از نظر کیفیت )
  خیلی ممنون

 33. Avatar

  سلام.به نظر شما با تراز حدود ۹۰۰۰ با سهمیه ۵ درصد،شانس قبولیم در دانشگاه آزاد پزشکی و دندانپزشکی خودگردان کیش چقدره؟اصن شانسی در پزشکی و دندان پزشکی خودگردان دارم؟

  • Avatar

   با سلام شانس قبولی شما برای واحد خودگردان کیش حدود ۷۰ درصد به بالا میباشد . شانس قبولی شما به طور مثال برای واحد زاهدان بالا میباشد .

 34. Avatar

  سلام رتبهکل در سهمیه ام شده ۱۳۱۱۱و ترازم شده ۴۳۰۰…باسهمیه بالای ۲۵درصدی طبق فرمایشات میتونم مامایی ازاد گناباد یزد کردستان قبول بشم؟کدوم یکی شانس بهتری دارم خواهش میکنم بگید

 35. Avatar

  سلام شهریه پزشکی پردیس آزاد تبریز چقدر از اردبیل بیشتره؟

  • Avatar

   با سلام . شهریه ی دانشگاه های پردیس نسبت به سایر استان ها تفاوت چندانی ندارد ولی با توجه به رتبه ی دانشگاه ها و رشته هایی که در این دانشگاه ها تدریس میشوند مقداری سطح شهریه ها نوسان پیدا میکند و البته از جهاتی میتوان این نوسانات را به تعداد واحدهای شما در آن دانشگاه نیز ارتباط داد .

 36. Avatar

  سلام ترازم ۴۳۰۰ و رتبه کل در سهمیه ۱۳۱۱۱شده ..شما گفتین من میتونم مامایی ازاد کردستان یا گناباد یزد قبول بشم باسهمیه بالای ۲۵درصدی. …میشه لطف کنین بگین کدوم یکی شانی بیشتری دارم …اولیت کدوم وبزنم …خوااااااااهش میکنم زوتر بگین

 37. Avatar

  سلام رتبه کل در سهمیه ۱۳۱۱۱شدمو ترازم ۴۳۰۰ شده …طبق فرامایشتون من میتونم باسهمیه بالای ۲۵درصدی مامایی ازاد کردستان یا یزد یا گناباد قبول بشم؟شهر دیگ ای شانس دارم؟الویت اولم و چی بزارم ..ممنون میشم جواب بدین

 38. Avatar

  با سلام و وقت بخیر رتبه من ۶۵۰۰ منطقه ۱ هست به نظر شما بو علی همدان قبول میشم؟رشته کامپیوتر

  • Avatar

   باسلام
   باتوجه به رتبه ای که عنوان کردید شانس پذیرش شما در رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه بوعلی سینا همدان متوسط می باشد. بنابراین اگر در انتخاب رشته خود اولویت بندی درست را داشته باشید شانس پذیرش خود را افزایش می دهید.

نمایش دیدگاه های بیشتر
نتایج نهایی کنکور دریافت مشاوره