تماس با برترین مشاوران کشور
از طریق تلفن ثابت - 9099071647
خانه / انتخاب رشته کنکور / مشاوره انتخاب رشته کنکور 1401

مشاوره انتخاب رشته کنکور 1401

راهنمای جامع انتخاب رشته کنکور 1401

متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند، می بایست از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته از جمله زمان انتخاب رشته کنکور، نحوه صحیح انتخاب رشته، میزان تاثیر سهمیه ها، میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری و… مطلع باشند تا به بهترین وجه ممکن و بدون هیچ گونه اشتباه در انتخاب رشته، این فرآیند را انجام دهند.

یک انتخاب رشته درست می تواند آینده شغلی داوطلب را تضمین نماید و در برخی موارد مرحله مذکور، نسبت به آزمون کنکور از اهمیت بالاتری برخوردار است. متقاضیانی که مجاز به انتخاب رشته می شوند، می بایست از تمامی موارد مرتبط با انتخاب رشته از جمله زمان انتخاب رشته کنکور، نحوه صحیح انتخاب رشته، میزان تاثیر سهمیه ها، میزان تاثیر بومی گزینی در انتخاب رشته کنکور سراسری و… مطلع باشند تا به بهترین وجه ممکن و بدون هیچ گونه اشتباه در انتخاب رشته، این فرآیند را انجام دهند.

انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org صورت می پذیرد.

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

پس از اعلام نتایج کنکور سراسری اطلاعیه ای حاوی زمان و نحوه انتخاب رشته بر روی سایت سازمان سنجش قرار می گیرد که در آن علاوه بر انتخاب رشته با آزمون، در خصوص ثبت نام بدون کنکور دانشگاه سراسری نیزصحبت شده است. در حال حاضر اخبار دقیق مربوط به زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 منتشر نگردیده است اما مطابق با جدول زمانی درج شده در دفترچه ثبت نام کنکور سراسری 1401 زمان حدودی این فرآیند، نیمه اول مرداد ماه می باشد.

داوطلبان در مهلت یک هفته ای تعیین شده می توانند با مراجعه به مشاوران و درنظر گرفتن علایق خود، لیست انتخاب رشته را آماده کرده و وارد سایت نمایند. هر ساله سازمان سنجش پس از اتمام این بازه زمانی مهلت مجددی را نیز برای داوطلبان جامانده در نظر می گیرد که در این فرصت می توانید علاوه بر انتخاب کد رشته های مربوطه، به ویرایش انتخاب رشته کنکور سراسری نیز بپردازید.

در صورت انتشار اطلاعیه در خصوص زمان دقیق و یا مهلت مجدد انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 این مقاله به روزرسانی خواهد شد. همچنین شما می توانید با عضویت در کانال تلگرام انتخاب رشته ایران مشاوره از آخرین اخبار مربوطه مطلع گردید.

راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

فرآیند انتخاب رشه به صورت کاملا ینترنتی و از طریق سایت انتخاب رشته کنکور سراسری صورت می پذیرد. برای ثبت انتخاب رشته، کافیست با در دست داشتن اطلاعات ثبت نامی مطابق مراحل زیر عمل نمایید.

مرحله اول انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • کلیک بر روی لینک فعال “انتخاب رشته های تحصیلی آزمون سراسری سال 1401”

مرحله دوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • مطالعه دقیق نکات نمایش داده شده، فعالسازی تیک مربوط به عبارت “اطلاعیه های اصلاحیه دفترچه آزمون سراسری سال 1401 را مطالعه نموده ام.” و در نهایت فشردن کلید “تایید و ادامه – گام بعدی”

مرحله سوم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • درج اطلاعات خواسته شده به یکی از روش های زیر، وارد نمودن عبارت امنیتی و سپس انتخاب دکمه “ورود به سیستم”
  1. سریال ثبت نام 12 رقمی و شماره شناسنامه
  2. شماره پرونده، کدملی و سریال شناسنامه
  3. شماره رهگیری ثبت نام 16 رقمی و کدملی

مرحله چهارم انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

پس از ورود به پروفایل شخصی و تایید اطلاعات نمایش داده شده، می توانید لیست کد رشته های خود را به ترتیب اولویت وارد نمایید. در این مرحله بسیار مهم است که کدها را به درستی و دقیق وارد شوند تا از اشتباه در انتخاب رشته جلوگیری گردد. همچنین در صورت فراموشی اطلاعات ثبت نامی می توانید با ورود به سیستم پاسخگویی سازمان سنجش در خواست خود را مبنی بر دریافت شماره پرونده و شماره داوطلبی کنکور سراسری 1401 ثبت کنید.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

حدود دو تا سه روز قبل از شروع فرآیند انتخاب رشته، لینکی با عنوان “دفترچه راهنمای انتخاب رشته های با آزمون سراسری سال 1401” در سایت سازمان سنجش قرار می گیرد که با کلیک بر روی آن می توانید دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری برای گروه های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان های خارجه را ملاحظه و دانلود نمایید.

اطلاعات بسیار مهمی در دفترچه ها ارائه شده است که لازم است قبل از انجام انتخاب رشته آن ها را به دقت مطالعه نمایید. از آنجایی که زمان انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 هنوز مشخص نشده است، در ادامه برای آشنایی بیشتر دفترچه های مربوط به سال 1400 را قرار داده ایم که البته پس از انتشار، لینک دانلود دفترچه سال 1401 نیز فعال خواهند شد.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور ریاضی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور انسانی 1400

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور هنر و زبان 1400

(جهت دریافت فایل، روی لینک کلیک کنید.)

دانلود دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

(به محض انتشار، لینک مربوط به هر گروه ازمایشی منتشر می گردد.)

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

همانطور که می دانید به منظور ایجاد عدالت آموزشی برای کسانی که به امکانات لازم دسترسی نداشته اند، سازمان سنجش سهمیه های کنکور از قبیل سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه جانبازی، سهمیه خانواده شهدا و… برای داوطلبان واجد شرایط در نظر می گیرد که هر کدام به نوبه خود می توانند تغییراتی را در نتایج کنکور داوطلب ایجاد نمایند.

سهمیه مناطق

شرکت کنندگانی که متقاضی استفاده از سهمیه مناطق در کنکور سراسری 1401 هستند، با توجه به ملاک های زیر جزو یکی از مناطق 1، 2 و 3 محسوب می شوند و این سهمیه در کارنامه نتیجه اولیه آزمون آن ها لحاظ می شود. این نکات را نیز در نظر داشته باشید که:

 • منطقه سهمیه با در نظر گرفتن محل اخذ مدرک تحصیلی 3 سال آخر دبیرستان یا هنرستان تعیین می گردد.
 • در صورتی که بخش محل اخذ مدرک تحصیلی داوطلبان سهمیه مناطق متفاوت باشد، (حتی یک سال از سه سال) سهمیه داوطلب بر اساس منطقه مرفه تر اعمال می گردد.
 • داوطلبانی که حداقل دو سال از سه سال آخر تحصیل در دوره متوسطه و یا سال آخر دوره متوسطه (سال دوازدهم یا پیش دانشگاهی) خود را در خارج از کشور گذرانده اند، جزو سهمیه منطقه 3 محسوب می شوند.

سهمیه رزمندگان، ایثارگران و خانواده شهدا

25 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان 25 درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص دارد. تاثیر سهمیه 5 درصد ایثارگران نیز در کارنامه داوطلبان تغییراتی را به وجود می آورد. به این صورت که 5 درصد از ظرفیت هر کد رشته محل به جانبازان زیر 25 درصد و همسر و فرزندان آن ها، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد.

شرط لازم برای استفاده از سهمیه فوق، کسب 70 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد همان رشته می باشد و در صورتی که ظرفیت رشته ای با داوطلبان 25 درصدی پر نشود، از داوطلبان 5 درصدی برای تکمیل ظرفیت استفاده می شود.

سهمیه بهیاری

حال ممکن است بعضی از متقاضیان که به عنوان بهیار در جامعه فعالیت می کنند و قصد قبولی در رشته پرستاری را دارند، این سوال برایشان ایجاد شود که میزان تاثیر سهمیه بهیاران در کنکور سراسری به جه میزان می باشد؟ این سهمیه به این صورت است که 5 درصد از ظرفیت رشته پرستاری به داوطلبان دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید رشته بهیاری اختصاص می یابد، البته متقاضیان این سهمیه باید دارای 3 سال سابقه کاری مرتبط در مراکز درمانی باشند.

نحوه تقسیم بندی رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

رشته های کشوری ، بومی ، استانی و ناحیه ای در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401
تقسیم بندی رشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

اگر دفترچه انتخاب رشته کنکور گروه آزمایشی خود را با دقت بررسی کرده باشید، متوجه خواهید شد که در مقابل هر یک از رشته ها، یکی از 4 عبارت بومی، استانی، ناحیه ای و کشوری درج شده است و ممکن است برای شما این ابهام به وجود آید که منظور از گزینش بومی، استانی، ناحیه ای و کشوری چیست؟

رشته های استانی

این رشته ها به طور متوسط در همه استان های کشور ارائه می شوند، بنابراین بیشتر ظرفیت آن ها به دانشجویان بومی استان اختصاص می یابد. دلایلی از جمله نیاز بخش هایی از کشور به نیروی متخصص بومی استان موجب این نوع دسته بندی گشته است.

رشته های کشوری

اگر رشته مورد نظر در هیچ یک از دو قطب همجوار ارائه نشود و فقط در چند استان به صورت ناهمگون و پراکنده موجود باشد، آن رشته کشوری است. ظرفیت پذیرش این رشته ها به نسبت میان داوطلبان دارای سهمیه مناطق، رزمندگان، ایثارگران و… در کل کشور تقسیم می شود. برای مثال رشته بهداشت عمومی در دانشگاه علوم پزشکی تهران با ظرفیت 100 نفر به صورت کشوری ارائه می شود، از این 100 نفر 30 درصد یعنی 30 نفر به داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران اختصاص می یابد و مابقی بین سایر داوطلبان تقسیم می شود.

رشته های بومی، قطبی، ناحیه ای

گاهی برخی از رشته ها در تمامی استان ها ارائه نمی گردد اما در استان های اطراف وجود دارند. بنابراین دسته بندی های ناحیه ای و قطبی تعریف می گردند که در آن ها همانند رشته های استانی 80 درصد ظرفیت رشته بین داوطلبان منطقه مربوطه (قطب، ناحیه، استان) و 20 در صد آن به متقاضیان آزاد تعلق می یابد. در ادامه نحوه تقسیم بندی نواحی و قطبهای کشور آورده شده است.

برای مثال رشته مهندسی صنایع با ظرفیت پذیرش 100 نفر در دانشگاه امیرکبیر به صورت قطبی ارائه می شود، در این صورت 20 درصد یعنی 20 نفر به داوطلبان آزاد (غیرقطبی) و 80 درصد نیز به داوطلبان قطبی اختصاص می باید که از این 80 درصد، 30 درصد یعنی 24 نفر ویژه داوطلبان دارای سهمیه رزمندگان و ایثارگران است.

نواحی بومی

استان های تابعه

ناحیه یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی
ناحیه دو آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل
ناحیه سه اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد
ناحیه چهار سیستان و بلوچستان، کرمان
ناحیه پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان
ناحیه شش کردستان، کرمانشاه، همدان
ناحیه هفت ایلام، خوزستان، لرستان
ناحیه هشت خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی
ناحیه نه گلستان، گیلان، مازندران

قطب های بومی

استان های تابعه

قطب یک البرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم، مرکزی، گلستان، گیلان، مازندران
قطب دو سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی
قطب سه آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان
قطب چهار اصفهان، ایلام، چهارمحال و بختیاری، یزد، خوزستان، لرستان
قطب پنج بوشهر، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، هرمزگان

منظور از رشته های متمرکز و متمرکز دارای شرایط خاص چیست؟

در هنگام نوشتن فرم انتخاب رشته کنکور سراسری ممکن است با عناوینی همچون متمرکز یا نیمه متمرکز مواجه شوید. به طور کلی پذیرش در رشته های کنکور سراسری به سه صورت متمرکز، متمرکز دارای شرایط خاص و صرفا براساس سوابق تحصیلی می باشد.

در رشته های متمرکز تنها ملاک قبولی رتبه کسب شده و سهمیه های داوطلب می باشد در حالی که برای رشته های دارای شرایط خاص داوطلب علاوه بر کسب رتبه مورد نیاز، باید مراحلی همچون مصاحبه رشته های نیمه متمرکز، آزمون عملی و معاینات پزشکی را نیز پشت سر گذارد. دسته سوم رشته هایی هستند که برای ورود به آن ها تنها معدل دیپلم و پیش دانشگاهی در نظر گرفته می شود و حتی داوطلبانی که در کنکور شرکت نکرده اند، می توانند برای گزینش در این رشته ها اقدامات لازم را انجام دهند

در نهایت خوب است بدانید که در زمان برگزاری مصاحبه رشته های نیمه متمرکز، سوابق تحصیلی داوطلب نیز مورد بررسی قرار می گیرد. بنابراین پذیرش در رشته های متمرکز دارای شرایط خاص به نسبت سخت تر از سایر رشته ها می باشد.

نکات مهم

 • در زمان انتخاب رشته داوطلبان محدودیتی از نظر تعداد برای انتخاب رشته های متمرکز دارای شرایط ندارند ولی در نهایت و در صورت کسب حدنصاب نمرات، حداکثر برای مصاحبه دو رشته محل دعوت خواهند شد.
 • در صورتی که اولویت شما پذیرش در رشته های متمرکز دارای شرایط است، حتما این رشته ها را در انتخاب های اول فرم انتخاب رشته خود قرار دهید تا درصورتی که رتبه شما مناسب باشد، برای مصاحبه دعوت شوید. (در صورتی که از رشته های متمرکز در انتخاب های اول خود قرار دهید و نمره لازم را نیز داشته باشید، در همان رشته پذیرفته می شوید و دیگر برای مصاحبه رشته متمرکز دارای شرایط دعوت نخواهید شد.)

توضیحات بخش های مختلف کارنامه اولیه کنکور سراسری 1401

پس از دریافت نتایج آزمون سراسری از سایت سازمان سنجش آموزش کشور، با بخش های مختلفی مانند رتبه کل در سهمیه، آخرین رتبه مجاز و… رو به رو خواهید شد اما سوال اینجاست که رتبه در سهمیه کنکور سراسری چیست؟ و یا گزینش در کد رشته های مختلف بر اساس کدام نمره درج شده انجام می پذیرد؟ در ادامه تمامی اطلاعات مورد نیاز در این زمینه به طور مختصر قرار داده شده است.

رتبه سهمیه در هر زیرگروه

 هر یک از گروه های آزمایشی دارای چند زیر گروه می باشند که ضرایب دروس عمومی و اختصاصی در کنکور سراسری در آن ها متفاوت می باشد و در کارنامه اولیه،رتبه شما در هر یک از زیرگروه ها به صورت جداگانه محاسبه شده است. نحوه گزینش بدین شکل است که برای مثال اگر خواهان رشته پزشکی در انتخاب رشته کنکور تجربی باشید، رتبه شما در زیرگروه اول گروه آزمایشی مذکور، معیار پذیرش قرار خواهد گرفت.

رتبه کشوری در هر زیرگروه

رتبه کشوری بیانگر جایگاه شما در بین تمامی شرکت کنندگان و بدون در نظر گرفتن سهمیه ها می باشد که تنها در انتخاب رشته دانشگاه آزاد مورد توجه قرار خواهد گرفت. به این معنا که هنگام ارزیابی شما برای ورود به رشته های دانشگاه آزاد ملاک اصلی سنجش رتبه کشوری می باشد.

رتبه کل در سهمیه

این رتبه ماکزیمم نمره کل زیرگروه های هر داوطلب می باشد و فقط جهت اطلاع داوطلب درج گردیده است، زیرا برای انتخاب رشته فقط باید به رتبه در سهمیه و رتبه کشوری در هر یک از زیر گروه ها توجه شود.

آخرین رتبه مجاز

این بخش مربوط به رتبه آخرین فرد مجاز برای انتخاب رشته دانشگاه های روزانه و نوبت دوم می باشد و در صورتی که رتبه کل شما در سهمیه، بیشتر از رتبه آخرین فرد مجاز به انتخاب رشته باشد، نمی توانید انتخاب رشته دانشگاه روزانه و نوبت دوم را انجام دهید.

وضعیت مجاز بودن برای انتخاب رشته

 در صورتی که داوطلب مجاز به انتخاب رشته در دانشگاه های روزانه، نوبت دوم، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی و… باشد، عبارت مجاز برای او در کادر های جداگانه ای در توضیحات کارنامه کنکور درج خواهد شد، در غیر اینصورت نمی تواند رشته های این دانشگاه ها را انتخاب کند.

نحوه چیدمان کدرشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

نحوه چیدمان کدرشته ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1401
مرتب سازی کدرشته ها در انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد مجاز به انتخاب 100 کدرشته محل و برای انتخاب رشته کنکور سراسری (روزانه، نوبت دوم، پیام نور، پردیس خودگردان، غیرانتفاعی و…) مجاز به انتخاب حداکثر 150 کد رشته محل می باشید. از آنجایی که تعداد انتخاب های شما زیاد است، با کمی دقت و رعایت اصول اولیه می توانید یک انتخاب رشته هوشمندانه داشته باشید.

در انتخاب رشته باید فاکتورهای مختلف نظیر علاقه، بازار کار رشته مورد نظر، امکانات و خدمات رفاهی دانشگاه، خوابگاه داشتن دانشگاه، مسافت و دوری دانشگاه و… را در نظر بگیرید و پس از آن می توانید چینش کد رشته ها را به صورت زیر انجام دهید:

انتخاب های خوش بینانه

حدود 20 الی 30 درصد از لیست انتخاب رشته شما باید شامل انتخاب های رویایی یا خوشبینانه باشد. این انتخاب ها در واقع رشته های مورد علاقه شما هستند که با توجه به رتبه کسب شده امکان قبولی در آن ها بسیار پایین می باشد. برای مثال شانس قبولی در رشته مهندسی کامپیوتر در دانشگاه شریف برای رتبه 1000 گروه ریاضی بسیار پایین می باشد.

انتخاب های واقع بینانه

 مهم ترین بخش فرم انتخاب رشته، انتخاب های واقع بینانه است. این انتخاب ها کاملا منطبق بر رتبه و تراز شما می باشد و باید بیش از نیمی از انتخاب های خود را در این بخش قرار دهید. برای مثال داوطلبی که رتبه 4000 کنکور تجربی را کسب کرده است، برای پذیرش در رشته پرستاری دانشگاه های روزانه شهرستان، شانس متوسط و معقولی را دارد.

انتخاب های بدبینانه

انتخاب های بدبینانه در بخش آخر فرم انتخاب رشته قرار داده می شوند و شانس داوطلب برای پذیرش در انتخاب های این بخش بسیار زیاد است. این بخش برای یک داوطلب با رتبه 2000 گروه ریاضی می تواند شامل دانشگاه های غیر انتفاعی و رشته های کم طرفدار باشد.

بنابراین یکی از اصول کاربردی انتخاب رشته کنکور سراسری، چینش رشته های انتخاب شده بر اساس شانس قبولی می باشد که برای اطلاع از امکان پذیرش خود در هر یک از رشته ها می توانید از نرم افزار انتخاب رشته کنکور ایران مشاوره استفاده نمایید.

نکات انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

 • قبل از وارد نمودن کد رشته ها در سایت، آن ها را به ترتیب بر روی کاغذ یا در کامپیوتر خود لیست کنید تا امکان اشتباه در وارد نمودن کدها کاهش یابد.
 • پس از وارد نمودن لیست رشته ها، قبل از تایید نهایی مجددا دانشگاه و رشته وارد شده را چک کنید.
 • در نهایت پس از تایید از لیست رشته ها به همراه شماره پیگیری 15 رقمی پرینت تهیه نمایید.

میزان شهریه دانشگاه های غیرروزانه 1401

یکی از عواملی که می تواند در انتخاب رشته شما تاثیر گذار باشد، میزان شهریه دانشگاه های مختلف می باشد. در واقع به غیر از دوره های روزانه دانشگاه های سراسری برای ورود به سایر دوره ها و دانشگاه ها از جمله دوره شبانه، پردیس خود گردان، دانشگاه های آزاد، غیر انتفاعی و پیام نور باید شهریه پرداخت شود. هزینه تحصیل در موارد مذکور با یکدیگر متفاوت است و شما می توانید بر اساس توانایی مالی خود در مورد تحصیل در آن ها تصمیم گیری نمایید.

فراموش نکنید که پس از انتخاب رشته کنکور، در صورت داشتن هر گونه نارضایتی از رشته انتخابی خود، کارنامه سبز کنکور بسنجید و شانس قبولی خود را در سایر کد رشته های انتخابی نیز مشاهده نمایید.

نرم افزار انتخاب رشته کنکور سراسری 1401

تا کنون 10013515 نفر از این نرم افزار استفاده کرده اند

 

سوالات متداول

1- در مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری باید به چه مواردی توجه کنیم؟

عواملی همچون کارنامه داوطلب، علایق او، شهریه دانشگاه ها، سهمیه ها و گزینش بومی از جمله مواردی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

2- انتخاب رشته کنکور سراسری 1401 از چه طریقی انجام می پذیرد؟

این فرآیند به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش صورت می پذیرد.

3- اصل اولیه ای که باید در انتخاب رشته کنکور سراسری رعایت شود، کدام است؟

یکی از اصول انتخاب رشته کنکور سراسری، چینش کدرشته ها بر اساس شانس قبولی می باشد.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

۲۶۸ نظر

 1. سلام خسته نباشید ،ممنون جواب سوالات رو دقیق و سریع لطف میکنید ،ایا امکان داره ازمون اموزش و پرورش امسال انجام نشه؟ چون سال داره تموم میشه و اعلام نکردند هیچی؟

 2. سلام من ساکن تهران هستم ایا میتوانم در دانشگاه ازاد شهر دیگر تحصیل کرد؟

  • با سلام و درود، بله، محدودیتی از بابت تحصیل در دانشگاه آزاد شهرهای دیگر نخواهید داشت.

 3. سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم کسی که رشته ریاضی خوانده میتواند کنکور تجربی بدهد؟

 4. سلام من دوسال متوالی کنکور دادم وای در انتخاب رشته مردود شدم آیا میتوانم امسال کنکور بدم؟

  • با سلام، مطابق با دفترچه ی ثبت نام آزمون سراسری سال ۱۴۰۰، محدودیتی از بابت ثبت نام و شرکت مجدد در آزمون وجود ندارد.

 5. سلام من در ازمون سراسری انتخاب رشته کردم ایا میتونم در دانشگاه علمی کاربردی هم انتخاب رشته کنم؟ انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی کی شروع میشه و چه طور؟

  • با سلام و وقت بخیر، در حال حاضر اطلاعیه ای در خصوص زمان ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه علمی کاربردی منتشر است؛ لازم به ذکر می باشد جهت انتخاب رشته های دانشگاه علمی کاربردی محدودیتی نخواهید داشت.

 6. سلام. من امسال کنکور تجربی دادم میخواستم بپرسم که میتونم تو انتخاب رشته از رشته های ریاضی انتخاب کنم مثلا مهندسی شیمی

  • با سلام و درود، خیر، شما تنها مجاز به انتخاب رشته های گروه آزمایشی علوم تجربی خواهید بود.

 7. سلام.من دانشجوی ترم ۴ شیمی کاربردی ام،و دیپلم تجربی دارم که مال سال ۹۸ هستش همون سالی که کنکور دادم برای رشته های بی کنکور پیام نور هم ثبت نام کردم و رشته روانشناسی قبول شدم اما خب رفتم شیمی،الان میخوام بدونم میتونم دوباره برای رشته های بی کنکور پیام نور ثبت نام کنم و دوباره همون روانشناسی قبول بشم؟یعنی چون یبار ۲سال پیش ثبت نام کردم امکان ثبت نام مجددش هست؟و اینکه اگ روانشناسی پیام نور بدون آزمون پذیرش شدم دروس معارفی ک تو شیمی کاربردی گذروندم تو روانشناسی هم باید بگذرونم ؟و کل هزینه ی روانشناسی پیام نور برای استان مازندران ،شهرستان بابل چقدره؟

  • با سلام و وقت بخیر، محدودیتی برای شرکت مجدد در دانشگاه از طریق پذیرش براساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور) برای شما وجود ندارد.

 8. سلام وقت بخیر؛
  ببخشید برای ثبت نام بدون کنکور یعنی بر حسب معدل چیکار باید بکنیم؟
  مثلا من از طریق تجربی میخوام برم دانشکده‌ی کشاورزی گرایش باغبانی توی شهر خودمون؛ امکان قبولیه من چقدر میتونه باشه؟ چون خیلی امید دارم که راحت قبول بشم
  چیکار باید کنم؟

  • با سلام، برای قبولی در رشته های براساس سوابق تحصیلی عوامل مختلفی از جمله: معدل کتبی نهایی و کل دیپلم شما، معدل سایر داوطلبین و ظرفیت های رشته ی مدنظر دخیل می باشد.

 9. سلام کسایی که یک رشته اصلی و دو رشته شناور کنکورشو شرکت میکنند برای هر کدوم جدا جدا ۱۵۰ رشته انتخابی دارن یا به صورت ترکیبی هر سه تا رشته توی یدونه ۱۵۰ تایی باید چیده شه ؟

 10. سلام خسته نباشید وقتتون بخیر… من امسال سال آخر رشته انسانی هستم و کنکور دارم و به خاطر بعضی از مسائل نتونستم به رشته ای که دوست دارم برم خواستم یه سوال ازتون بپرسم که ببینم میشه امسال هم کنکور انسانی داد و هم ریاضی یا نه؟؟؟ و یک سوال دیگه که میشه از طریق رشته انسانی انتخاب رشته کرد و رفت به رشته مهندسی کامپیوتر ؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید…

  • با سلام و درود، شما فقط مجاز به شرکت در یکی از رشته های نظری (ریاضی،تجربی و انسانی) و رشته های شناور (زبان وهنر) می باشید. لازم به ذکر است انتخاب رشته ی کامپیوتر با دیپلم انسانی امکان پذیر می باشد.

 11. سلام و خسته نباشید. میخواستم بدونم با رتبه ای که با سهمیه ۵درصد ایثارگران شده ۴۶۰۰ احتمال قبولی به رشته های پزشکی و دندان و دارو هست تو سال ۹۹؟دانشگاهش فرقی نداره

  • با سلام. با توجه به کارنامه های قبولی سال گذشته، حداقل تراز پذیرش در دانشگاه های آزاد و ظرفیت مازاد آزاد با سهمیه ی پنج درصد، حدود ۹۱۰۰به بالا می باشد.

 12. سلام و عرض ادب.میخواستم بدونم که با معدل نهایی ۱۷.۵۴ و معدل کل۱۹.۲۰ و بارتبه ۱۵۰۰۰ میتوان دانشگاه فرهنگیان و حسابداری علوم تحقیقات یا روزانه تهران قبول شد؟

 13. سلام من یه مشاور خوب میخوام که براساس سوابق تحصیلی و بعد از اعلام نتابج کنکور برام انتخاب رشته کنه……
  چحوری با تلفن همراه تماس بگیرم…..
  هرینش چقد میشه؟

  • با سلام، شما میتوانید از سایت ایران مشاوره بسته های تخفیفی خریداری نمایید تا مشاورین مربوطه با شما ارتباط برقرار نمایند.

 14. سلام
  من دیپلم تجربی دارم و پشت کنکوریم.
  ایا میتونم هنگام انتخاب رشته کنکور رشته ای تی رو بزنم؟نجربی این رشته رو داره؟و چند رتبه میخواد؟

 15. سلام من دانش آموز رشته انسانی هستم و معدل ترم اولم ۱۹.۷۳ شد تو آزمونای شبیه ساز کنکور هم از تیرماه شرکت کردم و ترازم بین ۶۵۰۰ تا۸۰۰۰ تغییر میکنه و آخرین ترازم ۸۰۰۰ بوده با این سوابق میتونم دانشگاه فرهنگیان یا حقوق دانشگاه مازندران قبول شم ؟
  متشکرم

  • با سلام ، با در نظر گرفتن ۳۰درصد تاثیر مثبت معدل در آزمون سراسری و نوع سهمیه ثبت نامی ، در صورتی که تراز کسب شده توسط شما در کنکور سراسری همانند نمره کل شما در آزمون های آزمایشی باشد. احتمال قبولی شما در رشته های مورد نظر بالاتر می رود . لازم به ذکر است پذیرش در دانشگاه فرهنگیان علاوه بر آزمون ، نیاز به گذراندن مرحله مصاحبه می باشد . شما می توانید با مراجعه به نرم افزار انتخاب رشته کنکور اطلاعات مربوطه را به دست آورید .

 16. سلام من دانش آموز رشته ریاضی سال دوازدهم هستم و معدلم ۱۷.۱۴میخواستم بدونم میتونم بر اساس سوابق تحصیلی رشته مدیریت بازرگانی دانشگاه اصفهان یا کاشان قبول شم

  • با سلام ، مطابق با دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته صرفا بر اساس سوابق تحصیلی سال ۱۳۹۹ ، رشته مدیریت بازرگانی در دوره های روزانه و نوبت دوم در دانشگاه های مورد نظر ارائه نشده است ، و در صورت تمایل می توانید در واحد های دانشگاه پیام نور و یا غیر انتفاعی ، صرفا بر اساس سوابق تحصیلی و به صورت بدون آزمون ادامه تحصیل داشته باشید .

 17. با سلام من امسال زیست گیاهی شبانه تبریز قبول شدم وثبت نام هم کردم میتونم قبل از انتخاب واحد به رشته زیست سلولی مولکولی شبانه تغییر بدم ؟؟

 18. سلام
  من علوم تغذیه شهر کوچیک و دور قبول شدم
  به نظر شما ارزش داره از تهران برم شیراز؟
  ممکنه راهنماییم کنین.مچکرم!

 19. سلام ببخشید من دارم میرم کلاس نهم ولی نمره علوم و ریاضی هشتمم رو گرفتم ۱۶ میخواستم ببینم میتونم برم تجربی یا نه

 20. باسلام
  من در رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رازی بصورت روزانه قبول شدم آیا امکان تغییر رشته توی همون دانشگاه وجود داره
  ممنون

 21. میشه لطفا جواب بدین سوال منو…با رتبه ۱۶۰۰۰ کنکور منحصرا زبان مترجمی یا ادبیات دانشگاه دولتی اراک قبول میشم؟میخوام بدونم اگر قبول نمیشم رشته های بدون آزمون رو انتخاب رشته کنم خواهش میکنم جواب بدین.

 22. سلام . من ده روز پیش یه پیام دادم اما جواب ندادید. رتبه زیرگروه ۱ منطقه۲: ۱۴۸۱
  و کشوری زیرگروه۱: ۳۱۰۰
  تو انتخاب رشته به ترتیب شهرهای زیر رو زدم . به نظرتون کجا قطع میکنه ؟یعنی کدوم ممکنه قبول شم؟
  اردبیل،رشت۱،رشت۲همدان۱(نیمسال۱)،ارومیه۱،زنجان،ساری۱،کرج۱،همدان۲،ارومیه۲،ساری۲،کرج۲،اراک۱،اراک۲،سمنان۱،سمنان۲،قزوین،گرگان،بابل،کاشان،شاهرود۱،بجنورد۱،شاهرود۲،بجنورد۲

 23. سلام من با معدل کل ۱۷.۵۶ و نهایی۱۱.۸۸ امکان قبولی در دوره روزانه یا شبانه زبان روسی دانشگاه گیلان را دارم؟؟ بومی شهر رشت هستم

 24. سلام من با معدل کل ۱۷.۵۶ و نهایی۱۱.۸۸ امکان قبولی در دوره روزانه و شبانه زبان روسی دانشگاه گیلان را دارم؟؟ بومی شهر رشت هستم

 25. سلام من رتبه ی کل درمنطقه ی دو۳۳۲۳شدم ودرزیرگروه حقوق ۳۴۰۲شدم خواستم ببینم حقوق دانشگاه اراک قبول میشم؟؟؟

 26. سلام .با رتبه ی ۱۴۸۵ زیرگروه۱منطقه۲ پزشکی روزانه بهترین شهرهایی که قبول میشم کجاست(منظور به ترتیب کیفیت)؟
  پزشکی روزانه اردبیل قبول میشم؟ بومی اردبیل
  به نظرتون پزشکی تیپ۲و۳ امسال بهتره یا پشت کنکور برا تیپ ۱؟
  ممنون میشم اگه به این سه تا سوالم جواب بدید.

 27. سلام رمن برای دانشگاه بقیه الله دعوت به مصاحبه شدم ودو کد رشته از رشته های نیمه متمرکز را انتخاب کردم ولی الان نمی دانم برای کدامیک دعوت شدم از کجامی تونم متوجه بشم که چه رشته ای مد نظر بودهبا تشکر

 28. سلام ،من دعوت به مصاحبه دانشگاه شاهد شدم حالا میخواستم بدونم اگر توی مصاحبه قبول بشم دیگه احتمال قبولی توی رشته های متمرکز رو ندارم ؟باتوجه به این که شاهد توی الویت های اولم بوده

 29. سلام ،با رتبه ۲۰۰۰و تراز ۹۱۰۰سهمیه پنج درصد احتمال قبولی تو دندان،پزشکی،دارو پردیس یا ازاد هست؟همه شهر ها رو زدم

  • با سلام , آخرین تراز (نمره کل ) قبولی رشته پزشکی در واحد های دانشگاه آزاد اسلامی حدود ۹۱۰۰ الی ۹۳۰۰ , رشته داروسازی ۹۲۰۰ الی ۹۳۰۰ و رشته دندان پزشکی حدود ۹۶۰۰ الی ۹۷۰۰ با اعمال سهمیه پنج درصد ایثارگری می باشد . بنابراین احتمال قبولی شما برای سه رشته اصلی گروه علوم تجربی در واحد های دانشگاه آزاد و دوره های پردیس خودگردان متوسط می باشد .

 30. ببخشیدآخرین رتبهی قبولی پرستاری دانشگاه خواسگان اصقهان چقدر است ؟

 31. باسلام میشه لطفا بگید آخرین رتبه ی قبولی اتاق عمل و هوشبری دانشگاه خوراسگان اصفهان چقدر است؟

 32. سلام با رتبه در زیر گروه دو ۹۸۸ سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران میتونم داروسازی روزانه قبول شم

 33. سلام روز بخیر با رتبه ۹۸۸ زیر گروه دو سهمیه ۲۵ درصد ایا میتونم داروسازی روزانه قبول شم

 34. سلام خسته نباشید برای قبولی در رشته داروسازی باید رتبه زیرگروه ٢از رتبه منطقه کمتر باشه؟مثلا اگه زمین نزده باشی و زیرگروه٢از منطقه بیشتر باشه شانس قبولی کمتر میشه یا دانش اموزا رو برحسب منطقشون میسنجن؟با رتبه ٣۵٠٠منطفه٢و رتبه٣٢٠٠زیرگروه ١و رتبه٣٨٠٠زیرگروه دو شانس قبولی دارو بین الملل مشهد هست؟

 35. سلام
  کارشناسی ناپیوسته آموزش علوم تجربی آزاد بهتره یا کاردانی ناپیوسته تربیت معلم آموزش علوم تجربی آزاد؟

 36. سلام خسته نباشید
  واسه انتخاب رشته اگه اولویتمون شهر باشه چند درصد احتمال قبولی داریم؟
  تراز رشته انسانیم ۶۵۸۰ و تراز رشته زبانم ۶۸۴۷ شده احتمال قبولی دانشگاه فرهنگیان رو دارم ؟
  بعد اینکه واسه دانشگاه فرهنگیان مصاحبه رو اگه رد بشیم از انتخاب های بعدی محروم میشیم؟
  اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم

 37. سلام خسته نباشید
  واسه انتخاب رشته اگه اولویتمون شهر باشه چند درصد احتمال قبولی داریم؟
  بعد اینکه واسه دانشگاه فرهنگیان مصاحبه رو اگه رد بشیم از انتخاب های بعدی محروم میشیم؟
  اگه جواب بدید خیلی ممنون میشم

 38. سلام با رتبه ۸۵ هزار منطقه دو«زاهدان» میشه ژنتیک دانشگاه آزاد کرمان بخونم ؟؟؟

 39. سلام
  من رتبه ۹۶۶۰ ریاضی منطقه یک را اوردم .به نظر شما تهران کدوم دانشگاه احتمال قبولی بیشتری دارم .رشته تحصیلی مهم نیست.

 40. سلام، رتبه من در زیر گروه ۱ شده ۲۹۰۰ و تراز کل م ۹۶۹۴ شده در منطقه ۲؛ و بعد از کارنامه رفتم‌برای اعمال سهمیه پنج درصدی اقدام کردم، احتمال قبولی پزشکی یا دندان آزاد رو دارم؟ پزشکی پردیس چطور؟
  اینکه میگن شهریه پردیس ثابت می مونه درسته؟

 41. سلام دانشگاه پردیس و دانشگاه ازاد هم مثل دانشگا دولتی محرومیت از کنکور داره؟ لطفا جواب بدین

 42. با سلام
  رتبه ۲۱۹ منطقه ۳ شده ام
  مهندسی کامپیوتر یا برق توی کدوم دانشگاه های تهران میارم؟

 43. سلام با تراز ۹۰۵۰ زیرگروه یک دامپزشکی علوم تحقیقات میارم؟

 44. سلام من می خواستم بدونم که اگه من در انتخاب رشته، دانشگاه شاهد را قبل از رشته هایی که شانس قبولی بیشتر دارم، بزنم ولی در مصاحبه دانشگاه شاهد پذرفته نشم آیا اولویت بعدی من که تو دفترچه انتخاب رشته قبول شدم فعال میشه یا نه؟

 45. سلام با رتبه۱۶۰۰۰ کنکور منحصرا زبان رشته مترجمی و یا ادبیات زبان انگلیسی دانشگاه اراک قبول میشم؟ساکن منطقه دو اراک هستم.

 46. سلام رشته ارتباط تصویری در دفترچه انتخاب رشته هنر توی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی بعد تحصیل معلم میشن لطفا اگه اطلاع دارید کامل توضیح بدید

نمایش دیدگاه های بیشتر
دریافت مشاوره پیج کنکور